bleek, dat de maker is de heer P. Esseiva, een Zwitser, kapitein bij de karabiniers, in dienst van den paus te Rome. Het Noorden meldt het volgende In ons levensbericht van Dr. Spijker had ook kunnen worden medegedeeld, dat hij tweemalen uit Dordrecht naar Amsterdam beroepen is ge worden. Het eerste beroep heeft hij van de hand gewezen. Wij zouden dit nu laten rusten, indien zich aan dat bedanken niet de volgende bijzon derheid vastknoopte. Terwijl Spijker predikant te Dordrecht was, en vóór dat hij naar Amster dam een beroep ontving, gebeurde het dat een zijuer kinderen, toen een klein meisje, op zeke ren dag met te vinden was. Men zocht overal, maar liet kind was en bleef zoek. Dit duurde lang genoeg dat de ouders vreeselijke voorstel lingen van verdrinken en wal dies meer zij bij zich voelden opkomen, zonder ze geheel ter zijde te kunnen schuiven. Reeds was hunne ongerust heid hoog geklommen, toen een dame van hunne kennis het verloren kind, dat zij aan den rand van een water spelende had gevonden, te huis kwam brengen. En toen heeft Spijker in zijn groote blijdschap aan die vriendin de toezegging gegeven dat zij, indien zij ooit een bijzonderen dienst of blijk van genegenheid had te verzoeken, dit zonder dralen zich zou zien toegestaan. Nadat nu de eerste maal door den Amsterdamschen ker- keraad Spijker tot predikant was gekozen, is die dame naar hem toegegaan, en heeft zij hem zijne oezegging herinuerd, in vervulling waarvan zij hem nu verzocht voor Amsterdam te bedanken. Zonder aarzelen heeft Spijker toen dat eerste be roep afgewezen en zoodoende zijn woord gelost. De volledige lijst van de schilderijen van oude meesters onzer school, door den heer L. Dupper, te Dordrecht, aan het Rijksmuseum vermaakt, is deze: Het Rijksmuseum erft 1 schilderij van Hobbema, 3 van Jan Steen, 2 van I. Van Ostade, 1 van A. Kuyp, 3 van Jacob Ruisdaal, 1 van zijn broe der Salomon, 1 van Dow, 2 van Backhuizen, 1 van Both, 1 van W. v-, d. Velde, 1 van N. Maas, 1 van Ad. v. d. Velde, 1 van Sorg, 1 van Van der Does, 1 van lvarel du Jardin, 1 van David Van Berge, 1 van Van der WerfT, 1 van W. Van Mieris, 1 van Dusart, 2 van Pijnacker, 2 van Van Goyen, 2 van Lingelbach, 1 van Asseliju, 1 van Hackert, 1 van Frans Hals, 1 van A. De Vois, 1 van Moucherou, 1 van Ph. Wouwermans, 1 van Wijnands, 2 van Do Heus, 1 van Brekelen- kamp, 1 van Verboom met stoffage van Van Berg- hem, 1 van Brakenburg, 2 van Mignon, en 1 van Samuel Van Hoog6traateu. aangebracht ter herinnering aan Lessing, die daar zijn Minna von Bamhelm voltooid heeft. Oorspronkelijk was het plan, een gedachtenis steen aan het huis te plaatsen, waar Lessing in Berlijn het langst gewoond heeft Maar dit huis (op het Nicolai-kerkhof) staat lak bij eene kerk, en daar wilde men Lessings beeld in het jaar 1870, in de stad der „intelligenz" niet dulden! Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg Dr. Y. Keyzer, stadsgeneesheer aldaar. Hedennacht te halftwee onstond een begin van brand in de benedenwoning van het huis van den heer S. aan de Haarlemmerstraat alhier, die zich reeds aan de zoldering van de eerste verdieping had medegedeeld, toen de politie zich van hare roeping, om 's nachts vooral voor de veiligheid der woningen te waken, kwam kwijten. Zonder de minste opschudding te verwekken mocht het haar gelukken de vlammen, die reeds naar alle zijden uitsloegen, met water uit de nabijgelegen gracht meester te worden. De brand weer behoefde dus niet uit den slaap gewekt te worden, hoewel onze opperbrandmeester, tijdig gewaarschuwd, de blussching bestuurde. Hedennamiddag omstreeks halftwee heeft de persoon van A. M. zich door ophanging van het leven beroofd; de oorzaak is aan mismoe digheid toe te schrijven, doordien de overledene geen werk had, noch daartoe in staat was. Te Berlijn is in den gevel van het huis Kö- nigsgraben n°. 10 een steen met gouden letters 's-Giuvenhauü, 15 Maart. De. Hooge Raad der Nederlanden (Kamer van Strafzaken) heeft hedeu uitspraak gedaan in de zaak van H. J. J. Mok- caarts tegen een arrest van het Hof in Noord- Brabant, waarbij hij is schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot. de straffe des doods. De raad heeft dit beroep verworpen. - Daarna heeft het Opeub. Min conclusie genomen in de zaak van Mr. D. J. C. Van Lennep qq. tegen een arrert van het Hof in Noord-Holland, waarbij hij als directeur van de Ned. Centraal spoorweg maatschappij is veroordeeld wegens het niet vol doen aan het bevel van den Min. van Binnenl Zaken tot het plaatsen van telegraaftoestellen. Adv.-Gen. Smits heeft geconcludeerd tot vernieti ging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. De uitspraak is bepaald op den 5de11 April. Vervolgens is behandeld het beroep in cassatie ingesteld door P. J. Van Boon tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, waarbij hij met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Brielle tot 14 dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens het aan den veldwachter te Spijkenisse toevoegen van beleedigende woor den, die hem aan eene lijfstraffelijke vervolging zouden blootstellen. Mr. Levyssohu Norman, die evenals in liooger beroep voor dezen req. optrad, heeft een middel van cassatie voorgesteld en toe gelicht bestaande in schending en verkeerde toe passing van art. 367 in verband met art. 371 Code Pénal. De conclusie van het Openb. Min. is bepaald op den 21"e'1 dezer. 's-Geavenhage, 16 Maart. Door de onderofficie ren bij de troepen, alhier in garnizoen, zal Zon dag-avond den April e. k. eene voorstelling gegeven worden in den Koninklijken Schouw burg, bestaande uit proeven van vaardigheid in de gymnastiek en het schermen, en afgewisseld door de opvoering van een tweetal tooneelstuk- jes, ten voordeele der nagelaten weduwen en weezen van de jongste omgekomen Scheveuing- sche visschers. Aan het alhier plaats hebbende examen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant-kwartiermeester, wordt door elf adspi- ranten van de verschillende wapens deel geno men, terwijl aan dat voor 2den luitenant-admi nistrateur van kleeding en wapening, dat Maan dag a. s. zal aanvangen, door 6 adspiranteu za deel genomen worden. Heden zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderd geweest en hebben verschillende wetsontwerpen onderzocht. Hedenmorgen heeft in het gebouw op den Fluweelen Burgwal het vergelijkend examen een aanvang genomen voor personen, die verzocht hebben als klerk bij de rijkstelegraaf in aan merking te komen. Rotterdam, 16 Maart. Heden hield de Koninklijke Nederlandsche Vachtclub in haar vereenigingsgebouw, onder voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik der Nederlanden, weder eene algemeene vergadering, waaraan door een groot aantal leden werd deelgenomen. Aangaande de meteorologische commissie, zeide Zijne Koninklijke Hoogheid de President, dat die nuttige instelling zich in het vorige, jaar weder in eene krachtdadige medewerking van schoeps gezagvoerders en verdere belanghebbenden heeft mogen verheugen. Bij monde van den heer A. A. Nieuwkamp werd rapport uitgebracht van de commissie, die de rekening van den thesaurier over het 24ste boekjaar heeft opgenomen. Naar aanleiding hier van deed Zijne Koninklijke Hoogheid de verga dering opmerken, dat de Koninklijke Nederlandsche lachtclub mitsdien in het begin van het volgende jaar haar 25jarig bestaan zal gedenken. Gouda, 15 Maart. Naar wij vernemen is Zater dag-avond tusscheu halfelf en elf uren een werk man, die met zijn weekgeld ten bedrage van ongeveer zes gulden naar huis ging, in de ge meente Broek dicht bij Gouda aangerand door vijf personen, die na eerst om tabak gevraagd te hebben hem aangrepen en gewelddadig beroof den van zijn weekloon. Utrecht, 15 Maart. De kapitein der genie A. J. Van Prehn, werkzaam bij de commissie van staatsspoorwegen, is op zijn verzoek op non-acti viteit gesteld. De forten in de Uollandsche waterlinie zul len in den loop van den zomer weder door infan terie en artillerie worden betrokken. Enschede, 14 Maart. Uit goede bron verzekert men, dat de naauilooze vennootschap tot uitbrei ding onzer handelsrelatiën met de Levant, tot wel ker oprichting door een commissie uit de „Twent- sche vereeniging tot bevordering van Nijverheid en Handel" onvermoeide pogingen zijn aange wend, zich eerstdaags zal constitueren, en dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het be schermheerschap daarover heeft aanvaard. Vollen hove, 14 Maart. In het jaar 1868 is al hier door eene vereeniging van dames eene be waarschool opgericht met eene naai- en breischool, beide voor betalende en niet betalende kinderen. Dezer dagen is besloten de bewaarschool in te richten tot eene voorbereidende klasse der lagere school, en de naai- en breischool tot eene school voor handwerken voor meisjes, art. lp der wet op wet lager onderwijs. Tot gedeeltelijke bestrijding der kosten van een eu ander zal eene verloting worden gehouden. H. K. U. Prinses Fredenk der, Nederlanden heeft bereids een fraai canapé-kussen als prijs geschonken, en dit voorbeeld vindt navolging. Het departement Vollenhove der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geeft eene jaarlijksche subsidie, en uit de algemeene kas der maat schappij is ook eenige tegemoetkoming aange vraagd. Op die wijze hoopt men de zaak tot stand te brengen, en met behoud der tot heden jaarlijks ontvangene vrijwillige bijdragen der welgestelde ingezetenen, onder medewerking van het gemeen tebestuur, in stand te houden. Maastricht, 14 Maart. De heer P. Regout, die hier een fabriek heeft waar omtrent 2000 man werk vinden, heeft als regel aangenomen, dat geen kinderen beneden de 12 jaar in zijn fabriek werkzaam mogen zijn. dat jongens die van 9 tot 15 jaren tal bloedarmoede en zelfs t Abn Gr e ine ngde Berichten. Dr. Ewart, in Bengalen, professor Bing, in Duitschland, en de Fransche geleerden Ossian Henry, Alfroy-Duguet en Perret hebben in den laatsten tijd (de eerste op last zijner regeering) hoogstmerkwaardige proeveu met de onderschei den kina-alkaloïden genomen, en beslist, dat de Ciuchonidine, Ghinoidiue en Ohinidine in werk zaamheid niet veel ten achterstaan bij kinine en vooral in verbinding met Picrinezuur, een heil zaam en krachtig, tonisch eu koortswereud mid del vormen, dat slechts een vijfde zwakker werkt dan de tot hedeu onovertroffen zwavelzure kinine. De Gencesk. Cl. waarschuwt tegen het tabak rooken door knapen. Door Decaisne is uitge maakt, rooken, aan uiucuarinoeae en zelts aan versD.iS^e^ verbijstering lijden en zucht lot sterken dn aaD j zich bij hen ontwikkelt. Staken zij de verdtij lijke gewoonte, het organisme herstelt zich c|j j spoedig. Ouders zijn gewaarschuwd. Opmerkenswaardig is de vooruitgang I schaving onder de Noord-Hollandsche landlied: waar men vroeger domheid, onbelezenheid bovenal ongemanierdheid opmerkte, ziet thans het tegendeel. Er is ook bijna geen dt| dat geen departement van hei Nut van 't Al meen heeft; rederijkers, sociëteiten en leesge: schappen vindt men overal, en wat de kleet) dracht der boerinnetjes betreft, deze wijkt rijkdom van stof en in fatsoen en netheid i in het minst voor de dames in de steden; i boerinnetjes ziet men Zaterdags te Hoorn markt komen, met zijdeD stoffen gekleed. De Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren zeke: W. veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vt tien dagen, ter zake van gevvelddadigen en telijken wederstand jegens bedienende beamlit handelende ter uitvoering der wet. In den avi van 6 Februari 11. had beklaagde, toen agent van politie hem wegens beschonkenheid en rif verstoring trachtten over te brengen van schouwburg van Albregt en Van Ollefen, ahvi hij op de galerij had plaats genomen, naar i politiebureau, zich daartegen gewelddadig ver door zich te laten vallen, zich vast te klemn aau hetgeeu hij grijpen kon, de agenten te tr pen en te schoppen en te pogen een hunner bijten. Dien avond werd in genoemden schoiii burg juist de Ruslverstoorster opgevoerd. Dezer dagen werd door een heer, in zeil koffiehuis te Eindhoven, aan den bond van <1 kastelein, een bekende does, al spelende el twintig frankstuk voorgehouden om dat te lm apporteeren, zooals men zegt. De hond, zeer geerig naar geld, doet een hap en pakt goudstuk, dat hij doorslikt. De heer, die er jd zijn gelag mede wilde betalen, was dus zeer leurgesteld. Hoe nu het edel metaal teru» bekomen? De kastelein op meerdere onbekel kuusttoereu van ons geldzuchtig doesje rekenet. waagde het den heer, op het geldstuk, dat in zonderlinge kast bewaard werd, terug te gevi na aftrek van het gelag. Does werd intussclt door ziju wakkeren baas op zolder geslotr Na het toebereiden van een smakelijk purgeerei brokje, werd de hond alleen achtergelaten. I middel werkte probatum- want de geldduivelh het .geluk daags daarna van een volmaakt: helder klinkenden gouden Napoleon verlos.:' worden. Te Middelstum is eene kiesvereeuiging op: richt onder de zinspreuk: „Wij gaan nog nieln\, liuis." De Middelstummers, zegt een blad, hebt: gelijk het is thans geen tijd om naar huis gaan. Kek. Li cönt verj Zi men der D kon 80, U D secr E ter, D guh 20,C L d'èl 6 is i tei> we gen aan ren voe vei He ren pa ops w DU da me wt of Mê ke de ze) de Sp di' te: jei 10 de op he ee te vc la SI Aan een diner te Parijs, dat dezer dagen eet. letterkundigen onderliug hielden en waarop: een Israëlietisch bankier genoodigd was, k«tf| het discours op de doorgraving van de landet: van Suez en de groote voordeelen, die schei vaart en handel aller volkeren van dit reu» werk te wachten stonden. Een scherpzinnig journalist wendde zich zijn dischgenoot den bankier, met het volgt; gezegde: „Als de Heere nu maar ziju beloi: nakomt, zal dit kaDaal, een gedeelte van EgV[ geheel Arabië, kortom al wat tot het rijk Seleuciden behoorde, het uitsluitend eigendtl der Joden zijn." „Hoe zoo?" vroeg de bankier. sc „Wel waarde vriend, kent gij de heilige schil zl dan niet meer? Staat daarin niet te lezen „Tl {j zeilden dage maakte de Heere een verhoud it k< re Oi VÉ I P d: lijksche noodzakelijkheid is geworden, zich op elk oogenblik nopens toestanden en verschil lende omstandigheden door de telegraaf te doen inlichten! Handelaars, bankiers, neringdoenden, fabrikanten, renteniers, kortom allen in meer dere of mindere mate. VI. Zoo hebben wij in korte trekken nagegaan, waarop liet publiek bij het verzenden van tele grammen voornamelijk heeft te lettenzoover beknoptheid toelaat, zullen wij nu trachten eenig denkbeeld te geven, van de wijze, waarop het telegrapheeren geschiedt Het valt moeilijk den persoon te vermelden, aau wien wij de uitvinding der telegraphische gemeenschap verschuldigd zijoevenals alle we tenschappen heeft ook de telegraphie door de medewerking van onderscheidene geniën hare tegenwoordige hoogte bereikt. Wij mogen hier echter niet onvermeld laten: Galvani, Prof. te Bologne, die in 1796 verschijn selen waarnam in de spieren van een kikvorsch, door hem aan een ijzeren hekwerk gehangen. Graaf Volta, Prof. te Pavia, die in 1800 tot de overtuiging kwam, dat, wanneer twee ongelijke metalen met elkander in aanraking worden ge bracht, ter plaatse der aanraking zich eene zekere kracht openbaart, waardoor de eleclriciteit inde beide metalen in haren natuurlijken toestand aanwezig, in twee soorten (positieve)en nega tieveelectriciteit worden gescheiden Hierdoor ont staat dau eene spanning, waarvan die lichamen zich ontdoen, zoodra zij weder met andere in aan raking komen. Ter eere van den eerstgenoemde, Galvani, noemde Volta deze electriciteit galvanismus, onder welken naam zij nog bekend is Volta ging nu verder en bewees, dat twee metalen schijven, bijv koper en zink, door een vochtig voorwerp gescheiden, reeds eenige elec triciteit ontwikkelen, en dat die kracht aanzien lijker wordt, naar gelang van het aantal metalen platen of schijven en daartusschen liggende voch tige voorwerpen, hetzij van vilt, laken, bordpa pier, enz Eene opeenstapeling van koper- en zink-schij- ven, met daartusschen gelegd vochtig laken of vilt, wordt de kolom van Volta genoemd. Oersledt, Prof. te Kopenhagen (1807), bevond dat het galvanismus invloed uitoefent op de mag neetnaald, dat is, dal een magneetnaald, met het galvanismus in verbinding gebracht, aantoont of er veel of weinig galvanismus (electriciteit) aan wezig is, alsmede dat de naald zich altijd recht hoekig op de richting van den galvanischen stroom tracht te plaatsen. Ampere, eeu Franschman, ontdekte dat ijzer door het galvanismus wordt aangetrokken en een zeer sterke magneet kan worden, evenals stalen staven of hoeven, waarvan men magDeten maakt door ze met den zeilsteen te strijken of ook door eenige andere bewerking. Later zullen wij gelegenheid hebben aan te tooneu dat er eeu groot verschil bestaat tusschen den constanten (staal) magneet en het door het galvanismus in eene ijzeren staaf opgewekte elec- tromagnetismus. Steinheil, een Duitscher, vereenvoudigde door zijne vinding den aanleg van telegraaflijnen tot op de helft. Hij bevond namelijk, dat de aarde zelve de algemeene geleider of reservoir van het galvauismus i6: doch hierover later. Whealstone, Gauss, Weber, Kramer en anderen brachten het door Uerstedt gevondene in toepas sing: aan de afwijkingen eener naald gaven zij beteekenis en brachten zoo telegraphische tijdin gen over. Deze wijze van telegrafeeren vond zeer zeel aan hangers en voldeed dan ook bijzonder welmen had echter het bezwaar, dat het eene teeken, door eene afwijking der naald voortgebracht, door een volgend teeken werd vervangen, zoodat door de telegraaf niets blijvends werd geleverd. Wa neer derhalve de telegraphist zich bij een teek: vergiste of slechts eeu teeken ten achteren raakte, was hij het spoor bijster en had la' geeue gelegenheid, de ontvangen teekens ua zien om zich van de juiste lezing te vergewis» Bij eenige drukte was navraag bij den geringst twijfel ondoenlijk. Morse, een Amerikaan, bedacht eene inrichm om door middel der electriciteit teekens van Mi venden aard voort te brengen. Door zijne uitn ding heeft de telegraphie hare tegenwoordig uitbreiding erlangd. In de geheele beschaat- wereld is het door hem bekend gemaakte heg: sel om zoo te spreken aangenomen en ieder n. heeft den veruuftigeu uitvinder eene aanzienlij' soin gelds aangeboden. Hoewel in de laatste jaren nog andere stelse zijn bekend gemaakt, waardoor het overbrengt van telegraphische teekens nog meer wordt k spoedigd, blijft men in liet algemeen aan 1" Morse-stelsel de voorkeur geven, omdat de inii» ting zeer eenvoudig is en echter zeer doelman mag genoemd worden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2