6rt' ZLk vervelend, niets dan Fransch te hooren en ''-Ten. Op een morgen dat zij een haan hoorde 0n<*'1 ïen, riep zij in verrukking uit: „Den Hemel lankdaar hoor ik dan toch eindelijk eens lamel'|higelsch geluid!" 'ij de 1, orden shandeling van een krankzinnige, Twee issers uit het krankzinnigengesticht te Lan- ;r vvorden wegens manslag vervolgd, omdat 'en'krankzinnige, die onder hun opzicht overle- 7 is. gevonden werd met 12 gebroken ribben, 'drinltjji een andere verpleegde getuigde gezien te :Staaoien, hoe de beide opzichters, nadat de over- 0DI ne een van hen een slag in het gezicht had lV Tien, hem een kwartier lang mishandeld lijk 'jen. rdoeis debatten in 't Lagerhuis en de artikelen vond Engelsche pers hebben doen blijken, dat er VoorSngeland meer dan 200,000 personen rondloo- le he/ zonder haardstede. Een klein gedeelte daar- v dei bestaat uit rondventers van allerlei snuiste- ■atei'ii, ketellappers en zigeuners, welke laatste oveiioefsmeden niet onverdienstelijk zijn. 't Grootste steld.selte heeft echter niets om handen, en leeft iblik uitgezochten en ruimen afval, van aalmoezen it ka van kleine afzetterijen en diefstallen. Die we, rvers hebben niets, wat hen in kleeding en irhouwijze van elkaar onderscheidt en kunnen ,iswarom moeilijk in klassen verdeeld worden, blij.,verteren eigenlijk de renten van het kapitaal anderen. Men heeft een aardige vergelijking laakt tusschen die 200,000 vagebonden en de 3et lcden van Nieuw-Zeeland, omstreeks even tal- vóór de beschaving daar was doorgedrongen. tTyi, kwam daarbij tot de ontdekking dat het in ier<1 le landen dezelfde soort van lieden waren, 'aSaai; vreesde, dat de koloniale quaestie wel eens r0Se''|t tegen hanger kon vinden in de zwerversquaes- en> T De nomaden van Engeland voorzien veel of ïakkelijker in hun levensonderhoud dan de >ee''Voners van Australië. Deze moeten strijden !re st de hen omringende natuur en met de die- eeirWereld, gene hebben slechts een soort van jldoeft aan te gaan met den natuurgenoot, van Joen5ns zwoegen zij de vruchten garen. Zij zien n> vdan ook welvarend uit. Zij gaan op hun gemak 'eu ',i het eene Unionhouse (gemeente gesticht voor roofdeiaars) naar het andere. Rust wordt door hen ch gezocht noch gewenscht; zij zwerven. 1<r |',t is dezelfde neiging, die hen drijft, als de var;ocde Engelschen, die in het buitenland op ,geu,s gaande begeerte, om nooit geziene streken bezoeken, 't Zijn geen behoeftigen in den eigen- ,„t ren zin des woords, geen misdadigers tenzij zon(jjuitzondering. Zij volgen slechts de leefwijze fers r oude Britten. Men heeft in 't Lagerhuis in 't z;j 'ede de vraag besproken, hoe deze zwervers behandelen, doch is tot geen resultaat kunnen men. n on - lias wat BUITENLAND. h S'-jjB Rusland. t ber i s[.|1Uit Rusland deelt men het treurige bericht ,zoo,:de, dat de vreeselijke Aziatische cholera aldaar j lotebverwoestingen aanricht op het platteland i)(i_ loral is dit het geval in de gouvernementen uk].ilhynië, Minsk en Orel, waar de ziekte een ,jan idemisch karakter heeft erlangd en dagelijks een }r |0ot aantal slachtoffers maakt. idi: Duitschland. Het duelleeren der studeerendejongelingschap ordtl nog breedvoerig in verschillende bladen sproken, en algemeen veroordeeld. Een corres- ndent uit Bonn schrijft daarover: Niettegen- lande alles wat men reeds aan de Universitei- i, o zelve hier tegen gedaan heeft, is het kwaad aatig geenszins in de laatste jaren afgenomen; ie orall heeft men de dwaasheid, om, bij gebrek ichi.n een voldoend aantal privaat-duellen, zonder t isnigen grond nu en dan met elkander te duel- lel erena Wanneer de studenten, die tot een korps nk,:hooren, op bevel van huune Seniores zonder nige reden, zonder elkander zelfs te kennen, of kvvijls op den meest vriendschappelijken voet t elkander staande voor de zoogenaamde eer het korps met elkander gaan vechten, dan jn dergelijke dingen volkomen in strijd met les, wat ter verdediging van het duel kan ge- igd worden. En des te meer, wanneer deze D tellen, gelijk sinds eenige jaren het geval is, 'ttder de vroeger gebruikelijke hoofdbedekking, ootshoofds en met zulke strenge bepalingen ;aats, vinden, dat zelfs bij belangrijke verwon- I ngen het duel nog niet geëindigd wordt. Dit was het geval bij den zoon van graaf Von smarek: de strijders hielden eerst op, als aan d-iide zijden 8 a 9 verwondingen hadden plaats slgavonden. Deze correspondent zegt ten slotte, dat ui menigvuldige verplichtingen tegenover het eiurps en de Seniores de studenten geen tijd laten >r n zich met hunne studiën bezig te houden. Is Ook de lioln. Ztg. bespreekt in een hoofdartikel onzinnigheid van duellen, die niet voortsprui- n uit eenige beleediging, maar op bevel plaats 3,;bben. Dat blad ziet de eenige mogelijkheid dat eraan een einde komt in de opheffing der cadeuiische Rechtsmacht. Franlrrijk. Bij gelegenheid van de heropening der lvamer heeft de heer Einile Ollivier, Minister van Jus titie, de volgende redevoering uitgesproken „Het nieuwe Kabinet beschouwt het als zijn eersten plicht, zich met de Kamer in onmiddel lijke betrekking te stellen. Vele woorden zijn hier overbodiggij kent onze beginselen, onze meeningen en wenschen. Alle vraagstukken die zich voordoen, zullen wij op loyale wijze met u behandelen. Voor heden schijnt het ons vol doende te verklaren, dat we, nu we de macht in handen hebben, dezelfden zijn gebleven van vroeger. Het Ministerie zal het ondernomen werk voortzetten, en zal bij dien arbeid volharden tot dat het vastgesteld programma zal verwezenlijkt zijn. Daartoe hebben we in de eerste plaats be hoefte aan het vertrouwen van den Souverein. Wij hebben bovendien het vertrouwen der Ka mer noodig. Het ministerie vraagt allen om on dersteuning. Het zal erkentelijk zijn voor dien steun en de oppositie dank weten voor hare critiek. „Wanneer anderen dan wij de meerderheid zullen erlangd hebben, dan zal het Kabinet af treden, om het bestuur aan anderen over te dra gen. Laten de recriminatiën en klachten thans ter zijde gesteld worden. Thans is het zaak om een nationaal gouvernement te vestigen, door het huldigen van den vooruitgang, opdat de Fransche democratie haar doel te gemoet ga zonder geweld dadige schokken, en de vrijheid gegrondvest worde zonder revolutie." Levendige bijvalsbetuigingen). Daarna heeft de commissie van onderzoek voor het reglement van orde haar rapport ingediend. De heer Keratry heeft een voorstel betreffende kosteloos verplicht lager onderwijs, en de heer Picard een ontwerp tot regeling van de jury voor drukperszaken ingezonden, alsook een ontwerp tot herstel der nationale garde. De heer Johnson heeft gevraagd naar de re denen der spoedige afkondiging van het decreet tot opheffing der tijdelijke toelatingen bij het entrepot, niettegenstaande er bepaald was dat in dergelijke quaestiën geene beslissing zou worden genomen zonder medewerking van het Wetge vend Lichaam. De minister van koophandel antwoordde, dat het decreet was afgekondigd wegens moeilijkhe den, waarin onmiddellijk moest worden voorzien. Van den heer Raspail is ingekomen een ont werp tot afschaffing van den eed. Voorts ver langde deze, bij eene commissoriale verivicatie van de rekening der stad Parijs, eene enquête betreffende het vermogen van den heer Hauss- mann. De heer Gambetta interpelleerde de regeering aangaande twee soldaten, die naar Afrika waren gezonden. De minister van oorlog heeft hierop geantwoord, dat twee onderofficieren, die met lijsten van in schrijving en nog twee anderen, die met brand brieven rondliepen, naar Afrika zijn getranspor teerd. Hij is vast besloten de discipline bij het leger te handhaven. Wanneer de soldaten in hun plicht te kort komen, zullen zij gestraft worden. Hij wil ook niet dat zij deelnemen aan politieke vereenigingen. De heer Emile Ollivier. zeide dat het gouver nement, terwijl het eene volledige constitutioneele vrijheid vestigt, zich niet door den een of ande ren aanhang kan laten belagen. Orde en veilig heid zijn de eenige waarborgen van vrijheid. Het gouvernement wil tegen geen der leden van de linkerzijde de beschuldiging opwerpen van op schudding te willen veroorzaken. Het heeft daar toe voor die leden te veel achting. Bovendien be hoeft er ten opzichte der oppositie geen sprake te zijn van opschudding. Intusschen wil' het gou vernement eene 'wettige en volledige vrijheid, maar het wil niet dat die vrijheid tot zwakheid zal leiden. Deze woorden werden levendig toegej uicht. De heer Gambetta verklaarde dat het gou vernement niet behoeft te rekenen op de onder steuning der oppositie, maar dat deze volstrekt geen opschudding verlangt. De tijd zal komen zeide hij waarin de meerderheid, zonder tot geweld toevlucht te nemen, tot de republiek zal komen. De heer Ollivier wees op de contradictie in de woorden van den heer Gambetta. Hij voegde er bij dat het ministerie bij zijne optreding heeft besloten, het beginsel, waaraan het zijn ontstaan heeft te danken, niet te laten aanranden. De heer Jules Favre betreurde de optreding eener parlementaire regeering, die aanvangt met «ene discussie over de constitutie te verbieden. De heer Pinard zeide, dat men den weg naar de vrijheid kan bewandelen, zonder elkander op grond van het verledene beleedigingen toe te voe gen, maar ook zonder de solidariteit tusschen op volgende ministers te erkennen. Na dit een en ander is tegen aanstaanden Maan dag aan de orde gesteld de discussie over vier interpellatiën, namelijk 1°. over de handels-tracta- ten; 2'. over de tijdelijke toelatingen; 3'. over eene parlementaire enquête betreffende het nieuw staathuishoudkundig regime; 4°. over de handels vloot, Op elke quaestie zal men eene, mits duidelijk, gemotiveerde orde van den dag kunnen indienen. Heden Dinsdag zullen de vice-voorzitters be noemd worden. België. Men vormt op dit oogenblik te Brussel eene maatschappij tot het leggen van spoorbanen langs de straatwegen. De maatschappij zal tot titel voe ren: „Maatschappij voor het daarstellen en exploi- teeren der spoorwegen van gemeentebelang", en stelt zich ten doel al de gemeenten van eenig belang in België door middel van dusdanige spoor wegen aan het groote spoorwegnet te verbinden. De locomotieven zullen kleine stoomtuigen zijn van 5 a 10 tonnen. De treinen zullen eene snelheid kunnen nemen van 20 a 25 kilometers per uur, die bij den doortocht in de middelpun ten der bevolking op 15 kilometers zal worden gebracht. Men zal in de volkrijkste plaatsen zon der gevaar kunnen rijden, aangezien de treinen kunnen worden stilgehouden op een afstand ran 3 a 4 meters. De kosten voor het leggen dezer spoorwegen zijn op 15,000 fr. per kilometer geschat, terwijl de prijs van het materieel en de kosten van exploitatie ook gering zullen zijn, derwijze dat met een kapitaal van 30,000 fr. per kilometer, alle kosten inbegrepen, de spoorweg in werking kan worden gesteld De tarieven zullen op den voet van die der spoorwegen van den staat worden geregeld. Onder het publiek in België is de vraag van den census en de uitbreiding van het stemrecht aan de orde van den dag. Bij de liberale asso ciatie te Brussel, die bezig is haar reglement te herzien, is een voorstel aanhangig om de afschaf fing van den census in het programma van de liberale partij op te nemen; dat voorstel vindt er groote tegenkanting, daar het tot wijziging van eene bepaling der constitutie, zou leiden. Eene andere vereeniging, la Ligue de la Ré- forme Electorale, is dezer dagen te Brussel ge vormd met het doel om het algemeene stemrecht of althans eene groote uitbreiding van het stem recht aan de wetgevende macht af te dwingen, des noods met revolutionaire middelen. Door conservatieven onder de leiding van den heer Alph. Nothomb wordt eene Association pour la Réforme Electorale opgericht, die in gansch België werkzaam zal zijn om de zaak der uit breiding van het stemrecht^met alle constitutio nele middelen, zoo als petitien, volksvergaderingen, openbare voorlezingen en het uitgeven van vlug schriften te bevorderen. Onder de conservatieve partij in Belgie is de wensch naar uitbreiding van het stemrecht vrij algemeen maar is men het omtrentde mate daarvan nog niet eens. De Echo du Parlement verwijt aan den heer Nothomb en diens conservatieve medestanders, dat zij, zelve nog oneenig omtrent de mate en aard der kieshervorming zijnde, al vast de hand aan de progessisten, de radicalen en socialisten reiken, met het doel om door dat gedrogtelijke bondgenootschap de liberale partij uit het bewind te drijven TELEGRAMMEN. Parijs, 10 Jan. De Pays deelt een brief mede van prins Pierre Napoleon Bonaparte, waarin Rochefort tot een duel wordt uitgedaagd. Volgens de Liberie zou Victor Noir getuige zijn in het duel tusschen prins Pierre Bonaparte en Rochefort. Madrid, 10 Jan. Het ministerie is thans ge constitueerd met Rivero als minister van binnen- landsche zaken. Topete is minister van marine en Montero Rios van justitie. Sagasta is minister van staat. De ministers zullen nog heden in functie treden. Gisteren heeft te Oviedo eene groote volksde monstratie plaats gehad tegen de partij van Mont- pensier. José Olozaga volhardt in zijne weigering tot aanneming der portefeuille van justitie; Topete heeft de aanneming eener portefeuille afhankelijk gesteld van het besluit van Olozaga. Het gerucht dat Olozaga tot president der Cortes zal worden benoemd en dat Martos als gezant naar Parijs zal vertrekken, is ongegrond. Parijs, 11 Jan. De Conslilulionnel bevestigt het bericht dat de heer Victor Noir door prins Pierre Napoleon Bonaparte is om het leven gebracht. Het blad deelt dienaangaande de volgende bij zonderheden mede: in zijn brief aan Rochefort had de prins dezen verweten, hem persoonlijk te hebben beleedigd door een artikel, gevloeid uit de pen van een zijner handlangers. Gisteren -begaven de heeren Victor Noir en Ulric Ton- ville zich naar den prins, als gevolmachtigde van den heer Pascal Grousset, die het bedoelde artikel in de Marseillaise had onderteekend. Bij den prins toegelaten, vroeg deze hun of zij de handlangers waren, door Rochefort gezonden. Nauwelijks waren deze woorden geuit, of Vic tor Noir gaf den prins een hevigen slag in het gelaat en Tonville, die waarschijnlijk een we- deraanval verwachtte, haalde een revolver te voorschijn. Bij zulk een gewelddadige aanranding nam de Prins snel een pistool uit het in de zaal aanwezige rek en gaf vuur op den heer Victor Noir, die gewond nog de kracht had den trap af te klimmen, maar aan het einde daarvan geko men, ineenzakte. De minister van justitie heeft de onmiddellijke inhechtenisneming van den Prins gelast. De Keizer heeft dien maatregel goedgekeurd. De instructie heeft reeds een aanvang genomen. Het Journal o/ficiel bevat een keizerlijk besluit, houdende bijeenroeping vón de Kamer van in beschuliligingslelling van het Hooge Hof van Justitie, om de misdaad van manslag, aan den Prins Pierre Napoleon Bonaparte te laste gelegd, te onderzoeken. De minister Ollivier heeft den Keizer een rapport ingediend, waarvan de conclusie strekt om aan Ledru Rollin den vrijen terugkeer in Frankrijk te vergunnen. Dit rapport is door den Keizer goedgekeurd. Het Journal O/jiciel bevestigt het bericht, dat de minister van justitie de gevaogeneming van Prins Pierre Napoleon Bonaparte heeft gelast. De Prins had dit bevel reeds voorkomen, door zich gevangen te stellen bij den commissaris van politie van Onteuil. Hij is onmiddellijk naar de conciergerie overgebracht. De heer Seucier is benoemd tot prefect van het departement der Rhone. Nlarlitbex-iclrten. Amsterdam, 10 Jan. Tarwe Oud Bont Poolsche 338, 325, op tijd. N. B. Poolsche 300 op tijdRogge Galatz 1S3 c. z/lc., Taganrog puike 180,1S2 c. z/k., Petersburger 180 c- z/k.; op levering Maart ISO, 181, Mei 182, 183; stemming: Rogge, Tarwe en levering flauw; Raapolie vliegend 41, naj. 33?i, voorj. 41; Lijnolie vliegend 32, voorj. 32%; Kool zaad April 7814, Oct. 7014. Rotterdam, 10 Jan. Tarwe 30 et.Kogge 20 ct., Gerst 20 ct., Haver 20 ct., Kanariezaad 75 ct., Paardenboonen 25 ct. en Bruineboonen 25 ct. per mud lager; overige artikelen als voren. Meekrap. Bij ruime aanbiedingen waren de prijzen geheel onveranderd en was de handel iets levendiger. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leidon, op Donderdag 13 Januarij 1S70, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Benoeming van een gecommit teerde tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 2°. Benoeming van eene 1ste hulp onderwijzeres der 4de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes. 3°. Suppletoire staat van begrooting, dienst. 1869. 4°. Voorstel van de raadsleden B. \V. Wttewaall, Mr. P. du Rh'11, H. C. Hartevelt, F. A. Verster en Mr. R. Th. Bijleveld tot het brengen eener wijziging in de algemeeno polioie-verordeniug. 5". Rekening van Regenten der Armbakkerij over den jare 1869. Officieele Bei-icliteii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koniuklijk besluit van den laten December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van .Ycilor- landselien oorsprong of' bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden inge voerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, In de maand Januarij IStb ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. Leiden, 27 December 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 dei- Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onder hevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den Sisten Januarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, en door den aangever onderteekend billet; en dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1870 dagelijks en kosteloos ten kantore van den Ont vanger verkrijgbaar zijn. Nog wordt opgemerkt dat honden, die voor de be lasting worden aangegeven als uitsluitend gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen, niet anders op den openbaren weg mogen komen dan begeleid en vastgebonden aan een touw of ketting. Leiden, 6 January 1870. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 14 der Instructie voor de ijkers eu adjunct-ijkers der maten, gewigteh en weegwerktui gen, vastgesteld door den Minister van Binnenlaud- sche Zaken, dd. 21 December 1869; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat het IJk- kantoor binnen deze gemeente geopend zal zi|n op Woensdag en Zalurdag van elke week, van 's morgens negen uren tot 's namiddags een uur. Leiden, 10 Januarij 1870. LAATSTE BERICHTEN. 's-Graveniiage, 11 Jan. Z. M. heeft bevorderd tot landmeter bij het kadaster 1" kl. den heer W. F. Bruinier, thans 2d° klasse; benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen den heer H. W. M. Habraken, thans in diezelfde betrekking te Delft en te Delft als zoodanig den heer W. C De Man, thans te Eist. Z. M. heeft aan den heer C. Scheltus, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en acc en van de belasting op de gouden en zilveren werken te Groningen benoemd tot ontvanger der bir. belastingen 1ste afdeeling te 's Graven- hage.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3