5jd djo diën, zullen worden toegelaten, om in de rechten of medicijnen aan eene hoogeschool te studeeren? Twee hoogescholen hebben de vraag toestem mend beantwoord, namelijk die te Koningsbergen en die te Greifswald. Opmerkelijk is het, dat het juist de twee minstbezochte hoogescholen zijn. De ware beweegreden van het gegeven antwoord laat zich derhalve voldoende aanwijzen; daar mede echter is de zaak niet in het minst ge rechtvaardigd. De universiteiten daarentegen, waar de professoren de classieke studiën in eere willen houden, zooals die te Berlijn, Halle, Bres- lau (van deze is het advies bekend), hebben zich met kracht daartegen verklaard. De behan deling van deze quaestie in dier voege, heeft plaats gehad op het voorstel van het Huis der Afgevaardigden, naar aanleiding van eene petitie deswege bij het Huis ingezonden. Den 2BS,'° December is op den berg Rugard, op het eiland Rügen de eerste steen gelegd van het gedenkteeken ter eere van E. M. Arndt. Het was juist honderd jaren geleden, dat hij daar het eerste levenslicht aanschouwde. Ook in verschei dene andere Duitsche plaatsen is deze dag feeste lijk gevierd. Oosteui-yksolx-Hoiigr. Houarchie. De ministeriëele crisis duurt voort, zonder dat er nog veel hoop bestaat, dat de keizer spoedig een besluit zal nemen, en een deel van zijne ministers hun ontslag geven. De partij Taaffe wordt ondersteund door Gzechen, Polen enz., door al die landen, die verlangen dat de baud tusschen hen en Duitsch-Üostenrijk losser worde gemaakt; de andere partij vindt meer haar steun in de Duitsche landen van Oostenrijk. Voor de toe komst van de monarchie zal de beslissing, door den keizer te nemen van grooten invloed zijn. Ver krijgen de federalisten, de drie ministers, wier hoofd Taaffe is, hun zin, de bevolking zal voor een tijd tevreden gesteld zijn; de Czechen zullen gehoorzame onderdanen worden, alle Slaven zullen voldaan zijn. Maar de kracht der regee ring zal ook verlamd zijn, de partijstrijd in Bo- hemen, Silesië, Moravië zal met nieuwe kracht uit breken, en de geheele oplossing der monarchie zal wellicht nabij zijn. Voor dit oogenblik verwacht men ook meer, dat de Keizer het plan zijner andere ministers zal omhelzen, en dat door het ontslag der drie eerstgenoemden de aanvang zal gemaakt wor den, met eene hervorming der kieswet, die het bren gen van eenheid in de monarchie ten doel heeft. Uit Cattaro is bericht ontvangen dat de opstan delingen van Braic, Maina en Zuppa hunne wa- )Dt penen uitgeleverd en gijzelaars voor hun trouw gegeven hebben. Slechts de Crivoscianen hadden eu zich nog niet formeel onderworpen, maar toch ^n, hunne onderwerping aangeboden, en de onder- handelingen daarover waren alleen wegens de [a stormen, welke de hoofden der dorpen belet ge hadden in genoegzamen getale ter bepaalde plaatse jei te verschijnen, nog eenige dagen uitgesteld ge- ln worden. Op grond van deze berichten meende n( men te Weenen den opstand in Cattaro als voor- ei goed geëindigd te mogen beschouwen. Echter in ontbreekt het niet aan de. zoodanigeu, die meenen jp dat op eene onderwerping, welke alleen het ,2e gevolg is van gebrek aan levensmiddelen, geen a staat gemaakt kan worden, en die daarom de jj, regeering vermanen om voortdurend op hare hoede te zijn en maatregelen te beramen tot wegneming jsj van de ontevredenheid, die tot den opstand in Cattaro geleid heeft en die zich niet tot dat dis trict alleen bepaalt, maar zich in geheel Dalmatië openbaart. rrankrjjk. „Anna, zuster Anna, ziet gij nog niets komen is de vraag die men zich in Frankrijk na de kei zerlijke opdracht aan Emile OUivier doet, en nog altijd luidt het antwoord als in het bekende sprookje. Nog geen ministers; de tijd is nog wel zoo lang niet, in andere constitutioneele landen duurt 't wel wat langer, voordat er een nieuw ministerie is samengesteld, maar de hoofddeugd der Frauschen bestaat nu eenmaal niet in geduld, en daarbij, eindelijk te krijgen een echt consti tutioneel ministerie, is 't wonder dat men daar na IS jaren lang aan de persoonlijke willekeur van een vorst te zijn onderworpen geweest, niet met verlangen naar uitziet? Intusschen is het toch geoorloofd al vooruit de waarschijnlijke kansen te bespreken. Hieraan ontbreekt het natuurlijk niet. In de eerste plaats vestigen sommigen de aan dacht op den afscheidsbrief, dien de keizer aan Forcade heeft gericht; hij bedankt daarin den aftredenden minister dat hij trouw de laatste her vormingen heeft ten uitvoer gebracht. Een slecht voorteeken, zeggen zij. Veel van onze illusiëu, door de opdracht van Ollivier ontstaan, gaan ver loren. De keizer erkent, dat het vorige ministerie eeds trouw de nieuwe constitutie heeft ten uit voer gebracht; eene verandering van régime hebben wij dus niet te verwachten, en alleen een minis terie uit nieuwe personen samengesteld. Daarbij is Rouher weder tot president van den senaat benoemd. De keizer blijft dus zijne vroegere politiek volgen, en vergeeft een betrekking van sooveel gewicht tijdens eene ministerieele crisis, even alle constitutioneele eischen in. Doch vergeet men niet hierbij, dat het hier minder de vraag is, wat de Keizer denkt, wat de Keizer wil, maar hoe de nieuwe minister zich zal houden, hoe het Wetgevend Lichaam gestemd zal zijn Frankrijk heeft een consti tutie, het Wetg. Lichaam is nu in het bezit gesteld van al die rechten, die het noodig heeft, om zijn invloed tegenover de regeering te doen gevoelen, wat vraagt men dan nog, wil de Keizer de nieuwe constitutie wel in praktijk brengen? het komt er op aan dat het Wetgevend Lichaam, dat het nieuwe ministerie dit ernstig wil. En dan zal het zonder twijfel bij de weife lende houding, die de vertegenwoordiging tot nu toe heeft aangenomen, bij het onbepaalde van de partijen die zich daar gevormd hebben, voor het grootste gedeelte afhankelijk zijn van den persoon, die het nieuwe ministerie zal samen stellen, van zijn meerdere of mindere onafhan kelijkheid tegenover den Keizer, of het jaar 1870 voor Frankrijk het begin zal zijn van een nieuw tijdperk. There is the rub. Wij gaven gisteren een portret van Emile Ollivier, en hoe weinig vleiend voor den man, allen komen daarin overeen dat het goed ge troffen is. Een cameleon wordt hij genoemd er zijn er meer van die kleurin Frankrijk,en gaat mende geschiedenis na van allen, die het ongeluk hebben gehad achtereenvolgens een politieke rol te spelen tijdens de Julie monarchie, de revolutie, het pre sidentschap, en het keizerrijk slechts zeer weinigen zijn er, die ongedeerd uit een derge lijke vuurproef te voorschijn komen. Zij hebben allen wel eens verdedigd, wat zij vroeger of later heftig bestreden hebben. Maar OUivier heeft daarbij andere ondeugdenhij heeft eene verre gaande ambitie, hij is zeer verwaand, en hij is niet populair. Kenschetsen deze drie dingen nu den Staatsman, dien Frankrijk nu noodig heeft? En zal hij, gesteld dat hij den goeden weg op wil gaan, en ook van den keizer dit weet te verkrijgen, een steun in het Wetgevend Lichaam vinden bij hen, die hem niet alleen willen steunen, omdat hij een minister van Napoleon is? Reeds wordt als zeker gemeld dat Magne, de tegenwoordige minister van financiën, en Le Boeuf de minister van oorlog hunne portefeuilles zullen behouden, terwijl er van den heer De Laguéronniere sprake is, als minister van bui- tenlandsche zaken. De heeren Ferry, Gambetta en Arago hebben eene nieuwe kieswet bij de Kamer ingediend. Zij stellen voor, dat men éen afgevaardigde ver kiezen zal voor iedere 80,000 inwoners, waar door het land 581 volksvertegenwoordigers zou krijgen; dat de afgevaardigden voor driejaren verkozen wordendat de stembus slechts éen dag in de hoofdstad van het kanton zal geopend blijvendat de regeering geen candidaat mag stellen; dat ambtenaren van de hofhouding des Keizers geene volksvertegenwoordigers mogen zijn; dat de voorloopige eed worde afgeschaft en dat Algerië en de andere koloniën, op dezelfde wijze als de verschillende departementen van het moederland, in de Kamer vertegenwoordigd zul len worden. In de memorie van toelichting zeggen de voor stellers het. volgende; „Het bestaande kiesstelsel kan met éen woord gekenschetst wordenhet stelt het algemeene stemrecht onder voogdij. Wij wenschen het algemeen stemrecht vrij te maken. Voor alles wenschen wij dus in beginsel en practijk de officieele candidatuur te verbieden. Deze toch is het hoofdgebrek van het tegenwoordig regime. On der voorwendsel van de volksmeening te leiden, vervalscht de regeering haar, of legt zij haar aan banden. De officieele candidatuur is de gronslag en tevens het gevolg van het persoonlijk gezag, en on- vereenigbaar met een eerlijk stelsel van vertegen woordiging. Bij de laatste verkiezingen hebben 3% millioen kiezers het vonnis over haar uitgesproken „Om aan de verkeerde practijken voorgoed een einde te maken, stellen wij voor, om de ver kiezing van een door de administratie open lijk aanbevolen of officieel beschermden candidaat nietig te verklaren. Wij stellen tevens voor om de ambtenaren, die als zoodanig zich in de ver kiezingen mengen door middel van circulaires of aanbevelingen, correctionneel te straffen." Gisteren was er bij de behandeling der zaak van Traupmann bij het Hof van Assises een nog aanzienlijker menigte aanwezig dan eergisteren. Men verzekert dat de heer Lachaud, de advocaat van den beschuldigde, zal trachten te betoogen dat Traupmann krankzinnig is. Te elf uren werd de beschuldigde in de ge rechtszaal geleidhij was zeer bleek. Een der getuigen heeft geconstateerd dat hij den beschuldigde den ochtend na den moord heeft gezien, terwijl zijne kleederen met bloed bevlekt waren. Uit het chemisch onderzoek, ingesteld door den heer Roussin, is gebleken dat er zekerheid be staat dat Jean Kinck vergiftigd is door Pruisisch zuur. De procureur-generaal heeft zijn requisitoir genomen en de doodstraf geëischt. De advocaat Lachaud heeft voor de rechtbank volgehouden dat Traupmanns denkvermogen ge krenkt is, zoodanig dat hij voor zijne handeling niet geheel verantwoordelijk kan worden gesteld. „Beschouw hem zeide pleiter als een wild dier, hetwelk men wel moet muilbanden, maar niet dooden." De heer Grandperret heeft betoogd dat Traup mann zonder medeplichtigen de misdaad bedreven heeft; verder ei9chte hij dat de straf aan de schuld zou geëvenredigd zijn. De heer Lachaud heeft het woord genomen en gewezen op den toestand van Traupmanns moeder en familie. Die rede heeft den beschuldigde tranen doen storten, tot groote verwondering en ontroering van het auditorium. TELEGRAMMEN. Parijs, 30 December. De Patrie tracht te doen uitkomen dat de keizer zijne prerogatieven bin nen engere grenzen beperkt, dan in het Senatus- consult is omschreven. Er bestaat reden om aan te nemen dat Z. M. ook in de tegenwoordige om standigheden daarin zal volharden, en zich dus niet zal mengen in de onderhandelingen van den heer Ollivier tot samenstelling van een nieuw kabinet, maar dat hij, zonder eenige tegenwer ping, de hem voor te leggen lijst der ministers zal aannemen en den heer Ollivier voor de keuze der daarop vermelde personen verantwoordelijk zal laten. Men verzekert dat de he6r Laguéron niere de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft aanvaard. Men verzekert dat de samenstelling van het nieuwe kabinet morgen in het Journal Ofjiciel zal worden bekend gemaakt. De prins Latour d'Auvergue en de heer Gressier zijn benoemd tot senatoren. Honstantinopcl, 30 December. Blijkens offi cieele bekendmaking is de telegraphische gemeen schap via Bagdad hersteld. De Porte heeft van den Onderkoning van Egypte nog geen antwoord ontvangen op haren eisch tot overgave van pantserschepen en achterladers. Volgens de Levant Times zal de Onderkoning reeds binnenkort naar hier op reis gaan. Er is hier bericht ontvangen, dat bij de aard beving op Santa-Maura vele menschen zijn om gekomen. Rome, 30 December. De algemeene congre gatie, welke gisteren in de St.-Pieterskerk gehou den werd, heeft vijf uren geduurd. Dertien spre kers hebben het woord gevraagd, doch slechts vijf hebben kunnen spreken. De acoustiek der zaal is zoo slecht, dat de sprekers zich niet kun nen doen verstaan. De vergadering heeft zich bezig gehouden met philosophie en onrechtzin nigheid. New-York, 30 December. Men berekent dat in het maandelijksch finantieel rapport zal ver meld worden dat de staatsschuld sedert het vorig rapport met 3 millioen is verminderd. Bucharest, 30 Dec. De Oostenrijksche agent Zulauf heeft aan de regeering medegedeeld, dat Oostenrijk zich beijverde om de goedkeuring der Porte te verwerven op de verandering van den titel „Donau-Vorstendommen" in dien van „Ru- menië." In de kamer heeft een heftig debat plaats ge vonden, naar aanleiding van de interpellatie betreffende de Israëlieten. De regeering weigert het initiatief te nemen tot maatregelen tegen de Israëlieten en laat het aan de kamer over, daartoe strekkende voorstellen te doen. Parijs, 31 Dec. Het Journal o/ficiel, dat zeer laat is uitgekomen, bevat de lijst van het nieuwe ministerie niet. Het officieele blad meldt de benoemingen van Mgr. Freppel tot bisschop van Angers, Cuttoli tot bisschop van Ajaccio en Reyna tot bisschop van Guadeloupe. Te halftien heeft de jury uitspraak gedaan en Traupmann veroordeeld tot de straf des doods. Traupmann hoort zijn vonnis kalm aan; hij glimlacht en groet het hof, als om het dank te zeggen voor zijne uitspraak. De uitspraak van het vonnis werd door het publiek met toejuichingen ontvangen, welke even wel dadelijk werden onderdrukt. Volgens sommigen heeft Traupmann bij het aanhooren van zijn vonnis niet de minste of ge ringste beweging gemaakt. Nadat zijn vonnis was uitgesproken groette hij de leden der jury zonder eenige gedwongenheid. Gedurende zijn overtocht van de gerechtszaal naar de conciergerie, sprak hij geen woord en, in zijne cel teruggekeerd, was hij stil en afgetrokken en had de opgeruimdheid der vorige avonden hem geheel verlaten. Hij heeft een glas wijn gedronken, maar overigens niets gebruikt. HANDEL, OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 31 Dec. Koffie. Door de invallende feestdagen en strem ming der binnenvaart was de omgang deze week zeer beperktnog enkele afdoeningen uit de eerste hand, zooals 928 balen Java ex Jupiter van 32 tot 35 ets., vonden plaats. De afleveringen bij de Ned. H.-M. beliepen in December 85,301 balen en de voorraad op Ceel 218,629 balende onverkochte l voorraad in de eerste hand te zamen 532,800 bn. Suiker. Ruwe. De markt blijft vast gestemd, met goede vraag voor loco terwijl zeilend iets gemakkelijker te bekomen zoude zijn. Geraffineerd. Door het vergevorderde seizoen wat stiller; kleine ordertjes met spoedige versche ping worden tot vaste prijzen uitgevoerd. Thee. In dit artikel ging deze week weinig om. Uit de eerste hand werden afgedaan 84/„ kistjes Souchonprijs geheim. Rijst. Uit de eerste hand werden deze week afgedaan 8000 matten Saigoon per Nereta tot f 5.50 nieuwe conditie. Specerijen. Stil; met onveranderde prijzen. De voorraad op heden bij de Ned. H.-M. liggende is: Noot 3611 vaten, Foelie 555 vaten, Nagelen 2776 vaten, Java-kaneel 53 fardelen en Peper 778 bn. Meekrap. Met matigen handel tot vorige prijzen. Indigo. Stil; diverse gearriveerde partijen ko men spoedig aan de markt. Potasschen. Met levendigen handelmen kan thans onder f 13.50 geen Petersburger meer koopen. Katoen. In gunstige doch kalme stemming met eenige omzettingen tot vaste prijzen. Wol. Kalm. Tin. Vast en stil. Petroleum. Met goeden aftrek voor consumptie tot onveranderde prijzen. Oliën. Raapolie cont. ƒ45.25; Mei 45.25, ƒ45.50; Dec. ƒ43.25. Lijnolie cont. 33.50; Mei ƒ34. Pa tentolie cont. 48.75, ƒ49; Mei 1870 ƒ49.50; uaj. 47.75. Granen. Zeer stil. Meel 1ste qual. ƒ16, ƒ16.25; 2de qual. ƒ13.25, ƒ14; 3de qual. 11.50, ƒ12.50. Keizersmeel il-f 25. LAATSTE 1JCIMCUTEN. 's-Graveshage, 31 December. Z. M. heeft bij het departement van financiën bevorderd tot commies, den heer E. A. J. Furstner thans adj. commies. Door Burg. en Weth. is heden ten raad- huize alhier aanbesteed: 1°. Het leveren van de in 1870 benoodigde houtwaren, Waal en IJssel- steen en verdere materialen. 2°. Het onderhoud der straat-, grind-, schelp- en puinwegen. Minste inschrijvers waren: houtwaren de heer H. H. Van Gogh alhier voor 2548,87, waalsteen de wed. Vos te Gorcum a 12,34 per 1000 stuks; ijssel- steen den heer Mijnlieff te Kortenoord a 6,39 per 1000 stuks; kalk de heeren Wernink Zn. te Oudshoorn a f 0,56 per hectol.; de heer Van Zanten alhier voor de was a 1 per hectol., de teer a 13 per vat, en de pothuizen in verschil lende afmetingen a 1,10, f 1,05, 1 en 082'; kantsteen zonder leggers de heer Devillers alhier a 2,20 per strekkende el; ijzerwaren de heer J. Van Zanten alhier voor 430,91. Voor het on derhouden der verschillende wegen was de min ste inschrijver de heer Monshouwer alhier voor 189,84. De Hooge Raad der Nederlanden, Burger lijke Kamer deed heden uitspraak in het proces tusschen Mr. L. Wenmaekers en J. N. Vincken; zooals vrueger bij de behandeling der zaak, werd medegedeeld betreft het hier eene vordering tot betaling eener declaratie van den advocaat Wen maekers, wegens als zoodanig verrichte werk zaamheden. De Hooge Raad heeft het arrest van het Gerechtshof in Limburg vernietigd en ten prineipale rechtdoende den verweerder in cassatie (Vincken) niet ontvankelijk verklaard in het hooger beroep van het vonnis der Rechtbank te Maastricht. Amsterdam, 31 Dec. Rogge Peters burg 182 c z/k.Maart 185, 186; Mei 187, 188; stemming graanmarkt onveranderd; Raapolie vliegend 41; najaar 39%; voorjaar 41. Lijnolie vliegend 30%; najaar 33; voorjaar 31% Va. Koolzaad April 79; Oct. Nov. 71. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. DCC. BEVALLEN. 24. A. M. Verbeek, geb Ub, Z. Zeist. 25. A. J. Trip, geb. Van Iruhoff, D. Groningen. 26. Broeae van Grocnou, geb. Schotel, Z. Aarden burg. 27. L. C. L)e Bartholien, geb. Bornemann, I). Kopenhagen. 27. J. F. E. Laan, geb. Nortier, 1). MaasalmY 27. W. Kranenburg, geb. Buskes, O. Gouda. 27- T. De Haan, geb. Poel, D. Krommenie. 28. J. Van Eeten, geb. Begram, Z. Utrecht. 28. VV. Van Lelyveld, geb. SDoeck, I). Utrecht. 28. E. Bieuhoff, geb. Van Diesen, Z. Haarlem. 20. S. L. J. Kohier, geb. Van Oosten, Z. Rotterdam. 29. M. De Jong, geb. De Vries, Z. Amsterdam. Dec. OVERLEDEN. 24. A. G. Cornelissen, geb. Strubing, wede. 80 j Amaterdam. 25, J. H. Smit Nz., 37 j. Amsterdam. 25. G. E. De Grient, geb. Ten Bruggcncnte, wede. 78 j. OI«t. 25. W. F. De Graaff, M. 38 j. Haarlem. 26. M. Merel, V. 75 j. Rotterdam. 26. P. M. Obbes, geb. Broese, wede. 67 j Amaterdam. 26. J. Edel, M. 70 j. Beemster. 26. T. J. Anspacb, wedr. 72 j. Amsterdam. 27. J. Uythoven, geb. Dikkenberg, wede. 81 j. Rotterdam. 27. A. A. Kooyman, geb. 't Hooft, wede. 29 j. Hendrik-Ido- 27. M. J. Boai, M. 63 j. Arasterdam. [Ambacht, 27. E. Prinsen, geb. Stcevens, wede. 81 j. Haarlem. 27. W. P. Coaterus, M. 72 j. Edam. 27. H. Muaquetier, V. 63 j. Delft. 27. J. J. Bronkhorat, wedr. 68 j. Beverwijk, j 28. J. De Lega, M. 60 j. Lekkerkerk. j 28. H. F. L. Simou Thoraaa, Z. 11 tn. Amaterdacn. I 28. N. Kirbert, Z. 13 j. Haarlem. 29. A. E. Voorman, geb. Kohier, wede. 39 j. Amaterdam,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3