zijn schip verhaald en scheen zeer geneigd de rangorde te verbreken, maar de voorbeeldige orde, die bij allen heerschte, verijdelde 's mans voor- barigen maatregel. Trouwens, de Amerika had waarlijk geen kla gen, want toen zij het kanaal inliep, telde ik nog ongeveer 21 schepen, die in de haven lagen, ge reed om ons te volgen. Zoo waren wij dan in het beroemde Suez-ka- naai en stoomden wij slatig tusschen de twee dijken in het Menzaleh meer, en ik mag niet ontveinzen dat onwillekeurig de vraag bij mij opkwam, of dat dan zoo uitermate belangrijk was om daarvoor hierheen te komen? Rechts water en links eene zandvlakte, waar- lijks niet bijzonders voor een Hollander; daarbij was het eene voor Egypte zeer lage temperatuur en legen het vallen van den avond zelfs zeer koud. Het kanaal van Holland op zijn Smalst! U ook daar zal men tusschen twee zandhoogten stoomen, ook daar zal men meer van de kou dan van de hille te lijden hebben; ook daar zal men de meest mogelijke voorzorgen moeten ge bruiken, dat het schip niet tegen den kant loopt. Dien middag aan talel werd met een glas champagne het feest, dat toen in het Willems park gevierd werd herdacht. Zonder iets bijzonders te hebben gezien dan een paar van de reusachtige baggermolens, gin gen wij om halftwaalf voor anker liggen, om den volgenden morgen te 7J ure den naar veler meening hoogst eeutoonigeu tocht weder voort te zetten. ilaar zoo als het meermalen gaat, dat de illu- siën die de tnensch zich schept, onvervuld blij ven, zoo was het ook hier. Ja! Ik zoude zelts durven beweren, dat geen van de kanaal-reizi gers ooit een meer interessanten dag beleefd heeft dan dien van 18 November 1869. Nauwlijks had de America zich in bewegingge- steld of al dadelijk, werden wij verrast, door het zien op welke wijze aan het kanaal gearbeid is geworden. Niet ver van Ismaïlia, tusschen liooge zandheuvels, zag ik ongeveer 60(1 ezels en zeker 300 kameelen met hunne drijvers bij een, om het zand weg te voeren. Het was een tafereeltje vau hoogst lokalen kleur. Terwijl de meerdere beweging aan de oevers mij nog bezig houdt, neemt het kanaal eensklaps eene wending en men bevindt zich in het Tunsah meer, 83 kilometers van Port Sa'id. En hoewel midden in de woestijn er omgeven van woeste zandheuvels, levert dit meer met die schoone vloot en in het verschiet Ismaila een hoogst verrassend en eigenaardig schouwspel op. X5C1IC UUl V luut tv UllUÜou dx.1 irooofclju £>o gedachte aan de mogelijkheid is schoon, laat staan wanneer men het in de werkelijkheid vóór zich ziet. Dit gezicht heeft dan ook op mij en op velen met mij een diepen indruk ge maakt. Otn half twaalf ging de bevolking van de America aan land; wij lagen aan de tegenover gestelde zijde van Ismaila, zoodat wij ongeveer een half uur moesten geroeid worden. Om nu met juistheid terug te geven wat ik dien dag in Ismaila zag, daartoe behoort meerkennis van de Egyptische toestanden dan ik heb, daar het mij ondoenlijk valt wat ik zag te beschrijven. De straten van Londen en Parijs leveren niet dat op, wat er dien dag in de lange straat, die langs de gebouwen te Ismaila loopt, te zien was. Om Ismaila heen was een kamp opgeslagen van duizende tenten, waarin de hooiden der Egyp tische en Arabische volksstammen, de Scheicks en waarschijnlijk ook de hooge ambtenaren van Egypte hun verblijf hielden. Een kamp van de Bedouinen der woestijn, met hunne kameelen en hunne paarden. Een groot kamp van Egyptische infanterie en cavalerie, de tenten voor de geïnviteerden, me nigte van Arabische café-chanlants. Tenten die als moskeen dienden, tenten waarin de Deiuvi- schen hunnen godsdienst; al dansende verrichten, slangen bezweerden, en ik weet niet wat al. Langs den weg, evenwijdig aan het zoetwater- kanaal, groepen van de meest passieve Arabie ren, die al dat gejoel inet de meeste kalmte aanzagen. Op den weg zelfs honderde galloppee- rende ezels en rijtuigen met hunne voorloopers, al schreeuwende Guarila! Guarda! ona! enouai! (pas op! oué. tegen de vrouwen, ouai tegen de mannen); kudden van schapen, menigte kameelen, gedeelten van karavanen, uitstallingen van aller- handen aard, waterdragers, fellahs, massa's van kinderen enz. Guarda! luidt het weder en de kei zerin nadert op een kameel, begeleid door De Lesseps; hetgaat haar beter af dan haar vrouwe lijk gevolg, dat zich naar het mij voorkomt, op een kameel minder te huis voelt. Reglak Reglak !(Gare!) luidt het hier,ona!d4ar; vreesselijk geschreeuw; voorloopers, keurig in het wit, blootvoets, met een goud geborduurd vest en een langen stok, het teelten der waardig heid van een Said, rennen door de straten, gevolgd door den een of ander groote dezer aarde. Dan is het de Khedive zelf, in zijn panier, met zijne twee keurige schimmels bespannen, dan is het weder een Oostersche groote, of wel een keurig span van den Onderkoning met het gevolg van Frans Joseph, of de een of andere admiraal, die plaats vereischtEn terwijl dat alles zoo door elkan der vliegt en rent en schreeuwt, houdt de heer De Lesseps receptie; ook de woning van den heer Ruyssenaers staat voor ieder Nederlander open. Mevrouw neemt de honneurs waar, en wordt men gedurig door zijne kennissen, die ik er in menigte aantref, staande gehouden met de vraag: hebt ge dit al gezien, hebt ge dat ge zien? wat gebeurt er nu? Aanstalten lot illuminatie worden gemaakt, een optocht der Bedouinen, die een razzia gaan houden en weder Guarda! Guarda! want daar koinen de Europesche vorsten aan, die door den Khedive in zijn paleis zullen ontvangen worden. De weg van de landingplaats naar het paleis van den Khedive wordt door eenige bataillions afgezet en kort daarna passeert de stoet in eene menigte equipagiën. Een prins zit naast den Khe dive, die zelf zijn gasten athaalde. De vorstelijke personen wonen daarna de razzia der Bedouinen bij en om 5 ure gaat ieder een weinig rust nemen van de vermoeienissen van den dag, om zich gereed te maken tegen het feest van den avond. Dat leest kwam inderdaad de verhalen van de duizend en éene nacht nabij en ik behoud mij de beschrijving daarvan voor. Om 2 uur 's nachts kwam ik op de Amerika terug, die den volgenden dag het anker lichtte om verder het kanaal op te gaan, maar, helaas, om het na eenige minuten weder te laten vallen. Een of meerder schepen waren in het kanaal vastgeiaakt en stremden den doortocht. Kerst den volgenden dag konden wij verder gaan, en ook des avonds stiet de Amerika zijn neus tegen de oevers van het kanaal, terwijl tegelij. kertijd een Egyptisch stoomjacht ons achter tegen den spiegel voer. Den volgenden morgen kwamen wij weder vrij, nadat menige tros gebroken was en menig passagier een zweeije aan het draai spil had opgeloopen, en ten 10 uur kwamen wij te Suez. En was een paar dagen te voren de aanblik van het Timsah-meer verrassend, toch liet het verre de eigenaardige natuur der Bitter-Meeren achter zich. Eene geheel opene zee, waaraan men geen land bespeurde. Een ondergaande zon, die het hoogland van de woestijn rechts, en liet Sinaï-gebergte links met een purperen gloed verlichtte! Een zee, vóór eenige jaren droog en nu 1300 millioen kub. meter water bevattende, dat er kunstmatig is ingebracht I Nu ik heb het kanaal doorgevaren, of velen het na mij zullen doen, is de vraag die nog niet ic opgotoct. Ettelijke millioeucn sullen tiug voV- eischt worden om het kanaal te voltooien, want gereed was het nog niet. De mogelijkheid eveit- wel is bewezen en ik roep met de fellahs (niet met de aandeelhouders): leve De LessepsI Katwijk, 14 Dec. De gemeenteraad heeft heden tot hoofdonderwijzer te Katwijk a/d. Rijn benoemd den heer F. J. Kantberg van Dordrecht. Het blijkt dus dat men alhier spoediger heeft kuil- nenj slagen met de benoeming van een hoofdon derwijzer, dan met de beroeping van een predi kant. Want, naar men verneemt, heeft ook Ds. Vlieginthart van Vreeland voor het beroep naar hier bedankt. Wassenaar, 14 Dec. De persoon die 11. Zater dag avond zou zijn aangerand en verwond, is naar het oordeel van deskundigen zelf de dader op grond van zijn uiteenloopeude verklaringen in die gebeurtenis Hij gaf voor 13 weken in het ziekenhuis te Leiden doorgebracht te hebben en na onderzoek bleek dat dit slechts 5 dagen was geweest, en ook daar twijfelde uien dat. het ziek zijn maar een voorwendsel was. Ook zoude hij door de aanranders op den grond zijn geworpen en met de knieën op de borst zijn gedrukt, en onder die bedrijven van achter aan den voet zijn verwond, zelfs zoo, dat een pees geheel is door gesneden, doch inen bespeurde aan zijne kleederen niet het minste, vuil of slijk, daar toch de straat weg zeer nat en glibberig was. Men houdt hét er voor, dat de ongelukkige door armoede of wan hoop deze daad heeft verricht. 's-Gravknhagk, 14 Dec. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde het vroeger medegedeelde praeadvies van burg. en weth. nopens den aanleg van eene duinwa terleiding. Op voorstel van den heer Bervoets werd echter besloten dit tot een nader onderzoek naar de sectiën te verzenden, die onmiddellijk daarop samengesteld werden. Dti.rr, 14 December. Jl. Zondag-voormiddag deed zekere smidsknecht, alhier woonachtig, voor zijn genoegen een ritje per wieier naar Overschie. Aldaar gekomen scheen het dat óf de wieier een weinig weerspannig, öf de wielenaar niet han dig genoeg was, althans hij duikelde met voer tuig en al in het water. Gelukkig werd hij et- spoedig uitgehaald en heeft toen, na gedroogd te zijn, de terugreis den volgenden dag zonder ver der ongeval per stoomboot volbracht. De wieier is in vrij ontredderden staat opgevischt en aan den eigenaar R. alhier terugbezorgd. Rotterdam, 14 Dec. In de bestuursvergadering van heden is tot directeur van het Zeemanshuis benoemd de heer J. Bik, oud-koopvaardijkapitein, thans te 's-Hage. Men meldt dat de heer Saar, dir. der H. opera, er in is geslaagd een engagement voor twee gastvoorstellingen te sluiten met den beroemden heldentenor Niemann. De representatiën zijn vastgesteld op 7 en 9 Februari aanstaande. Nie mann zal het eerst optreden in de Rienzi van Wagner. Kraungen, 14 Dec. Gisterenvoormiddag wer den een aantal schapen, toebehoorende aan Pieter Herfst alhier, naar het land, gelegen naast de lijn van den Rijnspoor, gedreven. Vijf schapen ontliepen hunne geleiders en kwamen op de spoorbaan. Daar juist een trein kwam aanrijden, was het den geleiders niet mogelijk de schapen t'jd'g genoeg van den weg te krijgen, zoodat alle vijf de beesten gedood en gedeeltelijk vernield zijn geworden onder de raderen. Gouda, 14 Dec. Aanstaanden Donderdag zal hier eene vergadering van belangstellenden ge houden worden, ten doel hebbende de oprichting van eene afdeeling van het Schoolverbond. Beug-Ambacht, 13 December. Er schijnt plan te bestaan, otn den in exploitatie zijnden buurt spoorweg van Tilburg naar het Drongelsche veer over Gorcum en Schoonhoven tot Gouda te ver lengen. Althans, de stukken zijn daaromtrent reeds bij de belanghebbende gemeentebesturen ontvangen. Zevenhuizen, 13 December. De spoorweglijn 's-Hage-Goude begint meer en meer hare vol tooiing te naderen. De zaudwageus rijden reeds van Gouda tot Voorburg. Het station alhier is bijna voor den dienst gereed en zoowel door zijne plaatsing als door zijne inrichting zeer ten ge rieve van het reizend publiek. Woerden, 13 December. Hedenavond had hier eene bijeenkomst plaats ten gevolge eener oproe ping, door de HH. Mr. A. M. Pareau en J. Van Dam Thz. gedaan. De aanwezigen, 18 in getal, traden alle toe tot het lidmaatschap der afdee ling Woerden van het Schoolverbond. Tot leden van 't bestuur werden gekozen Mr. A. M. Pareau, Ds. C. J. Holtzapffel en de heer C. E. Van der Quast. Zwolle, 14 Dec. Op het buitengoed Boschwijk nabij deze stad is een lijk gevonden, onder zand en bladeren verborgen. De justitie heeft zich be reids derwaarts begeven. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. G e me n gr cl e Berichten. Traupmann heeft 11. Zaterdag zijn eerste ver hoor ondergaan voor den president der assises, voor welke rechtbank zijn proces den 28s,e,> op Onnoozele-Kinderendag, den gedenkdag van den Bethlehemschen kindermoord! zal beginnen. De jeugdige moordenaar bevindt zich thans niet meer in de cellulaire gevangenis van Mazas, maar in een cel van de Consiergerie, waar hij ook het gezelschap heeft en onder het toezicht staat van twee medegevangenen en twee politie agenten. Hij is in het geheel niet neerslachtig. In de eerste dagen van zijne overbrenging was hij wat geagiteerd; maar sedert is hij weder vroolijk en pratende als altijd. Er bestaat in onze groote manufactuur-maga- zijnen eene formule, die onze bekoorlijke leze ressen misschien wel eens zullen hebben opge vangen, schoon zij ze ook in hare onschuld niet begrepen. Wanneer er namelijk een nieuwe „cliënte," die men niet kent en dus niet vertrouwt, den winkel binnentreedt, fluistert de eene bediende den ander toe i/Twee op de lien!" Wat die cabalistische woorden beteekenen Niets meer of minder dan dit, dat men de „dame" van „lange vingers" verdenkt, en door dat. „twee op de tien" wil zeggen: „Houd uwe twee oogen op hare tien vingers gevestigd." Zegt het voort Zaterdag-middag had nabij het station Dord- mund een droevig ongeluk plaats. Het lief, drie jarig zoontje van een der machinisten werd overreden, en dat door den trein, dien zijn vader zelf bestuurde, niettegenstaande alie po gingen om den trein nog in tijds te stoppen. Oeld- en Eflfectenmarkt. Amsterdam, 6—13 Dee. Na geruimen tijd van stilte, vertoonde de fond- senmarkt in de afgeloopen week weder eenige levendigheid. Minder blijkt dit uit zooveel hooger prijzen; ook waren de omzettingen op zich zeiven niet zoo bijzonder groot in kapitaal, maar er heerschte een betere geest, waartoe zoowel de loop der Fransche zaken als de beslechting van het geschil tusschen den Sultan en den onder koning van Egypte, als de openingsrede van den president der Vereenigde Staten bijdroeg. De beurs was tamelijk tevreden en dus kon eene betere houding der effectemnarkt niet uitblijven. Van onze Nationale fondsen mochten alleen de 254 pCt. iets op het standpunt van verleden week winnen: toen was de hoogste prijs 5314, lieden 54 pCt., waarop zij ook willig slotende 3 pCt. verloren van 62'fs op öJjjj, de 4 pCt. van SI1?!» vrij wel mochten behouden, of er verlies afkwamen. Hetzelfde mogen op 84% pCt.Handelmaatschappij heeft, na ia den loop der week verlies te hebben geleden, heden het standpunt van voor 8 dagen weder ingenomen en blijft 1125$ a 11254. De Spanjaards wonnen niets; hoe zou dat ook kunnen bij een staat van zaken als daar te lande heerscht? 'l Is nog wel dat zij de oude prijzeD met een klein wij zeggenl van Portugal, indien het althans waar is dat daar eene geduchte staatkundige spanning heerscht, en toch hebben die fondsen 54 pCt en sommige zelfs nog iets meer op verleden week vooruit de Oblig. 1853 b v. kwamen van 3254 op 33, 1856/63 van 32 op 32% pCt. enz. De Russen blijven bij voortduring fondsen die wel niet vergeten, maar toch niet meer zoo ge liefd zijn als zij plegen te wezen: het oude ver trouwen, de oude roem is er van weg. En zullen die ooit herwonnen worden? Zooveel «li althans zeker dat zij weinig of niet gedeeld heb- ben in de betere gesteldheid der beurs, enkele soorten uitgezonderd, als b. v. de 6 pCt. Bank- assign. die van 40% tot 41 pCt., de loten 1864 die tot ƒ232 en die van 1866 die van ƒ22154 tot ƒ223 klommendaarentegen verloren andere, als de 5 pCt. 1866, die van 9l)lf6 op 89S pCt. vielen. Oogenschijnlijk bestaat er eene tegenstrijdigheid I in de noteering der Oostenrijksche geünificeerde I schuld, betaalbaar in zilver en die in papier: de eerste soort, coupon Januari, klom van 54tol 55%, coupon April van 551 is tot 55% pCt.daar- 1 entegen liep van de laatste soort die met coupon! I Mei (dat is de hier te lande en ook in Duitsch land meest verkozene) van 47% op 47% pCt. terug! 't Spreekt van zelf dat hier niet alleen het vertrouwen in 's lands toestand, maar ook andere oorzaken in het spel zijn, en zoo is hel werkelijk; de hoogere valuta, dat is de meerdere depreciatie van het papierengeld, beheerschte de I markt. Turken, voor 8 dagen 415$, wonnen 1 pCt. als een gevolg van de overeenkomst met Egypte, ter wijl de fondsen van laatstgenoemd land van 73'H< .i a 74% opkwamen tot 74Il.-x6 pCt. De openingsrede van den president der Ver eenigde Staten, en vooral het gunstige finantieele rapport had geene verdere rijzing in de obliga j tiën van die Staten ten gevolge, integendeel zijn zij eer lager dan hooger. Van de Spoorwegwaar den gingen de St. Paul en Pacific steeds achter- 1 uit, zoo zelfs dat de ltle Serie van 70 tot 67 56, de I 2de Serie van 6S!4 tot 65i|, de geconsolideerden I van 68% tot 65 en de 1869er van 69op66SpCt. vielen, en zulks niettegenstaande den open brief J van de heeren Kerkhoven en C°., waarbij deze solide firma op de meest bepaalde wijze de loo- pende geruchten wedersprcekt. Het geld op prolongatie was tegen 7 pCt. ge- vraagd. BUITENLAND. Rusland. In Polen zijn tengevolge der lichting van re kruten, die in de volgende ntaand zal plaat: vinden, een aantal dienstplichtige jongelieder. over de grenzen gevlucht. Om dit nu tegen ten gaan heeft de. Russische regeering een buitenge wone maatregel genomen, die overigens volko V men strookt met de Russische beschaving. Elke gemeente namelijk zal voor eiken onder haar gebied behoorenden dienstplichtige, die over deH grenzen de wijk neemt, 400 zilveren roebels be talen, de som, waarvoor men zich in Polen vai den dienst kan vrijkoopen. Eene aan degrenzci gelegen gemeente heeft tengevolge daarvan reeds 4000 zilveren roebels moeten betalen. Duitselilaud. De keizer van Rusland heeft aan den konind .1 van Pruisen het grootkruis der orde van St.-Georg^B geschonken. Het grootkruis dezer orde, die 13fH leden telt, wordt alleen toegekend aan opperbeH velhebbers van legers, die een beslissenden veld-, p slag hebben gewonnen. Zoo was het o. a. aai Wellington geschonken ten gevolge van den slag van Waterloo, en aan Radetsky wegens den slas vau Novara, terwijl de toekenning van het krui; aan den koning van Pruisen gemotiveerd is door 1 den slag bij Sadowa. Dit heeft in zoover eene politieke beteekenis, omdat het gelijk wordt gesteld 9 met eene gelukwensching van den Czaar aan jJ den koning wegens dat resultaat. Men is nieuwsH gierig hoe de anti Pruisische organen dit feit ir overeenstemming zullen brengen met de bewerin gen aangaande eene voorbereiding tot eene al lianlie tusschen Rusland en Frankrijk tegei Pruisen en Duitschland. De afgevaardigde van deu Pruisischen Land dag, Parisius, heeft in de vergadering van diei Landdag voorgesteld om den post te schrapper die op de begrooting van Eeredienst was uitge "j trokken voor het zendelinggenootschap ter bekee ring van heidenen tol Christenen. De heer P« risius berekende dat elke gedoopte Kaffer aa Pruisen 800 Ihr. kostte en vond in elk geval d; som te hoog; buitendien, beweerde hij, zou d' Minister van Eeredienst, op grond van degelijk lieid van alle godsdiensten voor de wet, eveil goed subsidie moeten toeslaan aan een Joden

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2