Het water stond op sommige plaatsen 4 a 8ligde, daar hij de woorden niet kon vinden om "'iet gevoel uit te drukken, dat door de rede des ^''residents bij hem was opgewekt. (Bat. Handbl.) In den nacht van 25 op 26 November jl. ver- an teerden de Banjoemaassche ingezetenen in een Om.enarden toestand en geen wonder; want de re in ens hielden niet op en de menschen dachten zijuan de noodlottige nachten in 1S61. Omstreeks dbtiSgen drie uren in den nacht besloten 29 perso en met achterlating van hunne eigendommen e vlucht te nemen naar een der heuvels, die op Va"eze plaats als een keten aan de zuidzijde vor- 0vetaen, terwijl de Seraijoe het water langs de oost- 1Q westzijden naar zee voert. ach 11 'oeten hoog. =a' Het telegraaf kantoor stond onder water en de aestellen zouden onbruikbaar en geheel verloren n u ijn geworden, zoo de chef ze niet met behulp )ell'an een paar zijner ondergeschikten bijtijds op =e"en paar prauwtjes geplaatst en naar eene be- 'eiligde plaats vervoerd had, alwaar ze weder 1n vverking werden gebracht. Het water daalt 's' 'chter spoedig. iver' Wanneer men in aanmerking neemt, zoo schrijft ^en belangstellende van daar, dat men sedert de 'Werstrooming in 1861 gedurig in den west-mous- erlon door hoog water en in den oost-mousson door Aardbevingen gekweld wordt, dan gelooft men ^e' at het met de wenschen van het algemeen 2' trookeu zal, indien de regeering zoude kunnen ln besluiten om aan de wenken van den gewezen directeur der B. O. W. De Bruijn, gehoor te geven lel n de hoofdplaats te verleggen. a| De Bataviasche brieven" in de Soerabaya Courant leelen de volgende curieuze geschiedenis mede: 1CL Bij zeker besluit is bepaald.dat voor eiken aan het Gouvernement uit te leveren levenden ofdooden leu :det,jjf rijvers op na houden, waarin een vader en een 'moeder krokodil een overheerlijk leven leiden, :n uit den treure eieren leggen, welke eieren tsgi; ur'loor de Lampongers worden uitgebroed, om '"'daarna de jonge krokodilletjes in handen der Re- dt: ichli Ie i mes J i jeering te leveren, daar zij voor een ei maar :enige stuivers, en voor jonge krokodillen min- itens éen gulden ontvangen! Bij het lezen van het, gedeeltelijk door ons over genomen, artikel van Mr. L. W. C. Keuchenius tver den heer H. J. Lion, zullen velen zeker getrof- 'en zijn geworden, dat Lion een „vreemdeling" werd genoemd, omdat hij een Israëliet was. I In het nu alhier aangekomen nommer van het Bat. Handbl. komt dan ook een brief van den heer J.k De Groot te Batavia voor, die met warmte ipkomt tegen deze zinsnede. De Java-Bode maakt ^de opmerking dat het slot van dezen brief geheel ^Overeenkomt met een gedeelte van den in 1S63 uitgegeven brief van Mr. J. E. Goudsmit aan den toenmaligen minister van justitie. sing Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ik zijn de volgende beschikkingen genomen ij. Civiel Departement. Benoemd: Tot3den kornm. bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nij verheid, P. F. Verduijn Lunel; bij het Vendu- Departement te Batavia: tot lsten afslager, de ïde afslager W. F. Michielsz; tot 2den afslager, de 3de afslager W. Jacobs, tot schout bij de politie in het district Singen-Kidoel, afdeeling Demak (residentie Samarang) de onderschout bij de politie te Samarang A. S. De Bok; tot ondersch. bij de pol. te Samarang, de ondersch. bij de pol. te Soerabaya ,(arJ. Van Lingen; tot ondersch. bij de pol. te Soera- jat baya, de ambten, op non-activ. M. Linard, laatste- ijflijk onderschout bij de politie te Samarang. Met [e[ingang van 1 Januari 1870; tot adsist.-resid. van ieuLingga (Riouw en onderhoorigheden), H. F. Van 3f(Lier. Bij het binnenl. best. in de residentie Riouw en onderhoorigheden tot contr. 1ste kl. B. J. Su- upringa en Mr. J. Van Kaathoventot contr. 2de kl. (J.J.F. Trenité, R. C. Kroesen en Jhr. A. H. Van der „ekDoes de Bije; tot contr. 3de kl., W. J. Larive; l,eltot ambt. ter beschikk., Th. E. Van Putten. Bij het binnenl. best in de res. Zuider- en Ooster- rrokodil of kaaiman, naarmate van zijn ouderdom, Tan den leverancier zoo en zooveel zou worden j litgekeerd. Deze belofte werd door de Regeering Tteeds nagekomen. In de laatste jaren nu ontvingen l' ie bewoners der Lampongsche Districten een zeer aanzienlijk bedrag aan premiën, hetgeen in hooge mate de aandacht der leden van de Rekenkamer opwektetwee maanden lang peinsden en peius- 1 len zij over de oorzaken, waarom juist de Lam- 10"bongers steeds zoo vele premiëu verdienden, doch I evergeefs. De stukken werden in handen gesteld 'an een hoofdcommies, deze geeft ze na eenige. Q naanden aan een commies, die ze op zijne beurt sia eenigen tijd aan een klerk ter hand stelt. a" Deze zocht vruchteloos naar de oorzaak, en geeft ie stukken terug, vergezeld van de opmerking, dat het hem zeer vreemd voorkomt, dat in de .Lampongs nimmer geld wordt betaald voor kro- todillen-eieren, maar altijd voor jonge en oude kro kodillen. Die opmerking bereikt het oor van ie leden der Rekenkamer, eu zij vinden haar "too gewichtig, dat zij onmiddellijk gelasten den "Resident der Lampongs om inlichtingen te ver doeken. De Resident stelt een zeer nauwkeurig "onderzoek in, en na een half jaar blijkt het, dat ie Lampongers daartoe expresselijk vervaardigde Afd. van Borneo; tot contr. 2de kl., J. Van Nieuw- kuyk; tot adv. en proc. bij het hooggerechtsh. van Neerl. Indië, Mr. Th. A. Ruijs; tot adv. en proc. bij den raad van just, te Samarang, Mr. F. W. A. Pietermaat; tot grift bij den omgaanden rechter in de eerste afd., Mr. G. A. Stam tot griff. bij den omgaanden rechter in de tweede afd., Mr. F. Ooster; tot subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia, C. Vinju; tot 2den subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia, Mr. W. A. Brill; tot 2den subst.-griff". bij het hoog gerechtsh. van Ned.-Indië, Mr. J. D. Peereboom Voller; tot griff. bij den omg. rechten in de 3de afd., Mr. C. P. K. Winckel; tot fungeerend secretaris bij de rechtb. van burgerlijke en lijfstraffelijke zaken te Palem- bang en auditeur-militair aldaar, Mr. A. Stibbe Lzn.; tot landmeter bij de statistieke opname van Java, H. A. F. Freijdanck; met bepaling, dat hij werkzaam zal zijn te Kendal (residentie Sama rang); tot teekenaar bij het bureau van het mijn wezen te Buitenzorg, S. F. A. Van Hierden; tot leden der plaatsel. schoolcomm.: te Boijolali, C. Van der Linde en P. J. Nijbakker, te Bat. J. J. Grevelink. Bij de in- en uitg. rechten: tot hoofd- comm. bij den ontv. te Bat., A. II. Beyer; tot comm.-control. te Bat. H. Van Rijgersma; tot comm.-control, te Pasoeroean, F.G. F.VonSchukk- mann. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de amb tenaar op non-activiteit J. H. Ch. G/Hinze, laat stelijk cipier bij het civiel en militair gevangen huis te Weltevreden (Batavia). Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtg., de tweede deurwaarder bij het hoog gerechtshof van Nederl.-Indië A. F. L. Leidel- meijer. Bij den residentie-raad te Riouw, eervol, wegens vertrek, als lid, F. A. A. J. Velkenhoff, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Gesteld: Ter besch. van den dir. der finan ciën, de ambt, voor den burg. dienst in Ned. Indië C. J. E. Leijds. Militair Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, aan den lsten luit. der inf. J. E. B. Ter Beek. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. dienstt. met behoud van recht op pens. de kol. der caval. L. A. Abbink; de luit.- kol. der art. P. Schellenbach en de kol. der art. Jhr. F. W. R. Flugi van Aspermont. Overgeplaatst: Als komm. der art. in de 2de mil. afd. op Java, de luit.-kol. J. H. Betz, thans komm. der art, in de 3de mil. afd. op Java. Bij het garn. te Boyolali, de oflic. van gez. der 2de kl. J. J. Postma, van het groot mil.-hospit. te Samarang; bij den geneesk. dienst der Wester- afd. van Borneo, de offic. van gez. der 2de kl. W. F. Berghuis van Woortman; van het garn. te Boyolali. Bij den geneesk. dienst van Celebes en onderhoorigheden, de oflic. van gez. 2de kl. A. De Graag, van den geneesk. dienst te Tirnor- Koepang, en de offic, van gez. 3de kl. G. A. Gies- bers, thans ter beschikking te Soerabaya. Bij het groot milit.-hospit. te Willem I, de offic. van gez der 3de kl. J. G. Tijthooff, van den gen. dienst ter Sumatra's Westkust. Bevorderd: Tot luit.-kol., de majoor C. H. A. Raedt van Oldenbarneveld, als chef van het materieel bij het hoofdbureautot luit.-kol. bij het materieel, de maj. H. G. Boumeester, met bepaling dat hij ook als zoodanig in zijne be trekking van directeur van den artillerie construc tie-winkel zal werkzaam blijven; tot maj. bij het materieel, de kapit. H. L. Kilian, als komm.der artill. in de 3de mil. afd. op Java; tot kapit. bij het personeel, de 1ste luit. J. C. F. baron Van Heerdt van het personeel; tot lsten luit. bij het pers., de 2de luit. M. J. A. L. Riese, van het pers., met bepaling dat hij ook als zoodanig in zijne betrekking van adj. bij den komm. der veld- en bergbatterijen op Java zal werkzaam blijven. Marine-Departement. Door den kommand, der zeemacht en chef van het dep. der marine zijn gedurende de maand October 1869, de volgende beschikkingen genomen Benoemd: Tot mach.-leerl. 2de kl. bij den dienst der gouv. marine, L. M. Moorrees, H. F. Schell en A. Hamwijk, tot dusver met de waarn. dier betr. belast; tot dokm. van het ijzeren drij vend dok, B. Van de Linde; tot teeken. bij het marine etabl. te Soerabaya, de klerk bij het dep. der marine J. W. Carter. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. we gens ziekte aan den ambt. op wachtg. L. C. J. Gaster, laatst, gezagh. bij de gouv.-marine. BUITENLAND. Oostenrijlissch-Hong;, Monarchie. In het Heerenhuis is met groote meerderheid besloten den Keizer een adres aan te bieden, waarin wordt aangedrongen op het handhaven der bestaande grondwet en op de invoering van directe verkiezingen voor den Rijksraad. De Minister van Financiën, de heer Von Becke, is Zaterdag-middag overleden. De Oesterreichische Correspondent bericht dat het Berlijnsche Hof van het aanstaand bezoek van den Aartshertog Karei Lodewijk mededeeling heeft, ontvangen, en dat men in de Pruisische hoofdstad den hoogen gast met vreugde verwacht. Het. tijdstip van vertrek van den Aartshertog is nog niet bepaald. Frankrjjk. De heer De Maupas heeft in den senaat de regeering geïnterpelleerd over de binnenlandsche staatkunde. Hij zeide in hoofdzaak het volgende „De omstandigheden, waaronder het nieuwe ka binet optreedt, maken zijne houding zoo duide lijk, dat wij allen niets anders kunnen doen dan het ondersteunen. Ik wensch dus slechts door de regeering juist te zien opgegeven tot hoever zij denkt te gaan." De heer Ollivier, minister van justitie, ant woordde: Reeds de omstandigheid, dat het te genwoordige kabinet is opgetreden, is de beste opheldering die men kan verlangen. Wij hebben een verleden, waarnaar wij kunnen verwijzen; wij hebben de portefeuilles niet gevraagd; men heeft ons die aangeboden, opdat wij onze denk beelden in toepassing konden brengen. De radi cale partij begeert eene omwenteling; de regee ring aanvaardt den strijd en zal zich verzetten, maar nooit tot reactie overgaan. Het ministerie zal getrouwelijk de beide programma's ten uit voer leggen, welke zijne leden hebben ondertee kend. Het verschil tusschen de beide program ma's is niet zeer belangrijk; dat van het linker centrum is slechts eene nadere ontwikkeling van de beginselen van het programma door het rech- ter-centrum onderteekend. De regeering heeft besloten niets te doen, dan in overeenstemming met den senaat en zij vraagt voor het ministerie diens medewerking. (Gij hebt die! wordt van ver schillende zijdeu geroepen.) De senaat zal niet zijn een beletsel, dat allen vooruitgang belemmert, maar slechts een behoedmiddel tegen al te snel len gang." (Levendige toejuiching. De heer D'Agues- seau verklaart na deze opheldering van het woord af te zien. Na eene rede echter van den heer Bomoilliers zegt de heer D'Aguesseaumen moet voorkomen dat de constitutie het onderwerp van debat worde. De orde op straat is niet de eenige die gehand haafd worden moet. Ook de zedelijke orde en de godsdienst behoort te worden geëerbiedigd. De heer Magne meent ook het gevoelen van zijne vroegere ambtgenooten uit te sprekeu, wan neer hij zegt, dat het niet uit zwakheid was wanneer het vroegere kabinet de buitensporig heden toeliet van de openbare vergaderingen en van de drukpers, maar uit een gevoel van kracht en staatkundig overleg. Voor het overige sluit hij zich gaarne aan bij de denkbeelden en de han delingen van het nieuwe ministerie. Het oude ministerie wenschte door de losbandigheid vrijen teugel te vieren, de eerzame en verstandige bur gerij op te wekken tot verzet tegen de partij van den opstand. Nu de straffeloosheid de slechte hartstochten gelegenheid gaf zich te vertoonen, kon het tegenwoordige kabinet anders handelen. D'Aguesseau merkt op, dat de minister niet antwoordt. Ollivier zegt: „Wanneer de regeering zwijgt heeft zij daarvoor hare redenen." De senaat, „met vertrouwen de ophelderingen van het ministerie vernomen hebbende," gaat over tot de orde van den dag. Vrijdag-avond heeft te Parijs eene bijeen komst van het centrum der linkerzijde plaatsge had. De heeren Daru, Brisset en Thiers zijn daarbij tegenwoordig geweest. Thiers verklaarde het ministerie in de zaak der vervolging tegen Rochefort te willen ondersteunen. De heer Daru gaf te kennen dat hij die vervolging ten krach tigste zou doorzetten en dat het ministerie beslo ten heeft daarvan bij het Wetgevend Lichaam eene Kabinets-quaestie te maken. Daarna werd gediscussieerd over de quaestie der handelstrac- taten. TELEGRAMMEN. IVeenen, 15 Jan. De Neue Presse meldt, dat de Keizer het ontslag van de minderheid in het Ka binet heeft aangenomen. Eerst na de discussie over het adres van antwoord op de troonrede zal tot de vorming van een nieuw ministerie worden overgegaan. Rome, 16 Jan. Op de vergadering, gisteren door het Concilie gehouden, hebben de Dekens en Le gaten zich er over beklaagd, dat de Concilievaders in hunne redevoeringen te langdradig zijn, ien ook dat zij de geheimhouding niet genoeg in acht nemen. Parijs, 16 Jan. De geruchten omtrent de on- eenigheid in het Kabinet zijn geheel ongegrond. De ministers zijn het met elkander eens, zoowfel wat het commercieele vraagstuk als wat andere quaestiën betreft. SI.-Petersburg, 16 Jan. De Schach der Perzen heeft veroorloofd dat de Russische handelschepen de Perzische havens der Caspische Zee binnen- loopen. Rome, 16 Jan. Meer dan 300 vaders van het Concilie hebben reeds geweigerd de petitie te onderteekenen, ter gunste van de vraag, of het thans het geschikte, oogenblik is om het dogma der onfeilbaarheid vast te stellen. Verscheidene anderen hebben een ontwijkend antwoord gege ven. De tegenstanders zijn voornemers eene tegen- petitie aan te bieden, indien de quaestie aan het Concilie wordt onderworpen. Men gelooft niet, dat het voorstel de vereischte meerderheid zal verkrijgen. GETEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Za terdag 15 Januari ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijden Een huis en erf aan de westzijde van de Ui terstegracht aan den hoek der Groenesteeg, Wijk VII, N°. 458. Kooper A. B. Stijger voor 1530. Een perceel Warmoesland onder de. gemeenten Leiden en Oegstgeest, aan den Rijnsburgschen weg in het buitenwater, onder Leiden, Sectie A, N°. 156, onder Oegstgeest, Sectie E, N°. 132. Kooper R. Koekkoek voor ƒ6100. Ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercksen N°. 1. Een huis en erf aan de westzijde van de Maarsmansteeg, Wijk IV, N°. 85 en Sörood. Kooper C. J. v. Izenburg voor ƒ8600. N°. 2. Een huis en erf aan de westzijde van de Heerengracht aan den hoek der Kerksteeg, Wijk VII, N°. 143. Kooper G. Van den Berg voor ƒ1050. N°. 3. Een huis en erf aan de westzijde van de Janvossensteeg, Wijk VI, N°. 1007. Kooper T. M. Cornelissen qq. voor ƒ1180. N°. 1. Een huis en erf aan de oostzijde van het Vrouwenkerkhof, Wijk VI, N°. 1380 K. Koo per J. Moene voor 410. N°. 2. In bod gebracht op 340 en niet gemijnd. N°. 3. Een dito als voren Wijk VI, N°. 1380 H. Koopster Mej. wed. M. Van der Weste voor 350. N°. 4. In bod gebracht op ƒ340 en niet gemjjnd. N". 5, 6, 7 en 8. Vier huizen en erven gelegen als voren Wijk VI, N». 1380 F, 1380 E, 1380 D en 1380 C gecombineerd. Kooper J. J. Van der Blij voor ƒ1464. Officieele Berichten. N.ITIOYVLK MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet Tan den 19<kn Augustus 1861 (Staatsblad n'. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den laten Januarij hun 19dc jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1851), verpligt zijn zich daar toe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen «lcn lUeu en den 31Ucn Januarijdat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt isen dat overtreding van het aangehaalde artikel, krachtens art. 183 dier wet, wordt gestraft met boete van 25 tot ƒ100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 3l9ten Januarij aanstaande, op welken dag, des namiddags te 4 uren, het register van in schrijving voorloopig wordt gesloten. Leiden, 15 Januarij 1870. «RONDBELIhmC. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand ge steld het, op den llden dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1870, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen op nieuw herin nerd de bepalingen der Wet van den 24>ten April 1843 Staatsblad n°. 14), om van alle stichtingen, vernieuwingen, aan- of bijbouwingen, in de termen der W et vallende, aan de Zeilers der Gemeente, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen zes maanden na de ingebruikstelling der per- ceelen, of nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokkenvan alle voornoemde ge bouwen, met betrekking tot welke binnen gemeldeu termijn geene aaugifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijstelling vervallen. Leiden, 15 January 1870. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravënhage, 17 Jan. De Eerste Kamer heeft lieden in de eerste plaats liet hoofdstuk Marine in behandeling genomen. Vooral liep de discussie over het plan van den minister om schepen op een particuliere werf te doen bouwen; buiten dien nog over het gebouw ter opleiding van adel borsten te Willemsoord, en het droge Dok aldaar. De min. van koloniën, die de verschillende spre kers uitvoerig beantwoordde, begon met de mede deeling dat hij heden opnieuw tijding van de Kust van Guinea heeft ontvangen, waaruit blijkt dat de onzen een geheel dorp hebben vernield en een schitterend succes hebben behaald. Zes Afrikaan- scheen Europeesche matrozen zijn gekwetst, terwijl de vijand 32 gesneuvelden en gewonden heeft achtergelaten, behalve dat hij nog vele gewonden heeft meegenomen. Daarna is de begrooting van Oorlog aangeno men met 29 tegen 1 stem (Geertsema). Het Hoofdstuk Nationale Schuld is aangenomen met algemeene stemmen, terwijl de discussie over het Hoofdstuk Financiën heden begonnen, morgen zal voortgezet worden. Amsterdam, 17 Jan. Ta^we O. B. Pools. 325 op tijd, N. B. Pools. 300 302 op tijdRogge Peters burger 178, Galatz 178, Taganrog 181, 180; allesc. z/k.; Maart 178, 177, Mei 180, 181, 180. Stemming Tarwe onveranderd, Rogge stil, levering iets flau wer. Raapolie vliegend 41 voorj. 11 41 it, naj. 39. Lijnolie vliegend 32; voorj. 32% 32X, naj. 33fc.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3