Eene te Gouda wonende uitdraagster is tot eene geldboete van ƒ10 veroordeeld, welke van een soldaat een militair mouwvest lieeft gekocht voor 40 cents. De trein van den Hollandsehen Spoorweg, die hier om 10 uren moest aankomen, is eerst een half uur later gearriveerd. De trein was door den zwaren wind teruggehouden. Gouda, 17 Dec. De woeling in onze schoolcom missie (de Raad was slechts van ter zijde in de zaak gemoeid) is een uitvloeisel der laatste ver kiezing, voor de Tweede Kamer. In die com missie heeft Ds. B. zitting, een behoudsman, een bijzonder ijverig voorstander van den heer De Brauw. Alle overige leden waren liberaal. Na de verkiezing werd Ds. B. door zijne mede leden gesignifieerd, dat hij best zou doen zijn ontslag uit de commissie te nemen, Ds. bedankte maar voor den ongevraagden raad. Nu dienden 3 ijverige liberalen hun ontslag in. De commissie stelde candidaten voor en daaronder als bijzonder gerecommandeerd zeer geavanceerde liberalen, voorstanders van Dr. Bosscha, leeraren der hoogere burgerscholen. Ds. B. protesteerde en 3 anderen werden benoemd hetgeen ten ge volge had dat de nog aangeblevene leden, be halve Ds. B. mede hun ontslag indienden, zoodat, tot de iustallatie der nieuwbenoemden, Ds. B. vergadering alleen kan houden. Hij is dus presi dent en secretaris en leidt die vergaderingen uitmuntend, er bestaat geen zweem van tweespalt, geen re- of dupliek, kortom er is vrede en rust. Er bestaat gegronde hoop dat het geschil tusschen het plaatselijk bestuur en de administratie van den Rijnspoorweg zal ophouden. Er zal dan eindelijk een weg komen: waarom kan geen tweede aangelegd worden? waarom kan de ad ministratie van den Rijnspoorweg niet gestraft worden, voor de onvergeefelijke wijze, waarop zij de burgerij dezer plaats durft behandelen Zaterdag vierde de vereeniging Tabitha haar 40jarig bestaan, door het uitdeelen van kleeding- stukken aan hulpbehoevenden. Mejufvrouw A. T. Van Meerten was gedurende al die jaren aan het bestuur. Onlangs hing zich hier een man op. Zijn vrouw kwam nog bij tijds toeschieten en sneed het touw af. Of dat paar het al vroeger met elkander oneens was, is niet bekend, maar zeker is het dat sedert dien tijd geen dag zonder kijven voorbijging. Bij een dier kijfpartijen, nadat men elkander op de meest hoffelijke wijze begroet had, riep de vrouw: "Als ik je niet afgesneden had, wat zou je dan wel gezeid hebben, hé!" Hazerswoude (Hooge Rijndijk), 16 December. nieuw te bouwen R. C. kerk. Van de vijftien inschrijvers bleek de minste te zijn de heer J. M. Turstner te Amsterdam, voor de som van zesendertig duizend en zeshonderd gulden. Daar met het werk direct een begin moet wor den gemaakt, zal menig handwerksman gedu rende den winter zijn tijd nuttig kunnen beste den en het brood kunnen verdienen. Enkhuizen, 15 Dec. De storm der laatste dagen brengt weder veel nadeel aan visschers van deze plaats toe. Schelvisch werd in de laatste 14 dagen door onze visschers veel gevangen; de haringvisscherij blijft echter ongunstig. Amersfoort, 16 December. In de nabijheid van deze stad zal door de HH. E. E. Visser, E. L. Visser, •lacqnes Visser en H. L. Visser eene stoomwe verij en bleekerij opgericht worden waarvoor bereids door HH. Gedeputeerde Staten toestem ming is verleend. Zutfen, 14 Dec. Naar wij vernemen, zijn eenige welgezinde ingezetenen voornemens een adres aan de Hooge Regeering op te zenden, waarin verzocht wordt dat de Zondagswet in alle opzichten worde gehandhaafd. (X. Ct.) Zwolle, 15 Dec. Het valt niet te betwijfelen dat de man, wiens lijk in het kreupelhout op Boschwijk gevonden is, zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Niet alleen is aan een boomtak bij het lijk een stuk touw vastgeknoopt gevonden, maar ook vond men eeD strop aan den romp van het lijk. Het touw schijnt afgerot en de gehangene met den strop naar beneden ge vallen te zijn. Uit een en ander zou men opma ken, dat de zelfmoord reeds in het voorjaar is gepleegd. Er is niets gevonden, waaruit men kan opmaken wie de bedoelde persoon was, of van waar hij afkomstig was. In den zak van de kiel zat een roode katoenen zakdoek met witte plek jes; in het vestzakje een bruin houten pijpje met hoornen roer en barnsteen mondstukje, bene vens een mesje, waarin twee penuemesjes, met hoornen hecht, ingelegd met paarlemoer; de schoenen waren met spijkers beslagen, doch niet zoo als de bovenlanders die dragen; de broek was waarschijnlijk een dragondersbroek, en op het hemd zaten drie witte porseleinen knoopjes. Twee jaren geleden hield zich een vreemd per soon in de omstreken van Boschwijk op deze sliep 's nachts bij de boeren in den hooiberg of in de bosschen; hij scheen schuw te zijn en hield zich bij dag altijd schuil, lu een koepeltje in het bosch vond men eens houtskolen en asch, waar uit men opmaakte, dat die persoon daar vuur zou hebbeu aan gehad; ook vond men ei eenige oude kleedingstukken. Slechts éénmaal gelukte het den zoon van den landbouwer VanderVegt hem te spreken, terwijl hij hem uit den hooi berg lokte en wat te eteu aanbood; hij vertelde toen dat hij aan het spoor gewerkt had en nu geen werk meer kon vinden. Men heeft daarvan geen gerucht gemaakt, om dat de man nooit bedelde en ',er nimmer iets van diefstal in die buurt gehoord werd. Men verdiepte zich wel in gissingen, hoe die geheimzinnige persoon aan den kost kwam, maar omdat hij geen kwaad deed, liet men hem ongedeerd. Of het nu gevonden lijk dat van den besproken persoon is en welk geheim hier achter ligt besloten, is moeilijk op te lossen. Kampen, 14 Dec. Zondag 28 November 11. be zocht H. Noordman uit Wilsum zijn in Brunnepe woonachtigen broeder. Hij vertrok denzelfden dag weder, doch is niet te huis gekomen. Het ver moeden, dat hij verdronken zoude zijn, heeft zich nu bewaarheid; zijn lijk is heden in eene sloot bij de zoogenaamde Naateers gevonden. Almelo, 16 Dec. Alhier is eene afdeeling van het Schoolverbond opgericht, met een aanvanke lijk ledental van zestig. Het bestuur is samen gesteld uit de heeren: C. Cardinaal Jr., presi- kamp, J. Scholten Gz., J. Scholten Bz., A. G. J. E. Hesselink, W. Ten Bruggencate en J. E. Drost. Leeuwarden, 14 Dec. Omtrent het instorten der draaibrug alhier, schrijft de Friesche Courant't Is wel treurig dat de bouwwerken der gemeente in de laatste tijden zoo door rampen getroffen worden. Naar men zegt is de oorzaak der ramp alleen te wijten dat men aan gegoten ijzer eene draag kracht heeft toegeschreven, die het niet bezit, al thans wanneer het niet als balken in een huis onbeweeglijk ligt, maar aan schokken is blootgesteld. Groningen, 15 Dec. Naar men verneemt, zal binnenkort tusschen Groningen en Harlingen een stoombootdienst. worden opgericht, zoowel voor passagiers als voor goederen. Veendam, 14 December. Door den raad der gemeente Zuidbroek is onlangs besloten, om, na bekomene autorisatie, in die gemeente iu te stellen eene weekmarkt van rundvee, schapen, varkens, ooft, tuinvruchten, pluimgedierte enz., welkemarkt in 1S70 zal beginnen en gehouden worden zonder heffing van plaats- of stedegeld, op iederen Don derdag van de maanden April, Mei, Juni, Juli, Aug., Sept., Oct., zullende in de week, waarin Hemelvaartsdag invalt, die markt worden gehou den op Woensdag. Rinsumagkest, 11 December. Gisterenavond p. m. 6 uren, had er in de Dokkumer Ee, en wel tusschen Birdaard en de Klaarkampster, brug een voorval plaats, waarvan de gevolgen allertreurigst hadden kunnen zijn. Onze trekschippers, met beladen vaartuig van Leeuwarden huiswaarts keerende, werden op ge noemde plaats ontmoet door de stoomboot van Dokkum naar Leewarden, juist nadat zij aan den zoogenaamden landskant een passagier aan wal hadden gezet en zich haastten om weder aan den trek wegkant te komen, doch te laat: het schip werd door de stoomboot dermate in de zijde gevaren, dat men ternauwernood nog tijd had, de twaalf passagiers en eenige schapen, benevens een varken te redden, waarna het onmiddellijk zonk. De overige vrachtgoederen, waaronder ook die van de Akkerwoudster schippers, gezamenlijk eene aanzienlijke waarde vertegenwoordigende, verdwenen in de diepte. Men is druk bezig te redden wat nog mogelijk is, maar de schade is ongetwijfeld vrij groot, daar niet alleen de eene zijde van 't schip letterlijk verbrijzeld is, maar ook bovendien alle vrachtgoederen beschadigd en sommige geheel weg zijn. 's-Hertogknbosch, 14 Dec. lieden is alhier over leden de heer Dr. C R. Hermans, doctor iu de letteren, rector aan het stedelijk gymnasium, schoolopziener in het l"e district dezer provincie, bibliothecaris van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noord-Bra bant, ridder der orde van de Eikenkroon, enz. De overledene was een voornaam penning- en muntkundige, schrijver van onderscheidene ge schiedkundige werken over Noord-Brabant eu een der medestichters van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen in deze provincie. Capelle (Langstraat), 14 Dec. In deze gemeente werd gisteren een nieuw schoolgebouw met annexe onderwijzerswoning voor ruim ƒ10,0110 aanbesteed. Ook in het naburige Sprang had dit dezer dagen voor nagenoeg gelijke som plaats. Maastricht, 14 Dec. Gedurende de afgeloopen week zijn wederom 7 jongelieden naar Rome vertrokken, om dienst te nemen bij het Pause lijke leger. Gemengde Berichten. Traupmann heeft Maandag het reeds gemelde bezoek van zijn broeder, die soldaat bij de ma rine is, ontvangen. Die samenkomst was hoogst pijnlijk. Eerst wierp de soldaat zich in de armen vijnc k"""""1 on, no Kor*, o 1 Kot afgrijeol ijlt A zijner misdaden onder het oog te hebben gebracht, smeekte hij hem, zijne medeplichtigen te noemen, om zoo het schavot te ontgaan. „Uwe terechtstel ling," zeide hij, „zou de dood van moeder wezen." Maar Traupmann bleef in zijn zwijgen volharden. Ten gevolge van die ontmoeting is hij zeer ter neer gedrukt, en weigerde hij dien dag zijne gewone wandeling te maken. Na het onderhoud liep hij geruimen tijd in zijne gevangenis op en neer, en wierp zich dan op zijn bed en weende. Men vreest, dat hij zich het leven wil benemen en heeft daarom voorzorgsmaatregelen genomen. In een bosch tusschen Schinveld en Nieuwen- hagen (Limburg) heeft men twee jonge wolven gevonden. Deze beestjes heeft men mede naar huis genomen, doch éen wilde geen drinken tot zich nemen en is dezer dagen bezwekenhet andere neemt behoorlijk voedsel, en er wordt de beste zorg voor dit diertje gedragen. Goede voorbeelden. Men zegt dat een van de rijkste jonge dames te Nahaut een hoed draagt, die slechts tien centen kost en die zij zelve opge maakt heeft; en Mrs. Vanderbilt, die millioenen dollars bezit, leert haar dochtertje, zelfs terwijl ze te Saratoga zijn, kousen stoppen en ande werk van dien aard. Anna en Julia Cleary, di vijftien jaar lang letters hebben gezet voor d i/Troy Times," en hetzelfde loon ontvingen al mannelijke letterzetters, hebben nu die betrekkin; neergelegd en leven van haar verdiend geld. Tennyson heeft een nieuw deel gedichten uil gegeven, getiteld„de heilige Graal en andei Gedichten." De voornaamste inhoud bestaat ui vier gedichten in den trant der Konings-Idyllen en welke in de volgorde der legende plaats ne' men tusschen de algemeen bekende poëtisch verhalen van den poet-laureatu van Engeland. Te St.-Petersburg loopt het gerucht, dat ee: Engelsch ingenieur, de heer Scott Tucker, ee: plan ontworpen heeft ten einde de Russisch hoofdstad in het vervolg voor de overstroominge van de Newa te vrijwaren. BUITENLAND. Amerika. In zijn rapport zal, naar gemeld wordt, d Min. van Marine der VereeD. Staten eene ge heele reorganisatie der vloot voorstellen. All oude schepen zullen verkocht, en in hunne plaal nieuwe gebouwd worden. In vredestijd zal di vloot uit 180 schepen bestaan (thans telt ze 200 terwijl de eskaders iu vreemde wateren zulle: versterkt worden. Voor deze maatregelen word echter geene verhooging van het budget ver eischt. De voormalige onder-secretaris van staat I Washington, Seward, doet thans eene rondrei door de Vereen. Staten van Mexico, waar h door alle gouvernemeuts-ambtenaren met oi cieele eerbewijzingen wordt ontvangen, als blijl van erkenning der groote verdiensten, die dez staatsman zich heeft verworven voor de vrij.' heid van Mexico. In al de reden door het1 a gehouden, wijst hij op de noodzakelijkheid eene nauwe aaneensluiting van alle Amerikaansch republieken, èn om dezen regeeringsvorm te vei zekeren, èn om elke inmenging van Europee sche zijde in de aangelegenheden van Amerik onmogelijk te kunnen maken. Portugal In strijd met geruchten, dat de jongste onlu ten hier te lande zich weldra en op uitgebreide schaal zullen herhalen, schrijft de Morning Post „Van ofticieele zijde zijn we uitgenoodigd, med te deelen, dat de Portugeesche regeering het voll vertrouwen der kroon eu den steun des land geniet, en dat men voor geene rustverstoringe: beducht is." Duitsohland. Dij do boraadalagingen in het Huis der Afgc vaardigden over de voordracht betreffende di conversie zijn Dinsdag in de dagzitting de beid; eerste paragrafen aangenomen en wel met] eeu: zeer groote meerderheid. De partij van vooruil gang deed het voorstel om jaarlijks 8 millioei op de begrooting te brengen tot delging va' schuld. Dit voorstel werd verworpen met 26 tegen 124 stemmen. De quaestie is door de aap neming van die beide paragrafen beslist; he overige betreft meer den vorm dan het weze: der zaak. Morgen gaat het ontwerp naar het Huis de Heeren, waar het zeker wordt goedgekeurd. In de 17"« eeuw leende de stad Stettin aai koning Karei Gustaaf van Zweden de som va: 50.000 thaler, welke gelden Dog niet zijn terug gegeven. Nadat de stad dikwijls hare vorderin door het gouvernement te Stockholm zag afgt wezen als zijnde verjaard, heeft ze zich thai, tot den bondskanselier gewend. Graaf Von Bi; marek heeft ten gevolge van dien, na overleg mt den Pruisischen gezant te Stockholm, bevolen doo den advocaat Beckmann te Stockholm te doen ot derzoeken, ol het van Zweedsche zijde opgewoi „zitten is toch neet pleziereg." Niemand was woe dender dan de neef. „Ie hebt mien plaatse verhuurd," schreeuwd: hij, „wij zult oe nou leeren oe lelkert." Plank was door den hem getroffen slaggehec verbijsterd. Geen enkel woord ontsnapte zijl lippen. Toen de saamgekomenen uitgeraasd had den en zich verwijderden bleef hij in een hoel van het vertrek zitten. „Ziezoo/ dat hebben we al ies weer ehad, zei Jan Karstens tot zijn dochter, die door lie voorgevallene blijkbaar ontstemd was. „Ik ze, maor, dee de lust hef, mut de last ook hebben, vervolgde hij, toen het meisje bleef zwijgen. „Jan Karstens, eer ie wieder praot, ik bin e: nog urn oe nog is effenties te spreken," zei Plank uit den hoek, waar men hem niet opgemerk! had, te voorschijn komende. „Zoo, wat heb ie nog te zeggen vroeg dt boer op norschen toon. Nu schetste de jongeling hoe hij in zijn vei wachtingen te leur was gesteld. „Hij kon," zei h onder meer, „niet gelooven, dat het legaat, da hem toegezegd en beschreven was, aan een an der vermaakt zou zijn." De dochter gevoelde medelijden met den niel onknappen jongeling. Wordt vervolgd en pas good op't zal 't beste wezen wat ie doen kunt." „Nuu gien praoties meer," vermaande de oude man toen de bedrogen neef weer in woede op stoof en de handen naar hem uitstak. „Kees," zei hij tot den binnenkomenden knecht, „zet dat jon- chien effen buten huus." Onder vele verwenschingen ontruimde de woe dende boer de woning van Jan Karstens, die op zijn scheldwoorden enkel antwoordde: „wij zult 't oe wel leeren mannechien." De pogingen, die de neef aanwendde om het voorgenomen huwelijk te verhinderen, mislukten. „De olde vrouwe was," volgens de verklaring van den burgemeester, „veul te wel bij 't heure, um onder curateele geplaatst te worden." Het huwelijk werd zonder de minste zwarig heid door den ambtenaar van den burgerlijken stand voltrokken en daarop kerkelijk ingezegend. Eenige dagen later verscheen Jan Karstens, met den notaris en diens klerken te X, om orde op de bezittingen der jonggehuwde vrouw te stel len. Weldra werd te tilbare have verkochten de boerderij verhuurd. Jan Karstens was bij „de waar ken „Nou kun ie wel hengaon mannechien," zei hij tot den neef, „wij hebt oe hier neet meer neudig." Vruchteloos drong men bij Jan Kartens aan. Plank de beloofde schuldbekentenis af te geven. „'t Hef je niks gien haost," voegde hij olden Freerk toe, die het sterkst er op aandrong. „Hij zol wel maken, dat 't in orde kwam te gen dat de jongkerel trouwde. En buitendat," vervolgde hij, „wanneer men wat sterk bij hem aanhield, mit dwingen krieg ie niks bij mij ge- daon. 'k Bin nou nog good gezind, maar... veul praeties verstao ik neet." Jan Karstens verdiende den naam van „loek" te zijn, volkomen. Weldra zag olde Geeze zich door hem genoodzaakt haar testament ten derden male te veranderen. 't Legaat, dat aan Plank zou worden uitgekeerd, kwam ten voordeele van Jan Karstenn' dochter. Met den meeslen tegenzin was de weduwe hier toe overgegaan, doch om voor lichamelijke mis handelingen gevrijwaard te zijn, was ze genood zaakt zich in alles aan den wil van haaronmen- schelijken gemaal te onderwerpen. Noch door haar, noch door Jan Karstens werd aan Plank van de ten zijnen nadeele gemaakte verandering kennisgegeven. Met gehuichelde voor komendheid werd hij voortdurend te V. ontvan gen. Zinspeelde hij op zijn huwelijk, „dat met Al lerheiligen vortgank zol hebben," dan zei Jan Karstens, dat hij 't zoo goed met hem maken zou, „dat hij over hom versteld zol staon." Weldra waren velen „versteld" over de „ge- mienheid waormit Jan Karstens ehandeld had." Geezemeu werd door een beroerte aangetast en was acht dagen daarna een lijk. „'k Wol oe zeggen, dat oe meu Geeze 't er too daone hef," werd Plank door den boer, die het „neugen" aangenomen had, geboodschapt. Op den dag, waarop het lijk der overledene ter aarde werd besteld, heerschte er in het sterf huis eene buitengewone stilte. De laatste „eerbe- w ijzers" zagen Jan Karstens met wangunstige blikken aan. Zij waren gekomen om des te spoe diger de laatste wilsbeschikkingen der overledene te vernemen. Een hevig tooneel had plaats, toen na den maaltijd medegedeeld werd, dat Geeze meu alles aan Jan Karstens en diens dochter ver maakt had. „Gemiene bedreeger," „ofzetter," „schurk" en dergelijke woorden werden den boer naar het hoofd geworpen, die echter een toonbeeld van stoïsche gelatenheid bleef. Werden de beleedigin- gen hem al te grof, dan deed hijjzich een enkelen keer hooren. „Ik waorschou oe Jan," of: „ik zol oe raon Barteld mij wat in acht te nemen, of ie zult mij, zunder dat ik 't wil, neudzaken um oe te verklagen," en hier wendde hij zich tot een der hevigste schreeuwers, die om een vechtpartij eenige weken gevangenisstraf had moeten ondergaan;

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2