door zelfs met moeite Ismailia voor geheelen ondergang moeten sparen. Niettegenstaande dezen ramp schitterden toch den ganschen nacht vuurpijlen, vuurregens en zwermpotten aan den onbewolkten hemel. Heel Ismailia met zijn pa leis van den onderkoning, zijne Chalets, en zijne duizende tenten was dien avond in een vuurzee herschapen; zoo ver het oog reikte ontdekte men brandende toortsen, groote vuren of eene keurig aangebrachte verlichting in lam pions of in Chineesche lanlaarnen. Tegen 9 uren des avonds begon de groote beweging naar het paleis van den onderkoning. Deftige Arabieren met hunne zwarte gezichten en witte bournou's, elegante equipagiën met hunne voorloopers, Engelsche, Fransche, Egyptische en Oostenrijksche uniformen, zwarte rokken zoo te voet als op ezels, alles bewoog zich in wilde vaart daarheen, door een allee van inboorlingen, Ara bieren die op hun uiterste gemak om hunne vuren dat vreemde schouwspel met aandacht gade sloegen. En binnen in het paleis bewogen zich die gas ten uit alle oorden der wereld in de vier vorste lijk gemeubileerde en verlichtte salons. Eene aanzienlijke vrouwenschaar, getooid met de kost baarste juweelen werd daar het hof gemaakt door Hongaarsche graven in hun nationaal kos tuum, door Persen, Grieken, Bedouinen en door al wat Europa in handel en wetenschap uit muntends hierheen had gebracht. Bloemen, fonteinen versierden de zalen en door de groote vensters van het paleis aan schouwde men fantastischer illuminatie dan immer in Europa is te zien geweest: voorwaar eene feërie het théatre de la Porte St.-Martin waardig. Achter het paleis was een groot hulpgebouw geplaatst, versierd met de Oostersche palmen, waarin lange rijen van gedekte tafels stonden, om achtereenvolgens aan vijfhonderd gasten ge legenheid te geven zich te goed te doen aan een keurig soupé dat onder de aangenaamste vormen u werd toegediend. Wijnen van alle merken in overvloed, en spijzen die met uitzon dering der asperges welke koud werden voorgezet, een Franschen kok eer zouden hebben aangedaan. Hoelang dat feest heeft geduurd weet ik niet, maar tegen drie uren zeilde ik met een Egyp tisch bootje op het Timsah-meer naar de America terug. De bestuurder van die boot begon midden op het Timsah-meer aanstalten te maken om weer terug te keeren, wanneer ik hem geen baksisch (drinkgeld) gaf: gelukkig heb ik door de toover- achtige uitwerking van cigaren heui van zijn voornemen teruggebracht. Dat ik dien nacht voor zooverre ons dat op eene stoomboot is gegund heerlijk sliep behoeft geen betoog. Ik heb u reeds met een enkel woord gemeld, welke teleurstelling wij den volgenden dag had den, toen wij genoodzaakt waren den ganschen dag voor den mond van het kanaal te moeten ankeren omdat, zoo men ons zeide, de Péluse van de Messageries Impériales kennis had gemaakt met de oevers van het kanaal. Wanneer zij we der vlot is geraakt weet ik niet, maar wel dat wij eerst na vierentwintig uren wachten» het kanaal konden opstoomen. Ook wij raakten in den avond, van dien dag met ie America in het zand, want de minste af wijking van de smalle geul van het kanaal heeft dat onvermijdelijke gevolg. En niettegenstaande de bereidwilligheid der passagiers, daartoe door den kapitein verzocht, om het schip af te brengen, mocht dat eerst laat in den nacht geschieden. Mijn oordeel over het kanaal is u bekend. Veertig van de grootste stoomschepen zijn door het kanaal gekomen: de quaestie der mogelijk heid is dus opgelost. De oplossing van het problema of het kanaal voor de groote scheepvaart aan zijn doel zal beantwoorden moet aan den tijd worden over gelaten. Die het kanaal heeft doorgevaren kan zich niet voorstellen, dat die reuzen-arbeid geene vruchten zal dragen, en dat door gebrek aan ma- terieele opofferingen dat werk na eenige maan den te niet zal zijn gegaan. Doch van den an deren kant heeft hij kunnen zien dat het van de volmaaktheid nog zeer verre is verwijderd en dat er nog aanzienlijke arbeid vereischt zal wor den om het in dien staat te brengen, die hetgebruik ervan ook de nakomelingschap waarborgt. Bij het zien van dat verschuifbare zand, van die bewe gelijke oevers die bij iederen rader- of schroefslag der stoombooten werden aangedaan, en waarvan telkens de meestbeweeglijke deelen met het wa ter werden medegevoerd om later bij minder be weging weder te gehoorzamen aan de zwaarte krachten, en hier of daar in het kanaal en ook zeker in de geul van het kanaal te bezinken, kwam bij velen de vraag op, hoedanig men het best dat kwaad konde verhelpen. Velen met mij deelden het gevoelen, dat dit gebrek mogelijk het gemak kelijkst te verhelpen was, wanneer men die oevers ballastte. En om zich dien ballast te verschaffen had men slechts de schepen die het kanaal passeeren te ontheffen der kanaalgelden, wanneer zij namelijk een te bepalen getal tonnen ballast laadden, om die op de door de directie van het kanaal aan gewezen plaats te lossen maar vergeef mij lezer, ik ga mij nu bewegen op technisch terrein, wat zeker hier ter plaatse minder geschikt is. Eene wandeling door Cairo zal u zeker aangenamer zijn. Toen de America Suez naderde, hadden al de reizigers hunne kleine bagage op dek ge bracht, omdat verreweg de meesten van den tijd, dien de stoomboot gebruikte om naar Alex andria te gaan, wilden prufiteeren om Cairo te zien, de stad met haar eigenaardig Oostersch ka rakter. Nu lag de boot verre van de landingsplaats en de landingsplaats dier haven ligt verre verwijderd van Suez zelf. Door de beleefdheid van een der commissarissen der Lloyd, die mij in zijn boot opnam was ik een der eersten die voet aan wal zette. Hoe het daar op de kade toegaat en wat er alzoo in Suez is te zien willen wij onze lezers sparen. Der godin van de schoonheid verdiende er een standbeeld te worden opgericht, wanneer ten minste de uiterlijke vormen minder afzichtelijk waren. Naar Cairo te komen, daaraan was vol gens de getuigenis der Egyptische spoorwegbe ambten geen denken aan. Er waren slechts twee gelegenheden, éen des morgens vroeg, de uudere om 11 uren. Het getal geïnviteerden en niet ge- inviteerden dat naar Cairo wilde groeide echter langzamerhand aan en er werd besloten nog een trein naar Cairo te expedieeren. Die trein ver trok om 3 uren en ten 12 uren 's nachts kwam zij te Cairo aan, nadat onderweegs den reizigers namens den onderkoning eenige versterking was aangeboden. De weg van Suez naar Cairo loopt grootendeels door de woestijn. Veel merkwaar digs zag ik er dus niet, dan dat het eenige druppels regende, 'tgeen in die streken hoogst merkwaar dig is. De temperatuur was dan ook voor dit klimaat bijzonder laag en later verzekerde mij een Egyptenaar dat zij het nimmer zoo koel had den beleefd. Zoude de groote verdamping van het water der bittere meeren ook van invloed kun nen zijn op de temperatuur van den dampkring in hunne omgeving? Zeker is het dat het ver schil in temperatuur op dat meer en op het land, bijv. te Suez, aanzienlijk verschilde; zelfs op het midden van den dag was een overjas mij somtijds onmisbaar. Wie zich evenwel de woestijn als een niet te veranderen woeste en dorre zandvlakte voorstelt kan zich op dien togt van Suez naar Cairo, die ten deele langs het zoetwaterkanaal loopt, van het tegendeel overtuigen. Zoetwater, zietdaar wat er in de woestijn ontbreekt is dat aanwezig, men vindt er dadelijk sporen van plan tengroei. De oevers van het zoetwaterkanaal le veren daarvan het voldoenste bewij», want de geheele lengte van dat kanaal vindt men begroeid. Maar ik vergat daar, lezers, dat wij te Cairo zijn aangekomen. Wie nu in Parijs en in de meeste steden van Europa zich van een spoorweg station naar zijn hotel begeeft neemt een fiacre of den omnibus, hier in Cairo neemt men een ezel. Daar nu ezels of liever hunne drijvers nog be weeglijker zijn dan de fiacres, zoo vindt men zich, zoodra men zich buiten het station begeeft, omringd van ezels die allen naar u toe gedreven worden, onder vervaarlijk geschreeuw van hunne eigenaars; en heeft men eindelijk een dier „don key's" uitverkoren, dan neemt het tumult des te meer toe, waaraan gewoonlijk alleen het gebruik der vuisten of van den stok een einde kan maken. Nu is de beweging op een galloppee- renden ezel niet alles, maar nog onaangenamer is uwe positie wanneer ge in een geheel vreemde stad in een ander werelddeel des nachts te 12 uren aan ieder hotel wordt afgewezen, omdat het zoo vol is dat zelfs de corridors bezet zijn met stoelen of rustbanken. Nagenoeg ten einde raad hadden wij ons oog dan ook reeds op een mooien boom op de plaats Esbekich gevestigd om daaronder den nacht door te brengen, toen gelukkig een „garjon" uit een dier hotels, waar schijnlijk met onzen hopeloozen toestand mede lijden hebbende, ons zijne kamer kwam aanbieden. Die zelfopoffering wilde hij zich voor 40 fr. getroosten. Wij namen het aanbod gretig aan, maar dat wij (wij waren vier compagnons de voyage te zamen) dien nacht in dat hok niet geslikt zijn, of door de ratten zijn gehavend geworden, heb ben wij zeker te danken gehad aan de onrus tigheid van onzen Franschman, die maar al te zeer den invloed van het Nijhvater ondervond en daardoor genoodzaakt was bij wijze van ven tilatie de deur telkenreize te openen en zoodoende ook de ratten in hunne bezigheid stoorde. Enfin, leed is gelukkig spoedig vergeten, zoo ook hier. Toen wij dien morgen ons in de straten van Cairo bewogen, dachten wij niet meer aan het leed van den vorigen nacht, te minder daar wij logis gevonden hadden in een tamelijk goed hotel, ge legen op een der merkwaardigste en woeligste punten van Cairo. Wordt vervolgd.) Rotterdam, 23 Dec. De gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden zitting bij acclamatie een besluit genomen, waarbij B. en W. worden uit- genoodigd om zich namens den Raad, met het oog op den hoogst onvoldoenden toestand van het station van den Rijn-spoorweg alhier, te wen den tot den Raad van toezicht over de spoorwe gen, ten einde, naar aanleiding van zekere arti kelen der wet, regelende het toezicht op de spoorwegen, na onderzoek, zoo noodig, de tus- schenkomst van den minister van Binnenlandsche Zaken in te roepen, tot verkrijging van verbe tering in den toestand van het genoemde station. Gisterenavond omstreeks 6 uren arriveerde alhier van Harwich het Engelsche stoomschip Pacific, kapit. Carr. Terwijl het naar de ligplaats aan de Oosterkade stoomde, geraakte de boegspriet in den kantooropstal van den Grand Central Belg. Spoorweg, welke gehouden wordt op den lichter der aanlegplaats naast die van de Harwicher lijn. De verwarring onder het kantoorpersoneel, dat onverwacht een dergelijk bezoek ontving, was natuurlijk groot en veel van het meubelair raakte daarbij kort en klein. Door spoedige hulp zijn ongelukken en verdere schade afgewend. Utrecht, 24 Dec. Van de 13 candidaten, die het theoretisch examen voor apotheker alhier heb ben voortgezet, zijn 12 toegelaten en 1 afgewezen. Arnhem, 23 Dec. In de afgeloopen week werd op eene villa aan den Velperweg ingebroken. Een der bewoners, een cadet der militaire aka- demie, die ten huize van den eigenaar van Leeu- wenstein logeerde, onraad hoorende, begaf zich met zijn sabel gewapend naar beneden en trof daar de dieven aan, die bij zijne komst de vlucht namen. Een werd door een sabelhouw van den moedigen jongeling getroffen, zooals later bleek uit het bloed dat aan dit wapen kleefde, maar door de duisternis begunstigd, gelukte het den dief toch te ontkomen. Doesburg, 23 December. Door den hoogen waterstand in den IJsel is sedert gisteren de straat weg tusschen deze stad en Dieren gedeeltelijk overstroomd. Deze overlaat berokkent aan de rei zigers des winters veel overlast, doch schijnt door den waterstaat en door de eigenaars der lande rijen onvermijdelijk geacht te worden. Hengelo, 22 Dec. Zondag jl. werd het door den heer Stork gehuurde beursgebouw voor de fabriek arbeiders geopend, en druk bezocht. De bezoekers vonden er couranten en boeken in overvloed en konden voor een geringen prijs goed zuiver bier bekomen, terwijl geen sterken drank geschonken werd. Zwolle, 24 December. Gisterenavond is in eene vergadering van voorstanders van het Schoolver bond hier ter stede het in de vorige bijeenkomst door de voorloopige commissie ter tafel gebrachte concept-reglement verder besproken en, met ge ringe wijziging, aangenomen. Tevens heeft de benoeming plaats gehad vau een definitief be stuur. Ambt-Vollenhove, 23 Dec. De vetmesterij van varkens wordt in deze gemeente, bij de hooge prij zen die er voor besteed worden, op veel grooter schaal dan vroeger gedreven. Geen veehouder van eenige beteekenis, of hij zorgt overvloed van biggen, zoowel voor zichzelven, als voor de vet mesterij van anderen, bijv. van den keuterboer, te verkrijgen. Dezer dagen werden alhier tal van vette varkens geslacht, die het enorme ge wicht van ruim 600 halve kilogrammen kouden houden. Bathmen (bij Deventer), 22 December. Alhier heeft zich eene vereeniging gevormd ter bevor dering van het geregeld schoolgaan der kinderen. Die vereeniging is de drie hoofdbeginselen van het te Utrecht gevestigde Schoolverbond geheel toegedaan. Meppel, 24 Dec. Voor eenigen tijd overleed alhier mejufvrouw K. M. Ten Brink, die bij haar testament aan een paar instellingen van welda digheid aanzienlijke sommen legateerde, en ove rigens voor hare familie een vrij belangrijk ka pitaal naliet. Gisteren zou door de twee bij testament benoemde executeuren rekening en verantwoording worden afgelegd en daarna tot de liquidatie overgegaan. Men stelle zich nu de verbazing der aanwezi gen vooral van den betrokkene voor, toen eens klaps door een der erfgenamen aan een ander het recht werd betwist, om de hem beschikte legaten te aanvaarden. Hij grondde dit verzet op de omstandigheid dat de erfgenaam, in hoedanigheid van apothe ker, de erflatersche, gedurende de ziekte waaraan zij overleden is, heeft bediend; zooals een en ander nader omschreven is in art. 953 van het B. W., welke toepasselijkheid in casu betoogd werd. Van afrekening enz. is natuurlijk niets geko men, en met gespannen verwachting wordt de afloop te gemoet gezien. Groningen, 23 Dec. De commissie voor het stichten van een gedenkteeken te Heiligerlee heeft den heer J. H. Egenberger, den ontwerper van de groep voor het monument, gemachtigd, de noodige stappen te doen, welke zullen leiden tot de uitvoering in steen. Indien de bijdragen, die der commissie nog van tijd tot tijd toekomen, voldoende vermeerderen om het voetstuk te kunnen doen vervaardigen, hoopt zij, dat het gedenktee ken in den nazomer van het volgende jaar zal voltooid zijn. Hoog-Blokzijl, 22 Dec. Op voorstel van Ds. P. N. Pikaar alhier, zal het Nieuwjaarwenschen langs de huizen in deze gemeente worden belet. In plaats daarvan zal bij inschrijving eene col lecte gedaan, en de opbrengst op Nieuwjaarsdag, onder behoeftige, maar niet bedeelde huisgezin nen verdeeld worden, terwijl uit de arinen-fond- sen dien dag tevens eene extra-bedeeling zal plaats hebben. Leeuwarden, 24 Dec. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is o. a. besloten: Aan Burgemeester en Wethouders op te dragen te onderzoeken, of, en zoo ja, wat in deze gemeente dient te geschieden tot verbe tering zoowel van het lager als van het gemeen telijk middelbaar onderwijs, en bij't daaromtrent aan den Raad uit te brengen verslag zoodanige voorstellen te doen als zij noodig of wenschelijk zullen achten. Naar men verneemt, bestaat het plan eene groote uitgestrektheid water, gelegen onder Oude- haske, in te polderen, waardoor p. m. 400 hectares land zullen gewonnen worden. Harlingen, 23 Dec. In de week, eindigende met 21 Dec., zijn van hier per stoombooten naar Engeland uitgevoerd 4430 kwartvaten boter, 3450 Edammer en 910 kanterkazen, S80 balen vlas. 100 balen farina, 33'/, last boonen, 405 zak mos selen enz., 104 kisten schapevleesch, 129 geslachte schapen, 17 gesl. varkens, 206 runderen, 8 kal veren, 95 schapen. Aan een handelshuis is boter teruggezonden, die blijkbaar bestaat uit bo ter en koesmeer onder elkander gesmolten. 's Hertogenbosch, 24 Dec. N u reeds, veel vroe ger dan gewoonlijk, is hier door het hooge water de gemeenschap tusschen hier en Vlijmen ge stremd; de gemeenschap per as tusschen hier en de Langstraat is alzoo wederom afgebroken en moet met een gebrekkig vervoer in open vaar tuigen onderhouden worden, dat gewis tot groot nadeel van den handel strekt, die op en van de bloeiende gemeenten in de Langstraat en het Land van Heusden gevoerd wordt; die kwaal komt zoo jaarlijks terug totdat eindelijk het der hoogere autoriteiten zal gelieven door ophooging van den weg daaraan een einde te willen maken. Eindhoven, 22 Dec. Hedenmorgen vond men te Stratum in eene weide het lijk van een schoorsteenveger, wiens dusdanig uiteinde nie mand die hem kende, verwonderlijk toeschijnt. Aan den drank verslaafd en een zeer onregel matig leven leidende, hebbende hij zelfs dag- noch nachtverblijf, schijnt de ongelukkige in be schonken toestand gisterenavond op die weide te zijn neergevallen. St. Pieter, 22 Dec. Verleden Zondag heeft er in de R.-K. parochiale kerk alhier diefstal met inbraak plaats gehad. Door een klein venster, op het kerkhof uitkomende, is het den dieven gelukt binnen te dringen. De sieraden der Hei lige Maagd, o. a. kroonen, gouden en zilveren kettingen, zijn onaangeroerd geblevende boos wichten hebben zich bepaald tot het berooven van een paar offerblokken, waarin zich slechts weinig geld bevondhunne poging om het hoofd- offerblok open te breken, werd door het alarm van den heer pastoor verijdeld. Bij eene over haaste vlucht hebben zij eene kleine bijl en een breekijzer achtergelaten, welke voorwerpen, hoopt men, tot eene spoedige ontdekking zullen leiden. Venlo, 22 Dec. Een bijzonder toeval deed twee dagen geleden een persoon aanhouden, die, gelijk men later vernam, 225 thr. had ontvreemd ten nadeele zijns patroons, en in 1S66 was gedeser teerd van 't 5de reg. dragonders. Hij deed zich hier doorgaan voor een paarden kooper. Eergisteren wilde hij 100 th. wisselen, doch daar men ge loofde dat zij valsch waren, leidde dit tot zijne inhechtenisneming. koloniën. BATAVIA, 16 December. Te Penjaboengan en Padang Sidempoean deed zich in den avond van den lSdo° September jl. eene vrij hevige aardbeving gevoelen, welke met een tamelijk sterken schok begon en overging in eene schommelende beweging van nagenoeg 3 minuten duur. De richting was van N.-Westen naar het Z.-Oosten. (Juv. Cl.) Te Samaratig is eene poging gedaan om inde localen der Java-bank in te breken, doch vruch teloos. Men schrijft van Batavia Eene doeltreffende verbetering, wat de voeding van den soldaat betreft, kan ik u mededeelen Voortaan zal de Europeesche soldaat 0,4 Ned. pond vleesch en 0,2 pond brood meer bekomen, terwijl het ration rijst wat verminderd is. Den inlandschen soldaat is thans ook een dagelijksch ration vleesch toegekend en wel van 0,25 pond. Ook de vivres te velde zullen eene vetbetering ondergaan en den Europeaan op expeditie we der een ration genever verstrekt worden. De suppletietroepen zullen thans bij aankomst te Batavia niet meer naar Weltevreden maar per tramway naar Meester-Cornelis vervoerd worden om aldaar garnizoen te houden, tot tijd en wijle zij eenigermate geacclimatiseerd zijn. Tot erlanging der benoodigde ruimte zullen een paar Compagniën van een der bataljons te Mees-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2