daarenboven zeer bevriend is met den schepper daarvan, moest ik tot mijn leedwezen verder. Na vluchtige beschouwing van het lieve Berch- tesgaden, dat reeds zijn winterkleed had aange trokken, en na de bezichtiging van het beroemde Saltzwerk aldaar, stoomde ik langs het prachtige Saltzburg naar Weenen. Hoe het er in Weenen uitziet, kan men elders lezen. Theater en Concert spelen er de hoofdrol naast de omnibussen, want dat getal is voor de bevolking dier stad hoogst aanzienlijk. Onlangs is het nieuwe Operahaus geopend, dat vóór de opening der groote opera te Parijs zeker zijn we dergade niet kent. Door bemiddeling van den K. K. Intendant kreeg ik vergunning het inwen dige te zien. Om een klein denkbeeld te geven van de schaal waarop dit is aangelegd, heeft men slechts af te dalen in de souterrains, waarin men 6 groote stoomketels en 3 groote stoomwerktuigen vindt, dienende tot verwarming, ventileering en tot het doen bewegen van het decoratief en de „Ver- zenkungen". Een handgreep, en een luik dat de geheele breedte van het tooneel heeft, met 20 tot 30 personen daarop, rijst of daalt naar wille keur van den machinist op ieder punt van't too neel. De mise-en-scène is dan ook voortreffelijk, even als de keurig gedecoreerde zaal en het flink geteekende trappenhuis met zijne fresco's. Een „Ruhmes halle" in de artillerie-kazerne is mede onlangs voltooid, en in 't portaal dat u daar heen leidt staan op consoles tegen de 12 pilaren4-8 marmeren, levensgroote beelden, voorstellende de groote mannen die Oostenrijk heeft opgeleverd. Weenen beroemt zich thans op eene groote Han delsacademie, die door 600 leerlingen bezocht wordt, en waarvan er telken jare 12 der besten eene reis langs den Donau naar Konstantinopel ma ken, onder begeleiding vau een der leeraars. Het gouvernement verleent hun daarbij de meest moge lijke hulp. Deze Handels-academie is gesticht door vrij willige bijdragen en heeft ruim een half millioen guldens gekost,- de cursus is een tweejarige en ingericht om na afloop der Realschulen bezocht te worden. De directeur verzekerde mij dat ieder die de school verliet niet alleen dadelijk geplaatst werd, maar binnen korten tijd op een ruime bezoldiging kon rekenen. Dat ik de Bierhalle van Dreher, of liever den bier kelder niet vergat, behoeft geen betoog; het dag licht dringt echter nimmer door in dat beroemd etablissement; het schaadt evenwel niet aan het bier, dat voortreffelijk is. En wat er nu verder in Weenen te zien en niet te zien is, laat zich maar niet zoo met een enkele pennestreek beschrijven; hoewel Weenen Parijs in vele opzichten verre ten achteren staat, is zeker een bezoek aan Oostenrijks hoofdstad de moeite waard. Men ga dan echter niet in October, maar in 't voorjaar of in den zomer, want het climaat is er slecht evenals de hotels. De winkels met hunne bekende Weener waren en het uiterlijke (want een tourist oordeelt slechts zeer oppervlakkig) der Wiener schoonen beloonen ruimschoots eene wandeling door de smerige, nauwe, en drokke straten. Daar ik Weenen vrij spoedig afgezien, en een paar vrije dagen over had, kon ik die niet beter besteden dan om even een nitstapje naar Pesth en Ofen te doen, en een kijkje in Hongarije te nemen. En Baedeker zoude zeggen van dat uitstapje „sehr lohnend." Verbeeld u Coblenz aan den Rhijn in het pano rama daar op veel groot.er schaal en men kan zich een vrij goed denkbeeld vormen van Ofen en Pesth en den Donau daar ter plaatse. Wandelt men dan door de straten van Pesth dan wordt men ras gewaar niet meer in het westelijk Europa te zijn. Wallachijers, Serviers, Hougaarsche boeren, in hunne Hongaarsche wagens met eigen aardig aanspan van drie 3 of 4 paarden, waar omheen de veulens vrij rondloopen, rollen en ken de knapen in 't rond of ze hier of daar ook een stuk wild konden ontdekken, dat ze met een langen stok of met een steen konden werpen. Grooten bijval vond het plan van den wees jongen om gezamenlijk een geweer te koopen en daar in 't vervolg mee op de jacht te gaan. O, zorgelooze gedachten en plannen der jeugd Den onder-directeur, die voor hun onderkomen zorgen moest, werd door den sectiebaas een briefje overhandigd, waarin hem vanwege een ambtge noot beleefdelijk verzocht werd, Kornelis onder zijn bijzondere zorg te stellen. Weldra was de jongen in de naastbijstaande woning, bij fatsoen lijke menschen onder dak. De twee anderen werden een uur gaans verder gebracht. Het verblijf te Frederiksoord bracht een gun stige verandering in den toestand van Kornelis teweeg. Al was de voeding er niet zoodanig, als hij zich voorgesteld had, het aardappelbrood smaakte hem lekker en gebrek leed hij niet. Ook was 't een geregeld gezin, in 't welk hij opgenomen was. Het hoofd er van was een oud- militair, die een klein pensioen genoot. De vrouw had, zooals ze zich uitdrukte, „lang onder de groote lui" verkeerd. Maar ze had geen weerstand kunnen bieden aan den storm, dien de knappe grenadier op haar hart ondernomen had. Weldra Jiad ze haar dienst opgezegd en was ze door den draven door elkander in het slecht en dikwijls onbestrate Pesth. En hoewel geen marktdag, was dat aantal wagens en paarden zoo aanzien lijk, dat in die breede straten, even breed als de boulevards te Parijs, het gaan somtijds zeer bezwaarlijk was. De oevers van den Donau, waarover een kolossale kettingbrug ligt vrij wat imposanter dan de spoorbruggen over den Rhijn, met de groote paleizen en de menigte groote en kleine Donau-stoombootenen daarbij het groot vertier maken op den toeschouwer een hoogst aangenamen indruk. En wil men poëtische taal hooren, dan moet men zich op het plein bij de brug, waarop zicli de krooningsheuvel bevindt door een Hongaar laten verhalen op welke wijze in 1867 daar ter plaatse de Oostenrijksche Keizer tot Hongaar- schen Koning is gekroond. Op dien heuvel, bijeengebracht door zand uit ieder Hongaarsch comitaat zwoer de koning trouw aan zijn volk door, gezeten op zijn prach- tigen schimmel in groot Hongaarsch kostuum, zijn zwaard op te heffen naar het noorden, het zui den, het oosten en het westen, ten teeken dat door hem, zijn volk, levend in alle windstreken, gelijkelijk beschermd zou worden. 't Moet een prachtig gezicht geweest zijn toen dat gebeurde, die krachtige Hongaren in geest drift ontstoken te zien, omdat zij eindelijk door het verkrijgen eener constitutioneele monarchie verlost werden van dwang en willekeur. Het gaat iu Pesth dan ook beter en de menigte spaarbanken die men er vindt, zijn daarvan het sprekend bewijs. Pesth mag men niet verlaten zonder éen dei- vele Turksche dampbaden te hebben bezichtigd. Geen Pesth bewoner voelt zich „onlekker" of hij gaat een Tursch dampbad nemen en geen Hongaarsche boer of boerin kom in Pesth of zij gaan voor eenige kreuzers in het warme volksbad. Dat volksbad, afkomstig van de Romei nen, is een slecht verlichte cylindervormige ruimte. In het midden is het bassin; daarom heen be vinden zich steenen rustbanken waarop de ba dende mannen en vrouwen door elkander liggen uitgestrekt en in die positie blijven zij uren lang. Een hoogst onsmakelijk gezicht en onwillekeu rig dacht ik aan een vischmarkt, waarop de visch door menschen vervangen was. Een „anstiindig" dampbad kost veel tijd men gaat van al warmer en warmer wordend water eindelijk in stoom en men daalt weder af tot nagenoeg koud water. Ten slotte komt men weder in zijn natuurlijken toestand door een uur zich te laten behandelen, door likdoorn- snijden, friseeren enz. Het geheele gebouw is kunstmatig verwarmd en doorloopt men dat, dan vindt men in ieder appartement de lui in de eigenaardige periode van het bad. Daarbij is de patient immer in Adonis kostuum. Wordt vervolgd.) Amsterdam, 23 November. Gisteren genoot pro fessor P. II. Suringar het voorrecht den dag te gedenken, waarop hij vijfentwintig jaren geleden zijne intreerede als hoogleeraar hield. Talrijk was het aantal belangstellenden, die den hooggeschat- ten, den humanen, den onbaatzuchtigen man hunne gelukwenschingen en huldeblijken toonden, en velen waren de geschenken, die leerlingen, vrien den en dankbare patiënten hem aanboden. Bo vendien hebben HH. docenten der genees-, heel- en verloskundige wetenschappen hunnen ambts broeder geschonken een sierlijk album, bevat tende alle photographische portretten op groote schaal genomen, en last not least, boven alles muntte uit een prachtig en elegant pièce de milieu de table met zijstukken van zilver en kristal, aan geboden namens meer dan tweehonderd en der tig genees- en heelkundigen hier te lande, allen tegenwoordige en vroegere leerlingen en vrienden band des huwelijks met hem vereenigd. 't Ging met het winnen van't dagelijksch brood niet naar wensch. Na velerlei ontberingen beschouwde ze 't als een gelukkige uitkomst, dat ze te Frede riksoord eene hoeve konden betrekken. Wanneer de eerste bevolking der kolonie uit boerenarbeiders in plaats van uit verongelukte bur gers bestaan had, de Maatschappij van Weldadig heid zou wellicht meerdere vruchten van haar arbeid hebben ingeoogst. Menschen zonder ener gie en die niet zelden door achteloosheid hun maatschappelijke positie verloren hadden, werden in 't eerst bij de vleet naar de jeugdige kolonie gezonden. Voor het werk der landontginning wa ren ze meestal ongeschikt. De meeste kolonisten, voor een groot deel uit de Hollandsche steden afkomstig, waren doorgaans ontevreden. Toch was hun toestand wel niet benijdenswaardig, maar op verre na niet ongunstig te noemen. Elk huis gezin betrok een woning, die van een paar bun ders land omgeven was. Niet ieder bebouwde zijn eigen hoeve. Het werk dat hij te verrichten had, werd hem door een sectiebaas of door zijn wijkmeester aangewezen. Elk gezin hield een koe, die het eigendom der maatschappij bleef. Met de zuivel kon het naar welgevallen handelen. Voor elk persoon werd wekelijks een bepaald gewicht aardappelbrood van den jubilaris, terwijl in een rijk gebonden album op meesterlijke wijze de namen vermeld waren door de ervaren pen van den heer Gre- venstuk. Zeer toepasselijk waren aan weerszijden van het middelstuk en relief aangebracht de beide poorten, die de hoogleeraar gedurende vijf entwintig jaren dagelijks moest betreden, name lijk de kort geleden afgebroken poort van het St.-Pieters Gasthuis en die van het Athenaeum. Beide poorten zijn van schoone antieke bouworde en werden trouw en met de meeste zorg door de graveerstift van den heer Carl H. Helweg teruggegeven. Naar aanleiding van het onlangs voorgeval lene in de Nieuwezijds Kapel, alwaar een ouder ling zijne gemoedsbezwaren tegen de gehoorde prediking meende te moeten lucht geven, is dezer dagen door bijna al de Hervormde predikanten, waaronder van zeer uiteenloopende richtingen, een schrijven gericht aan den Amsterdamschen kerkeraad. Me: volkomen eerbiediging van elks gevoelen op godsdienstig terrein en van elks recht op uiting van gemoedsbezwaren, vragen genoemde predikanten daarin, dat de Amsterdamsche ker keraad afkeure de wijze waarop door een in functie zijnde ouderling zijne denkwijze werd geopenbaard. De Amsterdamsche kerkeraad heeft bij meerderheid van stemmen besloten, het gedrag van den heer Ruys niet af te keuren. Handbl Stompwijk, 24 November. Gisterennamiddag, te twee uren, is er brand ontstaan bij den bouw man Jan Van Eijk aan den Veenweg alhier. De brand ving aan in den hooiberg, naar men zegt doordien men met vuur te kort in de nabijheid daarvan is geweest. De geheele woning, behalve de voorgevel, zoomede de hooiberg zijn een prooi der vlammen geworden. De naastgelegen woning van Dk. Van der Helm liep ook groot gevaar, zoo zelfs dat de hooiberg op diens werf mede door het vuur werd aangetast; gelukkig heeft men dit echter nog tijdig weten te blusschen. De woning door Van Eijk bewoond is tegen brandschade verzekerd; het vee en den inboedel heeft men kunnen redden. Arnhem, 21 Nov. Een poging tot veredeling van het volksvermaak is ook hier gedaan en aanvankelijk wel geslaagd. Daartoe had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Dr. P. Kerkhoven voorzitter, J. M. J. Engelberts, pen ningmeester, Mr. A. De Jong, Dr. J. J. Kerbert, J. P. De Keyzer, B. Miedema, Jhr. Mr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevenaer, J. Stemberg, D. A. Thieme, J. P. C. Van Tricht, C. A. A. Van de Wall, 11. A. Tjeenk Willink, secretaris. Haar beginselen waren: het volk moet zich vermaken en leeren onder het vermaak. De Zon dag-avond moet gekozen wordendan dreigt het gevaar van onzedelijk vermaak; het volk moet betalen, of het stelt niet op prijs wat het krijgt. Abonnementskaarten voor vier avonden werden uitgereikt, voor éen persoon a 35, voor twee per sonen a 50 cents. Het aanmerkelijk tekort wilde men dekken door vrijwillige bijdragen van meer gegoede ingezetenen. Deze toonden zich bereid, en een aanmerkelijke som werd door vrijwillige inschrijving bijeengebracht, liet volk toonde de poging te waardeeren; vele belangstellenden moesten worden afgewezen, toen ruim 800 zich in de groote zaal van Musis Sacrum verzameld hadden op den eersten kunstavond van den hand- werksstand. Het strijkorkest van het muziekkorps der veld artillerie, onder directie van den kapelmeester Riidersdorff, voerde eerst een feestmarsch en daarna onderscheidene populaire compositiën uit; de voor zitter der commissie wees op het doel der samen komst in een toespraak, die door echt populairen vorm en gezouden humor allen bekoordende gevierde, declamator, de heer J. A. Vrugtman, van Zutfen, droeg met orkestbegeleiding het de- clamatorium de boodschap naar de ijzersmelterij en een zekere hoeveelheid aardappelen gegeven, benevens eenig geld, dat alleen in de kolonie gangbaar was. Van de kinderen, die op hun twaalfde jaar lezen en schrijven konden, werden de meesten op de katoenweverijen geplaatst; de sterksten werden tot den arbeid op het land gebezigd. Niet zelden werd er, inzonderheid door de ko lonisten, op het bestuur der kolonie gesmaald. In het huisgezin waartoe Kornelis nu behoorde heerschten zindelijkheid en orde. Wanneer des winters de avond ingevallen was, plaatsten de huisgenooten zich om de brandende kachel. Er werden gezangen of ook wel school liederen gezongen, of men vertelde 't een of ander. Veel kon 't hoofd des gezins verhalen uit zijn militaire loopbaan. Hij had, volgens zijn zeggen, in Duitschland eerst tegen en vervolgens voor de Franschen ge vochten. Aan moed had het hem nimmer ont broken. Toch was hij in erge mate bijgeloovig. Hij kon als ooggetuige spookgeschiedenissen verhalen, waarbij iemand de haren te berge re zen. Men werd bij 't nanhooren er van soms te bevreesd om op te staan en licht te ontsteken. Hevig werd de man vertoornd wanneer Kornelis het waagde, de waarheid van 't geen door hem medegedeeld werd, te betwijfelen. Had hij niet dik- op even eenvoudige als treffende wijze voor, waarbij het koor der St. Eusebiuskerk de mis uitmuntend uitvoerde. De voornaamste plaats in de. 2d» afdeeling werd ingenomen door den loop der hemellichamen, door voorstellingen met electrisch licht aanschou welijk gemaakt door den heer G. II. Timmer; waarna een solo voor de klarinet verdienstelijk werd uitgevoerd, terwijl een potpourri van Hamm, gevolgd door het Volkslied, een avond besloot, die voor het volk een recht aangename avond was en der commissie de overtuiging gaf, dat zij den volksgeest wist te vatten.' De meest ge- wenschte orde kenmerkte, bij een recht opge wekte stemming, deze eerste samenkomst, die zeker velen naar meer doet verlangen. (Vad.) Gelei- en Eflfecteninarvbt. Amsterdam, 15—22 Nov. Sedert geruiuien tijd konden wij geen zoo gun stig verslag uitbrengen over den afloop der week als heden. Niet dat juist alles couleur de rose is, maar betrekkelijk - en de staatkundige, zoowel als de linantieele toestanden in aanmerking ge nomen - waren geld- en fondsenmarkt toch goed gestemd, al blijkt daarvan ook minder uit de genoteerde prijzen. Onze Nationale 2% pCt., den 15dcl1 op 53% a S genoteerd, waren heden 53 H pCt.; de 3 pCt. klommen van 62* tot 62*, de 4 pCt. van 84% tot 85% pCt. Aandeelen Handelmaatschappij dob berden meer dan ooit van 108* a 109% pCt., op den 15den vielen zij terug op 106*, doch klommen toen weer gestadig aan totdat zij heden op 113 pCt. sluiten. De Spanjaards hadden eene gelukkige week. De oude van 1S51 liepen van 25% tot 25%, de 3 pCt. Buitenlandsche 1867 van 25% tot 26}^, terwijl die van 1869 den prijs van 24% pCt. be hielden. 3 pCt. Binnenlandsche, groote stukken, liepen van 21ij^ tot 22fü pCt. Ook de Portugee- zen wonnen vrij aanzienlijk: de 1853er van 31% tot 32* pCt., de lS69er van 31% tot 31?£t. Rusland willig, zoo zelfs dat de oude 5 pCt. bij Hope C°. een aanvankelijk verlies van pCt. weder inhaalden en ten slotte heden blijven als voor acht dagen op 94* pCt.; Gd« Serie liep van 75i4 op 75%, 4% pCt. 1850 van S6 op 86*, van 1860 van 80% op 81% pCt. Loten 1864 van f 226% op f 236%, 1866 van f21S op 227 Groote Sporen van 213% op /"219. Jelez Griasi van 200 op ƒ203*. Poti-Tiflis a 100 van SO op Slijfc. Moskou-Smolensk van 81 op 81* püt. enz. De geconverteerde Oostenrijksche Schuld be haalde pCt. winst boven verleden week, ter wijl ook de Loten merkelijk hooger zijndie van fl. 250 18-39 van f577 tot f587, fl. 250 1854 van f217% tot 22%, 11. 500 1860 van f449 tot f459, II. 100 1864 van f104* tot f114*. Aandeelen Theiss-Spoorweg van f23S tot f249. Turkije heeft het verlies, dat het in den loop der week geleden heeft, naar aanleiding van het bericht dat de leeuing van 12 millioen ponden sterlings bij het Comptoir d'escompte gesloten was, weder in gehaald, zoodat de prijs heden nagenoeg is als voor acht dagen, nl. 41 a 41* pCt. Egypte viel van 74% op 74 pCt. Obligatiën Vereenigde Staten over het geheel williger: 5 pCt. 1874 van S7 tot 88%, 6 pCt. 1881 van SSi^ tot S9e,f6, 1S85 van 87% tot SS% pCt. Sommige spoorweg-fondsen waren merke lijk hooger. Illinois certificaten rezen van 104* tot 106 pCt. Chicago North West van 66% tot 68* pCt. Pittsburg van 07 tot 68% pCt. Het geld op Prolongatie liep van 6 pCt. op 5 pCt. terug. BUITENLAND. Diiitsclilantl. Terwijl enkele bladen de mogelijkheid bespre ken, dat v. Bismarck, die nog steeds op zijne werf, onder anderen te Maastricht, waar h'j 's nachts menigmaal op verloren posten gestaan had, dwaallichten gezien, die hem rakelings voorbij- gezweefd waren? En had een Zwitser niet dui delijk gezien, dat sommige er van in lïazen ver anderd waren En nu zouden mannen, die haar op de kiezen en kruit geroken hadden, tegenge sproken worden door zoo'n kwajongen I 't Was wat te zeggen I 't Was dikwerf gebeurd dat er 's nachts een haas in de wachtkamer gekomen en in 't mid den der soldaten bij 't vuur was gaan zitten. Maar elk hunner had zeer goed geweten, dat de gedaante de geest was van een jonge dame, die vele mannen had vermoord en daarom niet rus ten kon. En zoo'n geest was zeer kwaadaardig. Eens was 't gebeurd, dat bij zijn verschijning een Duitscher aan zijn kameraden voorgesteld had, om elk een paar duiten voor een slokje uit te leggen, dan kon 't haasken ook eens meedrin ken. Maar toen was hij door dat kleine haasje zoo vreeselijk door 't vertrek geworpen, te vree- selijk om te vertellen. Kornelis wachtte in 't vervolg zich zorgvuldig, omtrent 's mans mededeelingen den minsten twij fel te openbaren. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2