^del'ljvrijdag-avond werd in het Odéon roor het eerst opgevoerd het nieuwe stuk van George Sand: L'AutreIn het begin van den avond hadden in de zaal eenige demonstratiën plaats. Men riep: Leve de Republiek! Leve Rochefort! Leve -Jules Ferry! (Deze laatste is afgevaardigde in het'Wetgevend Lichaam voor het distriet waarin 3 jyjQfi» n j het schouvvburggebouw staat.) l. H' Kortelings maakten wij gewag van het proces aZ'j|tlCte Parijs tegen zekeren Lucas Vriu, als vervaar diger van valsche autografen, die hij dat hi OllivieJ net valsche het instituut :t het die hij aan het lid van het instituut den heer Michel Chasles aan t1 Ut had .verkocht. W ei'": Decorrectioneele rechtbank heeft thans uitspraak Staar0gedaan en den beschuldigde vrijgesproken van het pe" henl ten laste gelegde misdrijf van misbruik van vertrouwen, hem echter schuldig verklaard aan oplichterij, en te dier zake veroordeeld tot twee I 1 jaren gevangenisstraf en 500 franken boete. Ensolaiicl. Alt lm linke Londen, 25 Febr. In de zitting van het Lager- VOe. huis van heden, was het Suez-Kanaal het onder dat e werP eener interpellatie, en wel over twee En- van Ir ge'sche schepen, die daarin aan den grond geraakt }ec,e. zÜn- L)e Minister van Marine verklaarde dat de kapitein daaraan geen schuld droeg, omdat op de door de Kanaal-Maatschappij uitgereikte kaart 00r deze ondiepe plaatsen niet aangeduid waren. De Lord-Adv. (Proc.-Gen.) van Schotland, die deel uitmaakt van het Kabinet, diende een agrari sche bill voor Schotland in, tot opheffing van den feodalen toestand, die nog de betrekkingen van de pachters en de grondeigenaren beheerscht. In Schotland wordt de pachter, gelijk in de middel eeuwen, nog altijd min of meer als vazal van den eigenaar beschouwd. Volgens een te Londen verschijnend weten schappelijk weekblad, zal zeer spoedig een depar tement voor het onderwijs in het leven worden geroepen, dat zich zou uitstrekken over alle tak ken van onderwijs, schoone kunsten en weten schappen. Volgens aan het parlement overgelegde offi- cieele gegevens, bedroeg op den l't011 Januari 11. het aantal armen van Londen, die behalve de in de armenhuizen van de hoofdstad verzorgden bedeeld worden, 121,072. Daaronder komen c. a. 501 procent kinderen beneden de 16 jaren, 35 procent vrouwen en 15 procent mannen voor. Krankzinnigen, armen en bedelaars zijn daaronder niet begrepen. De leiding van de conservatieve partij in het Hoogerhuis is den Hertog van Richmond aan geboden eD door hem aanvaard. Bij eeue schitterende receptie ten Hove die Zaterdag plaats vond, werden aan Koningin Vic toria voorgesteld Mevr. de Barones Gevers, echtge- noote van den Nederlandschen gezant, en de on langs benoemde legatieraad bij ons gezantschap Jhr. Van Karnebeek. Rusland en Polen. Den 16dcn Februari had te Warschau de plech tige teraardebestelling plaats van den Opperrab bijn Baer Meisels. De lijkstoet, volgens de I>- raëlietische voorschriften zeer eenvoudig, was niettemin hoogst indrukwekkend wegens de on afzienbare menigte, die daarbij tegenwoordig was. De straten waardoor de stoet ging, waren zoo met menschen bezaaid, dat het bijna onmogelijk was een doortocht te banen. Ongeveer een 50,000 inwoners waren op de been, waarvan het grootste gedeelte ondanks de dikke sneeuw naar het kerkhof trok. Niet alleen de Israëlieten, wier ge meente alhier de grootste van Europa is, be toonden deze deelneming, inaar ook vele Chris tenen uit alle standen der maatschappij, want Meisels genoot niet alleen als geestelijke en mensch de hoogste achting, maar ook als staatsman. I In 184S was hij afgevaardigde voor Krakau in den Rijksdag te Kremsier. In 1861 was hij lid van den Raad van State, die toen nog door volkskeuze werd samengesteld. In deze betrekkingen wist hij zich vooral be mind te maken wegens zijn liefde voor het Poolsche vaderland. De Russische Regeering vatte bij de Poolsche beweging argwaan tegen hem op en verbande hem. Eerst na de benoeming van Grootvorst Konstantijn tot stadhouder van Polen keerde hij terug om zijn leeraarsambt te her vatten. TN'ooi-<l-I->iii t>;olii- Bond. In denNoord-Duitschen Rijksdag heeft Donderdag jl. de nationaal-liberale partij, bij monde van den heerLasker, eene motie voorgesteld om den wensch ,e kennen te geven, dat Baden spoedig in den oord-Duitschen Bond mocht opgenomen worden Deze motie werd gedaan naar aanleiding van een verdrag met Baden, waarbij de inwoners van beide landen wederkeerig in rechten werden gelijkge steld. Veel merkwaardigs heeft de motie, die ten slotte werd ingetrokken, niet opgeleverd. Dat deze wensch bestaat, doch dat de vervulling er van wordt afhankelijk gesteld van de gezindheid die in de andere Zuid-Duitsche staten bestaat, was bekend. Dat de regeering, had zij Baden in den Bond willen opnemen, dit reeds lang had kunnen doen, is geen geheim. Het had dan ook veel van een comediespel, toen Von Bismarck zich zoo gevoelig toonde over nlji het stellen dezer motie, en het betreurde dat dit geheel buiten de regeering om had plaats gehad. Alsof het parlementaire leven in Duitschland zoo groot is, dat wat de leden van de ministerieele partij zeggen, het ministerie in 't minst verbin den zoude! Heeft Von Bismarck niet dikwijls genoeg getoond, dat hij zijne partij wel wil ge bruiken, maar het initiatief nooit van haar af- wach t Von Bismarck toonde zich dus zeer gegriefd over deze motie; hij betreurde haar, hij vond haar niet politiek; de Zuid-Duitsche staten moesten door den overgang van éen staat tot den Bond Diet in hunne oppositie tegen den Bond versterkt worden enz. enz. De Bondskanselier was zoo gevoelig, dat Lasker ook spoedig zijne motie, die stellig verworpen zou zijn geworden, introk. En hiermede was het spel afgeloopeu; Von Bismarck had gelegenheid gehad om eens te zeggen dat de Zuid-Duitsche Staten moesten vrij blijven in hun besluit, en om hen gerust te stellen omtrent de plannen van den Bond. „Genieten wij," zoo zeide hij, „wat wij ver kregen hebben, en leeren wij ontberen, wat wij nog niet kunnen verkrijgen." Hoe ouschuldig is toch de politiek van Von Bismarck Spaiij e. Een nieuwe poging om Spanje voor Don Car los te winnen is mislukt door de tusscheukomst van de Fransche regeering en de waakzaamheid van Prim, die bereids maatregelen had geno men om de opstandelingen geducht aan te tas ten. De stand van zaken had een ernstiger aanzien dan men kon vermoeden, want ware het Don Carlos gelukt Spanje te bereiken, dan had het smeulend vuur in een lichterlaaie vlam verandert. Het blijkt dat vele hoofdofficieren te Madrid zich voor Don Carlos verklaard hadden, en de Carlisten hadden tal van vlugschriften over het geheele land verspreid, die in de meest fa natieke taal gesteld waren. In eene proclamatie kwam de volgende zinsnede voor: „God is een geest die in de Koningen een beeld van zijn onzichtbare heerlijkheid geschapen heeft- De Koning, onze welbeminde Carlos VII, moet dus aangebeden worden; maar hij wil geen godde lijke vereering, hij verlangt slechts uwe liefde. Het vergoten bloed der heiligschenners is het offer dat hem het welgevalligst is. Spanjaarden! Katholieken! te wapen! De genade Gods roept u, laat u niet wachten! Uw goede Koning be treurt dat hij u niet gelukkig maken en bescher men kan, en gij zoudt nu nog wankelen?" 15,1-1;-. De beraadslagingen over het ontwerp-wetboek van koophandel in de Kamer van Vertegen woordigers, werden Donderdag 11. vervangen door eene interpellatie, van den heer Guillery over de inbreuk van het parket te Brussel op de vrijheid der dagbladpers. De geheele zitting ging daarmede voorbij; de interpellant en de minister van justitie voerden afwisselend het woord en bezagen de quaestie van de feitelijke, en rechtskundige zijde. Van beide kanten waren de inzichten zeer uit eenloopend. Terwijl de heer Guillery aanvoerde dat de rechter van instructie een redacteur van de Etoile Beige naar de namen van personen had gevraagd, waarvan deze mededeelingen in ge noemd blad had openbaar gemaakt over zekere onder instructie zijnde misdrijven en bij daarop gevolgde weigering naar den strafrechter had verwezen, deelde de minister van justitie mede dat de rechter van instructie slechts van den redacteur het alleggen van getuigenis verlangde omtrent een in het blad besproken rechtsgeding, en na daarop een weigering te hebben ontvangen hem had doen vervolgen. In beginsel was de heer Bara het overigens eens, dat men geen redacteur dwingen kan den persoon te noemen, die hem het een of ander had toevertrouwd. De heer Guillery meende echter dat de uit zonderingen van de wet om de justitie voor te. lichten ook op de pers van toepassing waren. De minister van justitie bestreed ditde dag bladschrijvers hebben volstrekt niet hetzelfde recht als geneeskundigen en biechtvaders, wier maat schappelijke stand de verplichting medebrengt met geheimen vertrouwd te worden en die te bewaren, maar niemand is verplicht in een dag blad te schrijven. Niettemin behoort toch de dagbladschrijver een openbare verplichting na te komen, maar die wordt geëerbiedigd; geen re dacteur kan gedwongen worden den schrijver van artikelen te noemen, dat zou tegen de grond wet strijden. Indien echter een dagbladschrijver verklaart, dat hij van achtenswaardige personen inlichtingen heeft bekomen, die de schuld van een beklaagde kunnen bewijzen, dan mag hij deze aan de justitie niet onthouden, en zich in dit geval niet verschuilen achter het voorrecht van geheimhouding. Hiermede liep de interpellatie afgeen van de leden der Kamer ondersteunde de klacht van den interpellant. De minister van justitie heeft vervolgens een wetsontwerp ingediend op de ministerieele ver antwoordelijkheid, dat uitvoering geeft aan art. 139 der grondwet. ICerlcelijltc Staat. De aangelegenheden van het Concilie zijn geen stap verder gekomen. De spanning wordt grooter en de onzekerheid neemt met den dag toe. Of het Concilie verdaagd of gesloten zal worden, wanneer het onfeilbaarheidsdogma en de syllabus openbaar zullen worden, zijn vragen die een ieder naar goedvinden kan behandelen. Gaat men op de voorstanders van de onfeilbaarheid af, dan staan de zaken zoo, dat spoedig een op lossing kan worden tegemoet gezienlet men daarentegen op hetgeen van de minderheid van de Concilie-leden uitlekt, dan is de kraamvrouw van een doodgeboren kind bevallen, en zullen de eerwaarde vaders niet langer op den doop behoeven te wachten, maar stillekens naar hunne haarsteden kunnen terugkeeren. Voegt men daar nu nog bij de inmenging der diplomatie, dan krijgt men den indruk dat men met een echte babelsehe spraakverwarring te doen heeft. TELEGRAMMEN. Parijs, 26 Febr. Mgr. Bonald, Kardinaal-Aarts bisschop van Lyon, is overleden. In sti'ijd met zekere beweringen, wordt door een der bladen gemeld, dat er eene volkomen overeenstemming heerscht tusschen den Keizer en de leden van het Ministerie. De Keizer ver zekerde gisteren aan een politiek persoon: „Wij zullen slagen: alle goedgezinden steunen ons." Le Soir verzekert dat de staatsraad het con tingent voor 1871 met 12000 of 15000 man heeft verminderd. Parijs, 27 Febr. Het Journal Offciel deelt mede, dat alle ontvangers gemachtigd zijn om tot den 30st°u April Pauselijke muntstukken in ontvangst te nemen, tegen den koers van 91 centimes per frank. De Moniteur zegt: Volgens brieven uit Rome ziet men aldaar van de Tuilerieën een nieuwen stap tegemoet om het Pauselijk Gouvernement en het Concilie terug te houden van elk besluit, hetwelk met de beginselen van het openbaar recht hier te lande in strijd zou zijn. Frankrijk zou vooral aandriDgen op de erkenning van het noodzakelijke der vrijheid om alle in het Concilie vertegenwoordigde opiniën kenbaar te maken. Parijs, 28 Febr. Het Journal offciel deelt de samenstelling mede der commissie voor het hoo- ger onderwijs. Bij afwezigheid van den minister zal die commissie worden voorgezeten door den heer Gui-ot. Onder bare leden telt men de hee- ren De Broglie en De Rémusat. Madrid, 2S Febr. Gisteren heeft de miuister Figuerola, in antwoord op eene tot hem gerichte vraag, in de Cortes verklaard, dat indien de Car- listische opstand niet plaats heeft, het deficit 613 millioen zal bedragen, omdat nog voor een be drag van 300 miilioen aan achterstallige belas tingen moet worden geïnd. De heer Castellar heeft tegen aanstaanden Za terdag eene interpellatie aangekondigd over de buitenlandsche staatkunde. De minister Rivero zal die interpellatie beantwoorden. STATEN-GEIVEBAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De heer Lenting bracht rapport uit namens de commissie belast geweest met aanbieding aan Z. M. van de opgemaakte nominatie voor de benoemmg van een lid der Algemeene Rekenkamer. Verschillende wetsontwerpen zijn iugekomen van ondergeschikt belang. Aan de orde is het ontwerp van wet tot aanvul ling van art. 62 van het Regeeiings-reglement van N. I. (Agrarische Wet}. Overeenkomstig het voorstel van den president wordt na eenige korte bemerkingen besloten eerst het w. o. in algemeene beraadslaging te nemen; daarna over elke alinea van het artikel eene afzon derlijke discussie te voereneene eindstemming te houden over het geheele artikel en niet over elke alinea en eindelijk de amendementen op de afzon derlijke alinea's bij elke alinea in beraadslaging en in stemming te brengen. JJe heer Nierstrasz ving aan met eene uitvoerige rede, waarin hij met velerlei citaten eerst betoogde dat de Regeering geen recht heeft om gronden op Java te vervreemden, daarop de wenschelijkheid van het uitgeven van gronden in erfpacht, op autoriteit van J. C. Baud, ontkende, en eindelijk de vrees te kennen gaf, dat er voor de bevolking gebrek aan gronden voor de rijst-cultuur zou ontstaan. Spr. wilde dat de regeering eenvoudig voortging met het verhuren van gronden voor 25 jaren. De heer De Casembroot zon den loop der discus sie afwachten, om zijne stem te bepalen. Doch met leedwezen contateerde deze spr. dat de wet te veel bijzonderheden, die even zoovele beginselen zijn, aan de uitvoerende macht ter regeling overlaat. Hij wees hier vooral op het w.o. Trakanen. Voor't overige was spr. overtuigd dat het meer dan tijd was, dat er rechtszekerheid voor ondernemingen tot stand kome. De heer Hasselman zou gaarne het grootste ge deelte van dit wetsontwerp sloopen. Hij betwijfelde of, ook bij de noodige beperking, het uitgeven van grond in erfpacht doel zou treffen, doch in allen gevalle had de minister bij deze voordracht meer moeten re gelen. Wat de verstrekkiog van schriftelijke titels van eigendom betreft, zoo betoogde hij, dat de inlanders zoo iets niet verlangden, maar niets andere kennen dan gebruiksrecht. Over het verhuren door inlanders aan niet inlanders sprekende vroeg spr. waarborgen dat het dessa-bestuur in zijn geheel blijve, doch be twijfelde of wanneer huur aan alle Europeanen, Chi- neezen enz. werd toegelaten, dit mogelijk zou zijn. Per telegraaf). De heer 's Jacob voerde nog het woord. Morgen voortzetting. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 26 Februari, ten overstaan van den no taris J. A. Prijn. N°. 1. Een heerenhuis en erf inet tuin aan de noordzijde van de Hoogewoerd, Wijk III, N". 8S0. In bod gebracht op f 9000. Niet gemijnd. N°. 2. Een heereuhuis en erve aan de zuidzijde van den Nieuwen Rijn of het Utrechtsche Veer, Wijk III, N°. 2-3. Kooper J. Van Lith qq. voor 3550. Ten overstaan van den notaris Mr. A. J. Wijnstroom. N°. 1. Een huis en erf op de Hooglandsche Kerkgracht, Wijk VII, N'. 999. Kooper C. Spaan derman voor ƒ2403. N°. 2. De ijskelder aan den Lagen Rijndijk on der Leiderdorp. Niet geveild. N°. 3. Een huis en erf, alsmede pakhuis en erf aan de noordzijde van de Narmstraat, Wijk V, N°. 213 en 1S2, gecombineerd. Kooper J.J. Vont voor ƒ1020. Promotiën. Leiden, 28 Febr. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. L. A. Obreen, geb. te Leiden, met Stellingen. Kerkelijk Nieuws. Hervormde Kerk. Beroepen: tè Rozenburg: P. N. Pikaar te Hoog-Bloklandte RansdorpJ. C. Pool te Kal- horn; te Kattendijke: J. Brusse te 's-Heer A. en S. Kerke; te Austerlitz: J. Kreutzli te Sterren- berg in Zwitserland; te IdsegahuizenH. B. Noorda te Hoogland; te Losdorp: H. Van Strien te Op- en Neder-Andel. Bedankt: voor Kootwijk: W. Callenbach te Bergschenhoek; voor Kockengen: J. A. C. Nou- hebel te Huizenvoor Ter AarJ. Kool te Bunschotenvoor KollumJ. J. Boerma te Nieuwolda; voor Hol werd: A. G. Boon te Den Ham; voor Blokzijl: T. P. Bergsma te Besoyen. Aangenomen: te Oosterwoldedoor J. E. Van Iterson te Giethoorn; te Heeswijkdoor J. G. W. Krol; te Chaamdoor W. E. Noordink, candidaat. Christel. Geref. Kerk. Beroepen: te Goes: J. Middel te Gouda; te Tiel: J. Greven te Dinteloord; te Amersfoort: M. Bruininks te 's-Gravenzande. Bedankt: voor Sappemeer: J. R. Kreuleu te Utrecht; voor Putten: D. Van Brummen te Woerden. Aangenomen: te Hollandsche Veld: door Thijs. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 28 Febr. Tarwe, O. B. Pools. 325 op tijd. Rogge, Petersburg 175; Galatz 176; Ta ganrog 174, 175; N. Pruis. 186 c. z./k. Levering, Maart 172, 173, 171; Mei 175, 176, 177; Juli 175, 176; Oct. 180, 181. Stemming, Tarwe en Rogge Loco prijshoudend. Levering williger. Koolzaad, Oct. 7314. Raapolie, vliegend 41H, voorjaar 41 !4, najaar 11 St a 41. Lijnolie, vliegend 32, voorjaar 3214, najaar 31. De Nederlandsche Bank heeft haar disconto 14 pCt. verlaagd. 's-Gravenhage, 28 Febr. Z. M. heeft benoemd tot directeurs van het postkantoorte Assen den heer A. A. N. Wentholt, thans te Hellevoetsluis; te Bommel, den heer W. Jute, thans te Zaandam. Z. M. heeft bevorderdbij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld tot verificateur, met rang van commies, den heer J. F. Drug- horn Jr., thans adj.-verificateur, met rang van adj.-comm; tot adj.-verificateur met rang van adj.-comm., den heer B. H. Schultz, thans eerste klerk; en bij het agentschap van het ministerie van finantiën te Amsterdam: tot adj.-comm.,den heer P. Klinkert, thans eerste klerk. Heden wordt de 73,te verjaardag van Z. K. H. prins Frederik, met de gebruikelijke plechtighe den in deze residentie gevierd. Tegen den mid dag had er een groote parade vau het garnizoen langs het Malieveld plaats. De troepen werden gekommandeerd door den luitenant-kolonel van het reg. grenadiers en jagers Le Maitre en ge ïnspecteerd door den kommandant van het eerste reg. huzaren, kolonel Jackson. Zooals men weet bevinden HH. KK. HH. de prins en prinsessen zich buitenslands. Heden is de constitueerende (vergadering voor de Israëlitsche kerk in Nederland, wederom alhier bijeengekomen. Even als de vorige keeren wordt het voorzitterschap dier vergadering waar genomen door den heer Mr. A. De Pinto. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 27sten Februari. N. J. Smit jra. 24 j. en M. C. Haoselaar jd. 10 j. I. J. Bcrlemon jtn. 24 j. en J. Van Hauzen jd. 3* j. J. Van 't Hooft jm. 26 j. en F. C. Stutterheioa jd. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3