de vm en V». iez-fk><. 'VOl| leu ate" 1 tec g Ke Het getal der gemeentescholen is 6 voor on- vermogenden, 2 voor minvermogenden en 2 bur gerscholen tegen matig schoolgeld te 's-Graven hage; 1 voor onvermogenden, 1 voor onvermo- genden en minvermogenden en 1 voor minver mogenden te Scheveningen, dus in 't geheel 13. Haarlem, 9 Maart. Naar inen verneemt, zijn voor de tentoonstelling van bloembolgevvassen enz., welke op den 12d™, 13d00 en 14den dezer in de Staten-zaal op het Prinsenhof alhier zal wor den gehouden, een aantal inzendingen aange meld, vooral bestaande uit hyacinten, tulpen, amaryllis, crocus en andere bol- en knolgewas sen; voorts bloeiende planten, bouquetten enz. Deze tentoonstelling wordt gehouden door de alhier gevestigde Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Men mag verwachten, dat het bezoek dier tentoonstelling aan de bloemen liefhebbers een nieuw genot zal verschaffen, 't geen te meer zal worden gewaardeerd, daar door het ongunstige weder van den afgeloopen zomer en van dit voorjaar de vooruitzichten voor den goeden bloei der voorjaars-bolgewassen min der gunstig schenen te zijn dan in het vorige jaar. Alkmaar, 9 Maart. Het dames-comité voor de loterij ten behoeve van de nieuw op te richten christelijke school alhier heeft van H. K. H. Prinses Hendrik, als prijs in de loterij, een prach tig canapé-kussen ontvangen. Arnhem, 10 Maart. De heer Mr. G. J. C. Schnei- ther heeft zijn ontslag gevraagd als vice-president van het Prov. Gerechtshof in Gelderland. Zwolle, 10 Maart. Jl. Zaterdag-morgen is bij het openen der cellen in het huis van arrest te 'J''- Almelo een gevangene dood op zijn leger gevon den. Hij had eene gevangenisstraf van 15 dagen ondergaan en zou dienzelfden Zaterdag-morgen ontslagen zijn geworden. I Middelburg, 9 Maart. De gemeenteraad heeft i.Ün zijne heden gehouden zitting besloten tot het ïundienen van een adres aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, houdende bezwaren tegen de aanneming van het ingediend wetsontwerp ot wijziging der wet op het armbestuur, ver- its die aanneming tot groot nadeel van de finan- iën dezer gemeente zoude zijn. Leeuwarden, 6 Maart. Naar wij vernemen, is op eene vergadering van onderwijzers in zekere emeente dezer provincie besloten, om bij ver kiezingen van leden voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad met eerlijke mid delen de verkiezing te bevorderen van die can- didaten, welke bekend staan als onwrikbare voorstanders van de lotsverbetering van vele openbare lagere onderwijzers. Het „Schoolver bond", dat men op die vergadering een jeugdigen teringlijder noemde, vond geen bijval, omdat het zich het treurig lot van zoovele onderwijzers niet aantrekt. Geertruidenberg, 8 Maart. Tusscheu den -4den en 5dcn dezer zijn de draden bij het telegraafkantoor in deze gemeente doorgesneden. De politie hier van onderricht, heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch tot heden is het niet mogen ge lukken den dader of de daders van dit moeilijk te achterhalen feit op te sporen. BUITENLAND. Engeland. Londen, 9 Maart. In de zitting van het Lager- I huis gingen de twee eerste uren voorbij met I onderwerpen van minder aanbelang. De Regeering beloofde op een haar daartoe gericht verzoek de I overlegging van officieele stukken over de finan- tieele verhouding waarin Spanje en Portugal tegenover Engeland staan. De heer Torrens bracht andermaal de uitbreiding van de armoede in Londen ter sprake, die hij vooral afleidde uit het getal van bedeelden uit de armenbelasting, dat sedert den aanvang van het jaar tot heden van 152,792 tot 189,321 was geklommen. De Re- I geering sprak als hare overtuiging uit, dat dit klimmend cijfer tot de uitzonderingen behoorde en aan onvoorziene omstandigheden was toe te schrijven, waarvan men spoedig eene gunstige wending verwachtte. Vervolgens werd de behandeling van alle aan de orde gestelde bills van meer bijzonder karak ter verdaagd, om de voortzetting aan te vangen van het groote debat over de lersche landwet. Het was echter eene voortzetting waaraan geen einde scheen te komen, zoodat men zelfs niet tot den verwachten kampstrijd tusschen Gladstone en Disraëli naderde. Den dei minorum gentium liet men andermaal het strijdperk over. Het warmste werd de bill verdedigd door de lersche leden, o. a. Maquire en Moore. De eerste was zeer inge nomen met het scheppen van een grondbezittenden boerenstand en de laatste kwam er rond voor uit dat dit de eerste maatregel ten gunste van Ierland was, waarbij geen bedrog in het spel was en waarvoor een Engelsclie regeering de volle en op rechte verantwoordelijkheid opzichnam. Ookdeaf- gevaardigde O'Donoghue, die in pachtvraagstukken een groote autoriteit is, juichte de bill onverholen toe, daar zij de stelling ongeschonden liet, dat de rechten van den grondeigenaar niet minder heilig zijn als die van de pachters. Van Engelschen kant voerden de Tories Hent en Henley het woord. Beiden traden in vele bijzonderheden, om aan te toonen dat de belangen van den minderen stand eerder bena deeld dan bevorderd werden, maar de laatste was tevens van oordeel dat de maatregel in zijn geheel zeer goed te verdedigen was. De regeering was bij het debat vertegenwoor digd door den procureur-generaal Attorney-Gene ralen den advocaat-generaal Solicitor-General De eerste trachtte het juridieke bezwaar te wederleggen, dat de bill tweeërlei wetgeving voor Engeland en Ierland op het oog had, en te bewijzen dat zij van de lersche gerechtshoven hetzelfde vorderde als van de Engelsche recht spraak, n.l. om op lokale omstandigheden, en ge woonten en gebruiken acht te slaan. De solicitor- generaal toonde de ongegrondheid der opvatting aan, dat in Ierland dezelfde wetgeving reeds lang ingevoerd was, die voor Engeland gold. Toegepast werd zij maar naar de letter, niet naar den geest anders zou de wanverhouding tusschen grond eigenaars en pachters onbestaanbaar zijn geweest, en juist deze onzekerheid heeft in Ierlaud zulke kwade vruchten gedragen. Na een debat van 6 uren werd de voortzetting der discussie op a. s. Donderdag bepaald. Het verhoor van Lord Napier, de overwiDDaar van Magdala, voor de commissie, belast geweest met het onderzoek naar de begrooting van de kosten voor de Abbessinische expeditie, is giste ren afgeloopen. De slotsom is dat hij weigerde een oordeel uit te spreken, of de oorspronkelijke raming van kosten al of uiet voldoende was om in de noodig gebleken behoeften te voorzien, maar achtte het volstrekt niet laakbaar als de oor spronkelijke raming overschreden is om den dienst van het transport tot de hoogste volkomenheid te brengen, en gaf de verzekering dat het trans port-korps uitmuntend georganiseerd was en niets te wenschen overliet. Frankrü li. Met het oog op de gunstige uitkomst, die de discussie in het Wetgevend Lichaam voor het invoeren van een burgerlijk gezag in Algerië heeft gehad, wordt reeds verzekerd dat spoe dig een burgerlijk Gouverneur-generaal voor deze kolonie zal benoemd worden. Men noemt reeds om voor deze betrekking in aanmerking te komen de namen van den afgevaardigde Léhon, die door zijn langdurig verblijf in Algerië een specialiteit in dit vraagstuk is, en van den oud minister Béhic. Bij Keizerlijk besluit van den 8,te» Maart is de heer Ozenne, staatsraad aan het Ministerie voor landbouw en haDdel, benoemd tot regeerings- couimissaris bij de wereldtentoonstelling, die in 1871 te Londen zal gehouden worden. Oostenrijk—Hong. Monarchie. In de laatste dagen werd er veel geschreven over botsingen aan de Montenegrijnsche grenzen tusschen Oostenrijksche en Montenegijnsche troe pen. De Oostenrijksche regeering ontnam daaraan in officieele bekendmakingen alle gewicht. Aan de Preste wordt echter uit Cattaro onder dagteekening van 1 Maart geschreven, dat deze gebeurtenis een veel ernstiger karakter draagt dan men doet voorkomen. Aan dit schrijven ontleenen wij „Gisterenmiddag berichtte de telegraaf, dat de MoDtenegrijnen een Pastrovicaner doodgeschoten haddeD, waarop de geheele stad Pastrovicchio, die 3000 zielen telt, onder de wapenen trad om die euveldaad te wreken. Van het fort Presicka hoorde men kanongebulder. Hedennacht kwam een tweede telegram uit Castellastua aan vaD den daarheen gezonden regeerings-commissaris, die het gebeurde derwijze voorstelde: Twee Mon tenegrijnsche herders lieten hun kudden grazen op de landerijen aan gene zijde van het fort Presicka en begonnen zonder eenige aanleiding steenen daarheen te werpen. De bezetting van het fort vuurde op hen, schoot een dood, terwijl de tweede ongedeerd de grenzen bereikteonmid dellijk hierop rukten 200 gewapende Montene- grijnen over onze grenzen en openden op de be zetting van het fort een hevig geweervuur, dat door de bezetting met kanonschoten werd beant woord. De Montenegrijnen zagen ten slotte in, dat zij zonder kanonnen tegen het fort niets ver mochten. Om evenwel het gebeurde niet onge wroken te laten, vermoordden zij de bovengenoemde Pastrovicaner, die met levensmiddelen voor de bezetting naar het fort terugkeerde. Intusschen was ook een Oostenrijksche patrouille, die uit het fort Kosmac kwam om zich te Pre- sika te vertoonen, en uit weinige manschappen bestond, onverhoeds door de Montenegrijnen aan getast en de manschappen allen over de kling ge jaagd. Na deze geweldplegingen trokken de Monte negrijnen weder over de grenzen. Ten gevolge van een en ander gaf de generaal-majoor Auersperg nog heden nacht bevel om een bataljon jagers uit Budua, een ander uit Dobrota en een batal jon van het regiment aartshertog Ernst uit Cas- telnuova met stoom booten naar Pastrovicchoi te doen overbrengen, terwijl de generaal tegen 4 uren in den morgen zelf daar ter plaatse in het hoofdkwartier aankwam. TELEGRAMMEN. Brussel, 10 Maart. De heer Frère Orban heeft in de zitting der Kamer van Volksvertegenwoor digers de navolgende wetsontwerpen ingediend tot opheffing van de belasting op het zout; tot opheffing van het invoerrecht op visch; tot in voering van een uniformport vau 10 centimes voor iederen enkelvoudigen brief, en tot ver hoo ging van den accijns op gedistilleerd met een frank per hectoliter. Farij9, 10 Maart. In de Kamer heeft de heer Joubert een wetsontwerp ingediend betreffende eene herziening van het belastingstelsel. De heer Guyot-Montpayroux heeft voorgesteld, de com missie voor het budget in eene openbare zitting te benoemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft vervolgens, in antwoord op eene interpellatie van den heer Ferry, verklaard dat hij formeel het gedrag der ambtenaren afkeurt, die bij de on langs plaats gehad hebbende verkiezing van den heer Giraud zich in den verkiezingstrijd gemengd hebben. Hij zal te dezer zake een onderzoek instellen. De verkiezing van den heer Giroud werd daarna met bijna algemeene stemmen goedge keurd. Een interpellatie van den heer J. Simon over het beheer der koloniën werd tot de vol gende zitting uitgesteld. De Frangais logenstraft het gerucht dat de ministers Daru en Ollivier het nieteens zijn omtrent de quaestie betreffende het Concilie. Zoowel over deze aangelegenheid als over alle andere quaes- tiën zijn de ministers het volkomen eens. Het Memorial Diplomatique zegt, dat het ant woord van het Pauselijk Hof op de dépêche van den heer Daru uaar Parijs verzouden is. Het Pauselijk Hof neemt met bereidwilligheid het verzoek der Tuileriën, om op het Concilie ver tegenwoordigd te worden, aan. De nuntius heeft in last de verzekering te geven, dat de vertegen woordiger van Frankrijk zal ontvangen worden met al de égards, aan de natie, die hij vertegen woordigt, verschuldigd. Berlijn, 10 Maart. In den Rijksdag heeft de heer Lehndorff voorgesteld, de discussie over de tweede lezing van het Strafwetboek uittestellen en onmiddellijk tot de derde lezing over te gaan van de eerste afdeeling, handelende over de doodstraf. De heer Von Bismarck verklaarde hierop, dat de Bondsraad de discussie over het Strafwetboek geregeld wenscht voortgezet te zien. De regeering zal daarna haar besluit mededeelen en tot eene overeenstemming trachten te gera ken, ook al mocht de Bondsraad bij zijne in zichten volharden. Het voorstel van den heer Lehndorff is daarop verworpen. Indien het aan genomen ware, zou het lot van het geheele Straf wetboek reeds door het votum over de eerste afdeeling beslist zijn geworden. In berichten uit St.-Petersburg wordt ge meld, dat zeer vele personen die in Januari jl. gearresteerd waren, als beschuldigd van deelne ming aan de samenzwering der zoogenaamde Nihilisten, weer op vrije voeten zijn gesteld. Naar men berekent, moet hun getal vier- a vijf honderd bedragen. Doch zij hebben zich schrif telijk moeten verbinden om bij de eerste oproe ping zich ter beschikking te stellen van de com missie van onderzoek. Thans zijn nog een hon derdtal personen in arrest, waaronder eenige officieren. De woelingen der socialistische partij houden aan. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevolen, in elk gouvernement 50,000 exemplaren van de ukase betreffende de emancipatie der lijf eigenen van 19 Februari 1862 te verspreiden. De Nordd. Allg. Ztg. zegt, omtrent de thans bekend geworden verklaring van het onfeilbaar- heids-dogina, het volgende Die verklaring maakt al dadelijk een pijnlijken indruk. Er zijn weinig voorbeelden, die zoozeer doen zien tot welke dwalingen de menschelijke geest al vervallen kan. De Norddeutsche Allg. Ztg. verklaart nogmaals tegenover telegrammen en brieven uit Weenen, voorkomende in de Standard, dat al wat gezegd is omtrent een onderhoud van Von Bismarck met den Franschen gezant over de troonrede, waarmede de Koning van Pruisen den Rijksdag heeft geopend, ten eenenmale uit de lucht gegre pen is. Leipzig, 10 Maart. In den afgeloopen nacht, kwartier vóór tweeën, stierf alhier professor Ignatius Moscheles. Bucharest, 9 Maart. Bij de discussie in de Kamer over een wetsontwerp tot uitgifte van grond in Bessarabie, werd een motie voorgesteld om de Israëlieten uit te sluiten bij het verhuren van bedoelde gronden. De heer Golesco, president vau den minister raad, heeft deze motie bestreden op grond dat de Kamer niet bevoegd is de gedragslijn van het i uitvoerend gezag bij deze wet, die de Israëlieten niet uitsloot, af te bakenen. De meerderheid der Kamer vereenigde zich met deze zienswijze en verwierp de motie. De vijftien voorstemmers, leden van de partij berucht wegens hare kwade gezindheid jegens de Israëlieten, verlieten hierop de zitting. Florence, 10 Maart. In de Kamer van Afgev. heeft de Minister Sella de staatsrekening over de jaren 186267 benevens het verslag over 186869 overgelegd. In dit tijdperk zijn de in komsten vermeerderd met 47 pCt. en de uilga ven verminderd met 36 pCt. Het budget vau oorlog is tot op de helft verminderddat van marine op éen derde. Het aanhoudend toenemen der openbare schuld veroorzaakt echter nog steeds een belangrijk deficit. De minister acht het nood zakelijk, om de dwalingen van het verledene te vermijden, en zal eene wet voorstellen, die de noodige bepalingen bevat, om op het budget van 1871 evenwicht te brengen. Het budget voor 1870 wijst een deficit aan van 161 millioen, maar daarop komen voor 59 millioen voor onvooriiene uit gaven. Het werkelijke deficit begroot de minis ter op 110 millioen. Om daarin te voorzien stelt de minister bezuinigingen voor, ten bedrage van 25 millioen, waaronder 16 millioen op oorlog. Hij verwacht eene hoogere opbrengst van de be lasting op het gemaal van 10 millioen en stelt voor de bestaande belastingen met 75 millioen te verhoogen. Washington, 9 Maart. Het huis der vertegen woordigers heeft met 114 tegen 71 stemmen be sloten Georgië weder in de Unie op te nemen. De opstand in het noorden van Mexico wordt, volgens berichten van de regeering van Juarez, snel onderdrukt. Karlsruhe, 10 Maart. De Tweede Kamer heeft het voorstel tot afschaffing der doodstraf bij de tweede lezing met alle tegen 10 stemmen aan genomen. Parijs, 10 Maart. Men verzekert, dat Spanje het voorstel van Engeland aangenomen heeft, om de quaestie van het door Spaau6che autoriteiten in beslag genomen Engelsche schip Tornado aan de beslissing van keizer Napoleon te onder werpen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 11 Maart. Koffle. Dit artikel verkeert in eene vaste stem ming. Afgedaan werden 1300 balen Java (Pama- noekang) tot 38 ft c, per Zephyr en Hoyal Sovereyn. Aanstaanden Maandag verwacht men den aanslag der veiling bij de Ned. H.-M. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. Ineenetlauwe stemming; zaken van eenig belang zijn alleen tot een verlaagden prijs tot stand te brengen. Thee. In eene vaste stemming; de omgang was echter gering daar bekend is geworden dat weder eene lading voor hier onder weg is. Rijst. Afgedaan 4700 balen Java per Indian Empress tot 7.50 nieuwe conditie. De omgang in gepeld was zeer gering. Vruchten. Zonder omgang, aangezien ordinaire soorten krenten niet voorhanden zijn Ordiuaire soorten Sinirna-Rozijn zijn mede gezocht; de voorraad is mede gering. Meekrap. In enkele gevallen tot iets lagere prijzen werden eenige partijtjes verkocht. Indigo. Vast en werden weder circa 30 kisten Java verhandeld. Potasschen. Hooger. Petersburger loco f 14.25, Juli-Augustus- aflading ƒ13.25. Katoen. In zeer gedrukte stemming, prijzen ongeveer 2& c. lager. Wol. Zonder handel. Tin. Flauwer. Banca tot ƒ71.50 betaald. Billi- ton ƒ71, waartoe te koop. Petroleum. Nadat nog ruiui 2000 vaten ex Aden en Blair Athol tot ƒ27 zijn afgedaan en ver zonden, houden eigenaars nu vast op ƒ27.25. Oliën. Raapolie cont. ƒ47.75; Mei 47.25Oct.- Dec. 46.50, 46.75. Lijnolie cont. ƒ36.50; Mei I 36.75; Oct.-Dec. 37.75. Patentolie cont. 52.25 Mei 51.75; najaar 51.25. Granen. In willige stemming uiet meerder handel tot verhoogde prijzen. Meel. 1ste qual. 15.25, ƒ15.75; 2de qual. 12 75, ƒ14.25; 3de ƒ11.25, ƒ11.75. Keizersuieet /2U, ƒ25. LAATSTE BERICHTEN. (Per Telegraaf.) Het wetsontwerp houdende machtiging tot uitgifte van schatkist-biljetten is in de zitting van de Tweede Kamer op heden, na eene discussie over de al of niet raadzaamheid van het beginsel, aangenomen met 49 tegen 12 stemmen. Morgen komen andere aan de orde gestelde wetsontwerpen in behandeling. Voorschoten, 11 Maart. Wij vernemen dat op Dinsdag den 29,te" Maart in het Rechthuis alhier, zal worden aanbesteed het bouwen eener Pastorie bij de R. K. De teekeningen en bestekken liggen ter lezing te Leiden in den Burg en te Alphen in de St. Joris. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Maarl. gehuwd 8. B. Van Ey«seUteyn co J. H. Van LinscboteD Amatardurn 9. J. N. Van Hall en Viruly. Vuren. 9. B. J. Van Noorden en J. S. Hauimann. Rotterdam. Maart. bkYaLLkH. 4. VV. A. C Van den Berg, geb. Zaalberg, D. Rijivrijk. B. B. Wiaaal, geb. Ten Cate, Z. Sneek.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3