linieerd en in algemeene trekken, naar locale omstandigheden omschreven worden. 2. De statistiek van het schoolverzuim is niet nauwkeurig en de conclusie, dat een vierde ge deelte van de kinderen tusschen de vijf en twaalf jaren van onderwijs verstoken blijven, geheel valsch. 3. Aan art. 196 der grondwet is nog niet vol daan; er is overal in ons land nog geen voldoend lager onderwijs. 4. Een der voorname oorzaken van het school verzuim is: gebrekkig onderwijs. Het gebrekkig on derwijs is veel algemeener dan de regeerings- verslagen doen voorkomen. 5. Het gebrekkig onderwijs neemt in het alge meen sedert 1858 langzaam toe, in verhouding misschien tot het toenemende schoolverzuim. 6. Het leidend beginsel van het lager onder wijs, dat uitgaat van het ministerie van binncn- landsche zaken, is niet practisch maar meest ad ministratief. 7. De opleiding van de onderwijzers moet meer practisch zijn, zij is te uitsluitend wetenschappelijk. 8. De openbare hoofdonderwijzers moeten overal, boven en behalve hunne vaste jaarwed den, welke zij tegenwoordig genieten, een bur gerlijk inkomen hebben in verhouding tot het toenemend aantal hunner leerlingen. 9. De beweeglijke inkomsten der hoofdonder wijzers moeten bij het toekennen van pensioen, evenals bij de rijksambtenaren, zoo mede de som, die verstrekt wordt voor vrije woning en tuin, of het genot er van, in aanmerking komen. 10. Het genot van pensioen voor de kerkelijke bedieningen moet bevorderd worden. 11. Oude, ziekelijke, zwakke en ongeschikte onderwijzers moeten onder genot van pensioen, op genoemde voorwaarden ontslagen kunnen worden. 12. De onderwijskrachten moeten naar aan leiding van art. 18 der wet op het onderwijs, versterkt en vermeerderd worden. Een nieuw bewijs, dat men buitenslands weet te waardeeren wat hier te lande op economisch gebied voorvalt, levert een dezer dagen bij Long mans en C°. te Londen uitgegeven werkje: Re cent discussions on the abolition o[ patents for inven tions in the United Kingdom, France, Germany and the Netherlands, waarin onder de opiniën en rede voeringen van sir William Armstrong, graaf Bis marck, sir Roundell Palmer, lord Stanley, Michel Chevalier en anderen, ook de belangrijke rede voeringen voorkomen, welke de minister Fock en de heer Godefroi bij de beraadslaging over het, weLsnnt.we.rn tpt afschaffing der uitsluitende rechten op uitvindingen enz. (octrooien) in de Staten-Generaal hielden. De Engelsche bladen, welke een aankondiging van deze uitgaven be vatten, spreken met veel lof van de redevoerin gen dezer twee Nederlandsche staatsmannen. Vaderl.) Door de te Dordrecht gevestigde makelaars in koffie is een adres aan den minister van koloniën gezonden, waarin zij aangaande de quaestie der veilingen als hun gevoelen kenbaar maken, dat de middelweg in dezen het verkieslijkst is; dat het aantal veilingen op den bestaanden voet blijft met steeds aan de markt te brengen al den voor raad, die van gouvernements-koffie alhier te lande aanwezig is, waardoor met meer vertrouwen zou gekocht (worden) en alzoo meer vastheid aan het artikel gegeven, dat de weder-uitgifte van monsters den toestand natuurlijk zal maken en, daardoor hoogere prijzen bedingende, 's rijks schatkist zal bevoordeeld worden. Naar wij vernemen, wordt aan het Ministerie van Justitie druk gearbeid aan een wetsontwerp tot afschaffing der tiendrechten. De beginselen, welke dit ontwerp zou huldigen, zijn nog niet bekend. Naar het schijnt echter, heeft de heer Van Lilaar, met het oog op de aanhoudende klach ten en bezwaren van den landbouwer, gemeend op beslissende wijze den knoop te moeten door hakken. AlgDagblad Naar wij vernemen, heeft de heer J J. Van Coeverden, onder eerbiedige dankbetuiging voor de hem toegewezen onderscheiding, Z. M. ver zocht hem van de aanvaarding er van te willen verschoonen, zich daarvoor beroepende op de ver klaring, bij de voordracht van het denkbeeld der stichting van het gedenkteeken door hem gedaan, dat hij daarmede niets anders bedoelde dan de vervulling van een nationalen plicht. Wij hech ten te meer aan de mededeeling dezer beweeg reden, dewijl zij niet alleen strekken kan om verkeerde opvattingen weg te nemen, maar tevens hulde doet aan het karakter van den man, die van den aanvang tot het einde aan deze zaak een zoo belangrijk aandeel had. Industrieel Het gisteren door den heer J. P. Perrin in de kerk der Doopsgezinde gemeente alhier, ten voor- deele van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte vissehers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, gegeven orgel-concert was zeer druk bezocht. Ook ter wille van het doel verheugt ons dit zeer. De uitvoering was zooals men dit van den heer Perrin gewoon is. De Tweede Kamer der) Staten-Generaal zal heden te halfvier eene zitting houden. Men ver wacht dat alsdan de dag der beraadslagingen over de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1870 zal worden bepaald. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn tot rapporteurs over de twee aanhangige kolo niale wetten, die nu in de afdeelingen worden onderzocht, gekozen de heeren Fransen van de Putte, Mirandolle, Thorbecke, Hasselman en Van Sijpestein. Nopens de toepassing van art. 5, 2, litt. i der wet op het personeel, heeft de Minister van Financiën bij resolutie van 30 October aan een der provinciale inspecteurs der directe belastin gen, in antwoord op zijne missive van den 14de" dier maand te kennen gegeven, dat hij zich met zijne wetsbeschouwing geheel kan vereenigen. De wet op de personeele belasting stelt toch vrij bij art. 5, 2, litt. i, o. a. de bergplaatsen van koopwa ren, onder de beperkende voorwaarde dat in de localen geen kantoor of winkel wordt gehouden, noch goederen of waren worden uitgestald; d. i. voor den handel ten toon gesteld of uitgespreid. Als eene vrijgestelde bergplaats van koopwaren is dus niet aan te merken een zoogenaamd mon- sterlocaal van tabak en sigaren, waarin make laars volgens de eigen verklaring der belang hebbenden - de bedoelde monsters tot uitoefening hunner makelaardij etaleeren. Evenmin zijn onder die vrijstelling te rangschikken de drie kamers van een koopman, waarin op tafels en rekken zijn uitgestald lampen, kandelaars, gas- en andere ornamenten en verschillende artikelen van weelde en fijne kramerijen, welke goederen, zooals zij daar staan, worden verkocht, of dienen tot mons ter voor gegadigde kooplieden of winkeliers. De gewone audiëntie van den minister van financiën, voor de zaken van hervormden eere- dienst, op aanstaanden Dinsdag 23 November, die van den minister van koloniën op Woensdag 24 November, en die van den minister van finan ciën op Donderdag 25 November, zullen niet plaats hebben. Amsterdam, 19 November. In plaats van den onlangs overleden heer Mr. G. J. De Martini is heden door de orde van advocaten, op het aan het prov. gerechtshof aan te bieden viertal, ter benoeming van twee leden van den raad van toezicht en discipline, geplaatst de heer Mr. J. C- De Koning. De nominatie bestaat dus thans uit de heeren Mrs. A. C. Cosman, A. Philips, J. A. Molster en .T G De Koning. vGritAVENHAGu, 20 Nov. Naar wij vernemep, heeft zich alhier eene commissie uit de burgerij gevormd, ten einde in het feestgebouw op het Buitenhof, bij inteekening een groot bal te orga- niseeren. Indien de toestemming mocht worden verkregen, om dat bal gecostumeerd te houden, dan bestaat het voornemen daarop vele personen uit de geschiedenis voor te stellen. Katwijk, 20 Nov. Wij vernemen dat de 66 sollicitanten naar de betrekking van hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Katwijk a/d. Rijn zijn opgeroepen tot het vergelijkend examen tegen Maandag den 29ston November aanstaande. Scheveningen, 21 November. Gisteren 20 dezer, is te Scheveningen uit zee aangebracht een roei boot, waarop van achteren aan de buitenzijde met gele verf geschilderd wasJane Elisabeth. Rams- gate en van binnen: Thomas Halton; van buiten bij den voorsteven met witte verf gemerktR. 146. Utrecht, 21 Nov. Wij vernemen, dat de Ne derlandsche Weerbaarheids-Boud op den 20,tcI1 December a. s. eene buitengewone algemeene vergadering zal houden, hoofdzakelijk ter bespre king van tijd en plaats voor den derden natio nalen schietwedstrijd in 1870, aan de vroegtijdige vaststelling waarvan ditmaal om bijzondere rede nen veel gelegen is. Ook zal de vergadering ge wijd zijD aan de bespreking van wijzigingen, die noodig mochten geacht worden in het wedstrijd programma, op de vorige vergadering vastgesteld. Zwolle, 18 November. Gisterenavond omstreeks acht uren vond de politie een persoon op de Groote Markt staan, die te kennen gaf, geen geld en geen onderkomen te hebben. Terwijl de bri gadier-majoor Daman met dien persoon sprak, greep deze onverwacht een mes uit den zak en onder den uitroep: „daar dan" bracht hij Daman eene snede over de wang toe, die gelukkig we gens de stompheid van het mes, waardoor het niet goed door den baard kon dringen, niet he vig is aangekomen. De bedoelde persoon, Jan Spuiman genaamd, oud 61 jaren, geboren te Delft, is een ontslagen bedelaarskolonist, die door het plegen van een misdrijf gaarne weder in de ge vangenis wilde komen. liet gemeentebestuur alhier heeft aan de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te kennen gegeven, dat het stationsterrein niet genoegzaam verlicht is en voorziening daarin van wege de Maatschappij hoogst wenschelijk en nood zakelijk zoude zijn. Naar men nu van ter zijde verneemt, heeft die maatschappij daarop geant woord, dat zij alleen verplicht is voor de vol doende verlichting te zorgen van de toegangen, vestibulen en gaanderijen, die voor de reizigers dienen, gelijk daarin op het station Zwolle dan ook behoorlijk voorzien wordt door de ontste king van een licht op den kandelaar en twee op de beide armen ter wederzijden van den in- en uitgang van het gebouw, en dat het aan het gemeentebestuur vrijstaat, om den publieken weg (dit zijn in dezen de avenue9 tot het station) voor zijne rekening verder te verlichten. Het reizend publiek hoopt, dat wie dan ook de kosten der verlichting moet of wil dragen, de Egyptische duisternis, welke 's avonds op het stationsplein heerscht, zal worden verholpen. Meppel, 17 November. Met genoegen berichten wij dat zich hedenavond ook alhier eene afdee- ling van het Schoolverbond heeft geconstitueerd, bestaande aanvankelijk uit 14 leden en dat tot bestuurders gekozen zijn de heeren P. Hofstede Crull, schoolopziener, tot president; A. De Visser, kassier, tot secretaris; Jacob De Jonge Jzn., agent der Nederl. bank, tot penningmeester. Wijhe, 18 November. De veehouders hebben hun vee meestal op de stallen gebracht, zoodat er weinig of geen grasboter meer aan de markt komt. Ook de spurrieboter is zeer schaars, zoo dat er meestal knolleboter wordt aangevoerd. De prijzen van dit product zijn in den laatsten tijd aan de weekmarkten van dit gewest zeer gestegen. De vraag voor Engeland is dan ook groot. Het water is in de laatste dagen zoodanig gewassen, dat de uiterwaarden geïnundeerd zijn. De tongblaar, die onder het rundvee heerschte, is nog niet geheel geweken. Het winterkoren staat zeer goed te velde. De landbouwers klagen er echter over, dat zij veel last vaD de muizen hebben, die veel schade aan de rogge toebrengen. Algemeen verlangen de landbouwers naar vorst, ter verdelging van de vele insecten, die dit jaar de boomen en akkers vernielen. Beilen, 17 November. In geheel Drenthe klaagt men tegenwoordig bij uitstek over de buitenge woon groote aanwezigheid van vossen, die niet alleen onder 't wild groote schade aanrichten, maar ook vrij wat kippen, eendvogels en meer van hun gading, prijs maken. Men verwondert zich dan ook zeer, dat de Drentsche jagers zich nog niet en corps opmaken, om dat schadelijk gedierte te doodendaar het toch genoegzaam bewezen is, dat bij behoorlijke eenparigheid in dezen, bedoelde plaag gemakkelijk bestreden kan worden. Groningen, 18 November. Naar men verneemt, hebben de navolgende heeren zich bij Dr. Sal- verda aangesloten tot vorming van een comité ter oprichting eener afdeeling hier ter stede van het Schoolverbond. Jhr. Mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, Dr. Ali Cohen, Mr. I. J. Blaupot ten Cate, Mr. H. O. Feith, Mr. C. C. Geertsema, T. Hofkamp, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stac- houwer, J. Suringa, H. A. Wijnne en Dr. I. A. Wijnne. Ook de heeren Prof. Gratama en F. W. Q. Jansen, R. K. deken en pastoor, waren door Dr. Salverda uitgenoodigd, deel uit te maken van het comité, maar hebben gemeend zich van aansluiting bij het Schoolverbond te moeten ont houden. Voorts hebben de heeren Mr. W. De Sitter, burgemeester van Groningen, S. Blaupot ten Cate, inspecteur van het lager onderwijs, en Jhr. Mr. H. J. Trip, schoolopziener in het lst« district, zich bereid verklaard, de commissie als adviseerende leden (er zijde te staan. De commissie hoopt in de volgende week hare werkzaamheden aan te vangen en de gelegen heid open te stellen tot deelname aan het Ver bond. Wester Kwartier (Groningen), 19 November. Behalve in de hoofdplaats onzer provincie, is de eerste afdeeling van het Schoolverbond ten platte- lande in dit gewest vóór eenige dagen opgericht in de gemeente Leek. Van verschillende kanten werden hier te lande aanstalten gemaakt tot het oprichten van dergelijke afdeelingen. En geen wonder! Want nergens meer en beter dan juist hier te lande kent men het schoolverzuim in al zijne beteekenis en uitgebreidheid. Naar het zich laat aanzien, zal dan ook de vereeniging in deze streken krachtig gesteund worden. Leeuwarden, 18 November. Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan den 23jarigen jonge ling uit het naburige dorp Jelsum, die onlangs door het provinciaal gerechtshof van Friesland wegens moedwillige brandstichting ten huize van zijn oom, tot de doodstraf is veroordeeld, daar van kwijtschelding te verleenen en haar te ver anderen in tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren. Capellk (Noord-Brabant), 18 November. Onder de middelen, welke alhier met vrucht worden aangewend, om het schoolverzuim te bestrijden, behoort o. a. dat vanwege het burgerlijk arm bestuur aan de schoolgaande kinderen van be- hoefligeu, geregeld na afloop van eiken schooltijd, voeding wordt verstrekt, terwijl door het gemeen tebestuur het geven van kosteloos onderwijs steeds iD ruimen zin wordt toegepast. Middelburg, 20 Nov. Men verneemt dat dezer dagen is benoemd de regelings-commissie voor het in 1870 alhier te houden XIIde Nederlandsch Taalkundig Congres, en dat de heeren Mr. De Jonge van Ellemeet, lid der Provinciale Staten, en Mr. G. N. De Stoppelaar, gemeente secretaris, respectievelijk als voorzitter en secretaris daarbij zullen optreden. KOLONIËN. Batavia, 14 October. Aan het Bal. Handelsblad ontleenen wij het vol gende Wij moeten heden een droevige taak vervullen, de mededeeling dat onze hoofdredacteur, de heer H. J. Lion, gisterenochtend aan eene korte doch hevige ziekte is bezweken. Hoewel reeds sedert eenige dagen ongesteld, noopte hem zijne immer levendige belangstelling in alles wat tot de ontwikkeling en den bloei van ons eiland kan bijdragen, en den onverinoei- den ijver waarmede hij steeds tot bevordering dier belangen weuschte mede te werken, om de vergadering der Handelsvereeniging van Zaterdag den 2den dezer bij te wonen, alwaar hij als immer met de hem eigen overredingskracht, zijne denk beelden over het toen behandelde belangrijk onderwerp toelichtte en de algemeene instemming der aanwezigen mocht bekomen. Die inspanning schijnt de gevaarlijke ziekte, waarvan hij onbe wust de kiem reeds met zich omdroeg, te hebben doen uitbreken, althans doodelijk vermoeid begaf hij zich te huis komende onmiddellijk ter ruste, waarop des nachts zich de verschrikkelijke ziekte openbaarde, die hem in weinige dagen ten grave sleepte. Wij vermeten ons niet het verlies te schetsen dat wij, maar nog meer dan iemand, dat Java en Nederland hebben geleden. Onvermoeide kampvechter voor recht en billijkheid, krachtig voorstander en medearbeider bij alle pogingen tot ontwikkeling van onzen Java landbouw en indus trie, stond hij jaren lang aan het hoofd der Indi sche liberale pers en in zijn vaandel was nimmer eene andere leus geschreven, danvrijheid, ont wikkeling, vooruitgang. En nu, dat de immer jeugdige stem van den krachtvollen grijsaard zich niet meer door den Archipel zal doen hooren, de stem die zoo menig- malen waarschuwend over de zeeën naar Neder land werd gedragen en daar de belangen en rechten van vreemdeling en inboorling bepleitte met een eenvoudige kracht van taal, die tot de harten doordrong en den stempel droeg van waarheid, trouw en liefde; nu de stem is ver stomd die, zonder vrees voor de machtigen der aarde, woorden sprak, glooiend van verontwaar diging of scherp als het zwaard der gerechtig heid, wanneer hij zich het lot aantrok van den armen Javaan of met meesterlijke taal de belan gen bepleitte van den minderen ambtenaar of militair in Indiënu dat wij de treurige zeker heid hebben dat die stem zich niet meer voor onze belangen, de welvaart en toekomst van het schoone land onzer inwoning, kan doen hooren, nu gevoelen wij het, welk een groote en krach tige geest in ons midden was en nu erkennen allen dat niet alleen Java maar de Nederlandsche natie een harer groote en uitstekende mannen tot de geschiedenis telt. Den 13den Oct. had zijne plechtige begrafenis met militaire honneurs plaats. Groot was het aantal vrienden en belangstel lenden, die hem naar zijne laatste rustplaats ver gezelden. Ook het leger waarvoor hij immer met zooveel liefde bezield zijne beste krachten veil had, en dat in hem een zoo krachtigen en trouwen steun in de bespreking zijner belangen verliest, werd door een zeer groot aantal officieren van alle rangen vertegenwoordigd; ook vele onder officieren waren op het kerkhof bijeengekomen, wel de sprekende getuigen hoezeer zijn verlies door allen wordt gevoeld en betreurd. Ds. Van Ameijde van Duijm nam bij de geo pende groeve het woord en herdacht in gevoel volle bewoordingen de verdienstelijke loopbaan van den afgestorvene; hoogst treffend waren zijne woorden en diep werden ze door allen gevoeld, toen hij de overblijvende weduwe en weezen, waarvan velen nog te jong zijn om hun verlies te kunnen beseffen, herdacht en met vertrouwen wees op Hem die der weduwen man en der weezen vader is. Daarna sprak de heer Weyhenke eenige har telijke woorden, besluitende met de hoop dat uit die groeve eene bezieling moge uitgaan over den geheelen Archipel en dat de stem die nu ver stomd is, maar in zoo talrijke geschriften blijft voortleven, een aansporing zal zijn voor zijne geestverwanten, om met onverllauwden ijver voort te werken op den weg waarop hij hen gedurende zijn leven met zulk een schoon voor beeld is voorgegaan. Daarop nam de heer J. R. Klein het woord en herinnerde hoe Lion en Van Hoëvell de eer sten waren geweest die getracht hadden de banden los te maken, waardoor de vrije uiting der ge dachte werd bekneld, en die de toortsen ontstoken hebben waarvoor de nevelen verdwenen. „Lion ging hij met bewogen stem voort is geweest een waar vriend van Indië en Neder land; een waar vriend, omdat hij op de feilen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2