N°. 3078. Dinsdag A°. 4870. 22 Februari. rderii is tell land tterda J. Vi Bus. 1LEIDSCH DAGBLAD. prijs dezer courant. Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers /11.50 20 hM /7.50.; -geril F5.50 K tnbi Lelden, 21 Februari. Oa/8. Het eindversie over de agrarische wet luidt aldus: koeitn „Nadat de commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot aanvulling van art. 62 van het Indische regeeringsreglement kennis had geno- men van de memorie van beantwoording, door sf- de regeering betrekkelijk dat wetsontwerp inge- /"6s.0 xonden, en van de daarbij gevoegde gewijzigde 00; Gn1 redactie van het eenig artikel, heeft hare meer- quilt, derheid daaromtrent geen nadere overweging in de afdeelingen noodig geoordeeld. De minderheid 1 der commissie, bestaande uit twee leden, heeft echter, vanwege de huns inzieDS gewichtige wij zigingen in bedoeld eenig artikel gebracht, zulk een nader onderzoek wel noodzakelijk geacht. De commissie heeft overigens gemeend, zich van '*bl"n het uitspreken van een eigen oordeel omtrent de punten, in de gewisselde stukken wegens dit voorstel behandeld, te kunnen onthouden." 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelij.s, met uitzondering van Zon- en Feestdagn, uitgegeven. prijs der advbrtentien. Voor iederen regel, .i0.45. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Uit het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal over het wetsontwerp tot intrekking van de artt. 88 en 340, wijziging en aanvulling van de artt. 76, 81, 82, 339, 341, 385, 388 en 398 van het Wetb. van Burg. Rechtsv., blijkt, dat sommige leden zich ten eenenmale tegen het denkbeeld eener gedeeltelijke herziening van dit wetboek verklaarden. Vele andere leden waren tegen eene gedeeltelijke herziening van het wet boek in beginsel gekant. Zij zagen echter daarin bij de gebleken moeilijkheden, welke aan het tot stand brengen van een geheel nieuw wetboek verbonden zijn, het eenig middel, om verbetering, waar deze noodig is, aan te brengen. Maar zulk eene gedeeltelijke herziening moet dan aan de voorwaarde voldoen dat zij een bepaald onder- Ij werp in zijn ganschen omvang regelt, dat zij zelf een afgerond geheel vormt. Hoewel sommige leden erkenden, dat deze voordracht in zooverre aan dit vereischte voldoet, dat zij over de ter mijnen handelt, was de groote meerderheid van oordeel, dat er bij het opstellen van dit wets- ontwerp niet voldoende gelet is op de grenzen van het onderwerp, zoodat dit slechts ten deele wordt geregeld. i l'| 3,il 0. 'I PUt i-.il.: Bi' potb De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij circulaire van 1 dezer, aan heeren commissa rissen des Konings in de provinciën te kennen gegeven ffBij het onderzoek, dat ik naar de kassen der betrokken gemeenten heb laten instellen, is mij gebleken, dat het geldelijk beheer in sommige gemeenten veel te wenschen overlaat, en dat op de processen-verbaal van kasopneming, die in gevolge art. 181 aan Gedep. Staten worden toe gezonden, niet altijd staat te maken is. Niette genstaande deze toch vermelden, dat de boeken der ontvangers in behoorlijke orde waren bevon den, en dat de gelden in de kas aanwezig waren, heeft het nader onderzoek, dat. van mijnentwege is 'ingesteld, aangetoond dat door sommige ont vangers verscheidene boeken, die voor een be hoorlijk beheer onmisbaar zijn, niet gehouden wer den, en dat van verschillende posten van ontvang oh uitgaaf geene aanteekening gehouden was, zoodat met geene zekerheid op te maken was, of de gelden, die in kas moesten zijn, daarin werkelijk aanwezig waren. /Ten aanzien van eene gemeente bleek het zelfs, dat het geldelijk beheer sedert eenige jaren in zulk een verwarden toestand verkeerde, dat men de hulp van een naburigen gemeente-ont vanger had ingeroepen om daarin orde en regel maat te brengen. jDe mogelijkheid, dat een dergelijke toestand ook hier of daar in andere provinciën kan be staan, geeft mij aanleiding het bovenstaande ook aan Uwe vergadering mede te deelen en haar uit te noodigen hiernaar, zoo noodig met toe passing van art. 116, 2de lid der gemeentewet, onderzoek te doen." Kaar aanleiding dier missive hebben Gedep. Staten dezer provincie de aandacht der gemeente besturen op die missive gevestigd, ofschoon deze vergadering het er voor houdt, dat de daarin vervatte opmerkingen op deze provincie niet toepasselijk zijn en dat alzoo op het geldelijk beheer van den ontvanger behoorlijk toezicht wordt gehouden, zoomede dat de opneming van diens boeken en kas regelmatig en met de meeste zorg geschiedt. In het geheele land is de 53'" verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk gevierd. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage: Dezer dagen las men in de Staats-Courant een Kon. besluit, waarbij aan den heer A. v. d. Poel te Samarang vergunning werd verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van het Legioen van Eer. Deze onderscheiding viel dien heer te beurt voor het geschenk, dat hij onlangs aan Keizer Napoleon deed van twee zeer antieke gouden ringen met Javaansch opschrift, en die thans in de Keizerlijke bibliotheek, afdeeling oud heden, prijken. Z. M. heeft bevorderd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon, Mr. C. H. Gockinga, raads heer bij den Hoogen Raad der Nederlanden, en benoemd tot ridders dier orde de heeren A. J. W. Van der Schrieck, kapitein bij den generalen staf, en Dr. K. M. Giltay, directeur en lector van het Bataafsch genootschap te Rotterdam. De Kroonprinses van Pruisen heeft 16 dezer, in tegenwoordigheid van den Kroonprins, den Nederlandschen gezant, graaf Van Bylandt, ont vangen, met twee leden der hoofd-comm. van de in Amsterdam gehouden tentoonstelling, die haar het eerediploma kwamen overhandigen, haar toe gekend wegens hare bemoeiingen bij de oprichting en ontwikkeling der te Berlijn gevestigde ver- eeniging tot werkverschaffing aan vrouwen. De lllustrirte Zeilung behelst in haar jongste nummer van 19 Februari een biographie van het lid van de Tweede Kamer, Prof. Dr. W. J. A. Jonckbloet, die vergezeld gaat van zijn zeer welgelijkend portret. Door den heer Herman Heijermans is zoowel in zijne betrekking als chef-de-bureau van de redactie der Nieuwe Rolterdamsche Courant als in die van hoofdredacteur van het Zondagsblad bij den Edel Achtbaren heer officier van justitie te Rot terdam eene plainte ingediend tegen den Maasbode, de Rolterdamsche Courant en het te Amsterdam uit komende dagblad Het Noorden, welke plainte hierop berust, dat in deze bladen opstellen voorkomen, waarin hij, Herman Heijermans, is beschuldigd van daden, die, als hij ze werkelijk had bedre ven, hem zouden blootstellen zoo niet aan lijf- of boetstraffelijke vervolging, toch zeker aan de verachting zijner medeburgers, en welke opstellen in ieder geval hODend of beleedigend voor hem zijn. Gisterenmorgen had een man, die een weinig boven zijn theewater was, het ongeluk in een bijt te vallen en wel in den Nieuwen RijD, nabij de Kraaierstraat. Op zijn geroep waren on middellijk twee menschenvrienden gereed, hem uit zijn moeilijke positie te verlossen. Een jeugdig schaatsenrijder, die zich van het Rapenburg naar den Witten Singel wilde bege ven, ontzag zich Diet in den vliet over een plek, waarop tamelijk veel water stond te gaan. Deze onvoorzichtigheid moest hij met een warm bad bekoopen, daar dit in een vak was, waarin heet water van een fabriek aan de Cellebroers- gracht uitloopt. Spoedig werd hij evenwel op het droge gebracht. De Staats-Courant van heden behelst o. a. de volgende rivierberichten Keulen, 19 Febr. Waterstand 4 voet boven nul. Zeer weinig drijfijs. Arnhem, 18 Febr. Eenig dun drijfijs in de rivier; passage in het veer met de pont aan de reep. Westervoort, 18 Febr. Het ijs vast; overtocht geregeld met de pont. Het ijs wordt niet meer te voet gepasseerd. De ijstoestand heeft overigens overal weinig verandering ondergaan. Den lsten Januari jl. telde men bij de Kon. Ned. zeemacht1 luit.-adm. (Z. K. H. Prins Hen drik der Ned.); 2 vice-adm. (G. C. C. Pels Rycken en O. A. Uhlenbeck); 3 schouten-bij-nacht (P. A. Matthysen, J. Andre® en A. F. Siedenburg); 20 kapit. ter zee; 42 kap.-luits. ter zee; 123 luits. ter zee der 1ste kl.222 luits. ter zee der 2de kl.; 68 adelborsten 1ste kl. Het korps mariniers bestaat uit 1 komm. en nspect. (H. Camp, vice-admir.-titul.); 1 luit.-kol. D. Vreedenberg); 2 maj.; 4 kap. der 1ste kl.; 8 :ap. der 2de kl.; 15 1ste luits.; 11 2de luits.; 1 Jiit.-kol., mil. intend. (F. S. G. Gautier); 1 kap.- lwartierm. 1ste kl.; 2 1ste luits.-kwartierm.; 2 üe luits.-kwartierm. en 1 kap.-administrat. van Heeding. De geneesk. dienst der zeemacht bestaat uit 1 nspect. (H. Slot); 6 dirig. offic. van gezondh. 18 iffic. van gez. 1ste kl.; 41 offic. van gez. 2de kl.; '8 offic. van gez. 3de kl.; 1 1ste apotheker der eem.; 1 apoth. 2de kl. De administr. bij de zeem. is samengesteld uit insp.; 14 offic. 1ste kl.; 36 off. 2de kl.; 29 off. ide kl.; 13 adj.-adinistr.; 35 scheepsklerken. Het korps machinisten bestaat uit 7 off.-mach. m 34 mach. 1ste kl. Tot de dek- en onderoff. behoorden 17 opper- sïhippers; 6 opperstuur!; 6 opperkonst.; 15 schip- [ers; 41 stuur!; 11 konst.-maj.; 12 1ste timmer!; 17 boots!; 7 schie!; 16 2de stuurlieden13 konst.; 10 1ste zeilmakers; 6 1ste smeden; 1 1ste kui per; 22 botteliers; 11 2de timmer!; 7 2de. zeil- nakers7 provoosten; 4 1ste ziekenoppassers. Z. M. heeft nog benoemd tot ridders der orde jan den Nederlandschen Leeuw Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, Hoogstdeszelfs minister resident te Konstantinopel; A. L. Van der Velpen, kanonik van het bisdom van Roermond, deken en pastoor te Gulpen; de kapiteins ter zee J. J. Wichers en F. L. Geerling, en den kapit.-luit, ter zee G. W. F. Moeth; den heer D. Harting,pred. bij de Doopsgezinde gemeente te Enkhuizenden ko! P. J. Amiot, komm. vaD het 6de reg. inf.; den ko! C. J. Booms, komm. van het algemeen depot van discipline; den ko! L. J. Issels, komm. van het 3de reg. inf., en den ko! G. H. J. Michel- hoff, komm. van het 2de reg. huz.; benevens de HH.: Mr. F. L. Anthing, laatst, vice-pres. bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch Indië, en Jhr. Mr. F. Junius van Hemert, te Batavia. Z. M. heeft goedgevonden den rang van majoor te verleenen aan de na te melden gepens. offi cieren, alsde gepens. kapits. J. C. W. Von Pfaf- fenrath, J. F. Van Manen, H. Eilbracht, J. J. Phaü", J. Van den Berghe en W. M. Visser, de beide laatstgenoemden laatstelijk respectievelijk magazijnmeester der artillerie van de 1ste klasse en administrateur van kleeding en wapening. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te be noemen: tot apotheker van de 2de klasse (naar ouderdom van rang), de apothekers van de 3de klasse H. J. Van Wisselingh en W. K. Voskuil, beiden van gemeld personeel. Z. M. heeft den maj. der art. bij het leger in Neder! Indië H. L. Kilian alsnog beDoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willems orde, voor zijn gedrag op den 27"c° November 1865, bij een tocht op de Boven-Melawie (Wester- afdeeling van Borneo) aan boord van het gouver- nements-stoomschip Boni. Z. M. heeft ten vervolge op het besluit van den 7J" April 1869, n°. 23, houdende toekenning van eer volle belooningen ter zake der krijgsverrichtingen in de Passumahlanden, onder anderen in de maan den Mei tot October 1866, terzelfder zake alsnog benoemd tot ridder der 4de klasse van de Mili taire Willemsorde den thans met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Neder! Indië L. C. Krak. Soeterwocde, 21 Febr. Gisteren had alhier een ongeval plaats, dat vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben. Arie Onderwater, bouwman in het westeinde dezer gemeente, stak, met zijn vrouw uit de kerk komende, de Stompwijksche vaart over, toen het ijs eensklaps onder hunne voeten barstte en beiden er doorheenzakten. Op hulp konden zij daar moeilijk rekenen. De man behield echter zijn tegenwoordigheid van geest. Door het aan stuk slaan van het ijs bereikte hij zwemmende den wal, en kwam daarna zijn vrouw te hulp. Arie Onderwater heeft niet het minste letsel bekomen; hij oordeelde het echter noodig voor zijn vrouw de hulp van een geneesheer in te roepen. Zijn eega was echter spoedig van den schrik bekomen. 's-Gravenhaqe, 20 Febr. Gisterenavond had de aangekondigde illuminatie van stadswege op den Vijverberg en het Buitenhof plaats. Die verlich ting was eenvoudig maar smaakvol en bracht een uitmuntend effect teweeg. Duizenden ingeze tenen waren op den Vijverberg enz. vereenigd. Uit voorzichtigheid had men slechts een zeer ge ring getal schaatsenrijders op den Vijverberg toe gelaten. Van 9 uren af werd er van het eilandje in het midden van den Vijver bengaalsch vuur ontstoken. De muziek deed zich van twee zijden hooren. Er heerschte eene levendige vroolijkheid onder de talrijke menigte. Het feest liep genoeg lijk af en wekte algemeene tevredenheid op. De feestvreugde dreigde even na middernacht gestoord te worden, daar de brandklok zich deed hooren; gelukkig werd de brand spoedig gestuit. Deze was uitgebarsten aan de zijde van het Slijkeinde, in eene broeikas van een aldaar wonenden bloemist. Spoedig bleek het, dat [de brand gelukkig niet veel te beduiden had. Het rieten dak had een oogenblik eeD groote vlam vertoond, maar het was ten gevolge der wind stilte dat het vuur zich niet verspreidde. Intus- schen deden zeer snel brandklok en brandge- roep, brandweer, politie, schutterij, enz. aanrukken; vele brandspuiten waren spoedig aanwezig, en daar er nog veel volk op de been was, ligt het in den aard der zaak dat er eene buitengewone beweging in de stad, maar vooral in den omtrek van den brand heerschte. Maar de geruststelling die men weldra ten aanzien van den brand ver kreeg, maakte dat de vroolijkheid den boventoon hield. De vreugdedag liep dan ook goed ten einde. Het bestuur der naamlooze vennootschap: ,,'s-Gravenhaagsche Volksgaarkeukens" heeft aan het gemeentebestuur het verzoek gedaan om een stal met koetshuis in de Vliersteeg, aan de gemeente behoorende, te verkrijgen, ten einde daarin eene gaarkeuken te vestigen. Zoowel de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken als B. en W., hebben met leedwezen geen vrijheid ge vonden tot inwilliging van het verzoek te advi- seeren. Zij voeren daartoe onderscheidene gronden aan, o. a. dat het pand gelegen is nabij het locaal der hoogere burgerschool. Het getal leer lingen dier school nu groeit voortdurend aan en men zal alzoo weldra in de noodzakelijkheid ver- keeren om de localen dier instelling uit te brei den. Aan den gemeenteraad is een ontwerp-ver- ordeniDg onderworpen op het geren van normaal lessen alhier. Daarbij wordt bepaald„Aan de openbare scholen zijn lessen verbonden: 1'. voor de opleiding van kweekelingen tot hulponder wijzers en hulponderwijzeressen; en 2°. voor die van hulponderwijzers en hulponderwijzeressen tot hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen". Maastricht, 18 Febr. Heden werd alhier ge vankelijk binnengebracht de landbouwer B. uit het gehucht Geweustenraad (gemeente Voeren- daal), beschuldigd van moord op zijn zoontje, oud negen jaren. De vermoorde, welke tegen zijns vaders wil bij zijn grootmoeder was gaan eten, daar hij, zooals het schijnt, door zijne stiefmoeder slecht behandeld werd, werd bij zijne tehuiskomst door zijn vader zoodanig gestraft, dat hij onder de kastijding bezweken is. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Januari. De weersgesteldheid was in deze quiniaine over het algemeen naar wensch. Op zware regenbuien volgden meestal dagen van droog weder, waarin de natuur haar vriendelijk aanzien hernam, en mensch en dier zich weder eens buiten kon wagen. De inlandsche bevolking van Samarang is tij delijk vrijgesteld van de heerendiensten, gevor derd voor het onderhoud der wegen, om in het belang der gezondheid, meer tijd te kunnen be steden aan het schoonhouden en draineeren der kampongs. Hoewel daaromtrent met zekerheid nog niets bekend is, vreest men toch dat de heer Faes, assistent-resident van Meester-Cornelis, zich niet zal kunnen zuiveren van den blaam op hem geworpen, wegens de leiding van het onderzoek naar de Bekassische aangelegenheden. Zoolang de heer Faes, ter bevordering van een onpartijdig onderzoek, buiten dienst is, wordt de functie van assistent-resident van Meester-Cornelis mede waar genomen door den heer C. Tromp, assistent resi-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1