1°. De localiteit deugt niet. Ze is veel te klein. Ik weet niet presies hoeveel leden we nu tel len, want het ledental is in de laatste jaren nog al sterk afgenomen, maar hoe weinig we ook zijn, op sommige tijden van den dag zitten we elkaar bepaald in den weg. Dat het er's morgens om 12 ii. leeg is, spreekt van zelf. Doch het lees museum is niet alleen bestemd voor enkele per sonen, die niets om handen hebben, die rente nieren, en den ganschen dag hier kunnen zitten, om zich te verkwikken aan de litteratuur van den dag. Komt er echter 's middags tusschen 3 en 1 u., vooral in 't begin van de maand, en als het schoone weder niet tot wandelen uitlokt; wanneer ge u dan niet vroeg een goed plaatsje hebt kunnen veroveren, of u meester hebt kun nen maken van hetgeen ge lezen wilt, dan gaat ge mistroostig weer heen. Het is toch niet te vergen, dat men voor zijn pleizier aan een tochtig raam zal gaan zitten, met een oudbakken cou rant of een tijdschrift dat ons niet interesseert. Die gebrekkige localiteit geeft ook nog aan leiding tot allerlei inconveniënten. Ge komt's mid dag oploopen, wetende dat ge er X. wel zult vinden. Ge zegt hem, hallluid, wat ge op uw hart hebt. Dadelijk zien Y. en Z., die in hunne lectuur verdiept zijn, boos naar u op. Zij zijn in hun recht, want gij stoort hen. Gij zijt ook in uw recht, want ge zijt in de conversatie-kamer. Op een anderen tijd zit gij te lezen, maar een paar leden verkiezen het hoogste woord te voeren, en ge moet het eindelijk opgeven, 's Zomers hebben we nog iets van een retraite in dat kleine kamertje, dat de leeskamer heet. Wie ver kiest in den winter daar in de kou te zitten Men kon er vuur aanleggen, commissarissen heb ben echter gelijk dat ze het niet doen. Vroeger heeft men het eens beproefd, doch 't gaf niets, de leden verkozen er toch niet te zitten. 2°. De localiteit is slecht; gelegen. In hetzelfde gebouw zijn de localen waarin het Nut en Toon kunst onderwijs geven in zang en muziek. Deze localen komen op denzelfden gang uit, en ofschoon de kinderen het leesmuseum niet behoeven te pas- seeren, hebben ze toch wel eens de vrijheid ge nomen om een bezoek te brengen aan de kap stok, en de stoutigheid gehad om de handschoe nen uit den jaszak van den heer A. te stoppen in den zak van den heer B. Wie zal er den guit boos om aanzien Maar niet ieder is op die aar digheden gesteld. Dit zou zeker voorkomen kun nen worden. Doch wat men niet voorkomen kan is dit. Het gebeurt soms dat, Woensdag of Za terdag-middag, als ge ongelukkig juist om 2 of 3 of I u. den trap opklimpt, een afdalende stroom van kinderen u op 't. lijf valt. Onze Leidsche jon gens zijn echter Hollandsche jongens. Ze willen wel een beetje voor u uit den weg gaan, maar als ze verkiezen op den trap krijgertje te spelen of, zooals ze dit noemen, //lesjes uit te deelen," dan geneeren zij zich bitter weinig om eene wel eerwaarde, of weled. gestrenge, of hooggeleerde persoonlijkheid. Nu hebben ze daar alweer groot gelijk in, toch is 't minder aangenaam voor wie 't treft. Doch laat ik hier mijn schrijven afbreken, om niet te lang te worden. Morgen zend ik u ver volg en slot. Uw. Dienstw. Q. N. Greld- en Effectenmarkt. Amsterdam, 80 Nov. tot 6 Deo. Over het geheel genomen zijn de prijzen der fondsen iets beter dan voor acht dagenvooral betreft dit de Amerikaansche staatsfondsen, die deels op de gunstiger goudkoersen, deels omdat zij steeds voor geldbelegging gezocht worden, merkelijk verbeterden. De 6 pCt. 1881 er liepen zelfs van 89?i6 tot 92, de 1389er van S9% tot 91% pCt. Ook de spoor wegwaarden deelden in deze gunstige stemming: de 6 pCt. Illinois Redemption bonds kwamen van 73% tot 75, terwijl de aan- deelen van denzelfden spoorweg pCt. tot 10614 pCt. wonnen. Chicago Rock Island klom van 82% tot 85%, Westwisconsin van 68% tot 70 pCt. Union-Pacific van 72% tot 73 pCt. enz. Onze Nationale fondsen hielden zich op de zelfde prijzen als verleden week, doch Handel maatschappij won, daar de contramine zich moest dekken van 11054 tot 11254 pCt. Spanjaards rezen a pCt. De Oude van 2554 tot 26, 3 pCt. Buitenlandsche 1867 van 25% tot 26%, 1869 van 23% tot 25%, Binnenlandsche ƒ6250 van 219fe tot 225te pCt. Desgelijks Portugee- zen: de 1853er van 32 tot 32%, 1867er van 31 tot 32lfe, 1869er van 31% tot 3154 pCt. Minder gelukkig waren de Russen, die óf met moeite de vorige prijzen behielden, óf zelfs ver loren, uitgezonderd de loten waarvan de 1864er van 228 op ƒ231, de 1866er van ƒ220 op 221% kwamen. Met de spoorwegfondsen ging het beter. De groote Sporen brachten het van 213 tot 217, Jelez Griasi van ƒ199 tot ƒ202, Poti Tiflis van 81% tot 83, Jelez Orel van Slsft tot 82%, Kuisk Charkow van 8154 tot 8254, Moskou Smo lensk van SI tot 81% pCt. Oostenrijkers wonnen niet veel in prijs, alleen de zilveren met coupon April maakten merkbare vorderingenvan 5l7f6 tot 55He pCt., alsmede de loten fl. 250 1854- die van ƒ220.50 op 222, en fl. 500 I860, die van ƒ450 tot ƒ461 klommen, terwijl de andere aandeden zelfs verloren. Niettegenstaande den benarden toestand waarin de Italiaansclie schatkist verkeert, en terwijl er zelfs gesproken wordt van eene belasting van 20 pCt. op de rente, bleven deze fondsen vrij goed48% a 49% pCt. Turken klommen van 407& tot 4154, Egypte van 72 tot 74% pCt. 't Schijnt dus dat de beurs niet veel vrees koestert wegens den afloop van het ultimatum door den Sultan aan zijn Vazal gesteld. Geld op Prolongatie liep van 6 op 5% pCt. terug. BUITEN LAND. Tin-liijo. Tusschen de Porte en Egypte schijnt eene nieuwe moeilijkheid te zullen ontstaan. De zaak is deze: Verscheidene gouvernementen in Europa en Amerika, die in Egypte nog geene consulaten hadden gevestigd, wenschen die thans, nu het kanaal van Suez een nieuwen handelsweg opent, in te stellen, Te Constantinopel zijn stappen ge daan, om de erkenning dier consulaten te ver krijgen, maar tot heden heeft de divan gewei gerd de exequatuur te verleenen, hare weigering hierop grondende, dat de gouvernementen, die bovengemeld verzoek tot haar gericht hebben, geen diplomatieke agenten bij haar geaccrediteerd hebben en dat alleen aan die staten, die bij de suzereine mogendheid vertegenwoordigd wor den, kan toegestaan worden consulaire agenten in Egypte aan te stellen, 't Zou zeer goed mo gelijk zijn, dat de belanghebbende staten de tus- schenkomst der groote mogendheden inriepen, om den tegenstand der Porte te overwinnen. Duitschland. In de zaak van het Celle-monument zal van den kant van het Huis der afgevaardigden niets meer geschieden, omdat de oud-liberalen en de liberaal-conservatieven de overtuiging hebben, dat eene remedie niet meer te verkrijgen is. Kugeland. Maandag werd de heer Gladstone te Londen terugverwacht. Wel zijn voor deze week drie zittingen van den ministerraad aangekondigd, maar alle bladen melden, dat de ministerraad zich niet vóór de helft dezer maand zal bezig houden met de vraag of de toestand in Ierland nog buitengewone maatregelen noodzakelijk maakt of niet. De Observer verklaart gemachtigd te zijn tot de mededeeling, dat alle geruchten, omtrent eene aanstaande opheffing der Habeas-corpus acte in Ierland ongegrond zijn. Wegens de groote hoe veelheid te behandelen zaken zullen de zittingen van het Parlement in he helft van Januari in plaats van, zooals gewoonlijk, in de helft van Februari worden geopend. Naar men zegt, is Gladstone niet van plan een groote agrarische bill voor Ierland bij het Par lement in te dienen, maar, geheel afwijkend van de bij de Iersche kerkbill gevolgde wijze van handelen, verscheidene bills, bestemd tot ver helping van bestaande verkeerde toestanden, aan het Huis voor te leggen. De minister koes tert daarbij de hoop de aigemeene discussiën over die bills nog vóór Paschen ten einde te brengen. De ultra's in de Iersche pers, zooals de Irishman en de People of Ireland, beginnen, met. het voor uitzicht op mogelijke door het gouvernement te nemen strenge maatregelen een meer kalmen toon te voeren en raden hunne geestverwanten thans aan, de. zaak niet te ver te drijven. Bovendien schijnt de agitatie met het eclat, dat de verkiezing van Rossa in het Parlement heeft gemaakt, wel haar hoogste toppunt, bereikt te hebben. Te Dundee, in Schotland, heeft jl. Zaterdag avond eene Amnestie-meeting plaats gevonden, die door 3000 Ieren bezocht werd. De vergade ring verklaarde het kabinet, daar het zich ver zette tegen het verleenen van gratie aan de Fenians, ongeschikt tol regeeren. Onder het zingen van Feniansche liederen ging de vergadering uiteen. Fraukryk. Zooals we gisteren nog gelegenheid haddeu onder onze Laatste Berichten mede te deelen, heeft de cenlre-gauche zich met de ccntre-droite ver- eenigd. Eerstgenoemde partij heeft het programma der laatstgenoemde geheel overgenomen, met eene uitzondering evenwel: de Cenlre-gauche wil na melijk dat het Wetgevend Lichaam deelnemeaan het constituëerend gezag en op dit punt is ze het geheel eens met de linkerzijde en met de wenschen des lands, die eene wijziging der constitutie ver langen voor zoover het de grondslagen der staats instellingen betreft. Men heeft dus thans eene meerderheid, die volkomen de aspiratiën der natie uitdrukt en, we merkten het reeds op, waaruit het nieuwe ministerie, dat komen moet, ook moet geboren worden. De heer Forcade ziet in het programma der progressistische partij echter niets wat zijne po sitie kan bedreigen. De Kamer is evenwel meer verlangend dan ooit, om in het bezit harer zuivere parlementaire rechten te treden en daarmede is het bestaan van het tegenwoordige ministerie geheel in strijd. Een bewijs voor dien wensch der Kamer is te vinden in den uitslag der verkiezing voor de com missie, die het nieuwe reglement voor de Kamer zal samenstellen. Naast de HH. Jossau en Olli- vier, die niet dan na twee stemmingen zijn be noemd, hebben er drie leden van de linkerzijde zitting in, en wel de IIH. Grévy, Barthélemy- St.-Hilaire en Magnin. In dezelfde zitting van Maandag heeft het Wet gevend Lichaam ook verscheidene verkiezingen goedgekeurd. Slechts eene, die van den heer Viellard-Migeon, van het dep. du Pas-de-Calais, lokte heftigen tegenstand uit van de rechterzijde die zich daardoor wilde wreken over de ne derlaag van den markies de Sainte-Hermine. De rapporteur Dréolle concludeerde tot, niet-toelating en werd hierbij krachtig ondersteund door de HH. Jéröme David, Peyrusse en Mathieu (De la Corrèze). Verdedigd door de HH. Buffet, Picard en Ollivier werd de verkiezing ten slotte goed gekeurd. De heer Mirès heeft in de Presse eene reeks artikelen geschreven onder den titelMa p 1 ain t e en faux devant la cour de cassation. De beruchte bankier heeft in die artikelen de ma gistratuur hevig aangevallen, en deze heeft nu eene vervolging tegen hem ingesteld. Vrijdag a. s. zullen de HH. Mirès en Halbroun, gérant van genoemd blad voor de rechtbank verschijnen. TELEGRAMMEN. Washington, 7 December. Het rapport, dat de minister van financiën bij het congres heeft inge diend, constateert dat in't geheel tot 30 November 75% millioen aan bonds zijn ingekocht, en beveelt de delging van die geheele schuld aan. Het rap port wil voorts, dat maandelijks voor twee mil lioen aan papieren geld zal ingetrokken worden. Het finantieele plan van den minister komt ver der hierop neer: 1200 millioen van de 5/20 schuld brieven zullen verdeeld worden in drie klassen, elk van 400 millioen en geen hooger interest ge vende dan 4% pCt., de rente betaalbaar te Lon den, Parijs, Frankfort of Hamburg, naar keuze der houders. Deze schuldbrieven, vrij van belas ting, zullen binnen 15, 20 en 25 jaren afgelost worden. De minister gelooft dat de houders der schuldbrieven door het uitzicht op eene vroegere aflossing met deze conversie genoegen zullen nemen. Rome, 6 Dec. Monsgrs. Dupanloup en Maret zijn aangekomen. Mgr. Dupanloup heeft talrijke bezoeken ont vangen van Fransche en andere bisschoppen De keizerin van Oostenrijk wordt hedennacht verwacht. Het gemeentebestuur heeft bevolen, dat op 8 dezer eene buitengewone illuminatie zal worden ontstoken. Bucharest, 7 Dec. De Senaat heeft het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In dit adres wordt aau de Regeering ondersteuning in hare binnen- en buitenlandsche politiek toe gezegd. Tot vice-president van den Senaat is gekozen Bruiloi. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 8 December. De behandeling van de begrooting van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken is heden aange vangen. De aigemeene beschouwingen liepen over de wijziging in de tabel bedoeld bij art. 1 der kieswet en in verband hiermede vele nevenzaken, als waarschu wing tegen en verdeliging van al te groote uitbreiding van den census en uitoefening van pressie op de verkiezingen door ambtenaren. Aan deze discussie namen deel deheeren Van Was- senaer Catwijck, Van Goltstein, Van Kerkwijk, Heemskerk Az., Van Zinnicq Bergmaun en Van Houten. De Min. van Binnenl. Zaken, hoewel erkennende, dat hij van den beginne af aan herziening van de tabel had toegezegd, wenschte zich er evenwel niet over uit te laten, of de census al of niet lager zal worden gesteld, daar dit een toekomstig wetsontwerp betreft. De Min. zegt verder, dat de zaak behoorlijk moet worden onderzocht, maar dat dit volstrekt niet bewijst, dat ze ad calendas graecas moet worden verscho ven. De min. verklaart ten slotte, dat hij geheel zelfstandig is en de herziening van de kiestabel niet zal doen afhangen van eene herziening van het pa tentrecht. Afdeeling I (kosten van het Departement) ging zonder discussie voorbij. Afdeeling II (kosten van liet bestuur der Provin ciën). Langdurige discussie over de verhooging van de bezoldigingen van de ambtenaren ter provinciale griffiün, waarbij een amendement van den heer Fokker, om daarin tegemoet te komen, werd verworpen met 59 tegen 11 stemmen. Morgen voortzetting. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 8 December. Bij gelegenheid der verloving van H. K. II. prinses Marie met zijne Doorluchtige Hoogheid prins Zu Wied, werd gisteren door Z. K. H. prins Erederik een luisterrijk diner op het huis de Pauw gegeven. H. M. de Koningin, Z. K. H. de prins van Oranje namen aan dit diner deel, terwijl daartoe nog waren uitgenoodigd de Ministers van justitie en van buitenlandsche zaken, verschillende leden der diplomatie en verdere hooggeplaatste -perso nen. De prins Zu Wied heeft thans zijn in trek genomen op Bakkershagen, kort nabij het huis de Pauw gelegen. Men verneemt, dat Maandag a. s. H. IC H. prins en prinses Frederik benevens H. D. doch- prinses Marie, deze residentie zullen verlaten, ten einde zich naar Cannes (Zuiden van Erank- rijk) te begeven, alwaar II. K. H. prinses Fre derik tot herstel harer gezondheid eenigen tijd zal vertoeven. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het 'kadaster en de scheepsbe- wijzen te Assen, den heer A. G. F. Koltrop, thanz ontv. der registr. en dom. te Hoorn. Bij den heer De Jager, directeur van de Haag- sche maatschappij voor zeevisscherijen: Regt door Zee, is van den heer H. v. B., onder letter R. voor het fonds tot voortdurende ondersteuning der nage laten betrekkingen van verongelukte Schevening- sche visscliers in dank ontvangen een bankbiljet groot honderd gulden. Parijs, 7 Dec. Het Wetgevend Lichaam heeft een voorstel, om aangaande de verkiezing van den Heer Durand in de Oostelijke Pyrenëen, eene parlementaire enquête in te stellen, met 135 tegen S6 stemmen verworpen, en die ver kiezing vervolgens goedgekeurd. Florence, 8 Dec. De Gaietta del Popoio meldt, dat Cialdini heeft afgezien van de hem opgedragen taak, om een ministerie zamen te stellen. Madrid, 8 Dec. In de Cortes heeft de minister van staat verklaard, dat, indien het concilie be sluiten neemt, strijdig met de beginselen der Spaansche constitutie van 1868, de regeeriug die met al hare kracht zal bestrijden. Zij heeft in dien geest een telegram naar Rome gezonden ieder Spanjaard zonder onderscheid, moet weten, dat hij de constitutie heeft te eerbiedigen, en de regeering heeft vast besloten aau dit beginsel vast te houden. De minister van justitie heeft vervolgens de stukken aangeboden, betrekking hebbende op de vervolging tegen de bisschoppen. De Heer Castelar heeft den minister van binnen landsche zaken verzocht, eene lijst te willen over leggen van de personen, die op meer dan vijftig mijlen afstand van hun domicilie zijn gedeporteerd. Correspondentie. Het artikeltje van K. zal geplaatst worden, als de schrijver zijn naam aan de Redactie bekend maakt. aOWEHJKEN, GEBOORTES ES STERFGEVALLES. Burgerlijke stand van Leiden van den 2den tot en met den Ssten December. Gehuwd: J. E. J. Van Nievelt jm. en C, H. E. Corne jd. J. P. Dirkse wedr. eu A. M. J. Van Vuuren jd. Bevallen: C. Heiutz, geb. Wilhelm, Z. M. Van der Kaay, geb. De Haan, Z, C. Bey, geb. Overraeer, D. W. J. Bijleveld, geb. Hartman, Z. W. J. Vau den Bosch, geb. Kraan, Z. M. Kanbier, geb. Van Duureu, Z. M. Lut, geb. Cornielje, I). T. a. Mathlener, geb. De Joogh, D. E. Eradu», geb Nieuwerihais, Z. M. Viu Beusekom, geb. Har ten, D. C. Schneider, geb. Jacquet, Z. E. Meyers, geb. Welling, Z. J. Beekman, geb. Questroo, Z. E. Fakkel, geb. Verhoc-fl, Z. N. J. Genet, geb. Broesterhuizen, D. J. Neu teboom, geb. Heymans, Z. W. Laurier, geb. Prins, Z. P. W. Dikshoorn, geb. Nieracycr, Z. J. M. Blom, geb. Scbmitz, D. S. M. Van Klaveren, geb. Vau der Kaay, D. J. I. De Brnyu, geb. Van den Bosch, D. D. tweel. S. Sinteur, geb. Dionet, Z. E. A. Frank, geb. Schreuder, D. J. M. J. Sciarone, geb. Schretlen, D. F. De Laaf, geb. Van den Hoek, D. C. M. Vrengdeuburg, geb. Du Croix, Z. J. Oosterink, geb. Oosterveen, Z. M. Velthuys, geb. Vonkenberg, D. M. J. Egberts, geb. Knaap, Z. Overleden: W. H. Duk Z. 9 ra. E. v. Haldereu D. 2 j. H. N. v. d. Woerd, geb. Pellequin, 72 j. C. J. Van Noord 24 j. S. v. d. Berg 94 j. J. De Graaf 20 j. G. De Geus G8 j. M. Nell, wede. L. Boezaart, 75 j. M. J. Gijsman, geb. Wasseuaar, 29 j. C. Bijl Z. 6 m. A. J. Vau Benten 1). 2 j. M. Th. C. Van Hest D. 18 j. P. Jonker Z. 6 d. E. Schijf, wede. J. J. Dcmmer, 86 j. K. Bredijk 45 j. J. Schuuring Z. 3 w. M. J. Meerburg 38 j. J. Sandvliet, wede. D. De Gunst, 75 j. C. Schipper 22 j. G. J. Verhoog D. 3 m. J. Van Haag 45 j. J. G. Dc Graaf D. 5 m. N. Beakraan Z. 1 d. C. Ginjoolen, wede. H. Vau Borselea, 80 j. D. G. Mathol Z. 8 j. M. J. Schuddemat D. 2 ra. D. Dc Grijs, geb. Kruisweg, 66 j. M. S. Van Klaveren D. 2 d. Uit de verschillende Dagbladen. Dec. QKiiuwD. 2. Overlack en J. H. Bierhoff. Neuwied. DCC. BEVALLEN. 2. E. M. a. G. Pol vliet, geb. Prouck, Z. Schoonhoveu. 3. S. J. B. Naber, geb. Willcbrandi, D. Z. Zoel mond. 3. a. Guuning, geb. Koning, D. Nunspect. 3. J. A. Van der Lee, geb. Birnie, D. Velp. 3. J. Hes, geb. Van der Kop, D. Gorredijk. 4. M. L. A. Van Lanschot, geb. Van Baerlc, Z. 's-Bosch. 4. N. VV. Van Gooi, geb. Theysier, Z. Haaften. 4. M. J. Weers, geb. Ruiter, D. Z. Amsterdam. 4. C. C. Vau Oven, geb. Cantó, 1). Amsterdam. 5. G. Van der Horst, geb. Dekema, Z. Schermeer. 5. J. M. M. Koper, geb. Valkenburg, Z. Amsterdam. 5. H. C. Claasen, geb. Kruimel, Z. Arasterdam. 5. H. M. Bestebroer, geb. OndshotT, D. Rotterdam, L. Quispel, geb. Hannik, Z. Rotterdam. 5. C. A. Lnyke, geb. Bax, Z. Dordrecht. 6. E. Prins, geb. Prins, Z. Amsterdam. Nov. OYKRLEDEN. 16. H. Idsinga, wedr. 59 j. Elburg. Dec. 1. W. Tromp, geb. Hcttinga Tromp Florieou, wede. 81 j. 1. P. Renicr, M. 61 j. Sluis. [Leeuwarden. 2. C. L. Mol, geb. Van Hasselt, V. 33 j. Naarden 2. J. Nachenius, Z. 1 j. Arasterdam. 2. M. Grooarauller, Z. 18 j. Arasterdam. 3. J. J. Pik, M. 69 j. Amsterdam. 8. A. Nye, D. 2% j. Arasterdam. 3. C. A. Werner, M. 40 j. Amsterdam. 3. R. W. J. Lijsen, geb. Zuurdeeg, Z. f4 j. Kampen. 3. J. P. Jonker, D. 14 d. Laren. 4. a. VloenSj M. 64 j. Kralingen. 4. D. P- Schellink, geb. De Voogd, wede. 69 j, Ro tteidam 4. J. J. Ruyghaver, Z, 17 d, Doesburg,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3