ïoekiDgen en wetenschappelijke reizen gebezigd zal worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 183 tot 232 volwassen personen en van 77 tof 128 kinderen. Ge Staats-Courant van lieden behelst 0. a. de volgende rivierberichten Keulen, 25 Februari. Waterstand 5 voet 1 duim boven nul. De rivier zonder drijfijs. Huihuizen, 21 Februari. Het ijs vast. Nijmegen, 21 Februari. Het ijs boven de Oude Kraan en boven de stad nog onbeweeglijk vast; beueden de Kraan blank water. Overtocht gere geld met losse vaartuigen. Temperatuur 31° F. Pannerden, 24 Februari. Het op elkander ge schoven ijs in het kanaal bereikt de dikte van 1.30 tot 2.35 meter; de blanke schol 0.30 meter. In het Galgendaal van 2 tot 2.10 meter; de blanke schol 0.90 meter. Het kanaal wordt in alle rich tingen gepasseerd. Arnhem, 25 Februari. Blank water. Wijk bij-Duurstede, 24 Februari. In den Rood- voet het ijs steeds vast; vóór de stad blank water. Dordrecht, 25 Februari. Het ijs vast tot aan den Vogelaar. Maastricht, 25 Februari. Blank water. Z. M. heeft goedgevonden den griffier op wacht geld bij de voormalige directie der marine te Vlissingen E. De Vries, met den lslen April aan staande, te benoemen tot magazijnmeester bij de directie der marine te Hellevoetsluis. Hazerswoijde (Rijndijk), 25 Febr. Heden kregen nabij den steenen molen twee doortrekkende reizi gers (man en vrouw) hevigen twist en geraakten op zulk een hevige wijze aan het vechten dat de vrouw door de mishandeling meer dood dan le vend in de naburige herberg moest gedragen worden. Na geneeskundige behandeling is zij per rijtuig naar Leiden getransporteerd, alwaar ook de man zeerzeker voor geruimen tijd zal be waard worden. Oldebroek, 22 Febr. Bij een geacht ingezeten dezer gemeente had jl. Zondag avond het volgende voorval plaats. Bij het avondeten proefde de vrouw des huizes, dat de brij op haar bord een bijzonder onaangenamen en bitteren smaak had, zoo erg, dat zij zoowel als alle huisgenooten dien volstrekt oneetbaar vonden, terwijl de brij op de borden der overigen, hoewel uit denzelfden pot afkomstig, niets bijzonders aan zich had en zon der hinder genuttigd werd. Het voor de vrouw bestemde bord brij werd alstoen den hond voor gezet, die ongeveer uur na het eten daarvan dood werd terug gevonden. Hoewel men tegen niemand eenig vermoeden heeft, is om het vreemde en onverklaarbare dezer zaak, om de treurige gevolgen die zij had kunuen hebben, de justitie hiervan in kennis gesteld. (Zw. Cl.) Warmond, 24 Febr. Heden ontstond alhier een begin van brand, die, aangezien in de nabijheid een met riet gedekt huis stond, ernstige gevolgen had kunnen hebben. Om beddegoed te drogen had men de onvoorzichtigheid gehad dit op zolder op een stoof te leggen. Toen langs den geheelen zolder de rook uit het dak sloeg merkte uien, dat hierdoor brand was ontstaan. Het mocht echter door tijdig aangebrachte hulp gelukken den voortgang te stuiten, zoodat de brandspuit, die weldra ter plaatse was, geen dienst behoefde te doen. Amsterdam, 26 Februari. Naar men ons mede deelt, is dezer dagen een geneeskundige uit den omtrek van Haarlem, in hechtenis genomen, ver dacht van een valsch certificaat te hebben afge geven, ten einde een ingezeten, door hem voor krankzinnig te laten doorgaan, uit diens huisge zin te verwijderen. Het bedrog werd ontdekt toen het slachtoffer, naar een gesticht overgebracht, volkomen ^oed bij zinnen bleek te zijn. Hbl 's-Gravenhage, 25 Febr. Voor den Hoogen Raad, burgerlijke Kamer, zijn heden beëedigd Mr. U. De Haes, als raadsheer in het Prov. Gerechtshof van Gelderland, en de heer .1. A. E Niemeijer, als translateur bij den Hoogen Raad. Daarna heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van den staat der Nederlanden, eischer, procureur Mr. Franpois, tegen den burgemeester van Roermond, verweerder, procureur Eyssel. Dat geschil liep, zooals men weet, over den eigen dom van de justitie-gebouwen te Roermond. De Raad heeft de aangevoerde middelen ongegroud geoordeeld, het beroep verworpen en den staat veroordeeld in de kosten. Rotterdam, 24 Februari. Naar men verneemt, zijn ook hier ter stede twee adressen ter teekening gelegd voor werklieden, waarin wordt aange drongen op de vermindering van de uitgaven voor oorlog en marine, en op de afschaffing der artt. 415 van het wetboek van strafrecht en 1638 van het burgerlijk wetboek. Zwolle, 25 Febr. De rechtbank alhier heeft de directeuren van den Centraalspoorweg en der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen ter zake van het te laat doen vertrekken der spoortreinen van het station Zwolle, ontslagen van alle rechtsvervolging. Kampen, 25 Febr. Ten gevolge van het breken der as van de locomotief in de nabijheid van Harderwijk is de trein van den Centraalspoorweg, die gisterenmiddag om kwartier voor vieren al hier moest aankomen, eerst om kwartier over zessen gearriveerd, daar van hier eerst eene andere locomotief naar Harderwijk gezonden moest worden. Maastricht, 23 Febr. De groote meerderheid der Tweede en ook die der Eerste Kamer der Staten-Generaal, wenscht eene vermindering van uitgaven op de begrooting van Oorlog en Marine; meerderen echter zijn er tegen dat het leger ver minderd worde. Maar is er niet een middel aan wezig om aan aller wensch te voldoen, door alle noodelooze weelde te doen verdwijnen en ver eenvoudigingen in te voeren Op schier alle onderdeelen der begrooting zoude zeer veel be spaard en bezuinigd kunnen worden. Wij willen slechts éen voorbeeld stellenhier te Maastricht is nog steeds aanwezig een garnizoenshospitaal, ingericht als ten tijde toen deze stad nog in staat van beleg was en voor een zeer groot garnizoen. In die uitgestrekte gebouwen zijn nog steeds bedden met al het toebehooren, met de geheele inrichting voor 500 zieken, terwijl er slechts 20 a 25 in den regel aanwezig ziju. Zoude het nu niet wenschelijk zijn met het zeer verminderd garnizoen, dat waarschijnlijk nog meer vermin derd zal worden, slechts eene garnizoensinfirmerie te hebben en het overtollige materieel, dat ook veel aan onderhoud kost en tot niets dient, naar elders te doen vervoeren, waar het gebruikt kan worden en waardoor men op aankoop van nieuwe zoude besparen? Zoude men niet een gedeelte dier uitgestrekte gebouwen b. v. voor kazernee ring der marechaussee kunnen gebruiken? Zoude men op die wijze nog niet zeer veel op het budget van Oorlog kunnen bezuinigen (iV. ft. Ct.) Gemengde Berichten. „Wij herhalen: Errare humanum est" schreef het Dagblad van Zuid-Holland voor eeuige weken met het oog op een koddige zettersfout in den Courrier de la Heuse nopens de overblijfselen van Vondels lijk; zeker zonder te vermoeden dat de redactie spoedig daarna deze waarheid ter harer verontschuldiging aan het publiek mag voor dragen. De zettersfout immers die in het Dagblad van heden voorkomt, is nu wel niet zoo „onbetaal baar koddig" maar op zijn minst genomen be lachelijk. Het blad plaatst ODder Leiden een bericht over een onderwerp in de eergisteren gehouden zit ting van don gemeenteraad te Leiden behandeld, aldus: „De Voorzitter deelde mede, dat hij bij deze gelegenheid den raad van administratie had op merkzaam gemaakt op den toestand van het station alhier, in het bijzonder der beide wacht kamers, als niet voldoende aan de tegenwoordige behoefte. Door den raad was daarop geantwoord, dat spoedig aan het station de noodige uitbreiding zou worden gegeven". En dan volgt: „Deze maatregelen zouden bestaan in een nauwlettend toezicht op het gebruik, het afslui ten van den kogelvanger en het aanbrengen van enkele traversen, hetgeen eene som van f500 zou vorderen" en nu gaat het blad voort met de mededeeli.ig van den atloop der discussie over dit onderwerp. „Wat is er nu gebeurd?" Men is eenvoudig blijven steken in de discussie over het adres van den raad van administratie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, vergat ook den uitslag der discussie te vermelden en zag de voordracht tot het aanbrengen van veiligheids maatregelen aan de schietbaan over het hoofd. Wij herhalen: Errare humanum est. Nog eens over zetfouten. In het reglement voor de politie-agenten, onlangs door een Gemeentebestuur vastgesteld, komt de volgende duidelijke bepa ling voor: „Art. 4. Die, die die, die die, die bij hen over nachten, verplicht zijn op te teekenen, niet dage lijks om de naamlijst gevraagd zullen hebben, worden gestraft met een boete van 25 cents, die die, die die, die die nalatigheid begaan, zullen aanbreugen, voor de helft zullen genieten. Handbl Volgens het te Brussel verschijnend ministerieel orgaan l'Echo du parlement is de heer Duvelaer in vrijheid gesteld en daarmede de raadselachtige zaak in de restaurant van den heer Departure met mejufvrouw Josephine Peeters geëindigd. Naar aanleiding van den Maandag gevierden jaardag van Washington deelt een Fransch blad als eene bijzonderheid mede, dat toen Washing ton nauwelijks geboren was, hij door het venster geworpen werd. Op het oogenblik waarop zijne moeder bevallen was, geraakte de trap in brand en wel zoo spoedig dat alle middelen van ge meenschap in een oogwenk afgesneden waren. De min van den aanstaanden grooten man riep door het venster een zich op straat bevindende vrouw aan, vertelde haar in weinige woorden wat er geschied was en wierp den zuigeling in den boezelaar, dien de vrouw zich gehaast had daartoe gereed te houden. Getrouw tot in den dood. In de afgeloopen week stierf te Potsdam een landbouwer, die reeds 40 jaren een landgoed voor de Potsdammer poort bewoonde en even zoolang getrouwd was. De eenige bezorgdheid van zijn overigens gelukkigen huwelijksstaat was, dat hij zijn vrouw voor zijn dood zou verliezen. Het lot wilde het echter anders: Verleden Vrijdag werd de landbouwer naar zijn laatste rustplaats gebracht. Op het oogenblik dat de kist gesloten zou worden, smeekte de weduwe om het deksel nog eenmaal op te lichten. Toen aan dit verzoek voldaan was, boog zich de diepbedroefde vrouw over het bleek gelaat van den afgestorvene, kuste het en riep toen met een hartverscheurende stem: „Roep mij spoedig tot u!" Nauwelijks waren die woorden uitgesproken of zij zeeg levenloos ter aarde. Thans geniet zij naast haar man de eeuwige rust, waartoe hij haar zoo snel tot zich had ge roepen. Amsterdamsche Brieven. 25 Februari. Waarde Redacteur, De Amsterdamsche Gemeenteraadszittingen der twee laatste weken zijn naar het schijnt, hoogst belangrijk geweest. Met eenige zekerheid daar over te spreken of te schrijven verbiedt de om standigheid, dat niemand ooit precies weet te zeggen wat in de zittingen gebeurt, waar wij Amsterdammers onze autonomie uitoefenen. Eene approximatief juiste mededeeling van het verhan delde vindt men in het Gemeenteblad, maar op die verslagen moet met taai geduld soms een dag of acht gewacht worden, en toch, wie weet niet dat de belangstelling in de meeste Gemeente- raads-discussiën „vit ce que vivent les roses?" En dan, de H.H. raadsleden krijgen de copie vau het door hen gesprokene ter correctie t'huis. en wij weten hoe zelfs bij het steuographisch ver slag der Kamerzittingen die correctuur soms onbe grijpelijke coq a Pane's teweegbrengt. De ver slagen in de couranten, ofschoon in den laatsten tijd verbeterd, geven ook niet veel; zij zijn voor dengeen die de behandelde punten niet doorge werkt heeft meestal onverstaanbaar. Wat heeft men b.v. aan de wetenschap dat „Amendement „n°. 14, eene kleine wijziging brengende in punt „28 van art. 2; n°. 15 veranderende litera h van „28 van ait. 2; n°. 16 veranderende litera t van „datzelfde punt, enz. zonder hoofdelijke stemming „zijn aangenomen", indien men niet toegerust is met het Gemeenteblad of met de gave der divina- tie, welke laatste door het Gemeenteblad toch niet overbodig gemaakt wordt? En wil men afgaan op de schetsen, de zoogen. physionomieën der raadszittingen die men in sommige onlangs opgerichte bladen aantreft, zooals in Burgerplicht en het (nog ietwat ruwe) Noorden, dan loopt men gevaar van niet uit eigen oogen te zien, maar door die der verslaggevers, die hoezeer ook ter goeder trouw, van moeder natuur of van gouver- nautekunst altijd de een of andere ophthalmische eigenaardigheid hebben gekregen die ze niet vol komen betrouwbaar maakt als waarnemings- werktuigen. Is er dan geen mogelijkheid om op kosten van de gezamenlijke hier verschijnende couranten een corps stenografen te organiseeren, die het gesprokene in de raadszittingen, zonder revisie door de sprekers, woordelijk kunnen teruggeven, en dat op den avond zelf van den dag der zitting? Die verbetering in onze dagbla den zou m. i. wel opwegen tegen eene verhoo ging van den abonnementsprijs, indien die al noodig zou zijn, hetgeen mij onwaarschijnlijk voorkomt. Doch laat mij niet afdwalen. In de laatste raadszittingen dan is behandeld 1°. hetontwerp- reglement door Curatoren van het Athenaeum opgesteld, en dat van verschillende zijden een storm van tegenwerpingen heeft doen verrijzen. 't Was dan ook werkelijk geen pronkstuk, vooral niet van redactie, want ik ben heilig overtuigd dat H.H. ontwerpers zich geen volkomen reken schap gegeven hebben van de strekking van som mige. der voorgestelde bepalingen, o. a, van het beruchte artikel, dat de professoren met lijf en ziel aan de despotie der curatoren overgaf en waartegen de professoren met zooveel recht ge protesteerd hebben. Maar de morluis nil nisi bene, en sedert de aanneming der motie De Vries tot uitstel der behandeling van dit reglement tot na de beslissing over het aanhangige ontwerp van wet op het Hooger Onderwijs, kan meD het con cept der Amsterdamsche curatoren wel een dood geboren kind noemen, of zoo al niet dood, is het lichaampje door dat uitstel ad Kalendas grae- cas toch als gebalsemd en gemummificeerd te beschouwen, en zal er wel nooit meer veel leven in komen. Een incident bij de behandeling van het concept de Burgemeester achtte zich geroe pen op eenigszins luchtigen toon van eene cor respondentie te gewagen welke sommige profes soren met curatoren hadden gevoerd over de vordering van f 0.84 voor quitantiezegel, gaf aanleiding tot een vermakelijk artikel in het Noorden, waarin de Burgemeester uit dien hoofde voor een parvenu, een rijk gewordeD bourgeois nap .was lijk gem net kelc moe stril 2dtD #D en zeei gen. ook den schi tot D ver som pen den had vim wei kon zag can Hv werd uitgemaakt, die het recht van den c gey1( zonder geld met voeten trad, weshalve de Redaij zich met waardigheid van hem afkeert. Het tweede belangrijke punt, dat dezer da; in behandeling kwam, was het contract tussc! het Rijk en de gemeente betreffende den aat van de spoorwegverbinding en van het centrt haven-frontstation alhier. Op dat contract, met j praeadvies van B. en W. in handen eener J ciale commissie gesteld, werden door deze; aantal amendementen voorgesteld, die groot deels zijn aangenomen. In algemeene trekt komt het contract daarop neer, dat de Staat, werken op zijn kosten tot stand brengt, ook; gene welke voor de noodige toegangen uit stad naar het station en de haven vereis.! worden, terwijl daarentegen de stad een a zienlijke uitgestrektheid gemeentegrond afstj en het onderhoud van een aantal werken zich neemt. Op dit thema werden als gere! door den raad onder leiding der speciale ca missie, vrij interessante variatiën gecomponee waarvoor ik Uwe lezers naar het Gemeente, van Amsterdam verwijs, en als ze dat niet lt> naar de verslagen, memoriën van beantwoor.. enz. enz., als de zaak bij de leden der T\vt( Kamer ter sprake komt. Of die virtuozen: hun voorgelegde tema con variazioni gr if-we; met bravara zullen uitvoeren, kau men natül lijk niet voorspellen. Sommige variatiën ;l moeilijk voor te dragen, andere bieden v.f van technische bezwaren aan. Zoo wil de gemeei goe raad nog éene vaart meer tusschen de stadij gen de haven, hij wil een groot deel van;j_ dat Westerdok door het rijk laten aanplempen, ver zoodoende ongeveer twee bunders bouwgr ver aanwinnen; ook kan het rijk best buiten I zuil dijksteenen die de glooiingen van de thans: van staande Doksdijken bekleeden eindelijk u fen de Staat de gronden, die na twee jaren i gaa blijken noodig te zijn, aan de gemeente ten^^BS geven. Aan deze bepaling wilde de ex-wethooJ ont van financiën nog een andere vastknoopec, dar ten waarborg zou strekken, dat, indien het binnen zeker tijdsverloop niet tot stand geko: was, de gemeente voor den afstand van g; gedurende dien tijd zou schadeloos gesteld den, en zoo waar is het dat de ambtei door zijn ambt gevormd wordt de opvol, van den heer Oorver Hooft stelde een aineo. pul ment in dien zin voor, dat echter verworg., om werd, als zijnde eene motie van wantrouw zijc tegen den staat. tro Wanneer zal ik U aan het nieuwe centra:- toe station komen afhalen Wij zullen dan beia hij, wel een wandelstok noodig hebben, of n nie schien wel een van die talrijke vigilantes, bir dan op elk druk bezocht plein den voetgatig bij hunne hulp zullen bieden. Zou de Staat ookn ge voor de vigilantes kunnen zorgen? Een amt' dement van het contract in dien zin ware i get ker door den gemeenteraad aangenomen, i on; in tegenstelling van de HH. Oorver en MeintsJBnie heb ik vertrouwen genoeg in den Staat om uitvoering van deze bepaling waarschijnlijk achten. Had ik nog tijd, dan zou ik U nu een ha roerende beschrijving geven van een bazar t- behoeve van weezen gehouden, wier vaders (j den geloove in Spanje zijn vervolgd, en thans ik weet niet waar opgevoed worden; ten moet met de opbrengst de Spaansche natie geen geliseerd worden, opdat voor het vervolg dei lijke bazars niet meer noodig mogen zijn. OniiJ tusschen zijD hier naar ik meen, ongeveer 80,!! bedeelden en de winter is hard en er is werk te vinden; daarentegen laat de more: en godsdienstige toestand der Amsterdams! bevolking niets hoegenaamd te wenschen oij zoodat hier niet te evangeliseeren valt. t.t, Addio! Q. N BUITENLAND. Frankrijk. Parijs, 23 Febr. Interpellatie van den t' Picard over de ofiicieele candidaturen. De zitting van heden was voor Frankrijk meer gewicht dan de beide, vorige van eergislc en gisteren. Hoewel de Regeering, niet zof tegenstand, de officieele candidaturen had lt varen, was de meerderheid van het Wetgevt Lichaam volstrekt niet bevreesd dat de kei- zijn vrienden als het er op aan kwam in steek zou laten. Uit dien zoeten droom werden1 lijdzame mannen heden gewekt, ja zij werd:; door de beslissende en ondubbelzinnige verklad gen door de Regeering, nopens dit onder» gegeven, gelijk reeds uit onze telegrammen gisteren bleek, als door den donder getroffen De Regeering echter kon wel niet anders do» uit den loop der discussie die wij hier laten' gen, mag dit blijken. Nadat de heer Picard alvorens zijn interf tie te beginnen, de Regeering in de gelegenb wilde stellen dadelijk verklaringen over '1 quaestie af te leggen, die de discussie aanmerk lijk zouden kunnen bekorteD, nam de Mini' Chevandrier de Valdróme het woord om teb« nen te geven dat men deze discussie z. i-f

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2