pen bezwaar van verjaring tegen de geldigheid der pretentie gegrond is. Oosteurdlrsch-Hong. Monarchie. In strijd niet de tegenspraak van de Wiener Abendpost, meldt de Preste in dato 14- dezer, dat de ministeriëele crisis in vollen gang is. Voor eenige dagen, meldt het blad, heeft graaf Taaffe, zoo in zijnen naam als dien van graaf Potocki den keizer het voornemen medegedeeld, om uit het kabinet te treden. Dr. Berger heeft om rede nen van gezondheid zijn ontslag aangevraagd. Tengevolge eener conferentie, ten huize van den min. van binnenl. zaken gehouden, hebben ook Dr. Giskra, Von Hafner, Dr. Herbst, Dr. Brestel en Von Plener hunne demissie aangevraagd. Tot nog niet heeft Z. M. op die aanvragen niet ge antwoord, en daar Z. M. zich voor eenige dagen naar Pesth heeft begeven, zal de beslissing zich nog wel eenigen tijd doen wachten. Engeland. Sommige dagbladen verzekeren, dat aan baron Rothschild onlangs de waardigheid van pair zou zijn verleend, indien de eedsaflegging geen on overkomelijke hinderpaal ware geweest. De Times zegt dat er voor Russische rekening eene stoombootvaart zal worden geopend van een der havens aan de Zwarte Zee naar Bombay, via het Suez-kanaal. Een huis te Moscou heeft reeds gecontracteerd om 'elke week met deze boo ten 4000 balen katoen uit Britsch Indië te ont vangen. Naar men zegt zal de gewone zitting van het wetg. lichaam in de eerste week van Januari geopend worden. Zal voor dien tijd een nieuw ministerie zijn zamengesteld? Terwijl de dikwijls met een profetischen blik bezielde telegraaf reeds de lijst weet mede te deelen van hen, die het nieuwe kabinet zullen uitmaken, bepalen de tij dingen uit Parijs zich slechts tot gissingen. Wel wordt Forcade de la Roquette, en hij is zich daarvan zelf bewust, voor eene onmogelijkheid gehouden in eene nieuwe combinatie, die zeker voor de deur staat, maar welke die combinatie zal zijn is de groote vraag, die allen in spanning houdt. Algemeen trekt het de aandacht, dat de heer Conti, de secretaris des keizers, trouw de zittin gen van het wetg. lichaam bijwoont; zekerlijk heeft die getrouwe komst ten doel, den keizer inlichtingen te geven, maar 't blijft tevens niet onopgemerkt, dat die heer zich moeite geeft voor eene fusie van het linker- met het rechter-cen- trum, ongetwijfeld om het eerste in het tweede te doen opgaan. Hetzij de heerj Forcade minister blijft of niet (het laatste is wel het meest waarschijnlijk) hij zal zich in elk geval kandidaat stellen voor het Wetg. Lichaam, naar men zegt, voor een der districten van het departement der Gironde, ten minste zoo een der met hulp der administratie gekozenen hem de plaats zou willen ruimen. Zooals reeds gemeld is ondervonden de pogin gen van Mgr. Dupauloup op het concilie weinig bijval. Intusschen wordt te Parijs een adres on derteekend, om hem moed te geven bij zijn strijd voor de Gallicaansche kerk. Dit adres, dat vooral door de France en de Patrie ondersteund wordt, vindt vele aanhangers. Zaterdag zal het nieuwe blad van Rochefort, La Marseillaise, verschijnen. De Cloche van Ulbach zal voortaan dagelijks uitkomen. De Liberie vindt in eene mededeeling van den Peuple Francais, dat de Keizerin voortaan de zit tingen van den ministerraad niet meer zal bijwo nen, aanleiding om den wensch uit te spreken, dat ook de Keizer, behalve bij buitengewone gelegenheden, niet meer het voorzitterschap moge voeren bij de beraadslagingen der ministers, „nadat hij zoo oprecht constitutioneel geworden is als de Keizer van Oostenrijk." Deze woorden van de Liberie schijnen een zijdelingsch antwoord te zijn op een artikel van den Pays, waarin ge zegd wordt: „De Keizerin moge het niet verge ten, dat al onze hoop op haar rust, en dat op haar Frankrijks toekomst steuntGeheel het jonge Frankrijk, Mevrouw, zal handelen als het jonge Hongarije, en in het oogenblik van gevaar zult ook Gij dien oorlogs- en zegekreet vernemen, die ons aller borst zal onsnappen: Moriamur pro rege noslro Eugenia!" De Siècle zegt omtrent deze woorden: „zoowel in den Pays, als in de partij der Keizerin was men steeds zeer oorlogzuchtig." België. In de jongste zitting van den Gemeenteraad te Geut, heeft de heer Vuylsteke, de bekende voor vechter voor de Vlaamsche taal, onlangs tot lid van den Raad gekozen, in de Vlaamsche taal het woord gevoerd. Maar zijne ambtgenooten verstonden hem niet; zij kennen slechts de Fran- sche taal en de discussiën in den Raad werden dan ook tot dusver in het Fransch gevoerd. De stenografen waren evenmin het Viaamsch mach- dtig en konden derhalve niets opteekenen van hetgeen de heer Vuylsteke sprak. Onmiddellijk I na hem werd het woord genomen door den heer Daurent. Hij verklaarde dat hij naar het voor beeld van deu heer Vuylsteke in zijne moeder taal zou spreken en hield toen eene redevoering in Luxemburgsch patois. De hilariteit was groot, alhoewel niemand een woord verstond van het geen de heer Laurent zeide. De heer Vuylsteke verloor zijne kalmte, en beantwoordde de per siflage van den heer Laurent vrij scherp in het Fransch. Naar aanleiding van dat incident schrijft de Gazelle van Gent: „Gisteren heeft zich, ter ge legenheid eener ondervraging van M. Vuylsteke (in den Gentschen gemeenteraad en in de Vlaam sche taal gehouden), een geval voorgedaan, waar van de gevolgen ganseh anders geweest zijn dan hij, die het in 't leven riep, verwacht had. M Laurent namelijk beweerde, dat, indien M. Vuyl steke Viaamsch mocht spreken, hij (Laurent) ook zijne moedertaal, het Hoogduitsch, mocht bezigen. „M. Laurent sprak hier van recht. Als mende domme letter der wet beschouwt, zou hij kun nen gelijk hebben. Maar er is verschil tusschen recht en recht, en wat M. Laurent niet zou moe ten vergeten is, dat hij het recht van het gezond oordeel deerlijk miskend heeft. Wanneer M. Vuyl steke Viaamsch spreekt, bedient hij zich niet alleen van zijne taal, maar van de taal der Gen tenaars, die hem gekozen hebben, terwijl M. Laurent het patois der Luxemburger boeren, half Waalsch, half Duitsch brabbelt, en dit mag M. Laurent niet eerder doen dan als het Luxem burgers zijn en geene Gentenaars, die hem naar den raad zenden." TELEG-RAMMEN. Parijs, 16 December. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Crémieux de bemoeiing der vrede rechters met de verkiezing van deu heer Rogniat afgekeurd. De minister van justitie heeft daarop geantwoord. De verkiezing is met 155 tegen 67 stemmen goedgekeurd. De France zegt, dat de heer Fórcade het voor- nemen zou hebben aangekondigd om zijne por tefeuille. neer te leggen, zoodra de verificatie dei- geloofsbrieven is afgeloopen. Hetzelfde blad hoopt, dat de formatie van het nieuwe kabinet zal lei den tot eene fusie tusschen het rechter- en linker centrum. Volgens gerucht, zou het nieuwe kabinet aldus zijn samengesteld: binnenl. zaken Daru; buitenl. zaken Ollivier; financiën Louvet;justitie Ségris; onderwijs Talhouët; openbare werken en hoophandel (vereenigd) Buffet; oorlog Leboeuf; marine Rigault. In de zitting van het Wetgevend Lichaam is de heer Estancelin tot de orde geroepen, om dat hij gezegd had, dat het beier was de ver kiezingen en bloc goed te keuren, daar de discus siën toch tot niets leiden. Men gelooft niet, dat vóór Januari een nieuw kabinet zal optreden. De republikeinen hebben in de straten van Lissabon eene proclamatie aangeplakt. Den vol genden morgen, hebben er arrestatiën plaats ge had. De invloed van Saldanha neemt toe. lVcenen, 16 December. Volgens de jongste be richten van generaal Auersperg hebben de insur- genten te Braïe zich onderworpen; zij verklaar den zich beried de wapenen over te leveren. Ook de opstandelingen van Crivoscia verzochten om onderhandelingen te openen, die reeds in de eerst volgende dagen plaats vinden. Pestli, 16 December. De commissie uit den Rijksraad voor het adres in antwoord op de troon rede heeft het voorstel aangenomen om vóór de discussie over het adres, met het oog op den ongunstigen toestand, de regeering uit te noodigen om in den boezem der commissie voor het adres ophelderingen te geven. Florence, 16 December. Het comité der Ka mer heeft goedgekeurd het voorloopig budget voor 1870, voor een trimester aangevraagd. Londen, 16 December. De hertog van Genua in naar Italië vertrokken, om naar het ouderlijk huis terug te keeren. Rome, 15 December. Heden werd een revue over de troepen gehouden. De keizerin van Oosten rijk en de koningin van Wurtemberg waren daarbij tegenwoordig. Laatstgenoemde zal morgen afreizen en zich via Florence naar Stuttgard be geven. De gezondheid des pausen laat niets te wen- schen over. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 17 Dec. Koffie. Zeer stil, de handel bepaalt zich ge heel voor dadelijke behoeften. Suiker. Ruw en Geraffineerd. In eene zeer kalme stemming; afdoeningen van eenig belang zijn niet bekend geworden. Thee. Vast. Deze week is bekend geworden de lading per Deerfood die 17 Sept. 11. gezeild is van Foo Choo Fow naar hier en welke lading bestaat uit: 6876/4 en 3711/12 kisten Congo; 268/4 en 1561 kisten Souehon; 165/4 kisten Pecco. Rijst. Zonder handel. Specerijen. Deze week bepaalde de handel zich geheel voor behoeften. Men noteert NootN". 1 110 a 111 ets., N°. 2 10S a 109 ets., N". 4 45 ets.; Foelie 195 a 200 ets. Nagelen 29 a 30 ets., alles in entrepot. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Flauw gestemd en alleen kleinig heden tot iets lagere prijzen gedaan. Indigo. Vast. Per Vesta zijn weder eenige par tijtjes aangevoerd. Potosschen. Stil. Prima Petersburger/"13.75 te koop. Katoen. In vaste doch kalme stemming. Wol. Vast zonder handel. Tin. Flauw. Banca 65, Billiton ƒ64.50. Petroleum. Nadat tegen het einde der vorige week ƒ28.75 voor disponibel grif betaald werd, verflauwde onze markt in de laatste dagen zoo dat heden uit een schip voor de stad tot ƒ28.25 aangeboden is. Zeilend per Hans Georg zijn 1S50 vaten tot 27.50 gedaan. Oliën. Raapolie cont. 44; Mei 1870 ƒ44; Oct.- Dec. ƒ42.50. Lijnolie cont. 33; Mei 1S70 34; Oct.-Dec. ƒ35.50. Patentolie cont. 44.50; Mei 1870 ƒ48.50; naj. ƒ47. Granen. Zeer slap met weinig handel. Meel. 1ste qual. ƒ16, ƒ16.25; 2de qual. ƒ13.25, 14; Sdequal. 11.50, ƒ12.50. Keizersmeel ƒ21, ƒ25. Marktberichten. Gouda, 16 December. Kaas. Aangevoerd 25 partijen 1ste qualiteit Hooikaas. Prijzen ƒ27 a ƒ29 de 50 kilogrammen. Boter. Prijzen ƒ1.06 a ƒ1.20 per kilogram. Ook heden was de aanvoer ter veemarkt vrij aanzienlijk en werd die tot hooge prijzen vlug verkocht. Vette varkens golden van /0.24 a 0.27 per 5 hectogrammenmagere varkens en biggen waren moeilijk te plaatsen. R echtzaken. In de correctioueele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 17 December 1869, zijn ver oordeeld L. v. B. te Katwijk aan Zee, wegens beleedi- ging van een bedienend beambte, tot eene geldb. van ƒ10 of subsid. gev. van 3 d. H. K. te Leiden, wegens rebellie en gewelddadigheid te gen een bed. beambte in functie, tot eene cell, gev. van 15 d. J. S. te Leiden, wegens ont duiking van de pl. bel. op de honden te Leiden, tot. eene geldb. van ƒ9 of subsid. gev. van ld.— T. G. K., W. B. W., J. M., J. K. allen te Leiden, wegens idem, ieder tot eene geldb. van ƒ6 of voor ieder subsid. gev. van 1 d. H. K., A. v. D., A. v. G. allen te Leiden, wegens idem, ieder tot eene geldb. van ƒ5 of voor ieder subsid. gev. van 1 d. Gemeenteraad.. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Maandag 20 December 18G9, 's namiddags te halfdrie. Onderwerpen: 1°. Voorstel van de Commissie van Financien in zake de plaatselijke directe belasting, en verdere behandeling der nog aanhangige punten ter beantwoording aan Gedeputeerde Staten. 2°. Voordragt tot regeling van de recognitie, voor het gebruik van gemeentegrond, door C. J. Zaalberg te voldoen. 3°. Adres van C. van der Lubbe, tot onder- handsche huur van de stalling c. a. aan den Rijns- burgervliet. 4°. Voordragt omtrent het maximum van den onderstand voor 1870. 5°. Adres van J. P. W. Schermer, tot afschrijving van plaatselijke directe belasting 1869. STATEiV-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 17 December. Aan de orde is de algemeene beraadslaging over het Vide en Vlllste Hoofdstuk (Marine en Oorlog) van de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1870. Het woord voerden de beeren De Roo, De Bie- berstein, Van Sijpesteyn, Cremers, Gratama, 's Jacob, Knoop en Stieltjes. De volgende onderwerpen beheerschten het debat: nadrukkelijke aandrang op bezuiniging van onze knjgs- uitgaven, en die meer te brengen in evenredigheid met de finantieele krachten der natie; uitdrukking van den wensch om eene nationale militie volgens de grondwet, te verkrijgen door inkrimping van het remplaijanten-stelselbetuogen voor bet verband van ons, met het Oosf-lndiscb leger; hervorming dor artillerie en vermindering der kavallerie; de noodza kelijkheid van wettelijke regeling van ons defensie wezen in verband tot de vraag wanneer de regeering dergelijke wet zou indienende verdedigbare toestand van ons land, onze forten, het geweerstelsel, de mili taire academie en eenige speciale punten betreffende de Marine. {Per telegraaf.) Nog verschillende sprekers voeren het woord. Morgen voortzetting. LAATSTE BERICHTEN. Leiden, 17 Dec. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben hedenmorgen verhuurd voor den tijd van 3 jaren, aanvangende met den 1"™ Januari 1S70 en zullende eindigen den 31S,0B December 1S72: Eene partij weiland, gelegen in den stadspolder, aan de Slaagsloot, onder de gemeente Leiderdorp, groot 1 hectare, 52 aren; mitsgaders de vuilnisputten aldaar, groot 30 aren, 90 vierkante meters, aan G. Tibboel voor 200 Alsmede het gras wassende op 1°. Het veld aan de Oostzijde langs den molen de Stier tot aan de brug over de Oude Heereugracht, benevens het gras langs de openbare zwemplaats, aan W. De Bremmer voor 3. 2". Het plein aan het com missarishuisje buiten de voormalige Wittepoort, het trekpad van het gemelde huis tot aan de Wouterenbrug, mitsgaders de singels van de voor malige Wittepoort tot aan de Hoogewoerds- poort, aan J. Zuidervelt voor 42. 3°. Het plein aan het paardenwet buiten de Hoogewoerdspoort, mitsgaders den Ileerenweg of Hoogen Rijndijk tot aan het schouwpad te Leiderdorp, aan J. Bink voor 19. 4°. Den weg of Lagen Rijndijk, van de Zijlpoort tot aan het kalkhuisje te Leiderdorp, aan denzelfde voor f 8. 5°. De singels van de Hooge woerdspoort langs de Zijlpoort, de voormalige Mare- poort tot aan de Morschpoort, aan H. Borgerding. En voor den tijd van vijf jaren, ingaande den l«on Januari 1S70 en zullende eindigen den 81,,m December 1S74: Een stuk Tuin- of Weiland, ge legen buiten de voormalige Marepoort onder de gemeente Leiderdorp, zijnde een gedeelte van den achtersten raamgrond, groot 18 aren, aan J. Zwet sloot voor 42. 's-Hage, 17 Dec. Bij. Kon besluit van 15 Dec. 1869 n°. 1 is den heer H. J. Oosting, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Assen, onder dankbetuiging voor de den Lande bewezen diensten, behoudens aanspraak op pensioen; benoemd tot betaal meester te Assen, de heer Mr. J. H.F. Umbgrove, thans ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te Hoogland, uit welke betrekking hem tevens een eervol ontslag wordt verleend. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden onder voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipse, de 24jarige Jannigje Vermaes schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde opzettelijke brandstichting te Mijnsheerenland, waarbij het te voorzien was dat eenig menschen- leven in gevaar kon worden gebracht, en ter zake van dit misdrijf veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren op eene openbare plaats binnen de gemeente Dordrecht. Het hof heeft de herroeping van hare in de voorloopige instructie afgelegde bekentenis onaannemelijk geacht, omdat hare nadere gronden die bekentenis niet krachteloos maakten, terwijl hare bekentenis van schuld inte gendeel overeenstemde met de daadzaken en om standigheden, welke door getuigen verklaard en door aanwijzingen gebleken waren. De minister van binnenl. zaken heeft inde zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 8 dezer, de onpartijdigheid in twijfel getrokken van de beschouwingen, door het Week blad der Burgerlijke Administratie geleverd, over de tractementen der provinciale ambtenaren. Dat Weekblad komt in zijn jongste n*. op deze zaak terug. Het verklaart dat de voorstelling die het van de zaak gegeven heeft, volslrekt niet partij dig maar waar en waarachtig was, en dat het dit nader bewijzen zal. Amsterdam, 17 December. Tarwe N. B. Pools. 305 tijd. Rogge Petersburg 182, dito 180 v. b.; Galatz 186 v. b., c. z/k. Taganrog 190 op tijd, dito ISO, 1S5, c. z./k.; Maart 183, Mei 184. Stemming; Rogge en Tarwe onveranderd, levering stil. Koolzaad op 9 vat dadelijk 76. Raapolie vliegend 4054 naj 38% voorj. 4014. Lijnolie vliegend 301«; voorj. 31#. Parijs, 16 Dec. De nieuwe Turksche leening is te Londen, Berlijn, Hamburg en Frankfort zeer gunstig opgenomenop den eersten dag der inschrijving is te Konstantinopel voor 20 millioen fr. geteekend en is in Frankrijk voor 200,000 obligatiën genomen. Madrid, 16 Dec. De Cortes hebben het besluit genomen, om de zittingen van 20 dezer tot 2 Januari aanstaande te verdagen. Zeven leden, die thans aan de commissie voor de verkiezing van een vorst ontbreken, zullen worden ver vangen. Florence, 16 Dec. Bij den Raad van State wordt beraadslaagd over de vraag, of de doodstraf in het nieuwe wetboek al dan niet zal worden ge houden. De hertog van Genua is hier ter stede aange komen. Peka, 16 Dec. De inschrijving van de nieuwe leening is gisteren te Konstantinopel geopend en zal aanstaanden Vrijdag worden gesloten. De koers der publieke fondsen ter beurze van Konstanti nopel is rijzende. Aldaar is gisteren voor £800,000 ingeschreven. Ween en, 16 Dec. De commissie, van den Rijks raad voor het adres in antwoord op de troon rede, heeft het voorstel aangenomen om, uit aan merking van den onzekeren toestand, vóór de beraadslaging over het adres, de regeering uit te noodigen, aan de genoemde commissie opheldering te verschaffen. Correspondentie. Het artikel „Rechtspraak" zullen wij morgen plaatsen. Olficieele Berichten. Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie Herinneren hen, die op den ls'eo Januari) 1870 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo do gebore nen in het jaar 1851, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20sU, ingezetenen zijn geworden, de verplig- tiug tot het duen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari) 1870. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de arti kelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 16. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l<ien Januarij van bet jaar hun 19de jaar waren ingetreden,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3