chteig^eeite door de bezetting en de ziekenhuizen en terbruikt wordt. Jlai' In de Rumenische Kamer heeft Balliacs het j gedaan, eene commissie te benoemen, ^0n°'n leen wet te ontwerpen, ter regeling van den estand der Israëlieten in het vorstendom. Het )orstel is naar de afdeelingen verwezen. ri. stda» en uit. buitenland. Egypte. Iiun r Uit Suez wordt in dato 24 Dec. gemeld, dat ame.jna al de beambten aan het kanaal werkzaam Ultjn ontslagen, het hospitaal is opgeheven en de 1(jer|'erkzaamheden slechts bij Spaluff en Serapeum a 'orden voortgezet. Binnen een paar maanden tlire.oopt men daar zooverre met het uitdiepen ge- versorderd te zijn, dat geladen stoomschepen van jeci et kanaal zullen kunnen gebruik maken. luch Spanje. 3 in De Iberia (een blad, dat vroeger door den tegen- PJeVoordigen minister van binnenl. zaken Sagasta oneieredigeerd werd, en thans nog als diens orgaan 3 beschouwen is) yerklaart, dat Spanje nog in laa.e maand Januari een koning zal hebben. Niets toonvaarborgt echter voor het oogenblik de uitkomst inktlier voorspelling. Mogelijk wordt er evenwel op 1 Grets anders mede gezinspeeld. De progressistische ilesliiartij moet namelijk, nu de kandidatuur van den It thpertog van Geuna faalt, van plan wezen de tus- iiactichenregeering voor een onbepaalden tijd tc ver- oscleDgen en den regent, den hertog de la Torre, we alle teekenen der koninklijke waardigheid te geiierleenen. ces |n het rapport der commissie, belast met het tnderzoek van de begrooting van uitgaven, wordt d doSewezen °P overdreven bevordering, die onder en.edeze regeering in het Spaansche leger plaats lve„lieeft gevonden, zoodat dit op elke zes soldaten 'eeréen officier telt; bij eenige corpsen is de verhou- in ijding nog erger en vindt men éen officier op elke jrvijf soldaten, terwijl het Pruisische leger, op dez,voet van vrede, niet meer dan éen officier heeft itst PP elke 24 man. i he Kerkelijke Staat. •raa Onder het opschrift De Paus en zijn leger "'schrijft de Presse: Op 27 Dec., zijn naamdag, "'ontving de Heilige Vader onderscheidene deputa- dl'Hiën, o. a. ook in de troonzaal al de officieren ''"der pauselijke armee onder aanvoering van ge- uktjjeraal Kanzier. Gelijk de Volksjreund (een ultra- ;wa montaansch blad) zegt, zeide de Paus in zijne dankende beantwoording der gelukwenschen van hee de" generaal, nadat hij den goeden geest van jeéhet leger had geroemd: „Velen houden er zich rai mede bezig om te onderzoeken of het wel noo- silaidig ware dat ik een leger heb, daar toch Christus e g, en Petrus geen krijgslieden te hunner beschik- ;0ni king hadden." Om deze tegenwerping uit den t lf weg te ruimen, zeide o. a. de heilige vader, dat Erie Christus, gelijk men in de Heilige Schrift lezen üië kan, legioenen van engelen tot zijn dienst had, )0,i en zóo ook Petrus, die door een engel uit zijn 501 gevangenschap werd verlost. Maar, zeide hij, de et tijd van zulke wonderen is voorbij, en de Paus moet zu zich nu ook van wapenen bedienen, om zich 3. t tegen zijne vijanden te verdedigen. In eene aan- ek spraak tot eene geestelijke korporatie sprak de lip zi Heilige Vader er van, dat hij het bewustzijn omdroeg, dat ook hij menschelijke zwakheden en ge breken bezat. Vat men hiermede, zegt ten slotte de Presse, de uiting des Pausen te «amen dat de tijd der wonderen voorbij is, dan blijkt daaruit, hoe zich welligt monseigneur Mastaï Feretti als kardinaal over de onfeilbaarheid des Pausen zoude hebben uitgelaten." r- .rAls een staaltje van de fabelachtig hooge prij- i 1 zen, die thans te Rome voor woningen gevorderd I e en betaald worden, wordt gemeld, dat een Hon- gaarsche kerkvorst voor zes kamers op de derde >dr verdieping, in een afgelegen straat, 12,000 franks per maand moet betalen, en bovendien zelf het huisraad ten bedrage van 11,000 fr. zich heeft moeten aanschaffen. Oostenrijksch-Hong. Monarchie. Toen voor eenige dagen de nieuwbenoemde Pruisische gezant generaal Von Schweinitz om zijn eerste bezoek ten hove af te leggen, met het hofrijtuig op het voorplein van het paleis was aangekomen, bevond zich iemand aan de groote trap van den ingang, die naar het scheen, alles in het werk stelde om de aandacht te trekken; hij was gekleed in Hanoversche uniform, hetgeen niet weinig toebracht om aan de zaak zelfs meer dan den schijn eener demonstratie te geven. De man in de niet meer officieel erkende uniform was de kroonprins van Hanover. Het hier me degedeelde feit had een zeer onaangenainen in- druk gemaakt op den Pruisischen gezant, hetgeen door den scherpzinnigen rijkskanselier, zegt de Keue Freie Presse, onmiddellijk werd waargeno men. Het gevolg hiervan was, dat weinig tijds daarna een hoofdambtenaar van de rijkskanse larij zich aanmeldde bij den heer Platen, op- percereinoniemeester van den ex-koning van Hanover Uit naam van den heer Von Beust deelde hij hem diens hooge ontevredenheid mede over het gebeurde; hij voegde, er den wensch bij, dat de onttroonde koning het voegzaam mocht achten zeer spoedig een vreedzaam verblijf bui ten de grenzen der Oostenrijksche staten te kiezen. O ii i twelilnixl. Aan het hof van Pruisen vond op 1 Januari op de gebruikelijke wijze de gewone nieuwjaars receptie plaats. Aan het hoofd van het kabinet verscheen graaf Von Bismarck en voor de eerste maal in zijne nieuwe hoedanigheid van staats minister, de president van de bondskanselarij, de heer Delbrück. Men verzekert dat de bondskan selier geheel hersteld is en thans de geheele lei ding der zaken weer op zich zal nemen. Hij moet zich alleen wachten voor overspanning en al te groote opwekking. Op diezelfde receptie werd den Koning, bij monde van maarschalk Wrangel, geluk gewenscht namens het leger. In zijn antwoord wees Z. M. ook op de onderscheiding, hem vanwege den czaar van Rusland ten deel gevallen, die hem de orde van St. George had geschonken, eene orde die niet dan aan de uitstekendste leger hoofden, en dan nog bij uitzondering, wordt ver leend. Z. M. zeide bij die gelegenheid: „'t Is aan U, Mijne Heeren, dat ik die eer heb te danken, zoowel aan hen die het leger ter overwinning hebben geleid als aan hen, die het jaren lang gevormd hebben en voorbereid, om tot zulk een uitslag te kunnen geraken." Mogen eenigen in die woorden een kwaad voorteeken, mogelijk zelfs oorlogzuchtige toespe lingen zien, men houde dan in het oog, dat de Koning tegenover zijne generaals geen andere taal kon voeren. De Badensche regeering heeft, met het oog op de omstandigheid, dat de vergunning tot het houden van speelbanken in het Noordduitsch- Verbond eerst met 31 December 1S72 eindigt, besloten om de pacht der speelbank te Baden tot dien termijn te verlengen, maar dan ook onher roepelijk te doen eindigen. De pachtsom is echter van 300,000 fl. tot 500,000 fl. 'sjaars verhoogden ook de andere verplichtingen des pachters, zoo als die tot onderhoud en verfraaiing der bestaande inrichtingen, zijn aanmerkelijk uitgebreid. Ten gevolge van die overeenkomst, zal het reservefonds voor de verschillende badinrichtingen met het einde van het jaar 1872 ongeveer een half mil- lioen thaler bedragen. Frankrijk. De Pall Mall Gazette geeft de volgende beschrij ving van den persoon des nieuwen eersten mi nisters, den heer Emile Ollivier. Hij behoort niet tot de mannen, wier gelaat hunne groote talenten en gaven verraadt. Hij is zeer lang, bij zonder tenger, en zijn bleeke kleur, kleine zwarte bakkebaarden en stalen bril doen hem meer op een bedeesden hulpprediker dan op den eersten minister van Frankrijk gelijken. Hij loopt zeer gebogen en draagt meestal een zwart kalotje, hetwelk het eenige punt van gelijkenis is tus- schen hem en zijn grootsten staatkundigen te genstander, den heer Rouher. In de Kamer klinkt zijne stem zeer zacht, doch tevens zeer duidelijk, zijne redevoeringen zijn steeds vol van beeldspraak en de taal, welke hij gebruikt, is bijzonder sierlijk. In de laatste Kamer had hij den naam van na den heer Berry er het beste Fransch te spreken. Zijn grootste fout is, dat hij zoowel in zijne re devoeringen als in zijne boeken een te groot gebruik maakt van het persoonlijk voornaam woord ik in al zijne verbuigingen. Uitdrukkingen als: „Wat mij aangaat", mijne meening is", „ik geloof", „ik beweer", komen onophoudelijk voor en een der grootste redenen van zijn gebrek aan populariteit is deze te blijkbare ingenomenheid met zijn eigen persoon. De heer Ollivier is een man van groote kunde en rechtschapenheid, en al heeft hij ook niet de ontzaglijke energie van den heer Rouher, zoo zal zijne kalme, bedaarde wijze van argumen teeren en handelen misschien op den langen duur grooter indruk maken. Hij heeft éen groot gebrek voor een konstitu- tioueelen minister, dat hij namelijk bijzonder fijngevoelig is, en aan zijne tegenstanders steeds toont, als hunne aanvallen hem gewond hebben. Waarschijnlijk zal hij echter na eenigen tijd wel wat minder teergevoelig worden- Hiervoor is liij in een goede leerschool. De heer Ollivier is pas 43 jaren, doch zijn loopbaan is bijzonder schit terend geweest. In 1848, toen hij dus slechts 22 jaren oud was, werd hij kommissaris-ge- neraal van de republiek te Marseille en na derhand prefekt. Hij werd driemaal in het Wetg. Lich. verkozen, en werd tweemaal als advokaat geschorst, wegens zijne moedige, open hartige wijze van voor de waarheid uit te ko men. Den eersten keer, in 1857, werd hij voor zes maanden geschorst, omdat hij weigerde voor den krijgsraad te Lyon te pleitende tweede maal werd hij voor drie maanden geschorst, omdat hij voor de correctioneele rechtbank een vurige redevoering had gehouden, tot verdedi ging van den heer Vacherot, die zich aan een drukpers-delikt had schuldig gemaakt. De heer Edmoud Desfossé toont in eene on langs verschenen brochure aan, dat de bevolking in Frankrijk met elk jaar afneemt, in dien zin, dat de vermeerdering van het getal bewoners, in verhouding tot andere landen telkens geringer wordt. De schrijver geeft daaromtrent enkele bijzonderheden en laat meestal de cijfers spreken, die zich als dreigende spoken opdoen. Meer dan 100,000 zuigelingen sterven jaarlijks aan gebrek van zorg en verpleging; ongeveer 15,000 van de jonggeborenen, die uit de hoofdstad gezonden worden, om daar aan de zorg of liever aan de onverschilligheid te worden overgelaten van haar die de plaats eener moeder moeten bekleeden, keeren niet terug, en vullen de kerkhoven der middeldepartementen. Met deze en tal van an dere [cijfers, geplaatst tegenover de statistiek van andere rijken, toont de schrijver aan, hoezeer Frankrijk bij de andere landen in dit opzicht ten achter staat, omdat het huiselijk leven aldaar meer en meer wordt ondermijnd, en niet het minst in die klassen, welke zich nog op bescha ving beroemen, maar zich aan den godsdienst weinig laten gelegen liggen. TELEGBAiMMEN. Parijs, 3 Januari. De dagbladen zijn ingenomen met het nieuwe Kabinet, welks samenstelling een uitvloeisel is van de overeenstemming tus- schen het rechter- en linkercentrum. St.-Petersburg, 3 Jan. De regeerings-commissie, belast met het onderzoek betreffende het over nemen van de spoorweglijn Charkoff-Azof, heeft vergunning gegeven, om den geheelen spoorweg voor het verkeer te openen. De dienst zal morgen reeds een aanvang nemen. Weencn, 3 Jan. De Aartshertog Albrecht is heden naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken. Opnieuw is het gerucht verspreid, dat de Keizer weldra naar Rome zal vertrekken. Doch van officieuze zijde wordt dit gerucht ten stel ligste tegengesproken.- Lissabon, 3 Jan. De Gironde is alhier gearri veerd met tijdingen uit Rio-Janeiro. Wegens een gebrek aan de machine heeft de boot oponthoud gehad. De graaf d'Eu werd met een gedeelte der Braziliaansche troepen uit Paraguay te Montevideo terugverwacht. Kio-Janeiro, 16 Dec. Volgens berichten uit Paraguay is Lopez uit zijne laatste verschansing verdreven en heeft hij met zijne familie en eenige officiereu de wijk genomen naar Bolivia. De graaf d'Eu zal met het geallieerde leger terugkeeren en een bezetting van achtduizend man, namelijk zesduizend Brazilianen en tweeduizend Argen tijnen, in Paraguay achterlaten. Havana, 2 Jan. De insurrectie loopt ten einde. De revolutionaire junta heeft besloten het conflict op te geven, ten gevolge .der tegenwerking van Amerika. De insurgenten onderwerpen zich. Florence, 3 Jan. De Opinione verzekert, dat de Ministerraad zich heeft verklaard tegen de can- didatuur van den Hertog van Genua voor den bpaanschen troon. De Gazzelta en Nazione zeggen, dat, hoewel de groote meerderheid in het Minis terie tegen die candidatuur is, er evenwel daar omtrent nog geen definitief besluit is genomen. Uarcelona, 2 Jan.( des avonds). Eenige groepen vijandig gestemde lieden hebben het rijtuig van Zorilla achtervolgd, fluitende en gillende en onder het aanheffen van den kreet: leve de federale republiekEen flesch, gevuld met terpentijn, werd naar het rijtuig geslingerd. Zoowel de infanterie als de kavalerie zijn in de kazernen geconsigneerd. Zorilla is bij het verlaten van het stadhuis door een piket kavalerie geëskorteerd. jVX arktberichten. Rotterdam, 3 Januari. Granen met weinig aan voer; alles onveranderd te beschouwen. Bijna zonder handel. Meekrap. Bij kleine aanbiedingen tot meestal te hoog gestelde limites was de handel heden onbeduidend. Officieele Berichten. Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver- pligtiug tot het doen van aangifte voor de Natio nale Militie, in de maand Januarij 1870, voor hen die op den lsteu Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar 1S.51, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 191e jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20Ue, ingezetenen zijn geworden; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op Maandag den 10 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 11 u de wijken 4 en 5, op Woensdag den 12 wijk G, op Donderdag den 13 v wijk 7, op Vrijdag den 14 de wijken 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-neten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de I Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. Leiden, 3 Januarij 1870. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen vana. Gebr. Affourtit, b. Louis Cjieistiaan Afeourtit, c. Hendrik Nico- eaas van Baardwijk, d. JonANNES Jacobus Brand- hoff Isselmann, e. Willem Feederik vax Har- trop junior, Louis Francis Meijeraan, g. Abraham Somerwil, h. Cornelis Perk van Sons- bef.k, i. Nicolaas Karel Swemer, en j. Abram Wagemans, allen winkeliers, binnen deze gemeente woonachtig en houdende verzoek om eene bewaar plaats van petroleum te mogen inrigten, alsmede de adressen van: k. Eelke Wopkes van der Meer, koopman, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt om de pakhuizen aan de Oude Vest, wijk VI n°. 554 en aan de Uiterstegracht, wijk VII n°. 412, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en bezigen; en Hermanus Vetlbrief, schrijnwerker alhier, behelzende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, in het pakhuis in de Nonnensteeg, wijk I n°. 404, een fournuis te mogen doen plaatsen; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incommodo, door Burgomeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den Gdcn Januarij eerstkomende, 's voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 3 Januarij 1870. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 4 Januari. De Hooge Raad der Nederlanden, Kamer van strafzaken, heeft in zijne zitting van heden o. a. uitspraak gedaan op een beroep in cassatie tegen een arrest van het hof in Drenthe, in welke zaak Mr. Oldenhuis Gratama niet als verdediger van den beschuldigde voor het hof was toegelaten, omdat hij in diens rechts geding ook als getuige was gedagvaard, terwijl den beschuldigde door den president van het Hof een ander verdediger was toegevoegd. In strijd met de conclusie van den Adv.-Gen., die meende dat het toevoegen van een raadsman alleen mag geschieden, wanneer de besch. zich zelf er geen kiest, en dat het recht van verdedi ging voor dezen beschuldigde alzoo was verkort, heeft de Hooge Raad het beroep iu cassatie zoo wel tegeu het incidenteel als tegen het eindar- rest verworpen. Vervolgens heeft de Hooge Raad ook verwor pen het beroep in cassatie van B. Walraven, die door het Hof in Noord-Holland tot 20 jaren tucht huisstraf is veroordeeld, ter zake van poging tot moord, op zijn lOjarig zoontje gepleegd. Daarna heeft de Adv.-Gen. Smits conclusie ge nomen in de zaak van den heer J. A. De la Vieter tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland waarbij hij tot geldboete is veroordeeld wegens het als drukker van een geschrift, waarvan de schrijver niet bekend of aangewezen is, in een gedrukt, verspreid en in omloop gebracht ge schrift aan iemand toevoegen van beleedigende uitdrukkingen, houdende ten-laste-legging van eene aangeduide ondeugd. Adv.-Gen. kon zich niet vereenigen met het middel van cassatie, na mens requirant bij pleidooi voorgesteld. Hij con cludeerde mitsdien tot niet-ontvankelijk-verklaring van den requirant voor zooveel de vrijspraak be treft en overigens tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 25 Jan. Weenen, 3 Jan. Bij de heden plaats gehad heb bende. seriëntrekking der Oosten r. krediet-loten 1858 fl. 100, zijn de volgende 16 seriën uitgetrok ken: serie 3902, 1332, 45, 432, 476, 1139, 1300, 1489, 1491, 2175, 2405, 2784, 3212, 3343, 3504, 4108. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde pre- miëntrekking zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 3902, N°. 13 fl. 200,000; serie 1332 N«. 85 fl. 40,000serie 45 N°. 12 fl. 20,000. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. DCC. GEHUWD. 29. P. Po9thuroa en C. Hosbach. Leeuwarden. DCC. BKVALLEN. 27. B. Des Tombe, geb. Cruys, Z. Arnhem. 29. M. P. Hoeker, geb. Albarda, Z. Amsterdam. 30. L. Schaap, geb. Kaag, D. Z. Amsterdam. 30. A C. E. ZuyderhofF, geb. Van Musschenbroek, D. Am- 30. E. Kuiper, geb. Hovcns Grc've, Amsterdam, [sterdam. 31. S. Dirkzwager, geb. Koper, D. Schiedam. 31. J. H. Exalto, geb. Dc Jong, Z. Moordrecht 31. H. M. C. Kaulbach, geb. Van ReyD, D. Vclzen. 31. J. P. Jonker, geb. Schreuder, D. Amsterdam. 81. H. Bagge, geb. Vau Batenburg, D. Worraervecr Jan. 1. R. Cohen, geb. Knock, Z. Rotterdam. 1. A. Eichboltz, geb. Anink, Z. Amsterdam. 1. J. F. M. Kopers, geb. Schoemaker, U. Amsterdam. 2. M. J. Huygcns, geb. TaDgc, I). Arasterdam. Dec. OVERIiKDKN. 27. H. Van Banning, geb Van Vliet, V. 56 j. Amsterdam. 27. L. KIcyenberg, M. 66 j. Meppel 27. M. De Lange, V. 70 j. Helmond. [72 j. Arasterdam. 28. E. C. J. Clockener Bronsson, geb. Van den Corput, wede. 28. A. Elzevier Stokmans, D. 6% m. Amsterdam. 28. D. Van Eps Reerink, wedr. 85 j. Eibergen. 29. I). Buys, Z. 19 j. Koog a/Zoan. 29. M. Guimond, Z. 2% j Brussel. 30. M. Brouwer, wedr. 79 j. Amersfoort. 30. M. S. Hocleu, geb. Oor, V. 74 j. Kortenhocf. 30. J. D. Van der Horst, Z. 6 m. Goudswaard. 31 G. Doorn, M. 34 j. Amsterdam 31. A. Wezel, geb Hardcveld, wede. 82 j. Wormerveer. 31. E J. Rodenburgb, V. 70 j, Rotterdam. 31. W. C. Bopp, I). 18 j. ^Bodegraven. SI. N. B. Soute, geb. Dc Cloedt, V. 55 j. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3