N°. 2989. Zaterdag A°. 1869. 6 November. LËIDSCH MGBMl PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DHR ADVERTENTIES. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 5 November. Eene talrijke en aanzienlijke menigte vereenigde zich Woensdag-avond in de zaal Deli- gentia te 's Gravenhage tot het houden der meeting nopens het drinkwater, waartoe de uitnoodiging van een dertigtal der invloedrijkste ingezetenen was uitgegaan. De heer Mr. W. Wintgens leidde de bij eenkomst in met in korte trekken het gewichtige doel van dit bijeenzijn te schetsen en dankte de aan wezigen voor de trouwe opkomst die van groote belangstelling getuigde. Na volgde eene discussie die tot resultaat had, dat de aanwezigen zich met de hier na te mel den resolutie vereenigden Hier ter stede (is geen goed drinkwater en op dit oogenblik is niet aan deze behoefte voldaan. Daarop werden de middelen of het middel be sproken om aan deze bestaande kwaal tege moet te komen. Hierbij kwamen in aanmerking de Northomb's weiboringen, de duinwaterleiding en eene waterleiding uit de Maas. De uitslag dezer beraadslaging werd nederge- legd in eene resolutie van dezen inhoud„De vergadering erkennende het nut van het boren van Northomb's pijpwellen in zoover zij goed drink water opleveren, is van meening dat in de be hoefte aan goed en voldoend drinkwater op de meest afdoende wijze zal worden voldaan door het daarstellen van eene duinwaterleiding." Zij werd met eene groote meerderheid aangeno men. Het denkbeeld van een der aanwezigen om nu te beraadslagen over de wijze waarop eene duinwaterleiding zal worden verkregen, door par ticulieren ondernemingsgeest of door exploitatie van gemeentewege, vond geen ingang. Ten slotte nam de vergadering het besluit om de resolutiën te formuleeren in een adres en dit op verschillende plaatsen ter teekening te leggen alvorens het den gemeenteraad aan te bieden. Nadat de vergadering hooglijk instemde met den dank van een der aanwezigen aan het co mité en den voorzitter voor de uitstekende lei ding der meeting, ging zij uiteen. Over den Maandag j 1. te Groningen overleden hoogleeraar I. Van Deen zegt de Gron. Ct. het volgende: „In het jaar 1804. te Burgsteinfort uit Israëlie- tische ouders geboren, genoot hij zijne opvoeding ■grootendeels te Kopenhagen. De betrekkingen van zijne familie tot Nederland gaven hem aanleiding om, na het verkrijgen van de bevoegdheid tot het uitoefenen der geneeskunst in Denemarken, zich naar Leiden te begeven en ook voor Neder land hetzelfde recht te verwerven. Door de ver dediging van een proefschrift de differentia el nexu inter nervos vilae animalis et vitae organicae verkreeg hij in 1834 le Leiden den graad van doctor in de geneeskunde. „Reeds vóór dien tijd was Van Deen gedurende de cholera-epidemie van 1833 als geneesheer werk zaam geweest te Dalfsen en te Roelofsarendsveen. De goede naam, dien hij daar verwierf, volgde hem naar Zwolle, waar hij zich in 1S34 als arts vestigde en alras het vertrouwen en de achting zijner stadgenooten verkreeg. Voor het heil van de lijdende mensehheid werkzaam te zijn bleef steeds zijn wensch; ook toen hij tot het profes soraat te Groningeu, aanvankelijk (18511857) als buitengewoon hoogleerlaar, bevorderd was. Hoofdzakelijk wijdde hij zich echter aan de phy- siologie, het vak zijner keuze, hetwelk hij van het begin van zijne wetenschappelijke loopbaan af tot aan zijn dood toe met geluk en onverdro ten ijver heeft beoefend. Daarvan gaven vele uit muntende opstellen in tijdschriften en enkele losse stukken in het Nederlandsch of Hoogduitsch geschreven getuigenis. „Hoezeer hij de pogingen waardeerde om de resultaten der wetenschap in een voor het alge meen vatbaren vorm te gieten en soms ook voor een gemengd gehoor enkele populaire voordrach ten hield, was echter de richling zijner studie zuiver wetenschappelijk en trachtte hij door zijne onderzoekingen het veld der kennis uit te breiden. Door zijne bemoeiingen verrees te Groningen een physiologisch laboratorium, voorzien van eene kostbare en met zorg bijeengebrachte verzame ling van instrumenten en andere hulpmiddelen voor het physiologisch onderzoek. Mocht hij zelf zich ook slechts kort in deze nieuwe inrichting verheugen, toch zal zijne stichting voor onze hoo°- geschool van blijvend voordeel wezen, omdat hij daardoor voor zijne opvolgers de mogelijkheid heeft doen geboren worden, om de physiologie naar de eischen van den tegeuwoordigen tijd te beoefenen. „Van Deen onderscheidde zich door groot ge loof in de macht der wetenschap zoowel op the rapeutisch en sanitair als op physiologisch ter rein. Met belangstelling nam hij van elke ont dekking in zijn vak kennis. Grondige weten schappelijke studie hield hij ook voor de praktijk onmisbaar. Deze overtuiging trachtte hij bij zijne leerlingen aan te kweeken en steeds hield hij hun voor, dat zelfstandig onderzoek van de men- schelijke natuur noodig is, zoowel om de weten schap vooruit te brengen, als om haar tot het heil der mensehheid toe te passen. „Ook als burger verliest onze stad veel aan Van Deen. Steeds was hij bereid om goede in richtingen met raad en daad te ondersteunen en die vrijzinnige beginselen, die hij terecht als den roem van zijn tweede vaderland beschouwde, voor te staan en te verdedigen." De directie van den Lcidschen Schouwburg was in den laatsten tijd waarlijk niet gelukkig in haar streven, om ons afwisseling te verschaf fen. Behalve de voorstelling door het gezelschap van den Rotterdamschen schouwburg, hadden zoowel de opera als de voorstellingen van het tooneelgezelschap van den heer Valois een demi succes. 't Is ons daarom dubbel aangenaam op eene voorstelling te mogen wijzen, van welker succes we ons bij voorbaat reeds overtuigd hou den. Maandag avond zal het Vlaamsch Tooneel gezelschap van Antwerpen, onder directie van den heer Eloy Lemaire, hier optreden met De Bastaard van Touroude, een jong schrijver, wiens eerste tooneelproduct, zeker niet van gebreken vrij, in het Oiéon te Parijs veel succes heeft ge had en door het Vlaamsch tooneelgezelschap, maar vooral door Mej. BecrJmaiu, uitstekend wordt weergegeven. Voor dien avond is als nastukje het geestige Een vrouw die drinkt aangekondigd. We verwachten dan ook een eivolle zaal; voor noemd gezelschap, maar vooral Mej. Becrsmans, heeft hier steeds te veel sympathie gevonden, en te aangename herinneringen achtergelaten, dan dat die verwachting eene andere zou mogen of kunnen zijn. Waar de min of meer talrijke opkomst van het publiek de maatstaf is, waarnaar de directie van den Schouwburg zich bij het engageeren van tooneelgezelschappen moet regelen, hopen we, dat de opkomst talrijk zij, ook om den willedier directie, nu ze ons in de gelegenheid stelt iets goeds te zien. Indachtig aan het oude maar steeds ware goede wijn behoeft geen krans", hebben we in den laatsten tijd niet gesproken over de kunst-ten toonstelling van Glas-Pliotographiën, in het Nuts-gebouw. We wenschen zulks thans even min te doen, maar er slechts op te wijzen, dat die tentoonstelling definitief op Woensdag a. s. gesloten wordt. Voor hun vertrek hebben de hh. Foerster en Engelmann begrepen, dat het, in onze dagen, waar zóóveel voor den werkman wordt gedaan, eenigermate plicht was, ook den werkenden stand in de gelegenheid te stellen, hunne tentoonstelling te gaan bezichtigen en hebben daarom den entrée-prijs voor Zondag a. s. op 25 cents gesteld. Al die haar bezochten weten dat ze naast veel schoons, ook veel leer zaams aanbiedt. We juichen daarom dien maat regel van harte toe en hopen dat genoemde heeren dien met een talrijk bezoek bekroond zullen zien. nieuwe commissaris des Konings ijverig en krachtig medewerkt. (Utr. D.) Te Londen stond dezer dagen iemand terecht wegens inbraak in eene „Hollandsche boterfa- briek". Uit het getuigenverhoor bleek, dat er in die fabriek vet gesmolten werd, dat gewreven en bewerkt naar Holland verzonden, daar met boter vermengd, en dan weder naar Engeland uitgevoerd werd waar dat afschuwelijk mengsel als zuivere boter verkocht wordt. De getuige verklaarde op eene nadere vraag des rechters, dat iemand die wezenlijke, onvervalschte boter begeerde, die onmiddellijk van een vertrouwden boer moest laten komen. Bij de regeering, althans in den Haag, is bericht gekomen dat de 3 Engelsche geleerden, die door de Koningin van Engeland zijn verzocht om voor hare rekening eene beschrijving op te maken van alle Hunnebedden over den geheelen aard bodem, dezen zomer en herfst te lang in Duitsch- land en Denemarken zijn opgehouden, zoodat zij hun bezoek teT opname der Huunebedden in Drenthe, Friesland, Groningen en Overijsel hebben moeten uitstellen tot den zomer van 1S70. Bij dit aanstaand bezoek verheugt uien zich zeer over de krachtige pogingen, die thans in Drenttie worden aangewend om die merkwaardige en alleroudste gedenkteekenen van ons vaderland voor vernietiging te bewaren, waartoe vooral de Hedenmorgen omstreeks 9 uren is eene koe uit den veetrein gesprongen en op hol gegaan den singel langs naar de Morsch poort. Daar is zij het Galgewater overgezwommen alwaar zij op een erf terecht kwam en dadelijk is afgemaakt. Gelukkig zijn er geen ongelukken te betreuren. De laatste stormen hebben zóóveel rampen op de Noordzee veroorzaakt, dat onlangs de Har- wichboot van Rotterdam haar reis niet geregeld kon voortzetten, maar telkens verplicht was te stoppen en achteruit te werken, om aanraking met de verschillende wrakken te voorkomen. Boskoop, 3 November. De Raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van den 26st6° October 11. besloten, niet te berusten in de afwijzende beschikking, ontvangen van den heer minister van financiën, op zijn adres waarbij gevraagd werd uitbreiding te geven aan de tegenwoordige administratie van de brievenposterij alhier. De Raad heeft eene commissie van drie leden uit zijn midden benoemd, die zich persoonlijk tot den heer minister zal wenden, ten einde de be zwaren uiteen te zetten, waartoe het onvoldoende postverkeer aanleiding geeft en aan te dringen om alsnog een gunstige beschikking op 's Raads advies te willen nemen. Rotterdam, 4 Nov. Hedenmiddag te halfdrie is een tjalkschip, geladen met heesters en ge wassen, door den wind omgeslagen tusschen Bolnes en Kralingen. Aangaande de equipage van het schip is nog niets met zekerheid te melden. Enkhuizkn, 3 Nov. Voor zoover bekend is heb ben de haringreederijen te dezer stede tot heden wegens de laatste stormen geen verlies van schepen of bemanning te betreuren; maar wel zijn er twee buizen binnentijds lek, met schade en slechte vangst voor de tweede reis binnenge komen. Het zijn De Eerste, schipper De Vries, die circa 9 last, en de Willem Beukelszoon, stuur man R. Zalm, die slechts ruim 40 ton haring aanbracht. Utrecht, 4 Nov. Gisterenmorgen te 11 uren is in de Kerksteeg alhier door de rechterlijke auto riteit een huisgezin uit zijne woning verwijderd. De vrouw (de man is fabriekarbeider) nadien tijd alles in het werk gesteld hebbende, om een onderkomen te vinden, is hierin niet mogen sla gen; dit heeft ten gevolge gehad, dat het gezin, waaronder zich vier zeer jonge kinderen, waar van het jongste een half en het oudste zes jaren telt, den geheelen nacht in dit gure en storm achtige weer in de open lucht onder een tafel en een paar planken heeft moeten doorbrengen, waaronder zij zich tot heden nog bevinden, tot nog toe geen vooruitzicht hebbende, om aan een woning te geraken. Wij vragen: is er geen autoriteit, die aan zulke menschen althans voorloopig een onderkomen moet bezorgen? (Utr. Dbl.) Arnhem, 4 November. Gisterenavond te elf uren hoorde een heer, die langs den Buitensingel huis waarts keerde, een plomp in het water. Er scheen een persoon in de gracht te zijn gevallen, maar de duisternis belette hem zich daarvan te over tuigen, terwijl het hooge hek, hetwelk de infir merie omringt, hem niet toeliet zioh naar de plaats te begeven waar de drenkeling zich be vond. Hij maakte een heerenknecht, dien hij ont moette, opmerkzaam, maar deze was van oor deel, dat hij „als particulier" niets aan de zaak behoefde te doen. Was de drenkeling een dron ken man en had men hem er uitgehaald, dan liep men kans dat hij een eind verder weer in het water zou vallen kortom, hij als „als par ticulier" kon er niets aan doen. Intusschen was de agent, van politie Ledekerke, die den plomp in het water eveneens gehoord had, toegeschoten. Deze had dien avond reeds lang een paar be schonken soldaten in het oog gehad en meende dat een van beiden wel de drenkeling zou zijn. De heer en hij brachten dus de schel der infir merie in beweging en riepen zoo luid mogelijk, maar in deze instelling heerschte op dat oogen blik de meest ongewenschte rust. De agent klom nu met behulp van den voorbijganger over het hooge hek, waarbij zijne kleederen zeer gescheurd werden en begaf zich naar de plek waar de man moest liggen. Middelerwijl verscheen op het terrein een be schonken militair, de vermoedelijke kameraad van den drenkeling. Op de mededeeling van den heer, dat zijn makker in 't water lag, legde de soldaat onder minder plechtigen dan wel luiden eed de zielroerende verklaring af, dat hij nooit een kameraad op de wereld bezeten had. De heerenknecht had zich ondershands, „als particulier", verwijderd. Maar nu verscheen, op het aanhoudend schellen, een suppoost van de infirmerie, die vroeg, wat al dat leven te betee- kenen had. Toen hij dit vernomen had, scheen hij van meening, dat zijne roeping zich tot zieke soldaten bepaalde, en beschonkenen niet onder die categorie waren te rangschikken. Hij opende evenwel het hek, en na verloop van eenigen tijd werd de drenkeling, die intusschen door den agent gegrepen was, op het droge gebracht en met veel moeite naar de kazerne getransporteerd, niettegenstaande hij er meer prijs op stelde nog een poos lang de vrije buitenlucht te genieten. Het fraaiste van dit voorval zou nog zijn, zoo de agent voor eigen rekening de schade aan zijne kleederen moest herstellen. Wij hopen, dat eene andere belooning hem voor zijne moeite en waak zaamheid zal wachten. Had hij eveneens „als particulier" gehandeld, waarschijnlijk zou de politie een gescheurd uniform meer, maar het vaderland een verdediger minder tellen. (Arnh. Ct.) Groningen, 3 November. Alhier is opgericht een anti-vesling-verbond, hetwelk zich ten doel stelt om door alle gepaste middelen pogingen aan te wenden, die kunnen leiden tot de slechting der vestingwerken dezer stad. De gunstige uitslag, waarmede de pogingen van het antidagbladze- gel-verbond bekroond zijn, heeft tot de oprichting van dit verbond doen besluiten. Makkinga, 4 Nov. Sedert de invoering van gratis onderwijs in deze gemeente (Ooststellingwerf), is het schoolgaan aanzienlijk vermeerderd, 't Getal leerlingen, dat thans getrouwer dan vroeger op komt, bedraagt in verhouding der bevolking meer dan 15 °/0. Middelburg, 3 Nov. De najaarszitting der pro vinciale staten van Zeeland is gisterenavond door den commissaris des Konings geopend. Een groot aantal ingekomen stukken en voorstellen is naar de afdeelingen verzonden, waaronder een voorstel van den heer Verhagen, tot het brengen van een post op de begrooting van f 1000, ter tegemoetkoming aan gemeentebesturen in de kosten voor het ge ven van herhalingsonderwijs, alsmede voor het aanleggen van schoolbibliotheken, daarmede in verband staande. Nadat de vergadering zich in afdeelingen had gesplist, is de openbare zitting tot Donderdag a. s. verdaagd en hebbende leden zich in de afdeelingen begeven, tot het benoe men van voorzitters en ondervoorzitters. Gemengde Berichten. Hoever geduld en liefhebberij liet brengen kunnen zien wij aan een aap, die voor korten tijd aan den Zoülogischen Tuin van Londen ten geschenke gegeven is. Deze aap, die den naam Jenny ontvangen heeft, is 9 jaar oud en van zijn derde jaar af op een schip geweest. Hij heeft onder anderen ook den tocht naar Abessinië ge maakt. Zijne grootte is twee voet vier duim, ter wijl de uitdrukking van het gezicht, in plaats van wild te zijn, zeer zacht is. Deze aap loopt met eene bijzondere gemakkelijkheid op zijne beide achterste pooten en draagt daarbij liefst lichte voorwerpen. Eene hen, eene echte scheepshen, bijna geheel van veeren ontbloot, is zijri gelief koosde speelnoot. Beide zijn in hetzelfde hok op gesloten. Vaak neemt hij de hen op zijn arm evenals eene moeder een kind, en de hen schijnt zeer gaarne op zijn arm te willen zijn. Geeft men hem een flesck met sodawater zoo ontkurkt

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1