N°. 2996. Maandag A°. 1869. 15 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 13 November. Voordat wij met een enkel woord de verdere wijzigingen in de plaatselijke belasting nagaan, willen wij eene kleine onjuistheid herstellen, die door ons gemaakt is betrekkelijk de voorstellen van Burg. en Weth.: wij zeiden dat het voorstel, dat ten slotte door den raad is aangenomen, was, om de belasting-schuldigheid eerst te doen aan vangen bij een belastbaar inkomen van 58dit moet zijn, eene huurwaarde van 58, of een be lastbaar inkomen van 60. Wij zijn gekomen tot dat artikel, waarin het vermoedelijk inkomen wordt berekend naar huur waarde en meubilair. B. en W. hadden voorge steld den factor, waarmede de huurwaarde (ver meerderd met 5 pCt. van de waarde van het meubilair) werd gemultipliceerd, voor de min dere huurwaarden te verlagen. De commissie was het ook met deze wijziging niet eenszij achtte de veranderingen van B. en W. verkeerd; terwijl toch het doel moet zijn, om bij de berekening van het inkomen de waar heid zooveel mogelijk te naderen, strekken deze wijzigingen, naar haar inzien, slechts om ons al lengs meer van de werkelijkheid te verwijderen. Het inkomen van de laagste klassen werd nu kunstmatig verminderd, dat der hoogste even kunstmatig verhoogd. De commissie ontveinsde zich evenwel niet, dat berekende men het inkomen van den am bachtsman en van den welgestelde zoo juist mo gelijk, men eene onrechtvaardigheid zou begaan, door beiden een gelijk aantal percenten te laten betalen. Vijf percent van 300 drukt toch vrij wat zwaarder dan vijf percent van een in komen dat 10 of 20 maal zoo groot is. Het was om daaraan te gemoet te komen, dat zij voor stelde om zekere som, 250, als volstrekt noodig voor levensonderhoud, van elk belastbaar inkomen af te trekken, maar voor het overige dat inkomen zoo juist mogelijk te berekenen, en al te groote en te sterke overgangen weg te nemen, door een minder snel opklimmenden factor aan te nemen. Het tarief van de comm. vau financiën was dus belangrijk hooger voor de kleinere huren, dan dat door B. en W. was voorgesteld, maar deze hadden ook, om de hardheid van de niet- splitsing tegen te gaan, juist voor de woningen tusschen 200 eu ƒ300 de raming veel jte laag ge steld. Toen nu de raad het voorstel der comm. van fin., wat het hoofdpunt betrof, had verworpen, en B. en W. dit tarief niettemin van de comm. wilden overnemen, deed de heer Cock de o. i. juiste vraag, of thans het tarief wel juist zou zijn. De leden der commissie van financiën waren hieromtrent verdeeld, en terwijl de heer Schel- tema een bevestigend antwoord gaf, ontkende de heer Buys het, die de voorkeur gaf aan het tarief van B. en W. De verwarring was vrij groot; en terwijl B. en W. eerst voorgesteld hadden om het over te nemenmaar toch later de noodzakelijkheid van een nader onderzoek hadden betoogd, en de voor zitter daaromtrent een voorstel had gedaan, werd toch het ongewijzigd art., door B. en W. oorspron kelijk voorgesteld, thans alleen door den heer Buys nog bij de discussie in bescherming ge nomen, het eerst in stemming gebracht. Het resultaat was evenwel dat het, door de comm. van fin., voorgestelde art. werd aange nomen, en het is zeker dat hierdoor eene zware last wordt gelegd op de bewoners van panden beneden de ƒ350. Wij hebben nagegaan, welke verschillen tusschen beide voorgestelde tarieven bestaan, en zij zijn belangrijk. Ter wijl voor huurwaarden boven de 800 het nu aangenomen tarief der commissie lager is, is het voor allen daar beneden hooger. Vooral voor la gere huurwaarden van 75 ƒ100 is het bijna (verhoogd met 5 pCt. van de waarde van het meubilair) driemaal zoo hoog als door B. en W. is voorgesteld, van ƒ125 ƒ200, tweemaal zoo hoog, en van ƒ200 300, is het ongeveer ander- halfmaal hooger. Met eene voortvarendheid, eener betere zaak waardig, heeft onze gemeenteraad Donderdag avond alzoo eene wijziging in de belasting-ver ordening gebracht, waarvan de juiste gevolgen toen bij niemand juist bekend waren, maar die blijken volkomen het omgekeerde resultaat te hebben van datgene, wat én het dagelij ksch bestuur én de commissie van financiën verlang den vermindering van de lasten voor bewoners van woningen beneden de 280. Wij hebben hier dan weder een treurig staal tje van de Hollandsche - ja de Hollandsche wijze van handelen. Men wacht lang, men stelt eene zaak geruimen tijd uit en eindelijk dan komt er iets goeds tot stand? neen, dan doet men met overhaasting eene greep in den blinde, men doet eeue sprong, zonder zelf te weten waar men te land komtl De vierde wijziging in de verandering, had ten doel om de dienstboden van logementen of gaarkeukens, evenals die van de winkeliers, te beschouwen als werkboden, en ze alzoo vrij te stellen van de belasting. De commissie van finan- tiën oordeelde evenwel, dat al was het beginsel juist, B. en W. te ver gingen, door het gezin van den grooten logementhouder op éene lijn te stellen met die gezinnen, waar men van hulp van dienstboden geheel verstoken is. Zij stelde daarom voor om voor elke dienstbode slechts '/s te betalen van de som voor eene inwonende vrouwelijke dienstbode verschuldigd. Deze wijzi ging, door Burg. en Weth. overgenomen, is door den raad goedgekeurd. Ook de vijfde wijziging (berekening van al het meubilair dat de kamerbewoners gebruiken) werd door den raad aangenomen. Te 's-Gravenhage is overleden Mr. N. Olivier, oud-minister van justitie en lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zuidhorn. regeering, met uitnoodiging om van den heer Busken Huet het hem opgedragen advies over de middelen tot beteugeling der Indische drukpers te vra gen, en bij weigering de hem daarvoor verleende 3000 terug te vorderen. Men deelt aan hel Vaderland mede, dat heden te 's-Hage een telegram van Point de Galle dd. 27 October is ontvangen, waarin gemeld wordt dat de heer H. J. Lion, redacteur van het Bata- viaasch Handelsbladden 12lien October jl. is over leden. We vernemen dat den 6J(I" December e. k. door de Vereeniging Harmonieeene voorstel ling in den Schouwburg zal gegeven worden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte Katwijksche en Noord wijksche vis- schers. We juichen dit plan van genoemde ver- eeDiging alleszins toe en achten het een gelukkig denkbeeld Leidens burgerij in de gelegenheid te stellen eene weldaad te bewijzen en tevens een aangenamen avond te slijten. Bij den bekenden weldadigheidszin der burgerij achten we elke aansporiug tot ondersteuning van dit loffelijk doel ten eeneumale overbodig. Naar wij vernemen, is bij de vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan zee en Noordwijk aan zee, alhier en bij de sub-commissiën te Katwijk, Amsterdam, 's-Hage, Rotterdam en Utrecht tot heden ingeko men eene som van 2847.60s. Met genoegen wijzen we op de voorstelling op Maandag-avond door het Hoogduitsch Tooneel- gezelschap van den heer Van Lier, uit Amsterdam, in den Schouwburg alhier te geven. De goede roep waarin dit gezelschap in de hoofdstad staat en de meestal volle zalen, waarin het zich bij zijne voorstellingen mag verheugen, doen ons vertrou wen, dat de Leidsche schouwburg op Maandag avond wélbezet zal zijn. Het. geval van veeziekte in België, waarvan dezer dagen gewag werd gemaakt, is niet ge weest een geval van veepest, typhus contagio sus boum, welke in 1865, 1866 en 1867 'hier te lande heerschte. Volgens het Bat. Handelsblad heeft de minister van koloniën een schrijven gericht tot de Indische Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 129 tot 144 vol wassen personen en van 53 tot 65 kinderen. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan Mr. J. J. M. Laurillard uit zijr.e betrekking van leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te 's-Hertogen- bosch en tot leeraar aan genoemde school be noemd Jhr. Mr. J. L. E. M. De Kuyper, advocaat te 's-Hertogenbosch. Tot directeur van het rijkstelegraafkantoor al hier, is, met ingang van 1 Januari 1870, benoemd de heer W. Vruggink, thans in diezelfde betrek king te 's-Hage. Met ingang van den 15d™ dezer maand wordt aan dat kantoor gestationneerd de klerk bij de rijkstelegraaf H. A. Van Dijk, thans te Amster dam, ter vervanging van R. Nicolai, die naar Leeuwarden werd overgeplaatst. Amsterdam, 12 Nov. Heden in den vroegen ochtend, omstreeks 5 uren, barstte een hevige brand uit in perceel O 55 in de Dijkstraat, zijnde een bergplaats van lompen. Alras stond bet geheele gebouw in brand, alsook het daaraan belende.nde achterhuis van percool O 54. Door de werking van 6 spuiten en de stoombrandspuit was men dien brand te 9 uren meester. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevange nen heeft zich in een adres tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gericht, om zijne bezwa ren te kennen te geven tegen de verplaatsing van het tuchthuis van Leeuwarden naar Medem- blik. Het bestuur acht, behalve de bezwaren, in eene verbouwing van bestaande gestichten tot gevangenissen gelegen, de verplaatsing ongeraden: 1°. voor de gezondheid der gevaDgenen, daar het garnizoen vroeger wegens koortsigheid uit Me- dembiik is verplaatst; 2°. voor de administratie van het tuchthuis, voor welke alleen in groote gemeenten goede keuzen van geschikte personen zijn te vinden3°. voor de zorg der ontslagenen, die evenzeer in eene kleine gemeente minder krachtige ondersteuning kunnen vinden. Boven dien houdt het bestuur het plan voor voor barig, omdat onze strafwetgeving herzien behoort te worden Daar het penitentiair systeem, en om dat aangaande het aan te nemen gevangenisstel sel nog niets beslist is. Daardoor zijn alle bere keningen gewaagd en is het plan eene anticipa tie op latere hervorming van het gevangeniswezen. Het bestuur meent, dat men het gebrekkige te Leeuwarden nog liever eenigen tijd moet dul den, dan door ontijdig herstel noodzakelijke ver beteringen tégen te werken, en wijst op de voor beelden van het buitenland, vooral van Pruisen. Haarlem, 11 Nov. In de jaarlijksche vergade ring der vereeniging Welen en Werken, eergiste ren alhier gehouden, werd door den secretaris een verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek op boe veelzijdige wijze deze ver eeniging gedurende het afgeloopen jaar was nut tig geweest, zoo door het houden van voordrachten en het verschaffen van lectuur, als door het ope nen eener gelegenheid voor handwerkslieden om zich in talen of andere vakken te bekwa men. Voor de leden werd de zilveren medaille ter bezichtiging gesteld, waarmede de vereeniging was bekroond op de Internationale Tentoonstel ling te Amsterdam. 's Gravenhage, 12 November. De Wekker (Week blad voor Onderwijs) deelt mede den staat van den uitslag van het najaars-examen 1869 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt dat geza menlijk zijn geëxamineerd 244 hoofd ouder- i wijzers, toegelaten 103, afgewezen 141; geëxam. j 29 hoofd onderwijzeressen, toegel. 20, afgew. 9; geëxam. 3 huisonderwijzers, toegel. 2, afgew. 1 VAN TRIEST NAAR KAIRO. {Slot.) Een ander uitstapje voerde mij naar Ramle. Ramle is het Potsdam, het Schönbrunn van Alex- andrië of zal het ten minste worden, zoodra het slot, dat de onderkoning zich daar laat bouwen, gereed zal zijn. Een spoorweg geleidt daarheen, die parallel met de kust loopt, en waarlangs een aantal villa's gelegen zijn, die voor het grootste gedeelte door Engelschen worden bewoond. Ten gevolge van de nabijheid der zee heerscht hier eene koelere temperatuur dan in de gloeiend-heete straten van Alexandrië, ten gevolge waarvan eene emigratie op ruime schaal hierheen plaats vindt, De meeste landhuizen zijn van bevallige tuinen omgeven, waarboven depalmboomen hoog hunne kruinen verheffen. Deze heerlijke boom, waarover wij Europeanen ons aan de weelde rigste phantasieën overgeven, schijnt hier nog niet die hoogte te bereikeD, die ze verder landwaarts inheeft, terwijl zijne trotsche kruinen door den wind dikwijls in een treurigen toestand worden gebracht. De landhuizen liggen her- en derwaarts verspreid en al wat niet daartoe behoort is woes tijn. In de nabijheid van Ramle vindt men eene goed ingerichte Engelsche kostschool, eene zeer schoone Engelsche kerk. De stations hebben ineerendeels Engelsche namen, zooals Fleming, Balkely, enz. En nu verder naar Kaïro! Van het plein van het consulaat komt men langs een nieuw aan- gelegden goedeu straatweg binnen een groot kwar tier naar het station. Men ontmoet daar hetzelfde gedrang van Arabische fachinis en bedelaars, die als de vliegen iemand niet los laten. De spoor weg-beambten, voor het meerendeel in sierlijke uniformen, spreken Fransch, Engelsch en Itali- aansch't zijn meestal jongelieden, die op kosten van den onderkoning in Europa gestudeerd hebben en nu hier worden gebruikt, om den vreemde lingen een gunstigen indruk te geven van de intellectueele ontwikkeling van Egypte. Over het algemeen moet men hier zeer dikwijls verwach ten den bekenden kunstgreep van Potemkin, tijdens de reis der keizerin Catharina, veelvuldig te zien nagevolgd. De spoorweg is zeer goed aangelegd, maar men vindt er geene wachthuisjes. Menige maatschappij in Europa zou zich de snelheid waarmede hier gereden wordt ten voorbeeld kunnen nemenhet geheele traject, ongeveer 30 mijlen, legt de sneltrein in 4% uur af. En die korte reis is voorzeker zeer belangwekkend, daar ze toestaat een blik te werpen op de gesteldheid des lands. Eerst langs het meer Mareotis, snelt men het geheele Deltadal door, zoo ver het oog gaat niets dan vruchtbaar, bebouwd land, voor het grootste gedeelte beplant met durrah, eene soort gierst, waarvan hier te lande al het moge lijke gemaakt wordt. Voor het eerst kreeg ik hier eenige dorpen te zien, armzalige leemhoo- pen, waarin de Fellah's hun leven als echte Troglodyten slijten. Maar zoo bijzonder slecht moet het den lieden toch niet gaan, want waar heen men den blik wendt, overal heerscht leven en beweging, handel en verkeer. Troepjes van drie tot zes kameelen ontmoet men herhaaldelijk, en zwaar beladen schrijden die „schepen der woestijn" deftig voorwaarts. Ezels met vruchten beladen, mannen met manden met allerlei waren op het hoofd ziet men herhaaldelijk; veel zeld zamer buffels voor karren gespannen. Schilder achtig is de indruk, dien de bontkleurige kleeder drachten maken, die zich tusschen de leemen hutten bewegen. Maar ook grootere plaatsen, reeds op een afstand te herkennen aan de minarets, liggen aan den straatweg, en Kafe-Zejad (het dorp van Zwitserland), waar de trein geruimen tijd vertoeft, om de reizigers in de gelegenheid te stellen eer te doen aan de uitstekende restau ratie van André, heeft al het aanzien van een bloeiende provinciale handelstad. Hier loopt de spoorweg op den arm van den Nijl, den oorsprong van alle leven en bloei in het land, reeds door Homerus bezongen en waarvan Herodotus en Aristoteles zeiden, en waarschijnlijk terecht, dat de Delta zijn geschenk, zijn werk was. Eu wat zou deze bloeiende landstreek zonder den Nijl ook anders wezen dan eene woestijn, een plaats van dood en ellende. Steeds vriendelijker wordt het aanzien des lands, steeds menigvuldiger en dichter het groen, waarnaar het oog zoo laDg reikhal zend uitzag. Geheele rijen van sycomoren, gom- boomen en accaciën omzoomen den zuidelijken achtergrond eu geven niet het geringste vermoe den van het bestaan der woestijn van Lybiësteeds weelderiger en trotscher teekenen zich de zich ten hemel verheffende omtrekken van den dadelpalm af, tegen den donkerblauwen horizon, die door geen wolkje wordt beroerd, alhoewel de thermo meter, die ik buiten het venster houd, spoedig tot 32' R. stijgt. 'tZijn deze beelden, die het kin derlijk gemoed in zich heeft opgenomen, toen het voor de eerste maal luisterde naar de ver halen van het Heilige Land, 't zijn dezelfde beel den, die den knaap voor den geest zweefden, loeu j hij van de geschiedenis der oude volkeren leerde,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1