Onder het opschrift Delft in 1600," bevat de Delflsche Ct. het volgende ingezonden stukje van de hand des heeren Soutendam, archivaris van Delft Dr. Lucian Müller haalt in zijn geschrift, ge titeld: Hugo Grolius, als Latijnsch dichter beschouwd, de volgende regelen aan, waarmee ,,'t Dell'tsch orakel", op 17jarigen leeftijd, zijn geboorteplaats beschreef „Urbs iacet in Batavis cocto notissima potu, Conditor huic Princeps corpore gibber erat. Hanc Delphos vocitant, sive hoe ab Apolline nomen Prumeroit, doctis non odiosa viris, Sive quod a fossis vox haec prodiverit undis. In dubio est vocis caussa: sed ipsa patet." Vrij vertaald luidt het als volgt: In Holland ligt een stad, door puik van bier vermaard. Haar stichtte, zegt de faam, de buitrug Godevaert. Men heeft ze Delff genoemd, 't zij naar Apollo's tempel, Want wie geleerdheid prees, nam ze altijd tot [exempel 'i. Zij die benaming reeds uit d' opgedolven gracht Haar oorsprong wordt betwist, maar duidlijk is haar [kracht. De verzen bij Bleysw., Beschr. v. Delft, bl. 43, 36 en 105 vermeld, kunnen door de beminnaars van Latijnsche poëzie met het bovenstaande ver geleken worden. Aangezien het werk van De Groot: „Hugeiani Grotii Batavi Mirabilium Anni cio. ioo quae Bel gas spectant semestre prius," etc., in 1600 bij Albert Hendriksz in den Haag uitgegeven, weinig bekend is, meende ik door de mededeeling der verzen van den grooten Delvenaar geen ondienst te doen aan allen, die belang stellen in 't verle den hunner geboortestad en overtuigd zijn, dat het „Noblesse oblige" ook op de handhaving van den roem van 't voorgeslacht moet worden toe gepast. De gewone audientiën van den Minister van Justitie zullen op Woensdag en Donderdag 17 en IS November aanstaande, niet plaats hebben. Bij Kon. besluit van den 10den November is het besluit van den 19den Juni houdende benoeming van Mr. H. C. A. Thieme A. Cz. tot lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, uithoofde van dieus benoeming tot officier van justitie bij de anondissements-rechtbank te Gro ningen, ingetrokken, en voorts benoemd tot lid der genoemde commissie J. F. W. Conrad, hoofd ingenieur van den waterstaat, woonachtig te Mid delburg. Amsterdam, 10 Nov. Onlangs werd medegedeeld dat ter dezer stede het plan tot oprichting eener nieuwe sociëteit op uitgebreide schaal was ont worpen; thans verneemt men nader, dat dit denkbeeld weldra zal worden verwezenlijkt. Er zouden zich n. 1. eenige kapitalisten veree- nigd hebben tot den aankoop der onlangs in veiling opgehouden perceelen, hoek Kalverstraat en Dam, alwaar tot dusverre, de handel in ma nufacturen werd gedreven. De geprojecteerde sociëteit zou op de wijze der Engelsche clubs worden ingericht en voorzien zijn van eet-, lees- en speelzalen; reeds zouden zich een 300tal per sonen als aandeelhouders hebben aangemeld naar 't zich laat aanzien, zal deze zaak spoedig tot stand komen, waardoor in eene lang gevoelde behoefte van deze hoofdstad zal worden voorzien. 's-Gravenhage, 12 November. De leening, den grtM en 9don dezer uitgeschreven, ten behoeve der Noord-Brabautsch-Duitsche spoorweg-maatschap pij, (lijn Boxtel-Wesel) geeft aan de verwach ting voldaan. In Duitschland vooral was de deel neming groot. Naar wij vernemen, kan de openbaarmaking van het programma der onthullingsplechtigheid nut. Op den dag mijner aankomst bracht een Fransch stoomschip niet minder dan 80 dames aan, die met de bewoonsters der harems kwa men concurreereu en de banier der Fransche beschaving in het Zuiden overplantten. De reiziger, die zich naar Kaïro begeeft, zal wèl doen zich niet langer te Alexandrië op te houden dan noodig is, om de vereischte formali teiten te vervullen en de twee eenige hier aan wezige gedenkteekenen van Oud-Egypte in oogen- scliouw te nemen, namelijk: de naald van Cle opatra" en „de zuil van Pompejus." De laatste ziet er, van de haven uit, oneindig indrukwek kender uit dan in de nabijheid, als wanneer men zich bovendien ergert over de nuttelooze handen, die hun eigen, zeker zeer belangrijke naamcijfers, in de steenen griffelden. De obelisk maakt ook niet den indruk, dien men er van verwacht. Maar hoe zou dit dan ook kunnen? Rustend, of liever waggelend op een verbrijzeld voetstuk, wekt hij voortdurend vrees van in te storten; zijn omtrek dient voornamelijk tot werkplaats van inlandsche metselaars, en tevens tot cabinets d'aisanse aan de bevolking, die op deze doordrin gende wijze hare hulde brengt aan de nagedach tenis van koning Thutmosis IV. Wat Alexandrië te zien geeft moge een denkbeeld geven van hetgeen men te Kaïro te wachten heeft, maar is weldra worden'tegemoet gezien. Intusschen be vestigt het zich, dat aan die plechtigheid, zooveel de ongunst van het jaargetijde dit slechts zal toe laten, ongemeene luister zal worden bijgezet. Niet ten onrechte alzoo is de belangstelling alge meen. De residentie ontvangt nu reeds dagelijks vreemde bezoekers, die getuigen van de feesten willen zijn. Gisterenavond heeft alhier een vergadering van wege de hoofdcommissie met heeren commissa rissen van orde plaats gehad, en zijn deze opnieuw geconstitueerd. Dinsdag aanstaande zal de hoofdcommissie voor het monument ten paleize van den Prins-Voor zitter eene vergadering houden. Delrt, 11 November. Gisteren, voor den mid dag, had een koetsier, die een met twee paarden bespannen koets bestuurde, waarmede hij een bruidspaar ging afhalen, het ongeluk, dat op het Oude Delft, in de nabijheid van het Begijnhof, een zijner rosinanten uit het gareel en in het water geraakte. Na heel wat tobbens mocht men er eindelijk in slagen, daarin krachtdadig bijge staan door den heer H. H., aldaar woonachtig, om het van koude bibberende dier achter een schuit vast te binden, waarmede het toen verder naar buiten werd geboegseerd en daar op het droge gehaald. (D. Ct.) Alphbn, 10 Nov. Iu de afgeloopen week is al hier tot lid van den raad gekozen de heer H. M. A. De Kanter, en wel in plaats van den heer J. Hoogeveen, die tusschentijds bedankt had. Het liberale element is door deze keuze in onzen ge meenteraad niet weinig versterkt geworden. Woerden, 11 Nov. Door de heeren P. C. Knijfï en A. Kaptijn alhier is concessie aangevraagd tot het daarstellen van een telegraaflijn tusschen Leiden en Woerden met kantoren te Alphen, Zwammerdam en Bodegraven. Zwolje, 10. Nov. De late aardappelen zijn hier en in de omliggende gemeen ten meestallen gerooid. De opbrengst is wel niet groot, doch de hoeda nigheid daarentegen overal uitmuntend. De prijzen zijn uiteenloopend. Ter markt gelden ze f 1.60 a f 2.60 per hectoliter. Bijna dagelijks worden uit Friesland en Zeeland ladingen aangevoerd, die uit het schip verkocht worden voor f 2.50 de Friesche, en voor f 3 de Zeeuwsche stoel- matters. Pruisische aardappelen zijn te koop voor f 2.10. Onze opkoopers hebben, tot gemak van hen, die geene bergplaats hebben, de gewoonte aangenomen, de aardappelen ook bij abonne ment te leveren. Veenendaai-, 10 Nov. Gisterenochtend omstreeks 8 uren is alhier aan de Klomp een bejaard land bouwer, in de dusgenoemde Groep bij Scherpen- zeel woonachtig, van zijne kar gevallen, door dien het paard aan het hollen raakte. De mau kwam onder de wielen en werd zoodanig ge kwetst, dat hij kort daarna overleed. Hij laat eene vrouw en kinderen achter. Schotirland, 9 Nov. Met genoege verneemt men hier, dat eenige raadsleden het plan hebben opgevat, aan den gemeenteraad voor te leggen een voorstel om ook, evenals in 't naburige Op- sterland, Schoterlands ingezetenen vrij te stellen van schoolgeld. Waar ergens, dan is 't in deze gemeente eene noodzakelijke behoefte de vrijstelling van school geld, daar er onderwijzers zijn, die niet meer dan y3 van het aantal kinderen ter school krij gen, omdat er schoolgeld betaald moet worden. Aalburg, 10 Nov. Werd uit deze streek be richt, dat het vele water in het land voor veel en velen nadeelig was, toch mag deze omstan digheid in een ander opzicht hoogst gunstig ge noemd worden. Aan het rijk der muizen is vooreerst een einde gemaakt, en de landbouwer zal tevreden zijn als hij bedenkt dat het beter is vooralsnog niet gezaaid te hebben, dan dat het gezaaide door de muizen wordt vernield. eigenlijk toch slechts een zwakke weerschijn van het leven en het verkeer in deze methopolis. Ik bezocht de Nouzha, een tamelijk net aangelegden openbaren tuin, waarin in den namiddag het mu ziekkorps van de vice-koninklijke marine een helsch leven doet hooren. Die lieden, slechts voorzien van trombonnes en klarinetten, trommels, triangels en tamtams, blazen toch naar noten en onder de leiding van een in de uniform van de garde Fran- faise gestoken kapelmeester. Hier komt de beau- monde, meerendeels uit. Europeanen bestaande, bijeen, terwijl de inboorlingen slechts als be dienden figureeren. De weg naar dien lieflijken tuin eene oase in de woestijn voert langs het Mahmudieh-kanaal, dat van Rosette naar Alexandrié loopt, en door Mehemed-Ali voor 7% millioen franken is aangelegd. Driemaal honderd duizend Fellahs werden tot dien arbeid gebezigd; daar men er echter niet aan gedacht had zorg te dragen voor de voeding en het drinken van zoovele op een betrekkelijk kleine plek vereenigde menschen, brak eene epidemie onder hen uit, die ongeveer 12,000 menschendeed omkomen, wier graf de tegenwoordige rijweg is. In weerwil van dat alles verzandde het kanaal, en aan Saïd-Pacha was het weggelegd het te herstellen, waartoe slechts 115,000 menschen werden gebezigd, die het werk in 22 dagen ten einde brachten. (Slot volgt.) Groningen, 9 November. Gisterenavond had de gewone maandelijksche vergadering plaats van het departement Groningen van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Al daar deed de heer Ali Cohen eene belangrijke mededeeling over fecale stoffen, hare waarde voor den landbouw en de verschillende wijzen, waarop die plegen verzameld te worden. Hij gaf daarbij een overzicht en beoordeeling van de verschil lende stelsels, welke in Europa en in ons land in gebruik zijn, om die stoffen zoodanig te bezi gen, dat èn aan de hygiënische en èn aan de finantieele èn aan de landbouwkundige belangen behoorlijk voldaan wordt. De vergelijkende be schouwing leidde lot de gevolgtrekking, dat het stelsel door opvanging in putten of van afvoer in riolen afkeurenswaardig is in alle opzichten, dat het tonnenstelsel (alhier in gebruik) nuttig is en aanbevelenswaardig, zoowel ten aanzien van de finantieele, als ten opzichte van de ge- zondheids- en landbouwbelangen. Met eenige ver beteringen daarbij aan te brengen zal in de meeste gemeenten van Nederland dit stelsel overal toe passelijk zijn en eerder ingang vinden dan het overigens te recht zeer geprezen en reeds in Praag goed gebleken stelsel van Liernur, dat. aan hy giënische en landbouwbelangen zeer goed voldoet, terwijl het zoogenaamde spoelstelsel nietdevoor- deelen aanbiedt van het tonnenstelsel en dat van Liernur, welke laatste de spreker daarop nader besprak. Ten slotte behandelde hij de pneumati sche methode van privaatkuilen-lediging en legde zeer fraaie photographische af beeldingen over van de werktuigen, die daarbij worden gebruikt. BUITENLAND. Spanj e. Over de houding van den Italiaanschen gezant te Parijs, Nigra, tegenover het plan, om den her tog vau Genua op den troon te plaatsen, meldt de Parijsche correspondent van de Times, dat ge noemde diplomaat herhaaldelijk, maar vooral jl. Donderdag (4 Nov.) op de receptie aan het hotel der Italiaansche ambassade, in den kring zijner collega's duidelijk het denkbeeld heeft verworpen, dat de prins ooit de Spaansche kroon zou dragen. Z-witsex-land. Uit Cormons wordt de volgende gewichtige tijding aan de Wiener Presse getelegrapheerd „De wegens verregaande oplichterijen vervolgde kassier der Züricher Bank, Scharr, werd heden (8 November), door den Oostenrijkschen grens- veldwachter Engelhardt juist op het oogenblik gearresteerd, dat hij, uit Italië komende, de Oos- tenrijksche grenzen overschreed. Er werden 3S,000 fr. bij hem gevonden." Uiiitscliland. In het oosten van Pruisen heeft op 8 en 9 No vember een hevige orkaan gewoed. De stad Ko ningsbergen werd grootendeels overstroomd en daardoor het verkeer gestremd. De weilanden staan vele mijlen in het rond onder water, en al de bootvrachten zijn verstrooid. De schade moet zeer groot zijn. Te Gros-Gerau duren de aardschokken nog steeds voort, zoodat de inwoners niet geheel bui ten gevaar zijn. In den nacht van 8 op 9 November werden er 19 schuddingen waargenomen. De Duitsehe dichter Em. Geibel is door de Pruisische regeering bekroond met de gouden me daille en 1000 thl. voor zijn treurspel Sophonisbe-, de groote gouden kunst-medaille is toegewezen aan den schrijver van het treurspel Die Griifin, den heer Heinrich Kruse. Do Wiener Presse verneemt, dat eerlang de Saksische regeering een wetsvoordracht zal indie nen betreffende den wederopbouw van het afge brande hoftheater. Zij zal aan de Kamers daar voor 500,000 fl. vragen. De overige kosten zouden dan door den koning en door de gemeente Dres den worden gedragen. Hfugrelaml. Nu alle middelen, om de regeering te bewegen de in hechtenis genomen Fenians in vrijheid te doen stellen, hebben gefaald, hebben de leden der Broederschap aanschrijving ontvangen om het „onthoudingsysteem" toe te passen, en zic.h zóo lang het gebruik van tabak en gedistilleerd te ontzeggen, totdat aan de „slachtoffers" gratie zal zijn verleend. Zoo zal dan toch het Fenianisme ergens goed voor zijn! Fi-ankrjjU. Het manifest van Ledru-Rollin heeft bij de kiesvereenigingeu van Parijs weinig bijval ge vonden; onder meer is ook een der redenen, dat het volk van Parijs veel wat in dat manifest voorkomt niet begrijpt. Dinsdag werd in de Rue de. Crimée eene privaat-vergadering gehouden, waarin Rochefort zijne plannen voor de toekomst zou mededeelen. Voor de aankomst van dezen, trachtte de heer Chassin door voorlezing van het manifest van Ledru-Rollin de vergadering op te winden, doch die poging bereikte het gewenschte doel niet. Nadat het woord was gevoerd door ver scheidene redenaars, die verlangden dat men van de overigen, die den eed weigerden, eveneens het afleggen van den candidateneed zou vorde ren, opdat ze in de Kamer gezamenlijk met den schrijver der Lanterne den eed der afgevaardigden konden weigeren, trad eindelijk Rochefort binnen. Een lange, dorre, magere gestalte, met een geel gelaat, hoog voorhoofd, de oogen door borstelige wenkbrauwen overschaduwd, diep in kassen ge legen, fijn gesneden mond, vrij regelmatige neus, de kin verlengd door een vrij lang sikje in een woord een uitstekend gezicht voor een Me- phisto. Door de 700 kiezers met leveudigen bijval begroet, sprak hij: „Burgers, ik ben geen man van woorden, maar van handelen (Bravo's.). Men heeft mij dikwijls gevraagd wat ik dacht te doen als ik in de kamer werd gekozen. Hier, in eene private vergadering, kan men zich openhartiger verklaren dan ergens anders. Ik wil mijn geheele ziel voor u uitstorten: word ik gekozen, dan zijn er twee wegen: óf ik kom als Carnoten Cavaig- nac in de Kamer, maar dit leidt tot niets, öf ik woon de zittingen van het Wetg. Lichaam bij. En dit denk ik te doen (Bijval). Dan zal ik verklaren, wanneer de president mijn naam af roept, dat ik den eed als afgevaardigde niet at- leg, maar mij toch als afgevaardigde beschouw en niet van de plaats wijk, waarop het volk van Parijs mij heeft gesteld. (Aanhoudende bijvals kreten). Wil men mij met geweld verwijderen, burgers, dan ben ik gewapend en den eerste, die mij nadert om den geheiligden vertegenwoor diger des volks aan te raken, schiet ik neer als een dollen hond. (Bravo! bravo! zoo moeten we er een hebben!) Maar burgers, ik doe dit alleen onder voorwaarde, dat de overige candidaten, die den eed weigeren, Barbès, Pyat, Ledru-Rollin, als ze gekozen worden, zich aan mijne zijde be vinden. Dit. als een staaltje van de wijze, waarop Ro chefort op de hartstochten der menigte tracht te werken. Hij verklaart verder, dat ook de kiezers van Ledru-Rollin, Barbès en Pyal zich bij de zijnen zullen aansluiten, om hem met geweld te handhaven op de plaats, waar het volk hem heeft gesteld, en tegen de hooge uitgaven te zullen protesteeren voor het leger, dat wel gebezigd wordt tegen weerlooze arbeiders, maar niet om Frankrijks eer in het buitenland op te houden. Te midden der opgewondenheid, waarin de ge moederen door die taal worden gebracht, ver zuimt men echter op te letten, dat aan de nale ving van al die beloften voorwaarden verbonden zijn, en wel in de eerste plaats deze: Rochefort zal dat alles doen, mits Barbès, Pyat en Ledru- Rollin het ook doen. De laatste berichten omtrent den gezondheids toestand des keizers luiden zeer bevredigend. Te Compiègne zijn reeds een vijftigtal genoodigden aangekomen, waaronder, in weerwil van de af wezigheid der keizerin, verscheidene dames. België. De raad der gemeente Antwerpen heeft in zijne laatste zitting besloten, een bronzen standbeeld op te richten ter nagedachtenis van Henry Leys. Men zal ten dien einde een beroep doen op de Belgische kunstenaars. De dagbladen herinneren, dat het gedenkteeken, hetwelk op 17 November aanstaande in het Willemspark te 's-Hage zal worden opgericht, mede het werk is van twee onzer landgenooten, de heeren Joseph en Jacques Jacquet. TELEGRAMMEN. Parijs, 11 November. In eene gisterenavond gehouden kiesvergadering verklaarde de presi dent, dat Rochefort Parijs voor 24 uren verlaten had, aangezien eene belangrijke zaak hem elders riep, waarover hij thans geene mededeelingen kon doen. In eene andere kiesvergadering heeft de pre sident medegedeeld, dat Ledru Rollin binnen twee dagen te Parijs komt om zijne candidatuur te verdedigen. De Bappel zegt, dat Beaumont, Flourens, Gambon en Rochefort gisteren naar Londen zijn vertrokken om Ledru Rollin te verzoeken naar Parijs te komen. Madrid, 10 Nov. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak derviervolgenderepublikeinsche afgevaardigden, die betrokken waren in den op stand. Caimo en Sumer zijn ter dood, Ameller tot levenslange verbanning en Serraclara tot eene gevangenisstraf van twaalf jaren veroordeeld. Madrid, 11 Nov. De vergadering der Cortes heeft gisteren geene besluiten kunnen nemen, doordien het hiertoe vereischt aantal leden niet tegenwoordig was. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 12 Nov. Koffie. Met geringen handel. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene zeer vaste (stemming. De waarde is souteueerend voor loco. September en zeilend 2b ets. daaronder. Geraffineerd. Met eenige vraag voor gereed goed, hetwelk alleen in de tweede hand is uit te voeren daar bijkans alle fabrikanten het jaar uitverkocht hebben. Thee. Vast, de omgang bepaalt zich geheel voor behoeften. Kijst. Zonder handel of verandering in de prijzen,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2