verschillende bepalingen is getracht tegemoet te komen aan het bezwaar, dat bij de Eerste Kamer het zwaarste woog, namelijk den druk voor de plattelands-bewoners, door aan de dienstoefenin- gen op verwijderde plaatsen te moeten deelne men. Daar de regeering niet voornemens is een verhooging van de getalsterkte der militie voor te dragen, zooals het voornemen was van de vo rige regeering, is ook eene mindere sterkte in verband daarmede voor de schutterij aangeno men. Plaatsvervanging bij de mobile schutterij is in tijden van oorlog thans toegelaten door vergunning tot onderlinge verwisseling van dienst plicht. Katwijk, 8 December. Nadat Maandag 29 No vember van de 6G sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer te Katwijk a/d. Rijn 48 tot het houden van het vergelijkend examen waren opgekomen, en op dien dag het Ist6 gedeelte van dat examen afliep, had heden het 2dc gedeelte daarvan plaats. Het gemeentebestuur had aan de 9 heeren, die tot dat 2d8 gedeelte waren toegela- laten, vergoeding van reis- en verblijfkosten toe gezegd. Het drietal uit dezen aan den gemeen teraad ter benoeming van een hoofdonderwijzer aangeboden, bestaat uit de HH. J. A. Kamberg van Dordrecht, F. J. Heeris van 's-Gravenhage en J. M. Van der Heyde van Willemstad. Men weet niet wat men bij genoemd examen meer heeft moeten prijzen, óf het talent, den tact en de humaniteit waarmede het is afgenomen, óf de bekwaamheden, waarvan velen van HH. sollici tanten de blijken gaven. Amsterdam, 9 Dec. Bij vonnis van heden heeft de Arrondissements-Reehtbank (kamer van cor- rectioneele zaken) den stedelijken heelmeester van hier vrijgesproken, die onlangs te recht stond ter zake van het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. De rechtbank besloot conform het door Mr. E. Van Lier bij pleidooi aangevoerde, 1°. dat de aanstelling van den heelmeester tot genees-, heel- en verloskundige bij een ziekenbus op zich zelve Diet bewijst de uitoefening der geneeskunde als beroep2°. dat het niet bewezen en ook in casu niet bewijsbaar is, dat de voor geschreven inwendige geneesmiddelen zijn voor geschreven tot genezing eener ziekte, die niet tot het gebied der heelkunde behoorde. Delft, 9 Dec. Jl. Dinsdag werd bij den heer Renaud, Mr. smid in de Molenstraat alhier, door zekeren A. N., een wieier gehuurd, voor den tijd van een uur. De wieier werd dien dag echter niet teruggebracht, waarvan R. bericht aan de politie gaf. Daar men vermeende dat A. N. zich naar 's-Hage had begeven, werden aldaar gisteren door onze politie nasporingen in 't werk gesteld, die evenwel niet tot de ontdekking van het voertuig noch van zijn berijder leidden. Gisterenavond te zeven uren eindelijk kwam onze toerist terug van een uitstapje, dat hij naar Naaldwijk had gemaakt, en werd, na zijn rijtuig aan den eige naar te hebben teruggebracht, onmiddellijk door de politie, die op den uitkijk stond, in arrest genomen, omdat blijkens het politieblad tegen A. N, ter zake van diefstal, door de arrondisse- ments-rechtbank te Górcum rechtsingang met be vel van gevangenisneming was verleend. Als merkbare teekenen staan in zijn signalement ver meld: „kwade beenen" Vooreen wielenaar nog al lastig. Sedert een veertien dagen wordt hier ver mist een twintigjarig jongeling, E. genaamd. Meermalen is reeds verspreid, dat zijn lijk zou gevonden zijn. Tot heden is dit echter niet het geval en weet mes nog niet wat er van hem is geworden. DCt.) Gouda, 9 Dec. Zondag is, ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig feest als schermmeester, aan den heer H. J. Steenbergen, gymnastiek meester, namens de werkende leden der volks- „Wij bint old," zei ze. „Nog zoo old neet. Wij kunt er nog wel lange wezen," vervolgde hij na een poos. „Ie bint nog de olde löshoetege Jan Karstens" lachtte ze. „Ie bint in oe körstwelegheid nog niks veranderd." „Nou, hoo we ook veranderd bint, hierin bin we niks achteruut egaon," zei hij, terwijl hij den duim en den wijsvinger van zijn rechterhand eenige keeren over elkander schoof. „Ie hebt mit Teichien veul betrouwd," viel ze in. „Nou, ie mit Lammert ook 'n mooi luddien." t Giet nog al," zei ze met een grijnzenden glim lach. „Laot we effen in huus gaon." Schoon de weduwe voorgaf, 't neet an tied te hebben, ging ze op zijn herhaald verzoek, einde lijk mee. Jan Karstens wist wel wat hij deed. Bijna on middellijk na 't overlijden zijner echtgenoote was hij beginnen om te zien naar een rijke kinder- looze weduwe. Niet, dat hij iemand ter besturing van zijn huisgezin noodig achtte, zijn eenigst kind nam naar wensch zijn huishouding waar, maar hij dacht, hoe door het weder aangaan van een huwelijk zijn bezittingen konden vermeerderd \vorden. weerbaarheid door haren president als blijk van belangstellende hoogachting, aangeboden een gou den horloge. Lekkerkerk, 9 Dec. Heden maakte zekere A. L., een reeds bejaard, zeer gunstig bekend man, door ophanging een einde aan zijn leven, zonder dat men de oorzaak dezer daad zelfs kan vermoeden. Moordrecht, 8 December. Heden heeft de aan besteding plaats gehad van de verandering der gebouwen tot eene verbeterde stoombemaling van den Zuidplaspolder, met de leverantie enz., voor twee nieuwe stoomtuigen met schepraderen. Voor de toomwerktuigen zijn de heeren Gebroeders Stork Comp., te Hengelo, de laagste inschrij vers en wel ten bedrage van f 59,949, en voor de reconstructie der gebouwen de heer B. G. Van Dam, te Rotterdam, die ingeschreven heeft voor de som van f 3G,500. Men stelt zich, en te recht, veel voor van die verbetering voor de ont wikkeling van dezen belangrijken polder. Utrecht, 9 December. De 2de luitenant A. W. Kaltenbusch van het 2de reg. vesting.-art. zal den lsten Januari a. s. bij de stapel- en constructie magazijnen te Delft gedetacheerd worden. In de vorige week zijn aan 's Rijks hospi taal alhier eenige vreemdelingen geëxamineerd als officieren van gezondheid der 3de klasse voor onze Oost-Indische bezittingenook de officieren van gezondheid onzer landmacht zijn gevraagd om in Oost-Indischen dienst over te gaan, ten einde te voorzien in de daar bestaande behoefte aan officieren van gezondheid. Men verwacht met het begin van het vol gende jaar eene promotie onder de militaire paarden-artsenop dit oogeiblik heeft alhier het examen plaats voor alle hoogere rangen van dit wapen. Amersfoort, 2 Dec. De wachtmeester der rij dende artillerie alhier, die in arrest was geno men, vermoedelijk in de zaak der verduistering van haver te Zutfen, is heden van hier naar den krijgsraad te Arnhem opgezonden. (Hbl.) Groningen, 7 December. Bij de bevordering tot doctor in de godgeleerdheid van den heer Tjeerd Cannegieter, beroepen predikant te Nie- hove, welke alhier heeft plaats gehad, na het verdedigen eener dissertatie over de christologie van den brief aan de Hebreeën, is de niet gewone bij zonderheid voorgekomen, dat onder de oppo santen behoorde iemand van Israëlietisclie geloofs belijdenis en daarenboven vreemdeling. Het was de heer Dr. Rosenstein, hoogleeraar in de genees kunde aan de hoogeschool alhier, die eenige be denking inbracht tegen een stelling, waarin de juistheid der vertaling door de LXX van een plaats uit de Psalmen betwijfeld of bestreden werd. De hoogleeraar verbaasde het auditorium door zijn in zeer vloeiend Nederlandsch voorge dragen oppositie, en zulks te meer als men in aanmerking neemt, dat Prof. Rosenstein nog slechts sedert een paar jaren in Nederland gevestigd is. De graad van doctor in de godgeleerdheid is overigens aan genoemden heer Cannegieter verleend met hoogen lof. Vad Klundert, 10 Dec. Zondag-avond 11. te halfelf is alhier een vreeselïjke brand uitgebarsten in de schuur van A. Cornelissen, die weldra zoo in hevigheid toenam, dat alles een prooi der vlam men is geworden. De aangebrachte schade is zeer groot; 54 stuks paarden en rundvee zijn een prooi der vlammen geworden. Alleen 3 biggen zijn gespaard. Het was onmogelijk iets te redden daar alle krachten moesten ingespannen worden om de belendende perceelen voor vernieling te bewaren. Tot den volgenden namiddag is men voortdurend met blusschen bezig geweest. De oorzaak dezer ramp is geheel onbekend. Men is nog onzeker of het vernielde voor brandschade verzekerd was. Middelburg, 8 Dec. Heden heeft de arrondis- sements-reehtbank alhier uitspraak gedaan om- Onder een glas brandewijn, weidde hij, tegen over „zien olde Geeze," zooals hij haar noemde, over zijn rijkdom uit en kwam daarna onder be dekte termen langzamerhand met een huwelijks- voorstel voor den dag. „As men op zien olden dag zoo allien in de wereld komt te staon," zei hij, „och daor behoef we inenaar niks van te zeggen." Olde Geeze zuchtte. „Dee fermilie," ging Jan Karstens voort, „och we wiet best waor 't dee om begunt is; ze verlangt, nao oe dood," eindigde hij met verhef- ling van stem. „'t Is onverantwoordelek van Lam mert," begon hij na een goeden teug uit zijn glas te hebben genomen, „dat hij zien goed an zien neve vermaakt hef." „Maor, ik ben er toch baos van zoo lange ik leve," merkte, ze aan. „Ja maor ie knnt er toch neet mit doen wat oe goeddunkt, ie hebt allien maor 't vruchtge- bruuk van 't vaste goed." „Oe dochter kan alle dagen komen um heur mooders goed," zei ze op eenigszins spijtigen toon. „Ze is meerderjaoreg en kan gou willen trouën." „Ze hef 't daormit nog wee an tied. Ze is je nog 'n kiend," lachtte Jan Karstens. 't Verdient vermelding, dat de reeds bedaagde trent de in het tusschen H. D. L. Ellinckhuysen en W. J. Lamb gevoerde geding door eerstge- noemden opgeworpen exceptie van onbevoegdheid des Nederlandschen rechters om te oordeelen over de al- of niet rechtmatigdheid zijner handelingen als Britsch vice-consul met betrekking tot W. J. Lamb. De rechtbank heeft, in overeenstemming met de door het openbaar ministerie vroeger genomen conclusie, de voorgestelde exceptie ver worpen, op grond dat het privilege van exter ritorialiteit wel op afgezanten als vertegenwoor digers van een staat, maar niet op consuls als handelsagenten toepasselijk is, met veroordee- ling van den heer Ellinckhuysen in de kosten der exceptie en onder bevel om ten principale voort te procedeeren. 's-Hertogenbosch, 9 Dec.. Ter gelegenheid der plechtige opening van het Vaticaansch Concilie te Rome op gisteren, gaven een groot aantal katholieken dezer stad blijken vau hunne vreugde door het uitsteken der vlaggen met pauselijke wimpels. Maastricht, 6 Dec. Door de connnissiën uit den raad is rapport uitgebracht op de circulaire van den commissaris des Konings in ons gewest, houdende verzoek tot opsporing van een gebouw, dienstig tot oprichting van een opvoedingsgesticht voor jongens van behoeftige ouders, met het doel om die jongens, naar hunne keuze, voor ambach ten of voor het leger op te leiden. De raad heeft heden besloten aan den com missaris des Konings voor te stellen, door het rijk aan de gemeente te doen afstaan de kazerne aan de Tongersche Poort, thans dienstig tot hulp gevangenis, in welk geval de gemeente zich gaarne de kosten van transformatie zoude ge troosten, indien zij daarbij op vermeerdering, althans op behoud van het tegenwoordige gar nizoen, konde rekenen. Gemengde Berichten. Besparing bij Argaudbranders. De herstelde, meest gelijkmatige en minst vermoeiende ver lichting door gas verkrijgt men voorzeker bij het gebruik van argaudbranders. Voor hem, die veel licht verlangt en daarbij niet behoeft te zien naar de hoeveelheid gas, die hij per uur verbrandt, verdient dan ook deze brander voor zeker de voorkeur. Voor een oeconoom gasver bruik kleeft echter aan den argandbrander een groot gebrek, namelijk dat het verbruik van gas niet evenredig is aan de sterkte van het licht: bijv. terwijl een licht, van 1G kaarsen per uur 6.6 voet noodig heeft, eischt een licht van 9 kaar sen nog 4.4 voet gas; bij de grootste lichtsterkte geven dus de argandbranders het meest nuttige effect. Bij eene beschouwing van den argandbrander zal men zien, dat aan de vlam uit- en inwendig lucht wordt toegevoerd; deze hoeveelheid aange voerde lucht is berekend op cle grootste licht sterkte draait men de kraan eenigszins toe, dan is dus de aanvoer van lucht te groot, er heeft eene te snelle verbranding plaats, zonder voor afgaande. afscheiding van vaste koolstof; de vlam wordt ondraaglijk heet, en dit mag wel een voorname reden zijn van het zoo veelvuldig springen van glazen. Bij een volmaakten argandbrander moet der- helve de toevoer van lucht afhankelijk zijn van den meerderen of minderen aanvoer van gas. Hoe dit doel te bereiken is, zullen wij niet trachten op te lossen; wij laten dit over aan den fabrikant; het komt ons echter voor, weinig be zwaar in te hebben om de toevoerkraan van het gas tevens te doen dienen als openings- of slui tingsmiddel der luchtbuis. Iedereen zal zich gemakkelijk van het feit kunnen overtuigen hij draaie de kraan van den argandbrander zooveel mogelijk toe, zoodat hij lieden wel over 't aangaan van een huwelijk spraken, zonder daarbij van liefde of genegenheid te reppen. „Ze dachten", volgens hun zeggen, „dat ze wel good mit menaar over weg zollen kunnen." „Ze zollen," met deze woorden namen ze van elkander afscheid, „'t van weerskanten 'n poo- sien in beraod holden." „Wie had ooit edacht," dacht ze, „dat ik nog verzuuk om te trouën zol kriegen." Ze gevoelde zich wel vijfentwintig jaren jonger dan voor eenige uren. „Zij een maak doen! 't Was beter," dacht ze, „dat ze spoedig mogelijk de heele ma kerij van vroeger verbrak. Als zij en Jan Kar stens de boel ies bij menaar gooiden, dan wassen de Elemans en de Brouwers kleine jongens bij heur. „Dee Jan Karstens had wel veule betrouwd, maor hij was toch buten dat, vinnig veuruut egaone. Hij was zuneg en bij de warken. Zij zol ook wat betuunder worden." En de „olde vrouwe" was voortaan 's morgens eer bij de haud en zag zorgvuldiger dan ooit op alles toe. Daar haar terechtwijzingen het karak ter van strafpredikatiën droegen, werd de omgang der huisgenooten met haar alleronaangenaamst. Jan Karstens wist door marskramers en land- loopers de gemeenschap met haar te onderhou- bijna geen licht meer geeft, en sluite dan met zijn vingers de beide zij openingen van het biunen- luchtkanaal. Dadelijk zal de lichtsterkte aanmer kelijk toenemen en aanhouden, zoolang men die opening gesloten houdt. Bij ruwe raming kan men op een licht van 9 tot 4 kaarsen, door goede regeling van lucht toevoer, 8 tot 25 pCt. besparen, gemiddeld dus 16 pCt. gas uitwinnen. (Ned. lnd.) Het Engelsche statistisch bureau heeft berekend, dat van de 28 dooden in Engeland 1 geweld dadig sterft. In de vijf jaren van 1862 tot 1867 werden 83,853 zulke sterfgevallen vermeld, en wel 28,114 door beenbreuken of soortgelijke on gevallen, 14,942 door vergiftiging of verbranding, 23,828 door verdrinken of verstikken, 4157 door spoorwegongelukken, en 5892 door ontploffingen en andere ongelukken in de mijnen. Ieder jaar leveren de vlugste der uit China terugkeerende Engelsche schepen onder elkander een wedstrijd in spoed. Deze strijd heeft reeds lang de aandacht in Engeland en Schotland en ook in het buitenland getrokken, omdat bleek dat ieder jaar de terugreis over het algemeen in minder tijd dan in het voorgaande jaar volbracht werd, waaruit alzoo de goede resultaten der ge volgde nieuwere bouworde konden blijken. De snelste overtochten werden gemaakt: in 1S65 in 106, in 1S6G in 99, in 1867 in 90, in 1868 in 95 en nu in 1S69 door de thans onlangs terugge keerde schepen in 89 dagen. Van 9 der thans teruggekeerde vlugge schepeu waren acht op de werven aan de Clyde en een op die te Aberdeen gebouwd. Een proces om 100 millioen franken wordt de Fransche regeering aangedaan door mevrouw Cotton, voor wie maitre Lachaud zal pleiten. Mad. Cotton beweert - evenals voor haar anderen in 1822, 1826, 1827,1831 en 1888 ja reeds in 1680 - te kunnen bewijzen, dat zij afstamt van een broe der van Jean Thierry, welke in 1676 te Venetië, na een veelbewogen leven schatrijk overleden is en zijn fortuin aan zijn broeders en zusters gelaten heeft, die nooit zijn gevonden. De bank van Venetië had 't vermogen van Thierry onder zich, 't welk tijdens den Italiaanschen veldtocht van generaal Bonaparte reeds met de interessen tot 20 millioen geklommen was. Generaal Bona parte liet zich dat fortuintje ten behoeve der Fransche schatkist uitleveren. Sedert zijn, gelijk gezegd is, tal van rechthebbenden opgekomen en daar, hoezeer zij afgewezen zijn, de Fransche rechtbank toch het recht van de wezenlijke af stammelingen op de erfenis, die thans 100 mil lioen bedraagt, niet betwist heeft, zoo komen natuurlijk telkens andere pretendenten op, en ditmaal mevrouw Cotton, geboren Romary. Eene schippersvrouw te Dragten is bevallen van twee welgeschapen levende kinderen, waar van het eerste Woensdag-morgen en het tweede drie dagen later geboren is. Men verzekert dat een handvol zemelen, met het voeder der koeien vermengd, de kosten daar van tiendubbel; vergoedt door de meerdere melk, welke men alsdan verkrijgt. In een Duitsch blad las men dezer dagen de volgende advertentie „Een Tyroler, die langen tijd bij een Oosten- rijksch heer als Zwitser dient, zoekt thans eene plaats als Engelsche jockey." BUITENLAND. Duitschland. De commissie, die over de voorgedragene on derwijswet, aan het Pruisisch afgevaardigden huis moet rapporteereu, is nog steeds met haren arbeid bezig. Uit de eerste paragraaf van het ontwerp luidende „de openbare volksschool heeft tot doel, om bij de kinderen door onderwijs en den. Daar de oudjes weldra inzagen, dat ze in de. keuze dezer personen met de uiterste voor zichtigheid te werk dienden te gaan, zoo ver trouwden ze hunne boodschappen in 't vervolg aan niemand toe dan aan een Israëlietisch koop man. Toen de vroeger in 't vertrouwen genome- nen merkten, dat men hun diensten overbodig achtte, wreekten ze zich daarover, door, waar ze slechts konden, de huwelijksplannen van Jan Karstens en olde Geeze openbaar te maken. In den regel worden ten plattelande de nieuwstij dingen nergens spoediger door verbreid dan door marskramers en bedelaars. Weldra waren de huisgenooten van de olde Geeze bekend met haar voorgenomen huwelijk. „Wanneer dee olde kerel hier komt met zien gekheid," voegde de neef haar toe, „slao ik hum de beenen an stukken." „Ie meugt oe schamen," hervatte hij, „dat ie ook nog zukke wereldsche dingen in den kop hebt. 't Was baeter, dat ie om oe doodkiste gungt denken." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2