domeinen te Varzin verblijft zich als minister president van Pruisen zal terugtrekken, maakt de loop, dien de discussiën in het Pruisische Heerenhuis over het voorstel van den graaf Zur Lippe genomen hebben, deze aftreding thans on waarschijnlijk. Er werd beweerd dat v. Bismarck, die nog steeds lijdende is en nog altijd in een overprikkelden zenuwachtigen toestand verkeert, voor een deel om gezondheidsredenen zijn be trekking als Pruisisch minister zou opgeven, maar voor een ander deel voor de wenschen van een aanzienlijke partij in Pruisen zou moeten buk ken, die verlangt dat hij, door het nederleggen van deze post, aan Pruisen eene meer zelfstan dige positie in den Noord-Duitschen Bond ver schaffen zal; v. Bismarck is toch zoowel minister president en minister van buitenlandsche zaken in Pruisen als Bondskanselier van den Noord- Duitschen Bond, en nu zouden velen, die het met leede oogen aanzien, hoe Pruisen reeds een deel van zijne souvereiniteitsrechten aan den Noord- Duitschen Bond heeft afgestaan, het behoud van wat Pruisen nog aan zelfstandigheid over heeft, gaarne gewaarborgd zien door de terugtrekking van v. Bismarck uit Pruisische staatsdienst. In het Pruisische Heerenhuis nu is in de vorige week een voorstel van den graaf Zur Lippe in behandeling geweest, waarbij deze zich verklaart tegen de oprichting van een Bondsgerechtshof voor handelszaken, daar hij hierin ziet een machts overschrijding van de zijde van den Bond ten koste van de zelfstandigheid der afzonderlijke staten en dus ook van Pruisentevens stelde hij een motie van orde voor, om de Pruisische regeering te verzoeken dat zij voor het vervolg zou beletten, dat zonder toestemming van den Pruisischen landdag, voorstellen door den Noord-Duitschen Bond wer den aangenomen, die veranderingen in de consti- tutiën der afzonderlijke staten mochten ten gevolge hebben. Dit voorstel is met 5S tegen 42 stemmen ver worpen, en hoewel nu v. Bismarck absent was, is het toch zijn invloed, die bij deze stemming een groot gewicht in de schaal heeft gelegd. Hij heeft nam. een brief aan een der leden van het Heerenhuis geschreven, waarin hij wijst op de gevaren die het aannemen van het voorstel met zich zou brengen buitenlandsche vijanden zou den hiervan partij trekken; terwijl het voorstel alleen het streven der particularisten en der ult.ra- montanen in de hand zou werken. De verwerping van het voorstel mag dus zon der twijfel als een triomf voor v. Bismarck aan gemerkt worden en een eerste, stap om terug te gaan naar de toestanden van vóór 1S66 is mislukt. In het Pruisische Huis van afgevaardigden is op de wet tot regeling van het pensioen van weduwen en weezen van onderwijzers een amen dement tot verhooging van de som met 61,000 thalers aangenomen. De minister Von Mühler heeft op de heftige oppositie, die zijn voorstel uitlokte, geen enkel woord geantwoord. De minis ter van financiën daarentegen heeft het hart der liberale partij in Pruisen gestolen, door te ver klaren, dat- hij het denkbeeld dat aan het amen dement ten grondslag lag, beaamde en de verzeke ring te geven dat hij in het ministerie zich tegen de verhooging niet meer zou verzetten. Italië. Volgens de Pungolo van Napels heeft de wieg, welke de stad Napels aan prinses Margaretha zal aanbieden, eene waarde van 60- a 60,000 franken. Na den afloop der doopplechtigheid zal deze wieg voor het publiek worden ten toon gesteld en vervolgens aan H. K. H. worden te ruggegeven. Bij de wieg is eene luiermand (ces- tino), gewerkt door de leerlingen van de eerste Educandato der Miracoli, en een kleed, bewerkt door de leerlingen van de tweede Educandato van S. Marellino. Tijdens de doopplechtigheid zullen in eene na burige zaal, door een orkest van 29 meesters, de Marcia reale en het prcghiera del Mosè worden uitgevoerd. Prins Humbert heeft uit zijne eigene fondsen 100,000 franken aan de armen gegeven. De han del van Napels zal aan 15 jonge dochters een bruidschat geven van 100 franken. Algiers. Uit een rapport van den Belgischen consul te Oran aan zijne regeering blijkt het volgende om trent het onheil dat de haven van Oran heeft getroffen. „De nieuwe haven van Oran is, ten gevolge der stormen, die in den jongsten tijd op de Middell. Zee heerschten, voor de scheepvaart ver loren. Op 60 October, tegen den avond, begon de lucht te betrekken en de zee te deinen. Er woei een N.-O.-wind. Dit hield den volgenden dag zoo aan, tot tegen den avond de zee een zeer onheilspellend karakter aannam, hoewel nog niets het onheil liet voorzien. Maar in den vroegen morgen van 1 November ontstond in de stad reeds een groote schrik toen men ontdekte, dat een groot deel van den havendam verbrijzeld was en dat de steenblokken, waaruit die dam bestond, elk minstens 30,000 kilogrammen wegende, ach tereenvolgens bezweken onder de woedende gol ven, die ze als veeren van hunne plaats rukten en naar den bodem der zee voerden. Men ontdekte weldra dat een en ander het gevolg was van het ontstaan eener onderzeesche bres in den dam. De haven binnen te komen was onmogelijk geworden, haar verlaten kon niet zonder gevaar geschieden. Booten en sloepen, die in de haven lagen, werden verzwolgen door de zee; de stoomschepen namen daarop de wijk naar de oude havenvijf zeilschepen bleven ech ter achter, namelijk de Gravélinois en de Marie Angé- lique; de Roderick Dhue en de Trou Bridge, en l' Emmannele. Tegen den avond was de gelieele haven ver dwenen. Bij het aanbreken van den dag zag men dat alle schepen, die hunne ligplaats in de haven niet hadden verlaten, schrikkelijke averij hadden geleden. De Marie Angélique werd, bij het binnen komen der oude haven, geheel verbrijzeld; de Gravélinois en de Emmannele kwamen behouden de oude haven binnen, terwijl de beide Engel- sche schepen hunne plaats niet hadden verlaten. Alle autoriteiten wedijverden in het verleenen van hulp en onmiddellijk werd een reddingsdienst georganiseerd. Het verlies van menschenlevens heeft men ge lukkig niet te betreuren. Egypte. Op het handelscongres te Caïro zijn de verte genwoordigers van den wereldhandel overeenge komen op de volgende punten 1°. Het is wenschelijk, dat overeenkomstig de door de tegenwoordige regeering van Egypte gegeven verklaring, de. lading van alle schepen, die voortaan het kanaal zullen passeeren, vrij zal zijn van ieder passage-geld of dergelijke belasting. 2°. Het is wenschelijk, dat alle machten der wereld de neutraliteit van het kanaal erkennen en eerbiedigen. 3°. Als volkenrechterlijk beginsel moet worden aangenomen de onschendbaarheid van den pri vaten eigendom in tijd van zee-oorlog, met uit zondering alleen van oorlogs-contrabande. Het recht van blokkade moet alleen tot vestingen worden beperkt. 4". Het internationaal verkeer eiseht de wij ziging der Egyptische handelswet en handels- usantiën. 5°. Opheffing van de privilegiën, die door ver schillende mogendheden nog in hare koloniale stelsels zijn opgehouden, is dringend noodzake lijk met het oog op den handel tusschen Europa en Azië. 6°. Een internationale tonnenmaat moet wor den ingevoerd. In afwachting dat die zal zijn aangewezen, worden de "tabellen van het Fran- sche bureau Veritas aangewezen als de meest geschikte. 7°. Schepen, die steenkool vervoeren, belmoren van alle tonnengeld verschoond te blijven, om dat vermindering van den prijs der steenkolen een hoofdvereischte is voor de ontwikkeling der scheepvaart. 8°. Schepen die alleen op het kanaal varen, behooren aan een matig havengeld te worden onderworpen. 9°. De kolonisatie aan de oevers van het ka naal, het aanleggen van bazars en magazijnen moet worden vergemakkelijkt. 10°. Eene hydrographische opneming der Roode Zee en de uitgave van eene hydrographische kaart is wenschelijk. Ook moeten in deze zee nieuwe vuurbaken worden aangelegd. 11°. Studie van levende talen en handelsgeo- graphie moeten door de regeeringen worden ver gemakkelijkt. 12°. Het is wenschelijk, dat Egypte het me trieke stelsel voor zijne maten en gewichten aanneemt. 13°. Het is wenschelijk, dat Egypte en de an dere Staten wederkeerig berichten openbaar maken omtrent de productieve krachten van het land. De Londensche Times heeft van zijnen corres pondent te Alexandrië, in een telegram van den 20",I!U, de volgende berichten ontvangenDe Delta, eene stoomboot van de Peninsular and Oriental Company, 1514 voet diep gaande, is het kanaal van Port Saïd tot Ismaïlia doorgevaren; zij raakte verscheiden malen aan den grond. „De Egyptische stoomboot Eayum bleef tien minuten vastzitten. De Lattif, een gewapend vaar tuig van den Onderkoning, raakte aan den grond en keerde terug. Het jacht Maliarussak kreeg bevel om niet verder dan Azidieh te varen. De stoom boot Garbiek werd belet verder te varen doordat haar anker in de stoomschroef geraakte. De oevers van het kanaal hebben veel schade geleden. De feesten waren luisterrijk. De Aigle is te Suez aan gekomen." TELEGRAMMEN. Florence, 23 Nov. In de Kamer van Afgevaar digden heeft de heer Lanza het voorzitterschap aanvaard met eene zeer conciliante rede. Hij zeide daarin dat het een groot ongeluk voor Italië zou zijn, indien het zijne verplichtingen niet nakwam. De Kamer behoort alle personeele quaestiën op zijde te stellen en zich bezig te houden met de reorganisatie van het financiewezen en de admi nistratie, om zoodoende het crediet van den Staat te bevorderen. Dat dit geschiede is de wensch des volks, en om tot dit doel te geraken moeten de quaestiën uit den weg worden geruimd, die twist en tweespalt zaaien. Parijs, 23 Nov. De Gazelle de France bevat een uitvoerigen brief' van Mgr. Dupanloup, waarin hij de houding des heeren Veuillot ten opzichte der religieuze quaestiën scherp laakt. De Minister Bourbeau is herkozen met 13,3-15 van de 13,761 stemmen en Leroux met 23,154 tegen 4095 op Lavale en 22 op Carmeanx. Isinaïla, 22 Nov. Het Keizerlijke stoomjacht l'Aigle is alhier in zeven uren van Suez aange komen. Het jacht zal morgen weder vertrekken. De overige schepen, behoorende tot de. flotille, zetten de reis voort. Madrid, 23 Nov. In eene bijeenkomst van leden behoorende tot de meerderheid van de Cortes, heeft generaal Prim verklaard dat de mededee- ling van de Times, volgens welke de Hertog van Genua de kroon van Spanje van de hand zou hebben gewezen, van grond ontbloot is. In de Cortes is de verklaring afgelegd dat de heer De Lesseps zich jegens de maatschappij hoogst verdienstelijk heeft betoond. Het Ministerie heeft aan de Volksvertegenwoor diging het antwoord overgelegd dat liet Gouver nement wenscht te geven op het schrijven van den Prins Von Ilohenlohe, Minister-President van het Beiersche kabinet, betreffende het Concilie. Gisterenavond, in eene bijeenkomst van leden der meerderheid in de Kamer van afge vaardigden, heeft Prim verklaard, dat in de quaestie betreffende de candidatuur voorden troon nog geene verandering.gekomen is. Koning Victor Emmanuel heeft verklaard den heer Montemar te zullen ontvangen, maar er konden nog geene onderhandelingen worden aangeknoopt., ten ge volge der afwezigheid van den Minister van Bui tenlandsche Zaken en de ziekte des Konings. Bombay, 16 Nov. De Gouverneur heeft een brief van Dr. Livingstone ontvangen, gedagteekend van den 13den Mei 1S69. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 24 November. Is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van Hootdst. IV der begrootiug voor 1868. Verzonden naar de afdeelingen. Achtereenvolgens komen aan de orde de navolgende wetsontwerpen 1°. Tot wijziging in de omschrijving van het derde kanton van het vierde arrondissement der provincie Noord-Holland. Na eene korte toelichting van den minister van justitie wordt liet ontwerp niet algemeene stemmen aangenomen. 2°. Tot naturalisatie van C. IV'. Schonebaum en zes anderen. 3°. Tot onteigening van perceelen, ten behoeve van een spoorweg van Venlo naar de Pruisische grenzen in de richting van Straelen. 4\ Tot verlenging van den termijn der vankracht- blijving der wetten nopens de veeziekte. Deze drie ontwerpen worden alle met algemeene stemmen aangenomen. 5°. Tot bekrachtiging van provinciale belastingen, in onderscheiden provinciën. De minister van binnenlandsche zaken geeft, naar aanleiding van eenige opmerkingen, ten antwoord 1". aan den heer v. Eek, dat art. 129 grondwet volstrekt niet voorschrijft, dat de provinciale belas ting elk jaar, telkens slechts voor een jaar, mag wor den vastgesteld. Meermalen is die voor meerdere jaren bekrachtigd. 2°. aan denzelfden spreker, wat betreft de bijdrage aan kerken uit provinciale fondsen, dat alleen in Zuid-Holland en vroeger ook in Noord-Holland eenige subsidien zijn uitgetrokken. Nooit is bij de reg. de gedachte opgekomen om [aan den Kouing voor te dragen de begrooting niet goed te keuren. De Prov. Staten hebben het volle recht op de begrooting der gelijke subsidiën te brengen. 3°. aan de heeren Gratama, Saaymans Vader en Biehon, naar aanleiding van bijdragen voor het lager onderwijs in 't algemeen en in Eiiesland in 't bij zonder. Do min. verwijst naar de discussiën, verleden jaar over hetzelfde onderwerp gehouden. De minister acht deze subsidiën niet in strijd met de wet, en zegt aan die leden die de verordening onwettig ach ten, dat zij 't initatief dienden te nemen tot eene wet om die verordening te vernietigen. Na eenige discussiën worden achtereenvolgens al de ontwerpen omtrent de onderscheidene provinciën aangenomen, meerendeels met 1 of 2 stemmen tegen, terwijl zich tegen het ontwerp nopens Friesland 5 leden verklaarden, zijnde de heeren Borret, van Was- senaer Catwyck, Saaymans Vader, Van Lijnden en Van Nispen. De meeste dier ontwerpen zijn aange nomen zonder discussie of na korte opheldering des ministers. Het ontwerp tot bekrachtiging der pro- vinc. belastingen in Drenthe gaf evenwel tot ophel dering aanleiding van de zijde des ministers, die ver klaarde, dat de toelage voor de bevordering der paar denfokkerij door de Prov. Staten op de begrootmg is gebracht als eene zaak van provinciaal belang. Een tweede ontwerp wegens Drenthe lokte eenige discussie uit. De min. van binnenl. zaken doet mede- deeling omtrent de zaak der Drentsche hoofdvaart. Er is een ontwerp aanhangig, om dat werk door het rijk over te nemen. Inmiddels meent de minister dat de heffing op den bestaanden voet moet blijven. Morgen te 11 uren voorzetting. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenhage, 24 November. In de gisteren avond gehoudene zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn, na beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen de ontwerp- reglementen: 1°. op het beheer en bestuur van de Elleboogsche en Stompwijksche verlaten (on der Zegwaart en Stomptvijk); en op het be heer en bestuur van het Meersche verlaat (onder Stomptvijk). Hiermede is de taak van de com missie voor de opheffing der ambachten in Rijn land afgeloopen. De voorzitter heeft uit naam van de vergadering aan de commissie hulde ge bracht voor den ijver en de bekwaamheid door de gemeenschappelijke commissie aan den dag gelegd bij de vervulling van hare langdurige en veelomvattende taak. Vervolgens heeft de heer Merkes Van Gendt rapport uitgebracht uit naam der commissie, in wier handen gesteld is het voorstel van den heer S. A. Van Hoogstraten, om zich bij missive tot den min. van binnenl. zaken en bij adres tot de tweede kamer te wenden om nader aan te dringen op de verhooging der jaarwedden van den griffier en de ambtenaren der provinciale griffie. De commissie adviseert tot aauneming van dit voorstel. Na eene korte discussie zijn die ontwerpen aangenomen met 43 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren A. Blussé en C. P. A. M. Van W aal. Op Donderdag, 25 dezer, en Zaterdag 27 dezer, zullen de gewone audientiën van de min. van finantiën en binnenlandsche zaken geen plaats hebben. Naar men verneemt heeft de heer W. F. G. Nicolaï als directeur van de zangvereeniging der 's-Gravenhaagsche afdeeling der maatschappij ter Bevordering van Toonkunst, wegens redenen van gezondheid als zoodanig bedankt en heeft de heer A. Seitïert zich met de leiding der ver- eeniging belast. Bij Zr. Ms. Besluit van 20 dezer n°. 32, zijn bij het kabinet des konings bevorderdtot refe rendaris, de heer A. C. Oltmans, thans commies; tot commies de heeren V. Salmon en A. Daniels, thans adjunct-commiezen. De minister van oorlog heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der Kamer nopens zijn budget. Met bevreemding heeft hij in den aanhef gelezen dat eenige leden er bezwaar in hadden om het gevraagde crediet thans aan den tegen- woordigen minister van oorlog te schenken. Hij vraagt welke de beweegredenen van dat wan trouwen zijnen wat het niet indienen van het ontwerp tot regeling en voltooiing van ons ves tingstelsel betreft, de minister had daartoe ten vorigen jare geen bepaald tijdstip opgegeven. Op meer bezuiniging ziet de minister geen kans, gemerkt de rijzing der prijzen van levensmidde len en materialen en de plaats gehad hebbende uitbreiding van het leger, en de in aanbouw zijnde verdedigingswerken, verbetering van wa pens en aanschaffing van zwaar geschut. Eene jaarlijksche uitgave van 14 millioen voor dat alles kan geene bevreemding wekken. Met eene verbeterde inrichting der schutterij, medewer king der burgerlijke Weerbaarheidsvereenigingen, en goed geoefende troepen met bekwame aanvoer ders zijn wij in voldoenden staat van weerbaarheid, om zoo noodig onze onafhankelijkheid te kunnen staande' houden. Het ontwerp nopens het verde digingsstelsel zal voor het einde van het jaar bij den Raad van State aanhangig worden gemaakt. Schoon nog niet overtuigd van de noodzakelijk heid ook van regeling bij de wel van de leger- organisatie, wil de minister gaarne die zaak in nadere overweging nemen, nadat de wet tot rege ling en voltooiing van het vestingstelsel zal zijn aan genomen. Voor de schutterij is in hel nieuwe ont werp algemeene dienstplichtigheid aangenomen. Ook zullen volgens dienieuwe wet alle gewezen mi liciens, die op hun 25ste jaar ongehuwd zijn, in de schutterij worden opgenomen op volkomen gelijken voet als de overige ingezetenen van dien leeftijd. Haarlem, 23 Nov. De gecombineerde cursus lste kl. ter opleiding van ouderofficieren der ca- vallerie tot 2de luitenant, is bij het 3de reg. hu zaren alhier aangevangen, waaraan door 16 wachtmeesters van de vier regimenten huzaren wordt deelgenomen. De verschillende vakken van onderwijs van dien cursus zijn opgedragen: Krijgskundige vakken aan den lsten luitenant J. A Ort; Letterkunde aan den 2den luitenant E. A. Wupperman Wis- en natuurkunde aan den lsten luitenant Jhr. J. Van Wijck; Practische oefeningen, dienst en excerciliereglementen den lsten luitenant J. P. Wijnstroom, de Paardenkennis aan den paar denarts der lste kl. J. J. Van Laar. Amsterdam, 24 Nov. Op de heden gehouden koffieveiling zijn alle partijen verkocht, de meeste iets boven taxatie. Tarwe O. B. Pools 333 op tijd. Rogge, Pe tersburg 180 c. z./k. Galatz 188 c. z./k. Taganrog 180 c. z./k. Levering, Maart 186, 185; Mei 185. Stemming, Tarwe onveranderd, Rogge tlaauw. Lijnolie, vliegend 89, najaar 38%, voorjaar 4014. Raapolie, vliegend 3014, najaar 3014, voorjaar 81^. Koolzaad niets. Cattaro, 24 Nov. Wegens de teruchtocht der insurgenten naar het gebergte zijn de krijgsope- ratiën geschorst. Erratum. Behalve een paar drukfeilen in ons overzicht van de bijeenkomst der Volksvoorle zingen, in ons nummer van gisteren, is aldaar, in de 2d° kolom regel 12 v. b., eene zinstorende fout ingeslopen. Men leze toch in plaats van verbeterde middelen: verkeerde middelen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3