ADVERTEWYIEM. Wordt gevraagd Duitsehe of Belgische rekening, in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijsel was opgekocht. KOLONIËN. Batavia, 19 October. Aan het Bataviaasch Handelsblad ontleenen w-j het volgende Waar moet het lieen? Men schrijft ons van Ban joemaas //dat in het laatst van September een 2O0tal Inlanders zich bij den resident vervoegden. Zij verklaarden positief, in behoorlijke termen en volstrekt niet opgewonden dat zij niet langer wilden kofiïeplanten voor het gouvernement. De regent werd geroepen, onderhield zich met hen, maar zonder gevolg';' mén mocht doen wat men wilde, maar koil'ieplanten zouden zij niet meer. Op de vraag: waarom niet? bleek dat de geringe betaling de eenige oorzaak was, daar die aan merkelijk minder was dan van dessa's bij de suikercultuur ingedeeld. De slotsom, zegt onze berichtgever, der onder handelingen (sic) was natuurlijk een gemoedelijk praatje. Men zou (als altijd) de grieven onder zoeken enz. enz. en de bevolking ging st.il huis waarts, maar, besloten om te volharden." Met zulke ernstige teekenen des tijds om ons, en ze zijn in den laatsten tijd velen, moeten wij nog in een op Java verschijnend blad lezen, dat het cultuurstelsel moet gehandhaafd worden niet alleen, maar, o, reuzenarbeid! gezuiverd, volmaakt, uitgebreid! De Java-Bode meldt ons echter niet, welke, zuivering en volmaking het stelsel kan ondergaan en waar het moet uitgebreid worden. Wij vreezen dal. de zuiveraar en uitbreider den vorm moet aannemen van een politiedienaar met den vreeselijkeu rotting gewapend; jammer voor de goede bedoelingen van den Java-Bode, het tijd stip is slecht gekozen, die tijden zijn voorbij en keeren nimmer terug. Gist.erenochtend arriveerde alhier het stoomschip Min. v. Staat Rocliussen, gezagvoerder Paré, met. be richten uit Europa tot 10 September, Galle 6 en Penang 12 dezer en telegrammen tot 23 Septem ber. Aangaande het klein-ambtenaarsexainen wordt ons nog medegedeeld, dat van de 18 eandidaten een, zijnde een militair beneden den rang van officier, de toelating tol het examen geweigerd werd op grond van Staatsblad 1S07, N°. 82, terwijl men voor die weigering ten aanzien der drie an deren een geldige reden meende te vinden in de omstandigheid, dat zij den ouderdom van zestien jaren nog niet hadden bereikt. Van de resteerende 14 waren 4 geboren in Europa, 5 te Samarang en 5 op verschillende andere plaatsen van Ne- derlatidsch Indië. Dat negen aspiranten slaagden, meldden wij Woensdag reeds hier behoeft alleen nog aangestipt te worden, dat de diploma's Maan dag tegen betaling van f 1.50 te verkrijgen zullen zijn aan het residentie-bureau. Samarang, 8 October. De nieuwe resident van Solo schijnt met veel kracht en energie de vele bestaande misbruiken te willen uitroeien. Zoo werd onlangs de regent van politie te Boijolalie in zijne betrekking geschorst en ter verantwoor ding naar Solo geroepen, wegens het opmaken van gelden, welke hij in zijne qualiteit van regent had ontvangen en moest beheeren. Zijn waarne mende plaatsvervanger, de kliwon van Kartasoera, schijnt reeds blijken te hebben gegeven, dat. hij doordrongen is van het besef, dat. door dezen resident energie verlangd wordt van de zijde der Inlandsche ambtenaren. Men verzekert dat de geschorste regent van'Boijolabe ontslagen worden zal, hoewel hij zeer invloedrijke, fannlie bezit. Uit Djocja (Part. Cors.) In den nacht van 10 op 11 Oct. jl. te 2 uren ongeveer, is er in de kampong Sajidar, nauwelijks 50 passen van de door Europeanen bewoonde buurt, in de kom der gemeente Djokjakarta, door oen georgani seerde rooverbende. van 20 man sterk, inbraak I gepleegd, met. moordaanslag. Allés was zoo uitstekend georganiseerd, dat de toeleg volkomen gelukt is. De belendende-huizen j. waren afgezet met zoogenaamde ranjo's, terwijl 3 een der buren, die op het gerucht kwam aau- i loopen, bij het uitgaan van zijn deur over den j! buik een houw kreeg, welken uw correspondent I ter grootte van een pink mat. Overal waren dus rondom gewapende posten uitgezet. De bestolene ji deelde mij mede, dat bij hem 4 man zijn binnen gedrongen, eenvoudig door een der wanden van zijn woning stuk le slaan. Daarop heeft men hem, met de kris op de borst, doen opgeven, waar zijn geld geborgen was en zich hierop een som van 1000 toegeëigend, wederom door het kistje, waarin het geld bevat was, te verbrijzelen. I Een andere kist met kleederen is daarop open- gebroken en de inhoud eveneens medegenomen. Twee dagen van te voreu was er des avonds, te 8 uren op een der hoofdwegen, in de onmid dellijke nabijheid van het fort en van de kantine, tegenover het residentiehuis, iemand aangerand, waarbij de aanvaller zijn slachtoffer met een stuk brandhout ;n den nek sloeg. De slag was waar- I schijnlijk niet zwart- genoeg; ten minste de aan gevallene ontkwam. Den 64en jl. gelukte het aan een bewoner van kampong Ngabean, om een dief, die reeds zijn woning binnendrong, op de plaats zelve dood te slaan. Kampong Ngabean ligt langs den straat weg, waarmede men Djocja binnenkomt. Dat midden op den dag voorwerpen, zelfs van geringe waarde, langs den openbaren weg ge stolen worden, daarvan kan een ieder hier uit zijn ondervinding staaltjes bijbrengen, 's Nachts is men hier, ook als Europeaan, nog minder vei lig; ik durf beweren, dat men in een steenen woning zelfs zijn leven niet zeker is. Bij een der ingezetenen toch, uit wiens mond ik dit noteerde, werd, ongeveer 4 weken geleden, in éen week twee achtereenvolgende malen door inklimming geroofd. Het was toen lichte maan! Eenige dagen later heeft men aan datzelfde huis getracht door de voordeur binnen te drin gen, waartoe reeds een der knippen met een breekwerktuig afgenomen was, toen de bewoner uit zijn slaap gewekt werd. Wie verzekert u hier, dat, -waren de dieven binnengedrongen, het geen strijd op leven en dood geworden ware, waarbij wij zeker het onderspit hadden gedolven tegenover de physiek meer ontwikkelde Inlan ders? Men is toch den moord van het l 'nd van den heer D. nog niet vergeten? Zijn nu al deze sprekende feiten nog niet vol- doende, om eene interpellatie lot de regeering te richten? Men wijst hier kampong Brodjo Paten zoo maar openlijk aan als het verblijf van veel gespuis dat onze veiligheid in gev r brengt. (Locomotief.) BUITENLAND. Ruslaud. Te St. Petersburg is voor eenige dagen een zoogenaamde „Slavische club" feestelijk geopend. Een Czech werd tot voorzitter gekozen, en hield een opgewondene rede; waarin o. a. deze zinsneden voorkomen „Van Kamschatka tot den Balkan weer klinkt de Slavische taal, en onze macht is on weerstaanbaar! Het is ons echter voorloopig niet om uitgestrektheid of aantal te doen, maar daarom, dat alle slaven van de gedachte aan den broe derlijken band, die ons a'len verbiedt en die nog niet bij al onze stamgenooten evenzeer tot ont wikkeling is gekomen, zijn doordrongen. Eu wie gevoelt zich hierbij niet van de meest oprechte liefde bezield voor den Keizer, den bevrijder van alle slaven?" Uit alle streken, waar Slaven wonen, waren deelgenooteu aan het feest opgekomenServiërs, Slowaken, Ruthenen,uit Hongarije, Galicië, en niet het minst Czecheu uit Bohemen. Duitscliland. De Eerste Kamer in Baden heeft met 13 tegen 7 stemmen het door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp, om voortaan pol'tieke en pers delicten door juries te laten beslissen, aangenomen. Het Beiersche ministerie heeft, nadat de uit slag der verkiezingen bekend was, die gelijk men weet ten gunste der ultramontanen is, bij den koning zijn ontslag ingediend. Frankryk. De Keizer heeft de zitting der Kamers met eene troonrede geopend. De woorden orde en vrij heid maken scheering en inslag van dat staatsstuk uit en elkeen weet, wat die beteekenen in den mond van Napoleon. Het geheel is bijna niet anders dan eene. aaneenschakeling van gemeenplaatsen. Het keizerrijk, dat voorgeeft de vrijheid te willen verzekeren, is zeker fraai, maar (die vrijheid moet nog gegrondvest worden. En denkt men dan die vrijheid te grondvesten, vraagt de Siècle, door de hervormingen, die in de troonrede toegezegd, maar reeds vooraf door de pers zijn veroordeeld en het blad komt tot de slotsom, dat de geheele rede een mengsel is van vage liberale verklarin gen en absolute bedreigingeneene rede, die noch de belangen verzekert, noch de gemoederen ge ruststelt. De tegenwoordige zitting van het Wetg. Lichaam is te beschouwen als de voortzetting van die van Juli en tot onderzoek der geloofsbrieven bestemd; daarna zal de gewone zitting onmiddellijk een aanvang nemen, thans nu het meer dan ooit noodig was, dat de partijen nauw aaneengeslo ten waren niet alleen, maar tevens dat in den boezem der partijen zelven eensgezindheid be stond, wordt die gewenschte harmonie bij alle richtingen gemist; en niet het. minst duidelijk is die scheuring in de partij der 116; twee f»actiën zijn daarin ontstaan, waarvan de eene met Olli vier het ministerie nog niet wil interpelleeren over het verdagen der zitting, de andere, aan wier hoofd Latonen-Dumoulin staat, op eene da delijke interpellatie aandringt. In de jongste ver gadering der partij is een daartoe strekkend voorstel van den heer Keiler en twintig zijner geestverwanten verworpen, zoodat Ollivier's wensch verve'd is. 't Zou nu volstrekt niet te ver wonderen zijn, zoo de interpe''anten zich bij de linkerzijde aansloten. Ollivier's gedragsbjn is in- tusschen kennelijk gericht op eene geheele toe nadering tot de regeering. Den heer 0"ivier, die tot de vroegere vijf behoorde, zijn Latour-Dumou- lin. Buffet en Haentjens te liberaal geworden, en heeft men erin in arm met Jerome David in de vergaderzaal zien op- en neerwandelen. Na zulk eene wandeling zou het niemand meer kunnen bevreemden, zoo Ollivier zelfs Forcade, la Ruquette en diens prefecten met hunne ver- kiezings-manoeuvres in bescherming ging nemen. De protectionistische agitatie duurt eveneens voort, en volgens geruchten zou de positie van den minister van koophandel, Alfred Leroux, daardoor zelfs bedreigd worden. Ook in deze zaak heeft het gouvernement den verkeerden weg ge volgd, want waar de publieke opinie een par lementair onderzoek verlangde tracht men hare wenschen te vervullen door eene enquête van administratieven aard. De beroemde zangeres Giulia Grisi is in den ouderdom van 80 jaren overleden. Op haar uit drukkelijk verlangen zal ze in Frankrijk naast hare dochters worden begraven. België. In de zitting van 26 Nov. van de Kamer van volksvertegenwoordigers, is o. a. ingekomen eene petitie van den heer Centevick te Audenaerden, waarbij deze de bemiddeling der kamer inroept tot het bekomen van vergoeding van schade door militairen aan zijne eigendommen toegebracht. De min. van oorlog, de generaal Renard, zeide naar aanleiding hiervan, dat de zaak zich niet zoo had toegedaan als de bladen hadden gemeld. De genoemde militairen (onderofficieren) hadden hunne sabels buiten de deur gelaten; ze, waren aangevallen en mishandeld en toen eerst waren ze hunne wapenen gaan halen en hadden ze daarvan gebruik gemaakt, waaraan ze altijd vol gens den min., wél hadden gedaan. Nevens toe zegging dat de korporaals en gemeenen buiten dienst geene wapenen meer mochten dragen, gaf de min. overigens de verzekering, dat de schul digen zouden worden gestraft, ook zij, die zich te Antwerpen aan dergelijke buitensporigheid hadden schuldig gemaakt. Naar aanleiding van het laatste feit (te Antwerpen waren namelijk door soldaten op post, zonder reden, in den nacht schoten gelost,) werd door den heer d'Hane Steeu- huysen voorgesteld dé schildwachten voortaan niet meer van kardoezen te voorzien waar tegen de min. van oorlog krachtig protesteerde. Daarna werd besloteu het request uit Audenaerden, naar het voorstel der commissie, aan de min. van oor log en van justitie te renvoyeeren. In de zitting van den 27s'en js geheele mi litie-wet aangenomen; heden (Dinsdag) zulllen de geamendeerde artikelen in discussie konten. In een der vorige zittingen heeft de min. van oorlog aangekondigd, dat de kampen voortaan van het begin van Juni tot half-Ju!' zouden du ren, om de miliciens van het platte land niet aan de werkzaamheden van den oogst te onttrekken. Zou zulk een maatregel ook in Nederland geen navolging verdienen? TELEGRAMMEN. Liverpool, 29 Nov. Volgens berichten uit Bra zilië van den 5ien November jl., door de Arno medegebracht, zijn de geallieerden van St.-Esta- nislas opgerukt om Lopez te vervolgen. Men ver zekert tevens, dat graaf d'Eu met de helft van het Braziliaausche leger huiswaarts zal keeren, en dat aan den generaal Polydoro het bevel over de expeditie zal worden opgedragen. Kopenhagen, 29 Nov. De Min. van Financiën heeft bij het Folkelhing het ontwerp-budget ingediend. De balans sluit met een deficit van 5'/j millioen, dat gedekt zal worden door het gebruiken van 3 millioen die in kas zijn, en voor de rest door eene inkomsten-belasting. Parijs, 29 Nov. De Patrie zegt, dat nooit bij de opening der Kamer de Keizer met zooveel geest drift is ontvangen geworden als heden. Toen hij ;n de troonrede zeide„Ik sta in voor de hand having der orde," barstten van alle kanten toe juichingen los. Gisterenavond is de Fr. Rente verhandeld tot 71.47: - Er had gisteren eene bijeenkomst van afge vaardigden der meerderheid ten huize van den heer Thiers plaats. Fr waren 165 afgevaardigden tegenwoordig. Een voorstel van den heer Ollivier, om eerst eene interpellatie in de Kamer te deponeeren nadat het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden zal geëindigd zijn, is met 102 stemmen tegen 23 aangenomen. De heer Daru, die presideerde, zeide, dat de vergadering bezield is met de gemeenschappelijke gedachte, om het Keizerrijk te behouden en het te vereenigen met de vrijheid. Dadrid, 28 Nov. In de Cortes is met eene meerderheid van drie vierden der stemmen het voorstel der republikeinsohe afgevaardigden ver worpen, waarbij het gedrag der regeering gedu rende de schorsing der constitutioneele waarbor gen afgekeurd werd. Onder de houders der staatsschuldbrieven circuleert een adres ter teekening om te protes teeren tegen eene korting van 20 pCt. op de rente, zooals door den vorigen minister van finan ciën bij de indiening van het budget was voor gesteld. Athene, 26 Nov. In de Kamer is met eene meerderheid van acht stemmen een votum van vertrouwen jegens het ministerie uitgebracht. Het budget is aangenomen. De inkomsten wor den geraamd op 33 en de uitgaven op 82 mi Hoen. Londen, 29 Nov. De Koning der Belgen ver laat hedenmiddag deze stad om naar België terug te keeren. Marktberichten. Amsterdam, 29 November. Tarwe O. B. Pools. 340 op tijd. Rogge Petersburg 180; Galatz 192, 18S; Taganrog 180; N. Pruis. 210, alles c. z./k. Maart 1S5, 186, 187; Mei 185,186, >87. Stemming Tarwe en Rogge onveranderd. Koolzaad niets. Raapolie vliegend 3814; najaar 3SI4, 14, 3S; voor jaar 40, 3914. Lijuolie vliegend 3014; najaar 3014, 14; voorjaar 31%. Rotterdam, 29 November. Tarwe, Rogge en Gerst 20 ets. lager; Kanariezaad 25 ets. lager; Schok kers 50 ets. lager. Overige artikelen onveranderd. Meekrap. De aanbiedingen waren wat ruimer en de prijzen geheel onverauderd, waardoor de handel iets levendiger was. Promotie Ml. Utrecht, 29 Nov. De heer O. B. Vriesendorp, geb. te Dordrecht, werd heden aan onze hooge- school bevorderd tot doctor In de rechten, na verdediging van Stellingen. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2 December 1869, 's namiddags to twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming vau eene 2de hulp- onderwijzeres 3de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes. 2°. Benoemiug van een 3den hulponderwijzer 4do klasse, aan de openbare lagere school n'. 2 voor min vermogenden. 3°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1869. 4°. Voorstel tot aankoop van hetviech- water in de gemeente. 5°. Concept-besluit omtrent de rangscl'ikking van het Gereformeerd Mmnebuis, naar aanleiding van art. 2 der wet van 28 Juuij 185-1 (Staatsblad n 100). 6°. Adres van Mr. O W. Straetmans, daarbij ontheffing verzoekende van zijn aanslag in de plaatselijke direote belasting, 1868. 7". Voordvagt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1869. 8°. Voordragt tot continuatie van het onderhoud der plantsoenen, aan J. Bolt. 9*. Voordragt tot continuatie der on- derhandsche verhuring: a. van een stukje tuin of teelgrond, aan J. Kriestb. van de stalling met een stu'-je grond aan den Rijnsburger vliot, aan C van der Lubbe. 10°. Adres van A. van Iterson, om ont heffing van de recognitie voor het leggen van eene brug. 11°. Adres van J. I. de Vink, om het gebruik van de stads-teekenscbool, tot het geven van onder wijs aan de leerlingen van het gymnasium. 12°. Adres van A. J. Paddenburg, om geheele of gedeeltelijke tegemoetkoming in de kosten zijner kleeding bij de schutterij 13°. Begrootiugen der niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1870. LAATSTE BERICHTEiV. 's-Gravenhage, 30 Nov. De algemeene discus sie over de staatsbegrooting is heden afgeloopeu. Vele sprekers hebben gerepliceerd. Hoofdstuk 1, Huis des Konings, is met algemeene stemmen aangenomen. Morgen Hoofdstuk II, hooge colle- giëu van staat. De Eerste Kamer heeft de aan de orde ge stelde wetsontwerpen aangenomen, behalve twee die morgen te drie uren aah de ordè zijn. New-York, 28 Nov. De minister van financiën heeft last gegeven, om gedurende de maand Dec. de gewone hoeveelheid goud te verkoopen en het gewone aantal honds in te' koopen. De prijs van het goud is 2ft gedaald, voornamelijk ten gevolge van de vermeerdering van kerkende munt in de banken. Florence, 80 Nov. Castagnola heeft de hem aangeboden portefeuille aangenomen. Sarrasco wordt genoemd als secretaris-generaal voor finan ciën. Volgens de Nazione zal het kabinet als volgt zijn samengesteldLanza, financiën, Castagnola, bin- nenl. zaken; Correnti, openbare werken of on derwijs; Torrigiarii, landbouw. De Koning heeft Montemar benoemd tot groot kruis der orde van den II. Mauritius. De graaf Von Beust wordt morgen bier ver wacht. De keizerin van Oostenrijk zal morgen incog nito, op reis naar Rome, Bologna passeeren. De graaf Von Trautmansdorft' heeft den Paus zijne geloofsbrieven overhandigd. De keizerin der Franschen is op 29 dezer naar Catana vertrokken en in den avond van dien dag te Messina teruggekomen. Bevallen van eene Dochter C. M. RIJK Onnekink. Eenige en bijzondere kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geachte Zuster en Behuwd zuster ondervonden, betnigen wij onzen opreg- ten dank. J. H. KARPESTEYN. D. F. KARPESTEYN, Leiuen, 30 Nov. 1869. van Gastel. een Metsje, om gedurende eenige uren daags huiswerk te verrigten en boodschappen te doen Opgave zoo spoedig mogelijk aan het Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3