Isteu September tot 30 November aanstaande zal plaats hebben. De 1 ri scli rij v ingsbilj et tea moeten door tusschenkomst van de plaatselijke Italiaan- sche en de vreemde subcommissiën worden in gezonden vóór den 15den April 1870; na dien tijd kunnen de aanvragen alleen door eene be slissing ran de Koninklijke commissie te Napels worden aangenomen. Bij de toelating der voorwerpen wordt door de exposanten een plaatsgeld betaald naar het volgend tarief: In de overdekte galerijen: voor den vierkanten meter lire lï.50 5.62'); halven 7.50 5.87s); vierden 5.00 2.25 Aan den binnenmuur, voor den vierkanten meter lire 5.00 2.25). In de open lucht, voor deu vierkanten meter lire 3.00 (ƒ1.35). Voor de vergunning om loodsen op te rich ten en gebouwtjes te plaatsen lire 30.00 13.50). De inzending aan de Koninklijke commissie moet uiterlijk plaats hebben den 13deo Julia. s. Voor buitenlandsche voorwerpen komen de kosten van vervoer van het strand of van het station te Napels naar het gebouw der tentoon stelling en terug ten laste van de Koninklijke commissie. De Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft in hare vergadering van December 11. met alge- meene stemmen besloten den heer J. M. Van Kempen, als den vervaardiger van het nationaal monument, te 's-Gravenhage op den 17d9n Novem ber II. onthuld, met eene medaille te bekronen. In de vergadering van den 19dea dezer heeft de voorzitter, Prof. Vau der Boon Mesch, die medaille aan genoemden heer uitgereikt, na vooraf over de geschiedkundige en technische waarde van het monument te hebben gesproken. De heer Van Kempen heeft zijnen dank be tuigd voor dit treffend bewijs van vereering, en daarna den onmisbaren invloed van de wis- en natuurkundige wetenschappen op de nijverheid aangewezen. Gisterenavond werd alhier voor een eivolle zaal door het opera-gezelschap uit Rotterdam de Zauberflöte opgevoerd. Het grootste bezwaar tegen de opera in het algemeen is ons inziens de moeilijkheid van het gemeen overleg tusschen muziek en dramatische poëzy. Beider kring wordt vernauwd; noch de eene noch de andere heeft vrije beschikking over haar vermogens. De Zauberflöte, waar de moeilijkheid trouwens vermindert, omdat niet voortdurend gezongen wordt, i9 een der zeker niet het minst gelukte oplossingen van dat vraag stuk. Door een fijne, doorwerkte ouverture wor den wij uit onze alledaagsche wereld opgeroepen naar de tooverwereld, waar de Koningin der nacht en Sarastro heerschen. De muziek, altijd fijn en eenvoudig, soms tot in het banale, altijd helder en ligt geïnstrumenteerd behoudt haar karakter tot de laatste noot toe en is in bewon derenswaardige overeenstemming met den geest van het drama. Niet onaardig zou het zijn een vergelijking te maken tusschen de Zauberflöte en de Lohengrin om de immers verschillende wijze waarop beida het gewenschte effect bereiken. Ten slotte zou er, naar het ons toeschijnt, weerover- tuigend uit blijken, dat, gelijk in elke andere kunst, ook in de muziek, soberheid en eenvoud de hoofdbeginselen zijn. Maar laat ons tot de uitvoering overgaan, die juist om het fijne en eenvoudige der muziek zoo moeilijk is. Reeds dadelijk wachtte ons een teleurstelling. De heer Saar kondigde namelijk voor het begin der voor stelling aan, dat Fraulein Manschinger uit Am sterdam verhinderd was haar gastrol te koinen vervullen. Gelukkig voegde hij er bij dat Frau Saar-Jager het groote air der Koningin in de eerste acte in haar plaats zou zingen. Misten wij dus eenige andere nummers der partituur, zoo waren wij toch in de gelegenheid in deze zoo schoone aria, evenals de geheele avond, Frau Saar te bewonderen. Door hare volle en omvangrijke stem, door de zuiverheid en het pathos van haar zang, moet zij ook den meest eischende bevredigen. De bevallige Papageno, die haar kleine rol goed zong en die door haar aardig spel alle toeschouwers boeide, stond haar waardig bij. Minder beviel ons Zamino (de. heer Garso); zijn stem mist het zilverachtig timbre, dat een tenorstem eigen is. Daarenboven ontbreekt hem de noodige gemakkelijkheid en kracht. Overigens zong hij zuiver, hetzelfde kan men niet van den heer Krieg zeggen, die door zijn meer belachelijk dan lachwekkend spel de rol van Papageno minder aardig maakte, dan zij is. Met een zwak en niet zeer omvangrijk geluid begaafd, zong hij ook meestal niet in de maat. Ook Sarastro, waarvan ook zooveel wordt geeischt, was middelmatig. Altijd even deftig, zong hij zonder eenig gevoel of kracht, vooral van de lagere toonen; van Monostatos en de Drei Knaben zullen wij maar zwijgen. Zij verhoogden de indruk van 't geheel zeker niet. Het priesterkoor (O Isis und Osiris) voldeed zeer. Ook het schoone duet: Be- wahret euch vor Weibertücken werd goed ge zongen, hoewel het tempo ons inziens een wei nig te snel opgevat was. Ten slote muntten de triosen quintetten der 3 damly, Zamino en Pa pageno uit door het ensemble. Het klokje van Papageno was bijna onhoorbaar. Eindelijk komt het ons vreemd voor, dat gedurende dc priester- marsch, die de tweede acte opent het scherm niet werd opgehaald. Een aandachtig toeschouwer deelt ons mede, dat de baan van den Witten Cingel, waarop II. Zaterdag de hardrijderij heeft plaats gehad en die 145 meter lang is, door den winnaar van den eersten prijs, den heer Osinga, is afgelegd in 11 seconden. De Staalt-Courant van heden behelst o. a. de volgende rivierberichten Keulen, 21 Febr. Waterstand 4 voet lti duim boven nul. Enkele van den oever afgebroken ijsstukken in de rivier. Nijmegen, 20 Febr. Overtocht te voet over het ijs. Door het open vak worden goederen en pas sagiers uiet losse vaartuigen overgebiacht. Tem peratuur 31° F. Arnhem, 20 Febr. De rivier zonder ijspassage in het veer met de pont aan de reep. Krimpen, 20 Febr. Het ijs vast; ijsdikte 19 centimeter. Dordrecht, 21 Febr. Het ijs vastovertocht uiet ijsbooten en te voet. Rotterdam, 20 Febr. Het ijs vast. Z. M. heeft ten laste van den staat een pen sioen verleend aan C. Hogerwaard, zich schrij vende Hoogerwaard, gewezen rijksveldwachter, opziener der jacht en visscherij te Moordrecht, ten bedrage van 213 'sjaars, en zulks opgrond van de artt. 5 en 43 der wet van 9 Mei 1846 Staatsblad N°. 21) zooals zij is gewijzigd bij die van 3 Mei 1851 (Staatsblad N°. 49). Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alinelo, ter standplaats de gemente Wierden, J. Poulie, candidaat-notaris te Almelo. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Enkhuizen G. P. Nijhoff, notaris aldaar. Oudshoorn, 19 Febr. Gisterenavond werd onder voorzitterschap van den heer Dr. C. N. De Graaft' eene openbare vergadering van het departement Alphen en Oudshoorn der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen gehouden, waarin als spreker optrad de heer D. Beekman, van Sassenheim, die in eene sier lijke en leerrijke verhandeling vele gebreken der menschen voorstelde, vindende daartoe aanleiding in het spreekwoordElk vogeltje zingt zooals het gebekt is. Een talrijk publiek uit alle standen der maat schappij woonde deze vergadering bij, waarin door den bovengenoemden voorzitter onder een hartelijke en indrukwekkende toespraak aan Arie Amsterdam, houtzagersknecht te Oudshoorn, van wege het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een zilveren medaille en van wege het departement een vereerend getuigschrift werd uitgereikt, voor het redden van twee meisjes (zusters) uit het water op den 26,,en Augustus 1869 met eigen levensgevaar, daar hij niet kun nende zwemmen zich echter tweemaal te water begaf om zijn menschlievend plan ten uitvoer te brengen, niettegenstaande zijne betrekkingen hem daarvan zochten te weerhouden. Leidschendam, 21 Febr. Aan de diaconie der Herv. gemeente alhier zijn door wijlen den heer J. Cool, te Voorburg overleden, vermaakt drie certificaten N. W. S. elk groot 1000, ren tende 3 pCt.; waarvan de renten moeten strek ken tot eene buitengewone winterbedeeling van brood en brandstof. Amsterdam, 21 Feb. Woensdag e. k. zal inden gemeenteraad wordeD herstemd over het voorstel van den heer Mr. A. De Vries, tot uitstel der behandeling van het bekende reglement op het Athenaeum Illustre tot na de aanneming der wet op het hooger onderwijs. In dezelfde zitting zal de concept-overeenkomst tusschen het Rijk en de gemeente Amsterdam worden behandeld betref fende de voor de spoorwegverbinding met Zaan dam vereischte onteigening van gemeentegrond. Tevens komt de belangrijke quaestie aangaande het bij Provinciale Staten aanhangige reglement op het bestuur van Amstelland ter sprake. Rotterdam, 21 Febr. Niettegenstaande alle maatregelen van voorzorg, die gisteren door het gemeentebestuur genomen waren met het oog op de vele liefhebbers die men op het ijs der Maas wachtende was, is, naar men verneemt, nog éen schaatsenrijder in een wak gereden en on gelukkig verdronken. Men gelooft dat met den ingevallen dooi het ijs spoedig opgebroken zal zijn. Arnhem, 20 Februari. In zijne vergadering van gitteren benoemde de Raad dezer gemeente: 1'. tot directeur bij de gemeentelijke gasfabriek den tegenwoordigen directeur der gasfabriek te dezer stede, den heer G. Lohrman2". tot boekhouder bij de genoemde fabriek, den heer J. Vinkenborg, te Doetinchem, en 3". tot leden der raads-com- missie, om uitvoering te geven aan het raadsbe sluit tot oprichting eener openbare middelbare school voor meisjes, de heeren G. A. A. Van de Wall, Mr. J. H. G. Boissevain en Mr. W. H. Dullert. Voorts is, met zeven tegen vijf stemmen, verworpen een voorstel van drie leden, de hee ren Mr. J. H. G. Boissevain, J. J. Van Braam en L A. Reuvens, afgevaardigden naar de in het begiD dezer maand te 's Hertogenbosch ge houden vergadering van vertegenwoordigers van verscheidene gemeentebesturen en concessiona rissen van den geprojecteerdeu spoorweg van Tilburg over den Bosch naar Nijmegen, strek kende om voor ƒ19,200 of 80 aandeelen in te schrijven in de geldleening voor die spoorweglijn. Nijmegen, 21 Febr. Bij de behandeling eener zaak voor de arr.-rechtbank alhier is een ergerlijk misbruik gebleken, hierin bestaande, dat de aan gestelde inbrengers in de bank vau leening de gewoonte hadden, men zegt reeds sinds een halve eeuw, om de wekelijksche panden niet naar de bank te brengen en daarvoor zelf 0.04 per 1.ja per 0.50 in rekening te brengen. De wekelijksche panden zijn nu juist de zoodanige die door den behoeftige, in den regel des Zatei dags worden gelost, des Zondags gebruikt en d. Maandags even geregeld weer worden verpan. Hoewel men met panden van groote waard, minder grof te werk ging, is toch voor een goudes ketting, sedert een tiental jaren, week-in week-uii voor 10.verpand, telkens 15 cent afgehouden, zoodat de eigenaresse van den ketting, om hei genoegen te hebben, hem des Zondags te kunnen dragen, in die tien jaren niet meer betaald heefi dan 78. vour een gouden ring, waarop ƒ1.2- werd beleend, kostte hetzelfde genoegen, over ht: jaar berekend, 2.60, dus tweemaal de som. - Meu zal nu wel maatregelen nemen, om dit mis bruik te keer te gaan. Utrecht, 19 Febr. Eergisteren is door het Proi gerechtshof alhier uitspraak gedaan in de zaai van den ofiic. van just. ca. Mr. David J. G. Van Lennep, als directeur der Ned. Centraal-Spoor wegmaatschappij, en genoemde Mr. Van Lennep, ter zake dat de trein N". 6 op den 19 Nov. 1865 te 3 uren 21 min. en dus 21 min. te laat aan hei station Utrecht was aangekomen, veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ100, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van 3 daget Amersfoort, 20 Febr. Gisterenavond werd gedu rende het diner, door den majoor Meder, kom mandant der dd. schutterij, aan autoriteiten, hei korps officieren der dd. schutterij en eenige gar- nizoens-oflicieren aangeboden, in antwoord op eene kort te voren aan Z. M. den Koning gerichte telegraphische verjaardag-felicitatie van den ui» joor, het volgend antwoord per telegraaf ontvangen „Aan majoor Meder, kommandant der schul terij. Z. M. de Koning draagt mij de aangename taak op UHEg., het korps officieren der schutterij de hoofdofficieren van het garnizoen, de lede: van het gewestelijk en plaatselijk bestuur en van de rechterlijke macht, HD. dank over te brengen voor de eerbiedige en hartelijke wenschen Ier gelegenheid van HD. geboortedag uitgebracht De adjudant van dienst Baron de Posson. Alhier circuleert een adres aan de Tweed Kamer der Staten-Generaal, waarbij wordt ais- gedrongen op de verwerping van het wetsift werp, houdende een nieuwe rech terlijke indeelin; op grond dat daarin de opheffing der rechtbam te Amersfoort wordt voorgesteld. Het adres trad. in het licht te stelleu, dat die opheffing niet iij i. in het belang der justiciabelen en ook geene m menswaardige bezuiniging geeft. Groningen, 20 Febr. De benoeming van ome: stadgenoot, den beer W. Scholten, tot ridderde; orde van den Nederlandschen Leeuw, ia hie algemeen met groot genoegen vernomen. Een dei grootste industrieelen in ons land, draagt de heei Scholten niet weinig bij tot verspreiding van wel vaart, terwijl voor weldadige en nuttige eindes -.. nooit tevergeefs zijne ondersteuning wordt ge vraagd; zoodat de hem te beurt gevallen onder scheiding met het volste recht eene welverdiende mag heeten. BUITENLAND. Frankrijk. Terwijl de laatste dagen ons de toebereidsel!'.1 deden aanschouwen voor den grooten veldsla die over de binnenlandschen politiek, onder li ding van Jules Favre was vastgesteld, brengtc telegraaf ons heden den korten inhoud van b beraadslagingen die niet zijn gesloten, maar int zitting van heden worden voortgezet. Het telegram luidt aldus: In de Kamerzitting van heden drukte de Jules bavre zijn voldoening er over uit, dat Keizer erkend had hoe de uitspraken van de nationalen wil gelden moeten boven die vanhü persoonlijk gezag. Hij noemde dit een belangnji - rapport een veroordeelend votum uit gebracht. Van de vele woorden en cijfers in de laatste dagen namens haar in 't licht gegeven, neem ik slechts de volgende volzinnen over: //Men bevindt dat het fabriekskind in ontwikkeling ten achteren is bij andere kinderen die niet in de fabrie ken arbeiden. Men bevindt dat die ach terlijkheid ten deeleook het gevolg is van te vroegen en te langdurig voort- gezetten ar beid." Dit te vernemen is ons genoeg. Dit slechts wilden we door die mannen bevestigd zien. Men kan zich bedriegen; maar wanneer bij een aandachtige lezing van het bedoelde rap port, de overtuiging zich schier op elke bladzij aan ons opdringt dat men tot zulk een slotsom geraakte geheel in strijd met een vooropgestelde of vroeger gevestigde meening, dan juist heeft die uitspraak, terwijl ze mede 't bewijs is van oprechte trouw, de grootste waarde. //Wij zullen zien!" sprak een hooggeleerd lid der commissie, toen hij voor zeven jaren zijn taak zou beginnendoch, na zijn eerste onder zoekingen, klonk het reeds zachter: ,,'t Is erger dan ik dacht. Er moet wat aan gedaan worden." En dat laatste woord van dien hooggeachten geleerde is nu, Gode zij dank, de uitspraak der geheele commissie: Er moet wat aan gedaan worden. En wat is dan haar voorstel; welke wet wenscht zij dan als „de beste voorbehoeding te gen onredelijke exploitatie van het kind," en om het „de gelegenheid tot behoorlijke ontwik keling van lichaam en geest te verzekeren?" Hoort Het eenige middel waarvan zij een goede uit komst verwacht, is: Een algemeen verplichtend schoolonderwijs. Verplicht schoolonderwijs! Ja, ja waarlijk, zoo klonken er stemmen, niet slechts voor die arme fabriekskinderenmaar voor alle onwetende kleinen moet de wetgever zorgen. Zie Duitsch- land, zie Stil! Weet gij 't niet Nederlanders, dat de man die mij tot het schrijven van een verhaal bewoog, dat de president der genoemde commissie bij het gezamenlijk onderteekend rapport een afzonderlijken brief heeft gevoegd? „Mijn voorstel," zoo schrijft hij aan den Minister, „moet een geheel ander zijn dan U door haar de commissie wordt aangeboden. Ik acht," zoo gaat hij wat verder voort, „dat een wet tot. algemeen verplicht schoolonderwijs, als in strijd met den volksgeest hier te lande, niet gemakkelijk tot stand zou komen, en be schouw op dien grond het voorstel der commissie zoo goed als een voorstel om den bevonden slechten toestand te laten zooals hij is. Enz." get. A. A. C. De Vries Robbé. Den toestand te laten zooals hij is! Maar Nederlanders, landgenooten die uw kinderen liefhebt, dat wilt ge niet! Hebben ZIJ dan geen kinderen de overige leden dier commissie? O, indien zij ze hadden, ze zouden bedacht hebben dat hun raad het begraven was eener zaak die niet slechts een onderzoek vorderde, maar nu't allereerst bete ugel i n g van het kwaad, terwijl dat kwaad als werkelijk bestaande werd aan 't licht gebracht. Of meent gij nog, dat een wet als door de commissie begeerd, geenszins in strijd met den Nederlandschen volksgeest en wenschelijk zou zijn? Leest dan Landgenooten, het uitmuntende hoofdartikel in de nos. van 6, 7, 8 en 9 Nov. 1869, der Nieuwe Rotterdamsche Courant. Mij dunkt de voorstanders van een algemeen ver plicht schoolonderwijs, ze moeten na de lezing 't Zou in i. zeer te wenschen zijn dat de talentvolle redactie dier courant dit artikel met den naam van den auteur, ook afzon- derlyk in 't licht deed vertcbynen. er van wel in tegenstanders veranderen, f althans erkennen, dat het voorstel der commissi ten behoeve van het fabriekskind, inderdaad maar zeer zeker ter goeder trouw een tooi stel is geweest, om den bevonden slechUj toestand te laten zooal9 hij is. Maar wat dan? Zou men blind willen «rt voor de eerlijke en dikwijls niet geheel ongf gronde bezwaren tegen een wettelijke regel» van den arbeid der kinderen in de fabrieken; Zal men het oor sluiten voor de waarschuwend stemmen, als ze daar spreken van de gevai|; waaraan inen het kind gaat blootstellen, misschien dan waaraan men het te ontrukte wenscht? Zal men doof zijn voor de eischen vrijheid in ons eenig en dierbaar Nederland Neen, voorzeker neen! Immers juist, dineert, wanneer men al die bezwaren goed heeft dooi zien, dan eerst zal de wetgever kunnen opl" den om ook de vrijheid te waarborgt van het mishandelde kind! En spreken moet hij. Zou Nederland nog 1,: ger dralen om het voorbeeld van het groots deel der Europeesche naties te volgen, en stem der menschelijkheid te doen klinken? Nog eensde toestand is slecht. Dit isff bestaande zekerheid. Hierin te voorzien is plinj De gevolgen echter die men van een wettel'?

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2