't welk een jaarlijksche rente van 15,000 franken opbrengt, bestemd tot toekenning, om de 2 jaren, van een prijs van 10,000 fr., elk aan het beste werk, 't welk gedurende dat tijdsverloop op het gebied der natuurkunde, op dat der physiologie en op dat der chemie het licht heeft gezien, on verschillig of het door een Franschman dan wel door een buitenlander is geschreven. Te Freiburg, in Baden, is een vergadering ge houden van den Katholieken adel om de statuten na te gaan, die uit Rome zijn ingekomen over de herstelling van de oude Maltezer orde. Deze orde, waarvan het hoofdbestuur vroeger geves tigd was te Heistersheim bij Freiburg, is in 1805 opgeheven, en de eigendommen zijn gevoegd bij de domeingoederen van Baden; onlangs is het plan opgerezen de orde te herstellen, niet alleen in Baden maar in geheel Zuid Duitschlandde leden moeten belmoren tot den adelstandde gelofte van armoede en den ongehuwden staat is afgeschaft, en daarvoor in de plaats gesteld onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan den Paus met de gelofte de uitspraken en rechten van den Heiligen Stoel ten allen tijde te verdedigen. Aan het hoofd van de orde staat een cardinaal, naar wiens bevelen de leden zich onvoorwaardelijk hebben te gedragen. De kleeding van de nieuwe Jlaltezer-ridders bestaat in een roode uniform met gouden epauletten, een degen en het Malte- zer-kruis. Elk nieuw lid betaalt voor deze onder scheiding 500 in de Pauselijke schatkist. BUITENLAWD. Spaqje. De quaestie der candidatuur voor de kroon blijft nog onopgelost. Gedeeltelijke vergaderingen der afgevaardigden worden steeds gehouden, en daarin wordt de groote bijeenkomst der leden van de meerderheid, welke nog uitgesteld is, voorbereid. In de Cortes is de wet op de spoorwegen tot aan artikel 16 aangenomen. De commissie van rapporteurs heeft voorgesteld de artikelen 17, 18 en 19 niet aan te nemen, maar gewijzigde voor stellen daaromtrent af te wachten. Maarschalk Prim heeft een redevoering gehou den ten gunste van een wet, bevelende de uitbe taling der achterstallige soldijen aan de officieren, die tijdens den liberalen opstand in Januari 1866, en den aanvang der revolutie in Augustus 1867 zich bij de opstandelingen gevoegd hebben of gedwongen zijn geweest het land te ruimen. Deze wet is met 87 tegen 14 stemmen doorge gaan. Er gaat een gerucht, dat, als de konings- quaestie in de Cortes aan de orde komt, de re- publikeinsche afgevaardigden aan de discussie zullen komen deelnemen. In een particuliere bijeenkomst van de unio nistische leden der Cortes, hebben allen op twee na tegen den hertog van Genua als candidaat voor den troon gestemd. De hertog van Alba en acht andere minder bekende unionisten hebben verklaard, dat, zoo de pogingen der regeering om een meerderjarig vorst te vinden mislukten, en eindelijk de keus stond tusschen de republiek en den hertog van Genua, zij dan, doch ook niet eerder, aan deze hunne stem zouden geven. De drie unionistische ministers Topete, Silvela en Ardanaz, de heeren Rios Rosas, Cameron, Collantes, San-Cruz, Vega, Armijo, Cenosas, Azala, Saldverria en vele andere aanwezige staatslieden hebben geprotesteerd tegen de voort during van het provisioneel gouvernement. De radicale partij uit de Cortes heeft zich met de progressisten ten gunste van den hertog van Genua verklaard. Men verzekert dat de minister Topete en de beide aDdere unionistische ministers zullen af treden, zoo de Cortes den hertog van Genua tot koning kiezen. De verkiezing van den hertog van Genua is waarschijnlijk. Hij zou vóór zijn verkiezing meer derjarig verklaard worden, en het regentschap zou terstond worden opgeheven. De verdeeling der Cortes is aldus: De union- liberale, of unionisten tellen 60 a 70, de andere partij, samengesteld uit de progressisten en de democraten, telt 180 a 140 leden. Waarschijnlijk zal over troon candidaten inde Cortes alleen gestemd en niet beraadslaagd worden Duitschland. De nieuwe Minister van Financiën in Pruisen, de heer Camphausen, behoort tot de gematigd liberale partij van het Heerenhuis. Hij moet zijn benoeming vooral te dauken hebben aan den per soonlijken invloed van graaf Von Bismarck; het gerucht wilde zelfs, dat deze van Varzin naar Berlijn was overgekomen om zijn candidaat aan te bevelendit laatste wordt tegengesproken en schijnt toch geloof te vinden. Uit officieele opgaven blijkt, dat de bevol king van Berlijn gedurende het derde trimester op buitengewone wijze is toegenomen. Er hebben zich gedurende die drie maanden ruim 7000 zelfstandige personen in de stad gevestigd, die voor een groot gedeelte vrouw en kinderen hebben. Oostenrijh-Hongaarache Monarchie. Keizer Frans Joseph wordt op zijn Oostersche reis vergezeld door graaf v. Beust, graaf Taaffe en den heer von Plener, van het Oostenrijksch kabinet, benevens de heeren Andrassy en Gorovó, van het Hongaarsche ministerie. Gedurende des Keizers afwezigheid is de aarts hertog Karl Ludwig met het beheer der loo- pende regeeringszaken belast. De Patrie meldt, dat door de Turksche regee ring eene samenzwering is ontdekt, die ten doel had om Albanië mede aan den opstand der Boc- cheezen te doen deelnemen. Hetzelfde blad ver zekert, dat de Porie en het Oosteurijksche kabi net een overeenkomst gesloten hebben om elk ander in het dempen van den opstand behulp zaam te zijn. Engeland. Gisteren te twaalf uren had de begrafenis van lord Derby plaats in Knowsley Churcheen aan tal hanken is uit de kerk verwijderd, om aan de talrijke deelnemers de gelegenheid te geven om de plechtigheid bij te wonenin de dorpen in den omtrek staan alle bezigheden stil. Een brief uit Alexandrië aan de Daily News geschreven, meldt, dat de wilden, die den heer Powell en zijne familie in Abessinië vermoord den, op de gestrengste wijze gestraft zijn. De heer Powell was aan het jagen in Abessinië, toen hij, zijne vrouw en kinderen en gevolg op verraderlijke wijze vermoord werden. Zijn broe der en een vriend vertrokken onmiddellijk naar Abessinië om zijn moord te wreken. Prins Kassai van Tigre, de bondgenoot van lord Napier van Magdala, gaf den heer Powell elke hulp, welke hij verlangde, en kolonel Kirk- ham, die de instructeur-generaal van het leger is, dat de prins Kassai tegenwoordig bezig is samen te brengen, gaf zijnen landgenooten den krachtigsten bijstand. Het kleine leger van Eti- gelschen en onderdanen van prins Kassai kwam spoedig op de plaats, waar de heer Powell ver moord was geworden door den Shangalla-stam. De lijken werden gevonden, en herkend aan het gouden plombeersel in de kiezen. De geheele stam had de vlucht genomen toen het kleine leger naderde, doch acht wilden werden gedood, van welke er een de jas van den vermoorden heer Powell droeg, terwijl later bleek, dat hij de aanvoerder was van hen, die den ongelukkigen Engelschman overvallen hadden. Vijf dorpen werden verbrand en in de 52 hui zen, welke dus vernield werden, vond men eene menigte zaken, welke aan de vermoorde familie hadden toebehoord. Veertien honderd stuks vee werden weggevoerdin een woordalles werd gedaan om aan te toonen, dat de Shangalla-stam zich aan een groote misdaad had schuldig ge maakt, door den heer Powell te dooden. Frankry li Het jacht der Fransche keizerin, de Darda nellen binnengekomen, werd niet eens bespeurd door de Sullanié en den Forbin, waarop de groot vizier en de heer Bourée zich bevonden, en de Aigle kwam om 1 uur voor Constantinopel zon der geleide en moest een uur wachten op een schip, ten einde in den Bosporus te worden bin- nengelootst. De Sultan ging de hooge gast te ge- moet, drukte haar hartelijk de hand en geleidde haar onder het spelen van „partant pour la Sy rië" naar hare vertrekken. Tegen den avond bracht de keizerin bij de moeder van den sul tan een bezoek en gebruikte met den Grooten heer het middagmaal. Aan tafel ontbraken de grootvizier en de Fransche gezant, die nog in de Dardanellen waren achtergebleven. Des avonds waren de geheele Bosporus en de zeven voor anker liggende oorlogschepen schitterend ver licht. Den volgenden dag bezocht de keizerin de moskeën en de overige merkwaardighedenen ontving daarna de diplomatie en deed een uit stapje naar Azië. Zondag bezocht zij Peru, waar zij in de feestelijk getooide kerk de mis hoorde. De sultan gaf 12,000 th. om de kerk te versie ren. Men zegt, dat de porte is beetgenomen in haar aankoop van schepen in Europa, hetgeen gebleken is, daar geen der Turksche schepen de Aigle bij kon houden. Het ii thans zoo goed als uitgemaakt, dat de Sultan de opening van het Kanaal van Suez zal bijwonen en bij die plechtigheid het voorzitter schap zal waarnemen, zoodat hij het zal zijn, die aan de doorluchtige gasten de honneurs zal be wijzen. De onderkoning zal den leenheer eene allerschitterendste ontvangst voorbereiden de va zal zal zijne betuigingen van onderdanigheid her halen, en alzoo zal het conflict tusschen de Porte eu den onderkoning wel geheel en al uit den weg geruimd worden. Thans bestaat er nog slechts verschil omtrent éen punt. De onderkoning heeft zich namelijk nog niet onderworpen aan de hem gestelde voorwaarde omtrent het sluiten van lee ningen. Men gelooft dat deze week de instructie in de zaak van Traupmann ten einde zal gebracht zijn. Het stelsel van ontkennen heeft de misdadiger streng toegepast. Alle pogingen van den rechter van instructie om hem tot bekentenis te brengen, waren vruchteloos. Gedurende de maand September heeft de Siècle verkocht 1,050,000 exemplaren, de Liberté 450,000, de Figaro 1,704,000, de Monileur 400,000, de National 1,200,000, de Peuple 1,430,000, de Rappel 930,000, het Journal de Paris 60,000 exemplaren. België. Te Bergen is de heer Hubert, candidaat der gematigde liberalen en der katholieken, tot se nator gekozen met 1200 stemmen tegen 400, uit gebracht op den heer Wery, candidaat der pro gressisten. De bekende uitslag te Antwerpen was des te gevoeliger voor de regeering, omdat zij zich alles had voorgesteld van de belofte tot afbraak der Zuider-citadel en stellig op eene overwinning rekende. De Eloile Beige verbergt zulks niet en zegt dat het ministerie wellicht gelukkiger zou geweest zijn, indien het nu zes jaren geleden, en niet ter elfder ure, tot die afbraak besloten had. Meer en meer begint zich door het geheele land een vrij sterke oppositie tegen het tegen woordig ministerie te openbaren. Men zegt open lijk, dat het versleten is en ziju tijd gehad heeft en, hoewel zich den titel van liberaal gevende, door al zijne handelingen duidelijk toont, in plaats daarvan, zeer anti-liberaal en exclusivist te wezen. Ieder die de zaken onpartijdig be schouwt, en in den waren zin liberaal is, moet erkennen, dat dit verwijt, niet ongegrond is, en de Nederlandsche liberaal, die met aandacht de politiek der beide landen volgt, zal zich kunnen overtuigen, dat zijn liberalismus hemelsbreed ver schilt van dat, hetwelk de doctrinaire partij in België in den mond heeft, en hoe sommige Ne derlandsche bladen dwalen, als zij haar willen gelijk stellen met de liberale partij in Nederland. Men vindt thans minder zucht tot vooruitgang en eerbiediging van ieders rechten en vrijheden bij het ministerie dan bij zijne tegenstanders. De Indépendance Beige, de Peuple Beige en meer andere dagbladen voeren nagenoeg dezelfde taal als de Eloile Beige eu zien in den uitslag der ver kiezingen eene veelbeteekenende manifestatie tegen de regeering. Ook de Parijsche bladen laten zich nagenoeg in denzelfden geest uit. Al leen de Précurseur en de officieuze Echo du Par lement beschouwen den uitslag als eene overwin ning voor het ministerie en zijn, hoewel geslagen, tevredenbatlus et contents. TE LEGIRAMMEN. Konstantlnopel, 29 Oct. De Keizer van Oosten rijk is hier aangekomen. Madrid, 29 Oct. Er is een nieuwe ministerieele crisis ontstaan door de quaestie over den candi daat voor den troon. Silvela eu Ardanaz hebben hun ontslag gevraagd. Het is waarschijnlijk dat de keuze op den hertog van Genua zal vallen. Hij zou in dat ge val meerderjarig worden verklaard, zoodat van een regent geen sprake zal behoeven te wezen. In de Cortes tellen de radicalen, waaronder de progressisten en democraten, 139 a 140 leden; de liberale Unie telt er slechts 69 a 70. Over het kiezen van een koning zal weinig of geen discussie plaats hebben. Parijs, 29 Oct. De Constitutionnel spreekt het be richt, tegen dat in den verleden Woensdag ge houden ministerraad is beraadslaagd over eene spoedige bijeenroeping van het Wetg. Lichaam. Pesth, 29 Oct. De procureur der rechtbank heeft tegen Karogeorgewitch, als in moreelen zin de aanstoker tot den moord op prins Michael zijnde, de doodstraf geëischt. Het Katholieke verkiezings statuut is be krachtigd. New-York, 29 October. Het stoomschip Stonewall is op reis van St.-Louis naar New-Orleans ver brand. Meer dan 200 personen, waaronder vrou wen en kinderen, zijn daarbij deels in de golven, deels in de vlammen omgekomen. Rlo-Janelro, 8 October. De zitting der Kamer van afgevaardigden is tot 15 dezer verdaagd, wegens de nog voortdurende moeilijkheden in den boezem van het Ministerie. Het Gouvernement heeft verklaard dat de krijgs- operatiën zullen worden voortgezet, zoolang tot aan de bepalingen van het Drievoudig Verbond zal zijn voldaan. Er wordt een leger uitgerust tot voortzetting der vervolging tegen Lopez, die zich te St.-Estanislaus bevindt. Rouaan, 29 October. Alhier heeft eene bijeen komst van 200 personen plaats gehad. Na eene rede van fjuertier, die zeer werd toegejuicht, hebben de afgevaardigden Estancelne, Corneille, Q.uesne en anderen zich verklaard voor eene opzegging van alle thans bestaande handelstrac- taten. Er werd besloten tot de benoeming van een permanent comité, bestaande uit ingezetenen van Rouaan, die eene algemeene bijeenkomst van Fransche industrieelen te Parijs zullen provo ceeren. Herlfjn, 29 October. In den Landdag zijn de voorloopige beraadslagingen over de staatsbegroo- ting voor 1870 aangevangen. De nieuwe Minister van Financiën, de heer Cainpliausen, heeft gezegd, dat hij hoopte, dat de Landdag ijverig zou mede werken om het evenwicht in de Financiën te herstellen, waarbij zooveel mogelijk op de finan- tieele krachten van het land zou gelet worden. De discussiën over de begrooting zijn daarop verdaagd. ParUs, 30 October. Het Journal 0//iciel bevat de decreeten, waarbij de vier verkiezingen \oor het Wetg. Lichaam voor Parijs; en de twee voor de departementen der Vienne en der Vendee op 21 en 22 November worden vastgesteld. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 29 October. Voorz. de Weth. Stoffels. Tegenwoordig zijo de HH. Stoffels, Van Wensen, Krantz, Driessen, Van Outeren, Van Heukelum, DercLsen, Du Rieu, Scheltema, Verster, B.jleveld, Buys, Le Poole, Hartevelt, De Fremery, Hubrecht Tollens en Wttewaal. Aan de orde zijn de inkomsten der gemeente, en wel in de eerste plaats: Het batig slot der laatst vastgestelde rekening, voor zooverre daaraan niet reeds eene bepaalde bestemming is gegeven. De comm. van fin had in haar rapport eenige bezwaren geopperd. De heer Bijleveld deelt dezelfde bezwaren, als de comm. van fin.; maar daar de comm. van fin. heeft toegezegd, op dit punt bij de rekening terug té komen, onthoudt spr. zich van verdere beschouwingen. De heer De Fremery meent, dat alleen de omschrij ving onduidelijk is, maar de zaak zelf zeer duidelijk is. De heer Harteveldt meent, dat hetgeen de comm. van fin. verlangt, onmogelijk is, daar dan de rek. van 1869 reeds nu moest zijn afgesloten. De heeren Scheltema en de voorz. dringen daarom aan op het staken der discussién. Het geheele hoofdstuk wrordt daarna aangenomen met alg- st. Bij n°. 14 leges en voordeelen der gemeente secre taris enz. meent de heer Buys dat de gelden voor drukwerken zeer hoog zijnspr. meent wel dat een tarief is vastgesteld van 1 cent per blz. maar gelooft niet dat dit geldt voor grootere werken; daar het doel bijv. moet zijn, om het jaarverslag zoo algemeen mogelijk te verspreiden. Spr. weoscht dus eene ver mindering van den verkoopprijs dier werken en, zoo het aangenomen tarief dit mocht in_ den weg staan, dat dan het tarief gewijzigd worde. Spr. meent verder in een der bladen gelezen te keuben, dat sommige stukken niet verkrijgbaar wa ren spr. vraagt of het niet mogelijk is, zoo de aard der stukken dit niet verbiedt, die stukken aan de bladen mede te deelen, gelijk overal geschiedt Spr. gelooft niet, dat het tegen den geest van het dag. bestuur is. De bladen geven dikwijls onjuiste inlich tingen, maar dit is een middel, om ze in staat te stellen het publiek op de juiste hoogte te houden. De voorz. zegt, dat het jaarverslag reeds gereed was voor de vaststelling van het nieuwe tarief, en verder dat die stukken steeds zijn medegedeeld, en dat het dag. bestuur van die weigering geen kennis droeg, maar spr. verklaart, dat in het vervulg ook die sectie-verslagen voor het publiek zullen verkrijg baar zijn. Wat het tweede punt aangaat meent spr., dat het wenschelijk ware te publiceeren, dat die stukken ver- krijgbaar zijn, maar wenecht, dat een exemplaar worde toegezonden aan de bladen. De neer De Fremery zegt dat het verslag versche nen was voordat het tarief was vastgesteld. Spr., acht die weigering eene, vergissing, men had zich dan tot eeu der leden van het dag. bestuur kunnen ver voegen. De heer Stoffels verklaart ook dat men dan dat verslag zou hebben gegeven. De heer Buys is zeer voldaan over dat antwoord. Bij don pust opbrengst van schoolgeld van de fats. school betreurt de heer Le Poole dat het antwoord van het sectie-verslag niet openbaar is geworden, men had dan kunnen zien hoeveel wel iedere leerling kost. Spr. achte het wenschelijk, dat alleen de meer gegoeden betaalden voor een onderwijs, dat zij alleen kunnen genieten, en dat die kosten niot over de ge heele burgerij werden verdeeldspr, zal zich daarom tegen dien post verklaren. De heer Scheltema zegt, dat bij de comm. van fin. de onderwijs-quaestie natuurlijk niet besproken is, spr. wil echter verklaren, dat hij tegen de begrooting zal stemmen, bij de groote kosten voor het onderwijs in deze stad. De voorz. meent, dat bezwaar tegen dien post geen reden kan zijn om tegen de geheele begrooting te stemmen. De heer Derckseu gelooft met den voorz., dat men zeer spaarzaam moet zijn met tegen de begrooting te stemmen. Spr. zal wel voor de begr. stemmen, maar wil niet geacht worden, de bezwaren van de heer Scheltema niet te deelen. Het geheele hoofdstuk wordt aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Bij (19) Belasting op de honden maakt de heer De Fremery, naar aanl. van den uitgesproken wensch van de com. van fin., om dien post op f 2090 te stel len de opmerking dat het cijfer steeds vermindert. De heer Buys meent, dat de honden belasting hier perfect slecht wordt toegepast; bij eene betere toe passing zou ongetwijfeld meer ontvangen worden. De voorz. meent, dat het hoogst moeielijk is, daar de Burgemeester bijna dagelijkscti conferenties over die zaak voert met den commissaris van politiespr. zal den wenk echter ter harte nemen. De heeren Bijleveldt, Verster en Tollens voeren er het woord over, waarna besloten wordt op voorstel der comm. van fin. dien post op f2000 uit te trekken. De heer Harteveld meent, dat de post voor ijk- loon op de botervaten te hoog is, hetgeen door den heer Fremery in zooverre wordt toegestemd, dat die post met 100 verminderd kan worden. Het hoofdstuk ouder 24 (renten van kapitalen!, vermeld wordt aangehouden De heer Le/.wijn meent, dat, zoo bij de comin. kan de bank vau leeuing, bezwaar bestaat die gelden op prolongatie te nemen, men ze dan op de spaar bank kan stellen. De heer Buys wenscht dat men zich nogmaals tot Gep. Staten wende, om toestemming te bekomen, die gelden op voordeelige wijze te beleggen. De voorz. zegt, dat men 's winters dat geld noodig heeft. De heer Buys wenscht alleen gevraagd te zien of die wijziging van het besluit van Ged. Staten niet te verkrijgeu is. De heer Krantz zegt, dat het wel mag zoo B. en \V. het niet op de begrooting brengeD, maar dan zijn zij verantwoordelijk, en dat het ook te 's-Hage is geweigerd. De heer Hartevelt meent, dat wat Ged. Staten aan de stad Haarlem toestonden, hier ook wel niet geweigerd zal worden. De heer Le Poole wijBt er op, bij den poBt van f 50,000 van de gasfabriek dat het gebruik van gas is toegenomenen geeft in overweging, dat de comm. er op lette, dat het gas niet vermindert. De heer Hubrecht acht dat de prijzen zeer bil lijk zijn. De heer Buys gelooft niet, dat het io overeen stemming is met de gemeentewet, dat de gasfabriek geëxploiteerd worde, zooals hier en elders geschiedt: üat de fabriek hier voor de gem.-wet bestond, acht spr. geen argument, spr. wil dit slechts opmerken om

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2