is niets gekomennaar men zegt is eerstgenoemde dan ook weer naar zijn landgoed vertrokken. De Keizer moet nog steeds eenigszins lijdende zijnde verhaaste terugkomst der Keizerin zou daar ook een gevolg van wezen. Eugène Forcade, de vroegere, verdienstelijke medewerker aan de Semaine financière en de Revue des Deux ilondes is overleden, nadat hij van eene krenking zijner geestvermogens hersteld was. Naar men zegt, zullen Jules Favre en zijne staatkundige vrienden onmiddellijk na de opening der Kamers eene gemotiveerde orde van den dag voorstellen, waarbij een afkeurend oordeel uit gesproken wordt over de late bijeenkomst der Kamer. Waarschijnlijk zullen de leden der uiterste linkerzijde dit voorstel, hetwelk hun veel te ge matigd is, niet ondersteunen. Zij willen de minis ters in staat van beschuldiging stellen. TELEGRAMMEN. Parijs, 8 November. Men verzekert dat de heer Nigra zeer geruststellende tijdingen te 5 uren hedenavond heeft ontvangen uit San Pios- sone aangaande de gezondheid van koning Victor Emmanuel. De beterschap, welke hedenmorgen bericht werd, houdt aau. lVcencn, 8 November. De Abendposl meldt, dat te Cairo op den 6<lc"1 het Internationaal Congres geopend is in tegenwoordigheid van dertig leden. Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, de Noord-Duit- sche Bond en Zweden waren er vertegenwoor digd en hunne representanten waren reeds door den Khedive ontvangen. Te Triest heeft het grootste gedeelte der werk lieden in de groote etablissementen het werk weder hervat. Pesth, 8 November. In de zitting van het Hon- gaarsche huis van afgevaardigden heeft de mi nister Eütvös op eene interpellatie van den heer Simonys verklaard, dat de regeering geene stap pen gedaan had om vrijen doortocht voor de troe pen door Turkije te verkrijgen, wat, naar hij hoopte, ook in de toekomst onnoodig zijn zou. De debatten over de bank-quaestie waren be gonnen. Madrid, 8 November. De heeren Montemaren Salamanca zijn naar Florence vertrokken, om te onderhandelen over de candidatuur van den her tog van Genua voor den Spaanschen troon. Marktberichten. Rotterdam, 8 November. Tarwe jarige 20 ets., Tarwe nieuwe 20 ets. lager. Rogge als voren. Gerst winter als voren; Gerst Zomer 10 ets. hoo- ger. Haver en Blauwe Erwten als voren. Schok kers 75 cts„ Kanariezaad 25 ets. en Paardenboonen 10 ets. lager. Bruineboonen en Witteboonen als voren. Boekweit als voren. Meekrap. Tot vorige prijzen werden weder eenige partijtjes verkocht, doch de handel was niet levendig, daar de meeste aanbiedingen te hoog waren gelimiteerd. STATEN-GENEBAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 November. Aan de orde is overeenkomstig het vroeger geno men besluit, alsnu voor de verdere behandeling der O.-Indische begrooting, het ontwerp tot wijziging der Oost-Indische comptabiliteita-wet, wat betreft de artt. 56 en 63. (Samenstelling der Rekenkamer). Do heer Van Sijpesteijn acht de voorgestelde wij ziging een halven maatregel en verwacht dat de Kamer die zal verwerpen, opdat deze Minister, zoo uitstekend daartoe bevoegd, spoedig eene wet tot wijziging, zijner waardig, zal aanbieden met vermeerdering van 't per soneel der Rekenkamer, en dan zal spr. gaarne daaraan zijne stem geven. Overigens gelooft hij dat eene tijdelijke vermeerdering ook niet overeenkomstig de comptabiliteitswet is. Spr. wijst op den grooten ach terstand in Indië. De voorzitter herinnert, dat aan de orde is een ontwerp, dat slechts een zeer ondergeschikt deel uit maakt van de comptabiliteit, en acht het wenschelijk dat raon bij deze beraadslagingen dit eenigermate in acht neme. Ook de heer Nierstrasz is tegen het ontwerp, vooral om den Minister te brengen tot volledige herziening der comptabiliteits-wet. De minister van koloniën, ofschoon de opmerking van den voorzitter zeer juist vindende, acht het toch nuttig nopens de aanmerkingen over het lang uit blijven van het rapport van het commissoriaal on derzoek, een paar opmerkingen te maken, die het uitstel eenigszins kunnen rechtvaardigen. De com missie is inderdaad zeer lang werkzaam geweest, maar zij heeft ook met buitengewone tegenspoeden te kampen gehad, waarop de minister wijst. Daarbij komt ook dat dit onderwerp geen gemakkelijke taak isdat er overleg met verschillende autoriteiten moet plaats hebben en ook dat een der directeuren door ziekte verhinderd is geweest aan de werkzaamheden deel te nemen. Het is hem aangenaam, dat hij zulke hoogst welwillende loftuitingen nopens zijne geschrif ten over de comptabiliteit moebt ontvangen. Hij is zeer erkentelijk voor de drijfveeren di^ daartoe hebben geleid, maar als men aanneemt dat de tegen woordige minister van deze zaak buitengewone stu die gemaakt heeft, dan gelieve men tevens te beden ken dat die studie niet stemt tot hoogschatting van eigen meening. De algemeene beraadslagingen worden daarna ge sloten. Het éenig art. wordt in stemming ge bracht en verworpen met 37 tegen 31 stemmen. Tegen de heeren: Van Kuyk, Hoffman, Van Was- senaer van Catwyck, Idserda, Hardenbroek, Begram, Haffmans, Hingst, Bergmann, Kien, De Brauw' 's Jacob, Thorbecke, Bichon, De Roo, Kalff, Borret] Nierstrasz, Stieltjes, Van Sypestein, Verheijen, Van Naamen van Eemnes, JHasselman, Van Blom, Dam, Saaymans Vader, Moens, Van Houten, Van Voort- huijsen, Van Loon, Van Beijoia, Van der Does, Van Lijnden, Van Goltstein, Van Nispen en Ins'nger. Daarop trekt de minister het ontwerp in. Alsnu is aan de orde de voortzetting der beraad slaging over de Begroeiing van Ned. Indië voor 1870 eu wel over de onder-afdeeling 18 (Algemeene Reken kamer 473,340), welke door de regeering alsnu ver minderd wordt met f 28,800, waarna het artikel wordt aangenomen. Afdeeling III Departement van Financiën'). Onder-afdeeling 20: Departement 273,840. Hierop is voorgesteld en kortelijk toegelicht een amendement van den heer Van Goltstein, tot vermindering van dat artikel met 25,440. De groud van zijn amendement is om, overeen komstig het gisteren gevallen besluit, waarbij aan den minister slechts een crediet is toegestaan tot oprichting van twee nieuwe departementen, nu niet vooruit te loopen op nieuwe organisatiën door ver meerdering van -personeel. Hij waarschuwt ook tegen opdrijving van uitgaven met het oog op de financiën en is dus tegen vermeerdering van uitgaven. De heer Hasselman wijst ook op de finantieele zijde der zaak. De finantieele belangen vorderen om zichtigheid. De minister van koloniën meent dat de bestrijders van dit art. niet genoeg gelet hebben op wat de min. gisteren aanvoerde ten aanzien der nieuwe de partementen, namelijk het belang dat de ingezetenen er bij hebben, die met de regeering in aanraking komen, dat er geregelde afdoening van zaken plaats hebbe. Hij laat nu daar, of de achterstand vroeger had kunnen opgeruimd worden, maar deze bestaat nu eenmaal, en zal men nu de middelen weigeren, die in den tegenwoordigen stand van zaken onont beerlijk zijn voor goede bijwerking? De heer v. Goltstein blijft bij zijn amendement volharden. Hij is tegen elke uitbreiding van perso neel. Men kan den post weigeren, ook al kent men de behoefte niet, want ook bij de Ned. begrooting worden posten tot uitbreiding van personeel gewei gerd, zonder juist te kunnen oordeelen of er meer personeel noodig is. De heer Fransen v. d. Putte maakt bezwaar om het aangevraagde erdiet te weigeren, dat van geheel tijdelijken aard is, terwijl de kamer, na aanneming van den post 7a, deze verhooging niet weigeren kan. Het amendement in stemming gebracht wordt met 44 tegen 26 stemmen verworpen. Voor: de heeren Vader, Van Houten, VanVoort- huijsen, Van der Does, Van Lijnden, Van Goltstein, Van Kuijk, Hoffman, Botz, Van Wassenaar, Har denbroek, Begram, Haffmans, De Casembroot, Berg mann, Kien, De Brauw, 's Jacob, Heemskerk Az., Insinger, Kalff, Nierstrasz, Yan Sijpesteijn, Verheijen, Van Naamen en Hasselman. Waarna het n°. 20 wordt aangenomen. Na nog eenige discussie wordt het verworpen met 44 tegen 26 stemmen. Na aanneming van de volgende noa. is de discussie aangevangen over een amende ment van de HH. Van der Hucht en Mirandolle om de betaling voor de koffie in do Preanger-regent- sckappen gelijk te maken met die in andere residen- tiën. Morgen voortzetting. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 11 November 1869, 'e namiddags te éen uur. Onderwerpen1°. Verzoek van den leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool, H. J. Hamaker, om ontslag uit deze betrekking. 2°. Begrootingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor 1870, als van: a. Het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, b. Het Roomsch Catholyke Wees- en Oudeliedenhuis. c. Het Luthersch Wees en Oudeliedenhuis. d. Het Nederlandsch Israë litisch Armbestuur. 3°. Voordragt omtrent tegemoet koming van schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding bij de schutterij. 4°. Adres van G. J. Boe len, ter bekoming van gemeentegrond. 5°. Adres van P. M. van Leeuwen, om ontheffing van recognitie. 6°. Adres van M. E van 't Hooft, wed. C. D. L. Bahler, tot het bekomen van gemeentegrond. 7°. Con cept-verordeningen a. Op het begraven en vervoeren van lijken, b. Op het begraven op de gemeente-be graafplaats. c. Houdende instructie voor den opziener en doodgravers op de gemeente-begraafplaats, d. Op de heffing van begrafenisregten op de algemeene be graafplaats. e. Op de invordering van belasting op het gebruik van de algemeene begraafplaats. 8°. Con cept-raadsbesluit regelende de helling eener plaatse lijke directe belasting. Promotiën. Leioen, 9 Nove.mber. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. R Boddaert, geb. te Mid delburg, met Stellingen. Ker-ltelij k Nieuws. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Kuilenburg: D. C. Nijhoff te Drimmelen; te Harderwijk: H. M. M. Rappard te Sexbierum; te Leiderdorp: P. D. Schauw Santvoort te Arnhem; te Nederhorst d/B.: H. Smeding, cand.; te Cortgene: J. J. Van der Lip te Liendente HillegersbergD. H. Teljer te Oostburg'; te Kuinre: Van Doorn te Steen wij ker- wold; te Feerwerd: H. Leemhuis te Blokzijl; te Tjamsmeer: G. II. Bleeker te Fijn aard en Hei ningen; te Klundert: H. M. M. Rappard te Sex bierum. Aangenomen: te Schaarsbergen door M. J. C. Wolf te Brakel; te Blija: door D. Goedhuis te Coevorden. Bedankt: voor Ylst: door E. F. H. Wolf te Valburg; voor Lienden: door C. L. D. Van Adriani; voor Ermelo en Monnikendam: door J. Kraijenbelt te Heemstede; voor Oosterzee: door D. Goedhuis te Coevorden. Emeritaat verleend: aan J. F. Blaauw te Amsterdam. Christel. Gkreform. Kerk. Beroepen: te Goes: J. Middel te Gouda; te Rotterdam: P. Wagemaker te Vlaardingente Giesendam: T. Hettema te Arum. Aangenomen: te Ureterp door C, J. I. En- gelbrecht, cand.; te Zwartsluis: door J. F. Pe tersen. Evangel. Luthersche Kerk. Toegelaten als proponent: F. DomelaNieu wen huis. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zijn we genoodzaakt het ingezonden stuk „Tooneelkritiek" tot het volgend nummer te verschuiven. ERRATA. In het artikel „Rechtspraak", in ons vorig nummer, zijn de volgende zinstorende fou ten ingeslopen Fulgarissen voor falzarissen geretourneerd voor geroutineerd; onbeschroomden voor onbeschaam- den; naar die vormen voor voor die armen. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 9 Nov. In de zitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland van heden heeft de commissie, belast met het maken van een Reglement voor Rijnland, op zich genomen om een nieuw artikel b te ontwerpen. Men verwacht nog in deze najaars-zitting een rapport hierom trent. De commissie, belast met het maken van een Reglement voor Amstelland, is gemachtigd om ook in overleg te treden met de commissie van de Prov. St. van Utrecht. Er is eene commissie benoemd om een ont- werp-adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken te ontwerpen en om bij de Tweede Kamer alsnog een verhooging voor te stellen der bezoldi gingen van den griffier en de ambtenaren van de provinciale griffie. De vergadering is gescheiden tot 23 dezer, 's morgens te elf uren. In de zitting van den Hoogen Raad (burg. kamer) van jl. Vrijdag is conclusie door partijen genomen in zaken 1°. (revisie) den Staat der Ne derlanden, eischer, procureur Mr. C. J. Franpois, tegen de Vereeniging tot landverbetering, geves tigd te Dordrecht, verweerderesse, (procureur Mr. J. Van der Jagt. De raden-commissarissen, Mrs. Gockinga en De Vos, verwijzen partijen naar de openbare terechtzitting; 2°. (l"t0 aanleg) de Hol- landsche ijzeren spoorweg-maatschappij, eische- resse, procureur Mr. J. Van der Jagt, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde en tevens eischer ip vrijwaring, procureur Mr. C. J. Francois, heb bende in vrijwaring opgeroepen de Nederland- sclie Rijnspoorweg-maatschappij, gedaagde in vrijwaring, procureur Mr. M. Eyssell. Pleidooien zijn bepaald op 16 December. Bij Kon. besluit van den 6d0" dezer n°. 9 is den heer M. De Boer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Drachten c. a., behoudens aanspraak op pensioen. De examina van onderofficieren dingende naar den rang van 2den luitenant zijn heden al hier onder praesidium van den luitenant-generaal Engelbregt aan het lokaal der normaal schiet school aangevangen. Het examen zal series-gewijze deze maand worden voortgezet. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad is door den adv.-gen. Romer con clusie genomen in de zaak van Z. E. den minis ter van financiën, eischer, tegen Ch. Th. Stork, gedaagde. De conclusie strekt tot veroordeeling van den gedaagde overeenkomstig de conclusie door den eischer genomen. De uitspraak is be paald op 16 November te half elf. In deze zitting is ook o. a. verworpen het be roep van H. Jung tegen een arrest van het hof in Noord-Holland, waarbij hij tot gevangenisstraf is veroordeeld ter zake van 277 valschheden, be gaan door een ambtenaar in akten tot zijn post behoorende, en het 125maal gebruik maken van valsche, tot den post van een ambtenaar be hoorende akten. Naar aanleiding van het verlangen, door vele. winkeliers en andere belanghebbenden te kennen gegeven, zal de Sint-Nicolaasavond, we gens den invallenden Zondag, dit jaar alhier worden gevierd op Maandag 6 December. Het Chineesch gezantschap heeft gisteren zijne opwachting gemaakt bij den nuntius en ver volgens zich laten photographeeren in het atelier van den heer Severin. Gisterenmiddag heeft het aan het diner bij den Russischen minister deelgenomen. De zaal Diligentia was gisterenavond te eng om het gehoor te bevatten, hetwelk, bij de we tenschap dat het eere-lid van Oefening, de heer Cremer, er zijne novelle: //het Pauweveerke" zou voordragen, derwaarts was samengevloeid wèl een bewijs, hoe deze romanschrijver ook door zijne stadgenooten van hoogeren en nederigen rang wordt geëerd en gewaardeerd. Men kende de novelle: men had ze hem terzelfder plaatse nog eenmaal hooren voordragen, maar juist die be kendheid met de novelle was voor die vele honderd tallen, hier vergaderd, een spoorslag geweest. Want is niet „het Pauweveerke" een van Cre- mer's meesterstukjes? Is niet het tooneel van de harddraverij, tusschen Hannes Balders en Minners een voortbrengsel onzer letterkunde van het eertse allooi? Kan men onbewogen blijven bij de aan schouwing van dat aandoenlijke, uit. het leven gegrepen liefdetooneel tusschen Huiberten Lutke? Welke overdrijving, of welk verzuim heeft men dan in de voorstelling van het sterfbed van Wimke, 's vaders troetelkind, dat ten offer wordt gebracht aan het „zwarte ding", hetwelk Hannes' leven als mensch en als lid van zijn gezin verbittert, maar eindelijk door dat offer wordt verplet. Welkeen scherpte van détailteekening, welk eene volko menheid van karakterschildering, welkeen frisch- heid, gemoedelijkheid en bewering in alle dee- len en lijnen, en wat doet Cremers plastische, onovertreffelijke voordracht aan dit alles recht wedervaren! Moge ook de moraal: de inkeer van trotschheid en praalzucht, indruk hebben gemaakt in de residentie bij allen, die zoo over vloedig en vol erkentelijkheid mochten ge nieten. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is rondgedeeld een geschrift, ge titeld „Landaanwinning op de Friesche wadden in hare noodzakelijkheid, uitvoerbaarheid en voor- deelen, beschouwd en toegelicht door Jlir. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout." Te Scheveningen is op het strand gevonden een flesch waarin een papier met het volgende bericht in het Engelsch: „S. S. Greata. Grange- heath. Vandaar vertrokken 12 dag Oct. En was bij Huntlyfoot op Woensdag 13 Oct. Alles wel." „S. S. Greata. Grangeheath Left do on 12 days Oct. And was of Huntlyfoot on Wednesday 13 Oct. do all well." Maastricht, 8 November. Bij den wetenschap- pelijken cursus der 1ste kl. alhier ter bekwaming voor het officiers-examen zijn gedetacheerd ge worden 28 onder-officieren der navolgende korp sen: van het reg. gren. en jagers uit 's-Graven hage, van het 2de reg. inf. alhier, van het 1ste, 4do en 7de reg. inf. uit Leeuwarden, Leiden en LTtrecht. Triest, 9 Nov. De werklieden van de groote inrichtingen hier ter stede, die den arbeid had den gestaakt, hebben voor het meerendeel den arbeid hervat. Parijs, 9 Nov. Het Journal 0/ficiel bevat een telegram uit San Rossore van gisteren, te 7 uren 's avonds, meldende dat in den toestand des Ko- nings merkbare beterschap is gekomen en hij zelfs geheel buiten gevaar zou zijn. 1500 personen hebben Rocbefort te midder nacht naar zijn hotel vergezeld in de Rue Mont- martre, onder de kreten: „Leve Rochefort!" De politie is niet tusschen beiden gekomen. Madrid, 9 Nov. Prim heeft in de Cortes ver klaard, dat hij zijne beste pogingen in het werk heeft gesteld, ten einde Topete over te halen om niet uit het kabinet te treden. Zijne pogingen hadden echter schipbreuk geleden op Topetes gevoel van welvoeglijkheid en eigenwaarde. Indien hij (Prim) zelf niet evenzeer zijn ontslag heeft aangeboden, dan is dit alleen geschied, omdat zijne aftreding de vijanden der revolutie zou in de hand werken; hij had deswege de meerderheid der leden van de Kamer geraad pleegd en deze was met hem van hetzelfde gevoelen geweest. Topete zegt, dat zijne positie in het mi nisterie moeilijk was gewoiden en zelfs onhoud baar tegenover de beslechting van de quaestie betreffende de candidatuur tot deu troon, zooals die door het ministerie was voorgesteld en welke door hem minder geschikt wordt geacht dan op andere wijze. Hij voegt er bij, dat hij trouw zal blijven aan de revolutie; dat hij door vriend schap aan Prim blijft verbonden; dat hij het gou vernement zal ondersteunen en den Koning zal aannemen, door de meerderheid der Cortes ge kozen, en verklaart ten slotte, dat de eensgezind heid niet moet worden verbroken. In antwoord op Salazar antwoordt de minister van koloniën, dat ondanks alle pogingen der flibustiers, Spanje zijn gezag op Cuba zal hand haven, en dat na de aankomst der laatstelijk derwaarts gezonden troepen de opstand zal wor den onderdrukt. Het is thans zeker, dat ouder de wijzigin gen, welke Figuerola op de begrooting van Ar- danaz voorstellen zal, is eene vermindering van de voorgestelde coupon-belasting. Londen, 9 Nov. Boter 124 prijshoudend, raap olie 38'/,. UITLOTINGEN. 4 pCl. aandeelen stad Florence 1868: Trekking op 2 Nov. 11. N°. 38,002 fr. 60,000; N»>. 95,778 en 113,625, elk met fr. 2000; N°l 37,427, 40,975, 57,372 en 89,277, elk met fr. 1000; N°*. S09I, 22,864, 23,502, 28,733,44,48*7, 53,094, 57,072, 62,097, 65,993, 80,271, 106,307, 109,626 en 113,857, elk met fr. 500. Betaalbaar 1 April 1870 bij de the saurie te Florence,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3