bevordering van de welvaart der Javaansche be volking; en komende tot die paragraaf van het ontwerp, waar gezegd wordt, dat de inlanders niet dan tegen voorafgaande schadeloosstelling van hunne gronden voor de suikercultuur zouden mogen worden ontzet, voerde hij den voorstan ders van het cultuurstelsel, volkomen terecht, maar niet zonder ironie, te gemoet, hoe zij hier juist verkregen, wat zij altijd verlangden, dat nam. een der misbruiken van het cultuurstelsel zou worden opgeheven. En voortgaande toonde hij aan, hoe al die be weeringen over sociale [revolutiën enz. onjuist waren, daar deze wet alleen strekt, om bestaande toestanden te handhaven en te erkennen, en hoe reeds thans bewijzen bestaan, dat de inlanders wel degelijk prijs stellen op hun eigendomsrecht. Ten slotte wees deze spreker aan, welke be palingen hij ongaarne in het ontwerp miste: de verdeeling van het communaal bezit zal nu op oppositie van een enkelen dessagenoot kunnen afstuiten, en daarom was hij niet tevreden met hetgeen de minister in zijne M. v. T. hieromtrent gezegd had een regeling bij de wet achtte hij noodzakelijk. Voorts verlangde hij nog regeling van de heerediensten en eene verbetering van het landrentestelsel. Koningin Victoria bracht Zondag 11. vergezeld van de Prinsessen Louise en Beatrix alvorens naar Windsor te vertrekken, aan H. M. de Ko ningin der Nederlanden een afscheidsbezoek in Claridge's Hotel. HM. die Maandag naar Torquay is vertrokken, woonde Vrijdag-avond de zitting van het Lager huis op de Damestribune bij; HD. nam Zaterdag aan een diner deel, dat de Min. van Buitenland- sohe Zaken Lord Clarendon ter harer eere gaf, en was Zondag-avond de gast van Prins en Prinses van Wallis. H. M. ontving voorts in Claridge's llotel vele leden van het corps diplomatique en adellijke personen. Naar wij vernemen, laat de commissie tot op richting van eene Christelijke school inschrijvings- biljelten voor jaarlijksche of andere bijdragen circuleeren. Men meldt ons dat de grond reeds is aangekocht en wel in de Vleeresteeg aan de Hooigracht uitkomende. De Hoogleeraar Kern leverde gisterenavond in de lees vergadering der Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam eene schoone bijdrage over de roeping der vrouw. De spreker voerde zijne hoorders naar de maat schappij der Hindoes tijdens de eeuwen der oud heid, om daarin de plaats der vrouw aan te wijzen. In eene levendige schildering ontwik kelde hij een tafereel, waarin de vrouw niet louter figureerde als een beeld, omgeven door eenig fraai bijwerk. Neen, in de geheele voor stelling zag men een innig verband tusschen de vrouw, hare omgeving en het volk waartoe zij behoorde. En dat verband was niet iets opper vlakkigs of schemerachtigs. Men behoefde het ook niet eerst bij gevolgtrekking uit de groepeering op te maken. Het was eenvoudig het gevolg van den gelukkigen tact, waarmede de spreker deed gevoelen welk een invloed vrouw en volksgeest op elkander uitoefenden. Zoo schetste hij bijv., na den aard der huwelijksplechtigheden en der veelwijverij te hebben ontwikkeld, hoe de Hin- doesche vrouw, in weerwil harer hoogst gebrek kige opvoeding, steeds voor eene edele ontwik keling vatbaar was gebleven. Hij gaf daarbij een paar voorbeelden van gesprekken, waaruit bleek, hoe vrouwen over afgetrokken onderwerpen met mannen wisten te redeneeren, en hoe dit werd bevorderd, eensdeels door de liefde tot weten schap, die nog altoos een grondtrek van het volkskarakter der Hindoes uitmaakt, anderdeels door den eerbied voor de vrouw, die den Hindoe van jongs af aan wordt ingeprent en waaraan hij zelfs bijgeloovig gehecht is. De spreker haalde tevens verschillende legenden en citaten aan, waaruit bleek hoe vrouwendeugd en vrouwen waarde bij dat volk werden gewaardeerd, terwijl hij uit historische feiten het bewijs leverde hoe soms vrouwen zich bij uitstek door geestkracht en teergevoeligheid hebben gekenmerkt, en van welk een invloed ook die eigenschappen steeds zijn geweest. Wij achten het voldoende hier slechts deze hoofddenkbeelden uit des sprekers voordracht aan te geven. Alleen moeten wij er nog bijvoegen, dat hij ook niet vergat te wijzen op de tegenwoordige toestanden aldaar. Doch mocht hij, zoowel daarin als in het verledene, ook al leemten en verkeerdheden opmerken, hij had toch redenen om te verwachten, dat niet alleen voor de maatschappij der Hindoes, maar ook meer bijzonder voor de vrouw in die maatschappij, eene toekomst van schoone, of eigenlijk schoo ner e, ontwikkeling is weggelegd. Wij behoeven er ten slotte wel niet bij te vermelden, dat hij van dit een en ander tevens een gepast gebruik maakte tot nuttige wenken ook voor onzen tijden ons volk. Dezen middag om 2 uren had een jongen het ongeluk in de Botermarkt te vallen. Dit viel hem niet vreemd, want dit is hern in betrekkelijk korten tijd reeds zevenmaal gebeurd. Hij werd echter spoedig gegrepen en tnocht met een nat pak de ouderlijke woning opzoeken. In de maand October zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adres santen niet hezorgd zijn kunnen worden: P. Valters te Antwerpen, Mad". J. Van Putten, F. Maclaine Pont, beiden te Brussel; Jos. Lenarz en C0., te Mainz; A. E. Simon Thomas, te Rheine; A. Demarsij, te Parijs. De Staals-Courant van heden behelst o. a. de volgende rivierberichten De Rijn te Keulen en Arnhem zonder drijfijs; te Westervoort vast. Te Grebbe en Vreeswijk ijs vast; te Schoonhoven het ijs den l'len Maart 200 meter verschoven. Gorcum, 1 Maart. De Nieuwe Maas te Maas sluis open. Te Rotterdam is het ijs opgebroken en langzaam drijvende. Aan den Noord mond van de Noord is het open. Op de Oude Maas boven Spijkenisse, en in de Benéden Merwede het ijs vast. De Boven-Merwede is overdekt met drijfijs. Nieuwe Merwede open met veel drijfijs. Water stand 2.21 meter -+- AP. Was 0.03 meter in 3 uren. In de Linge 1.78 meter -+- AP. Was 0.0-1- meter in 3 uren. Temperatuur 10° F. De Waal met drijfijs. Het ijs vast van Andel tot den Maasmond. Z. M. heeft aan J. F. W. Frankenhuyzen en K. T. Schalekamp, beiden te Amsterdam, J. Van Ooyen, te Hilversum, en N. Fit, te Grootebroek, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei el Virluli, hun door den Paus geschonken. Z. M. heeft aan Mr. W. Van der Vliet, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer vau Oostenrijk geschonken. Katwijk a/d. Rijn, 1 Maart. Heden was het feest in het schoollokaal. De nieuwbenoemde hoofd onderwijzer, de heer J. A. Kamberg, tracteerde de schooljeugd bij de aanvaarding zijner betrek king. Amsterdam, 2 Maart. Maandag-avond hield de kiesvereeniging Burgerplicht eene vergadering, waarin met 3d tegen 31 stemmen besloten werd om met het bestuur der vereeniging de Kieswet, die zich in Burgerplicht wilde oplossen, over de wijze dier oplossing te onderhandelen. Ten slotte moesten drie bestuurders gekozen worden, waartoe benoemd werden de heeren Domela Nienwenhuis, R. J. Kelderman en prof. Jorissen. 's-Gravenhage, 28 Febr. In de cönstitueerende vergadering voor het Israëlietisch kerkgenootschap, heden alhier gehouden, zijn aangenomen de wij ziging van art. 29 al. 1 en die op art. 52, beide betrekking hebbende tot den zetel der perma nente commissie, welke daardoor te Amsterdam gevestigd wordt. Voorts de wijziging van art. 60; het verval len van art. 61; de wijziging van artt. 63 en 61; alles met betrekking tot het raadplegen van rabbinaal gezag, in plaats van rabbinale colleges. Verder aangenomen eene wijziging in art. 62, waarbij de beslechting van geschillen alleen zal plaats hebben als partijen het verlangen. Het wegvallen van de laatste zinsnede van art. 70 (van onder geschikten aard). Verworpen zijn de door de kerkbesturen der gemeenten te Utrecht, Arnhem en Hoogeveen verlangde wijzigingen omtrent de hoofdplaatsen der kiesdistricten en den omslag der kosten naar het zielental (art, 78). Daarentegen is nog aangenomen eene onder geschikte wijziging in de artt. 63 en 88. De vergadering heeft hare taak volbracht en werd door den voorzitter Mr A. De Pinto ge sloten. Voorts moet. nog worden medegedeeld dat de Portug.-Israël. gemeente te Amsterdam zich aan de geheele organisatie heeft onttrokken, zoodat dan ook, nadat het ontwerp reglement was vast gesteld, de vraag ontstond, of de titel voor de beide Israëlietische kerkgenootschappen behouden kon blijven, en of zelfs, zoo dit al het geval ware, de regeering het reglement zou aannemen, nu het bleek dat hét geheel of althans het grootste deel van een der kerkgenootschappen zich daar aan niet onderwierp. De vergadering besloot echter tot de opzending vau het reglement aan den Koning, daarbij beslissende, dat, moge het. later blijken dat er veranderingen in het Re glement noodig waren van welken aard ook, die alsdan door de in het loven te roepen cen trale commissie moeten worden tot stand gebracht. 's-Gkave.nhagk, 1 Maart. Namens hoofdbestuur ders der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst meldt de algemcene secretaris Dr. Ileije, dat een kunstvriend te Rotterdam, de heer J. II. P., aan het Fonds voor kunstenaars en hunne na gelaten betrekkingen eene obligatie der 3 premieleening stad Rotterdam groot 100 geschon keu heeft, inet den hartelijken wensch dat aan N°. 49176 spoedig een prijs ten deel moge val len. Daad en wensch juichen wij toe. Dat kun stenaarsfonds toch, eeniglijk uit de eigen midde len der Maatschappij bijeengebracht, thans tot een kapitaal-bezit van 31,900 214 pCt. geklom men, en aan 16 weduwen en kunstenaars'sjaars p. m. 1600 uitkeereude, strekt zijne werkkring uit tot alle kunstenaars in den laude, niets van hen vergende, dan dat zij als gewoon lid tol de Maatschappij toetreden. Dat het alzoo grootelijks den steun van alle vermogende kunstvrienden ver dient en behoeft, eischt wel geen nader betoog. Gouda, 1 Maart. Door den kerkeraad der Her vormde gemeente alhier is tot predikant beroe pen de heer J. H. F. Bloemers, van Waddinxveen. DiiiFr, 2 Maart. Jl. Zaterdag-ochtend begaven A. v. O. en B. zich op de eendenjacht, op de plassen van den broekpolder onder Rijswijk, ach ter Reineveld. Zij hadden hunne geweren enz. op eene slede gelegen, die door v. O. werd ge trokken, toen het touw, waarmede dit geschiedde, zich verwikkelde met de haan van een der ge weren, ten gevolge waarvan het schot afging en A. v. O. dat geheel in een zijner becnen ontving. Hij heeft daardoor eene ernstige wonde beko men en bevindt zich thans onder geneeskundige behandeling. Utrecht, 1 Maart. Wij vernemen dat ook hier ter stede een adres aan Z. M. den Koning in omloop is, om bij de regeering aan te dringen op het voordragen eener wet, om het arme fa briekskind tegen onredelijke exploitatie te be schermen en zoo mogelijk de gelegenheid tot eeue behoorlijke ontwikkeling van lichaam en geest te verzekeren. Na 't geen wij omtrent die zaak reeds zeiden, behoeven wij onze stadgenoo- ten wel niet verder aan te sporen tot incdeon- derteekening van dit adres, dat al dadelijk dit voordeel zal hebben, dat het den minister van binnenlandsche zaken voortaan de gelegenheid ontneemt om zich er achter te verschuilen, dat de openbare meening zich in deze zaak nog niet krachtig genoeg heeft uitgesproken. Kampen, 28 Febr. lil de vergadering van den gemeenteraad van j.l. Zaterdag is ingekomen eene missive van HH. Gcdep. Staten dezer provincie, dd. 24 Febr., ten geleide van afschriften eener missive van Z. E. den Minister van Binnenland sche Zaken, alsmede van twee rapporten van Gedep. Staten aan Z. M. den Koning, betrekke lijk de besluiten dezer vergadering van den ■lJcn II., omtrent het bestuur van het Hervormd ar- men-weeshuis en het reglement voor het Roomsch- Katholiekc weeshuis alhier, met uitnoodigingom op die besluiten terug te komeD, daar zij anders aau Z. M. ter vernietiging zullen worden voor gedragen. De meerderheid vau den raad heeft zich echler niet genegen betoond op zijne een maal genomen besluiten in dezen terug te komen. Brieven iiit Gouda. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij dat ik u nog eens over het School verbond onderhoude. Ik vind mij daartoe genoopt doordien voor weinige dagen de Inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, en misschien ook de Inspecteurs der andere provinciën, den hoofdonderwijzers eenige vragen hebben gedaan, daartoe betrekking hebbende, en daaronder komt voor: „Wat zijn de redenen van het schoolver zuim Deze vraag is door verschillende onderwijzers die ik onder mijne vrienden reken, verschillend beantwoord en dit is gemakkelijk te begrijpen: de redenen zijn voor dorpsscholen geheel verschil lend met die in de steden, en onder deze laatslen bestaat het verschil daarin dat de kinderen die de armenscholen bezoeken om geheel andere redenen verzuimen als die. van de burgerscholen. De meest algemeene antwoorden zijn: 1°. De kinderen gaan hier te vroeg aan het werk; meu gebruikt kinderen van 8 a 9 jaren, soms zelfs jonger om op de lijnbanen het wiel te draaien. 2°. De jongens moeten hunne ouders behulpzaam zijn in de uitoefening van hun beroep of doen boodschappen voor hunne ouders of voor anderen. 3°. De meisjes blijven weg om hare moeders in het huishouden te helpen, om op jongere broer tjes of zusjes te passen. Deze antwoorden zijn overeenkomstig de waar heid, maar zij zouden geheel anders geweest zijn indien zij op een ander tijdstip gedoeld hadden dan in dc circulaire was opgegeven; immers de vraag was ten opzichte van den l"'"n December 1S69; het was toen wel winter maar er was geen 'js. gevolg is het meest gunstige tijdstip ge kozen. Ware er dus op den l,,m December ijs geweest, de opgaven der op dien dag ontbrekenden waren aanmerkelijk grooter geweest. Had men een of anderen zomer- of herfstdag gekozen, ten plattelaudo zou het opgegeven getal ontbreken den nog veel grooter geweest zijn; want het schoolverzuim is op het land wanneer de veld arbeid geslaakt is, zeer gering in vergelijking met de zomermaanden, en het allerminst bestaat dit verzuim als er geen ijs is; dan zonden de ouders liunnc kinderen dikwijls alleen daarom naar school, omdat zij er geen weg mede omdat zij lastig zijn, om ze kwijt te wezen Ik heb bij de laatste vergadering van het S verbond met smart opgemerkt, dat men zich misleidt; dat men denkt zoo gemakkelijk staande kwaad te zullen kunnen uit den ruimen, alleen door eenig geld daaraan te den. Ik heb opgemerkt dat, terwijl mannen het vak, onderwijzers, die in de school zijn geworden, die meer dan eene kwart eeuw schoolverzuim naar vermogen hebben bettr elkander vragen Hoe zal het Schoolverbon aanleggen wat zal er gedaan worden schoolverzuim te bestrijden? en die vragen antwoord moeten laten, personen die de alleen bij naam kennen vol schijnen van pla die, volgens hun oordeel, doeltreffend moeten Om een enkel voorbeeld te geven merk volgende aanEen zeer verstandig man, die scheidene hoogst juiste aanmerkingen m hoorde ik zeggen: Zie op de lijnbanen daat zijn de ouders genoodzaakt hunne 7- a 8js kinderen te zenden; vraag hunwaaromi doen en gij zult ten antwoord bekomen: hebben anders niet te etenhet kind ver. 70 cents per week en die kunnen wij niet sen." Zulke mensehen moeten wij te hulp ko wij moeten hen die 70 cents per weekgev voorwaarde dat zij hun kinderen ter school zendendat is onze roeping, zóo zullen wi schoolverzuim bestrijden De geachte spreker scheen echter verge hebben, dat de voorzitter bij de opening had ge dat het bedrag der gezamelijkecontributiën bedroeg, hij had ook vergeten dat volgens ment der inkomsten aan het hoofdbe moet gezonden worden, dat alzoo slechts overblijft en dat men met die som slechts deren 70 cents per week kan betalen. Ware de tijd niet te kostbaar en de zaal geweest, ik zoude het volgende voorbeeld v onhoudbaarheid zijner stelling verhaald het De heer v. L. te H., een bemiddeld man, d de eer heb mijn vriend te mogen noemen, sedert jaren aan het hoofd der kerkelijke genie waartoe wij beiden belmoren. Die heer altijd het schoolverzuim bestreden en had d geld en moeite over. Eenige jaren geleden berichtte de ondenv hem, dat het kind van een arm gemeentelid halve op regenachtige dagen, geregeld ied dag dc school verzuimde; er werd onde gedaan en bevonden dat het kind iederen bij den spoorweg stond en schoenen poetste heer v. L. liet den vader komen en bracht hem verkeerdheid onder het oog. Deze verontscf digde zich met te zeggen dat het kind daarvni eene kleinigheid verdiende, die het gezin noo had om in zijn dringendste behoeften te vooti Op de vraag van den heer v. L. hoeveel het 1 daarmede wel verdiende, antwoordde de vader dit wel 60 cents per week bedroeg. Welnu, hem de heer v. L., laat dan gerust uw kind sc gaan: ik zal zorgen dat gij er geene schade hebt, op het einde van iedere week zal de oi wijzer het 60 cents betalen indien het gere alle dagen de school bezoekt. Het kind ging nu geregeld school, leerde j en de heer v. L. verheugde zich eene goede verricht te hebbenmaar na eenige maat zocht de moeder van het knaapje den heer op en verzocht dringend om opslag, want zoon werd grooterhij kon met schoenpoe meer verdienen dan met schoolgaan en het daarom ook dat zij meende dat het billijk dat sijn loon vermeerderd werd. Ik heb gemeend deze opmerkingen open te moeten maken, mijnheer de Redacteur, om wakker te schudden, die gerust insluimeren de gedachte dat zij al veel gedaan hebben hunne toetreding tot het Schoolverbond en het betalen van eenige contributie, om hun te roepen Uwe laak begint eerst! gij moet alleen met geld het Verbond ondersteunen, n gij behoort mede te werken met alle midd die u ten dienste staan. Gij zijt lid van een bond, welks doel edel en verheven is, maar is niet genoeg lid te zijnieder moet naar i krachten en vermogen een werkzaam een ij''" lid zijn 1 de. V. Greltl- en Effectenmarkt- Amsterdam, 22 28 Pebr. 1870. Indien het invoeren van nieuwe fondsen Of Beurs een gunstig verschijnsel is, en in zeker zicht is het dit werkelijk, dan mag de afgeloof week onder de goede geteld worden, want t minder dan drie soorten, twee Amerikaanscbt eene Russische spoorwegleening, deden er M intrede: de 6 pCt. Port-Huron Chicago end' pCt. Denver-Pacific-spoorwegen in Noord-Amen en actiën in de Warschau-Weenerspoorweg,et Russische zaak. Van de eerste vinden wij vroegste noteering op den 21-sten voor i'l van de volg ende op den 25sten voor 7214 i* van de laat sten reeds op den 22sten voor terwijl zij heden respectievelijk sluiten op 'l' 72& pCt. en den 25sten de laatste noteering L Warschau-Weener actiën nog f102 was,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2