5°. Onderzoek naar de grenzen tusschen lager en middelbaar onderwijs. De Minister ran Binnenlandsche Zaken heeft, bij circulaire van 2 Maart jl., de aandacht van de Commissarissen des Konings in de provinciën gevestigd op het voorkomen van cholera in Rus land; en op de mogelijkheid gewezen, dat de ziekte zich ook naar het Westen van Europa zou kunnen uitbreiden. De Minister acht het wen- schelijk dat thans, nu daartoe tijd is, het noodige wordt gedaan tot preventieve bestrijding van die ziekte. Te dien einde wenscht de Minister, dat de gemeentebesturen inzonderheid zorg dragen voor de openbare reinheid en voor goed drink water. De belangrijkheid van deze twee hoofd zaken wordt in de circulaire nader uiteengezet, terwijl de Minister wenscht dat in dezen tijdig overleg plaats hebbe tusschen de Commissarissen des Konings en de geneeskundige ambtenaren. De Minister van Oorlog herinnert allen die hunne declaratiën nog niet hebben ingediend wegens hetgeen zij van het Departement van Oorlog te vorderen hebben over het jaar 1869, aan het omtrent verjaring bepaalde bij de Wet van den 8»t,n November 1815 Staattblad N°. 51), en noodigt hen mitsdien, om hunne rekeningen ten spoedigste aan genoemd Departement in te zenden. Bij besluit van de 8/15 Februari 1870 hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, op voor dracht van den schoolopziener in het eerste school district, verklaard, dat C. A. De Zwart, onder wijzer eener bijzondere school te 's-Gravenhage, ten gevolge van ergerlijk levensgedrag, zijne bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. De opbrengst van het vervoer over de maand Februari 1870 van den Nederlandschen Centraal- Spoorweg bedroeg 35,773.51. De opbrengst gedurende de maand December 1869 van de Nederlandsch-Indische Spoorweg- Maatschappij bedroeg f 42,149.45, zijnde per dag en p»r mijl ƒ38.84. Aan de opgaven van de Staats-Ct. onder dag- teekening van den 15d,n Januari 1870 ontvangen van de bewegingen der schepen, uitmakende het Nederlandsche eskader in Oost-Indië, ontlee- nen wij het volgende: Zr. Ms. raderstoomschip 1ste klasse Amsterdam, kapitein-luitenant ter zee P. Koning, is op reis naar Timor. Zr. Ms. raderstoomschip 2de klasse Bromo, kapi tein-luitenant ter zee H. P. Van Boneval Faure, ligt ter rede van Batavia beschikbaar voor den dienst. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse W'illem, kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd, is op reis naar de Westkust van Sumatra. Zr. Ms. ijzeren raderstoomschip Sumatra, luite nant ter zee 1ste klasse A. Dronkers, wordt ter reede van Batavia verwacht. Zr. Ms. ijzeren raderstoomschip Timor, luitenant ter zee 1ste klasse J. J. De Hart, is op reis naar Menado ter aflossing van de Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Curasao, kapitein-luitenant ter zee Jhr. M. W. Bowier, is op reis naar de Roode Zee en de Perzische Golf. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de klasse ilarnix, kapitein-luitenant ter zee W. Enslie, wordt in het dok te Onrust gereed gemaakt voor eene reis naar Japan. Volgens den Cosmoi heeft men eene proef ge nomen met het hoofd van den vadermoorder Bellière, om te onderzoeken of, na de onthoof ding, nog eenige werking van de zintuigen was waar te nemen. Na eenige maatregelen om de bloedstorting te stuiten, werd achtervolgens op het gehoor, den reuk, den smaak, het gezicht en het gevoel gewerkt, maar zonder eenig resul taat. De scherpste gassen tastten de reukzenuwen niet aan; voor het felste licht in de onmiddellijke nabijheid bleven de geopende oogen ongevoelig. Proeven met den electrischeu stroom deden, ja, de gelaatspieren samentrekken, maar slechts aan die zijde waar hij was aangebracht, zoodat de spierbeweging eene bloot mechanische, uitwen dige oorzaak had. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Oldeberkoop H. Van Goudoever, ontv. der reg. en dom. aldaar; te Sluis Mr. W. Hensing, ontv. der reg. en dom. aldaar; te Veghel H. Van den Heuvel, wonende te Uden. Z. M. heeft aan H. P. Voorduin, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Gouda. Z. M. heelt aan den heer Jhr. J. P. Van Rei gersberg Versluys, te Zutfen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der posterijen van de 2de klasse, niet vergunning oui zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Z. M. heeft goedgevonden: 1'. bij het wapen der inf. te benoemenbij het 3de reg., tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), dm lsten luit.-adj. D. J. H. Van Aken, van het kor[S; en tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. F. V. Quadekker, van het 6de reg.; 2". den kapt. A. J. Den Exter van den Brink, van het 31e reg. inf., op grond van punt 4 van art. 38 <fer wet van den 28eten Augustus 1851 Staatsblad i°. 128), op non-activiteit te stellen, in afwachtiig dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Nieowveen, 5 Maart, Door den Raad dezsr gemeente zijn in zijne jongstgehouden vergaderiig vastgesteld twee adressen aan de Tweede Kamir der Staten-Generaal, als: een van adhaesie am het ontwerp van wet, tot wijziging der wet ip het armbestuur, en een tot mededeeling der e- zwaren die bij genoemd college bestaan tegen let wetsontwerp, houdende eene nieuwe rechterlike inrichting des Rijks, voor zooveel betreft de ip- heffing der Arrondissements-Rechtbank te Leidn. Arnhem, 7 Maart. Gisteren had alhier eene vr- gadering plaats van het Technisch Comité voor tet Nederlandsche zangersfeest, in 1871 alhier te h-u- den, ter vaststelling van het alsdan uit te voern programma voor de gezamenlijke uitvoering©. Dat comité bestaat uit de heeren H. A. Meyrois en Worp van Groningen, feestdireeteuren, Richad Hol van Utrecht, G. A. Heinze van Amsterdlm, F. Bühme van Dordrecht, A. Smabers van Ak- maar, en Kooimaus van 's-Bosch. Zwolle, 7 Maart. Wij vernemen, datZaterdg- avond 11. de 25jarige dochter van den Israëlietischn koopman B. alhier eene poging tot zelfmocd heeft gedaan, door vitriool in te nemen. Dor doelmatige geneeskundige behandeling is zij ot heden nog in leven, maar haar toestand blft gevaarlijk. Naar men gelooft moet de reden vor deze wanhopige daad in een minnenhandel e- zocht worden. Raalte, 3 Maart. Voor eenigen tijd is er mi- ding gemaakt van eene vergiftiging alhier lu gevolge van het gebruik van worst, en werd it toegeschreven aan het zich daarin bevindeite an ijszaad. Uit een door deskundigen ingesti onderzoek is echter gebleken, dat het anijszi niet als de oorzaak te beschouwen is. Ook geene bepaald vergiftige stoffen (worstgift) geva- den, doch de schimmel welke in den worst wi ontdekt, wordt alleen reeds voldoende geacht de ziekte-verschijnselen bij hen die er van bruikt hadden, te verklaren. Ook het eten v( andere beschimmelde spijzen heeft soms hetzelfde gevolg. Groningen, 6 Maart. In de raadsvergadering alhier, gisteren gehouden, is door B. en Ws. een advies uitgebracht, dat ook voor vele andere ge meenten in ons land van groot belang kan zijn. Dat advies liep over de wijze, waarop de ver zameling en de bewerking van het vuil en de belooning van den directeur der reiniging, alsmede van den eersten opzichter en den stoepopzichter (den opzichter der mestplaats) alhier geregeld zijn, en de gelukkige gevolgen van die regeling zoo in het belang van de openbare zindelijkheid als van de financiën der gemeente en van den landbouw. In 1869 heeft de opbrengst aan vuilnis bedragen f 80,139.75. Sedert 7 Januari 1865 wordt door bovenstaande ambtenaren aan de inrichting verbonden, behalve hunne vaste bezoldiging, ge noten zeker aandeel in de opbrengst der vuilnis boven de 40,000 'sjaars. In 1846 bedroeg deze nog slechts 46,212.36'. Deze extra-belooning uu brengt ontegenzeglijk veel bij tot de betere ex ploitatie der zaak, vooral ook tot de betere be werking der mestspeciën. En dit laatste is eene hoofdreden dat die stoffen hier zooveel opbrengen. Onze landbouwers toch weten bij ervaring dat die stoffen veel meer waarde hebben dan die van elders verkregen. Meprel, 5 Maart. Voor't eerst zijn alhier heden kooplieden uit Hongarije gearriveerd, om vee van de stallen op te koopen. Sommigen zijn Drenthe, anderen Friesland ingereisd. Kalfde koeien zijn van hunne gading. Ze bieden buitengewoon hooge prijzen aan. Harlingen, 5 Maart. Alhier zijn van 26 Febru ari tot heden uitgevoerd: 106 runderen, 11 kal veren, 8 schapen, 25 geslachte dito, 33 kisten schapevleesch, 3390/4 vat boter, 1450 kanter- en 9050 Edammer kazen, 32 manden wild, 54 balen aardappelenmeel, 429 pakken gez. en 4 pak gedr. kalfsvellen, 1960 pakken papier, 15 vaten ham men, 45 mudden mosterdzaad, 352 balen katoen, 3 vaten en 10 pakken spek, 53 balen vlas, 63 zakken alikruiken en 217 balen cichorei-wor telen. Gemengde Berichten. De Provinciale Overijselsche en Zwolsche Courant berich haren lezers, dat, „wegens den invallenden Overijselschen biddag voor het gewas, a. s. Woensdag-avond geen nummer dezer Courant wordt uitgegeven." Men leest in het N. Abl.: „Jl. Zondag werd door de schildwacht, welke achter het gevangen huis te Leeuwarden de post had, een gedruis gehoord; bij onderzoek bleek het, dat zich voor den rooster van het riool dat op de stadsgracht uitloopt een manspersoon bevond de schildwacht legde zijn geweer op dezen aan om te vuren, doch de gevangene kroop achteruit, waarop hij onmiddellijk rapport maakte. Na onderzoek bleek het, dat zich vier gevangenen door het riool in vrijheid hadden willen begeven. Volgens gerucht bevond zich onder hen de wel bekende Jacob De Vletter." Met den vastenavond is te's-Bosch eene aardig heid verkocht, die tot zeer vele onaangenaam heden had kunnen leiden. Iemand in een koffie huis presenteerde den kasteleineen bankbiljet van f 40 (40voudigen wensch), en vroeg daarvoor een glas grog; de kastelein gaf het gevraagde en wilde het wisselen, doch de vrager weigerde en zeide: ik heb u bij den neus gehad, het is geen bankbiljet. De kastelein, die het nagemaakte biljet voor het glas groc behield, wilde hiermede op zijn beurt eene grap hebben; toen hij met den directeur van het door hem geëngageerde zanggezelschap had afgerekend en dezen betaalde, gaf hij hem het veertigvoudig billet als een ca deau. De directeur, in het vertrouwen dat hem werkelijk een echt cadeau was gegeven, beta» daarmede zijn logement en vertrok; eerst na li vertrek ontdekte de logementhouder de aar,! heid, die hij niet als zoodanig beschouwde, m J daarvan aangifte deedhet gezelschap werd 1 gereisd en de directeur te Utrecht aangetrof die geheel vrijwillig naar 's-Hertogenbosch teil kwam, daar zijn goede trouw bewees door ,1 tuigenis van den eersten en tweeden uitget betaalde en weder naar Utrecht vertrok. Vooral den eersten uitgever moge dit geval het vervolg tot een gewichtige les strekken. Bij gelegenheid van het carnaval, dat te 6 gen-op-Zoom over 't algemeen tot vrij woel scènes aanleiding gaf, heeft een bakkerskne drie vingers verloren; hij weet zelf niet aan geven, hoe en wanneer. De inwoners van Londen kunnen thans av. aan avond zich verlustigen in het aanschouw' van stierengevechten. Een Spanjaard namel: is uit Spanje in Engelands hoofdstad aangekom met picadors, stieren enz. Hij heeft er zijn are opgeslagen en geeft nu eiken avond voorstelt gen, die druk bezocht worden. De gevecht verschillen slechta hierin van de Spaansche, de stieren niet worden afgemaakt, aangezien degens der picadors van boven stomp zijn. vlaggetjes, die in Spanje in het dier gestot worden, worden er daar opgeplakt. Vau de r ren zijn de punten der horens afgezaagd en cl van ledereu knoppen voorzien. Ook de o paarden, die in de Spaansche stierengevech door den stier vermoord worden, worden r vangen door de bekende paardjes, waarin ruiters, in pantomimes, op- en neerloopen. BUITENLAND. Frankrjjk. De Algerijnsche quaestie die gisteren door Wetg. Lichaam in behandeling werd genoul is voor Frankrijk een vraagstuk van nation! belang. Het behoort al meer en meer tot de: zonderingen, dat van Fransche familiën niet of meer harer leden in die kolonie vertoe! hetzij in het leger, hetzij bij de administr of onder de kolonisten. Algerië staat nu rel ongeveer veertig jaren onder Fransche h schappij en nog is men er niet in geslaagd ondi de zware geldelijke opofferingen, tot een get den toestand te geraken. Het klimaat is za:| de grond bij uitstek vruchtbaar; Frankrijks gaat er mede gemoeid om deze schoone bezitl: te behouden, en niettegenstaande een en ande aan de ontwikkeling en beschaving dezer koloj tot dusver weinig gearbeid. De oogen zijn eerst opengegaan na de pogie van de Fransche pers en de leden der linken in het Wetgevend Lichaam oin Frankrijk op hoogte te brengen van de gesteldheid van wingewest, en thans is het Wetgevend Lich opnieuw aan het werk om zijn inzichten o' deze aangelegenheid te kennen te geven De hervormingen, die men op het oog hi hebben ten doel het leger in Algerië d plaats te doen vervullen als in Frankriji, het evenals daar, voor de goede orde en dl scherming der burgers te doen waken, maa: alle administratieve en burgerlijke bemoeiie te ontzeggen. Om het zoover te brengen zou men m beginnen met twee en een half millioen Ki len en Arabieren uit den staat van milili verdrukking op te heffen, waaronder zij, vrees voor pogingen tot afschudding van Fransche juk, gebukt gaan, en een eerste om dit te bereiken zou zijn een einde te m aan de militaire afdeelingen waarin dit ge verdeeld is, en het ambt van gouverneur-j raai, tot dusver door een maarschalk bek'; in burgerlijke handen te doen overgaan. I kei te teu ger dee lijk wil we ber dee der vai me boi inv dat 1 ge\ eer ove I pre zoe der me 1 gat kei bez vai ren I 1 ach vai gel nee mil dat spo felde ik meer, of de ontmoeting van den waan zinnige en de arme vrouw zou tot een noodlottige ontknooping leiden. Frisingen antwoordde niets op mijn uitroep, hij spoorde slechts opnieuw zijn paard aan, zonder daarmede eigenlijk iets te winnen. Want binnen een minuut waren we de poort door, en in de straten, waar wij ouzeu loop moesten ver tragen. Een nieuw, onvermijdelijk oponthoud hadden we aan de herberg, waar we de paarden moesten lateu en waar we eenigen tijd op een droschki moesten wachten, om den niet korten weg naar mijn woning af te leggen. Toen we in de nabijheid daarvan kwamen, kon ik mijn ongeduld niet meer bedwingen I Ik stak mijn hoofd buiten het portier, om naar de ramen en de deur te zien. De eerste waren niet verlicht, maar de deur stond open, en een schel licht viel er door op de straat, en bij het schijn sel daarvan zagen we een hoop menschen, die blijkbaar in een soort opgewondenheid verkeer den. Eenigen liepen naar binnen, anderen kwa men naar binnen geloopen. Het rijtuig hield stil. „Wat gebeurt hier?" riep ik den eersten den besten toeschouwer toe. „Er is een ongeluk gebeurd," luidde het antwoord. „Daar binnen heeft zich iemand voor den kop geschoten." //Anders niet?" vroeg Frisingen koel. „Ja, er moet nog een dame plotselil dood zijn gebleven, zegt men. Maar de poli' laat niemand binnen." Hoe wij naar binnen, de trap op, en in ml anders zoo stil en kalm vertrek zijn geraakt, k weet het niet. Mijn bezinning keerde niet terij, en mijn oog kon niets onderscheiden, voordat in de kamer stond, te midden van allerlei vreem| menschen, op de sopha een oogenschijnlijk lev looze gedaante uitgestrekt zag, en mijn vro' met een luiden gil op me aanvloog, mij met zenu achtige drift omarmde, en snikkend haar hoi aan mijn borst wierp. Maar toen was het ook til om me te vermannen, om te zien en te hoor althans het voornaamste, want bijzonderhed' kenden de politie-beambten zeiven nog niet, mijn arme Hermine was niet in staat een woi uit te brengen. Haar moest ik voor alle dingi tot rust brengen, en slechts met groote moei kon ik me van de schier wanhopige vrouw 1: maken, om mij van de meest dringende verplii tingen te kwijten. Agnes lag op mijn sopha, vredig en kalm, weer even schoon als zij ooit geweest was. was dood, maar niet ten gevolge van een verwti ding. Een hartslag had haar gedood, zeide ll dokter waarschijnlijk ten gevolge van den schrki dien het plotselinge, bijkans gewelddadige bn nenstormen van den vreemdeling de blijkbaar lijdende zwakke vrouw had veroorzaakt. En die vreemdeling lag in het klein zijvertrek op den grond, met het pistool, waarmede hij zich voor het hoofd had geschoten, nog in de hand. Ik kan het verschrikkelijke gezicht niet verder beschrijven. Ook zonder dat ik me daartoe moeite geef, staat het me maar al te duidelijk voor oogen. En Frisingen? Bij al de verschrikkingen, die mij in de eerste oogenblikken bestormden, had ik, ik beken het eerlijk, hem uit het oog en uit de gedachten ver loren. Eerst toen ik Hermine in de slaapkamer- gebracht en me van haar losgerukt had, viel me de gedachte aan hem zwaar op het hart, en ik spoedde me dus naar de plek, waar ik meende hem te zullen vinden. En daar was hij ook. In den leuningstoel voor mijn schrijftafel zat hij, het gezicht van het lijk zijner vrouw afgewend, en met het hoofd op de borst, roer loos, als ware ook uit hem het leven geweken. „Wie is die heer?" vroeg me een beambte, toen ik binnentrad, fluisterend. „Hij kijkt ons maar donker aan, maar antwoordt geen syllabe. Behoort hij hier te huis?" „Hij is de man van die dame," antwoordde ik evenzoo, en ging, terwijl de beambte zich met een verontschuldiging verwijderde, naar hem om hein de hand te drukken en een woord' deelneming toe te spreken. Maar ook mijji hij slechts met zijn donkersten blik aan, het minste geluid te geven, en liet toenl hoofd weder op de borst vallen. En zooi weeglijk en onverschillig bleef hij in wee van al de drukte en onrust, die nog laiïl hem heen aanhield. Want Agnes werd «rf dragen en op een bed gelegd, dat men il haast in de voorkamer voor de ongelukkig reed had gemaakt. Daarna werd ook All lijk weggedragen. (Word/ vtrvolji Zeldzame autographen. Bij den verkoop var verzameling autographen van een overlede'J woner van Londen, werd voor een brie' George Washington 35 pd. sterling betaald.' brieven van den Franschen wijsgeer De-51' brachten 11 pd. sterl. op, een brief van Vol gold 6 'h pd. sterl. en voor een brief van Melan' werd 5 pd. sterl. besteed, de i ie |lri la) ;ei Bui kri kaï 1 tijc du de jar be] rin |toe la pis Dm ïóc [«'F Jhe iHo dei £gel .ai mi ie lm we J vei ein be] zal De rer Uil -vai (•de ber teg I bei I tuc kis ree ivai me f vai I gei i ha ,Bo Ivoi Idoi Iwe uil 'gei

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2