1< {A m ,te '"'deze gelegenheid in het groot auditorium der 'le eD hóogeschool aanwezig. eD Aan den sergeant R. J. Visser, van de 11de 'leer'komp. 3de reg. vest.-arl., alhier in garnizoen, is 'ere lde gouden medaille toegekend voor 86jaren ge- trouwen militairen dienst en de gratificatie van f 50. oeuia, jJj.DHOyEN) 26 Januari. De vrouw te Stratum, ol, te asten J iet bel die verdacht werd, hare moeder te hebben dood geslagen, en deswege gearresteerd was, is weder op vrije voeten gesteld, nadat bij gerechtelijke lijkschouwing geen uitwendige teekenen van ver- J' wonding aan het lijk gevonden waren, en geble- ^et ken' was, dat de oude vrouw aan een slijmbe- eikut embal i eet riDg; zijn idsch Ier 1 lemal unde roerte overleden was. Amsterdamsche Brieven. 27 Januari 1870. Waarde Redacteur, De aftreding van den heer Godefroi als lid der \veede Kamer brengt de kiezersvereenigingen alhier langzamerhand in rep en roer. Van alle kanten hoor ik (want ik ken drie secretarissen van evenzooveel kiesvereenigingen, - benijdt Ge mij niet?) van candidaten spreken, van kansen die de een hoven den ander vóór heeft, van '^urt waarschijnlijke of onwaarschijnlijke opkomst der en>1 kiezers bij de stembus, enz. d, wtH pn zulke omstandigheden heeft Amsterdam werkelijk iets van Homburg of Baden-Baden. De ivont croupier zit in den Haag en roept: faites votre ïingt jeu, faites votre jeu! op 8 Februari laat ik het ad et balletje rollenDe spelers rondom de groene i aat tafel kijken eens in hun portefeuille, of ze nog aa"T namen bezitten die als goud klinken, - ze nemen spot het Ij beste wat zij vinden en zetten dat op rood of zwart, op pair of impair, op douze premiers, iaal of douze derniers, en wachten nu in zenuwach- tide 1 tige spanning het oogenblik af dat het „rien ne ling - va plus!" weerklinkt. In den tusschentijd neemt land de een of ander nog zijn inzet terug, of verwis- 1°. seltlhet voor iets beters of althans iets meer blin kends. Anderen zitten angstig op de kaartjes te turen waarop zij aangeteekend hebben hoeveel maal zwart, of rood, of douze premiers achter elkaar uit is gekomen. Eindelijk laat de croupier zijn balletje vallen, geeft een ruk aan de koperen kruk, en laat het bord bedaard uitdraaien. Eenig verschil is er tusschen een verkiezing en de roulette, de inzet namelijk dergenen die verliezen komt niet ten bate der bank; - 't zou toch wat heel erg wezen, zoo de niet gekozen candidaten ten. bate der regeering geconfisqueerd werden ,n Maar in alle andere opzichten zult Ge mij toe- nje geven, dat de vergelijking vrij wel opgaat; het best zeker in zooverre eene verkiezing te Amster dam even zeer hazardspel is als de roulette. Denk aan de vier laatste jaren, en zeg mij wie op dit oogenblik het meest kans heeft verkozen te wor den! Wie kan er een pijl op trekken? Ziehier de namen die ik tot nu toe heb hooren noemen Grondwet en Burgerplicht zouden beiden Mr. T. M. C. Asser, Hoogleeraar in de Rechten, candidaat stellen, - ofschoon anderen weer beweren dat de Hoogleeraar niet in concurrentie wil treden met zijn oom den procureur E. J. Asser, die door Amsierdam candidaat gesteld zou worden, - het geen door derden weer pertinent geloochend wordt, daar Amsterdam den heer Van Reenen wil doen verkiezen, - terwijl een groote partij in Burgerplicht den heer J. Bosscha Jr. verre zoude eme: avon Mr. iijm$ üo i Piel. sseu 5, L i. w -gent tieisj md,t ring erki: j lier 1 mei n ra 1 op r ee a| eo e f'] verkiezen boven den heer Asser. Maar neem nu ter um d« oer 'ing; m iftor: :n o n,e ivee" mor ;et e zl d we ik: aae ine en e: eens aan, dat de meest bekende namen over en weer op de candidatenlijst verschenen, b.v. Van Lru Reenen tegenover Bosscha, zoudt Ge dan nog D 11 met eenige zekerheid durven voorspellen, wie lid der Tweede Kamer zal worden? Alles hangt immers af 1°. van de opkomst der kiezers, 2°. van de overtuiging der opgekomen kiezers. En nu staat N°. 1 in onafscheidelijk verband met het weer, en daar ik den Enkhuizer almanak niet bij de hand heb, kan ik niet volkomen zeker zeggen, welk weer het op 8 Februari zal zijn, - terwijl ook met het beste weer ter wereld althans een derde der kiezers thuis zal blijven, omdat thans de schoolquaestie niet als shibboleth gesteld is, en niets dan de school- of de kerkelijke quaestie in staat is die heeren eenig belang in te boezemen. En wat de overtuiging betreft van hen die hunne stem uitbrengen, wie zal het wagen daaromtrent iets te voorspellen, die zich herinnert dat Amsterdam binnen een tijdsverloop van vier jaren Heemskerk Bzn., Rochussen, Godefroi, Pijn appel, Stieltjes, De Lange en 's Jacob heeft afgevaardigd? Waarlijk, waarde Redacteur, er bestaat voor Amsterdam geen noodzakelijkheid om op eene verandering aan te dringen in onze wijze van verkiezen, indien althans de vertegen woordiging ook der minderheden het beoogde doel is. J. Stuart Mill beweert dat bij een kies stelsel als het onze, de meerderheid in een kies district steeds uitsluitend in de Kamer vertegen woordigd is; waar haalt hij dat malle argument toch vandaan? Noodig den Engelschen wijsgeer eens uit naar Amsterdam te komen (er is plaats te over voor hem in het Amstel-Hotcll), en de meest bevoegde deskundigen te raadplegen; hij zal met een veel eenvoudiger recept naar huis kunnen gaan dan het omslachtige kiesstelsel van Hare, waarmee hij zoo dweeptlaat een derde of tweederden der kiezers maar beurtelings te lui te onverschillig, of te vadsig zijn, om ter stem bus op te komen, en elke minderheid kan zeker zijn van ten minste éen vertegenwoordiger in de Kamer zitting te doen nemen. Probatum est! De eenig vvenschehjke verbetering van onzen be- staanden modus eligendi zou zijn, dat men te voren kon weten of de politieke roulette zwart of rood zou doen winnen. A propos van rood mag ik U wel even onder houden over hel Noorden, dat met 1° Februari eene wedergeboorte te Amsterdam zal onder gaan. Met gespannen verwachting ziet men het eerste N°. van dat nieuwe blad te gemoet. Acht bladzijden dagelijksche lectuur, bladzijden van 81 bij 45 centim., te zamen elfduizend honderd enzestig vierkante centimeters, of anders éen millioen honderdzestienduizend vierkante milli meters druks, 't is om van te beven 1 Als men tegenwoordig de „Vielseitigkeit" wil behouden, die een beschaafd mensch noodig heeft, dient men den dag wel eenige uren langer te maken. Behalve de acht bladzijden van hel Noorden, ben ik toch al verplicht 6 couranten te lezen, zoo ik mij slechts eenigszins op de hoogte wil houden van de opinies der voornaamste richtingen in ons land, dewelke zijn 1°. de liberaal-ministerieele, 2". de anti-liberaal-ministerieele, 3°. de liberale, 4°. de grondwettig-Thorbeckiaansche, 5°. de Chris telijk nationale en 6°. de ultramontaansche. En nu komt nog de Tb of radicale er bij. Mijn he mel, waar moet dat heen Zou er geen moge lijkheid zijn in de journalistiek wat centralisatie in te voeren? Ik bedoel natuurlijk niet van re- geeringswege, maar door vereeniging en com binatie vau krachten, of in navolging van hetgeen de Galignani's Messenger voor de Engelsche Dag bladen doet. Let wel, dat ik iets geheel anders wensch dan wat thans in vele dagbladen onder den naam van Pers van den dag voorkomt; daar vindt men slechts korte uittreksels, die onder de leus van onpartijdigheid, dikwijls een zeer scheeve voorstelling geven van het origineele stuk. Galignani daarentegen neemt uit de vijf of tien meest gelezen dagbladen van verschillende richting de beste leading articles over, en onthoudt zich geheel van eenig oordeel daarover. Behalve het ongemak, dat men thans heeft van in zes verschillende couranten te moeten snuffelen naar iets dat men nog niet in andere bladen gevonden heeft, zou men zich door zulk een centraalblad nog veel andere onaangenaamheden kunnen be sparen; waaronder b. v. deze, dat men dan in publieke lokalen niet meer achter een stapel couranten zou behoeven te gaan zitten die men met moeite veroverd heeft en thans met hand en tand tegen andere liefhebbers moet verde digen. Ik geef mijn denkbeeld voor beter. Denk er eens over na! t. t. Q. N. BUITENLAND. Afrika. Van de Kaapstad wordt geschreven: Nog altijd hoort men van ontdekking van diamanten. Niet enkele, maar talrijk zijn die; thans vooral uit den Oranje-Vrijstaat, waar de hoeveelheid de stoutste verwachtingen schijnt te overtreffen. Op de plaats Bloemfontein, gelegen op vier of vijf uren afstands van Boshof, werden er in weinige dagen 235 van verschillende grootte gevonden. Deze plaats is door den eigenaar voor 220U verkocht aan de heeren Lelienfelden Hond. Som mige der aangebrachte diamanten worden op 600 geschat. Het vinden van diamanten bepaalt zich echter niet tot die eene plaats; kort bij Abrikooshof, in het nieuw aangehecht gebied gelegen, heeft men er een van ruim twee ka raat gevonden. De heeren Mackie, Duner en Cie., van Port Elisabeth, hebben er onlangs wel een 50tal uit het binnenland aangebracht, waar van éen 12 h karaat weegt en van het eerste water moet zijn. Spanj e. Gelijk de telegraaf ons reeds mededeelde, ver- keeren de kweekeliugen der hoogeschool te Madrid in openbaren opstand tegen het bestuur dier inrichting, 't welk, ten einde het toenemend verzuim der lessen tegen te gaan, onlangs bepaald heeft, dat allen, die meer dan vijftienmaal'sjaars zonder wettige redenen van de colleges weg bleven, van het academieburgerschap vervallen verklaard zouden worden. De misnoegde studen ten hebben de professoren en den rector gehoond en zijn in talrijke groepen de stad doorgetrokken onder het aanheffen der kreten„De dood aan Merelo! (den directeur van hetopenbaar onderwijs). Weg metRivero! (den minister van Binnenlandsche Zaken). Leve de republiek 1 Leve Isabella IIenz. Bij eene deswege tot den minister Rivero in de Cortes gerichte interpellatie heeft_ deze gezegd, dat hij niet zou dulden, dat de rust in de hoofd stad, die noch door de broodelooze arbeiders, noch door de gewapende burgerwacht gestoord was geworden, door de studeerende jeugd in gevaar zou worden gebracht. Hij heeft voorts aange kondigd, dat zoo lang de orde niet volkomen hersteld was, de lessen geschorst zouden blijven. Duitschland. Schülze-Delitsch heeft het bestuur der veree niging tot ondersteuning van werklieden verzocht, over te gaan tot eene inzameling van gelden, ten be hoeve der arbeiders die in de Walden burger steen koolmijnen het werk hebben gestaakt. Dit ver zoek is afgewezen, en wel op de volgende gron den De berichten omtrent den nood der werk lieden zijn overdreven. Het is niet waar dat zij reeds gedurende eene maand volslagen gebrek lijden. Ook is hun toestand het gevolg van hunne ondoordachte handelwijze, daar zij tot de werk staking zijn overgegaan alvorens alle andere middelen tot bereiking van hun doel in het werk te hebben gesteld. Het bestuur der vereeniging die trouwens meer bepaaldelijk dient tot on dersteuning van zieken en bejaarden verwacht dat de werklieden door de toezending van geld nog te meer in hun verzet zullen volharden, en het meent niet bevorderlijk te mogen zijn aan hunne onthouding van den arbeid. Zulk een on dersteuning zou veeleer strekken tot vermeerde ring van nood en verarming. De mijnwerkers hebben wel een zwaren arbeid, maar worden er goed voor betaald en kunnen het door vlijt en zuinigheid veel verder brengen dan menig an der werkman. Het bestuur meent derhalve aan het verzoek geen gevolg te mogen geven. Aan gaande den tegenwoordigen stand der zaak zegt de Volks-Zeitung tot haar leedwezen te moeten verklaren, dat de werkstaking ten einde loopt, zonder dat de arbeiders hun doel hebben bereikt. Er was hun altijd voorgepredikt dat zij, zoolang zij maar volhielden, geregeld eene voldoende on dersteuning zouden genieten, en dit blijkt nu onmogelijk te zijn, daar de geldmiddelen totaal zijn uitgeput en de verdere bijdragen in lang niet toereikend zijn, om wie weet hoe lang te voorzien in het onderhoud van 7000 personen met hunne gezinnen. Om die reden heeft de com missie tot leiding van den strike den arbeiders aangeraden het werk te hervatten. Frankrijk. Het wetsontwerp, dat Jules Simon tot afschaf fing van de doodstraf in Frankrijk heeft inge diend in het Wetgevend Lichaam, bestaat alleen uit dit artikel„De doodstraf is afgeschaft." De Memorie van Toelichting is eveneens zeer beknopt. „Na een strijd," zoo begint het stuk, „die meer dan zestig jaar geduurd heeft, is door de rede en het nadenken eindelijk op het gezag de wet van 29 Juni 1867 veroverd, die in sommige zeer nauwkeurig bepaalde gevallen, de revisie van crimineele vonnissen toelaat. „Daar die wet de feilbaarheid van den rechter erkent, is zij stilzwijgend de veroordeeling van de doodstraf. Immers, kunnen de rechters zich vergissen, dan mag de wet niet dooden. „Het opnemen van de doodstraf in een wet boek belet de moorden niet; het uitwisschen van de doodstraf uit een wetboek vermeerdert het aantal der moorden niet." Dan volgt een opsomming der Staten, die de doodstraf afgeschaft hebben, en „in geen enkelen van die Staten is het aantal moorden toegeno men. Men roept niets anders in tot handhaving van de doodstraf dan de noodzakelijkheid om rebellie en moorden te beletten, en het is met de feiten bewezen, dat de doodstraf niets belet. Zij is even nutteloos voor de veiligheid van den Staat als voor die der enkele burgers." Simon gaat daarop in eenige regelen het opko men der publieke opinie vroeger tegen de wreede schavotstraffen, thans tegen de doodstraf, na. „Bij ons maakt de zaak van de afschaffing der doodstraf zulke snelle vorderingen, dat dag aan dag de jury's verzachtende omstandigheden aan nemen zonder eenige andere reden, dan het uit drukkelijk besluit om een doodvonnis te vermijden. Daarbij verliest de wet haar eenheid, de justitie haar majesteit en haar gezag. Dezelfde misdaad zal, al naar dat de jury samengesteld is, met den dood of met een tijdelijke straf gestraft worden. Van alle kanten gaat een kreet op, dat men ons althans het gezicht van het schavot bespare; dat men althans niet voor de oogen van de menigte die bloedige afrekeningen ver toont, die een waarschuwend voorbeeld moesten zijn, maar die slechts een ergernis zijn of een leerschool van wreedaardigheid. „Politici, geschiedschrijvers, rechtsgeleerden, philosophen, dichters, al wat gevoel heeft, al wat nadenkt, veroordeelt de doodstraf. Lesurques en alle onschuldig ter dood gebrachten getuigen tegen haar. De beschaving wil het schavot niet langer. De ure is gekomen om het weg te doen." TELEGRAJMMEN. Munelien, 27 Jan. In het ontwerp van het aan den rijksraad voorgestelde adres van antwoord wordt met het oog op het ministerie Hohenlohe gezegd: dat het vertrouwen eerst zal terugkee- ren, wanneer het den Koning gelukt mannen te vinden voor raadslieden der kroon, die evenzeer het vertrouwen des lands als dat des Konings bezitten. Het door de commissie aan de Kamer van Afgevaardigden voorgestelde ontwerp-adres, be helst een votum van wantrouwen jegens het mi nisterie Hohenlohe. Parijs, 27 Jan. Het regeeringsblad behelst een circulaire van den min. van justitie, waarbij iedere vrederechter met ontslag bedreigd wordt, die in zijn kanton candidaten mocht stellen voor de algemeenearrondissements- en gemeenteraden Uit Creuzot wordt gemeld dat de heer Schnei der gelast heeft, dat geen arbeider mag worden weggezonden omdat hij bij de werkstaking be trokken was. In de zitting van het Wetg. Lichaam heeft de heer Magnin een wetsontwerp ingediend, waarbij werd voorgesteld om de ledeu van de Kamers van Koophandel te doen verkiezen door alle gepatenteerde kooplieden. Hierop zijn de discussiën over de handelstrac- taten hervat. De heer Thiers heeft getracht de argumenten van de voorstanders der vrijhandeis- beginselen te wederleggen. Hij hield staande dat het meerendeel des lands de handelstractaten verafschuwt. Hij bestreed de argumenten en cijfers van den heer Forcade; en hield vol dat de handelstractaten nadeelig waren geweest voor den bloei van den handel. Wel erkende hij dat de handel met Engeland aanmerkelijk was ver meerderd, van 800 tot 1400 millioen was geklom men, maar de koopvaardijvloot was geruïneerd. Was het te betwijfelen of de zijde industrie en de wijnbouw onder het vorig stelsel waren voor uitgegaan, hij hield vol, dat de katoen-industrie in den grond was bedorven, omdat zij onmogelijk met de Engelsche kan concurreeren. Hij volhardde bij de meening, dat de beschermende tarieven voor katoen, wol, ijzer, geweven en gesponnen goederen onvoldoende waren. De heer Forcade verweet toen den heer Thiers, dat deze het ministerie wilde verzwakken door le eischen dat de handelstractaten zouden opge zegd worden. De heer Thiers antwoordde, dat hij geen opzegging verlangde, maar alleen onder handelingen tot verhooging der tarieven. Hij zeide zelfs, dat hij den minister zou ondersteunen. Morgen voortzetting der discussie. Wcenen, 27 Jan. Bij de debatten over het adres van antwoord op de troonrede, hebben de Duitsch- Tiroolsche afgevaardigden bij den rijksraad ver klaard, dat zij hun mandaat nederlegden, aan gezien de constitutie niet vereenigbaar was met de landrechten van Tirol. De Tiroolsche afge vaardigden, die het Italiaansch spreken, blijven echter leden van den rijksraad en handhavende constitutie. Rome, 26 Jan. De heer Argy, kolonel van het legioen van Antibes, is heden aan de gevolgen eener borstziekte overleden. Voor zijn dood heeft hij de officieren van het legioen aangemaand om trouw te blijven aan Frankrijk en aan den paus. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 28 Jan. Koflle. Zeer vast; er blijft veel vraag bestaan voor de blanke soorten. Uit de eerste hand werden verkocht 1380 balen Pamanoekan tot diverse prijzen. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene zeer kalme stemming met minder kooplust tot de laatst besteedde prijzen. Geraffineerd. In ruil tegen Ruwe werden er eenige partijtjes Maart en April levering afgedaan tot iets lageren prijs. Thee. Zeer stil in afwachting der veiling der lading Deerfoot. Te Amsterdam worden ook twee ladingen van China verwacht. Rijst. Stil. Verkocht werden 2000 balen Java, zijnde het restant der lading Asia. In gepeld was de omgang zeer gering. Specerijen. Vast. De omgang dezer weekwas zeer gering. Noot N". 1 werd op 120 c. gehouden, N°. 2 115 c. en N°. 4 55 a 56 c. Foelie 180 a 190 c. Kaneel 200 c. Vruchten. Zonder handel. IMeekrap. Tot geheel onveranderde prijzen wer den eenige partijtjes beste qualiteit verkocht; ordinaire soorteD iets lager. Indigo. Bij inschrijving aangeboden 23 kisten Java, ordinaire qualiteit, werden tot vaste prijzen verkocht. Potasschen. Vaster; voor prima Petersburger werd f 13.50 betaald. Katoen. In gunstige stemming. Oost-Indische ongeveer 1 a 2 c., Amerikaansche 1 c. hooger betaald. IVol. Met eenige omzettingen in Kaap tot vaste prijzen. Tin. Aanmerkelijk vaster. Banca met f65.25 betaald. Petroleum. Sedert de laatste groote afdoening hebben de prijzen zich niet alleen ferm staande gehouden, maar is er zelfs veel vraag naar het artikel, zoowel voor consumptie als voor buiten, zoodat al hetgeen van boord komt, grif verladen wordt en de voorraad daardoor sterk vermindert. OllBn. Raapolie cont. f 45.75; Mei f45, f44.75; Dec. 42.75. Lijnolie cont. f34.25; Mei f 34.75, f84.50; Dec. f36.25, f36. Patentolie cont f49.50; Mei f49.25; naj. f47.25. Granen. Zeer stil en in voortdurend achter uitgaande stemming. Meel. 1ste qual. f 15.50, f 15.75; 2de qual. f13, f14; 3de qual f 11.25, f 11.75. Keizersmeel f20, tot f 25. R echtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 28 Januari 1870, zijn: G. M. te Leiden, wegens ontd. van pl. bel. op de honden te Leiden, veroord. tot eene geldb.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3