feit: immers, uieis was wenschelijker dan de vreedzame revolutie, en zelfs de beperkte vrij heid was verkieslijk boven een absolute, die haar geboorte aau schokken te danken had, (toejui chingen). Volkssouvereiniteit" zoo riep hij „uioet heden ten dage alleen regeerenelke per soonlijke of collectieve minderheid die haar zou durven te weerstreven, is daardoor reeds een muitend element, dat ten koste van goed en bloed moet ten onder gebracht worden." Hierop ver weet de heer Favre aan het Ministerie, dat het nog niet aan het land verzekerd en bewezen had dat het werkelijk door den wil des volks regeert. Hij wenschte te weten welk programma het Kabinet voornemens was te volgen, dat van het linker-, of dat van het recnter-centrum. Op die vraag antwoordde de heer Buffet: beide. En toen de heer Favre opmerkte, dat dit onmogelijk was, daar de beide programmen met elkander in te genspraak zijn, repliceerden de Ministers Buffet en Daru ontkennend. Verder wierp de heer Favre het ministerie de beschuldiging naar het hoofd, dat het bloed had doen vloeien. „Bloed heeft er gevloeid" her nam de heer Daru „doch het was 't bloed van onze ambtenaren." Jules Favre keurde de talrijke gedane arrestatiën af. Hij eischte bovendien een herziening der militaire wetten, eene reorgani satie van de nationale garde, en de ontbinding van de Kamer. Zijn rede besloot hij met te ver zekeren dat, zoo de regering de bovengenoemde hervormingen in 't leven riep, zij bij hem en de zijoen een krachtigen steun zou vinden; mocht zij daarentegen naar de zijde van het persoonlijk bewind overhellen, dan zou zij een even geduchte tegenkanting ontmoeten. Nog wees hij er op, naar aanleiding eener wederlegging van den heer Pinard, hoe de ontbinding der Kamer onmogelijk was, zoolang de regering en de meerderheid in Kamer overeenstemden. Zondagavond had er een bijeenkomst plaats iu het Cirque Napoléon van de onderlinge ver- eeniging tot ondersteuning van handelsbedienden. Onderscheidene afgevaardigden hadden een uit- noodiging ter bijwoning gekregen, waaraan enkele voldeden. Na het uiteengaan der vergadering ontstond er een oploop op de Boulevard Filles du Calvaire. Yolgeus het algemeen zeggen was een persoou, die zich in de vergadering onbehoorlijke opmer kingen veroorloofd had, daarvan oorzaak. De overige leden wilden hem voor die verstoring der orde op de straat doen boeten en vervolgden hem al schreeuwende en uitjouwende. De Gazette dei Tribunaux verhaalt echter dat dit een troep vau 800 jongens was, die zich in de straat de Furbigo verzameld had en vervolgens onder het zingen van de Marseillaise door de straten trok. Deser gents de ville moesten er zich ten slotte mede bemoeien 0111 te voorkomen, dat de orde verder zou verstoord worden, en namen eenige heethoof den iu hechtenis. De rechtbank heeft de heeren Barbaret direc teur en Dubost mede-redacteur van de Marseillaise in geldboeten veroordeeld, de eerste van 1000 fran ken, de tweede van 2000 franken, wegens het schrijven en uitgeven van het nommer waarin een artikel voorkomt ter verdediging van een feit dat misdrijf daarstelt, en aanzetting tot wei gering van belasting. Engeland. Lokden, 19 Febr. Onder de heden behandelde onderwerpen was merkwaardig het antwoord op een interpellatie, dat de Minister van Oorlog met den inspecteur van het postwezen overeen gekomen was om een zeker aantal in werkelijke dienst zijnde soldaten aan de telegraafdienst te verbinden. regeling vreest, zijn onbewezen mogelijk heden I Zal men den uitgehongerde een maaltijd wei geren, uit vrees dat hij door overmatig gebruik zijn leven in gevaar zou brengenf Zou men ook nu in Nederland weer nalaten het goede te doen, omdat men het betere, het volmaakte niet aanstonds bereiken zal Wat wij dan willen? Nederlanders, wij willen een verstandige wettelijke regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken, zoo mogelijk ge paard aan verplicht schoolonderwijs. Wij willen dat de wet ook zal straffen wanneer onmeedoo- gende ouders niet zelden beulen voor hun kin deren blijken te zijn. Wij willen dat de wet zal straffen wanneer de industrie 't zij dan moedwillig of uit de sleur menscheulevens verwoest en alzoo wer kelijk „verrotting brengt in den staat". Wij willen dat er een wet kome omdat wij gelooven dat inmenging der Regee ring hier evenzeer noodzakelijk is, als waar zij elders optreedt als beschermster van het) kind en met straf bedreigt wie „zijn bestaan in gevaar brengt", t) Een der edeldtnkendste fabrikanten in Twenthe verhaalde mg nog onlangs, dat er o. a. ouders xgn die om de arme schep seltjes 's winters heel vroeg goed wakker te doen worden, ze nit de warme bedstee nemen en met de bloote voetjes op den y»kou- den haardsteen zetten! t) Wetboek Strafrecht. Zesde Afdeeling De Min. v. Binne.nl Zaken logenstrafte het gerucht dat de gevangen fenian O'Donoran Rossa, gewezen afgevaardigde voor Tipperan de straf van rottingslagen zou ondergaan hebben De afgevaardige Holrns kwain op tegen den kostbaren voet, waarop onderscheidene nuttelooze consulaten ingericht zijn; stelde voor die op te heffen in de landen waarmede Engeland geen handelsbetrekkingen had en vervolgens het con sulaat-wezen onder het Departement voor den handel te brengen. Nadat de betrokken Minister verklaard had dat de strekking van dit voorstel het ouderwerp van een onderzoek bij een in het leven geroepen staats-commissie uitmaakt, trok de heer Holms dit in. Het Londensch armwezen maakte het onder werp uit van de uiet ongeduld verwachte bill, die de president van het armbestuur Gonschen vervolgens indiende. Het doel van dit wetsontwerp is om den der druk-armenbelasting meer gelijkma tig te verdeelen. Ondanks vele bestrijding werd de bill voor de eerste maal gelezen en vervolgens de zitting ge scheiden. TELEGRAM MEN. Parijs, 20 Febr. Het linker-centrum heeft, vóór dat de zitting der Kamer heden geopend werd, eene bijeenkomst gehouden. De beer Jules Simon heelt in de Kamer een wetsontwerp ingediend op het lager en middelbaar ouderwijs. Hij stelt voor dat lager onderwijs gratis en verplicht te doen zijn. De heer Morin heeft een voorstel gedaan, waarbij de Algemeene Raden bevoegdheid zullen erlangen om over staatkuudige aangelegenheden discussie te voeren en ten dien aanzien een votum uit te brengen. Parjjs, 21 Febr. De aanwezigheid van den Aartshertog Albrecht geeft aanleiding tot het gerucht, dat hij met eene vertrouwelijke zending bij Keizer Napoleon belast is. De Prins van Asturiën is naar Rome ver trokken. Rome, 21 Febr. De theoloog Frisdrich, iu be trekking bij kardinaal Hohenlohe, is uit de stad verdreven, onder beschuldiging dat hij de schrijver is der „Brieven uit Rome over het Concilie" in de Augsburger Allgemeine Zeitung. Het gerucht betreffende eene ophanden zijnde verdaging van het Concilie wordt bevestigd. Dublin, 21 Febr. Een persoon is alhier in den afgeloopen nacht op straat verinoord.; men ver moedt door een Fenian. Weenen, 21 Febr. In den Rijksraad werd de discussie over de belasting op het hedrijf voort gezet. Het voorstel, volgens hetwelk de fabrie kanten die belastiug van de loouen hunner werk lieden zouden inoeten aftrekken, is, ondanks de verdediging van den Minister verworpen. Madrid, 21 Febr. Gisteren had een bijeenkomst van Radicalen plaats onder presidium van den heer Zorilla; alle Ministers waren tegenwoordig behalve Topete. Men sprak over de noodzake lijkheid om aan de partij meer samenhang te schenken, vooral met het oog op de te voorziene botsiug met de unionisten, naar aanleiding vau de grondwet voor Porto Rico. Het gerucht wil, dat er een ministerieele wij ziging op handen is. De Regent is gisteren alhier teruggekeerd. Xew-l'orli, 21 Febr. Het Huis der Vertegen woordigers heeft een resolutie aangenomen, dat in het belang van den handel vermeerdering van den omloop van papieren geld met minstens 50 millioen dollars noodzakelijk is. Aan een comité is de voorbereiding van een daartoe strekkende bill opgedragen. omdat wij gelooven dat een wet èn voor die arme schepsels èn voor de industrie zelve van onberekenbaar nut zal worden indien zij niette viel wil, doch wat ze gebiedt met gestrengheid zal handhaven. Of zou men zich toch laten afschrikken door den kreet: „Maar om Gods wil, wat moet er dan van den arbeid worden! wie zal de ontbrekende en zoo noodige handjes aanvullen, wieI" Nieuwe toestanden, nieuwe hulpbronnen. Be kreunt zich de IJzeren-baan om 't verval langs den straatweg! En immers, wanneer een machine naait of breit dan zuilen ijzeren raders ook wel spoedig die arme levende raderen kun nen vervangen. En wat vreest men dan weder dat er ouders zullen zijn die hun niet verdienende kinderen binnenshuis op nog zwaarder proef zollen stellen I Neen, wanneer die arme verdierlijkte onmondige ouders de zekerheid hebbeu dal er een toezicht bestaat, en dat als gevolg er van het publiek en vooral ook de armbesturen het oog op hen ge vestigd houden, dan wagen zij het niet, en zul len wellicht in 't eind nog beseffen dat men dit strenge toezicht tot hun waarachtig welzijn in 't leven riep. Landgenooten. In een zitting der Tweede Ka mer onzer Staten-Generaal, heeft de Minister Fock in antwoord op een interpellatie van den heer Van der Maesen van Sombreff gezegd, dat hij omtrent het toezicht op de fabriekskinderen nog Part),, 11 Febr. Een rapport van den Min. Olli- vier -ii ,1 de af«chatlina van hei decreet van 1859, be trekking hebbende op het beurtelings rechtspreken der hoven en rechtbanken voor. Het wordt door een daarop betrekking hebbend decreet gevolgd. Het Journal O/ficiel deelt een rapport van Clie- vandier, over de decentralisatie en de samen stelling eener commissie onder voorzitterschap van Odilon Barrnt mede; onder de leden aijn Dupont-WInte, Guillaume, Guizot en Prevost Paradol. HANDEL. Rotterdam, 21 Febr. Granen, Lijnzaad en Mee krap zonder aanvoer of handel. Vlas; kleine partijtjes gedaan. Goede soorten iets lager. Min dere iets beter. Promotlën. Utrecht, 19 Febr. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. L. G. Van Gils, geboren te Waalwijk, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: Bijdrage lol de behandeling van tommige gebreken der oogleden. Politielrer-icliteii. Den Isten Febr. jl. is door den heer J. C. Van Teijlingen in de brievenbus aan het postkantoor te Leiden gestoken een gefrankeerden brief, ge adresseerd aan mejufvrouw II. Van Teijlingen te Gorcum, waarin gesloten was: 1 coupon,groot f S, van de leening der stad Rotterdam van het jaar 1868, n'. 27464, en 1 munibiljet groot f 10, ti'. 225, vervallen 2 Jan. jl. Deze brief is niet terecht gekomen. De offic. vau justitie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. STATEN-GENEBAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. AaD de orde is de benoeming van caDdidaten ter vervulling der vacature van hel lidmaatschap der Al gemeene Hekenkamer, ontstaan door het overlijden van den heer H. L. Fievez. Na een vierde stemming tusschen de beide heeren die de meeste stemmen bij de drie vorige stemmin gen hadden verkregen, worden op den heerjhr. Mr. H. P. Van Karnebeek 33 en op den heer A. Van Eek 32 stemmen uitgebracht, zoodat tot eersten can- didaat werd geproclameerd de heer Jhr. Mr. H. P. Van Karnebeek, referendaris bij bet departement van oorlog, Bij een derde stemming wordt tot hveeden candi- daut gekozen de heer W. J. L. Grobbee provinciaal inspecteur der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen te Maastricht met 33 stemmen tegen 20 op den heer A. Van Eek en eenige stem men op andere heeren uitgebracht. Bij een derde stemming wordt lol derden candidaat benoemd, de heer D. Bas Backer, lid der Gedepu teerde Staten van Gelderland met 32 stemmen tegen 16 op den heer Mr. P. Modderman en eenige stem men over andere heeren verdeeld. Deze nominatie zal aan Z. M. den Koning wor den aangeboden door eene commissie uit de heeren stemopuemers en eenige andere leden samengesteld. Daarna werd de zitting gesloten. Bij de overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot intrekking van de artt. 2 en 4 der wet van 22 Juli 1814 Staatsblad n'. 66) houdende verbod van alle vreemde en parti culiere loterijen, hebben enkele leden, die het toe zicht der regeering op de vreemde loterijen hoogst wenschelijk achtten, deze voordracht bestreden maar door de groote meerderheid is tegen hare schikking geen bezwaar geopperd. Vele leden vroegen echter of de voorgestelde maat regel wel ver genoeg wordt uitgestrekt. Terwijl de bepalingen der wet van 1814 ten aanzien van het adverteeren der vreemde loterijen worden afge schaft, blijven hare overige voorschriften in werking. Daargelaten de verouderde, niet meer op onze tegen woordige instellingen passende uitdrukkingen, welke daarin voorkomen, schijnt hunne afschaffing ook om den inhoud wenschelijk en volgt zij als van zelve uit de nu voorgedragen bepaling. Sommige leden geen wetsontwerp wilde voorstellen: Eerst moest de openbare meening zich krachtiger uitspreken. Nu zult gij 't weten waarom ik u schrijf. Landgenooten, mannen en vrouwen, ouden en jongen, 't is omdat ik wensch dat gij ais éen man zult opstaan en uw bee voegen bij de mijne; dat gij tot den Koning een adres zult richten 't zij in den volgenden of in een beteren vorm: Sire! „Nu de toestand der kinderen werkende inde fabrieken is gebleken slecht te zijn ten ge volge van een te vroegen en te langdurig voortgezetten arbeid, nu naderen wij Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het Uwe Majesteit zal behagen met Uwer Majesteits Re geering een wet in 't leven te roepen die het arine fabriekskind tegen een onredelijke ex ploitatie beschermen, en het zoo mogelijk de gelegenheid tot een be hoort ij ke ontwik keling van lichaam en geest verzeke ren zal." Uwer Majesteits getrouwe onderdanen, enz. enz. Ik weet het Landgenooten, waar 't een werk der liefde geldt, en mede in 't waarachtig belang der Nederlandsche Industrie, daar zult gij niet achterblijven. En dan, wanneer dan te midden dier vele na men, ook hier en daar de namen zullen prijken van hen die aanstonds bereid zijn 0111 oogenblik- kelijk voordeel prijs te geven nu zij de waarheid achtten het niet wenschelijk, dat de wetgever op de voorgestelde wijze de vreemde loterijen boven de Ne derlandsche bevoordeeld. Anderen wezen op den min juisteu samenhang der voorgedragen bepaling met de bestaande wetgeving. De aanbeveling van loterijen wordt vrijgelaten wanneer zij door middel van adver- tentién geschiedt. Heeft zij door middel van collecte plaats dan blijft de strafbepaling van kracht. De gronden in de Mem. v. Toel ontwikkeld om dit te rechtvaardigen, kwamen hun niet afdoende voor, Volgens sommigen behoort het niet tot de roeping van het staatsgezag om toezicht op de loterijen uit ie oefenen. Anderen verdedigden aat toezicht. Ver scheidene leden drougen er inet kracht op aan, dat de regeering der voorgestelden maatregel door eene zuivere toepassing van het op den voorgrond ge plaatste beginsel tut geheele intrekking der wet van 22 Juli 1814 zoude uitbreiden. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 Pebruarij 1870, 'a namiddaga te twee uren. Onderwerpen: Is. Wijziging van art. 95 der Al gemeene Policie verordening. 2°. Voordragt tot ver bouwing van de Lakenhal, om deze in te rigten tot stedelijk museum van oudhedenmet suppletoiren staat van begrooting. 3°. Adres van den Kaad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, tot het bekomen van grond aan deze gemeente in eigendom toebehoorende, en het leggen van eene beweegbare brug in den singelweg. 4°. Voor- dragt tot het aanbrengen van veiligheids maatregelen aan de schietbaan met staat van af- en overschrijving LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravbnhage, 22 Febr. Naar men verneemt is de buitengewoon gezant en gevolmachtigd Mimister van Italië bij het Nederlandsche Hof, graaf L Corti, die tot herstel van gezondheid de residentie had verlaten, door zijn Hof aangewezen tot de vervulling van die diplomatieke betrekking te Washington, terwijl do Italiaansche gezanten gevolmachtigd Minister in de Vereenigde Staten vau Noord-Amerika, de kommandeur Marcel Cerruti, als zoodanig Italië bij liet Nederlandsche Hof zou vertegen woordigan. Z. M. heeft benoemd tot commies der poste rijen van de 3» klasse de heeren O. C. Van Aken, P. J. Fahius, J. D. J. M. Bekaai' en H. J. Payen, thans surimmerairs der posterijen. Eene ontzettende ramp heeft Scheveningen weder getroffen. Niet minder dan 14 brave vissebers ziju niet meer! Volgens een uit Vlie land ontvangen telegram zijn twee zich op de vissclierij bevindende Scheveningsche pinken gister middag voor de haven omgeslagen en heb ben al de opvarenden het leven verloren. Het eene vaartuig, waarop als stuurman voer A. Knoetzer behoort aan den reeder A. P. Krul, liet andere waarvan de stuurman was A. Brum aan den reeder J. Hoogenraad Dzn. Nog is gemeld dat een der pinken van den reeder P. De Niet, stuurman K. Roeleveldt, toen deze ook de haven wilde binnenloopen, door eene zoo felle stortzee is overvallen, dat alles wat zicli op het dek bevond over boord werd geslagen eu bet groote zeil zelfs midden door werd gescheurd. De bemanning heeft zich, Goddank, nog op het vaartuig weteu te redden. Deze drie pinken wa ren 8 dagen geleden afgevaren. De ledeD vau de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer. De Hooge Raad (Kamer van Strafzoken) heeft bij arrest van heden 0. a. verworpen liet beroep in cassatie van Juunigje Vermaas, inge steld tegen een arrest van bet Hof iu Zuid-Hol land, waarbij zij tot de doodstraf is veroordeeld ter zake van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was dat men schenlevens in gevaar werden gebracht. moesten hoorenvan hen die hard scheneu om dat de Concurrentie hen tot hardheid dwong of de sleur hen verblindde; ja, dan zullen die namen der edele Nedarlandsche industrieelen als diaman ten schitteren in den band der liefde dien wij te zaïneu mochten vlechten. God geve dat geen enkele hunuer ontbreken zal! Ruim zeven jaren zijn er voorbijgegaan sedert den schoonen zomeravond toen de ondergaande zou haar gouden glansen over de golvende graan akkers wierp; zeven lange jaren sedert den stond dat mij het woord in de ooien klonk: Welnu ga dan de kinderen zien die in de fabrieken ar beiden. Ga ze z ien I En nu nóg werken ze, en slaven ze, en grijpen ze als raderen mee in de groote machine van 12 tot 15 uren daags. Nog bloeden ze, en schreien ze, en roepen om hulp. Spoedt u dan LandgenootenGij hebt het ge hoord: De openbare meeuing moet zich krachtiger uitspreken. Zoudt gij nog aarzelen? Neen, zie, daar staat uw eigen dierbaar kindhet ziet u liefdevol aan; het vliegt u in den arm, eu smeekt u om zij nentwil, dat ge gaan zult, haastig gaan, ter be scherming van die arme gemartelde natuurge- nootjes. Den Haag, 16 Febr. 1870,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3