opvoeding de grondslagen van beschaving en ze delijkheid te leggen, die zoowel voor het leven in den staat en in de kerk, als voor hun beroep noodig zijn," is de laatste zinsnede: „die... noo- dig zijn" geschrapt. De beslissing over het niet- coufessioneele der school is daardoor reeds eenig- zins geprejudicieerd. Oostenrijlisch-Hong. Monarchie. Berichten uit Dalmatië melden dat de ge zondheidstoestand van de troepen wel beter wordt, maar dat daarentegen op eenige plaatsen sinds dagen geen vleesch, en sinds weken geen tabak en geen licht meer voor hen voorhanden is. De bevolking blijft nog altijd in hare schuil hoeken, en de resultaten van den tocht, die, gelijk men zich herinneren zal, dezen winter niet ver der zal voortgezet worden, zijn uiterst gering, en meest van negatieven aarddat nam. eenige forten niet zijn verloren gegaan. In de Slavische gewesten drukt men onbewim peld zijne vreugde uit over de moeilijkheden, welke de regeering bij het dempen van den op stand ondervindt Het is het begin van den alge- meenen opstand der Slaven, zoo leest men zelfs in eenige bladen. In Bohemen is de spanning thans groot. De opening van den Cisleithaanschen rijksdag die Zaterdag plaats zal hebben, wordt daarom met groote belangstelling te gemoet gezien. Zal de keizer pogingen aanwenden, om tot een vergelijk te komen met de vele ontevredenen, die overal de kracht der regeering verlammen? Zal er, gelijk door sommigen wordt voorgesteld, eene conferentie van de verschillende landen worden bijeengeroe pen, om hervormingen vast te stellen? Voor 't oogenblik is nog niets van dit alles be kendevenmin of de regeering zal voorstellen om de leden van den rijksdag niet langer door de landdagen, maar direct door de bevolking te doen verkiezen. Deze hervorming door velen begeerd, schijnt in 't belang der eenheid van den staat zeer wensehelijk. De verschillende land dagen zenden nu hunne afgevaardigden uit hun midden: het valsche denkbeeld van eene zelf standige positie der verschillende landen tegen over de regeering, wordt hierdoor versterkt; de partijen worden nu niet gerepresenteerd maai de landeu; elke afgevaardigde neemt nu zitting als gedelegeerde van zijn land, en om de alge- meene belangen bekreunt hij zich niet; hij be schouwt zich alleen als mandataris van zijn landdag. De invoering van directe verkiezingen zal dus dit ongelukkige denkbeeld zoo al niet doen ver dwijnen, dan toch verminderen. En daaraan heeft de Oostenrijksche monarchie groote behoefte. De autonomie der landdagen lis reeds nu zeer groot, wordt, deze nog grooter dan dreigt de mo narchie uiteen te spatten, en de toestand in de meeste landen zal daardoor nog verergeren; Ide verschillende nationaliteiten, die bijna in elk der landen, als vijanden tegen elkander overstaan, zullen dan volkomen vrijheid hebben, om, wat zij nu reeds trachten en ten deele doen, volkomen te doenelkander te verdrukken. De meerderheid zal dan geheel over de minderheid tyranuiseeren. Een krachtige centrale regeering, die bekend is met de toestanden in de verschillende landen daaraan heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche Mo narchie thans de meeste behoefte. Algemeen wordt deze meening evenwel niet gedeeld, en een werk van zekeren Dr. Tischhof, dat pas verschenen, thans in Oostenrijk zeer be sproken wordt, zoekt juist de oplossing in het federalisme. Op welke gronden hij deze opinie baseert is ons nog niet bekend. Fi-aiilii-jjli. Het ministerie sinds lang geteld en te licht bevonden zal weldra aftreden en al zijne leden moeten hunne portefeuilles ter beschikking heb ben gesteld van den keizer. Alleen de heer For- cade moet zijn onmiddellijk ontslag hebben ge vraagd tengevolge van eene woordenwisseling, die hij gehad heeft, na de zitting van Dinsdag, met den minister van oorlog, generaal Leboeuf die zich zeer verstoord er over moet hebben uit gelaten, dat het gouvernement bij verkiezingen van de gendarmerie heeft gebruik gemaakt. De groote vereeniging van centre-gauselie en centre- droite, de nieuwe constituante, telt thans 127 le den. Ollivier, die haar leider is, moet op de Tui- leriën onmogelijk worden geacht, terwijl het slechts van Rouher zou afhangen, zoo hij na melijk een liberaal pogramma wilde aannemen, om weer aan het bewind te komen. Dit laatste moge nu wat al te sterk zijn, 't is evenwel een feit, dat de keizer niet zeer ingenomen is met het programma van de constituante. De heer Forcade heeft intusschen in de verga dering van Woensdag de bakens verzet, en eene liberale rede gehoudenaanleiding vond hij daar toe in de heftig bestreden verkiezing van den heer Dréolle. Bij de verdediging dier verkiezing zeide hij het volgende: „Het gouvernementwenscht de ware vrijheid te grondvesten, zoo mogelijk met de medewerking van allen. Het ontveinst zich de gevaren niet, waarmede het liberalisme wordt bedreigd, maar ziet die moedig en met vertrou wen onder de oogen. Het stelt thans zijne eer in het grondvesten der vrijheid, terwijl zijne voor gangers onder die taak bezweken. Het keizerlijk gouvernement durft beweren, dat het gelukkiger, bekwamer en meer vastberaden is. Het ziet met een gevoel van eerbied terug op zijn verleden van 18 jaren, dat aan Frankrijk de vrijheid zal schenken. Maar het wenscht voort te gaan en het. keizerrijk tot de definitieve stichter van Frankrijk's vrijheid te maken. Dit. besluit is niet nieuw; het spruit voort uit de regeerings- daden van de jongste tien jaren. Om Frank rijk evenwel de vrijheid te scheuken, zijn er twee voorwaarden noodig, namelijk voorzichtigheid en vastberadenheid. Het land verlangt geene revo lutie, maar een krachtig liberaal gouvernement; die wensch zal worden verwezenlijkt. Dit blijkt uit de woorden des Keizer, toen hij zeide: „ik sta voor de handhaving der orde in; help gij mij de vrijheid redden." Deze rede werd met langdurige toejuiching ont vangen. De zitting van het Wetgevend Lichaam van Dinsdag jl. was zeer onstuimig. Aan de orde was het onderzoek der verkiezing van den heer Justin Durand in het eerste district van de Oostelij ke Pyreneëu. Het rapport van het bureau, strekkende tot toelating van den heer Durand, vond hevige bestrijding; tegen de gel digheid dier verkiezing was namelijk ingebracht, dat er verschillende knoeierijen bij hadden plaats gegrepen. Jules Simon, de eerste, die tegen het rapport het woord opvatte, wees er op, dat aan een kiezer namens den heer Durand 6000 fr. waren geboden, zoo hij zich wilde onthouden, om voor den tegenkandidaat Arrago te werken. Toornig riep Durand uit, dat'die- beschuldiging valsch was. Arra go drong daarop op het instellen eener enquête aan. Jules Simon ging voort beschuldiging op beschuldi ging te stapelen. Ook Arrago zelfs, dc tegenkandi daat van Durand, trad als getuige op. Toen de in menging der gendarmerie ter sprake kwam, verde digde de min. van binnenl. zaken Forcade haar op treden, met te zeggen, dat ze alleen was opge treden ter bewaring der orde; de generaal Leboeuf, min. van oorlog, toonde in een warm pleidooi aan, dat zijn voorganger uitdrukkelijk last had gegeven, dat de gendarmerie zich van elke in menging bij de verkiezingen zou onthouden. De verdediging van den regeerings-commissaris den heer Riché, was uiterst zwak en lokte voort durend interrupties uit. Zoo deden Arrago en Rochefort, toen de redenaar van den 2 Dec. ge waagde. Laatstgenoemde riep toen uit: Ik heb er tegen geprotesteerd en zal er krachtig tegen blijven protesteeren. De heer Durand wilde ten slotte nog het woord voeren, maar kon er door de heerschende verwarring niet toe komen. In weerwil der sprekende bewijzen van knoeierijen, werd de verkiezing van den heer Justin Durand geldig verklaart, Volgens de Liberie moesten zij, die voor de geldigverklaring hadden gestemd, in het voorbijgaan menig hard woord vernemen van hen, die de zitting hadden bijgewoond. De democratie heeft een harer moedigste kam- pioeneu verloren, in den heer Ambert, voormalig redacteur van den National ouder de Juli-regee- ring en later, onder de republiek, prefect van Lyou. Door den coup-d'Etat tot werkeloosheid gedoemd, leefde Ambert sinds dien tijd arm en verlaten, maar steeds onomstootelijk in het ge loof aan zijne republiekeinsche beginselen. Ambert hanteerde even goed den degen als de pen. Zoo had hij in 182S te Toulouse een staatkundig duel met een kolonel van de artillerie, een vurig roya list, die de monarchie van den lastigen democraat wilde verlossen. Tot loon voor die goede bedoe ling werd hij door Ambert ernstig gewond en liet men hem voor dood op de kampplaats liggen. Voor een jaar of vier vijf, wandelde Ambert in den tuin der Tnileriën. Hij wordt door een grijsaard aangesproken: zijt gij niet de heer Am bert. - Ja. - Ik ben de kolonel, die enz. - Ik dacht dat ge dood waart, antwoordde Ambert. - Zijt ge nog altijd zulk een woedend republie- kein? - Nog altijd! - Welnu, ga dan mee dinee- ren; we zullen dan nog eens disputeeren. - Gaarne. Bij het dessert waren de royalist en de repu- bliekein de beste vrienden der wereld en trokken om het hardst tegen den keizer en het keizerrijk te velde. TELEGrJ»AdV£METV. Varijs, 9 December. In het Wetg. Lichaam heeft bij de voorleziag van het proces-verbaal de heer Rochefort geprotesteerd tegen de poging om het gisteren door hem ingediende ontwerp be lachelijk te maken. De verkiezing van Rochefort is goedgekeurd, waarna hij den eed heeft afgelegd. Over de verkiezing van den heer Chaix d'est Ange is discussie gevoerd; ten slotte echter is zij goedgekeurd met 165 tegen 56 stemmen. Mede is goedgekeurd de verkiezing van den heer Pinard. De Keizer heeft den heer Forcade met diens rede van gisteren geluk gewenscht. Gisterenavond was te Marsei I Ie eene illuminatie ontstoken tot viering van het leest der Un bevlek te Ontvangenis van de H. Maagd. Eene bende van loSn a 1500 personen heeft de straten doorkruist onder geschreeuw tot alkeuriug der i'luminatie en onder het zingen der Marseillaise. Voor het bisschoppelijk paleis en de prefectuur werden de lantaars stuk geslagen. Er hebben zestig arresta- tiën plaats gehad. De liberale rede van den minister Forcade de la Roquette heeft een groote sensatie teweeg gebracht. Florence, 9 December. De Opinione zegt dat de Koning wel in overweging heeft genomen of hij den heer Sella met de* samenstelling van een nieuw ministerie zou belasten, maar dat deze gisterenavond te 10 uren hiertoe nog geen op dracht had ontvangen. Korae, 8 December. De plechtige opening van het Oecumenisch Concilie is te 3 uren afgeloopen. Aanhoudende regens hebben de illuminatie onmogelijk gemaakt. Er heerscht eene volmaakte orde in Rome, St.-Vetersburg, S December. Bij gelegenheid van het George-feest hield de Czar een aauspraak, aan welker slot hij uitriep: „Geve God dat wij vrede behouden! Zoo echter het noodlot wil dat de oorlog uitbreke, dan houd ik mij overtuigd, dat land- en zeemacht den roem der Russische wapenen zullen handhaven." Miinclicn, 9 Dec. De Koning heeft de verzoe ken der Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Eeredienst om ontslag aangenomen, en die van de overige Ministers geweigerd aan te nemen. De Staatsraad Fischer is belast met de leiding der Departementen van Binnenlandsche Zaken en van Eeredienst. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 10 Dec. HofHe. Zeer stil; de handel bepaalde zich ge heel voor behoeften. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt ver keert in eene zeer kalme stemming; de kooplust is beperkt. Thee. Vast; de omgang is zeer gering. Rijst. Verlaten, prijzen nominaal. Specerijen. Gezocht. Voor Noot N°. 1 werd 111 a 112 ets. betaald, N°. 2 106 a 108 ets., Foelie D 195 ets. en Nagelen 29% a 30 ets. Vruchten. Krenten, vast op 16 de prima ge houden, afwijkende f 15, Comadre-Vijgen met ƒ12 betaald, Condaatsche f 9, Smyrna f 15 a 30, Smyrna Rozijn f 22 a 23, Pruimedanten 30. Meekrap. Met matigen handel tot vorige prijzen. Indigo. Tot vaste prijzen werden 9 kisten Java afgedaan. Poiasschen. St.il; Petersburger loco 13.75. Katoen. Verkeerde deze week in lustelooze stemming met eenige omzettingen tot iets lagere prijzen. Wol. Vast en stil. Tin. Vast en stil. Banca 766.50 a ƒ67. Petroleum. Hooger en disponibel met ƒ28.50 betaald, waartoe nog maar eenige honderd vaten te koop zijn. Oliën. Raapolie cont. ƒ44; Mei ƒ44.75; Dec. ƒ43. Lijnolie cont. ƒ33.75; Mei 34.75. Patentolie cont. ƒ48.25, ƒ48.50; Mei 1870 49.25; naj. 47.50. Granen. Stil, prijzen flauw. Meel. 1ste qual. ƒ16, ƒ16.25; 2de qual. ƒ13.25, 14; 3de qual. ƒ11.50, 12.50. Keizersmeel ƒ21, ƒ25. Marktberichten. Gouda, 9 December. Kaas. Aangevoerd 18 par tijen 1ste qualiteit Graskaas. Prijzen 27 29 de 50 kilogrammen. Prijzen der Boter ƒ0.50 0.65 de 5 hecto grammen. Al het aangevoerde ter veemarkt ging tot hooge prijzen vlug van de hand. Vette varkens van ƒ0.25 0.27% per 5 hectogrammen. De handel in magere varkens en biggen was iets vlugger. Jfcieclitspi-itnli. In de correctioneele zitting der Piechtbank te Leiden van Vrijdag 10 December 1869, zijn ver oordeeld J. B. zonder vaste woonplaats, wegens bede larij, tot eene gev. van 14 d. G. H. te Alphen, wegens diefstal iu dienstbaarheid, tot eene cell, gev. van lj. C. K. te Leiden, wegens hoon, tot eene geldb. van 20 ofsubsid. gev. van 5 d. P. De l'E., J. D., P. J. M., D. P., H. O., J. K., en J. V., allen te Leiden, wegens overtreding van de plaatselijke belasting op de honden, ieder tot eene geldb. van 5 of subsid. gev. voor ieder van ld. D. T. en C. S., beiden te Leiden, wegens ontduiking van de pl. bel. op de honden, ieder tot eene geldb. van ƒ9 of subsid. gev. van 1 d. O f ficieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Julij 1S66 Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2° alin., der Verordening van gelijke dagteekening Gemeente blad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, waar van bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegen heid gegeven wordt: voor die der 1« klasse, voor jongens, aan het school gebouw aan de Aalmarkt voor die der 1'-' klasse, voor meisjes, aan hel school gebouw op de Breéstraat, tegenover het Stadhuis-, voor die der 2» klasse, voor jongens, aan het school gebouw in de Pieterskerkstraat-, voor die der 2e klasse, voor meisjes, aanhet school gebouw op de Breéstraat, naast de Waalsche kerk-, en wel van den 6deu tot en met den 18dei1 Decem ber e k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op W oensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. Leiden, 3 December 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 287 der Algemeeue Policieverorde- ning, vastgesteld 24 October 1867; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat, biy het invallen van den winter, voor de behoor lijke reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen moet worden zorg gedragen, ten einde daardoor mogelijk gevaar van brand te voorkomen. Leiden, 8 December 1869. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Johannes van den Ende, saiid, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om in zijn huis iu de lange Kamp, hoek Lijsbethsteeg, wijk VI u°. 1299, ter uitoefening van zijn beroep, eene smidsvuring te mogen doen plaatsen; en b. Jan van dee Waard, poelier, mede alhier woonachtig, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesleu van twee varkens in een behoorlijk ingcrigt hok in zijn perceel in de Pieterskerk-Choorsteeg, ge- teekend wijk IV n°. 395 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januanj 1824, Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vau 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegeue en belendende panden, ten opzigte der information de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13den December aanst., 's voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 8 December 1S69. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 10 Dec. De discussiën over de afdeeling waterstaat zijn voortgezet. Behalve den aandrang om nieuwe sluizen te Dalem te maken en een lange discussie, over de overname van kleine rivieren door het Rijk, werd er lang ge sproken over den Rotterdamschen waterweg. De Min. verklaart dat de veroordeeling van 't werk voorbarig is geweest.; over de afgraving van Rozenburg verzekerde de Min., dat deze nog niet zal geschieden. De heer Stieltjes gelooft ook aan het tot stand komen van het werk maar het zal nog veel geld kosten. Voortzetting in eene avondzitting. Z. M. heeft den heer L. Ditlinger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontvanger der registr. en domeinen te Doesburg, behoudens aanspraak op pensioen. In de zitting van den Hoogen Raad (Burg. Kamer) van heden heeft de Adv.-Gen. Smits tot verwerping geconcludeerd in de zaak van den burgemeester van 's-Gravcnhage voor die gemeente optredende, eischer, tegen den heer II. A Insinger, verweerder (waarvan reeds vroeger melding is gemaakt). Uitspraak op 14 Jannari a. s. Rotterdam, 9 Dec. De heer Jurriaanse alhier is, bij besluit van den minister van koloniën, be noemd tot chef van het bouw departement in Su riname. Die heer zal in het voorjaar zijne werk zaamheden aldaar aanvaarden. Groningen, 8 Dec. De spoorwegwerken alhier zijn thans zoo verre gevorderd dat spoedig, nu daarin door de wissels op het emplacement geen verhindering meer kan ontstaan, de spoorlegging van lijn C naar Meppel zal worden aangevangen. Amsterdam, 10 December. Tarwe O. en N. B. Pools. 308 op tijd. Rogge Taganrog 180,182; Ga- latz 187 v. b.; dito 192Petersburg 185, alles c. z./k. Levering Maart 184, 185 Mei 184,185. Rogge en Tarwe onveranderd, levering lager. Koolzaad p. October 70. Raapolie vliegend 40%, najaar 38%, voorjaar 40%. Lijnolie vliegend 31%, voor jaar 32. Lissabon, 8 Dec. Heden hebben verscheidene demonstratiën plaats gehad van de zijde der be volking tegen den heer Saldanha, president van den staatsraad. De militairen daarentegen hebben door demonstratiën van hunne zijde bewijzen van sym pathie jegens hem aan den dag gelegd. De koning heeft verklaard, dat het ministerie zijn vertrou wen blijft genieten. De noodige maatregelen zijn genomen om alle rustverstoringen, zoo in de hoofdstad als in de provinciën, met kracht tegen te gaan. Caïro, 9 Dec. Alle vrees voor een conflict is verdwenen. De firman is hedenochtend met de gebruikelijke plechtigheid en onder het lossen van het geschut afgelezen. Florence, 9 Deo. De lieer Sella, uitgenoodigd om zich te belasten met de vorming van een nieuw ministerie, heeft zijn verlangen te kennen gegeven om met, Cialdini in onderhandeling te treden. De Koning heeft daarop Cialdini ontbo den, en deze is hier ter stede aangekomen. Ook de heer Lanza is bij den Koning ontboden,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3