vruchtelooze opgravingen, trok bij de nadering der gravers een opvliegende zwerm kraaien de aandaehi, en vond men onder eenige steenen een voet van een lijk uitsteken, die half verslon den en vergaan was. Men ontdekte het lijk, dat aan de kleederen en het nterk van het linnen goed en rle kousen voor dat van Jau'Kinck werd herkend Sinds die ontdekking heeft zich een angstige gejaagdheid van Tranpmatiu meester "■eniaakt; volgens den Figaro legt hij voortdurend meer neiging tot bekennen aan den dag. De broeder van den ongelukkige is te Parijs aange komen en men wacht veel van het onderhoud der beide broeders. Intusschen wordt door den scheikundige lioussin ijverig gezocht naar Prui sisch zuur in het lijk van Jan Ivinck. De hertog van Editnburg, die zich thans in Japan bevindt, is daar met de grootste eerbewij zen ontvangen. Zoo is o. a. vanwege de Japansche overheden gelast dat in al de straten, waardoor de prins zou trekken, de vensters der bovenver diepingen van de huizen niet strooken papier zouden beplakt worden, ten einde te beletten dat. iemand uit de hoogte op den prins zou kunnen neerzien. Dit is een eerbewijs dat in Japan tot dusver slechts aan den Mikado bewezen is. BUITENLAND. De heer Delbrück is tot minister van staat, zonder portefeuille, benoemd, terwijl hij ook de betrekking van president van de bondskanselarij zal blijven vervullen. Die benoeming is op aan drang van den bondskanselier Von Bismarck zeiven geschied, vooral op grond daarvan, dat de heer Delbrück als voorzitter van den bondsraad, bij ontstentenis van graaf Von Bismark, zonder zelf minister van staat te zijn, niet goed in eene vergadering kan praesideeren, waarvan Pruisi sche ministers leden zijn. Maar die benoeming heeft bovendien ook nog dit tengevolge, dat de band tusschen de Pruisische regeering en het bestuur van den Noord-Duitschen bond nauwer wordt aangehaald, ook daardoor dat de heer Delbrück deelneemt aan de zittingen van het Pruisisch kabinet, waarin over aangelegenheden van den bond wordt gehandeld. Uit een staat, aan den Pruisisehen landdag overgelegd, blijkt dat de uitgaven voor den oor log van 1866 voor Pruisen hebben bedragen, niet minder dan 150 millioen thaler (ongeveer 170 milioen gulden.) Graaf Von Bismarck heeft eindelijk Varziu verlaten; doch niet naar Berlijn, maar naar Bonn is hij vertrokken, waar een zijner zonen zeer gevaarlijk ziek is, ten gevolge van een wond bij een duel ontvangen. Frankrijk. In de zitting van het Wetg. Lichaam van Vrijdag jl. heeft de heer Rochefort zich het eerst doen hooren. Hij deed namelijk het voorstel, om de bewaking der vergadering voortaan aan (le nationale garde in plaats aan het leger op te dragen, en grondde zijn voorstel daarop, dat dit de bijzondere roeping der nationale garden was, die kiezers zijn en dus ook het hunne bijdragen tot de benoeming van het Wetg. Lichaam. De redenaar achtte een duidelijken en ernstigen waarborg hoogst rioodig, omdat men onder dit gouvernement allerlei verrassingen had te wach ten. Terwijl dit voorstel van de linkerzijde goed. keuring ondervond, werd het daarentegen door de meerderheid met een ongegrond gelach ontvangen. Gambetta vatte daarop vuur en wees er die lachers op, dat er misschien een dag zou komen waarop ze er berouw over zouden gevoelen, die voorzorg niet te hebben genomen. Het voorstel van Rochefort was dan ook niet ongegrond en de wijze waarop hij het deed getuigde van een kalmte, die men zeker niet van hem had verwacht. Intusschen werd overgegaan tot de orde van den dag, waarop het eerst voorkwam het onderzoek der geloofsbrieven. De eerste dier verkiezingen, die van den heer De la Tour, tot wiens niet- toelating de commissie had geconcludeerd in haar rapport, werd goedgekeurd. Omtrent die van den markies De Sainte-Hermine was de Kamer echter niet zoo toegevend. Tegen de gel digheid dier verkiezing waren dan ook groote be zwaren ingebracht, o. a. had de Courier de la Vendée een officieel orgaan, in een artikel den tegen-kandidaat, den baron Alquier, be schuldigd, met valsche stukken gewerkt te hebben, om zijne verkiezing te bevorderen. De heer Clément-Duvernois, de rapporteur, achtte die bezwaren echter niet van overwegend belang en concludeerde tot toelating. Nu volgde een heftig debat tusschen den rapporteur en den heer Tachard, den nieuwen afgevaardigde van Mühl- hausen, die zijn collega o. a. zijne verandering van politieke beginselen verweet. Onder de be tuigingen van afkeuring en bijval, die de beide sprekers ondervonden, had de president Schneider tamelijk veel moeite, om hen binnen de grenzen van het debat te houden. De heer Jolibois, een der regeerings-commissarissen, verdedigde de han delingen der administratie in een zeer zwak pleidooi. Jules Favre stond daarna op, en drong er op aan, dat de vergadering met de grootste streng heid haar oordeel zou uitspreken de redenaar achtte hetgeen bij de verkiezing van den markies Sainte-Hermine had plaats gehad voldoende, om die verkiezing nietig te verklaren en meende overi gens, dat de bezwaren daartegen door de rede van den heer Jolibois volstrekt niet waren uit. den weg geruimd. Alsnu werd de conclusie van het rapport tot toelating in stemming gebracht en verworpen, zoodat de verkiezing van den markies Sainte Hermine met 119 tegen 90 stemmen werd nietig verklaard. De verkiezing van den markies de la Poëze werd goedgekeurd, maar niet dan na een heftig de bat. Eveneens, die van de hh. Riondel en Baboin, waartegen eveneens bezwaren waren geopperd. Zaterdag zijn de verkiezingen van de hh. Bu- quet en du Miral, de intieme van Rouher, goed gekeurd. De eerste werd krachtig bestreden door Ernest Picard, Pelletan en Favre. Ook de heer du Miral werd toegelaten; 't was wel niet an ders te verwachten, nadat de kamer hem reeds tot vice-president had benoemd. Omtrent de keizerlijke karnerheeren die ver kozen waren tot leden van het wetg. lichaam, deelde de president mede, dat ze besloten hadden hunne betrekkingen aan het hof te laten varen. In de Senaats zitting van Vrijdag heeft Rouher hulde gebracht aan de nagedachtenis van de afgestorven senaats-leden, ook aan die van Sainte-Beuve: op dat gedeelte der rede van den president van den senaat, komen we morgen terug. De vereeniging der cenlre-gauche (met uitzonde ring der 43 die zich bij de linkerzijde hadden aangesloten) met de rechterzijde, het werk van Ollivier, is ontbonden. Op initiatief van de heeren Ségris en Chesnelongue is een nieuw centrum ge vormd. In de vergadering ter constitueering, ten huize van den heer Jossau gehouden, was ook Ollivier aanwezig, maar volstrekt niet als leider, neen, als een boetvaardig zondaar, en niet dan na beloofd te hebben niet meer van die onge lukkige verbindtenisseu aan te gaan als hij in den laatsten tijd heeft gedaan. België. De Kamer van afgevaardigden houdt zich thans bezig met de herziening van het wetboek van koophandel; na de militie-wet. zijn het dus nu de werken des vredes waaraan zij hare zorgen wijdt. Het is aan de wissels, dat de kamer haar aandacht schenktde wissels, die bommen van den handel, die helaasook menigmaal een of ander huis doen springen Het artikel, bepalende dat de houder eens wis sels recht zou hebben boven de gewone schuld- eischers van den trekker, op de provisie, die in handen van dezen laatste mocht zijn heeft tot eenige discussiën aanleiding gegeven, doch is ten slotte aangenomen. Evenzoo is het artikel, waarbij aan eiken schuldeischer in handelszaken, tenzij partijen anders overeengekomen zijn, het recht wordt toegekend, om op zijn debiteur te trekken voor de som van zijn vordering, en waarbij de schul- deuaar wordt verplicht om te accepteeren, aan genomen. Eenige leden meenden, dat deze bepa ling eene te groote hardheid voor den kleinen koopman inhield. TELEGRAMMEN. Florence, 5 Dec. De Diritto gelooft dat de lieer Sella de portefeuille van financiën zal aannemen, en dat de generaal Cialdini morgen aan de ka mer zal mededeelen, dat hij een nieuw kabinet heeft gevormd. De Correspondance ltalienne, van den firman sprekende, dien de Porte aan den Onderkoning van Egypte heeft gezonden, zegt dat de firman krachtig, maar niet dreigend is. De Porte ver klaart, dat zij al de privilegiën, die aan Egypte verleend zijn, denkt te handhaven, en de ver klaring des Onderkonings in zijn eerste ant woord aan den Grootvizier aanneemt, doch de Porte dringt aan op de twee punten, die door den Khedive verworpen zijn, volgens welke de Onderkoning geen nieuwe belastingen noch nieuwe leeningen mag uitschrijven zouder goedkeuring van den Sultan. Madrid, i Dec. De minister van financiën ver klaarde, in antwoord op eene interpellatie in de Cortes, dat er nog 39 millioen realen betaald moeten worden van de coupons der binnenland- sche schuld, waarvan een gedeelte reeds den 30»'»" Juni 11. vervallen was; maar in den loop dezer maand zullen deze achterstallige 89 mil lioen voldaan worden. De heer Salazar gaf hierop het verlangen te kennen, dat de Cortes zich vooral met de econo mische hervormingen bezig zullen houden en het budget in beraadslaging zullen nemen vóór 1 Januari. Hierna had een langdurige en levendige discussie plaats over de leening, die de provin ciale Raad van Madrid gesloten had. Parjjs, 5 Dec. De keizerin is alhier aange komen. De vergadering der aandeelhouders van het Credit tlobilier heeft, bij gebreke van de noodige opkomst, geen plaats gehad; zij is tot den 20,lMI December e. k. uitgesteld. afgevaardigden van de partij der protecti- onnisten hebben gisteren eene interpellatie voor gesteld, met het doel om aan te dringen op de opheffing van het handelsverdrag tusschen En geland en Frankrijk. P r o m o t i u. Lliül.n, t» Dec. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. W. D. Schuurbeque Boeye, geb. te Zierikzee, inet Stellingen. Utrecht, 4 Dec. Hedenavond werd aan deze hoogeschool bevorderd tot doctor in de genees kunde de heer A. W. C. Berns, geb. te Brammen, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„over den invloed van verschillende gassoor- ten op de ademhaling Kerkelijk Nieuws. Beroepen: te Oosterbeek: H. C. Van Lin- donk te Winschoten; te Schraard en te Kootwijk: A. S. Joustra te Slijk-Ewijk; te Lienden: G. W. Muller Massis te Wichmond te Opijnen, N. J. H. Oudegeest; te Harderwijk: G. A. Rademaker te Sneekte Katwijk a./r.W. Vhegenthart te Vreeland; te Bergambacht en te Hagestein: E. A. Lazonder te Berkel; te VGravesande, J. Wijs te Oude Niedorp; te Enkhuizen: W. Koelman te Nieuwerkerk a /IJ; te Chaatn: H. Van de Hagt te Westbroek; te Oosterzee: N. S. Kappers te Peperga en Blesdijke; te Losdorp: J. Koster te Nij kerk a./V. Aangenomen: te Urk: door B. Cloos te Ho- lysloot. en Uitdarn. Bedankt: voor Nieuwkoop: G. J. Vaste te Zevenhuizen; voor Vlissingen: W. Mense te Bo degraven; voor Gortgene: J. J. Van der Lip te Leusden voor HolwerdH. M. Laurman te Was senaar; voor HantumJ. G. Knottnerus te Ex- morra; voor PaesensE. Jansen Schoonhoven te Moerdijk; voor Rozenburg en Hoevelaken: J. Kromsigt te Wijk. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden veiling aan den Burg alhier, op Za terdag 4 December ten overstaan van den Nota ris Mr. J. L. Klaverwijden Een heerenhuis met tuin, aan de westzijde van het Rapenburg, Wijk I, N°. 235, in bod gebracht op f 7000. Niet gemijnd. Otiicieele Berichten. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Ge/.ien art 204 der wet van den 29'lou Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 7 der Verordening van den 3den Fe bruary 1808 Gemeenteblad n°. 0 vau 1808), regelende de invordering der plaatseli]ke directe belasting, aan gehaald bil koninkhik besluit van den 14d-n Maart 1808, n'. 42; Doen te weten, dat het 2Ö suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belastingen over 1809 op heden vuorloopig is vastgesteld en van den 3den tot en met den 10Ut" December aanstaande, ter secretarie dezer gemeente (afdeeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. Leiden, 2 December 1809. iSTATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 0 December. De wijze waarop de/.e regeering het beginsel van scheiding van kerk en staat toepast, werd heden bij de algemeen e beraadslaging over de hoofdstukken der staatsbegroting VII G (Herv. en andere eere diensten) en VIP (R.-K. eeredienst) zeer verschil lend beoordeeld. Was zij voortgegaan op den libe ralen weg die haar naar de opheffing van de beide departementen van eeredienst had gevoerd Van deze zijde beschouwden het leden als de hee ren Tborbecke en Jonckbloet. Het resultaat waartoe men kwam was van negatieven aard. In dit opzicht ontstoud een aanrakingspunt tusichen die leden eu zij, die de regeering aanvielen dat zij de afzonder lijke afdeelingen eveneens wilde intrekken. Wat was dat aaurakingspunt het woordje voor alsnog m. a. w. eene waas van onzekerheid die in de plannen der regeering lag opgesloten. Terwijl immers de minister van financiën onbe wimpeld vei klaart, dat dezelfde redenen die vroeger tot opheffing der afzonderlijke ministerion van eere dienst hebben aangeraden, nu ook pleiten voor de opheffing der bijzondere afdeelingen, welke voor die ministeriën zijn iu de plaats getreden,- doet de mi nister van justitie in zijne memorie van beantwoor ding op bet voorloopig verslag deze uitdrukking op nemen: de instandhouding van de afdeeling ter be handeling van de zaken der R. K. eeredienst kan vooi alsnog geenszins overbodig geacht worden. Om dit woordje nu draaiden de beide uiteenloopende richtingen nopens het groote punt van Staatsrecht: de vrije kerk in den vrijen staat. De r. katholieke leden der kamer het behoud der afdeelingen met nadruk verdedigende, vroegen ophel dering, terwijl de voorstanders van scheiding van kerk en staat met nadruk dat verschil tusschen de beide Ministers deden ontkomen. Hieraan kuoopten zich vele andere kwestiën vast omtrent de staatszorg met betrekking tot den godsdienst, vooral betreftende het subsidiestelsel. De gronden door den Minister van justitie aan gevoerd voor de niet opheffing der afdeeling werden door den heer Tborbecke gekarakteriseerd iu de vraagDuld de grondwet dat verschillende kerkge nootschappen anders dan volgens het ééne gemeene regt door het staatsgezag worden behandeld?1 Van ortodox-protestantsche zijde werd het thema vooropgezet en door de heeren van Lynden en van Wassenaer Catwyck verdedigd, dat de daden der regeering niet in overeenstemming waren met het beginsel dat de leidende gedachte was bij de ophef fing der beide departemeuten van eeredienst. Zij kon op den goeden weg komen door intrekking der ko ninklijke besluiten van 7 Januari 1816 en 1852. Nu werd de Hervormde h. i. in plaats van vrij heid te genieten gevangen gehouden in de geheime magt van den staat. (Per Telegraaf.) De minister van justitie verklaart dat de FraDsche decreten vooralsnog de opheffing der afzonderlijke administratie voor den R. K. eeredienst in den weg staan. Geleidelijke opheffing daarvan kan alleen een gewensohten toestand doen ontstaan De minister van financiën bestreed do gevoelens van de hh. v. Lijnden en v. Katwijck over de on voldoende vrijheid der hervormde kerk. Morgen voortzetting. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 6 Dec. Men verneemt dat eerst daags hij de Tweede Kamer der Staten Generaal zal worden aangeboden eene wet, bij art. 20 dei- Grondwet voorgeschreven, ten einde toestemming te verleenen tot het hnwelijk van H. K. H. prin ses Maria der Nederlanden met Z. D. II. prins Willem Adolph Maximiliaan Karei Von Wied. Amsterdam, 6 Dec. Tarwe O. B. Poolsch 333 op lijd, N. Bonte Poolsch 305 op tijd. Rogge Galatz 192 c. z./k. Taganrog ISO, IS2 c. z./k. Pe tersburg 184 c. z./k. Mei 187, stemming. Tarwe cn Rogge onveranderd. Levering lager. Raapolie vliegend -39», najaar 38», voorjaar 40%, Lijn olie vliegend 30», voorjaar 31». Koolzaad, Oct. 70. Rotterdam fi Dec. Nieuwe Tarwe [20 ets, Zo mer en Winter Gerst 20 ets., Blauwe Erwten 25 ets, Schokkers 50 ets., Witteen Bruine boonen 50 ets., Kanariezaad 50 ets., Lager. Koolzaad £1 hooger. Meekrap, de handel was heden niet levendig, en prijzen bleven onveranderd. Londen, 5 Dec. De Observer meldt, dat vóór het einde van Januari geene zitting van het par lement zal plaats hebben. Waarschijnlijk zal de kabinetsraad in het midden van December eene beslissing nemen, ten opzichte van de in Ierland heerschende ongeregeldheden. De inschrijving op de 39S,300 pd. st. 4% pCt. geguarandeerde Nederlaudsch-Indische spoorweg- leening aan de markt gebracht door de HH. Sa muel Montagu en C'. en welke Maandag e. k wordt gesloten, heeft hier derwijze de belang stelling gaande gehouden, dat reeds voor hooger cijfer is ingeschreven dan vereischt wordt. Florence, 5 Dec. De koning heeft de deputatie der kamer van afgevaardigden ontvangen, belast met bet overbrengen van het adres van antwoord. De Opinione meldt, dat Sella de portefeuille van financiën heeft aangenomen en Cialdini zal optreden als minister van buitenlandsche zaken, tevens president van den ministerraad. Als ge rucht wordt voorts gemeld, dat de heer Bertole Viale zal optreden als minister van oorlog, Rixio als minister van marine, Depretis als minister van openbare werken en Tonigiani als minister van landbouw. Zoodra het kabinet zal zijn ge constitueerd, zal liet voorloopige credieten aan vragen voor den dienst. Rome, 5 Dec. De paus heeft goedgekeurd liet besluit, dat vier werken op den Index worden geplaatst, o. a. dat tot titel voerende: De paus en het concilie, door Janus (naar men onder stelt een pseudoniem voor den kanunnik Dol- linger.) Het aantal der hier aangekomen bisschoppen, die aan het concilie zullen deelnemen, be draagt 520. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijki-Afkondiging van Leiden van den 5den December. Mr A. L. Cliguett jra. s3 j. en M. ij. Beets j 22 j. J. C. Rating jra. 33 j. en C. c. Ondshoorn jd. 30 j. H J. Van IJlden jm. 33 j. en A. Langezaal jd. 20 j. P. Do Bolster jra 25 j. en H. Pillekers jd. 25 j. P. Mensen jra. 35 j. eu M. Vnn Stralen wed. 34 j. A. Klaassen jm. 32 j. en S. De Vrind jd. 27 j. J. Mielo jm. 27 j. en D. Taffijn jd. 20 j. Uit de verschillende Dagbladen. Dec. GEHUWD. 2. H. Adaraa van Schcltema en C. Cochins. Utrecht. 2. S A. Vernier van der Loeff en J. J. Zaal. Amsterdam 2. YV. Klomp en G. Donderwinkel. Doesburg. Nor. BEVALLEN. 30 A. M. Van der Plaats, geb. Folkertsraa, Z. Woudsend. L)cc. 1. A M. Swijghuisen Reigersberg, geb. Fabins, Z. Wier. 1. A. W. Van Eerde, geb. Groenier, D. Winschoten. 1. J. H. Schmit, geb. Oosterveer, Z. Zalt-Bommel. 2. G. B. Schoon, geb. Verbeek, D. Leidscbendara. 2. J. A P. S. Tn de Betoü, geb. Van Ineen, Z. Delft. 3. M. W. Astro, geb. Callenfels, D. Rotterdam. 3. M. J. G. Buissink, geb. Ootmar, Z. Amsterdam. 3. C. C. Bronsveld, geb. Clarisse, D. Haarlem. Nov OVERLEDEN 28. J. Tclkamp, M. 40 j. Hillegora 30. J. Oosterboff, Z. 1 j. Leeuwarden. 30. J. Breed, M 42 j. Heemstede. 30 S. Japies, M. 46 j. Wormervecr. 30. R. Ue Bellefroid, Z. 41 j. Haarlem. Dec. 1. J. H Mosburger van Snchtelen, M. 78 j. Maastricht. 1. L Halbcrstadt, M. 69 j. Amsterdam. 1. J. De Boer, Z. 3 j Leeuwarden. 3. J. C. E. Beuder, V. 56 j. Utrecht. 2 A. M Van der Smissen, geb. Van den Berg, wede. 75 j. Delft. 2 J. F. Chable, wedr. 77 j. Corcelles. 2. Van Rijn, k. 3 ra Amsterdam. 2. J. B. Pietevs, M 50 j. Amsterdam. 2. J. J Van Overzee, Z. 10 ra. Rotterdam. 2. J. De Bruin, M. 74 j. Hondsbalvedijk. 3. M. D. Haselhoff Lich, D. 1% j. Schiedam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3