N°. 3017, Donderdag A°. 1869. 9 December. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering vau Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN, Voor iederon regelJ 0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 8 December. DE BEGROOTING VOOR 1870. Hoofdstuk V. Binnenlandsche Zaken. {Vervolg.) Het onderwijl kostte in 1863 nog slechts 8 ton thans bijna 18 ton. Deze vermeerdering, die hoofdzakelijk het gevolg is van de wet op het middelbaar onderwijs, is niet zonder heftigen tegenstand, tot stand gekomen en nog jaarlijks is deze afdeeling een onderwerp van ernstig de bat. De voortdurende uitbreiding van het aantal scholen, de voorrang die toegekend wordt aan hen die het diploma der hoogere burgerschool hebben, de uitgebreidheid der examina, de be- beweerde luxe bij het inrichten en onderhou den der scholen enz., komen daarbij voorname lijk ter sprake. Volgens de memorie van toelichting zijn thans 15 rijks hoogere burgerscholen in volle werking en zal het volgende jaar ook die te Heerenveen geopend worden; wanneer nu nog de aange vraagde gelden voor een op te richten school te Winterswijk worden toegestaan, zal het getal van 17 bereikt zijn. Een school met ójarigen cursus kost aan trac- f tementen van leeraars gemiddeld circa f 25,000: (de school te Groningen heeft 15 leeraars en kost 21,725); eene met 3jarigen cursus 13,000 10 leeraars); ieder der eerstgenoemden kost boven- dien aan hulpmiddelen voor het onderwijs ƒ3500 de laatstgenoemden ƒ2500. Voor onderhoud der gebouwen enz. is eene gezamenlijke som van 41,000 uitgetrokken. Subsidiën worden verleend aan 23 scholen: Amsterdam en Maastricht ieder 10,000, Sneek en Goes ieder 8,500, Breda 7,250, Arnhem, Nijmegen, Zutphen, Delft, Dordrecht, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Haarlem, Hoorn, Zierik- zee, Deventer, Enschedé, Veendam, ieder ƒ7000, Wageningen, Zaandam, Harlingen, Venlo, ieder 5000. Verder ontvangt nog de landhuishoudkundige school te Groningen 6000, de landbouw school te Warffum 4000, de maatschappij Linnaeus 3000, de tuinbouw-maatschappij te Maastricht ƒ500, de scholen voor wis-en zeevaartkunde ieder ƒ500, die te Vlieland 200, de vrouwelijke indus trie school te Amsterdam 3000, terwijl thans voor het eerst wordt voorgedragen aan de meis jes-burgerschool te Haarlem 2000 subsidie te verleenen. Bij dit artikel kunnen wij een merk waardig debat tegemoet zien over de vraag welke plaats de vrouw in de maatschappij toekomt. Het hooger onderwijs, dat eene nieuwe re geling bij de wet tegemoet ziet, zal niet in de tails behandeld worden alleen is het te voorzien dat de post van 500 voor verhoogd tractement van den hortulauus alhier niet dan na heftigen tegenstand zal worden aangenomen. Het lager onderwijs komt gewoonlijk eerst bij de algemeene beschouwingen over de geheele begrooting ter sprake, terwijl dan later de eigen- lijke slag bij dit hoofdstuk geleverd wordt: hoe vaster de minister zich houdt aan zijne verklaring dat door hem geen voordracht zal gedaan worden tot wijzigiug der onderwijs- I wet, des te heftiger worden natuurlijk de klach- ten van hen die tegen deze wet gemoedsbezwa- i ren hebben. Nieuwe argumenten, nieuwe gezichts- j punten zullen zich echter, naar de gewisselde stukken te oordeelen, niet voordoen. De afdeeling kunsten en wetenschappen zal dit jaar ƒ179,530 kosten; wanneer men bedenkt dat van deze som onderhouden moeten worden het rijks archief, de Koninklijke bibliotheek, het penningkabinet te 's-Gravenhage, het Koninklijk kabinet schilderijen te 's-Hage, het kabinet van zeldzaamheden, 's rijks museum te Amsterdam, 's rijks museum van natuurlijke historie, 's rijks museum van oudheden en 's rijks herbarium alhier, het paviljoen te Haarlem, dat er subsi diën gegeven worden aan de Koninklijke aca demie van wetenschappen, aan het Koninklijk instituut van ingenieurs, en het Kon. Ned. mete- reologisch instituut teUtrecht, aan de muziekschool te 's Gravenhage, en dat er verder nog sommen zijn uitgetrokken voor ondernemingen van kunst en wetenschap, voor eeremedailles enz., dan is het duidelijk dat elk dezer instellingen slechts een miniem bedrag ontvangt, en rijst onwille keurig de vraag op, of het eenmaal gesproken woord dat kunst geen regeeringszaak is, niej in te letterlijken zin wordt toegepast. Onder deze 179,000 is nog begrepen de nieuwe post van 20,000 uitgetrokken voor de Konink lijke academie van beelden en kunsten, waar omtrent het wetsontwerp op nieuw in deze zit ting is ingediend: van deze 20,000 zullen 5 hoogleeraren en een directeur bezoldigd worden. De plaats waar de academie zal gevestigd worden wordt niet in het wetsontwerp genoemdechter geeft de minister het uitzicht dat het aanbod van Amsterdam om 5000 bij te dragen, mits de aca demie binnen hare muren gevestigd worde, aange nomen zal worden. De afdeeling nijverheid heeft in vergelijking van vroeger haar groot belang verloren, sints de uitgaven zich beperken tot toelicht op enkele takken van nijverheid of bevordering en onder steuning voor enkele bijzondere doeleinden. Zoo vinden we onder deze afd. nog slechts uitgetrok ken posten voor ijk der maten en gewichten, voor toezicht op stoomwerktuigen, op het mijnwezen, op de visscherij, voor toezicht op het vervoer van landverhuizers enz., waar vroeger onder anderen in 1863 nog eene premie van 100,060 (in 1849 van bijna 200,000) alleen aan de visscherij gege ven werd; voor ondersteuning van inrichtingen van kunstinatigen vischteelt wordt nu 5000 uitgetrokken. De ƒ15000 verleden jaar uitge trokken voor de tentoonstelling te Amsterdam zijn dit jaar natuurlijk vervallen. Belangrijk voor dit jaar zijn vooral de arti kelen betreffende den ijk der maten, gewichten en standaardgashouders daar zij in verband staan met de nieuwe inrichting van het ijkwezen, (wet van den 7ds" April Stbl. n°. 57) die met 1 Januari 1870 in werking zal treden. Het ijkloon der maten en gewichten is nu afgeschaft, en de ijkers zullen dus direct uit de schatkist worden bezoldigd daarvoor is uitgetrokken 54,200; huu getal is van 39 op 30 teruggebracht. De standaard-gashouders zullen te Leiden ge plaatst worden in een gebouwtje nabij het labo ratorium voor de natuurkunde en onder toezicht staan van Prof. Rijke: voor dit gebouwtje met de standaard-gashouders enz. wordt 10,000 aan- vraagd. HET CONCILIE. 8 December 1869. I. Toen in het midden der vorige maand een tal van stoombooten met snelle vaart de blauwe golven der Middellandsche zee doorkliefden, zich haastende, om den 17den gereed te liggen voor den drempel van het Suez-Iianaal, vreezende, dat zij misschien het oogenblik zouden missen, waarop de toegang tot dien wonderweg naar het zuiden zou ontsloten worden, toen hebben zij waarschijnlijk enkele andere stoombooten in gehaald of gekruist, die, met minder drift, en meer oostwaarts aanhoudend, in de richting van Civitta Vecchia voortstoouiden. Geen staats lieden of publicisten, geen vertegenwoordigers der wereld van handel en journalistiek be wogen zich daar in bont gejoel op het verdek. Maar rustig wandelden daar eerwaardige mannen op en neder, die, al waren hunne koffers gevuld tnet veelkleurige statiegewaden, allen te samen toch maar ééne kleur, ééne richting, ééne gedachte vertegenwoordigden. Het waren leden der hooge katholieke geestelijkheid op reis naar Rome, war zij den Ssten December in de prachtige basiliek der Sint Pieterskerk zouden zitting ne men als leden van het algemeene concilie. Het Suez-Kanaal en het oecumenisch concilie, de Lesseps en Pio Nono, wonderlijke contrastenGinds wordteen kanaal gegraven, dat twee werelddeelen vaneen scheidt, maar twee werelden vereenigt; hier vinden alle werelddeelen hunne bisschoppen vereenigd, en toch wordt hier de klove verbreed, die twee werelden, de antieke en de moderne, vaneenscheidt. Ginds maakt men een weg naar de goudmijn der stoffelijke welvaart, die voor iedereen wordt geopend hier zint men op een nieuwen slagboom, om den weg naar de hemel sche schatten voor eene zondige en ongeloovige wereld af te sluiten. Ginds vormen een dertigtal stoomschepen een grootschen optocht, en snui ven wrevelig, omdat het hun nog niet vergund is met volle kracht in snelle vaart het kanaal door te stoomen, en zij voorloopig tot den statigen gang van „halve kracht,"een enkele maal zelfs tot stilstand veroordeeld worden; hier een plechtige optocht van eenige honderde bisschoppen en aarts bisschoppen, wier volle kracht en heerlijkheid zich juist openbaart in dien statigen tred, waar mede zij voorttreden naar Sint Pieter. Ginds ver tegenwoordigers der dagbladpers uit alle landen van Europa, hier slechts éen journalist, de hoofd redacteur van den ultramontaanschen „Univers," die eenzaam de straten van Rome doorwandelt, en die ten slotte toch ook even als iedereen de deur van het concilie voor zich gesloten vindt, omdat hij de priesterwijding niet heeft ontvangen. 17 November en 8 December, nog geen maand ligt er tusschen deze beide dagen in, en toch ligt er een eeuwenlange afstand tusschen de ideeën, welke ze vertegenwoordigen. Voor eenige weken vierde de 19d" eeuw een van hare overwinnings feesten, hedenmorgen is men onder klokgelui en gebeden begonnen middelen te beramen, om die 190» eeuw onder het juk der middeleeuwen terug te brengen, om de legerbenden der vrijheid, der verlichting, der verdraagzaamheid en van den vooruitgang, de legerbenden der moderne maat schappij te verslaan. Wat zal het wapen wezen, waarmede de kerk van Rome dien slag zal wagen? Banbliksems, encyclica's, syllabussen? Ach, ze zijn reeds vroe ger machteloos afgestuit op het schild der pu blieke opinie, en het is niet moeilijk te raden, wat in den jare 1870 het lot dier wapenen zal wezen. De kerk sluit de moderne maatschappij te zeer buiten hare muren, dan dat de beslui- teu der hoogere kerkvergadering veel op die buitenwereld zouden vermogen. De constitutio- neele regeeringsvorm zal wel in stand blijven, ook al wordt hij door het concilie veroordeeld, en de gemengde school zal wel niet ondergaan, ook al wordt er van uit Sint Pieter gepredikt, dat zij een gruwel is in de oogeu van God. Al worden ook de lijsten der vereeniging van den Index door alle prelaten van het concilie geteekend, toch zullen de vorsten en de volken ze niet contrasigneeren. Al worden er ook met heilig vuur en heilige hamers ketenen gesmeed voor de vrije drukpers, de vrije gedachte, het vrije geweten, zij zullen voor het meerendeel wel blijven roesten in de arsenalen der kerk. Doch het concilie, hoezeer het van den heiligen geest vervuld moge zijn, heeft toch ook ordinairen geest genoeg, om te begrijpen, dat zijne decreten zulke wouderen vooreerst niet zullen verrichten. De onderwerping der moderne maatschappij aan het gezag der kerk moge het verste punt zijn van de uitzichten der kerkver gadering, ze zal dat punt niet in eens door een onbesuisden, dollen loop trachten te bereiken. Toen Pio Nono de kardinalen en bisschoppen plechtig in een bul bijeen riep tot het houden van een algemeen concilie, toen wilde hij niet alleen, dat men „geneesmiddelen zou zoeken voor de kwalen der maatschappij", maar ook „voor de kwalen der kerk". Eerst de kinderen genezen, en dan door hen de vreemden, eerst al de katho lieken tot éene enkele kudde vereenigen, en dan die schapen heenzenden in het midden der wolven, ziedaar het programma. Maar wat is er dan in die schaapskooi te doen, en wat zal daardoor het concilie gedaan worden? KORNELIS PLANK. NOVELLE DOOM H. TILL KMA. {Vervolg.) Bons! daar viel een zwaar voorwerp neer op de zoldering, die met een dunne laag ongedorscht koren bedekt was. Voor een oogenblik zag men een laars er door steken. Onder een dikke stof wolk viel een groot deel van het geslachte var ken, dat in „de wiemei" hing, naar beneden. „Daor gooit de duuvel 't hiele huus in!" gilde de huisvrouw. „De duuvel zölf," kermde de buurvrouw. „Doo in Godsnaam de deure neit eupen," schreeuwde de duivelbanner haar toe, toen ze ontvluchten wilde. Van Ampel scheen de meeste tegenwoordigheid van geest te bezitten. Hij hield niet op de zwarte heks te vervolgen, die in doodsangst, overal onder- en opvloog, waardoor eenige porseleinen voorwerpen, die op een kast stonden, met een vreeselijk geraas naar beneden vielen. De moeder der lijderes bad. „Der dan oe duuvelsche hekse!" schreeuwde de boer, terwijl hij opnieuw een hevigen stoot naar het beangste dier deed. Helaas! de heks was hem te vlug en een der beste hammen werd door de hooivork doorboord. De grond was met wor sten bezaaid, waarvan eenige plat werden ge treden. „Hoe komt de deure eupen" schreeuwde Van Ampel toen plotseling een tweetal vermomde personen binnendrongen, den duivelbanner bij den kraag vatten en hem met zich meesleurden. De heks maakte van dit voor haar gunstig oogen blik gebruik en verwijderde zich. Niemand dacht er aan, haar verder te vervolgen. Evenmin had Van Ampel den moed, den duivelbanner te hulp te snellen, wiens hulpgeroep in de woning door drong. De indringers deden hem in de naaste sloot een koud bad ondergaan. „En nou marsch! ie bedreeger! Ie weerga- sche schurk! Gewetenlooze ofzetterl Wij zult uut oe de duuvel drievenschreeuwden ze hem toe, terwijl ze deze gezegden met eenige stoksla gen vergezeld deden gaan. „En ie kattesteker 1" riepen ze na eenige oogen- blikken Van Ampel voor zijne woning toe, „wij I raon oe an nog 'n poosien nao de schoele te gaon. 1 „Dag kattesteker," lachten ze, toen ze heengingen. Een oogenblik had Van Ampel in de meening verkeerd, dat de duivel en zijn maat de heks waren te hulp gekomen en den duivelbanner hadden meegenomen. Hij ademde ruimer, toen hij ontdekte, dat er „boeverij" in het spel was geweest. „Dee deugeneiten." zuchtte hij. In zijn toorn zwoer hij hun wraak, inzonderheid omdat ze hem „kattesteker" hadden genoemd, „'t Zit riiij dwars in den hoed," bromde hij. „'k Heb 't van dee alderaotie in de bienen," klaagde de buurvrouw. „'k Beef nog as 'n russe," steunde de huis moeder, terwijl het ziek meisje over hoofdpijn klaagde. „Dokter, neem mij niet kwalijk dat ik u stoor," J zei Kornelis, toen hij dienzelfden avond bij den jeugdigen arts binnentrad. „Ik heb mijnheer een j mededeeling te doen, waarbij ik tevens op zijn stilzwijgendheid reken." „Zoo Plank! in 't gevecht geweest? Je hebt toch niemand ernstig verwond?" vroeg de dokter. „Noch gevochten, noch iemand gewond," ant woordde Kornelis. „Dan kan je van mijn geheimhouding verze kerd zijn," zei de arts. „Maar hoe ben je zoo ge schramd en geschaafd?" „Mijnheer zal gemerkt hebben," begon Kornelis, toen hij op den stoel, dien de dokter hem aan bood, plaats had genomen, „dat Van Ampel geen groot vertrouwen stelde in mijnheers kunst." „Ik zelf ook niet," dacht de arts. „Dat de medicijnen niet beter werkten", ver volgde Kornelis, „kwam zekerlijk, dat elke buur vrouw een onfeilbaar huismiddeltje voorschreef. „Wij kunt 's zachts prebeeren," zeiden de ouders tot elkander, 't Gevolg hiervan was ik weet dit van den knecht, die bij Van Ampel dient dat het arme kind benevens de drankjes wel twiutig huismiddeltjes ingenomen heeft." „Ik heb dit sedert lang gemerkt," verzekerde de arts. „'t Meisje was anders lang hersteld ge weest." „Voor eenigen tijd," hervatte Kornelis „geraakte men tot de overtuiging, dat het kind behekst was, en riep daarom de hulp van een duivelbanner in. Daar ik wist, dat de schurk van avond ko men zou, overlegde ik met eeu tweetal makkers hem eens duchtig af te straffen, en Van Ampel en zijn buren van hun bijgeloof te genezen."

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1