N°. 3023 Donderdag 16 December. LEIDSCH Ae. 1869. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post.. n 3.85. Afzonderlijke NommersD 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 15 December. ST A ATSBEG ROOTING 1870. Hoofdstuk VII. Oorlog. De minister van oorlog heeft bij zijne begroo ting van dit jaar getracht de te doene uitgaven binnen de nanwste perken te stellen, en met iet oog op het weldra in te dienen wetsontwerp ot voltooiing van ons vestingstelsel, slechts gei len gevraagd voor de voltooiing der reeds aan gevangen werken, niettegenstaande het eindcijfer Ier begrooting nog altijd f 14,259,000, en slechts f ton lager is dan in het vorige jaar. De minister stelt zich voor dit jaar onder ie wapenen te houden10,200 man kader en rijwilligers, 7,100 miliciens, die, krachtens de ,vet van 19 Aug. 1861 (Staatsbl. n°. 72), moe- ,en dienen tot aanvulling van het incompleet aan vrijwilligers, 10,400 miliciens die in dit jaar ingelijfd tot serste oefening van 6 maanden tot éen jaar, naarmate van de wapens waartoe zij behooren, in ienst zullen gehouden worden, 6500 miliciens voor de najaarsoefeningen, geno men uit de ligting 1866. I De minister vertrouwt dat de onderzoekingen mitreut het nieuwe in ie voeren geweer spoedig ;ullen zijn afgeloopen, en hij een wetsvoorstel lit punt betreffende aan de kamer zal kunnen onderwerpen. Van de voorhanden geweren zijn thans reeds 78,500 in achterladers (Snider-Systeem) veran derd, en bij het leger in gebruik. De derde afd.-. verschillende wapenkorpsen heeft sinds het vorige jaar eenige wijzigingen onder gaan door veranderde samenstelling van de sta ven en korpsen van het wapen der artillerie eu genie. Het totaal cijfer van f8,970,242 laat zich splitsen in deze 4 groote onderafdeelingen. Wapen der infanterie f 4,S39,686. Wapen der cavalerie. 1,687,793. Wapen der artillerie. 2,105,236. Wapen der genie 337,527. f 8,970,242. De minister heeft bij deze afdeeling gevoegd jlen staat der ellectieve sterkte, van het leger op 1 Juli I860 waaruit wij liet volgende outleeneu Olficieren. Troepen. 1. Groote staf, prov. eu plaatse lijke staven, mil. admini stratie, geneesk. dienst 174 2. Infanterie989 j3. Cavalerie178 4. Artillerie400 5. Genie93 waartoe echter gerekend zijn circa 29000 mili ciens niet groot verlof afwezig. Met inbegrip van het kader waren op 1 Juli vrijwillig aaiigeworvenen in dienst: Bij het wapen der infanterie6190 u a cavalerie 2028 ii a artillerie 2195 I, genie 392 41,880 3,992 10,339 1,022 10805, benevens i 1604, die volgens art. 9 der militiewet tot eene vrijwillige verbindtenis zijn toegelaten en tevens nog militiepltchtig zijn. De Memorie van Toelichting bij het wetsont- twerp tot afschaffing der doodstraf, resumeert in •de volgende woorden het standpunt dat de regee ring in deze quaestie inneemt: Vat uien al het voorgaande te zamen, met het oog op den stand der vraag, toen zij voor het laatst met eenige uitvoerigheid in 's lauds vertegenwoordiging werd besproken (1847), dan kouit men tot het volgende resultaat: 1°. toen was de doodstraf alleen afgeschaft iu éen Staat van Noord-Amerika en dit zells was hier te lande onbekend; nu kunnen Europa en Amerika wijzen op niet minder dan veertien Staten, waar de doodstraf sedert korteren oflau- geren tijd niet meer beslaat, en op een niet min der groot aantal (Wuriemherg, Weimar, Baden, Engeland, België, Zweden, enz), waar de vraag der afschaffing voortdurend aan de orde is. 2°. toen heerschle er op wetenschappelijk ge bied, na langdurigen en hevigen strijd, een tijd perk van stilstand, met overhelling naar de rich ting van het behoudnu is de st'rijd weder levendiger dan immer en de corypheën der weten schap verklaren zich schier alom met meer kracht dan ooit te voren voor de afschaffing. 3". toen moge zich hier en daar, nu en dan, ook buiten de rechtsgeleerde wereld, eene enkele krachtige stem tegen de doodstraf hebben ver heven, van de algemeene beweging, in het einde der vorige eeuw door Beccaria opgewekt, was geen spoor meer te vinden; nu is die beweging als herboren, en ook in Nederland zijn er spre kende teekenen des tijds, dat het rechtsbewust zijn van de meest verlichten en beschaafden zich over het algemeen met het werk des beuls niet meer verdraagt. Hel voorbeeld is dus door vele anderen gege ven. Zal Nederland het niet eindelijk volgen? In 184U, in 1847, in 1854, in 1859, steeds heeft uien de wenschelijkheid der afschaffing erkend, altijd echter ouder bijvoeging dit was de ge ijkte term dat de toestand der maatschappij daarvoor nog niet rijp was. De regeering heeft thans niet te onderzoeken, of men zich voor negen en-twintig, voor tweeën-twintig, voor vijftien, voor tien jaren met liet uiten van die nieeuing, met liet stellen der uitzondering, der dilatoire exceptie naast den in beginsel aangenomen regel, zonder eenig bewijs voor hare gegrondheid, had moeten vergenoegen. Wat daarvan zij, thans, na alles wat er in de laatste jaren over de dood straf is voorgevallen, kan men niet meer volstaan met algemeene phrases, die alle discussie afsnij den. Het is de dure plicht van regeering en ver tegenwoordiging zonder parti pris, zonder voor- of tegeniugenomenheid, het groote vraagstuk van alle zijden te beschouwen. De regel, geene verkorting, geene vernietiging van het menschelijke leven, door de maatschappij als straf uitgeoefend, buiten het geval van onver mijdelijke noodzakelijkheid ter handhaving dcr openbaie rust en veiligheid, moet zonder dubbel zinnigheid vaststaan. De uitzondering mag, omdat zij eene uitzondering is, niet worden aangenomen bij gebreke van afdoende bewijzen. Op dit standpunt het eenig juiste naar haar oordeel wenscht de regeering zicli te plaatsen bij de verdere bespreking van dit vraagstuk en van dat standpunt betoogt zij1°. dat de dood straf in strijd is met de beginselen der nieuwere strafleer. 2s. dat de doodstraf in strijd is inet de b ij zonde re vereischten van een deugde- 1 ij k s trafsteise 1. Bovendien komt hierbij in aanmerking de toe kenning van gratie als regel in stede van uit zondering Cijfers spreken hier sterker dan woor den. In Nederland (Noordelijke provinciën) zijn in 58 jaren (1811 tot 1868) van de 490 doodvon nissen 101 uitgevoerd en 389 (ongeveer 'ls, veel meer dan niet uitgevoerd; en terwijl de verhou ding der uitgevoerde tot de niet uitgevoerde van 18211830 nog was van 24 tot 50, was die ver houding van J8511860 van 8 tot 71, ofschoon in de laatste tien jaren zeven (18541860) be grepen zijn, gedurende welke art. 13 der wet van 29 Juni 1854 reeds van kracht was. Na 1860, dus sedert negen jaren, had geene enkele exe cutie meer plaats. Beter dan alle redeneeringen bewijst dit, dat de doodstraf, ook waar zij rechtens nog beslaat, al meer en meer begint te zwichten voor de kracht der overtuiging die, sterker dan de ge schreven wet, zich tegen haar keert. Maandag-avond is door eenige ingezetenen onzer stad eene vergaderinggehouden, waarin besloten is, om eene vereenigingtot bevordering van het school bezoek op te richten. De vergadering heeft eene commissie benoemd om middelen aan te geven, waardoor dit doel kan verwezenlijkt worden, opdat zOo spoedig mogelijk eene algemeene op roeping kan geschieden, en allen die in deze zaak belangstellen tot het houden eener hijeen- komst kunnen opgeroepen worden. Er is voor- loopig nog niets beslist omtrent de toetreding tot het Schoolverbond. Wij verheugen ons, dat thans ook hier ter stede de handen aan het werk zijn geslagen, en voegen alleen dezen uensch hierbij dat wanneer spoedig Leidens burgerij zal opgeroepen worden om van zijne sympathie voor haar doel te doen blijken, de Vereeniging moge ondervinden dat ook in onze stad liet aantal groot is van hen die een der ergste kwalen van onze maatschappij, het schoolverzuim, willen helpen bestrijden! Bij circulaire aan de abonné's op Het Noorden wordt door de redactie van dat blad medegedeeld, dat het zijnen zetel met 1° Februari 1870 naar Amslerdam zal verplaatsen. „Onder dezelfde redactie" zegt de circulaire, „zal het blad die uitbreiding ondergaan, welke in den legenwoordigen tijd een politiek dagblad, dat aan de wenschen en behoeften zijner lezers wil beantwoorden, moet hebben." Voor de tegenwoordige abonné's blijft de prijs op f2 per kwartaal bepaald, voor de nieuwe is die op f 3 per kwartaal vastgesteld. Bij het dezer dagen alhier gehouden natuur kundig staatsexamen, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865, zijn de heeren Vaue, van Valken burg, Bleekrode, Trousselot, Giltay en Fyan toegelaten. In de eerste helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressan ten niet bezorgd zijn kunnen worden: B. v. d. Burg, E. v. Bekking, J. G. Swart, J. De Wolf, M. v. Laar, M. v. Laar, A. Crama Stelle, F. v. d. Werf, Mej. G. De Groot, J. W. D. Koek, J. W. v. d. Linden, allen te Amsterdam M. Bouw man te Aarlanderveen D. v. Wijk te Bodegraven; E. T. Plantenga te Boxum;P Lancel, J. C. Kroes, beiden te Breda; W. Galoudie te KuilenburgBen jamin te Dordrecht; H. J. Delcourt, J. L. Nijhoff, beiden te 's-Gravenhage; Flippo, A. Meijer, beiden te HazerswoudeH. M. D. v. Gelder te Iledel; H. v. d. Sluis te KaïnperzeedijkVan Leiden te Koudekerk; H. Van Paasen te Langstraat; K. Bo degraven te Leiden; K. B. J. De Bruin te Middel burg; J. Tang te Noordwijkerhout; H. C. Wage- maar te Rotterdam; K. J. Nieuwpoort te Rijns burg; H. Haanvast van Duuren te SchiedamM. RuigrOk ïe Schouten; K. MnDitemnltar l«Jt Zanit; Wed. C. Bos te Zevenhuizen. Naar men verneemt zal op 24 December e. k. te Arnhem eene algemeene vergadering gehouden worden van het Genootschap van leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiën en Hoogere Bur gerscholen. Die bijeenkomst is belegd, om te be slissen over een voorstel tot bet indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende bet aanhangig Ontwerp van Wet. op liet Hooger Onderwijs. Een concept adres van vrij groote» omvang is dezer dagen aan de leden van liet Genootschap toegezonden. Daarin worden nagenoeg alle artikelen van bet genoemde ont werp behandeld, die betrekking hebben op het gymnasiaal onderwijs. Vooral is de verhouding der progyninasia tot de gymnasia, de geest waarin, en het doel waartoe de eerstgenoemde soort van inrichtingen moeten werkzaam zijn, uitvoerig besproken. Ook wordt de meening verdedigd, dat ruime subsidiën aau gemeente-inrichtingen meer nut kunnen stichten, dan een betrekkelijk groot aantal Rijksgyinnasia. In dit opzicht wijkt het gevoelen der opstellers van het concept-adres geheel en al af van dat der regeering, wier ont werp echter met ingenomenheid door hen wordt begroet. {N. It. Ct.) Hel Staatsblad bevat liet besluit van den 8*t8n December 1869, houdende de vaststelling van den vonn van het plakzegel voor handelspapier. Artikel 1. Het plakzegel voor handelspapier is \an rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van vierenveertig millimeters bij eene breedte van twintig millimeters. Het is parelkleurig en voert in het midden een medaillon, bevattende op een witten grond 's Rijks wapen, omgeven van een eike en een oranjetak, onder het wapen met elkander ver- eenigd. Het wapen met de takken is van eene blauwe kleur voor de zegels van fb, in hoofdsom en min der, en van eene roode kleur voor de zegels bo ven I 5, in hoofdsom. Zoowel hoven als onder het genoemde medail lon is het bedrag van het Regelrecht in hoofdsom in zwarte kleur uitgedrukt op een grond, waarop in microscopische letters ettelijke maleo het woord plakzegel voorkomt. De buitenrand van het zegel bevat de woor den: plakzegel Koninkrijk der Neder landen. Art. 2. Dit besluit treedt in werking den l",n Januari 1870. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft bij de bereden wapens in gevoerd: 1*. de sacoehes d'amhulance van zwart leder, aan weerszijden van het paard van een der manschappen te bevestigen2" de sacoehes voor de officieren van gezondheid bij die wapens, kleineren van geel leder. Die voor de ambulance bevatten verbaudstoffeii, liet instrumentenkistje en nog een mahoniehouten kistje voor de nood zakelijkste geneesmiddelen. De sacoche van den officier van gezondheid bevat verbandstoffen en 3 veldfourniquetten. Bij de infanterie was reeds vroeger de ver- bandransel ingevoerd. Zaterdag den 18<Un dezer zal de audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken geen plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de medische faculteit der hoogeschool te Gro ningen den heer Dr. lluizinga, adsistent bij het physiologisch laboratorium dier hoogeschool. Z. M. heeft de benoeming vau W. Knaapeu, burgemeester van Geldrop, tot secretaris dier ge meente bekrachtigd. Z. M. heeft goedgevonden den viee-admir. J. Boe len, op zijn verzoek, met den laatsten Decern bei- aanstaande, eervol te ontslaan uit zijne tegen woordige betrekking van lid van het hoog mili tair gerechtshof, onder dankbetuiging voor zijne vele, goede en laugdurige diensten, en hem, met ingang van den l»lcn Januari 1870, krachtens art. 36, in verband met a van art. 38 der wet van den 28ste" Augustus 1851 Staatsblad n°. 126), ter zake van langdurigen dienst, op pensioen testel len, ouder toekenning, ingevolge art. 21, in ver band met lit. a vaD art. 14 der wet van gelijke dagteekening (Staatsblad li". 127), van een jaar- lijlre^»L pOnClAOn iron /"1UÖO Z. M. heeft bevorderd den kapitein ter zee J. E De Man, adjudant des Koniugs iu buiten- gewonen dienst, met den 1"*" Januari 1870 tot schout-bij-nacht, en met dat tijdstip, onder eer volle afvoering uit liet korps zee-ollicieren, be noemd tot lid van liet lioog militair gerechtshof. Z. M. heeft ter zake van langdurigen dienst, inet den l,t0« Januari 1870, op pensioen gesteld de ka pitein-luitenants ter zee A. L. Palm, F. J. Abresch eu H. Schokker, onder toekenning van eenjaar- lijkscli pensioen voor den eerstgenoemde van /■1500 en voor de beide laatsten ieder van f 1400 goedgevonden den adjunct-administrateur A. M. Montijn, dieuende bij den zeemacht iu Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst te ont slaan, niet den laatsten der inaand waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebracht; goedgevonden bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Nederl. Indië te benoemen: tot officier van gezond beid der 3d° klasse de heeren A. W. J. Deijeen B. Loeckener. Z. M. heeft pensioen verleend aan: G. R. Huis man, gewezen hoofdonderwijzer te Helpman, gem. Haren, ten bedrage van /"280 'sjaars; T. W. Bee- ker, gewezen hoofdonderwijzer in de Rijp, ten bedrage van 1780 's jaars, met intrekking van het pensioen van f 683. UIT EGYPTE. (Slot.) Den volgenden dag zette de vloot zich iu be weging door het kanaal. Ten 9 uur precies lichtte de Aigle het anker en achtereenvolgens, met tus- schenpoozen van 10 minuten, zag men het kanaal opvaren de Greif met den keizer van Oostenrijk, dc Grille met den prins van Pruisen, de Valk niet prins Hendrik enz. Achtereenvolgens ziet men naar de opening van het kanaal langzaam opstoomen (die opening was kenbaar aan twee houten obe lisken in den vorm van die van de Luxor) de Peluse van de Messageries Irnperialees, le Musr, die het geheele personeel van de Consuls aan boord heeft, de booten der Oostenrijksche Lloyd, met het gevolg van den keizer van Oostenrijk, de Oostenrijksche oorlogsvloot met Von Beust en den Hongaarschen minister Andrassy aan boord sche pen met hoog- en laaggeplaatste ambtenaren uit de verschillende landen van Europa en met ge- inviteerden en niet geïnviteerde»om i uur liep de America liet kanaal in, tot groote vreugde van de Amerikanen, die zich al zoo langzamerhand geprepareerd hadden om dien dag ru9tig in de haven te blijven liggen; de kapitein had wel

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1