N°. 3020 Maandag 13 December. LE1DSCH A0. 1809. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEiVTIEN. Voor iederen regelJ 0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 11 December. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het houden van eene Europeesche conferentie, om de ontstane moeilijkheden tusschen de Porte en den Khedive op te ruimen, is onnoodig ge worden. De onderkoning van Egypte heeft in de eischen van de Turksche regeering toegestemd, en de vraag behoeft alzoo niet meer uitgemaakt te worden, of het Parijzer tractaat in dezen eene tusschenkomst der Europeesche mogendheden toe laat, gelijk door de Russische regeering wordt betwijfeld. De onderkoning zal toegeven: hij zal geene leeningen sluiten zonder toestemming van den sultan, en alzoo een gehoorzaam onderdaan worden hij heeft geen crediet meer, en ziet zich dus wel gedwongen om zich naar de wenschen van zijn principaal te schikken. Heeft de nazaat van Mehemed Ali zich een tijd lang niet andere illusiën gemaakt? Heeft hij niet gehoopt, dat de keizerlijke en koninklijke be zoekers, die hij bij de opening van het Suez- kanaal zoo feestelijk heeft ontvangen, hem in zijn verzet tegen den Sultan zouden versterkeD, hem van hunne sympathie, en misschien wel van hunne ondersteuning zouden verzekerd heb ben? Die droom is thans verdwenen; en de gast heer, die zoo ijverig was om het zijnen gasten naar den zin te maken, die vóór den aanvang van een groot banquet zelf zich ging overtuigen dat alles in goede orde was, en aan tafel gezeten met angstige blikken op de gezichten zijner gas ten trachtte te lezen, wat er bij hen omging - hij heeft het tot zijn smart moeten bespeuren, dat zijne gasten, hem niet die eer bewe zen waarop hij gerekend had, dat bijv. de keizerin van Frankrijk bijna den gauschen tijd van haar verblijf incognito bleef en dat de keizer van Oostenrijk nooit anders verscheen, dan ver gezeld van zijnen gezant aan het Turksche hof. En alle mogendheden schenen het alzoo daar over eens te zijn, dat hij zich moest onderwerpen aan den wensch van zijn Soeverein. Zelfs Frank rijk wiens regeering hem eerst in zijn verzet steunde blijft hem niet meer bijstaan want, al moge de Khedive ook vergeten zijn, welke waarde de steun van Frankrijk alleen voor een onderko ning van Egypte heeft, de Fransche regeering is het blijkbaar niet vergeten, welke gevaren zij loopt, wanneer zij iu het Oosten eene zelfstandige politiek tegen de overige mogendheden voorstaat. De groote voorzaat van Ismail Pacha, Mehej med-Ali had het nog verder gebracht dan hij. Hij had zijn onafhankelijkheid veroverd op de Turksche regeeriug, hij had in 1839 een beslis- senden en glansrijken zegepraal op den Sultan behaald, en Frankrijk stond hem ter zijde: maai de Fransche regeering stond alleen, en terwijl zij zich tegen den eisch van den Sultan verzette, die door de Europeesche mogendheden wilde uit gemaakt zien, dat de Onderkoning een rebel was, en zich aan de macht der Turksche regeering moest onderwerpen, waren het de andere mogend heden, die inmiddels een ultimatum vaststelden dat den Onderkoniug tot een schikking dwong. En op niets bedacht vernam de Fransche re geering in 1341 op eenmaal, welk aanzien zij genoot, hoe buiten haar om alles reeds gere geld was. En de naam van den man, die aan dit échec, waaraan hij echter als toenmalig gezant te Londen ook zijn aandeel had, de herwinning van zijn minis terzetel in Frankrijk te danken heeft gehad, wordt thans in de laatste dagen weder genoemd. Na 20 ja ren treedt de grijze Guizot nog eenmaal, als uit het graf, te voorschijn. De berichten melden dat hij verscheidene malen bij den Keizer ten gehoore is ontvangen, om te adviseeren, over hetgeen dezen te doen staat, om den absoluten regeeringsvorm in een constitutioneelen te veranderen. Guizot nog eenmaal op de TuillerieënHet is als hoorden wij dat iemand uit een vorige eeuw weder was opgestaan, en zijn oordeel over den tegenwoordigen toestand ging mededeelen 1 Die Juli-monarchie is reeds zoolang vergeten 1 En wat is er in Frankrijk niet al voorgevallen, sinds Guizot te gelijk met zijn Koning werd ver dreven! Hoe weinig leeft er nog aldaar van het geen in die dagen kracht had 1 Hoe moet het Guizot wel te moede geweest zijn, toen hij weder het paleis der Tuillerieën binnenging? Hij, de man die van het zuiver be houd van den constitutioneelen regeeringsvorm alle heil voor Frankrijk verwachtte, de doctri nair, die slechts oogen had voor wat hij onmid- delijk zag, en de groote beteekenis van de voortee kenen der revolutie niet begreep, die door een stelsel van verzet tegen de wenschen naar hervorming, naar uitbreiding van het kiesrecht, niet alleen zijn eigen val, maar die der monarchie veroorzaakte hij wordt nu nog eenmaal uit zijn studievertrek ontboden, om aan den erfgenaam van den troon, eenige lessen in de leerstellingen van den constitu- oneelen regeeringsvorm te gevenEn hij gaat er heen, tot deu Keizer, die met alle zijne theoriën den spot heeft gedreven, met een eigen sys- steem van regeeringsvorm het gezag van Frank rijk in Europa heeft hersteld, en met het alge meen stemrecht zich reeds langer op den troon heeft weten staande te houden, dan de burger koning, voor wien Guizot zoolang gestreden heeft; hij offert zijne politieke overtuiging op, en geeft aan de roepstem van een Napoleon gehoor, om de voldoening te inogen smaken, hem, den neef des Keizers, in de geheimenissen van den consti tutioneelen regeeringsvorm in te wijden Guizot bij Napoleon! Zijn de goede dagen voorbij, waarin de keizer voor éenige traditie de antece denten van den eersten Napoleon erkende, en verder, niet eene bewonderenswaardige brutali teit zijn eigen weg, met zijne eigene raadslieden, vervolgde? Wanneer het persoonlijke eerzucht is, die den derden Napoleon de lasten van de re geering doet torsen, dan moet hij thans wel met weemoed terugzien op die dagen van voorheen, toen hij alleen met zijnen grooleu naam en met zijn leger vermocht, wat vroegere regeeringen niet hadden kunnen bereiken, en in zijn per soon alleen de beste regeeringsvorm voor Frank rijk scheen gevonden te zijn. Doch, hoe dit ook moge zijn, hij heeft verstandiger gedaan, dan Gui zot, hij heeft gelet op de teekenen des tijds, hij heeft zijne dynastie willen verzekeren, en daarom van zijne eigene macht afstand gedaan. Napoleon vraagt raad bij den man van de bourgeoisie, omdat hij meer en meer zijn steun bij haar begint te zoeken: hij moet het nu wel inzien, dat haar steun onmisbaar is, nu bij de laagste klassen der bevolking zulke socialistische of liever anarchistische ideeën wortel vatten, hij moet het nu wel begrijpen dat eene regee ring niet duurzaam kan zijn, die alleen op de onwetende massa's steuDt, maar het intellectu- eele deel van het volk tegen zich heeft. Dit is welwillend genoeg na de vernederingen die het heeft ondergaande burgerij is bereid om hem te steunen, mits hij voor de orde zorgt, en aan haar de vrijheid laat, oui hare belangen door het Wetgevend Lichaam te doen behartigen. En het Wetgevend Lichaam heeft in deze week getoond, dat het niet meer die volgzaamheid be zit van vroeger. De leden, hebben bewezen, dat zij veel van de linkerzijde hebben geleerd, dat zij voor de vrijheid willen optredenzij hebben een verkiezing nietig verklaard, en daardoor een eersten stap gedaan, om de knoeierijen der re geering voor 't vervolg te beletten. Voor 't overige is er over eene wijziging van ministerie in Frankrijk nog niets bekend, doch de geruchten daaromtrent houden aan, en Olli- vier is bezig eene partij te vormen, die het mid den houdt tusschen de uiterste rechter, en de uiterste linkerzijde,. dezen uit te roeien - welke maatregelen kunnen daarvoor door de regeering aangewend worden? In DuHscfüand is men reeds in volle parle mentaire bedrijvigheid. Saksen is bezig zijne wetgeving te verbeteren, en in Pruisen is de begrooting nog altijd in behandeling. De finan- tiéele voorstellen van den nieuwen minister van finantiën hebben bij de commissie uit het afge- vaardigdenhuis een goed onthaal gevonden. Het meest belangrijke nieuws in Pruisen is evenwel de terugkomst van graaf Von Bismarck te Berlijn; en al is liij ook nog niet geheel hersteld, zoo heeft deze staatsman toch zeker zijn landgoed niet verlaten, om zich met de staatszaken niet te be moeien. De gevolgen van de afstemming van het voorstel van den graaf Zur Lippe in het Heeren huis zijn alzoo niet achtergeblevenVon Bismarck is te Berlijn terug, en de president van de bond- k;>nselarij is Pruisisch minister geworden: Prui sische en Noordduitsche belangen hebben dus weder een nieuw aanrakingspunt gekregen, en zij zullen hoe lauger hoe meer met elkander verbonden worden, tot dat ja tot dat Prui sische en Noordduitsche belangen synoniem zijn. Terwijl Spanje nog bezig is om zijn koning te zoeken, en den moed niet opgeeft om Cuba onder zijn gezag te houden, hebben de opstandelingen aldaar een bemoedigend woord uit Washington vernomen. De president der Vereenlgde Staten heeft het congres geopend met een uitvoerige rede, waarin hij wel als de meening van zijne regee ring verklaarde dat de Cubanen nog niet als oorlogvoerende mogendheid konden erkend wor den, maar waarin hij tevens zijne sympathie voor hen niet verheelde. Het crediet van het land heeft hij verder verzekerd te zullen bewa ren, door geregelde aflossing; terwijl het over zicht over den binnenlandscheu toestand geruststel lend mag genoemd worden. De verhouding tus schen Engeland en de Vereenigde Staten blijft door de altijd voortdurende oneenigheid betref fende de Alabama-quaestie, nog steeds eenigszins gespannen. Nog is de oplossing niet gevonden. Een Russisch-Ainerikaaiisch tractaat, waarvoor men zich in Europa bevreesd maakte, schijnt, naar de woorden van den president niet te bestaan. Vermelden wij ten slotte nog, dat het den Italiaanschen Koning nog niet is mogen gelukken 0111 een ministerie te vinden, dat de koning van Beieren gelukkiger is geweest, en met geringe wijzigingen het kabinet Hohenlolie aan het be wind heeft gelaten, dat in Portugal de rust in de laatste dagen gestoord is geworden, waarvan de lakonische telegraaf ons de bijzonderheden nog niet heeft medegedeeld, dan hebben wij het merk waardigste van hetgeen in deze week is geschied vermeld. Voor de opening van het Concilie ver wijzen wij onze lezers naar onze artikelen van de laatste dagen. Naar wij vernemen is op eene onlangs gehoudene vergadering van de N uts-commissie alhier tot wering van het schoolverzuim besloten, om deze commisie vooralsnog niet te ontbinden. Een der leden heeft echter verklaard, dat hij pogingen iu 't werk zou stellen, om hier eene afdeeling van het School verbond op te richten. Terwijl de bevolking van Oostenrijk, waarde Cisleithaansche rijksdag heden geopend wordt, afwacht, met welke plannen de regeering voor den dag zal komen, veroorzaken nog steeds zoo wel de Dalmatiërs, als de geheele Slavische be volking aan de regeering van dit land niet minder moeilijkheden dan de Iersche bevolking aan het Engelsche gouvernement. Bevrediging van deze ontevredenen wordt in beide landen van de re geering verwacht, doch in Engeland liggen de middelen, die tot bevrediging der bevolking kun nen dienen voor de hand, in Oostenrijk niet. In Ierland bestaan gegronde grieven, en door nieuwe bepalingen omtrent grondbezit en land- verpachting, zal er aan velen hiervan een einde gemaakt worden. Maar in Oostenrijk is dit niet het geval, en de ontevredenheid tegen de regee ring vindt haren grond in den \ulkshaat lan de Slavische bevolking tegen de Duitsche, en om Na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten heeft de voorstelling, door de vereeniging de Har monie Woensdag S dezer in den Schouwburg ge geven, de som van/228.36s opgebracht. Tegenover zulk een resultaat, waardoor zooveel wordt bij gedragen tot het lenigen van den nood onzer on gelukkige natuurgenooten, waardoor het lijden van weduwen en wezen te Katwijk en Noord- wijk zoozeer wordt verzacht, kunnen we niet nalaten het bestuur van de vereeniging de Har monie geluk te wenschen en den dank te brengen van die ongelukkigen. De stampvolle zaal, waaruit de vertooners herhaaldelijk ,met luide toejuichin gen werden begroet, is wel het beste bewijs, dat het publiek op den rechten prijs wist te stellen, wat de Harmonie dien avond praesteerde. 'L. M. heeft aan den heer A. H. Bakker Korff, kunstschilder alhier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. werkhuis opgenomen van 149 tot 170 volwassen personen en van 71 tot S3 kinderen. Slechts zeldzaam valt aan een Nederlandsch geschrift eene vertaling te beurt voor eene der groote natiën. Die eer geniet thans onze landge noot, de heer .1. H. Maronier, wiens „Handlei ding bij het godsdienstonderwijs naar de behoefte van onzen tijd" in het Engelsch vertaald en te New-York uitgegeven is. Waar de beroemde Par ker jaren lang predikte, acht men het catheche- tisch onderwijs van den heer Maronier de invoe ring waardig. Vereerende bijdrage tot den bijval, dien het onderwijs in ons Vaderlaud in deze dagen bij andere natiën ondervond. NR Ct.) Gedurende deze week zijn dagelijits in het Het volgende ingezonden stuk komt voor in het Vaderland; Arnhem, 8 December. Aan den WelEd. Gestr. Heer Mr. J. Heemskerk Az. te 'i-Gravenhage. In de zitting van de Tweede Kamer der Sla- ten-Generaal van 27 November jl. Bijblvel 90, bldz. 341) hebt gij gezegd„Wacht men misschien op de verwezenlijking van de belofte der Maat schappij tot Nut van den Javaan, die door som migen gehouden wordt voor een der gemoede- lijkste boerenbedriegerijen, die nog immer in Ne derland heeft bestaan?" Voor de beschuldiging van „bedriegerij, of den toeleg van bedrog jegens boeren, of wie ook, moet hij een degelijken grond hebben, die zich tot het orgaan van die „sommigen" maakt en zulk een leelijke insinuatie in eene achtbare ver gadering openlijk uitspreekt. De beschuldiging van „bedriegerij" zou volgens de wettelijke be paling op hoon en laster door den rechter ge straft worden, indien de plaats, waar ze werd uitgesproken, niet tegen vervolging beveiligde. Hoe men hem echter noemt, die achter zulk een schild een weerlooze zonder eenige provocatie aanvalt en hem een diepe wonde toebrengt, laten wij aan uw eigen appreciatie over. Voor den rechter kan die maatschappij, waar van achtenswaardige mannen uit de hoogste en uit lagere standen in ons vaderland leden zijn, u niet ter verantwoording roepen. Maar er is een andere rechtbank, tegen wier vonnis uw ambt u niet beschut, het is de rechtbank van eer en zedelijkheid. Voor dat tribunaal dagen wij u, om ook iu 't openbaar te bewijzen, welke „be loften" die maatschappij heeft gedaan, waaraan zij te kort gekomen is; aan welke „bedriegerij" zij schuldig is, of uit welk 1'eit de toeleg daartoe blijkt. Daar wij u gaarne willen houden voor een man van eer, vertrouwen wij, dat gij aan onze sommatie zult voldoen. De uitvoerende Comm. van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van den Javaan. Dr. W. BOSCH, Voorz. E. C. ENKLAAR, Secr. Door leden van het hoofdbestuur der maat schappij ter bevordering van veeartsenijkunde is aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gericln, waarbij iu de eerste plaats dank wordt gezegd voor de indie ning van het wetsontwerp ter regeling van hel veeartsenijkundig staatstoezicht en de veearlsenijkundige politiek. Zij verzoeken dat dit wetsontwerp door de Kamer moge worden aangenomen. Terwijl zij ook dank zeggen voor de indiening van het wets ontwerp ter regeling van de uiloefening der veeart- senijkunst veroorloven zij zich daarbij verschil lende aanmerkingen op dit ontwerp, voorna melijk wat betreft de empirie, die naar hunne meeDing door die wet wordt begunstigd. Zij wen schen o. a. dat wat betreft die zoogenaamde empiristen, eenige schifting zou worden ge maakt naar eeuig gemakkelijk programma van onderzoek, niet naar de mate hunner kennis, maar slechts naar de mate hunner ondervindin gen. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke verkooping van boeken, handschriften, penningen munten, prenten, antiquiteiten en schilderijen, nagelaten door wijlen den heer P. C. G. Guyot welke a.s. Maandag en Dinsdag te 's Hage ten huize van den overledene (Molenstraat 45) door de boek handelaars C. Van Doorn en Zoon zullen ver kocht worden. Vooral onder de schilderijen komt meer dan een zeer belangrijk stuk voor, zooals

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1