lampions of bougies geïllumineerd. Hier de bus ten van de leden van het koninklijk gezindaar uitstekende draperieën, elders prachtige decoration van toepasselijke opschriften voorzienniets was gespaard om den luister van dezen avoud te verhoogen. Paleizen, hotels van de leden van het corps diplomatique, de openbare gebouwen, 'twas alles en overal verlicht. Met allen grond mag men zeg gen dat de illuminatie algemeen was, en dat de koninklijke residentie op schitterende wijs heeft bewezen, dat zij hartelijk deelnam aan den her inneringsdag van 1813. Inmiddels was de tijd aangebroken om zich naar het feestgebouw op het Buitenhof te be geven. In de met gas schitterend verlichte zaal werd te halfnegen de onthullings cantate uitge voerd, woorden van Nicolaas Beets, muziek van W. F. G. Nicolaï. De componist had de leiding over deze uitvoering. HH. MM. de Koning en de Koningin, H. K. H. prinses Maria en HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Frederik en Alexander woonden deze uitvoering bij. Ministers, leden van het corps diplomatique, burgerlijke en mili taire autoriteiten en ambtenaren waren met hunne dames aanwezig. Daaronder bevonden zich ook de leden van het Chineesch gezantschap. Zoowel solisten als de zangkooren verwierven dikwerf blijken van goedkeuring en hulde voor de gevoelvolle wijze, waarop zij de woorden van den dichter en de tonen der muziek deden hoo- ren. Als solisten deden zich hoorenMevr. Offer mans-Van Hove, Mej. Kiehl en de heeren Dek ker, Cuypers en Jeltes. Kon het anders, dat de vaderlandsche, ontboezemingen, de iunige en roe rende taal, die in dat stuk wordeu aangetroffen, weerklank moesten vinden bij de groote menigte die in het feestlokaal vereenigd was. Het Oranje boven! Leve de Koning! Leve de Koningin Leve prins Frederik! werd menigmalen algemeen, soms staande en wuivende, met hoed of doek, aange heven, welke blijken van liefde en gehechtheid door de leden van het koninklijk gezin met de grootste welwillendheid en hartelijkheid werden beantwoord. Zoowel bij de komst als bij het vertrek van den Koning en de Koningin werden er fanfares aangeheven. Ha den alloop der uit voering ontvingen zij, die er de ontwerpers van waren, of die tot de uitvoering hadden medege werkt, veelvuldige blijken van hulde voor de uit muntende wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Toen het concert geëiudigd was, hebben HH. MM. de Koniug en Koningin en ook andere leden van het koninklijk gezin, vergezeld door de eere- wacht, en begeleid door een eskorte cavalerie, de stad iu alle richtingen bezocht en ondervonden zij overal bewijzen van oprechte deelneming in het nationale feest. Gedurende den geheelen avond hadden er aller lei optochten plaats; o. a. een historisch gecostu- meerde, die zeer voldeed, ook een van het turf- dragersgild, alsmede die aan de visscherij gewijd, welke men des morgens iu het Willemspark had gezien en toegejuicht. De tooneelvoorstelling in den Kon. Schouwburg, onder directie van den heer Valois, bestond o. a. ust een gelegenheidsstuk, getiteldNeêrlands Roem. Die voorstelling werd door vele scherp schutters en schutters uit deze residentie bijge woond. Z. M. de Koning vereerde in den voor avond die voorstelling met zijne tegenwoordig heid, hetgeen niet weinig toebracht om de geest drift der daar vereenigden te verhoogen. Te middernacht verliet de eerewacht 's Konings paleis, nadat Z. M. haar bijzonder dank had be tuigd voor de betoonde blijken van belangstelling en de bewezen diensten. De receptie dip gisterenavond door Z. K. H. prins Frederik zou worden gegeven, i6 tot heden avond uitgesteld. Zoo liep deze feestdag in de grootste orde af, niettegenstaande de ontzaglijke menigte, die zich overal bevond. Omtrent het wetsontwerp tot regeling der schut terijen, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen, verneemt het Vadert, het navolgende: De regcering heeft daarhij een nieuw beginsel op den voorgrond gesteldalgemeene dienstplich tigheid. De leeftijd waartoe deze is beperkt, van het 25"t0 tot het 39ite levensjaar. De sterkte, als in het primitief ontwerp-Thor- becke, dat overigens veelal gevolgd is. Zoo blijft de plaatsvervanging afgeschaft; alleen is het verwisselen van dienstplicht toegestaan tusschen schutters, die tot de mobiele en die tot de reserve-schutterij behooren. De schutterijen bestaan alleen uit ongehuwden en weduwnaars zonder kinderen. Er is slechts éen klasse van oproeping. Dc oefeniDgen zijn van 80 uren in het jaar voor de ongeoefenden, 30 voor de geoefenden. De officieren moeten vóór hunne benoeming en bij bevordering bewijzen geven van bekwaamheid. Zij, alsmede de onderofficieren, kunnen tot het bijwonen van theoretische oefeningen verplicht worden. De schutterijen en het leger zijn met elkander in verband gebracht. Zelfs kunnen officieren van de schutterij tot hun oefening eenigen tijd bij het leger gedeta cheerd worden. De uniform-kleeding wordt door den Koning bepaald. Bij verandering van uniform kan men de vorige afdragen. De Koning kan de schutterij van kleine ge meenten vrijstellen van de verplichting tot het dragen van uniform. De wapenen, het ledergoed en de munitiën worden vanwege het rijk verstrekt en onder houden. De kosten der schutterij worden door het rijk aan de gemeenten vergoed tot een maximum van f 5 voor ieder dienstdoend schutter. Gemeenten, die door de kosten der eerste op richting eeiier dienstdoende schutterij te zwaar worden gedrukt, bekomen een tegemoetkoming uit 's rijks kas. Vanwege het rijk en de gemeenten kunnen jaarlijks prijzen en premiën worden uitgeloofd voor het juist schieten. De bepalingen tot handhaving van tucht en orde bij de schutterijen zijn zeer volledig. De samenstelling der schuttersraden is in de wet omschreven. Het hooger beroep is bij de rechtbanken. Het middel van cassatie is behouden. Een nieuwe overgangsbepaling verzekert vrij stelling van dienst aan allen, die onder de be staande schutterij wét vrijgeloot zijn of door num merverwisseling als anderzins aan hun verplich tingen voldaan hebben. Het provinciaal gerechtshof in Drenthe heeft in de zaak van Mr. M. Oldenhuis Gratama het von nis der rechtbank te Assen vernietigd, en dus dien heer in het gelijk gesteld. De Elberf. Zlg. treedt, zooals wij gisteren reeds meldden, met het bericht te voorschijn, dat Prui sen met de Hederlandsche Eegéering in onder handeling staat omtrent den afstand van het eiland Banda aan den Koord-Duitschen Bond. Dit bericht wordt door de VV'ejer Zlg. voor een fabel verklaard kte meer, daar de aanlei ding tot die onderhandeling zou moeten gezocht worden in de noodzakelijkheid, om aan den Duit- schen handel den directen invoer van koloniale waren, buiten de enorme transito-kosten over Londen en Amsterdam, mogelijk te maken. Alsof - roept het laatstgenoemde blad uit - Duitschland nu reeds niet een belangrijken directen invoer van koloniale waren bezat! Uit Antwerpen wordt dd. 16 dezer gemeld; dat het stoomschip Amicitid I, varende tusschen Rotterdam en Antwerpen, Maandag-avond, ten gevolge van den dikken mist, in de nabijheid van het fort Bath zware averij heeft bekomen. Het aantal reizigers gisteren uit Leiden naar 's-Gravenhage door de Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij vervoerd, bedraagt in het ge heel 4199. Amsterdam, 17 Nov. Een groot ongeluk had kun nen ontstaan, toen de spoortrein, welke gisteren ochtend te 9 u. 20 m. van hier naar Utrecht ver trok, ten gevolge van een verzuim der wissel wachters, op een verkeerd spoor was gekomen. Gelukkig werd zulks even buiten Amsterdam ont dekt, als wanneer men terug reed; anders had er eene verschrikkelijke botsing met den uit Utrecht in aantocht zijnden sneltrein plaats ge grepen; thans ontstond er slechts een oponthoud van eenige minuten door. (Utr. D.) Haarlem, 17 November. Gisterenavond is alhier, in een der lokalen van den nieuwen Schouw burg, eene vergadering gehouden van de afdee- ling Haarlem der maatschappij tot bevordering der toonkunst. Van ruim 70 leden, die de al'dee- iïng telt, waren 11 tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergade ring (gehouden den 2dm dezer) werden de reke ningen der 3 vorige jaren ter tafel gebracht, welke moesten dieneh om te kunnen goedkeuren de rekening over 186S—1869. Daarna werden tot bestuursleden gekozen de HH. Van der Heide en Huet. Het bestuur is thans samengesteld uit de hee ren C. G. Voorhelm Schneevoogt, Jhr. II. G. Bar- uaart, D. L. Van der Heide, J. C. Kruseman en P. J. L. Huet. Het bestuur zal zelf uit zijn mid den een voorzitter kiezen. Na eenige discussies over het reglement ging de vergadering uiteen. 's-Gravenhage, 16 Nov. Enkele kwaadwilligen zijn er gisteren in geslaagd voor eene wijle de orde te verstoren, doch dank zij der tusschenkomst onzer immer ijverige politie, werd die orde spoe dig hersteld en de ongeregeldheden, hoe afkeu renswaardig ze zijn mogen, hebben volstrekt niet de groote afmetingen, welke het algemeen ge rucht, tot verbreiding en vergrooting van het kwade steeds geneigd, er reeds aan heeft gege ven, en zwegen wij liever, vooral in deze feest- week, van het gebeurde, wij meenon wel te doen, met een enkel woord er melding van te maken, opdat dé ware toedracht der zaak gekend zij en de uitgestrooide praatjes, om er niets van te zeg gen, alzoo op hare juiste waarde worden ge schat. De zaak is dan deze. Een berucht broederpaar had in den loop van den dag tot 3maal toe door twist op de openbare straat ongeregeldheden ver oorzaakt en tot volksopeenhooping aanleiding ge geven. De politie slaagde er telkenmale in, spoedig de menigte uiteen te doen gaan en de rust te herstellen. 's Avonds echter herhaalden zich de ongere geldheden en de menigte, waarbij nagenoeg allen slechts nieuwsgierige toeschouwers waren, trok van de Zuilingstraat naar de Vliersteeg, waarin de woning van den kastelein het ontgelden moest; daar toch werden de glazen ingeworpen en aller lei balddadigheden gepleegd. Adsistentie werd in geroepen en wederom dadelijk verleend. Een tiental agenten was spoedig ter plaatse te genwoordig, en nadat men zich van den bel hamel had meester gemaakt, was spoedig de orde hersteld. Wel gelukte het aan de menigte de gearres teerden tijdelijk te bevrijden, doch die zegepraal, zoo het er al een is, zal van korten duur zijn. De schuldigen toch, evenals zij die daarna nog den verdienstelijken agent, die zich het meest door plichtsbetrachting had onderscheiden, aan zijne woning door smaadwoorden en bedreigingen beleedigden, zijn der politie bekend en zullen hunne rechtmatige straf zeer zeker niet ontgaan. (Dagblad). Aarlahderveen, 16 November. Ook hier toont men met den tijd te willen meegaan en de les sen op te volgen, die de gezondheidsleer aan de hand geeft. Tot heden zijn de ingezetenen gewoon, om hun drinkwater te putten uit den Rijn, onmiddellijk naast de plaats waar de uitwerpselen van het gezin in den stroom worden opgenomen, of men schept uit een ringsloot met allerhande onrein heden bezwangerd. Thans is evenwel dank zij den goeden geest, die den raad bezielt door dat college eenparig aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, om twee openbare pompen te doen plaatsen naar het Nortonsche stelsel, en is hier door de kans ontstaan op eene spoedige voorzie ning in de dringende behoefte aan goed drink water. Vlaardingen, 15 Nov. Er zijn in de afgeloopen week weder een aantal visschers van de haring- visscherij teruggekomen, die, ten gevolge van ruw weder, gedurende, eene maand 'tijds bijna geene gelegenheid tot visschen hadden kunnen vinden en die den ganschen zomer wanvangst hebben gehad. De volgende zijn alhier binnen gekomen: stuurman Jan Penning, 170 ton; Joh. Schouten, 190 toil; P. Wapenaar, 140 tonH. Van Leeninger, 84 ton; Jacob Van Dorp, 100 ton; Jan Verwey, 19 ton; Jan Van der Windt, 40 ton Jacob Schouten, 100 ton; L. Vink, 180 ton; C. Schouten, 2de reis, 140 ton; A. Aalders, 30 ton; H. Van Stein, 168 ton; Wm. Schouten, 120 ton; H. Bijl, 70 ton; Jacob Schenk, 112 ton; allen hoekers of sloepschepen, alhier te huis behoo- rende; B. Bruin, 156 ton; M. Van der Marst, 155 ton; M. Den Admirant, 210 ton; J. Roele- veld, 140 ton; allen loggers; P. Van Eik, hoeker, 100 ton. Gorcum, 16 November. Op de markt alhier waren omstreeks 1400 paarden, en op de beesten markt omstreeks 4000 stuks vee aanwezig, daar onder veel jong goed, hokkelingen, maar zeer weinig vet vee, hoogstens 50 stuks. De handel was levendig en ging vlug van de hand; er werden voldoende, zoo zelfs niethooge prijzen bedongen. Voor het vet vee werden zeer hooge prijzen besteed. Arkei, 17 Nov, Naar wij vernemen, bestaat het plan om eene beetwortelsuiker-fabriek alhier op te richten. Daar het evenwel zeer moeilijk schijnt te wezen de noodige ruimte van land daarvoor te vinden, vreest men dat dit plan zal worden verijdeld In tegenstelling met de naburige gemeente Gorcum kan van hier worden gemeld, dat de vernieuwde samenstelling van het kerkelijk kiescollege wederom in liberalen geest is uitge vallen. 's-Bosch, 15 Nov. Wij vernemen dat de eischen door Z. Exc. den minister van oorlog voor ves tingwerken aan de concessie van den buurtspoor weg Tilburg-Langstraat opgelegd, met. 60,000 zijn verminderd, omdat de minister door vele ingeko men adressen overtuigd is geworden van het nut dezer lijn voor handel eD nijverheid. Het is niet onwaarschijnlijk dat eene geheele! opheffing van dezen, eisch te wachten is; de minister van oorlog opende reeds de uitzichten tot verdere vermindering. Voor de aanvaarding der gewijzigde conces sie voor den spoorweg van Tilburg langs Raven- stein naar Nijmegen is aan den heer F. Van den Ouwelant, te Parijs, uitstel verleend tot 1 Januari 1870, en tot 1 Maart a. s. aan de heeren Mr. J. Van Heusden c. s. te Besoyen, voor de aanvaar ding der concessie van Tilburg naar de Lang straat. (P. N. C.) Sneek, 13 Nov. De rechtbank alhier heeft voor de vacature van kantonrechter te Lemmer de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: Mr. S. J. Fockema Andrese, advocaat te Beetsterzwaag Mr S. Andreas, griffier bij het kantongerecht te Lemmer, en Mr. W. R. Van der Weide, advocaat te Dockum. Harlingen, 17 November. Vóór eenigen tijd werd een der R. C. geestelijken alhier 's morgens halfzes opgebeld. De meid kwam voor; er was een Israëliet, die volstrekt den pastoor wenschte te spreken. De eerwaarde heer, hiervan verwit tigd, haastte zich beneden te komen, in het denk beeld verkeerende dat wellicht zijn hulp inge roepen werd voor een kranke zijner parochie. Doch neen, de zaak was geheel anders. De par ticulier deelde den pastoor mede, dat hij den vorigen avond ruzie, had gehad met zijn naaste verwanten; dat inzonderheid zijn zwager' een sujet was, waarover hij zich allerongunstigst uit liet, en dat hij nu, om zijn familie schandaal aan te doen, Roomsch verlangde te worden. Het zal niemand bevreemden, dat de geestelijke den huisman, die door zulke redenen het hart tot bekeering voelde geneigd, niet zoo dadelijk ter wille was, maar de zaak tot een minder nuchter uur uitstelde. Later is de man niet teruggekomen. Gr e me ngde Berichten, Een paar staaltjes van de hinderlijke etiquette, die in de vorige eeuw en ten deele ook nog in deze eeuw aan de hoven heerschte. Op zekeren dag was Marie Antoinette bezig met haar toilet en de hertogin van Poliguac wilde haar juist de japon aandoen, toen er geklopt werd en de gravin van Artois aangediend werd. Deze als prinses van den bloede, moest nu volgens de etiquette de koningin behulpzaam wezen met haar toilet en begon dan ook, hare handschoenen uit te trekken. Juist was zij klaar om te helpen toen de gravin van Provence aangediend werd. Daar deze eene hoogere prinses van den bloede was zoo moest de gravin van Artois de eer van de Koningin te helpen aan haar afstaan. Eerst toen de gravin van Provence hare handschoenen uit getrokken had kon de Koningin met haar toilet voortgaan. De koningin van Engeland gaf eens een soirée. Plotseling begon de lamp te stoomen. De koningin stond op en maakte de vlam lager. Eene alge meene onsteltenis onder het hofpersoneel was hiervan het gevolg. Eene eeredame had den moed de koningin het onder 't oog te brengen dat zij geheel tegen de etiquette gehandeld had. Hoe, zeide zij, heeft uwe majesteit zich zelf ver waardigd de lamp lager te doen? Wel zeker, antwoordde de koningin. Als ik geroepen had de lamp stoomt, dan zou een mijner eeredames aan den kamerheer gezegd he bbenzie eens mijnheer de lamp stoomt! De kamerheer zou aan den eersten kamerdienaar gezegd hebben mijnheer de lamp van de koningin stoomt. De eerste kamerdienaar zou een bediende geroepen hebben en, de lamp zou noch stoomen. Het is veel beter dat ik het zelf doe. Een koopman, Friedrich Schrei, in een kleine provinciestad verhaalt de Bremer Zeitung was in een winkel met iemand in woordenstrijd geraakt, waaruit vervolgens een openbare, scherpe briefwisseling ontstond. In een dier brieven be diende de heer Schrei zich van deuitdrukkig „attisch zout". Eenige dagen later las men in het dagblad vaü het stadje, in] verband met den gevoelden penne- strijd, de volgende advertentie!//Attisch zouten nog veel andere zouten voor rundvee heb ik steeds in voorraad." GeteekendSclireifritz. Een beambte bij de zoutbelasting, geèe winkelier met name Schreif- ritz kennende, of zich van eenige aangifte bewust, meende nu eene fraude op het spoor te zijn*. Spoedig had hij uitgevonden wie Sclireifritz was en waar hij woonde. Onfniddellijk gelast hij de bevoegde autoriteit aldaar eeqp, huiszoeking te doen. Hieraan werd gevolg gegeven en het rap port luidde aldus: „Nademaal uit het stedelijk Dagblad gebleken was dat alhier eene vreemde soort van zout, onder den naam van „attisch zout" was ingevoerd, heb ik op bekomen last mij tot den verdachten Schreifritz begeven en nauwkeurig onderzoek gedaan, maar moet' op mijn ambtseed verklaren dat ik geen spoor van attisch zout bij den man ontdekt1 heb." GrcTcl- en Elleetenjiiarlit. Amsterdam, 8—15 Nov. De berichten omtrent de geld-en fondsen markt blijven evenals de prijzen der effecten weinig afwisselend. De dagelijksche beursberichten mo gen nu eens eene williger, dan weder eene flau were stemming vermelden, wanneer men het koersverschil vain heden en van den 8"»" 11. ver gelijkt, blijkt die dagelijksche onderscheiding van weinig beteekenis te zijn geweest en zien wij eigenlijk zoo min vooruitgang als achteruitgang. Zoo stonden onze Integralen den S,t0I> 53% en heden 537a pCt., de 3 -pCt. 623/« en 6214, de 4 pCt. 84^ en 84% pCt. In Handelmaatschappij heeft het, onder den indruk van het in de Kamer ge-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2