N°. 2985. Dinsdag A°. 1869. 2 November. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COTJïfc A.NT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post...,.-3.85. Afzonderlijke Nommersn 9.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVERTENTIEN. Voor iederen regelf 0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 1 November. In het voorloopig verslag over het hoofdstak van Justitie worden eenige aanmerkin gen gemaakt over de sommen aangevraagd voor den bouw van gevangenissen. Ten eerste wordt de vraag gedaan of het raad zaam is, om zoolang in ons land de quaestie nog niet is uitgemaakt welk stelsel van gevan genissen zal ingevoerd worden, steeds nieuwe cellulaire gevangenissen te bouwen. Wat zoo bijv. het Iersche gevangenisstelsel werd ingevoerd? Deze vraag kan, dunkt ons, gemakkelijk beant woord worden: zelfs in dat geval toch zouden cellulaire gevangenissen noodig zijn: en het is niet waarschijnlijk dat men hier te lande eenig gevangenisstelsel zal invoeren waarvan het cellu laire stelsel niet althans een deel zal uitmaken. Maar des te meer reden bestaat er, om met kracht zich te verzetten tegen eene andere uit gaaf, ook in het V. V. besproken: de eerste kos ten voor de overbrenging van de gevangenis van Leeuwarden naar Medenblik. Want is het zeker dat het cellulaire stelsel een deel van het een maal aan te nemen gevangenisstelsel in Neder land zal uitmaken, even zeker is het, dat een gemeenschappelijke gevangenis als die te Leeuw arden nooit in dit stelsel zal opgenomen wordeD. Zijn de gevoelens ook zeer verdeeld, dit staat bij allen vast, dat gemeenschappelijke opsluiting het beste middel is, 0111 de misdadigers allen tot het laagste peil te doen afdalen. Wanneer.men dus mocht besluiten en moge het spoedig zijn! 0111 het tuchthuis te Leeuwar den af te breken, dat men dan tevens breke met het lang verouderde stelsel, waarop het is gebouwd, dat men dan eene keuze doe over het gevange nisstelsel, dat men zal invoeren Twee schoone beloften zijn door het dagelijksch bestuur aan den gemeenteraad gedaan Ten eerste dat binnenkort de quaestie van het nieuw rioolstelsel, de waterverschingen duinwater leiding in behandeling zal gebracht worden; en ten tweede dat vóór 1 Mei a. s. eene opgave van de werken die jaarlijks aanbesteed zullen worden aan den gemeenteraad ter goedkeuring zal Inge diend worden, waarbij als beginsel zal aange nomen worden, dat alleen in eigen onderhoud die werken zullen verblijven, welke hier vatbaar zijn voor aanbesteding. Wij verheugen ons van harte over die toezeg ging. Het jaar 1870 zal alzoo voor Leiden zegen rijk worden. Een woord van dank zeggen wij ten slotte aan hem, die onze klacht over het sectie-verslag in den Raad gebracht, en daarover een beslissing uitgelokt heeft. Wij ontvingen heden een overdruk van de zoo belangrijke artikelen over Koloniale Politiek, met name over de agrarische wet en de suikerwet, die dezen zomer in het Vaderland hebben gestaan. Velen zal het voorzeker welkom zijn, om al die doorwerkte artikelen, thans in den meer handigen vorm van een brochure uitgegeven, nog eens te kunnen herlezen. Dezer dagen deed in de dagbladen een bericht de ronde, dat alle grenzen van waarschijnlijkheid overschreed. Het gold een jongmensch, die niet krankzinnig was en toch in een krankzinnigen gesticht was opgesloten, waar zijn broeder hem vond en waaruit deze hem verloste. Bij onze wet geving op krankzinnigen-verpleging kost het, zoo als men weet, veel moeite om een van die on- gelukkigen in een gesticht te doen opnemen; en oin een niet-krankzinnige op te sluiten zou men aan eene samenspanning van rechterlijke ambte naren, verscheidene geneeskundigen en bloedver wanten moeten gelooven. Het bericht wordt dan nu ook reeds in zooverre tegengesproken, dat de heer Van Andel, eerste geneesheer in het gesticht te Zutfen, welke instelling niet onduidelijk werd aangewezen, in de Zutf. Ct. schrijft: „Ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkin gen uit een bericht in de Pr. Gr. Ct., overgeno men in het DM. v. Z.-H. en 's-Gr., dd. 22 October 11., betrekkelijk een jongeling, die, zonder krank zinnig te zijn, in het krankzinnigengesticht te Z. zou verpleegd worden, verklaart de ondergetee- kende, ook namens den heer officier van justitie hij de arrondissements-rechtbank te Zutfen, dat hem van een dergelijk geval niets bekend is." (Arnh. Ct.) Opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten, over de maand September 1869. GRMKENTBN. - r> •5 eO 00 O rH Overleden op den leeftijd vaD: Overleden ten gevolge van: Amsterdam Arnhem. Dordrecht 's-Gravenhage Groningen Haarlem 's-Hertogenbo-cli Leeuwarden Leiden Maastricht. Rotterdam. Utrecht 271764 31792 24378 90058 37634 30916 25038 25048 39294 28679 118837 60999 775 87 79 301 132 94 70 71 130 75 385 170 40 16 19 N 'la (Overgedrukt uit het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde. Jaargang 1869.) AANMERKINGEN. a. 4 verdr.; 1 verbranding; 2 zelfm. b. verdr. c. verdr. d. 3 verdr. e. beiden verdr. Aan het rapport der finantieele commissie aan den gemeenteraad van Delft, betreffende hetcre- eeren eener nieuwe belasting van ƒ30,000 ter vervanging van den accijns op het gemaal, die met 1°. Januari 1870 wordt afgeschaft, ontleenen wij het volgende: De commissie stelt voor eene belasting te hef fen op de vermoedelijke vertering, en in het bij gevoegd plan van zoodanige belasting zijn de be lastingschuldigen verdeeld in 10 klassen, naar hun uiterlijken staat, voornamelijk op te maken uit hunne woning, meubileering, bediening en ge bruik van paarden van weelde, waarbij hoofd zakelijk tot punt van. uilgang is genomen het geen in de hoofdsom van de rijks-belasting op het personeel betaald wordt. De klassen van betaling zijn als volgtls,° klasse ƒ5, 2d® kl. S, 3d® kl. 13, 4d® kl. ƒ20, 5d° kl. ƒ30, 6d« kl. ƒ12, 7d® kl. ƒ56, 8«« kl. ƒ75, 9d® kl. ƒ95, 10d» kl. ƒ120. Om tot eene berekening te komen, waarnaar, zoo goed mogelijk, die verteringsbelasting kan worden geregeld, zijn de belastingschuldigen ver deeld in verschillende klassen, naar gelang van hetgeen door hen in de hoofdsom der rijksbelas ting op het personeel wordt betaald en wel als volgt 1® kl., zij die daarin zijn aangesl. van 2® 3" 5» T-f 10 15 25-„ 40-„ 60-„ 85 10 15 25 40 60 ff 85 ff 115 10» 115 150 150 190 190 en hoog. maatstaf kan terwijl aan belasting naar dien worden opgebracht ongeveer 80,500. Meerderjarige ingezetenen, eigen middel van bestaan hebbende, doch die geen afzonderlijke panden bewonen maar bij anderen inwonen, worden in vijf klassen verdeeld, en wel als volgt: 1"° klasse ad 5, 2d» kl. 8, 3d® kl. 12, 4d" kl. 16, 5d« kl. 20. In de eerste klasse zullen worden geplaatst zij, die wonen in panden, waarvan de hoofdbewoner in een van de twee eerste klassen der verterings belasting is aangeslagen; in de 2", waarvan de hoofdbewoner in de 3» of 1", 3®, 5", ff 4®, 6° of 7®, ff 5®, een van de volgende klassen is aangeslagen. De Dordrechtschc Courant deelt mede dat mejuf- vrouw Wilheltnina Gips, teruggekeerd van me vrouw Viardot Garcia te Baden, die aan hare muzikale opvoeding de laatste hand heeft gelegd, voornemens is gedurende dit seizoen op de con certen in ons land op te treden, en daartoe reeds op het eerste Parkconcert te Amsterdam, hetwelk in liet begin van November a. s. zal plaats hebben, is geëngageerd. Deze onderscheiding, die alleen zangeressen van naam te beurt valt, ver sterkt de D. Cl. in hare vroeger geuite meening, dat deze begaafde cantatrice haar geboortestad tot eer zal verstrekken De heer M. F. H. W. Van Scherft', oud-gevol machtigd minister van den Koning der Neder landen en van den Groothertog van Luxemburg bij den Duitschen Bond, is overleden. Heden is op de openbare school N®. 2 voor onvermogenden alhier, een recht schoon feest gevierd. De algemeen geachte hoofdonderwijzer dier school, de WelEd. lieer J. P. Lancel, vierde zijn vijfentwintig-jarig jubilé. Uit de onderwijzers had zich een Commissie gevormd, die reeds gisterenavond namens het onderwijzend personeel dezer gemeente den ju bilaris een prachtig cadeau aanbood en die door bijdragen van de leden van het dagelijksch be stuur, sommige leden van den gemeenteraad en andere bekende vrienden van het onderwijs, in staat gesteld werd ook voor de kinderen der school dezen dag tot een waren feestdag te maken. De school was door de zorg van den gemeente architect met vlaggen en bloemen versierd en in 't midden stond een stellage, waarop de heer Bamberg eenige zijner goocheltoeren zou ver richten. Nadat de kinderen hedenmorgen te 10 uren in de school waren gekomen, werd de lieer Lancel door twee leden der commissie van zijne woning afgehaald en eveneens de school binnen geleid, en zoodra hij daar binnentrad hieven de grootste leerlingen een welkomstlied aan. Daarop sprak de president van de feestcom missie, de heer Van Dijk, een hartelijk woord tot de kinderen en smeekte in hunnen naam 's Hemels zegen over den jubilaris af. Vervolgens overhandigde een der meisjes-leer lingen den geliefden onderwijzer met een kort maar lief woord een geschenk van de leerlingen der twee hoogste klassen, bestaande uit een porte- uianteau. Daarna hield de heer Bamberg de kinderen een geruiinen tijd bezig op eene wijze zooals al leen hij dat kan. Toen weer gezang, weer eene voorstelling van Bamberg, en dat alles nog eens en nog eens weer; terwijl de kleinen onthaald werden op brood en koek en chocolade Wie begrijpt niet dat liet jonge volkje somwijlen zijne vreugde lucht gaf in een daverend hoezee Tegen drie uren verliet het jonge volkje de school, nog met een krenten bol en St.-Nicolaas beladen, en keerde in de vroo- lijkste stemming huiswaarts. Onder de vele belangstellenden, die door hunne tegenwoordigheid de feestelijkheid opluisterden, zag men ook deleden van het dagelijksch bestuur. Een woord van dank aan die allen die het hunne hebben bijgedragen om den heer Lancel op die wijze een feestdag te schenken, is hier zeker niet misplaatst. Namens de onderwijzers wordt den jubilaris hedenavond een feest aangeboden in de Stads- Gehoorzaal. Morgen deelen wij ook van die feest viering iets mee. Gisterenavond omstreeks 8 uren is een be gin van brand ontstaan in het achtergedeelte van de woning bewoond door Verhoeven, Mr. kleeder maker en winkelier aan de Haarlemmerstraat alhier. Door spoedig toegebrachte hulp heeft men den brand in het begin onderdrukt. Naar men verneemt, zou hij ontstaan zijn door het omval len van een brandende kachel. Delft, 30 October. De vrienden van wijlen Dr. G. Simons, die voor eenigen tijd een gedenksteen op zijn graf plaatsten, hebben ook eene buste van hem doen vervaardigen. Dit werk, opgedra gen aan den heer Lacomblé, is tot hun volkomen genoegen uitgevoerd. De buste is den beeldhou wer van den Faam op 't Loo en de Genius op Tollens' graf te Rijswijk waardig. De heer La comblé heeft deze buste gedurende de volgende week ter bezichtiging gesteld in zijn atelier. Tiel, 30 October. Aan den gemeenteraad alhier is een voorstel van B. en W. ingediend tot het oprichten van een hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus. Zwolle, 29 October. Het vervoer van paarden voor de Noord-Hollandsche slachterijen neemt hier in groote mate toehedenochtend zijn per stoomboot naar Amsterdam 30 a 40 stuks ver zonden. Vroeger had de verzending in den re gel per zeilschip plaats, maar daar het geble ken is, dat die manier van vervoeren minder wenschelijk is, omdat de paarden zeer daaron der lijden, getroost men zich thans de hoogere stoombootvracht. Groningen, 29 October. In eeiio zeer talrijk bezochte vergadering van de leden der Sociëteit de Harmonie, is hedenavond besloten tot de ver bouwing der sociëteitslokalen over te gaan, en wel zoodanig, dat daaraan verbonden worden een schouwburglokaal en een groote concertzaal. Daarvoor is noodig een kapitaal van 100,960, hetwelk zal worden bijeengebracht door eene leening, verdeeld in 10,000 aandeelen, elk van 10, met jaarlijksche aflossing door uitloting en toekenning van prijzen, waarvan de hoogste be draagt de som van 1500. Tot secretaris van den academischen senaat is voor het academiejaar van 1869 tot 1870 door HH. curatoren benoemd Mr. G. Diephuis, hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Maastricht, 28 October. Met algemeene stem men is, in de raadsvergadering van hedenna- middag, door den gemeenteraad besloten, zich in hooger beroep bij den koning te verzetten tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Lim burg, waarbij deze ambtshalve op de .gemeente- begrooting van dit jaar hebben doen brengen eene som van 7400, bestemd voor de invoering der schutterijwet alhier. Naar men weet, is onze gemeenteraad van ge voelen, dat het hier niet geldt eene eerste oprich ting, maar eene continuatie van de schutterij, die in 1828 alhier in haar geheel is opgericht, doch in 1830 is geschorst geworden; en het is over dit, door het gemeentebestuur opgeworpen ge schilpunt, dat thans spoedig op advies van den Raad van State door den Koning een beslissend oordeel zal worden uitgesproken. Gemengde Berichten. De universiteit van Weenen heeft een verlies geleden door het afsterven van M. R. Heur, pro fessor in de zoölogie. De regeering van Potsdam heeft onlangs be kend gemaakt, dat de ervaring de onderstelling der geleerden heeft bevestigd en de gewone ber beris berberis vulgaris door het overbren gen van den roest in het koren, als schadelijk voor den landbouw moet worden beschouwd. Zij verbiedt daarom het planten of kweeken van de berberis, in haar district, binnen 7 nieters afstand van de grenzen van een aan een ander toebe hoorenden akker of tuin. In het dorp Marveil (Pas de Galais) heeft men een belangrijke oudheidkundige vondst gedaan. Benevens een menigte geraamten, heeft men een grooten voorraad van antieke wapenen ge vonden, alslansen, spieseu, bijlen, zwaarden en

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1