ank te Maastricht Mr. C. M. A. J. Bergers, thans rechterplaatsvervanger in die rechtbank en advocaat aldaar. Bij besluit van den 3den dezer, heelt Z. M. goedgevonden den voor den tijd van 5 jaren bij het Oost-Indisch leger gedetacheerden officier van gez. 8de kl. J. C. Duburg, thans met verlof hier te lande, krachtens art. 42 2e, der wet van den 28 Augustus-1851, tijdelijk op pensioen te stellen en dat pensioen, ingevolge art. 23 der wet van den 28 Augustus 1851, te verleenen voor den tijd van vijfjaren, ad ƒ250 'sjaars. Schoonhoven, 4 Dec. Te Amsterstol zijn in de afgeloopen week ter markt gebracht 13 zalmen van 11 tot 84 halve kilogrammen. De prijs per half kilogram bedroeg f 1.60 a f 2.15. Schiedam, 3 Dec. Nadat jl. Zondag onze stad een gevoelig verlies leed door het overlijden van den algemeen geachten rector Brillenburg, werd ons heden weder door den dood een van onze meest geliefde burgers ontrukt. Dr. A. Maas is hedenmorgen, na een lijden van anderhalf jaar, ontslapen. Zijn dood, hoewel lang verwacht, is een treurmare voor de geheele stad. Hedenavond werd in eene vergadering, door een hier bestaand brochuren-leesgezelschap in de groote zaal van Musis Sacrum bijeengeroepen, het besluit genomen tot oprichting van een Lees kabinet, waarin, tegen betaling t an lli contri butie jaarlijks, binuen- en buitenlaudsche dag bladen, tijdschriften en brochures ter lezing zullen liggen voor de leden, die, na verstreken leestijd in het Leeskabinet, die geschriften ook bij zich aan huis zullen kunnen krijgen. Had een hon derdtal ingezetenen dezer stad zich vooraf reeds bereid verklaard tot het doel der vergadering mede te werken, bijna zestig hunner daar tegen woordig, verbonden zich bij handteekening tot het lidmaatschap van het Leeskabinet en alzoo tevens om de betrekkelijk geringe kosten der voorloopige inrichting te helpen dragen. Meppel, 4 Dec.. De belangstelling in het School verbond alhier is zoo groot, dat daarvan leden worden personen van verschillende godsdienstige gezindheid. Eene lijst van toetreding, die circu leert langs de huizeu, telt reeds 125 namen. Snkek, 5 December, 't Voorbeeld, door de Pro vinciale Staten der provincie Groningen gegeven en door vele inwoners der stad Groningen ge volgd, om nl. aan Z. M. den Koning een adres aan te bieden, waarin op vermindering van de uitgaven voor ons defensiewezen wordt aange drongen, heeft ook hier navolging gevonden. Een adres circuleert thans in ideze stad. Ook tp Lon- persum en Veendam circuleeren adressen ter teekening aan Z. M. den Koning, ter zake der oorlogskosten. 's-Hertogenbosch, 6 Dec. Naar men verneemt is door de diaconie der Ned. Herv. gemeente al hier, het terrein van de scheepswerf af tot en met de fabriek der firma De Jonge Plate aange kocht van mejufvr. de wed. Van der Esch, voor de som van 42,000, tot huisvesting en verpleging der door haar tegenwoordig besteed wordende armen. In den loop van het volgende jaar zal met de bouwing van dit nieuwe gesticht worden aangevangen. Gemengde Berichten. Het gerechtshof van Nieuw-York heeft beslist, dat wanneer een man een vrouw veroorlooft zijn naam te dragen, deze personen doordoor be schouwd worden als gehuwd te zijn. Tusschen man en vrouw: Wat het betee- kent?.Wel het Suez-kanaal zal den weg naar Indien verkorten. Zoo, dan brengt het mij zeker ook digter bij den eachemiren shawl, die ge mij beloofd hebt. De Daily News deelt mede, dat Sir Samuel Ba ker, met echtgenoote en gevolg, op Donderdag jl. uit Cairo vertrokken is, om zich te Berber bij de expeditie te gaan aansluiten. Sir Samuel heeft, den dag te voren, van den Ivhedive afscheid genomen. Brieven uit Gouda. Mijnheer de Redacteur! Wanneer ineD in de Encyclopedie het woord posle zoekt, dan vindt men eene uitvoerige be schrijving der paardenposterijeu. Poste aux lettres, zoekt men te vergeefs. Dit is, dunkt mij, een be wijs dat de brievenposterijen, ofschoon bestaande toen dat belangrijke werk verscheen, toch zeer on beduidend zijn geweest. Sedert dien tijd is alles veranderd. Voor zooverre mij bekend is, bestaat de paardenposterij alleen nog in Rusland. Het opkomend geslacht weet niet wat dat is. In de scholen is ineu wel eeus bij het behandelen der geschiedenis verplicht daarvan uitleg te geven. De brievenposterij daarentegen is de post ge worden. Deze inrichting is met reuzenschreden vooruitgegaan. Onder de belangrijke verbeterin gen telt meu in de eerste plaats de in 1840 voor het eerst in Engeland ingevoerde postzegels, en de even nuttige ofschoon minder gebruikt wor dende postwissels, en ik geloof dat die laatste veel meer gebruikt zouden worden indien er meer op gewerkt werd om ze te verbetereu. De handel heeli aan ouzo tegenwoordige post wissels weim n ivoor het verzenden van groote sommen is 1 pCt. veel te kostbaar; men gebruikt de postwissels ook in den handel alleen om pos ten volkomen af te sluiten. Bank- en muntbiljetten in aangeteekende brieven te verzenden gaat goed, maar men kan geen bedrag onder de f 5 daar mede sluitende maken. Bedraagt nu een post b. v. /'148.60s dan zendt men 145 aan bank-of munt biljetten en voegt er een postwissel a 3.60' bij- Dit is wel een gemak maar een groot belang is lat toch niet. Van meer nut zijn deze wissels voor den par ticulier; moet deze kleine bedragen verzenden, hij behoeft niemand om papier lastig te vallen, hij heeft geen gevaar dat het geld verloren zal raken: eenige weinige centen geven hem gemak en veiligheid. Intusschen, hoe uitmuntend deze inrichting is, zij kan, zij 6eAoorde-verbeterd te wor den; wie ze meer volkomenheid gaf, zou zich voor de maatschappij werkelijk verdienstelijk maken. Mijne aandacht wc. d daarop door het volgende geleideen mijner bedienden kreeg Zaterdag jl. een postwisseltje. Hij ging naar de stad - ik her inner u dat ik buiten woon - om het bedrag te ontvangen en misschien ook om het geheel of gedeeltelijk te besteden. Hij kwam met een ver drietig gelaat terug en vertelde mij, dat hij na 4 uren aan het postkantoor was gekomen, maar dat hij geen geld had kunnen krijgen oindat na 4 uren geene postwissels meer worden betaald hij troostte er zich echter mede, dat hij den vol genden dag het geld zou bekomen, daar hij, als hij ter kerk ging, even aan't postkantoor zou aan- loopeu, en dan zou hij wel zorgen vóór 4 uren te komen, maar hij kwam Zondag even onge troost terug als den vorigen dag; men had hem geantwoord „Zondags worden geene postwissels betaald; kom morgen na 10 uren terug." Ik kon den jongen nauwelijks gelooven en dacht dat hij ook 's Maandags gaarne eene wandeling naar de stad wilde maken, weshalve ik mij met de ont vangst belastte en te gelijk informatiën inwon. Ik had mij vergist; hij had zuivere waarheid gesproken. Te Gouda kan men van Zaterdag namiddag 4 uren tot Maandag-morgen geen geld voor postwissels aan het kantoor bekomen. In ieder geval is dat uitstel lang, veel te lang; maar op die beide dagen is dit uitstel zeer af te keu ren. Honderden, misschien duizenden werklieden die veel kinderen hebben moeten soms op groote afstanden van hunne woonplaatsen werk zoeken. Ik spreek hier alleen van groote gezinnen, omdal als er geene of weinige kinderen zijn, de vrouw veeltijds haren man in die gevallen volgt. Dt loonen worden overal Zaterdags betaald. De be, zorgde huisvader zendt nu zoo spoedig het kar zijn loon naar huis, want hij weet dat men te huis met hunkerend ongeduld, soms met honge rige magen daarnaar wacht. Zijn eerste werk it dus een postwissel te nemen, en de weinige zuui verdiende guldens worden afgezonden. De brie! komt aan, en met vreugde snelt de vrouw naar, het postkantoor. Hare begrooting is reeds gemaakt op den terugweg zal zij bij den slager, den bakl ker, den grutter en bij wien al meer het. noo- dige aankoopen. Maar helaas! hoezeer ziet zij zich teleurgesteld, 4 uren is geslagen en vóór Maandag kan zij geen geld bekomen. Onze zoo humane postdirecteur zal denkelijk in zulke ge vallen wel wat door de vingers zien, men weet hier heel wel, dat, als men eenig gemak noodig heeft, men slechts naar den directeur behoelt te vragen, en wat toegestaan kan wordeu, wordt door hem niet geweigerd. Maar doen alle post directeuren dit? Maar de arme vrouw slaat daar verbluft en ter nedergeslagen en zij denkt er niet aan den directeur om eene uitzondering te verzoekendaarbij durft zij dikwerf den aan zienlijken heer niet lastig vallen, ieder weet toch dat er in onzen tijd altijd veel drukte op de post kantoren is. Zij vertrekt schoorvoetend en be droefd naar hare woning, van waar de hongerige kinderen haar te gemoet snellen en van verre reeds om brood vragen, en zij heeft dit niet- Zij heeft dit niet, niettegenstaande haar echtge noot de geheele week heeft gearbeid en behoor lijk betaald is geworden. Nu kan zij haar post wissel wel aan den winkelier in hare buurt overdoen, maar zij moet dan ook daar een deel van haar geld besteden, en ofschoon de winkelier het briefje zonder verlies overneemt, heeft zij toch verloren, want met geld had zij hier ol' daar beter kunnen slagen. Komt zij nu op het denkbeeld om haar briefje aan iemand af te staan dan wordt zij hoe dan ook geholpen, maar wist zij niet dat dit kon, dan zal de man, die Zondags morgens vroeg op weg is gegaan om toch Zon dags eenige uren in het midden der zijnen dooi te brengen, te huis komende, armoede en gebrek vinden, waar hij waande door zijn arbeid en zijne zorg overvloed en welvaart te hebben uit gestort. Zou het geen zaak zijn, mijnheer de Redacteur I de regeering en in het bijzonder de administratie der posterijen op deze omstandigheid opmerkzaam te maken Het zoude toch, naar mijne wijze van zien, zeer eenvoudig, zeer gemakkelijk zijn dit te veranderen. Hoe gemakkelijk kon men niet Zaterdags-avonds het kantoor een paar uren open stellen tot ontvangst der postwissels, en daar Zon dags het kantoor toch open en er op dien dag zooveel werk niet is als anders, zou het toch geene groote moeite wezen-om op dien dag ook de postwissels te laten betalen. Ik heb hier slechts een enkel geval aangetee- kend, maar er komen er meer van dien aard voor. De kleine sommen, die men per post ver zendt - als het geene slotsommetjes voor handels posten zijn zijn - in den regel voor de meestal onbemiddelde ontvangers van groot belang, en de regeering, die zooveel doet in het belang van den handel, zoude ook wel iets mogen doen tot gerief en gemak van den geringen burger, voor wien het spoedig ontvangen van de kleine som, die hem gezonden wordt, eene levensvraag kan zijn. de V. BUITENLAND. X>uitschlaii<3. Vrijdag heeft de budgetcommissie van het Prui sische Huis van afgevaardigden de voorstellen betreffende de consolidatie der staatsschuld van Kempen hebben moeten aanwenden om in min der dan 16 maanden tijds een werk tot stand te brengen, waarop zij slechts onvoldoende wa ren voorbereid, dat de uitvinding van nieuwe bewerkingswijzen vereischte en dat bezwaren opleverde, waarvoor ieder ander zou zijn terug gedeinsd. De HH. J. L. Van Kempen, zoo ein digt de brief, hebben door het werk een vraag stuk opgelost, waaraan men zich tot hiertoe niet scheen te durven wagen. De secretaris vestigde er de bijzondere aan dacht op dat de HH. Van Kempen geen leden waren der genoemde vereeniging. De inspecteur van deu geneeskundigen dienst der landmacht verwittigt alle genees- en heelkundi gen, Nederlanders van geboorte, alsmede vreem delingen, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid der 3d« klasse voor den militairen ge neeskundigen dienst der landmacht in Oost-Indië te verbinden, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, aan zijn bureau te 's-Gravenhage, Plein n°. 5, behoo- ren aan te melden, met overlegging der vereischte bewijzen, na overlegging van welke bewijsstuk ken hun de gelegenheid zal worden verschaft, om aan 'sRijks hospitaal te Utrecht, bij een volgens vastgesteld programma af te nemen exa men, bewijzen te geven van voldoende bekwaam heid voor de betrekking, welke door hen ver langd wordt, Het Handelsblad verneemt wat ons ook reeds als gerucht werd medegedeeld dat Het Noorden binnen eenigen tijd zijn zetel naar de hoofdstad zal overbrengen. Te Zuidhorn zijn voor het lidmaatschap der Kamer, in de plaats van Mr. N. Olivier, thans tot candidaten gesteld de heeren Mr. E. Cremers, oud-minister van buitenlandsche zaken, de heer Wierda, van Winsum, prof. B. J. Gratama en kapitein J. P. Koster. De stemming heeft morgen plaats. Gisteren is aan den Haagschen gemeenteraad toegezonden een adres, onderteekend door nage noeg 1400 ingezetenen, houdende verzoek, het tot stand brengen eener duinwaterleiding te wil len bevorderen, opdat spoedig voorzien worde in de levensbehoefte, overvloedig en goed drink water. Bij Kon. besluit van deu 4den dezer, is aan A. J. P. C. baron van Reede tot Ter Aa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Loenen, Loenersloot en Ruwiel, ~'ij w KonfMSm/l Kil rtTPTDPMtPP Hpr (TPmPPntPll Loenen, Loenersloot en Ruwiel A. M. C. Van Bommel, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Cothen en Lang broek; tot burgemeester der gemeenten Cothen en Langbroek Mr. H. T. Gregory. Bij Kon. besluit van den 5den dezer, is aan H. de Goede, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de zilveren medaille voor burgerlijke verdiensten, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij Kon. besluit van den 5den dezer, is aan den majoor G. H. E. F. Van der Schrieck, kom- mandant van het 10de bataljon rustende schut terij in de provincie Noord-Brabant, tevens belast met het bevel over de dd. schutterij te Rozen- daal, als blijk van tevredenheid wegens de door bem bewezen langdurige en goede diensten, ver leend de personeele rang van luit.-kol. Bij Zr. Ms. besluit van den 3den December, is benoemd tot procureur bij de arrondissements rechtbank te Deventer Mr. H. G. Kronenberg, advocaat aldaar. Bij Zr. Ms. besluit van den 3den December, is benoemd tot rechter in de arrondissements recht- die tevens de vermetelste jongelingen tot zijne vrienden kon tellen. Bij menig waagstuk stond hij aan hun hoofd. Vele vrome moeders schudden het hoofd over den wildzang, die volgens haar meening de jeugd bedierf. Doch bij al zijn gebreken was hij, waar hij slechts kon, een beschermer der onschuld, die in menig dorpje meer belagers dan bewakers vindt. Had hij bij de overheidspersonen van het dorpje even ongunstig als bij menige boerenvrouw aan geschreven gestaan, hij zou niet altijd buiten aan raking met de politie zijn gebleven. Nimmer was er iets verschrikkelijkers voorgevallen, dan 't geen door hem en door een tweetal personen, in de woning van Jan Van Ampel was uitge voerd. Het dochtertje van Van Ampel was sedert drie weken ongesteld en bleef 't ten trots van alle ge neesmiddelen. ,/t Good van den dokter hulp niks." „Gien wonder," merkten een paar naoberwieven aan, „'t macbien is behekst." De buurvrouwen herinnerden zich, dat het meisje daags voor ze ongesteld was geworden, naost Jaopekien van de Line, die zoo allemeugend heksen kon, op de weekmarkt had gestaan. Wilde Van Ampel zijn kind behouden, zoo schoot hem niets anders over dan naar den duivelbanner te gaan. „Deed hij't niet," zoo voegden ze den vader toe, „dan zou hij het voor God te verantwoorden hebbeD." Door een knecht, die bij Van Ampel diende, kreeg Kornelis kennis, dat de wonderdoener den eerstkomenden Vrijdag komen zou. Als de grootste weldoener van het menschdom werd de geestenbezweerder door de ouders van het zieke kind ontvangen. „Naast God," voegde de vader hem toe, „stel ik mijn vertrouwen geheel op u Nadat de bestrijder, of de bondgenoot van zijn helsche majesteit hij trad naar gelang der omstandigheden in beide tegenovergestelde ka rakters op zich het versch voor hem gebak ken krentenbrood goed had doen smaken, werden de deuren gesloten en zou men tot de voorberei dende werkzaamheden, die tot de verdrijving van den duivel vereischt werden overgaan. De moeder stelde echter voor, eerst een kapittel uit den bijbel te lezen en een ernstig gebed te doen. „Men kon," merkte ze aan, „toch niets buiten den Heere beginnen." Haar voorstel werd door haar man, die zeide „dat men den Heere tot vriend moest houden", ondersteund. Een nieuws gierige buurvrouw, die bij de verdrijving van den duivel adsisteeren zou, en zich daartoe met een ijzeren blaaspijp gewapend had, schonk haar goedkeuring aan dit voorstel. „Baat het niet, 't schaadt ook niet," bromde de duivelbanner. De Heilige Schrift, die in menig huisgezin, helaas, meer als een fetisch, dan als een wegwijzer ten leve wordt beschouwd, werd, van een dikke stoflaag bedekt, uit een hoek te voorschijn gehaald. „Nu moet ge, lezen waar 't eerst uw oog op valt," verzekerde de schrandere buurvrouw: „leg 't boek op zijn rug, en Iaat het dan openvallen," ging ze in haar ijver voort. De manoeuvre werd beproefd en het toeval wilde, dat een lange statis tiek uit het boek van Nehemia openviel. De le zing van dit hoofdstuk joeg den boer, die niet zeer vlug kon lezen, dez\veetparels ophetgelaat. „'k Bin bliede, dat ik het ten ende bin," zei hij, toen de duivelbanner zei, dat hij genoeg gelezen had. Nadat men zich overtuigd had, dat er geen ongenoode gasten zouden komen of, zooals de boer zei, „dat er geen onraod om huus was," legde men een groot vuur aan. Hierop haalde de duivelbanner de veeren uit het hoofdkussen van het zieke kind. „De duuvel hef heur dikke beet, ze zit gelieke in iene krans," zei hij, toen hij ze in een ijzeren pot boven het vuur hing. Met de meeste zorg werd het potdeksel gesloten gehouden. Niemand {Ier aanwezigen sprak een woord. Elkeen ver keerde in een aDgstige spanning, 't Kon niet an ders, of de heks moest nu weldra komen, en „wee haar," dacht de buurvrouw, terwijl ze haar wa pen omhoog hief. De boer stond met een hooivork gewapend naast den duivelbanner onder den wijden schoorsteenmantel. De moeder bewaakte de legerstede van haar lieveling. „Heur!" „heur!" „daar!" „weer!" „daarweerI" „heur!" fluisterde de buurvrouw toen ze eenig geritsel waarnam,,'t is of er iene tegen 't dak opkrup." „Vaste de hekse," zei de boer, terwijl hij zijn hooivork vaster omklemd hield. De duivelbanner verbleekte en scheen niet op zijn gemak te zijn „Brr!" daar plofte een zwart voorwerp uit deu schoorsteen neer, en, wie zou er niet van beven, op den nek van den boer, die juist een poging aanwendde het deksel van den pot vaster te doen sluiten. Met een vervaarlijken sprong was het zwarte ondier midden in het vertrek. „Heere, mien zeele!" gilde de buurvrouw. „O God' mijn kind!" kermde de moeder. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2