N°. 2990- Maandag A°. 1869. 8 November. LBIBSCE DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES. Voor iederen regel0.15. Grootere letlvr naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 6 November. Wij wenschten wel, dat er dit jaar bij de behan deling der begrooting, eens een krachtige stem in de Kamer werd geboord tegen de hooge cijfers voor de departementen van oorlog en marine ver- eischt. In het voorloopig verslag op Hoofdstuk I wordt berekend, dat van onze gewone inkomsten niet minder dan 30 pCt. daarvoor besteed wor den, en dat daar de renten der staatsschuld 37 pCt. eischen, er alzoo slechts 33 pCt. overblijven voor het staatsbestuur in zijn geheelen omvang! In dat zelfde verslag wordt, met het oog op deze werkelijk verschrikkelijke cijfers wij leven toch in vollen vrede gevraagd of ons land niet het voorbeeld kan geven van eene soort van ont wapening. Mocht het denkbeeld ingang vindenWij ver wachten hierbij het meest van de niet-militaire leden der Kamer: laten zij een voorstel daartoe doen; zij zullen zich den dank van het Neder- landsche volk verwerven. zu sein, den Tag hatte ich den glücklichsten bei- gezahlt. Leider kamen wir weder die Augsb. Allg. Ztg. noch die berliner philos. Monatshefte zu Gesicht. Was Sie Oder Herr von Leonhardi mir verschaffen können, wird mit grüsster Erkent- lichkeit empfangen werdeD." Naar men zegt, hebben op de school van St.- Cyr vrij ernstige onlusten plaats gehad, en wel ten gevolge daarvan, dat een zoogenaamde groen zich met kracht handtastelijk verzette tegen de pogingen zijner toekomstige kameraden, om hem eerst een proeftijd van kinderachtige kwellingen te doen verduren, alvorens waardig te zijn als huns gelijke te worden beschouwd. Een dier flauwe aardigheden, waartoe men den nieuwaangekomene wilde dwingen was, o. a. het omgekeerd dragen van zijn kepi; de baar weigerde daaraan gehoor te geven, en toen de niet-meer groenen hem te lijf kwamen werden twee dier heeren door hem op eene behoorlijke hoe veelheid klappen onthaald. GeneraalGondrécourt scheen het met de zienswijze van den groen eens te zijn; hij strafte ten minste niet dezen, maar wél diens aanvallers; vandaar het verzet; een correspondent van de Indépendance schrijft naar aanleiding hiervan,: „Zoo dit bericht waarheid behelst, zou men de handelwijze van den gene raal niet genoeg kunnen prijzen, want dat zoo genaamde groenen-plagen is een overblijfsel uit barbaarsche tijden, dat elke Fransche inrichting van onderwijs ontsiert" Zou die beschouwing echter alleen van toepassing zijn op Fransche inrichtingen van onderwijs? In het begin des vorigen jaars riep Dr. Von Leonhardi, hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Praag, de philosofen van ver schillende richtingen op, om zich tegen den herfst van dat jaar voor eenige dagen naar zijne woon plaats te begeven en samen aldaar over wijsgee- rige problemen, vooral over die, welk een prac- tische strekking hebben, te beraadslagen. Daar de uitnoodiging van een discipel van Krause was, zijn het bijna enkel volgelingen van Krause ge weest, die aan het philosofen-congres, hetwelk inderdaad te Praag op den daartoe bestemden tijd gehouden is, hebben deelgenomen. Zij die niet komen kouden, maar nogtans voor het plan van Leonhardi sympathie gevoelden, hebben brie ven van adhaesie geschreven. Ook onze groote staatsman Thorbecke, die, ondanks zijne grijze haren, nog altijd aan zijne eerste liefde, aan zijne liefde voor de wijsbegeerte, is getrouw gebleven, heeft door middel van zijn vriend, den Heidel- bergschen Professor Roder, zulk een brief gezon den, die thans in een tijdschrift van Dr. Von Leonhardi, die Neue Zeit, te.gelijk met brieven van Laurent, Von Struve, Ehrenfeuchter en andere stukken, welke op het congres van Praag betrek king hebben, is afgedrukt. Hij luidt aldus: „Tausend Dank, verehrter alter Freund, fiir ihre vorgestrige Zushrift mit den mir bestiinmten werthvollen Drucksachen. Schone Gaben; doch mehr als alles erfreut mich, was Sie mir vom prager Philosophencongres erzahlen. Das hatte 1 ich nicht gewagt zu hollen; es ging mir wie J ein Leitstern am grauen Himmel auf. Haben Sie mit Ihren treuen Bundesgenossen unsterblichen Dank, dass Sie nicht müde wurden, dieses Licht vereint hoch empor zu heben. Dasz man sich mit solch einem Programm eingelassen, bedeutet mehr als die Spauische Revolution, der ich noch nicht viel traue. Niemals hat Jemand mehr in meinem Geiste gehandelt als Sie indem Sie die Ver- sicherung meiner lebhaften Theilnahme zu Protocol gaben. Ware es möglich geweseu gegenwartig Niet immer is 't de nagedachtenis van hoog geplaatste personen, die 't alleen verdient be waard te blijven; niet alleen zijn 't de meer- aanzienlijken, wier aandenken een woord van vereering verdient; onder den werkenden stand toch worden meermalen persoonlijkheden aange troffen, wier afsterven eene bijna onherstelbare leegte laat, ook in meer ruimen kring; daarvan gaf de eenvoudige stille begrafenis-plechtigheid van den letterzetter Evers op heden morgen het bewijs. Bezweken na een langdurig lijden, door hem met kalmte doorstaan, en dat hem tot bijna op den laatsten oogenblik niet weerhield zijne werkzaamheden te vervullen, werd Evers heden morgen naar zijne laatste rustplaats geleid. Naar de begraafplaats werd de stoet gevolgd door eenige zijner vroegere gezellen, allen werkzaam ter drukkerij van den heer A. W. Sijthoff. Bij de geopende groeve werd door een der bloedver wanten er op gewezen hoe Evers zich steeds had mogen verheugen, niet alleen in de achting zijner gelijken, maar ook in die van velen, die door hunne maatschappelijke positie boven hem waren geplaatst. Door een der oudste gezellen ter drukkerij, alwaar de overledene was werk zaam geweest, werd namens den meesterknecht, die verhinderd was tegenwoordig te zijn, hulde gebracht aan de nagedachtenis van hem, het toonbeeld van den werkman, waarna door een der jongere gezellen, namens allen een woord van dankbare herinnering aan den overledene werd gesproken, door wiona afatervon zijno bolictkingou zoo veel verliezen. Door het stormachtige weder is o. a. de beurt man van Aalsmeer in plaats van te 7 uren eerst hedenmiddag te 12 uren alhier gearriveerd. Naar wij vernemen is de stoomboot van den heer Carsjens, die hedenmorgen te 6 uren van hier naar Amsterdam is vertrokken, nabij den Cruquius op het land geslagen. Twee stoombooten zijn vertrokken om de boot weder vlot te brengen. Het schaakgezelschap Palamedes alhier hield 11. Woensdag zijn 23"8 jaarlijksche algemeene ver gadering. Door den secretaris werd verslag uit gebracht over het afgeloopen jaar 1868-G9 en door den penningmeester rekening en verant woording gedaan van zijn gehouden beheer. Uit beider mededeelingen bleek, dat het gezelschap, een der oudste van Nederland, voortdurend in gunstigen toestand verkeert. Ten gevolge der periodieke aftreding van den heer C. W. Van der Hoek, als secretaris, werd in diens plaats benoemd de heer F. S. Van de Pavord Smits zoodat het bestuur thans is samengesteld uit de heeren B. J. Fornara, VV. P. J. Van der Chijs, C. J. Zaalberg en F. S. Van de Pavord Smits. Ingevolge het reglement kunnen stadgenooten eenmaal 's jaars worden geïntroduceerd op de gewone bijeenkomsten, die 's Woensdags-avonds; in de zaal van het Hotel de Zon, worden gehouden. Op den 9den October jl. is door professor C. H. F. Peters te Clinton in de Ver. Staten, een kleine planeet ontdekt, waardoor het getal daarvan tot 109 is geklommen. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben in de zitting van gisteren zonder discusssie aan genomen de voorstellen van gedep. staten betrek kelijk het verleenen van tegemoetkoming aan de gemeenten Katwijk en Nootdorp in de kosten van het lager onderwijs. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 125 tot 140 vol wassen personen en van 56 tot 63 kinderen. Op de Schelde tusschen Doel en Bath heeft men dezer dagen, bij laag water, eene groote menigte lijkkisten op het verdronken land ont dekt; deze kisten zijn van eikenhout, maar als men ze aanraakt vallen ze in stof. Elke kist be vat nog een geraamte. Men denkt dat op die plaats, welke men ook het eiland Saftingen noemt, vroeger een kerkhof was; het eiland is in het jaar 1532 door een hevigen vloed met bijna al zijne inwoners totaal vernield en overzand. Men zegt, dat dit eiland ten gevolge der afdamming der Schelde allengs geheel voor den dag zal komen. De duiker-verrichtingen op de Lutine bij Ter schelling, zullen volgens de Nordd. Allg. Zeit. den volgenden zomer weder een aanvang nemen onder toezicht van den Ainerikaanschen ingenieur Gowan, die zich reeds verdienstelijk heeft ge maakt door de bij Sebastopol gezonken Russische vloot boven water te brengen. Tot lid van Ged. Staten voor Noord-Holland is in de plaats van Jhr. Hoeufft van Velzen gekozen de heer Dr. E. C. Buchner met 29 stemmen. De heer Mr. H. J. Van Lennep verkreeg 25 stemmen. Bij H. M. de Koningin vond eergisterenavond eene soirée musicale plaats, waarop met mevrouw Madelaine Johnson Graever, hofpianiste van H. M de Koningin, zich liet hooren eene jeugdige dilet tante, mejufvrouw Nelly Bosch, uit Utrecht, élève van Leonard, op de viool. De piano-begeleiding was den heer Stortenbeker opgedragen. (D. v. Z-ll.) verzending, zoowel over Marseille als over Triest tien cents voor elke 40 wichtjes of voor elk ge deelte van 40 wichtjes. Het gemelde port bedraagt, echter twaalf en een halve cent per 40 wichtjes voor de gedrukte stuk ken en de monsters, die in de richting van Ne derland naar Indië, op den laaatsten of den voor- laatsten dag van het vertrek der post, ter ver zending worden aangeboden. Om tegen het verminderde port bovengemeld te worden verzonden, zullen de gedrukte stukken en de monsters moeten beantwoorden aan de voorwaarden, die daaromtrent door de ministers van financiën en van koloniën zijn vastgesteld. Het tarief der brieven naar W.-Indië is voor gefrankeerde brieven vijfenvijftig cents en voor ongefrankeerde brieven vijfenzeventig cents, en voor gedrukte stukken enz. tien cents voor elke 40 grammen of voor elk gedeelte van 40 grammen (onder voldoening aan de voorwaarden, daarvoor vastgesteld). De gewone audiëntie van den Min. van Kol. zal op Woensdag den 10d™ November niet plaats hebben. De officier van justitie te Rotterdam bericht, dat ter zake van de onwettige arrestatie van William Joseph Lamb, op 13 Juli jl. te Rotter dam voorgevallen, door de arrond.-rechtbank al daar rechtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon is verleend o. a. tegenJan Prokop, oud 47 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te Londen, alwaar hij in dienst is van den consul- generaal der Nederlanden; Morris Jr., handelaar, wonende in Engeland, vermoedelijk te Bristol, en Harold Brown, sollicitor (sollicitor-clark) wo- 1JCI1ÜC LoaaJOM. Opdat bij eene eventueele komst van die be klaagden hier te lande de rechter-commissaris in staat zij hen voor zich te ontbiedenten einde als gedaagden in persoon te worden gehoord, wordt aan een ieder, aan wien iets van hunne aankomst of hun verblijf in Nederland bekend is of bekend mocht worden, verzocht daarvan ten spoedigste mededeeling te doen aan den offi cier van justitie te Rotterdam. De minister van oorlog heeft, in het programma van examen tot toelating bij de Stafschool, zoo als dat bij aanschrijving van den 2S""n De cember des vorigen jaars is omschreven, eenige wijzigingen gebracht betrekkelijk het examen in de stel- en meetkunst, de natuurkunde, de nieuwe krijgsgeschiedenis, de aardrijkskunde, het teekenen en de wapenkennis. De minister van oorlog heeft voorts bepalingen vastgesteld ter uitvoering van artikel 10 van Zr. Ms. besluit van den 9dc" Juni 1S69, betrekke lijk de vijfde algemeene tienjarige volkstelling. Dit artikel luidt: Het departement van oorlog zorgt voor de invulling der inschrijvings-staten van alle personen, die op den la'°n December gehuisvest zijn in gebouwen, tot militaire einden gebruikt. Alle militairen, met name ook verlofgangers, niet in de genoemde gebouwen gehuisvest, wor den ingeschreven op de plaatsen waar zij zich bevinden, in de huisgezinnen waartoe zij behooren. Voortaan is art. 106 van het provisioneel regle ment van administratie bij de landmacht, waarin aan alléén reizende ouderofficieren en soldaten reisgeld wordt toegestaan, ook van toepassing op alleen reizende onderofficieren en soldaten, die, na zich zonder verlof uit hunne standplaatsen te hebben verwijderd, of na verlof te zijn achter gebleven, worden gearresteerd of zich vrijwillig in arrest begeven en naar de korpsen, waartoe zij behooren, worden teruggezonden. De Staats-Courant van heden bevat twee beslui ten van den 22,ton October 1869, houdende nadere regeling van het port der brieven enz. 1°. tusschen Nederland en Oost-Indië, en 2°. tusschen Neder land en de W.-I. Koloniën. Het tarief der brieven (van 15 wichtjes) naar O.-Indië zal thans zijn: a. Bij verzendig over Mar seille: voor gefrankeerde brieven zestig cents en voor ongefrankeerde brieven tachtig cents. b. Bij verzending over Triëst: voor gefrankeerde brieven vijfenvijftig cents en voor ongefrankeerde brieven vijfenzeventig cents. Het tarief der gedrukte stukken enz. is ;bij Z. M. fregat met stoomv. Admiraal Van Wassenaer, onder bevel van den kapit. t. z. F. R. Toe Water, is, blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, den 4dan dezer van Malta naar Alexandrië vertrokken. Aan boord bevond zich alles wel. Z. M. heeft benoemd: bij de dd. schutterij te 's-Hage tot maj. Mr. W. Hoijer, thans kapit. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer Mr. P. Mijer, Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, en aan den heer S. Van Deventer Jz., resid. van Soera- baya, tot het aannemen der onderscheidingstee kenen respectievelijk van grootkruis en komman- deur Utjr UI'UÜ van Uiustui, Iiun cz. ir Koning van Portugal geschonken. 's-Graveniiage, 6 November. Op den 5d0" dezer is te Scheveningen aangespoeld een blauw ge verfd scheepsnaambord, waarop met ingesneden gouden letters is te lezen: Deodata. Gisterennamiddag is alhier plotseling over leden de eerste luitenant-kwartiermeester van het korps Koninklijke Scherpschutters van's-Graien- hage, de heer Ph. De Meijer. Als industrieel onderscheidde hij zich steeds door zijn keurig en solied goud- en zilverwerk. Als zoodanig werd hij door den Koning-Groothertog met het ridder kruis der orde van de Eikenkroon begiftigd. Ge durende een aantal jaren maakte hij ijverig deel uit van het hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nederland, terwijl hij zich overal aansloot waar nuttige ondernemingen tot stand te bren gen waren. Hij had den ouderdom van ruim 55 jaren bereikt. Monster, 5 November. Zekere Tdie in deze buurt niet best wordt vertrouwd, en op wien het vermoeden rust van niet vreemd te zijn aan meer diefstallen, is andermaal met de justitie in aan raking. Ditmaal ontvreemdde hij op klaarlichten dag een koperen melkkan, die dicht aan den weg in een weide stond. De eigenaar, van het melken terugkomende, was wijs genoeg, onmiddellijk zelf een onderzoek in te stellen. Van voorbijgan gers vernomen hebbende, dat genoemde T. met een zak op den rug, den Haagweg op was, spande hij zijn paard voor een kar, en was zoo vrij Tdie reeds dicht bij Den Haag was, uit te noodigen den zak te openen, waaruit dan ook het vermiste voorwerp te voorschijn kwam. T kwam des avonds dood bedaard te huis; maar hem werd op het rechthuis logies aangewezen, en den volgenden morgen werd hij naar de Prin sengracht getransporteerd. Gouda, 6 Nov. De ontevredenheid over het be stuur van den Rijnspoorweg groeit bij de bevol king dezer plaats tot verontwaardiging aan. Men wordt genoodzaakt gedurende 5 minuten door nat zand te waden, dat op sommige plaat sen twee voet hoog ligt, terwijl vlak daar naast eene goede, deels bestrate weg bestaat, die ook de eigendom van de spoorwegmaatschappij is maar dien men afgesloten heeft. In bijzondere kringen wordt er van gesproken, den raad per adres te verzoeken geen penning daaraan ten koste te leggen. In andere was men van plan te collecteeren en het bijeengekomen bedrag de administratie aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1