X°. 3096, «mW Woensdag A°. 1870. 16 Maart. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". in gen u, Zfli. u tor I eeneM ILEIDSCH DAGBLAD URIJJS DKZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ETtl.JS DER ADVÏÏRTENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere lethr naar de plaatsruimte die zij beslaan. A ATS als ch Si. ial-vn tn de; ite. grijk 1 I ,1 jwij natuurlijk alle couranten en bladen als ook VI ontbo Lelden, 15 Haart Mijne Stadgenooten „Een dames-courant schijnt een behoefte van onzen tijd te zijn, getuige het overgroote debiet, dat dergelijke bladen in het buitenland hebben." Er pleit ook werkelijk veel voor, want kunnen voor ons bestemd beschouwen, er zijn toch tal van zaken, waarin alleen dames belaug stellen; die te behandelen is het hoofddoel van het blad, dat de heer J. Odé (firma Van Dijk C°.) te Schiedam uitgeeft, onder den titel van Ons S/reven." Gaarne nam ik, daartoe uitgenoodigd, de hoofd- edactie van dat blad op mij, omdat ik reken op uwe sympathie in deze onderneming. Aan hankelijk mag zich het blad reeds in een ruim ebiet verheugen geen wonder! daar zoovele nzer beste auteurs hunne krachten er aan willen ivijden maar er is nog veel meer deelneming oodig om deze onderneming tot een gewenscht esuitaat te brengen. Daarom kom ik t.ot u allen, wier sympathie nij zoo dikwijls is gebleken, niet dit verzoek „steunt deze zaak door ruime inteekening," want slechts dan heeft zij kans van goed te zullen slagen. Wellicht voldoet het blad nu nog niet geheel aan uwe eischen welnu de leuze onzer courant is: „streven naar volmaking" en gaarne zal er gebruik gemaakt worden van opmerkin gen of wenken, die ge mij daarover wilt niede- deelen. Maar slechts door samenwerking zullen we ons doel kunnen bereiken, en het is daarom dat ik mij tot u allen wend met dit verzoek om deel neming, en tevens met de verzekering dat het steeds het ernstig streven der redactie zal zijn, u aangename lectuur te bezorgen. Vul vertrouwen wordt dit verzoek gedaan aan al hare stadgenooten door AGATHA. De inschrijving voor de 6,000,000, welke de Stoomboot-Maatschappij Nederland, te vestigen te Amsterdam, en die Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden tot eere-voorzitter heeft, behoeft tot het aanschaffen van het materieel bestemd tot het onderhouden eener stoomvaart tusschen Ne derland en Ned. Oost-Indië door het Suez-Ka- naal, en tot het aanleggen van steigers, magazij nen en werkplaatsen en tot rouleerend werkka pitaal, zal geopend zijn Donderdag 24, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Maart 1870, en wel te Amsterdam in Odéon en te Rotterdam in het lokaal der ver gaderingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, terwijl in de voornaamste steden van het Rijk de gelegenheid tot deelneming mede zal worden verschaft. Onder eere-voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zijn als commissarissen opgetreden de HH. Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester, E. Fuld, E Mohr, A. R. J. Cra- uierus en C. F. Quien, allen te Amsterdam. De raad van bestuur bestaat uit de HH. G. J. Boe len, Juls. G. Bunge, J. Boissevain, A. C. Wert- heim, Mr. C. A. Crommelin, C. J. Viehoflf, A. A. Bienfait, allen te AmsterdamM. M. De Monchy en P. C. Loopuyt te Rotterdam, en J. E. Corne- lissen te Utrecht. Met het dagelijksch bestuur zijn belast de heeren Boelen, Boissevain en Viehoff. De bijeenkomsten der Volksvoorlezingen wer den gisterenavond op waardige wijze besloten door Prof. Prins, met de mededeeling van eenige der merkwaardigste bladzijden uit Van der Palnis Salomo's Spreukenschat. Zoowel keuze der stukken als de voordracht er van, getuigden dat de hoog leeraar, die in eene voorafgaande inleiding eene gepaste hulde aan zijn vooruialigen leermeester bracht, de behoeften zijner hoorders juist had weten te schatten, die dan ook van hunnen kant, door gespannen aandacht, deze leerrijke en toch door afwisseling zoo onderhoudende rede, toonden te waardeeren. Na hem voerde de Leidsche koraalvereeniging, onder directie van den heer K. De Jong en met accompagnement der piano door den heer C. M. Timmermans, op zeer verdienstelijke wijze een drietal zangstukken uit, die telkens door het talrijke publiek met luide toejuichingen werden begroet. Het programma, dat onder de aanwezigen vooraf was rondgedeeld, hestonduit: 1. Lobgezang van C. H. Rink; 2. Ode aan God van J. E. Schmitz en 3. Avondlied (vierstemmig kor. der Ned. koraalvereeniging.) Nimmer voorzeker was de Stadsgehoorzaal zóo bezet als op deze laatste gewone bijeenkomst. De zaal was in den meest letterlijken zin des woords eivol, want niet alleen dat alle zitplaatsen waren ingenomen, ook de gangpaden waren ge vuld; terwijl men aan het einde der zaal zich schier verdrong. Last not least, mogen wij dus wel in alle op zichten van deze bijeenkomst zeggen, want, hoe wel den bezoekers op 1 April a. s. nog een recreatie-avond in den schouwburg wacht, met deze bijeenkomst toch, is voor dit seizoen de rij der gewone bijeenkomsten gesloten. Met onver deeld genoegen en belaugsielliug hebben wij de Volksvoorlezingen dezen winter telkens bijge woond, en we behoeven onzen lezers slechts aan onze daarvan gegeven verslagen te herinneren, om het belang, dat wij in de pogingen der ijverige commissie, om beschaving en verlichting onder het volk te verspreiden, stellen, te staven. Met een gepast woord besloot de voorzitter der commissie deze laatste gewone bijeenkomst, en, daar hij met de heereu baron Van Heemstra en Reijst als leden der commissie moest aftreden, nam hij tevens, onder dankzegging voor de steeds van allen ondervonden medewerking, een har telijk afscheid. Wanneer zoo achtereenvolgens de Nederland- sche tooneelgezelschappen in den Leidschen Schouwburg optreden, dan komt telkens onwil lekeurig liet denkbeeld hij ons op, dat het hitter jammer is dat van die verschillende gezelschap pen, waarvan de een meerdere goede elementen dau de andere bezit, niet éen schoon geheel kan samengesteld worden. Men is zoo dikwijD ge neigd te zeggen dat ons nationaal tooneel aan het tanen is, maar zou men die klachten wel vernemen als aan de versnippering en verbrok keling van de goede krachten die ons nationaal tooneel onmiskenbaar bezit een einde werd ge maakt? In hoever dit overeen te brengen is met de stelling van de verschillende directiën willen wij niet heslissen, maar wij houden het voor onbetwistbaar dat uit de gezelschappen van de heeren Roohol en Tjasink, Albregt en Van 01- lefen, Valois en Boas en Judels een schoon ge heel kan gevormd worden. Wij willen niet voor- uitloopen op de handelingen van het te Utrecht opgetreden nationaal tooneel-verhond, maar het zon zeker een gewenschte zaak zijn als het zoo danig denkbeeld ter harte nam. Het gezelschap van de tweede hierboven ge noemde directie voldeed ons gisterenavond zeer. Jammer slechts dat de zaal minder als bij vorige gelegenheden bezet was. Het tooiieelspel de Rustverstoorster deed veel ge noegen, en zij die van meening zijn, dat een jong paar nooit een schoonmoeder moet laten inwonen, omdat zij slechts de rust van het huis gezin verstoort, konden gisterenavond hun hart ophalen. Onze meening omtrent het stuk valtop enkele uitzonderingen na niet ongunstig uit. Het zijn tafereelen aan het dagelijksch leven ontleend en zeer ongedwongen en oorspronkelijk voorgesteld. Hier en daar waren echter scènes die niet van overdrijving waren vrij te pleiten. Deze laatste bewering passen wij ook toe op het spel van mevr. Ten Hagen, die de overdrij ving reeds in de verzoening met haar man ge legen zoo mogelijk nog sterker en uit dien hoofde ongenietbaar maakte. Mevr. Albregt-Engelmau en de heer Albregt vergoedden evenwel ruimschoots deze tekortko mingen door hun even natuurlijk als origineel spel, en ook vooral aan mevr. Corijn-Heilbron en den heer Moor is het te danken dat het stuk over het algemeen zoo uitmuntend van stapel liep. In het nastukjeeen vrouwtje zonder weerga, is mevr. Corijn wij hebben ook andere tooneel- speelsters in die rol gezien inderdaad zonder weerga. Men zal ons wel ten goede houden dat wij deze aan Fransche toestanden ontleende vau deville overigens laten rusten. Een bericht dat wij heden ontvingen bevestigt het ongeval met den spoortrein, dat wij onder de laatste berichten in ons nummer van gisteren mededeelden. Alleen maakt dit geen gewag van zware verwondingen, maar verzekert dat de rem- mer-bagagemeester en een passagier lichte kwetsu ren aan boold en beeneu hebben hekomen. Te Noordwijk is Zaterdag overleden de heer Mr. A. Jongkiudt Coninck, officier der orde van de Eikenkroon, oud-burgemeester van Aarlan- derveen en oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ds. J. Krull, predikant te Katwijk aan Zee, is beroepen naar de Herv. gemeente te Edens en Spannaw (in Friesland). De officier van administratie der 2de klasse A. L. Thierens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 3den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft op grond van art. 26 der wet van den 18den Augustus 1857 Staatsblad n°. 103), pen sioen verleend ten laste van den Staat aan Wil lem Ten Zijthoff, gewezen hulponderwijzer te Katwijk, ten bedrage van ƒ114 'sjaars. Z. M. heeft aan den heer G. F. Westerman, directeur van het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap Natura Artis Magistra, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste klasse der orde van Philips den Grootmoedige, hem door Z. K. H. den groothertog van Hessen geschonken. Z. M. heeft aan J. Nieukerk, te Utrecht, H. F. X. Böhm, te Amsterdam, en J. Sloots, te Geldrop, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hun door den paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden1°. aan de nage- melde officieren bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam, op hun verzoek, eervol ontslag te verleenen: aan Mr. J. H. A. Lippmann, als ka pitein, en aan J. M. Scheffer, als lsten luitenant; 2°. bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam te benoemen: tot kapitein Mr. H. A. Nieuwkamp, thans lsten luitenant; tot lsten luitenant H. De Jongh, voormalig luitenant ter zee 2de klasse, en Mr. C. E. Havelaar, vroeger lsten luitenant bij de rustende schutterij in de provincie Gel derland. Z. M. heeft den heer Arnold Jacob erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noor wegen te Sainarang. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Nijmegen, Mr. P. Van Bemmelen, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar; tot rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissements rechtbank te Heeren veen, Mr. S. Sleeswijk, procureur bij die recht bank; tot plaatsvervangend-kantonrechter te Ze venaar, Z. J. G. De Both, notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden aan Jhr. Mr. H. P. Van Karnebeek, op zijn verzoek, een eervol ont slag te verleenen uit zijne betrekking van refe rendaris-rechtsgeleerde bij het departement van oorlog, en zulks ingaande met den 10d*B dezer. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het departement van oorlog, tot adjunct-commies, den schrijver der 1ste klasse H. P. Van der Borght. Haaelem, 14 Maart. De heeren Mr. J. P. Van Wickevoort Crommelin en F. W. Van Eeden TJELEGrRAPHIE. POPULAIR VOORGEDRAGEN DOOR EEN NEDERLANDSCH DESKUNDIGE. Vervolg Diensvolgens zal een telegram, dat 40 woorden bevat, 0.60 kosten; van 31 tot -39 kost 't ook denzelfden prijs. Is voor twee of tneer personen in dezelfde plaats een telegram bestemd, die het moeten ontvangen, zonder dat zij van elkander iets weten, dan plaatst men de adressen van die personen aan het hoofd, alsof het éen adres ware, en geve hij de aanbieding op, hoeveel adressen men heeft: ieder der in het adres genoemde personen ont vangt nu het telegramde kosten van het tweede of volgende adres bedragen ƒ0.15, hoe groot het telegram ook zij. Een aan het kantoor reeds voor de overseining ingeschreven telegram kan door den afzender of diens gemachtigde teruggevraagd worden, wanneer aan de overseining nog niet begonnen is: voor nischrijviugskosten betaalt men dan 0.15, terwijl de eerst betaalde seinkosten wor den teruggegeven. De afzender van een telegram is tot bijbetaling verplicht, wanneer het blijkt, dat hem abusief te weinig kosten zijn in rekening gebracht. Te veel geheven kosten worden hem eveneens ten spoedigste terugbetaald. Wanneer doorreizenden niet aan het opgegeven adres worden aangetroffen of reeds zijn vertrok ken, dan kan men verzoeken, hun het telegram na te seinen dit verzoek wordt op de keerzijde van het omslag uitgedrukt en door den verzoeker geteekend. De hierop alsdan vallende nieuwe kosten voor overseining worden van den geadres seerde geheven, bij de uitreiking van het telegram. Een telegram kan in alle talen gesteld worden, waarvan de letters door het reeds opgegeven alphabet zijn over te brengen. Zoo dit eene andere dan de Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche of Engelsche taal is, zij men voorzichtig, zoodanig te schrijven dat de letters, wat duidelijkheid be treft, geen twijfel overlaten. De seinkosten van een enkelvoudig telegram naar België, Frankrijk, Italië, Zwitserland be dragen resp. f ƒ2, ƒ2.50, ƒ2; naar Duitschland is die som, naar gelang van den afstand f 1, tot 50; Rusland evenzoo f 4 tot f 8, enz. Naar Amerika en Oost-Indië wordt een enkel voudig telegram gerekend op 10 woorden, en kost dan ongeveer f 25. Aan de kantoren verstrekt men hieromtrent inlichtingen. De berichten worden na den ontvang met de meeste nauwkeurigheid afgewerkt en ter bestel ling afgeleverd. De besteller begeeft zicli daar mede ten spoedigste naar de woning of het kantoor van den geadresseerde; op verzoek kan men overigens telegrammen op eene andere plaats doen bestellen. Ten bewijze, dat het telegram is ontvangen, teekent de geadresseerde het bij het telegram aangeboden ontvangbewijs. Hij doet wèl, den tijd van ontvang daarop nauwkeurig in te vullen, opdat men ten kantore, hij eenigen twijfel, den hesteller kunne nagaan. Wordt de tijd van ont vang echter niet met volkomen juistheid ingeschre ven, dan geraakt de directie van het kantoor, dat volgende, allicht van den goeden weg. Is de geadresseerde van het telegram niet te huis, dan kan het ontvangbewijs namens dezen worden geteekend: behalve den naam van den geadresseerde, zet de persoon, die het telegram in ontvang neemt, daarop ook zijn eigen naam. Wauneer niemand op de aangewezen plaats te huis is, dan geeft de besteller hij de buren het ontvaugbewijs af. De geadresseerde kan met het ontvangbewijs, door hem geteekend, het telegram dan van het kantoor halen. Is geen persoon bekend, die den in het tele gram opgegeven naam draagt, of ook zijn er meer personen van dien naam, dan wordt den afzender bericht gezonden dat de tijding niet is afgeleverd. Tegen betaling kan hij dan een nauwkeurig adres opgeven. Heeft iemand er belang bij, van een door hem verzonden of ontvangen telegram een afschrift te hebben, dan kan hij dit aan de kantoren vragen; zulk een afschrift kost ƒ0.15. Den afzender kan geene verzekering gegeven worden, dat zijn telegram tegen een bepaalden tijd zal zijn overgeseind en besteld; evenmin wordt hem de juiste overkomst bepaald verzekerd. Om die zekerheid te erlangen staat't den afzen der vrij, het telegram te doen aanteekenen. Voorts wordt de schade veroorzaakt door ver minking, niet vergoed; de terugbetaling voor ver minkte, verloren geraakte of te laat bestelde telegrammen bepaalt zich tot de daarvoor uitge geven overseiningskosten. In het algemeen kan niet genoeg worden aan bevolen, de telegrammen zoo duidelijk te schrij ven, dat uien bezwaarlijk een woord onjuist kan aflezen; vooral omtrent de cijfers behoort in dit opzicht geen twijfel te bestaan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1