breeding van éen straatje voóï deii spölprljs vail S5,000, zegge 85,000 gulden. Ën dan te zien dat een Gemeenteraad bij dat alles zoo lijdzaam blijft; dat een Gemeenteraad blind istot hier en niet verder. Het zou een roepstem in de woestijn zijn, want die heeren slaan geen acht op de openbare meening, zij laten zich niet de wet voorschrijven door meetings- of kiesvereenigingenGelijk Lodewijk XIV zeg gen zij: Tel est notre bon plaisier; maar wij dwalen af Om in het rechte spoor terug te komen behoe ven wij slechts te zeggen dat wij de quaestie der volksgaarkeuken op het oog hebben. Het bestuur, dat rekende op de sympathie van ons gemeentebestuur, wijst haar op de schitterende uitkomsten van die onderneming, toont aan hoe veel magen die juist genoeg eten om niet te sterven, maar te weinig om van te leven, door haar gelaafd worden,'en vraagt ter uitbreiding van dit edel doel een gebouw in de Vliersteeg te huur. Het antwoord volgt snel; het is een op gesmuld bloem vuikertje met welriekende geuren, maar waaronder eenige doornen verscholen zijn in den vorm van eene exceptie van niet-ontvan- kelijkheid. De bloemetjes zijn: sympathie voor het onmis kenbaar goed doel enz. enz.; maar de doornen maken het onmogelijk de welriekende geuren te genieten: het aangevraagd pand kan onmogelijk gemist worden: het dient voor aangehaalde rij tuigen, om opgevangen honden te bewaren voor koopliefhebbers als mevr. Van Manen-Thesingh of van kant te maken, voor in beslag genomen vee ende voornaamste hefboom is, dat de aangroeiing van het getal leerlingen der hoo- gere burgerschool, en de noodzakelijkheid waarin men dientengevolge zal verkeeren, om de localen dier instelling uit te breiden, den stal in de Vliersteeg daartoe uitnemend geschikt zou maken. Deugdzame argumenten om een zaak van zoo uitnemend algemeen belang een spaak in het wiel te zetten. Algemeen belang. Wie durft daarvan te spreken. Het algemeen belang is slechts gemoeid met het behoud van het gebouw. Gecalangeerde rijtuigen, opgevangen honden en waterwagens die moeten eerst geborgen zijn en dan komt de gezondheids toestand van zoovelen eerst in aanmerking. Jammer dat een dissonant die schoone harmonie onaangenaam stoorde en maar al te duidelijk een bij-oogmerk deed doorschemeren. Want B. en W. gaven in het praeadvies te kennen geheel niet geneigd te zijn het lokaal te verhuren. Wanneer zij al, zeggen zij, tot den afstand van het perceel zouden kunnen adviseeren, dan nog zou bij hen, let wel verkoop boven verhuur de voorkeur verdie nen: A un bon entendeur demi mot suffit. Maar nu de schade die aan het onderwijs zou toegebracht worden. De leerlingen aan de Hoo- gere Burgerschool, het is waar, nemen volgens het talentvol gesteld verslag van de commissie voor het Middelbaar Onderwijs zeer in aantal toe, dat de localiteit te klein wordt. Het gebouw zou volgens B. en W. dus uitmun tend zijn voor een „succuvsaal" van de Hoogere Burgerschool Is dit wel een deugdzaam argument? En de tuin dan van het gebouw der Hoogere Burger school, waarop ook de aandacht der commissie is gevallen? Is de behoefte dan werkelijk zoo groot dat men een zoo „kapitaal gebouw" als het bedoelde in gebruik zal moeten nemen? Wij hebben veel lof over voorde aanhoudende zorg die B. en W. steeds aan het onderwijs wij den, maar maken zij zich in dit geval niet aan overdrijving schuldig? Ligt dan de bloei van een zoo uitstekende in richting als de volksgaarkeuken hen zoo weinig aan het hart? Hoe wij ook de argumenten voor en tegen de zaak, gewikt en gewogen hebben, hoe zwaar ook de bloei van het onderwijs aan de Hoogere Bur gerschool bij ons woog, wij konden tot geen ander resultaat komen dan het beleid van het gemeentebestuur en nog meer van den gemeente raad, die den heer De la Bassecour Gaan alleen liet staan, in hooge mate afkeurenswaardig te vinden. Eere wie eere toekomt: al was de heer Van Kerk wijk te liberaal om lid van den adellijken raad te blijven, bij menige gelegenheid heeft hij het bewijs geleverd dat het belang der gemeentenogsteedseen warm voorstander in hem vindt. Ook thans we der heeft de raad het zegel gehecht aan den maat regel, dien B. en W. op zijn initiatief hebben voorgesteld, om minvermogenden in de gelegen heid te stellen op uiterst goedkoope wijze van de zeebaden te Scheveningen gebruik te maken. Die baden wasschen B. en W. echter niet schoon van den misslag tegen een voor den welstand van de minvermogenden zoo hoogst wensche- lijke instelling als de volksgaarkeuken, begaan. Zoodoende immers neemt men met de eene hand terug, wal méii niét dé aiidéré itéhd gégèvèh heeft! Bouu BUITENLAND. Franla-y k. Het nieuws uit Parijs is na het üiteengaan van het Wetgevend Lichaam zeer schaarsch. De Fransche bladen zijn uit den aard der zaak op gevuld met polemiek over de jongste parlemen taire aangelegenheden. De geruchten nopens vermindering van de strijdkrachten voor het jaar 1871 met 10,000 man houden aan. De Officieuse Constilulionnel wijdt daar aan een artikel, dat min of meer laat doorsche meren, dat, wanneer de Noord-Duiteche Bond ook dien weg wilde inslaan, Frankrijk niet on geneigd zou zijn den algemeeneu wensch nog schitterender voldoening in dit opzicht te geven. Volgens den Moniteur Universal zou de Fransche regeering het voornemen hebben den Paus eene nieuwe waarschuwing te doen toekomen nopens eventueele besluiten van het Concilie. Men verzekert dat eerstdaags in het Journal Ofji- ciel het besluit zal verschijnen, waarbij de heer Delaunay benoemd wordt tot directeur der Pa- rij8che sterrenwacht, ter vervanging van den heer Leverrier. Men schrijft aan prins Napoleon het plan toe van eene reis naar Oost-Indië. De strijd van de schouwburgdirectiën en on dernemingen van publieke vermakelijkheden tegen den maatregel om een tweede gedeelte van hun ontvangsten voor de algemeene armen te bestem men duurt voort. De directeuren weigeren opga ven van de ontvangsten, en sluiten de kas af, zoodat de ontvangers en deurwaarders zich met geweld van deze belasting moeten meester maken. Francois d'Assises heeft tegen zijn gemalin, de ex-koningin van Spanje Isabella, een rechtsgeding aangevangen, waarbij hij beslaglegging op haar vermogen vordert, omdat zij het beheer daarover toevertrouwt aan peisonen, die zich aan boven matige verkwisting overgeven. De ex-koning heeft den heer Laurier tot raadsman gekozen. In het alcazar te Lyon heeft den 24'te> Febr. eene vergadering van 10,000 personen plaats ge had, ter eere van den 24-»ten verjaardag van het uitroepen der republiek. Volgens een gerucht zou de advocaat Lachaud, de bekende verdediger van Tropptnann, ook voor prins Bonaparte optreden. Ooetenryk-Hong;. Monarchie. Het Cisleithaansche ministerie haast zich niet met de groote quaestiën, die het te beslissen had. Over de houding van het kabinet Von Ilasner tegenover de Czechen is nog niets bekend. Twee leiders van die partij, de heeren Rieger en Slad- kosky, hebben geweigerd naar Weenen te komen om daarover in onderhandeling te tredentegen over Gallicië is men nog geen stap verder geko menvan de nieuwe kieswet is nog met geen enkel woord gesproken, en in de commissie voor het concordaat heeft de minister verklaard, dat de afschaffing hem niet urgent voorkwam. De minister Von Brestel verdedigde deze week voor den Rijksraad een wetsontwerp, houdende een belasting op het bedrijf in den meest uitge- breiden zin; het slot dier voordracht is nog niet beslist. Diiitsiclilaiid. Te Keulen circuleert onder de geestelijken een adres om den aartsbisschop Melchers de erkente lijkheid van de geestelijkheid te betuigen voor zijn openlijk verzet tegen het dogma der onfeil baarheid. In 's Rijks archief te Berlijn brak dezer dagen een buis van de waterleiding, die langs de eerste verdieping liep. In weinige oogenblikken waren de benedenzalen overstroomd. Een groot aantal boekon, kaarten en muzikale werken zijn hier door bedorven. Tien leden van de Tweede Kamer van het groothertogdom Baden hebben een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van de doodstraf. In het jaar 1SC3 had de Minister van Justitie ver klaard dat die afschaffing een quaestie van tijd was. De voorstellers van het wetsontwerp betoo- gen dat thans het juiste tijdstip aangebroken is en niets meer de verdaging van die hervorming in het rechtswezen in den weg staat.. Nooi-d-Amerika. Het volgend verdrag tusschen China en de Vereenigde Staten door bemiddeling van het Chi- neesch gezantschap waarvan de onlangs overle den heer Burlingame het hoofd was, gesloten, is den 7den Februari door den President afgekondigd. Artikel 1 bepaalt: dat de Chineesche Regee ring voortaan van hare Souvereiniteit over die landstreken afziet welke aan onderdanen van vreemde mogendheden als woon-of verblijfplaats afgestaan zijn; dal geen vreemde mogendheid die met de Vereenigde Staten in oorlog is gewikkeld, de burgers der laatsten op Chineesch grondgebied of in de Chineesche wateren aan- valleu mag, en dat de Vereenigde Staten even min het recht bezitten, de vrijheid der burgers van vreemde staten, waartegen zij oorlog voeren, op Chineesch grondgebied of op de Chineesche wateren te schenden. Art. 2 bepaalt: dat alle handels- en scheep- Vaarivééhlen dié niet bij vei'dt'ag zijn toegéiséild, van den willekeur der Chineesche regeering af hankelijk zijn. Art. 3 machtigt den keizer van China, het be noemen van consuls in de havenplaatsen van de Ver. Staten, die dezelfde rechten zullen bezitten als de consuls van Engeland en Rusland. Art. 4 waarborgt wederkeerige gewetensvrij heid en bescherming van de begraafplaatsen. Art. 5 verzekert wederkeerig volkomen vrij heid van vestiging en verklaart de wegvoering van burgers zonder hunne toestemming als mis drijf. Art. 6 waarborgt den Amerikaanschen burgers, die zich in China bevinden, dezelfde voorrechten, rechten, vrijheden, enz., welke de burgers der meest begunstigde mogendheden genietenden Chineesehen inboorlingen die in de Vereeuigde Staten verblijf houden, zullen gelijke rechten worden geschonken, zonder daardoor op natura lisatie aanspraak te kunnen maken. Art. 7 waarborgt de vvederzijdsche toestemming om scholen en opvoedings gestichten te bezoeken of op te richten. Door art. 8 is de regeering van de Vereenigde Staten gehouden zich niet in te laten met het aanleggen van spoorweg en telegraaf of andere gewichtige openbare werken in China, en be houdt zich de keizer van China daaromtrent de bepaling van de wijze en den tijd van invoering voor. De Vereenigde Staten varbinden zich ech ter aan China bekwame ingenieurs voor het ma ken van bedoelde werken af te staan, in welk geval de Chineesche regeering instaat, voor hun persoon en eigendom er zich verbindt hen goed te bezoldigen. TELEGRAMMEN. Point de Galle, 22 Februari. Nabij Yokohama is de stoomboot Bombay in aanvaring geweest met het Amerikaanschc corvet Oneida, welk laatste schip zonk. 120 man zijn daarbij omgekomen. Berlijn, 2S Februari. In den Rijksdag werd het voorstel van den heer Kirchmann tot afschaf fing van de doodstraf behandeld. De Bondscom- missaris, de heer Leonhardt, pleitte voor het be houd der kapitale straf: hij noemde de bewering valsch, als zou de volksgeest de afschaffing wen- schen. Morgen zal de discussie worden voort gezet. Londen, 28 Februari. De Koningin der Neder landen is naar Torquay vertrokken. Karlsrulie, 28 Februari. Volgens de Karlsruher Zlg. mist het voorstel van Lasker alle politieke beteekenis, doch strekt alleen tot bevordering van de belangen van Baden. De Badensche regeering zegt het blad hoopt zooveel mogelijk het wel zijn des lands in overeenstemming te brengen met het streven van het gezamenlijke Duitsche volk. In deze hoop wordt zij gesterkt door de herhaalde verklaring van graaf Bismarck, waar uit blijkt, dat ook deze de half volbrachte samen smelting van Duitsehland niet als eene definitieve beschouwt. Berlyn, 28 Febr. In den Rijksdag is het voor stel van den heer Kirchmann tot afschaffing van de doodstraf in behandeling genomen. De Bonds- commissaris, de heer Leonhardt, verdedigde het behoud der straf: hij loochende, dat de volksgeest de afschaffing eischte. Morgen zal de discussie worden voortgezet. Weenen, 1 Maart. Bij de heden plaats gehad hebbende seriëntrekking der Oost. Aand. Leening 1884 (fl. 100) zijn de volgende negen seriën uit getrokken: 41, 509, 803, 1284, 174S, 2562, 2574, 3544 en 3950. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde Premiën- trekking zijn de hoogste prijzen gevallen opserie 3950, N». 71, fl. 200,000; serie 2562, N°. 14, fl. 50,000; serie 3950, N°. 29, fl. 15,000; serie 3514, N°. 89, fl. 10,000. Marktberichten. Rotterdam, 28 Febr. Granen en Meekrap, zon der aanvoer of handel. Vlas, met vrij grooten aanvoer, traag, tot vorige prijzen opgeruimd. Zaailijnzaad, met tamelijke aanvoer tot vast vorige prijzen begeerd. Van Meekrap werden heden enkele partijtjes aangeboden tot vorige prijzen; de kooplust was evenwel zeer beperkt en daardoor de omzet on beduidend. I? i* o in otic li. Letden, 1 Maart. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. G. Brillenburg, geb. te Schie dam, met Stellingen. STATE IV-GENERAAL. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werk zaamheden hervat. Bij ongesteldheid van den he^r Philipse heeft de heer Blankenheim het voorzitterschap bekleed. Ingekomen zijn verschillende wetsontwerpen van de Tweede Kamer, waaronder de begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1870. Zij zijn verzonden naar de Afdeelingen. Aan den heer Kransen van de Putte is, op zijn verzoek, verlof verleend om op een nader te bepalen dag aan den minister van binnenlandsche zaken eenige vragen te richten over de onlangs te Amster dam opgerichte Maatschappij voor gemeentewegen. Do Etela KAtttót' lueid hedeit êtoê zitting, waarin besloten werd de beraadslagingen over de ontwerp- begrooting voor de Staatsspoorwegen dienstjaar 1S70 en andere ontwerpen aan te vangen op morgen to elf uren. Na afloop daarvan zal de heer Fransen van de Putte de aangekondigde interpellatie tot de ministers van justitie en binnenlandsche zaken rich ten over eene te Amsterdam opgerichte maatschappij tot het verleenen van voorschotten aan gemeente besturen. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der algemeene be raadslagingen over de Agrarische Wet. De heer Yan Sijpestein bespreekt in de eerste plaats de houding van den minister, de vele wijzi gingen in het ontwerp, do niet-overlegging van de adviezen uit Indië, en daarna tot de hoofdzaak ko mende de stelling uitspreekt, dat deze wet eene ko loniale quaestie schept. De hoofdbeginselen waren bij deze wet niet geregeldten bewijze wijst spreker op de quaestie van publieke aanbesteding der con tracten, en op de vraag wie als erfpachters zullen worden toegelaten: beide zijn niet geregeld. Nog vraagt spr.: Zal de wet ook toepasselijk zijn op de buiten-bezittingen Spr. hoopt en verwacht dat deze wet niet zal aan genomen worden. De heer Yan Loon behoort niet tot de Indische specialiteiten, is niet in Indië geweest, heeft geen bibliotheek die met Indische literatuur gestoffeerd is en zijn hoofd is ook niet veel met Indische kennis versierdmaar zijn innige overtuiging is, dat de aan neming der wet niet andere zal zijn dau een nagel aan cle doodkist van Nederland. Ziju hoofdbezwaren, dio spr. in het breede ontwikkelt, ziju gericht tegen het uitgeven van grond in erfpacht voor 75 jaren: dat gelijk staat met overgang en geheele vervreem ding van eigendom; en tegen het opdringen van Westersche rechtsbegrippen aan Oosterlingen door in alinea 4 van het aan te vullen art. 62 onze begrippen van eigendom en verkrijging te omschrijven. Dit alleen heeft hij willen zeggen om zijn stom tegen het w.-o. te inotiveeren, tenzij do loop der discussio zijn overtuiging zou wijzigen. De heer Heemskerk Az. doet een beroep op de leden der Kamer om bon tot spreken te bewegen bij een zoo gewichtig en ingrijpend ontwerp als het on derhavige. Men moet niet door te zwijgen den schijn op zich laden, dat het hier om particuliere belangen te doen is. Spre. gansche rede bepaalt zich in de uiteenzetting en ontkennende beantwoording van deze vragen. Waarom is eene agrarische wet, waarom is eene her ziening van het regeerings-regleraont op dit onderwerp noodigp Welke behoefte, welke noodzakelijkheid is er aan zoodanige wet? Spr. noemde het ontwerp eene verkeerde agrarische wet en dan is de aanneming een zelfmoord, want eene verkeerde agrarische wet kan volgens gezagheb bende autoriteiten, eene geheele bevolking in aécadenco qrengen. Vervreemding van grond leidt tot uitroeiing van de iulandsche bevolking, gelijk in Amerika. Let apr. op dat alles, dan spoort bij tot voorzichtigheid aan, en zegt voorts, dat indien er al eene agrarische wet noodig is, dan duidelijk en precies aangewezen worden moet wat en hoe er zal worden bepaald, welken nieu wen toestand men wil scheppen. Intusschen wordt dat alles overgelaten aan het goedvinden van den Gouverneur-Generaal, zoodat de uitvoering geheel afhankelijk is van een opvolgenden Gouverneur- Generaal of een nieuwen Minister van Koloniën. En daarbij komt dat in het laatste oogenblik een geheel nieuw beginsel is opgenomen, een geheel nieuwo organieke wet gemaakt, namelijk alinea 3, waarover hij later het woord zal voeren; en zulks, zonder onderzoek bij den Raad van State of zonder voor- loopig onderzoek in de sectiën. Ziedaar zijne hoofd bedenkingen. De heer Mirandolle juicht het ontwerp toe, niet zoozeer omdat aan de particuliere industrie gelegen heid tot uitbreiding wordt gegeven, dan wel omdat het eigendomsrecht der Javanen zal worden gewaar borgd. Over het recht der regeoring om gronden in erfpacht uit te geven, wijst spr. op de aanneming van het amendement van den heer Baud op art 62 R.-R. betreflende het geven van grond in huur; toen heeft niemand het recht der regeering in twijfel getrokken. Wat al. 3 betreft, waarin wordt gezegd dat do inlanders niet van hunne gronden zullen kun nen beroofd worden, dan na voorafgaande schade loosstelling, dit acht hij een billijke bepaling, die juist zal strekken om datgene te verkrijgen wat de voorstanders van het cultuurstelsel altijd verlangen, dat dit van misbruiken gezuiverd wordt. Is de toekenning van grondeigendom aan do in landers iets nieuws? Spr. ontkent het: in de koop steden van Java vindt men groote uitgestrektheden van gronden in den eigendom van inlanders, die in geschreven zijn in de registers van eigendom. Enkele opmerkingen heeft spr. echter tegen het wetsontwerp. Een eerste gebrek is, dat er geono regeling van het communaal bezit plaats heeftvoorts dat de heerediensten niet geregeld zijn, en ten derde dat het landrente-stelsel niet gewijzigd wordt. Per Telegraaf.) Nog hebben het woord gevoerd de heeren Saaymans Vader en Leufing. Morgen is de minister van Koloniën aan het woord. LAATSTE BERICHTEN. VGravenhage, 1 Maart. Bij arrest van heden, heeft de Ilooge Raad der Nederlanden, Kamer van strafzaken, verworpen het beroep in cassatie ingesteld door G. J. Treep, tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarbij hij tot zeven jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegen opzettelijke brandstichting in gestapeld hakhout zonder dat daaruit gevaar voor menschenlevens was te voor zien. Z. M. heeft benoemd totontv. der reg. en dom.: te Schagen, den beer F. II. Kok, thans ontv. te Heerlen; te Middelharnis, den beer L. Van Assen, thans ontv. te Lemmer. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen: 1°. omtrent de calami- teuse polders in Zeeland, de heeren Blussé van Oud-Alblas, Thorbecke, Van Kerkwijk, Rom- bach en Fokker; 2°. tot regeling der schutterijen, de heeren Stieltjes, Lentirg, Van Reenen, Knoop en De Roo van Alderwerelt; 5*. tot afschaffing der doodstraf, de heeren Van Lijnden van San- denburg, Van Akerlaken Cornells, Dam en 1 's Jacob.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3