jjeeld, wegens opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was, dat daar door menschenlevens in gevaar werden gebracht. Er was geene memorie ingekomen, waarbij middelen van cassatie werden voorgesteld. Adv.- ;en. Römer concludeerde tot verwerping van et beroep. De uitspraak is bepaald op 22 dezer. Aan de bureaux van de rijkstegraaf alhier is heden aanbesteed het leveren, bereiden tegen ederf, vervoeren en opslaan van telegraafpalen, Ichoren en schoorpalen voor de behoeften van e rijkstelegraaf in 1871. Minste inschrijvers aren de heeren Van der Made en Gips te •ordrecht voor 15 pCt. beneden het tarief. oor een der belanghebbenden werd daarna legen deze besteding geprotesteerd, op grond dat niet voldaan was aan de algemeene voorwaarden, aarbij bepaald is, dat de biljetteu 24 uren vóór de besteding moeten zijn ingeleverd, kunnende hij met getuigen bewijzen, dat die voorwaarde niet was nageleefd. Deze opmerking zal aan het oordeel van den minister worden onderworpen. aDe commissie tot het afnemen van het exa men van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit.-kwartierm. en 2den luit.-administra- teur van kleeding en wapening, welk examen den 14den der volgende maand zal aanvangen in het locaal der Normaalschietschool, is samen gesteld uit den luit.-kol. T. C. R. Boers, inten dant in de eerste militaire afdeeeling alhier, als voonitler; als ledenden kap.-kwartierm. P. L. G. Doorman van het 3de reg. inf., en den kap. C. W. T. Van Jeetze, van het reg. gren. en agers, en als secretarie den lsten luit.-kwart, M. M. Eijssell, van het reg. gren. en jagers. Delft, 10 Febr. Men verneemt, dat eenige fatsoenlijke familiën de stad gaan verlaten, daar zich hier geen voldoende inrichtingen van ouder- ■wijs voor hunne dochters bevinden, i Delft, 12 Febr. Als navolgenswaardig voor beeld wordt medegedeeld, dat de heer Schouten alhier, als dankbetuiging voor het succes dat zijne jeugdige galanterie-zaak reeds ondervond, be sloten heeft, gedurende 14 dagen een vierde deel zijner ontvangsten beschikbaar te stellen voor de armen. Leeuwarden, 14 Febr. De 1ste luit. A. J. L. T. Noëls, van het 1ste reg. inf. alhier, is op zijn verzoek op non-act. gesteld. Tilburg, 12 Februari. Naar aanleiding van de te 's-Bosch gehouden conferentie, door de coin- missiën uit de gemeentebesturen, betrokken in de geconcessioneerde spoorweglijn Tilburg 's-BoschNijmegen, heeft de. gemeenteraad hedeu besloten om de vroeger toegekende bijdrage te wijzigen en die tot op 120 aandeelen te bepalen, zoodat, wanneer alle de voorstellen te 's-Bosch gedaan, door de gemeenteraden worden aangeno men, het vereischte bedrag tot voltooiing van dien spoorweg, met inbegrip van de particuliere'deel neming, volgeteekend is. Maastricht, 11 Febr. Gisterennacht terwijl 2 schildwachten op post stonden achter het gevan- genhuis, viel een der twee, bevangen van de kou en lijdende aan vallende ziekte, neer. Zijn ka meraad niet van zijn post durvende gaan NB. 10 passen van daar was de hoofdwacht liet hem liggen totdat een voorbijganger die taak wel willend op zich nam. De jongeling werd on middellijk naar het hospitaal vervoerd. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Januari. De officier van justitie bij den Raad van Batavia is naar Bekassie vertrokken ten einde een onder zoek in te stellen naar beweerde mishandelingen van den Schout dier plaats, en van den Adsis- tent-resident van Meester-Cornelis, gepleegd ten aanzien van een 50tal inlanders, allen opgezete nen van het land Tainboen te Bekassie, die hunne grieven kwamen mededeelen tegen de handelin gen van den chinees Bapa en diens zoon in zake onrechtmatige toeëigening van Sawavelden. Dat onderzoek is afgeloopen maar de uitslag nog niet bekend. Wij vernemen uit goede bron zegt het Dat. Handbl. dat de heer Beijerinck, directeur der openbare werken, een verlof naar Nederland voor twee jaren heeft aangevraagd. Den 30sten December is te Samarang in den ouderdom van 74 jaren overleden de gepensio neerde generaal-majoor titulair Buschkens. De kolonel De Brabant heeft het kommando der 3de militaire afdeeling nedergelegd en zal binnenkort van Soerabaya naar Nederland ver trekken. BUITENLAND. Duit ttcHlnnd. De Koning van Pruisen heeft gisteren de zit ting van den Noord-Duitschen Rijksdag geopend met de volgende troonrede Getierde Heeren, Leden van den Rijksdag van den Noord-Duitschen Rond. „In naam der verbonden Regeeringen heet ik U welkom in deze laatste zitting der tegenwoor dige wetgevende periode. „In die zitting zal Uwe roeping zijn: de vol tooiing en ontwikkeling der instellingen, die on der Uwe medewerking en door eensgezinde sa menwerking der verbonden Regeeringen in het leven zijn getreden. „Tot mijn levendige voldoening is hetder Com missie tot voorbereiding van een strafwetboek voor den Noord-Duitschen Bond door hare ijve rige werkzaamheid gelukt, haar veelomvattend werk ten einde te brengen, zoodat het door den Bondsraad goedgekeurd, U terstond ter beoordee ling kan worden voorgelegd. Dit wetboek strekt om de nationale eenheid in den Noord-Duitschen Bond nopens een der belangrijkste gedeelten van liet openbaar recht tot stand te brengen. Het strekt tevens om het strafrecht in het gebied van den Bond tot eene ontwikkeling te brengen, die overeenstemt met de eischen der wetenschap en de lessen van rijkere ondervinding. „Datzelfde doel wordt op een daarmede ver want gebied beoogd met eene wet tot bescher ming van het auteurs-recht. „Er zullen wetsvoorstellen bij U worden in gediend tot verdere ontwikkeling van het ge meenschappelijk burgerrecht, hetwelk op de Bonds- constitutie gegrond en reeds tot meerdere ont wikkeling gebracht is, eensdeels in de wet op het recht van verblijf, anderdeels in die op de uitoefening van beroepen en bedrijven. „Ook zal U worden aangeboden een wetsont werp, regelende de toestemming en het verlies van het Bonds- en Staatsburgerschap. Met dit ontwerp zal tegemoet worden gekomen aan de wenschen, die door U in de vorige zitting zijn te kennen gegeven. „Wegens het uiteenloopende der wetsbepalin gen op het recht van inwoning en op het arm bestuur, zijn door de wet op het recht van ver blijf onregelmatigheden ontstaan, welker ophef finggeen langer uitstel kan lijden. Een daaromtrent ontworpen wetsvoorstel is bestemd om voorloopig de meest hinderlijke ongelegenheden ten deze uit den weg te ruimen. „De belemmeringen, die zich, ten gevolge der belastingwetten in de verschillende Staten, nog steeds voordoen in de volledige regeling van het recht van verblijf, zullen worden opgeheven door eene wet, die thans bij den Bondsraad in behan deling is. „Aan den meermalen uitgedrukten wensch naar eene billijke vereffening der beperkingen in het recht van eigendom op gronden, gelegen binnen de lijn van nieuwe, of binnen de uitbrei ding van bestaande vestingwerken, zal worden tegemoet gekomen door een wetsontwerp, het welk gereed ligt. „De toestand der personen, die vroeger behoor den tot de laagste rangen van het Slees w ij k- Holsteinsche leger, verdient dezelfde deelneming als in de voorlaatste zitting ten opzichte der of ficieren aan den dag werd gelegd. Er zal U der halve daaromtrent een wetsvoorstel worden voor gelegd. „Ook zal een ontwerp worden ingediend be treffende het voltrekken van huwelijken door tusschenkomst van de Bonsconsuls; terwijl tevens een wetsvoorstel zal worden gedaan betreffende de verhouding van de beambten van den Bond. „Door de vermeerdering van het verkeer en de wijziging der suiker-belasting is het mogelijk geworden, in de bij U in te dienen begrooting voor het jaar 1871, met inachtneming van een voorzichtige raming, de opbrengst van inkomende rechten en verbruiksbelastingen tot hetzelfde cijfer te brengen als op de loopende begrooting. Daar door is het waarschijnlijk dat het grootste ge deelte van de voortdurende meerdere uitgaven voor de ontwikkeling der Bondsinstellingen, in zonderheid voor de uitbreiding van de Bonds- marine, door de inkomsten van den Bond zal kunnen gedekt worden. „Mijne aandacht is voortdurend gewijd aan de voorbereiding tot de in art. 4 van het Prager vredestractaat bedoelde overeenkomst, betreffende de nationale betrekkingen tusschen den Noord- Duitschen Bond en de Zuid-Duitsche Staten. „Er zal U ter goedkeuring worden voorgelegd een verdrag met het Groothertogdom Baden, tot regeling van jurisdictie. In dat verdrag is meer dere uitbreiding gegeven aan de grondslagen der gemeenschappelijke rechtsbescherming, die, in overeenstemming met de Bondswet op de waar borgen van rechtsbedeeling, in nationalen zin ook buiten de grenzen van het Bondsgebied zijn vastgesteld. „Bij verdere aanvulling van de regeling om trent de maten en gewichten zal er mogelijkheid bestaan op een gemeenschappelijke regeling daarvan met andere Duitsclie Staten, en wel door wederzijdsche toelating van de geijkte maten en gewichten. „Door mijn tusschenkomst en onder toestem ming tot het onverdeeld voortbestaan van den gemeensshappelijken eigendom in de vestingen, heeft de Boud medegewerkt tot de instelling der Zuid-Duitsche commissie voor het vestingwezen. „De gezamenlijke tractaten tusschen Noord- en Zuid-Duitschland zijn een waarborg voor de vei ligheid en welvaart van het gemeenschappelijk Duitsche Vaderland. „De zekere waarborg, dien de Bond in zijne krachtige organisatie van aaneensluiting bezit, zoowel als het vertrouwen, hetwelk door onze Zuid-Duitsche Bondgenooten daarin wordt gesteld, berust op volledige wederzijdsche handeling. Het gevoel vau den nationalen band, waaruit die tractaten zijn ontstaan, gevoegd bij het weder- zijdsch gegeven woord der Duitsche Vorsten en gemeenschap der hoogste vaderlandsche belan gen, dit alles geeft aan onze betrekkingen met Zuid-Duitschland eene vastheid, onafhankelijk van de wisseling van politieke hartstochten. „Toen ik, een jaar geleden, van deze zelfde plaats tot U het woord richtte, uitte ik den wensch, dat, onder Gods zegen, mijn ijverig streven om, door het bewaren van den vrede, naar den wensch der natiën en de eischen der beschaving tege moet te komen, met gunstig gevolg mocht be kroond worden. Welnu het doet mijn hart goed, thans te kunnen verklaren, dat mijn ver trouwen niet is teleurgesteld. Immers, zoowel bij de volkeren al bij de regeeringen van den tegen- woordigen tijd is de overtuiging gevestigd, dat de onafhankelijke bevordering van welvaart, vrijheid en rechtvaardigheid de grondslag is van elk staatkundig lichaam; en dat de strijdmacht van elk land slechts strekken moet tot bescher ming van zijn eigen onafhankelijkheid, en niet tot benadeeling van die van andere staten. „De wetgevende periode van den tegenwoor- digen Rijksdag loopt ten einde. Dank zij de goede overeenstemming, met welke de Rijksdag en de verschillende tot den Bond behoorende regeeringen hebben samengewerkt, zijn de grondslagen van den Bond onwrikbaar gevestigd, en iszijn strekking tot ontwikkeling en heil des vaderlands onmiskenbaar vastgesteld. Daarom te meer zal gedurende de a. s. zitting uwe voortdurende werkzaamheid gevor derd worden, opdat de afdoening van de aanhan gige quaestiën U den dank der natie moge ver schaffen, en deze Rijksdag in de geschiedenis der vaderlandsche Staatsinstellingen op eene eervolle plaats zal mogen aanspraak maken." Buslaud, De Russische revolutionaire partij heeft een orgaan het licht doen zien, dat heimelijk gedrukt en in alle deelen van het rijk bij duizenden exem plaren verspreid wordt. Reeds twee nummers zijn verschenen, die artikelen behelzen over de politieke en sociale bedoelingen van deze partij, en berichten over de vervolgingen van de politie waaraan hare deelgenooteu blootstaan. De artikelen ademen een geest van verzet en haat in tegen de grondeigenaren en gegoede klassen en ontblooten de wraakgierige plannen die haar bedreigen. De politie stelt ijverige pogingen in het werk om de draden van dit komplot in handen te krijgen. Ivei-liel Iv e Staat. Het Concilie. Nog altijd dezelfde tweespalt over het dogma der onfeilbaarheid van den Paus. De geestelijken, die dit dogma ten koste van alles willen doordrijven, de Jezuïeten, vormen aaneengesloten gelederen. Zij die over dit onnatuur lijk vraagstuk geen beslissing willen en in dien geest adressen ontwerpen tegen dat hetwelk de onfeilbaarheidspartij den Paus wil aanbieden, zijn verdeeld. Deze verdeeldheid bepaalt zich slechts tot een quaestie van vorm, daar men van hetzelfde beginsel uitgaat. Vooral de Duitsche bisschoppen en met hen de geheele Duitsche Katholieke Kerk, staan aan de spits der beweging tegen de onfeilbaarheidsleer, en hebben een adres in dien geest ontworpen. De hoogere Hongaarsche geestelijkheid hoewel van dit gevoelen, wankelt om dit adres te ouder- teekenen, hoewel het geheele Episcopaat van Hongarije daartoe reeds is overgegaan. De Noord-Italiaansche bisschoppen hebben een eigen adres, dat in wezen overeenkomt met het Duitsche, doch in vorm afwijkt. Dit is ook met de Fransche bisschoppen het geval. Ook de Anglo- Amerikaansche geestelijkheid ondersteunt het Duitsch-adres. De jongste berichten uit Rome houden in, dat men omtrent een en ander nog geen beslissenden stap bij den Paus heeft gedaan, en dat de beëin diging van de beraadslagingen der Kerkvergade ring niet te voorzien. Aan een Fransch prelaat schrijft men ten dien aanzien de volgende geestigheid toe: Een pastoor van zijn bisdom vroeg hem in een brief, wanneer zijn kudde haar Eerwaardigen Herder zou kunnen verwelkomen? Het antwoord luidde: Ik zal UWeleerw. be richten wanneer het Concilie eindigt, als gij mij kunt melden wanneer 't begint. TKLE&RAMMEN. Bern, 14 Febr. Bij den Bondsraad is van de Russische Regeeriug eene aanvraag ingekomen tot uitlevering van zekeren Netschajeff, beschul digd van moord en deelneming aan eene samen zwering tegen het Russische Gouvernement. Berlijn, 14 Febr. De door sommige bladen verspreide geruchten betreffende eene wijziging van het Ministerie en verschil van gevoelen tus schen de Ministers en het Heerenhuis, wegens de verdaging van den Landdag, zijn van grond ont bloot. Bucharest, 14 Febr. Men verzekert dat het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgt: Alex ander Golesco, President van den Ministerraad en Minister van Binnenl. Zaken; Vegriano, Jus titie; Cantacuzeno, Financiën; Manu, Oorlog; Gossadini, Openbare Werken; Marzesco, Eere- dienst. De portefeuille van Buitenl. Zaken is nog vacant. Londen, 15 Febr. De Times heeft een telegram ontvaugen uit Madrid, houdende, dat Montpensier gisteren aldaar is aangekomen en een langdurig onderhoud heeft gehad met maarschalk Prim. Topete heeft bij den hertog een bezoek afgelegd. Morgen vertrekt de hertog naar de baden van Alhama. iVlarlxtbericliteii. Amsterdam, 14 Febr. Rogge Petersburger 170 c. z./k. bij partij, dito 172 c. z./k.; Galatz 176 c. z./k.; Taganrog 174, 175, 177 c. z./k.; N. Pruis. ISO c. z/k. Levering per Maart 172, 173,174; Mei 176, 177, 178, 177. Stemming. Rogge loco onver anderd. Levering iets vaster. Koolzaad Sept. Oct. 7214. Raapolie vliegend 42, najaar 40& a 40, voorjaar 41^t a 41%. Lijnolie vliegend 31M, voorjaar 32 a 32. Rotterdam, 13 Febr. Door gebrek aan aanvoe ren Granen .Meekrap-, Vlas-en Zaadir.arkten allen zonder handel. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad vau Leiden, op Donderdag 17 Februarij 1S70, 'a namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Stemming over het al of niet behouden der bepaling vervat in art. 82 der Alge meene Policie-verordeuing, waaromtrent de stemmen in de raadsvergadering van den 13 Januarij 11. heb ben gestaakt. 2°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1869. 3°. Suppletoiro staat van begrooting der gemeente, dienst 1869. 4°. Voordragt tot verbouwing van den Lakenhal, om deze in te rigteu tot stedelijk museum van oudhe den met suppletoiren staat van begrooting. 5°. Adres van J. P. Bakker te Zoeterwoude, tot het bebouwen van grond aan deze gemeente behoorende. 6°. Adres van den Raad van Administratie der Uol- laudsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, tot het be komen van grond aan deze gemeente in eigendom toebehoorende, en het leggen vau eene beweegbare brug in den singelweg. 7°. Voordragt tot het aan brengen van veiligheids-maatregelen aan de schiet baan; met staat vau al- en overschrijving. 8°. Voor dragt tot wijziging van art. 25 der verordening van 30 Junij 1866 (Gem. bl. n°. 19), art. 24 van die van 2 Julij 1866 (Gem. bl. n'. 22) en art. 20 van eene van dezelfde dagteekening (Gem. bl. n*. 25). 9°. Adres van N. A. van der Meer, houdende ver zoek tot het maken van twee naar buiten openslaande deuren aan het pakhuis iu de St. Aagtenstraat, wijk V n°. 103. 10°. Staten van af- en overschrijving, dienst 1869, van a. het Gereformeerd Mione- of Arme Oude Manueu- en Vrouwenhuis; b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 11°. Adres van Dr. J. A. Herklots, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1869. O fficieele 13 ericiiten. BEL1STIXG OP DE IIOVDEV. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN achten het niet ondienstig nogmaals do aandacht van ingezetenen te vestigen op de Verorde ning regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de honden, houdende bepaling dat iedero eigenaar of bezitter van een of meer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, en hen tevens te wijzen op de straffen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Lkiden, 7 Februarij 1870. LAATSTE BER1CHTE1V. 's-Guavenhaqe, 15 Febr. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hedenmiddag hare werk zaamheden hervat. Het nieuw gekozen lid voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, de heer Mr. G. C. J. Van Reenen, heeft zijn geloofsbrieven inge zonden. Er zijn tien wetsontwerpen bij de Kamer ingekomen die meerendeels reeds bekend waren en waaronder dit tot wijziging van de postwet (invoering van een uniform-port). De heer Fran, sen Van de Putte heeft verlof verkregen om op een nader te bepalen dag de ministers van marine en van binnenl. zaken inlichtingen te vragen nopens den toestand van den toegang naar zee van Rotterdam en Dordrecht. Vervolgens is de Kamer overgegaan tot de samenstelling harer afdeelingen. Naar men uit Rijswijk verneemt, is Ver heul, aan de gevolgen van de gister bij den brand bekomen wonden overleden en wordt zijne vrouw steeds vermist, zoodat zij waarschijnlijk haar graf onder de puinhoopen der boerderij zal hebben gevonden. Amsterdam, 15 Febr. Gisteravond is door het kiescollege der hervormde gemeente hier, uit het vroeger vermelde drietal, met 202 van de 338 stemmen beroepen Dr. A. Kuijper, pred. alhier. Ds. J. VV. Felix bekwam 110 en Ds. Jorissen 16 stemmen. Lemmer, 15 Febr. De Lemmersche nachtboot Amsterdam zit onder Urk in het ijs vast, de opvarenden zijn aldaar aan wal gebracht. Men zal trachten de boot te lossen. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Febr. behuwd. 10, W. Woitinga cn M. M. A. Akkerman. Amiterdam, Febr. betallem. 7. f>. C. Keydel, geo. Heiligendorp, D. Z. Steenbergen. 9. H. J. M. Varwcy, geb. Lnngeveld, D. Varik. 9. T. Moiscl, geb. Van der Brug, Z. Renkum 9. A. M. Tb. Van Leeuwen, geb. Repelius, Z. Vlaardingen. 9. E. A. Pigeand, gtb. Van Pelt, Z. Schiedam. 10. M. bl. Auken, geb. De Graad, Z. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3