HMEMSË1IMMVMÜN1&ÏM, ADVERT EHTIEW. Kantoor LEIDEN. De Wed® BROUI1A heeft de eer te berichten, dat zij op nieuw eene schoone keuze WINTERMODELLEN uil Parijs heeft ontvangen. ring met eene troonrede, hetgeen meer gebeurd was, volstrekt geen 'grond gaf om het tegendeel te onderstellen. Men had alleen de troonrede nagelaten, om tot geene tijdroovende diseusien aanleiding te geven, aangezien er vele werk zaamheden te verrichten waren en de zittingen der kamers, uithoofde van de verkiezingen in het jaar 1870, vermoedelijk van korten duurzouden wezen. Niets belette overigens den leden der ka mer, om de regeering te interpelleeren en bij de behandeling van het budget de verlangde inlichtingen te vragen. In een land als België, welks buitenlandsche aangelegenheden van beperkten omvang zijn, achtte de minister een soortgelijk boek, als hierboven vermeld is, geheel onnoodig. Dit incident liep hiermede af, nadat het lid verklaard had zich eene nadere interpellatie voor te behouden en onder verze kering //dat men daarbij niets zoude verliezen," hetgeen reeds van nu af levendige debatten doet voorspellen. De Senaat is uiteengegaan, na in eene tweede zitting zijn bureau te hebben samenge steld. In de kamer van vertegenwoordigers heeft de heer Dolez het voorzitterschap, waartoe hij andermaal verkozen is, met eene redevoering aanvaard, waarin hij o. a. te kennen gaf, dat zijn streven zou zijn de discussiën zooveel moge lijk te bekorten, hetgeen door eenige dagbladen zeer wordt toegejuicht. Ook de eerste onder-voorzitter, de heer Moreau, is herkozen; terwijl tot tweeden onder-voorzit ter, in de plaats van den heer Crombez, die wegens persoonlijke redenen verzocht had niet weder in aanmerking te komen, is benoemd de heer Van Humbeeck. De candidaat der oppositie voor het onder-voorzitterschap, de heer De Naeijer, heeft 32 en 30 van de 92 uitgebrachte stemmen op zich vereenigd. Den 25,ten dezer zal de heer J. J. Cremer, de schrijver der Ovcrbetuwsche novellen, te Gent optreden. telegrammen. Konstantlnopel, 11 Nov. De fondsen rijzen ten gevolge van het gerucht, dat de Ministerraad een gunstige schikking getroffen heeft ten opzichte van de Ottomanische algemeene crediet-bank. Londen, 12 Nov. De Times zegt, dat de Itali- aansche domeinleening meer dan volteekend is. Het Comploir d'escompte de Paris heeft zich be last met de uitgifte der nieuwe 6 pCts. Turksche leening. St.-Petersburg, 12 Nov. De Keizer ontving den nieuw-beuoemden Franschen gezant, generaal Fleury. De Russische gezant in Constantinopel vertrok den 10a°n dezer naar Suez om de plechtigheid der opening van het kanaal van Suez bij te wonen. Parijs, 12 Nov. De dagbladen deelen mede dat gisteren te Marseille eene talrijk bezochte mee ting werd gehouden, waarin werd geconstateerd dat men zich in den heer Gambetta bedrogen had. Men noemde hem ziekelijk en onbekwaam. De Rappel zegt dat Rochefort en Louis Blanc heden worden verwacht en Barbès morgen. Men verzekert dat Ledru-Rollin weigert naar Parijs te komen. Volgens een gerucht zouden de voorstanders der onbeëedigde candidaten thans besloten hebben om Louis Blanc candidaat te stellen in plaats van Ledru-Rollin. Berlijn, 12 Nov. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel des heeren Eberty aangenomen, waarbij de bevoegdheden der jury worden uit gebreid, zoodat zij uitspraak zal doen ten opzichte van politieke en drukperswet-overtredingen. Dresden, 12 Nov. In het Huis van Afgevaar digden is het voorstel der regeering, om er op aan te dringen dat uit het strafwetboek van den Noord- Duitschen Bond de doodstraf en het verlies van den adel zou wegvallen, met eenparige stem men aangenomen. Cattaro, 12 Nov. De dorpen, in den omtrek van Castelnuovo en Ubli gelegen, hebben zich onder worpen. De insurgenten hebben hunne wapenen overgeleverd. Crivoxie zal door geweld van wapenen moeten worden bedwongen. IVew-York, 12 Nov. Een oorlogstoomboot met troepen heeft Albany verlaten, om bezit te nemen van de Samana-baai. De inkomsten gedurende de drie laatste maan den hebben 110 millioen bedragen. Utrecht, 12 November. Heden is aan deze hoo- geschool bevorderd tot doctor in de rechten, de heer G. H. Buskes, geb. alhier, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteldEenige Aanleekeningen over Notariecle Aden. staten-generaal! Marktberichten. Amsterdam, 12 November. Tarwe O. B. Pools. 338, levering onveranderd, flauw. Rogge Peters- burg 190; dito 188 bij partijGalatz 198; Taganrog 193, 195 N. Pruis. 210 op tijd, alles c. z./k.; Ga latz 203, Petersburg 195, N. Pruis. 215, alles op tijd. Maart 190, 191; Mei 189, 190, 189. Koolzaad p. April 78; Aug., Sept. 70*4. Raapolie vliegend 39%; voorjaar 1054, 4054, Sept., Oct. 3S, 37»; Dec. 3S«. Lijnolie vliegend 30»; voorj. 31»naj. 3054. Pro m o t i n. Leiden, 13 November. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren C. De Witt Hamer, geb. te Goes, en H. D. Van Ketwich Verschuur, geb. te Zwolle, beiden met Stellingen. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 13 November. Begrooting voor Ned. Indié, dienstjaar 1870, en wel over onderafdeeling 94 geniewerken f 1,886,029. De heer De Roo heeft, even als in 't vorig jaar, bezwaar tegen de inrichting van deze afdeeling. Al leen voor het materieel is uitgetrokken eene som van f 1,640,000, ter vervanging van twee vroegere posten voor gewone en buitengewone geniewerken. De even- gemelde som nu strekt voor gewoon onderhoud en is reeds f 140,000 hooger dan in de vorige begrooting. Hij zou wenschen den post met die som te vermin deren, ook als blijk dat de Kamer prijs stelt op de verdediging van Java, op den meest eenvoudigen vorm. De heer Stieltjes deelt mede, dat hij in 1860 naar Java gezonden werd voor de zaak der spoorwegen en tevens, ten gevolge van speciale opdracht, .'n han den heeft gehad al de stukken omtrent het defensie- stelsel op Java. Het is hem toen gebleken dat een aantal vestingwerken naar het oorspronkelijk plan van defensie gebouwd zijn die geheel nutteloos zijn en millioenen schatten aan aanleg en onderhoud hebben gekost. Bovendien heeft die vestingbouw veel druk op de bevolking gelegd en geloofwaardige per sonen verklaarden hem dat de hongersnood in Demak en Grobogan voor een gedeelte was toe te schrijven aan de vestingwerken te Ambasawa. Spr. dringt ook aan op splitsing uit vrees dat anders daaronder niet alleen kosten voor gewoon onderhoud, maar ook die tot een begin van invoering van nieuwe plannen of werken verscholen liggen. De minister van koloniën bespreekt de bezwaren over de niet splitsing van ƒ1,640,000. De beer De Roo meent dat zij voor gewoon onderbond dienen; de heer Stieltjes dat er uitgaven onder verborgen zijn tot een begin van nieuwe vestingwerken. De waarheid is meer aan den kant van den eersten spr., en de minister verzekert dat er volstrekt geen plan nen tot nieuwe werken bestaan. Evenwel is alles toch niet uitsluitend voor gewoon onderhoudbij aanne ming zal de Kamer zich op geen gevaarlijk terrein begeven. Na nog eenige discussie wordt het artikel aange nomen, evenzoo artt. 9598. Art. 99 (levensmiddelen enz.), waarender 8 a 9 ton voor betere voeding. De heer De Roo v. Aldewerelt'jzegt dat zeer zeker de geheele Kamer bereid is mede te werken tot be tere voeding van den soldaat, ook in Indië, maar hij wil den minister aanbevelen om bij de uitvoering bij gedeelten te werk te gaan, zoo als bij ons leger heeft plaats gehad, terwijl hij nu vreest dat de groote som die op de begrooting is gebracht, in het volgend jaar aanleiding zal geven tot een min gunstig ont haal. Dat de voeding ook zoo heel slecht niet moet zijn blijkt uit de veelvuldige werving voor het Oost- Indische leger. De heer) Rombach schetst den invloed van goede voeding op de weerbaarheid van 't leger. Hij is zeer ingenomen met dit plan, vooral daar de voedings middelen duurder geworden zijn terwijl de soldij de zelfde is gebleven. Het rapport draagt de duidelijke blijken dat de voeding noch voor de Nederlandsche, noch voor de inlandsche militairen voldoende is. Met het oog daarop vraagt hij, of men den treurigen moed hebben kan dien post te willen verminderen of af te stemmen Men wil de zaak nu in eens voor goed regelenwelnu, wat kan men beter verlangen Dat de gunstige uitkomsten der werving 't bewijs zouden zijn dat de voeding goed is, die bewering gaat niet op. Op zulk een oogenblik denkt de geën gageerde daar niet aan, verlokt door 't eigenaardige van een avontuurlijk leven. Hij is zeer voor den maatregel. De heer NV. v. Goltstein is het eens dat men iets moet doen voor betere voeding, maar betwijfelt of de som niet te hoog is en of niet, zooals de heer De Roo verlangt, de verbetering geleidelijk kan plaats hebben. De heer Idzerda betoogt de noodzakelijkheid van goede voeding voor den Indischen soldaat, niet alleen te velde, maar ook in de garnizoensplaatsen, en zulks omdat hij steeds blootgesteld is aan de werking van het nadeelige klimaat. Hij betoogt dat de tegenwoor dige voorstellen berusten op langdurige ondervinding. Hij, wijst er op dat het rantsoen brood nog minder is dan bij de marine; en meent ook dat de vermeer derde verstrekking van jenever, in sommige gevallen noodzakelijk is, daar alle geneeskundigen het gebruik daarvan voorstaan voor den Indischen soldaat, en zelfs in sommige gevallen absoluut noodzakelijk achten. Natuurlijk heeit spr. 't oog op het gebruik en niet op het misbruik. De heer De Casembroot vraagt of op de eene garnizoensplaats de levensmiddelen niet goedkooper zijn dan elders En als dat zoo is, zou de minister dan niet kunnen besluiten tot trapsgewijze invoering, opdat de legerkommandant in het meest dringende dadelijk zou kunnen voorzien, en eerst later voor het overige te zorgen? De hoofdzaak is vleesch en jenever; als die twee artikelen in ruimer mate wor den verstrekt dan is dit vooreerst voldoende. De heer Eransen v. d. Putte wijst er op dat in de Oost-Indische berichten heden in de dagbladen voorkomt, dat de legerkommandant op reis is om <^e zaak der voeding van de militairen te onderzoe ken, terwijl wij hier reeds de zaak zouden beslissen. Hij heeft eene vraag te doen: waarom maakt men onderscheid tusschen een Amboinees en een inlander betrekkelijk het rantsoen? Men zal antwoorden dat de Amboinezen christenen zijn. Dit mocht eenige jaren geleden gelden, maar tegenwoordig kan dit niet meer van invloed zijn op de beoordeeling van de voeding van den soldaat. Nu vraagt spr. of en welke reden er dan voor 't onderscheid in de voeding be staat? Ook ziet hij niet in, waarom de vrouwen der inlandsche soldaien, ook op kosten der schatkist onderhoud moeten genieten. De heer Heemskerk Az. velt geen oordeel over de som, maar verzoekt naar aanleiding van 't rap port, eene opmerking te mogen maken over de ver strekking van jenever. Hij wenscht dat de min. in overweging neme hoe vele ziekten in het Indische leger voorkomen, hoe vele soldaten reddeloos verloren zijn door de hebbelijkhoid om jenever te drinken, gelijk ook een groot deel van de ziekten der Eran- sche soldaten in Algerië is toe te schrijven aan 't ge bruik van sterken drank en wel absinth. Hij wijst op den oorlog in Amerika, waar al de legerhoofden afschaffers zijn geweest. De heer Saaymans Vader zegt dat, wil de soldaat in Indië gezond blijven, hij zeer matig moet zijn en zich onthouden van sterken drank. De heer Nierstrasz treedt niet in de zaak der voe ding, maar hoopt dat de minisler zooveel sympathie voor de Javaansche vrouwen zal hebben, dat hij geen gehoor zal geven aan den raad van den heer v. d. Putse om in 't rantsoen vermindering te brengen. De minister van koloniën zegt dat hij na al het geen de zoo zeer deskundige heer Rombach gezegd heeft, hij niet in 't algemeen het denkbeeld behoeft te verdedigen, dat de voeding van den soldaat in Indië moet verbeterd worden. Daar komt nog bij dat gebrek aan strijdvaardigheid van vele soldaten oorzaak is dat soms éene compagnie uit twee andereu moet geformeerd worden, en dat dit zeer veel toe te schrijven is aan onvoldoende voeding. Nu zegt men welgeef geleidelijke verbetering maar, zegt de minister, dit voorstel is 't uitvloeisel van een langjarig onderzoek naar 't geen den sol daat van landswege toekomt. De minister vervolgt zijne rede. Per Telegraaf.) De discussiën over Hoofdstuk 2 (uitgaven in Nederland) zijn aangevangen, maar ver daagd bij art. 19. Er is ingekomen een ontwerp van wijziging op het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. laatste berichten. Rotterdam, 13 Nov. In de gemeenteraadszitting van hedennamiddag is het plan tot aanleg der waterleiding aangenomen met 33 tegen éen stem. 's-Gravenhagb, 13 Nov. Het officieele programma der plechtigheden bij het feeft in de aanstaande week, is nog niet in het licht verschenen. Het wordt spoedig verwacht. Met zekerheid kan ech ter worden medegedeeld, dat de onthulling zal plaats hebben des middags te een uur; dat des namiddags te halfzes door Z. K. H. prins Fre- derik een feestmaal zal worden gegeven in het locaal Diligentia; dat des avonds de feestcantate zal worden uitgevoerd in het voor deze gelegenheid opgerichte gebouw op het Buitenhof, en dat er 's avonds, na afloop daarvan, bij Z. K. H. Prins Fre- derik, aan HD. paleis, receptie zijn zal. Na afloop van de onthulling zullen volksvermakelijkheden in de Maliebaan worden gegeven, des avonds bui tengewone voorstelling in den Kon. schouwburg, waar scherpschutters en schutters tegenwoordig zullen zijn. Voegt men daarbij algemeene illumi natie der stad, dan kan men uit een en ander opmaken, dat de feestdag allerluisterrijkst en zeer afwisselend belooft te zijn, wanneer het weder maar eenigszins gunstig is. Intusschen worden allerwege toebereidselen gemaakt voor dit vaderlandsche feest. De paleizen der leden van het Koninklijk gezin zullen prach tig verlicht worden hetzij guirlandesgewijze, hetzij langs al de ramen der gebouwen, ook langs de balkons. Op verschillende plaatsen in de stad worden aanstalten gemaakt tot het houden van eene eenparige illuminatie. Dit zal o. a. het ge val zijn aan den Stationsweg, Wagenstraat, Hoog straat enz. In vele buurten is men bezig versie ringen, ook door groen en bloemen aan te bren gen, terwijl ook die wijken het hare zullen toebrengen, om de feesten op te luisteren. Op het Spui wordt door turfdragers een kolossale eere poort opgericht, die ditmaal met 1700 lampions zal prijken. Te elf uren zullen de scherpschutters aanstaan den Woensdag moeten aantreden. Ook de andere korpsen komen tegen dien tijd onder de wapenen. De weezen der onderscheidene gezindheden met hunne bestuurders aan het hoofd, zullen de onthulling van het monument op aanstaanden Woensdag bijwonen. Zondag aanstaande groote repetitie in het feestgebouw van de feestcantate van Beets, mu ziek van Nicolaï; alsmede in de zaal van de vereeniging van de cantate van Dr. Wap, muzijk van Coenen. Naar wij vernemen zal de optocht, die aan staanden Woensdag onder leiding van den heer Dr. Wap zal plaats hebben, samengesteld zijn uit werklieden der typographische en lithogra fische vereenigingen alhier, alsmede van de ver- eenigingen van timmerlieden, meubelmakers, stof feerders, stukadoors, van de fabrieken der heeren Enthoven, Sterkman enz. Hun gezamenlijk getal moet ongeveer 17U0 bedragen, met hunne banie ren en vaandels. De optocht naar het monument heeft ten doel, Z. M. den Koning aan te bieden een prachtig ingebonden album, waarin de na men van alle leden dezer vereenigingen, die bij deze gelegenheid van hunne deelneming aan het feest hebben doen blijken, voorkomen, en welk keurig uitgevoerd album prijkt met de afbeeldin gen der banieren en vaandels van de onderschei dene corporatiën van werklieden. Bovendien zul len twaalf meisjes, netjes uitgedost, kransen aan den Koning en aan de leden der Kon. familie aanbieden. Er zullen drie wagens tot dezen op tocht behooren. De eerste, de feestwagen, zal keurig gedecoreerd en getooid en stout van aan zien zijn, prijkende in het front met het Neder- lansche wapen, daarboven een kolossale leeuw, en ter zijde en van achteren met vlaggen, bloemen en festoenen. Van den tweeden wagen met een boekdrukpers zullen gedurende den optocht dui zenden exemplaren van verschillende volksliederen en van den derden wagen met steendrukpers, evenzoo afbeeldingen van het monument worden verspreid. Gisteren hebben met gunstig gevolg het exa men als candidaat-notaris afgelegd de heeren Mr. J. Sickenga en D. K. J. Schoor, van Leiden, P Sanders Jz., van Rotterdam, en D. La Grappe Dominicus, van 's-Hage. Parijs, 13 Nov. Het Journal officiel bevat een keizerlijk besluit van 8 dezer, regelende de ver houding tusschen het gouvernement en den Senaat, het Wetg. Lichaam en den Raad van State. Gisteren heeft te Lachapelle eene openbare vergadering plaats gehad, waarop de heer Roche fort het bericht heeft bevestigd, dat Ledru-Rollin weigert thans naar Parijs te komen, maar der waarts zal vertrekken, indien hij gekozen wordt. De heer Carnot heeft zich in het eerste kies district candidaat gesteld, tegenover den heer Rochefort. Florence, 13 Nov. Nopens den toestand des Konings wordt gemeld, dat de koorts heeft op gehouden en dat voortaan geene bulletins meer zullen worden uitgegeven. Madrid, 13 Nov. Topete is met 133 tegen 5 stemmen tot vice-president der Kamer gekozen. ERRATUM. In het artikel over den oorsprong van Delft, in ons vorig nommer aau de Delfsche Ct. ontleend staat: Promeroit, moet zijn Promeruit. De Hoofdcommissie voor het Gedenkteeken van November 1818 en/, verwittigt bij deze, ten ver zoeke van het Hoofdbestuur der Vereeniging ,/het Zilveren Kruis", de dragers van het Eere- teeken 18131815, dat de genoemde Vereeniging den 17don dezer zal aantreden des middags ten 12 ure precies, om van hare verzamelplaats op te trekken naar het plein voor de Oranje-ka zerne (Mauritskade) en van daar naar de voor haar bestemde eereplaats op het terrein van het Gedenkteeken. De verzamelplaats is in het gebouw der Vrijmetselaren aan den Fluweelen Burgwal. Namens de Hoofdcommissie, D'ENGELBRONNER, Lid en Secretaris, 's Gravenhagb, 12 November 1869. Wegens plaatsgebrek zijn we genoodzaakt vele stuk ken en advertenlièn tot een volgend nommer te ver schuiven. Tijdig voorzien van de HH. Sacramenten over leed heden in den ouderdom van bijna 81 jaren, Mevrouw GEERTRUIDA PAULS, Weduwe den Heer Paulüs Hemelrijk Gz. Haarlem, 9 Nov. 1869. Een burger Jongeling, reeds eenigen tijd in den Boekhandel werkzaam, zag zich gaarne in zulk eene betrekking of op een kantoor als jongste bediende geplaatst. Brieven franco onder letter M. aan het Bureau van dit Blad. In een stil gezin bestaat gelegenheid voor iemand die Host en Inwoning verlangt tegen een matigen prijs. Brieven franco letter IV. Bu reau van het Dagblad. Wordt te koop aangeboden een Winkelopstand. Reflecteerendeu vervoegen zich met franco brieven onder letters J. 9. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. De 's Ctravenliaagsclie t om - mandletkas, Bij-kantoor Lci- den, neemt gelden in deposito in chequerekening 2% rente over het kleinste saldo in de maand; in Rekening-Courant tot rente onderling overeen te komen, op vaste termijnen tot volgende conditiën 1 dag zicht 8 dagen 5 °/0. 1 maand 514%. 3 maanden 6 De intrest der gelden a deposito dagelijks opcisckbaar, alsmede die van het credlet saldo der Rekening Couranthouders wordt van zestien dezer gesteld op vier ten honderd 'sjaars. Sommen van 500.en daar boven, bij ronde sommen van f i00.kunnen voor een maand vast worden geplaatst, tegen den koers der prolongatie van den dajg van inbreng (mits voor 12 uren). Leiden, 13 November 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3