NAAR EGYPTE. Vervolg.) De hoofdvoorwaarden van de concessie; waarbij den heer de Lesseps uitsluitend volmacht werd gegeven tot het oprichten en besturen eener al- gemeene maatschappij voor de doorgraving van de landengte van Suez, komen in hoofdzaak hierop neder: Dat door de maatschappij een zeekanaal gemaakt zoude woorden voor de groote vaart tusschen Suez en de golf van Pelusium, benevens een zoetwater-kanaal, geschikt voor de Nijlscheepvaart ter verbinding van dien stroom met bovengemeld zeekanaal. Alles binnen 6 jaren te voltooien. Dat zeeka naal moet voortdurend door de maatschappij, op hare kosten, in goeden staat worden gehouden. De Egyptische regeering daarentegen stelt de maatschappij in het genot van al de gronden die benoodigd zijn en niet aan particulieren behooren, en zij verplicht zich tot het leveren van viervijfde der benoodigde werklieden. Zij machtigt de maat schappij tot het heffen van sleep-, jaag- en plaats gelden, die evenwel zonder eenige uitzondering of voorrecht voor alle schepen in gelijke omstan digheden verkeerende, dezelfde zijn moeten. Door de maatschappij zal tien ten honderd der jaar- lijksche opbrengst worden toegekend aan de op richters of hunne erfgenamen. De duur der maatschappij is 99 jaar; na dien tijd treedt de Egyptische regeering in het bezit van het zee kanaal. Ten slotte beloofde de Egyptische regeering bij die concessie getrouwe medewerking, terwijl de beide Egyptische ingenieurs ter beschikking der maatschappij gesteld werden om het oppertoezicht te houden over de werklieden Tevens zouden zij belast zijn met de uitvoering der reglementen die betrekking hebben op de te verrichten werk zaamheden. Zie daar in hoofdzaak den inhoud der con cessie. Thans een enkel woord over het kanaal en de wijze waarop het werd uitgevoerd. Het kanaal heeft eene lengte van 32 uren gaans eene diepte van 8 meters en eene breedte afwis selende tusschen 60 tot 100 meters. Het loopt van de golf van Pelusium alwaar thans de stad Port Saïd is verrezen, naar en door het Menzalehmeer, dat uitgediept en gevuld moet worden met water. Van dit meer loopt het ka naal door een zandwoestijn, die op sommige plaat sen 16 meters boven het grondvlak van hel ka- uaal verheven is, naar het Timsahmeer; vandaar door de Bittermeeren, die uitgegraven moesten worden, door een rotsgrond dien men moest laten springen en verder door verschillende terreinen naar Suez. Wijders moesten twee steenen hoofden te Port Saïd worden uitgebracht, waarvan de eene 2250, de andere 1600 meters lang is. Te Suez moesten havens worden aangelegd en ook twee hoofden uitgebracht worden van onge veer 2000 meters lengte. Het zoetwater-kanaal, dat behalve voor trans port van materiaal tevens moest dienen om de werklieden van drinkbaar water te voorzien, heeft eene lengte van 31 uren gaans. Dit kanaal heeft eene wijdte van 15 meters, beginnende aan het zoetwater-kanaal (dat door den Onderkoning gemaakt is van Caïro naar Ouadij) bij Gasassin oopt van daar naar het middenpunt van het Suez-kanaal Ismailia, en vervolgens langs en nagenoeg evenwijdig met het groote kanaal, naar Suez. Te Ismaila gaan tevens twee buizen ten dien ste der waterleiding naar Suez. Beide kanalen het groote en het zoetwater-kanaal, vereischten eene uitgraving van 95 milioen kubiek meters grond. Om dit kolossale werk uit te voeren, werden i vermetel voornemen te onderhouden. Daar hij over niets liever dan over zijn toekomstige loop baan sprak, gaf hij allen gaarne de verlangde inlichtingen. De dag, waarop hij vertrekken zou, was reeds bepaald. Te G. zou hij zijn uitrusting halen en van daar per trekschuit naar Harlingen reizen. De familie te X. hoorde in 't eerst vreemd toe toen Kornelis haar berichtte dat hij op zee ging varen en eerstdaags afscheid zou komen nemen, „'t Is goed," dacht ze, //dat hij heengaat. Een boe- reuknecht doet zijn naastbestaanden meer schande dan eer aan." ,,'t Zal voor 't laatst zijn, dat je graan naar den molen brengt," zei Broers, terwijl hij Kornelis de paarden voor den wagen hielp spannen. (,Je moogt echter wel voorzichtig zijn, want de driejarige is in geen week in de touwen geweest en is bang voor den molen." yk Zal goed oppassen," zei Kornelis. Of zijn gedachten zich meer bij het groote schip en den wijden oceaan dan bij den onefl'e- nen weg bepaalden, of dat hij meer aan de wal- visschen en zeerobben dan aan de moedige ros sen dacht; niemand weet met zekerheid door welke oorzaak de dartele paarden met den wa gen aan 't hollen raakteu. In pijlsnelle vaart vlogen ze over den hard bevroren grond. De plan- er stapelplaatsen opgericht, waarvan zeker Port Saïd de voornaamste kan genoemd worden. In die nieuwe stad, die thans eene bevolking van ruim tienduizend inwoners telt, werden smede rijen en de gebouwen voor de administratie op gericht; er verrezen kerken, hospitalen en scholen, winkels, hotels, woningen voor de arbeiders en zelfs een schouwburg. Een ander station bij Toussoum werd er opge richt, waarin ongeveer 1500 arbeiders wonen, ook daar vindt men eene kerk een, hospitaal, winkels, enz. De overige stations zijn Raz-El-Ech-Kantara- El-Guisr en Chalout, die aan 6000 arbeiders een behoorlijk onderkomen verschaffen. Bovendien zijn er nog verschillende kleinere stations en onge veer in het midden van het kauaal is een geheele nieuwe stad, Ismaïla genaamd,gebouwd, die thans ongeveer 8000 inwouers telt. Aldaar is de generale-directie gevestigder bevindt zich een paleis voor den Egyptischen gouverneur, die over de nieuwe landstreek is aangesteld. Kerken, een moskee, koflij huizen enz. De stad heeft een zeer vroolijk aanzien er zal zeker na de opening van het Suez-kanaal zeer in belangrijkheid winnen. Hoe gaarne ik ook meer uitvoerig sommige bijzonderheden zoude willen mededeelen betreffende de wijze waarop deze reuzenarbeid tot stand is gekomen, moet ik daarvan afzien omdat de beschrijving daarvan meer tijd vordert dan een tourist ter zijner beschikking heeft. Men zal zich evenwel een klein denkbeeld kunnen vormen van den omvang van het werk, wanneer men nagaat dat er in den aanvang van dit jaar nog 15,000 man aan den arbeid waren, en de maatschappij beschikte over 10,000 paar denkrachten door stooui verkregen. Volgens de opgaven van F. Fokkens*) bestoud het materieel in gebruik uit 32 groote stoom- baggermolens, elk verwerkende -10,000 kub. me ters grond per maand 30 dito, verwerkende 20,000 kub. meters per maand8 dito, verwerkende IS,000 kub. meters per maand10 breekmachines, 25 sleepbooten 220 lichters, 90 dito voor de binnen- meeren, 109 stoomschepen, om den grond weg te voeren; 10 stoomlichters, 700 los- en laadbakken, 30 stoomkranen, 45 locomotieven, 1800 zandwa- gens. Om de dammen te Port Saïd aan te leggen, zijn gebruikt 250,000 stuks betonblokken, we gende elk 20,000 kilo. Er werd bij de werken een geneeskundig de partement opgericht onder de leiding van Au- bert Roche. Eene afzonderlijke post- en telegraaf dienst werd ingesteld onder toezicht van Geyler. De finantieële zorgen waren in handen van Magnan, terwijl de namen van Laroche-Gioia en Larousse als hoofd-ingenieurs der verschillende werken zeker bovenaan de lijst der namen ge plaatst mogen worden, die tot de volvoering van het technisch gedeelte het meeste hebben toege bracht. Aan de politie was opgedragen om zorg te dragen dat er goede provision geleverd werden, en zij regelde de prijzen. Dat natuurlijk niet altijd alles bij het werk medeliep, spreekt van zelf, en zeker mag als de voornaamste teleurstelling die de maat schappij ondervond, beschouwd worden, dat in den aanvang het Egyptische gouvernement zijn contract verbrak aangaande de levering van Egyptisch werkvolk. Niet minder dan 25,000 man werden daardoor in den aanvang aan het werk ontrukt, en ofschoon de maatschappij daarvoor 38,000,000 fr. schadeloosstelling ontving, bracht haar dit in vele moeielijkheden. Ook de verdeeling van den arbeid der proviandeering en vooral het voorzien in drinkwater, leverde H«t Suez-kanaal. Rotterdam 18G9. ken van den wagen stoven uiteen ;- plotseling brak er een rad. De loop der piaarden werd hierdoor ech ter niet vertraagd. Knap! daar brak de disselboom en zonder wagen vlogen ze voort. Kornelis ver keerde in een vreeselijk gevaar. Zijn linkerbeen was in de lijdsels verward geraakt en zoo werd hij door de hollende dieren meegesleept. God dank! er daagde hulp. De paarden begonnen hun loop te vertragen en werden door een paar ge spierde landbouwers tot staan gebracht. Men bracht Kornelis bewusteloos bij Broers te huis. Hij had ernstige kneuzingen bekomen en zijn linkerbeen was gebroken. Wat was er 'n schade door zoo'n wilden knaap aangericht. ,,'t Is Gods vinger, die den jongen van een ver keerd leven wil terughouden," meende een be jaard landbouwer. ,,'t Is Zijn oordeel," meenden anderen. ,,'k Wou, dat ik den wildzang nooit gezien had," zei Broers. „Waar nu heen met den jongen, die geen ouders of tehuiskomen heeft? Hij kon en wilde hem ook niet houden. De zwaar ge wonde zoo aan den dijk te zetten ging ook niet. De dokter kwam en beval, dat de patiënt zorg vuldig moest verpleegd worden. „Nog al mooier! Den jongen nog toe oppassen schreeuwde de boerin. zoovele punten op van ernstige zorgen en moeie lijkheden. Alleen het vervoer van drinkwater vereischte in den aanvang van het werk 2000 kameelen en zeker is de geheele toestand goed geschetst door den zooeven genoemden Fokkens wanneer hij een paralel trekt tusschen een dusdanig werk, dat in Europa zoude uitge voerd worden, of zooals hier in het midden der woestijn waarin niet alleen geene wegen of ver voermiddelen bestaan, maar voedsel noch drink water te vinden is. „Al het materieel," zegt hij, „moest in Europa vervaardigd worden; daarop volgdeu de moeite en risico van het transport en bij aankomst op de destinatieplaats alweer hetzelfde om de ma chinerie in elkander te zetten. De verdere moeie lijkheden en bezwaren alshet inkoopen en uitdee- len van levensmiddelen, kleedingstnkken, huisraad en andere behoeften voor duizenden van werklieden van verschillende natiën, waren ontzettend. Vier jaren lang was de maatschappij verplicht voor eigen rekening en risico op elk station een toko of winket te plaatsen, waar alles te ver krijgen was. Ten tijde dat het Egyptische gou vernement de werken met 20,000.man assisteerde was eene speciale dienst en toezicht noodzakelijk om te zorgen voor het transport van levensmid delen en watereen generaal-cominissariaat werd deshahe gevestigd onder het bestuur van den heer Angot, die zijn plicht met groote nauw gezetheid volbracht. „Langzamerhand begon de maatschappij even wel de proviandeering en kleeding-departementen aan particuliere kooplieden over te doendoch steeds werden de prijzen door het genoemde commissariaat gecontroleerd. „Weldra vestigden zich er handelaren, huur den woningen en bouwden hunne eigene winkels en uiagazijnen. In 1S66 waren er ruim 1800 van deze kooplieden. „Hierdoor leverde dus de landengte van Suez eeu tot hiertoe in de wereld onbekend schouw spel voor. Eene bijeen verzamelde menigte men- schen van alle natiën en godsdiensten, werkende alle voor dezelfde onderneming met eene bewouderingswaardige orde, onder den scepter van het moreel gezag. „Port Saïd werd als een zeehaven erkend kreeg zijn eigen gouverneur en de gezanten van nage noeg alle mogendheden zonder er hunne verte genwoordigers." De Nederlandsche regeering nam niet het minste aandeel aau de geheele zaak. Voorschoten, 29 November. Hedenavond is door het personeel der Koninklijke fabriek van gou den en zilveren werken alhier, in vereeniging met de ingezetenen der gemeente eene serenade gebracht aan de heeren J. M. en L. J. S. Van Kempen, om hen geluk te wenschen met hun nen volbrachten arbeid aan de beelden en groe pen voor het Nationaal Monument van 1813 en de daarop gevolgde Koninklijke goedkeuring. Amsterdam, 27 Nov. Burgemeester en Wethou ders hebben bij den gemeenteraad conform het ad vies van den inspecteur van het middelbaar onder wijs Dr. Steyn Parvé de oprichting eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes voorgesteld. Het onderwijs op die school zal omvatten de Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en En- gelsche taal en letterkunde, aardrijkskunde, ge schiedenis, rekenen, wiskunde, natuurlijke histo rie, natuur- en scheikunde, boekhouden, degron den der staathuishoudkunde, het teekenen, hand werken, zingen en gymnastiek. Aan deze school zouden worden benoemd vijf onderwijzeressen, elk op een traktement van f1600. Eene dezer onderwijzeressen zou als directrice aan het hoofd der school staan en f 1000 bovendien genieten, benevens vrije woning. Meer nog naar den geest, dan naar het lichaam leed de gewonde. Zijn heerlijke toekomst was in rook verdwenen. En waar nu heen? Hatelijke woorden drongen soms tot zijn legerstede door. „Ha dominé, ben jij daar?. Wij hebben je in lang niet gezien. Je komt zeker den jongen eens onderhanden nemen. Hij heeft ons wat schade berokkend, en nu kunnen we hem nog toe op passen," zei de boerin met een kijvende stem tot den leeraar. Kornelis deed het goed, toen hij hoorde dat de predikant hem tegenover zijn meesteres in bescherming nam, en hoe hij haar wegens haar liefdelooze uitdrukkingen eens duchtig „onder handen nam." „Ja, dominé heeft goed praten," hervatte de boerin, „maar misschien is onze driejarige nu wagenloops geworden." Ze mocht er niet aan den ken. Welk een schade! „Gaat niet een inensch een dier te boven?" viel de predikant met ernst in. De boerin hoorde evenals menigeen zelden een Godswoord in haar binnenste. Des te dieper boög ze zich, althans voor een oogenblik, voor het ge schreven woord. De bijbelwoorden, die de predi kant haar, als zoovele geboden, voörhield, deden haar zeggen „dat dominé gelijk had." Langs een half sporteloos laddertje, klom de 's-Gravkmuge, 29 Nov. Het Indisch genootschap, alhier gevestigd, zal op Dinsdag-avond 7 December eene algemeene vergadering houden, en daar er geene sprekers tot inleiding der discussie over het een of ander bepaald onderwerp zijn uitge- noodigd en niemand zich daarvoor ook heeft aan geboden, wordt door het bestuur de gelegenheid geopend tot het doen van mededeelingen of het voeren van gedachtenwisseling over de volgende onderwerpen: 1°. belangrijkheid van Java's lig ging ten opzichte van het algemeen handelsver keer; 2'. statistische opneming van Java; 3°. kust- verlichting in Ned. Indië; 4°. telegrafische ver binding van Java met het overige gedeelte van Azië en met Australië; 5°. is militaire bescher ming van gou ver neme nts wege onmisbaar voor particuliere ondernemingen op de Buitenbezittin gen (bijv. voor mijn-ontginning)? en 6®.de toekomst der koffiecultuur in Ned. Indië. Rotterdam, 29 Nov. Naar men verneemt, is gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag 11. alhier eeu brutale diefstal gepleegd door middel van over- en inklimming, ten huize van den loge menthouder C. De Groot, in de Raamstraat. De daders zijn in een naast de woning van genoemden logementhouder gelegen gang, welke aan de straatzijde open is, over een ruim twee twee meters hoogen muur geklommen, waardoor zij op de binnenplaats van het logement kwamen zij hebben aldaar het raain opgeschoven van het slaapvertrek, waar de logementhouder met zijn vrouw te bed lagen, en zijn aldus binnengeko men. Na zich van een gesloten lessenaar te hebben meester gemaakt, zijn zij langs denzelfden weg verdwenen. De lessenaar is des morgens vroeg, geopend, op een openbaar privaat aan de Coolvest terug gevonden, doch ontdaan van de geldswaarde ten bedrage van f 133. Woerden, 27 Nov. Ook hier ter stede zal zich waarschijnlijk eene afdeeling vormen van het onlangs te Utrecht opgerichte Schoolverbond. Er hebben zich reeds een lOtal belangstellenden daartoe verbonden. Het is te hopen, dat dit getal spoedig zal vergroot worden. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is hier steeds werkzaam verlichting, onder de min dere standen vooral, te verspreiden. Hare volks voordrachten worden steeds goed bezocht, en vin den evenals de volksbibliotheek den meesten bijval. Hoorn, 28 November. De vereeniging tot af schaffing van den sterken drank, die hier vroe ger een bloeiende afdeeling had, is bijna geheel hier uitgestorven. Men vindt slechts hier en daar een enkel getrouw lid, inaar andere teekenen van leven zijn reeds in verscheidene jaren niet gegeven. Enkhuizen, 27 Nov. Op uitnoodiging der heeren Pannebakker en Van Vlissingen hebben zeven enzestig ingezetenen dezer gemeente zich bereid verklaard, eene afdeeling van het Schoolverbond alhier te helpen oprichten. Gisterenavond had, onder voorzitting van den heer Van Vlissingen, de eerste vergadering plaats, die talrijk bezocht werd. Er is een voorloopig bestuur van drie le den benoemd, en voorts is besloten, de ingeze tenen door middel eener circulaire tot deelneming op te wekken en pogingen aan te wenden om eene Vrouwen-hulpvereeniging in het leven te roepen. Deventer, 27 November. In den laatsten tijd is er weder sprake van het aanleggen van een spoorweg, waarbij ook Apeldoorn niet vergeten wordt. Ook zou er een plan zijn tot het aanleg gen van een spoorweg van Zutfen naar Utrecht via Apeldoorn. Reeds zouden de noodige opme tingen voor deze lijn hebben plaats gehad. Dezer dagen zijn herhaaldelijk expres-trei nen hier voorbij gespoord, die bestonden uit 20 tot 30 wagens, geladen met vee, hetwelk, voor predikant naar de vermolmde zoldering, waar zich de akelige legerstede des lijders bevond. Het zachte gesteun, dat er uit gehoord werd, deed hem den zieke bemerken. Hem te zien in dat donkere hok was schier onmogelijk. Zijn deelneming was zeer opbeurend en ver troostend voor den lijder. De leeraar had geen tal van teksten tegenover hem in den mond, maar hij wees op de liefde des Vaders en op het geduld en de onderwerping des Grooten Meesters. De goedhartige toon waarop hij sprak, wekten het vertrouwen van den jongeling op en deden hem voor den leeraar zijn geheele hart uit storten. De predikant beloofde hem zoodra hij ver voerd kon worden een beter verblijf, en nam op zich de tijding van het ongeval aan den onder wijzer M. mede te deelen. Spoedig daarop ontving de leeraar van dezen het bericht, dat hij eeu som Ier verzorging van den lijder disponibel stelde. „Ik hoop niet," schreef hij, „dat de jongeling ten gevolge eener verkeerde of gebrekkige verpleging, voor zijn geheele leven'ongelukkig zal blijven. 't Is beter dat inen te veel, dan te weinig aan den lijder ten koste legt." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2