N°. 2984. Maandag A°. 1869. 1 November. DSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKX. Voor iederen regelf 035. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 30 October. Door de gemeenschappelijke commissie uit de provinciale staten van Zuid- en Noord-Holland, benoemd bij besluit van den 0d'u Nov. 1867 be treffende de opheffing der ambachten in Rijnland, is onlangs een uitvoerig rapport met daartoe behoorende ontwerpen aan de staten van beide gewesten ingediend, waarvan bereids melding is gemaakt. Dezer dagen heeft gemelde commissie nog een nader rapport opgemaakt, waaruit o. a. blijkt dat na het ter visie liggen van eerstgenoemde stukkeu, het hoofddenkbeeld van het ontwerp geen afkeuring heeft ontmoet, dat zelfs de ver- eenigde vergadering van Rijnland, welker verzet tegen dat hoofddenkbeeld na kennisneming der wijzigingen in de toepassing van het hoofddenk beeld gemaakt, met algemeene stemmen op éen na, verklaard heeft haar vroeger verzet te laten varen, doch wat de taxatie van het dadelijk en voortdurend onderhoud der ambachtswerken be treft, verzoek gedaan heeft tot wijziging van den omslag of nieuwe begrooting van het onderhoud, waaraan de gecombineerde commissie evenwel om verschillende redenen geen gevolg meent te kunnen "geven. Daarentegen zijn ter tegemoetko ming aan andere bezwaren onderscheidene wij zigingen gebracht in den staat der werken en in sommige omslagen. Ten slotte maakt de commissie melding van een opmerking, die, hoewel haar ongegrond voor komende zij toch vermeent te moeten vermelden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland namelijk, ofschoon zich bereid verklarend volgens het voorschrift van de laatste alinea van art. 5 Rijnland ten dienste te staan, opperden evenwel twijfel omtrent de rechtsgeldigheid van de door hen te heffen verhooging van den omslag. Bestond er voor dien twijfel eenige grond, hij zou ook de verhooging van den Rijulandschen omslag treffen, en mitsdien de gansche verordening onaannemelijk maken. De commissie verlangt daarom, al zij zulks overbodig, de ongegrondheid van dien twijfel aaD te toon en. De artt. 192 der grondwet en art. 138 der prov. 'wet geven aan de provinciale staten de bevoegd heid om onder 's Konings goedkeuring de inrich tingen en reglementen der waterschappen te ver anderen. Krachtens die bevoegdheid wijzigt art. 5 de in richting en het reglement zoowel van Delfland als van Rijnland ten aanzien van den gewonen om slag (welke in Delfland den naam draagt van sluisgeld), door dezen gedurende eenige jaren voor de gronden en wateren in dat art. genoemd te verhoogen. De bevoegdheid en verplichting daartoe bij de laatste alinea van art. 5 aan Deltlands bestuur opgelegd heeft in verband met Delflands regle ment ten gevolge: 1°. dat de vereenigde vergade ring van Delfland bij de vaststelling van het gaar- derboek, overeenkomstig art. 159 van Delflands reglement, daarin de tijdelijk verhoogde schuld plichtigheid dier gronden en wateren opnemen en op zijn begrooting het bedrag van die verhoo ging in zijn geheel als ontvang, en na aftrek van 5 pCt. als uitgaaf, brengen moet; en 2°. dat heeren gedeputeerden geene staten houdende vaststelling van het bedrag der omsla gen overeenkomstig art. 181 mogen goedkeuren, zonder dat daarin die verhooging zij opgenomen terwijl de dwangbevelen, welke bij weigering van betaling, door den secretaris-rentmeester af gegeven en door den dijkgraaf executoir verklaard, volgens de wet van 1841 recht van parate exe cutie geven, aan de door heeren gedeputeerden goedgekeurde staten moeten beantwoorden. Bij nakoming van dat alles is alle mogelijkheid tot gegrond verzet afgesneden. Onder de stukken aan de leden der provinciale staten van Zuid-Holland verzonden, bestemd om in de herfstvergadering, welke volgens de pro vinciale wet den eersten Dinsdag van de maand November moet worden geopend, behandeld te worden, komen voor; a. Nota, betrekkelijk de aanvrage van de gem. Katwijk om tegemoetkoming in de kosten van het aanbouwen aan de in 1868 nieuwgebouwde hoofdschool te Katwijk aan Zee. b. Rapport van de in 1867 benoemde gemeen schappelijke commissie uit de prov. staten van Zuid- eu Noord-Holland, betreffende de opheffing der ambachten in Rijnland, vergezeld van een af zonderlijk voorstel aan de staten van Zuid-Hol land, ten geleide van ontwerp-reglement Voor de waterschappen Rijnsburg en de ge- ineene Omringing (onder Oegstgeest) en op het beheer en bestuur van de Elleboogsche en Stomp- wijksche verlaten (onder Zegwaart en Stomwijk); en van het lleersche verlaat (onder Stompwijk). c. Nader rapport van dezelfde gemeenschappe lijke commissie, met gewijzigd ontwerp-besluit tot opheffing der ambachten in Rijnland en staat der werken, en gewijzigde reglementen voor de Stoinp- wijksche verlaten en voor het Meersche verlaat, en nader rapport aan de staten van Zuid-Holland, betreffende de laatstgemelde twee reglementen. Tot nu toe bestond te Delft de bepaling, dat geen kinderen door onderwijzers op de scholen mochten worden toegelaten dan op vertoon van bewijs, dat zij behoorlijk gevaccineerd waren of de natuurlijke kinderziekte gehad hadden. Het Weekblad voor de Burgerlijke Administratie deelt mede, dat de raad die bepaling gewijzigd heeft en dat zij thans luidt: Geen kindereu zullen door onder wijzers op de openbare scholen worden toegela ten dan op vertoon van bewijs, behoorlijk te zijn gevaccineerd of de natuurlijke kinderziekte te hebben gehad. De Arnh. Ct. eveneens dit bericht mededeelende, voegt er bij De Delftsche gemeenteraad bevordert hierdoor indirect het bijzonder onderwijs en werkt ten nadeele van de algemeene gezondheid, want wij gelooven niet dat een rechtzinnig geloof iemand zal behoeden tegen de kinderpokken. Dat de Delftsche gemeenteraad wil medewer ken om aan de woorden „van de P. G." in ad- vertentiën de beteekenis te geven, die er schert send wel eens aan gehecht wordt, is niet waar schijnlijk. Uit het noorden des lands meldt men aau het Utr. Dbl., dat bij onderscheidene personen, die min of meer bij 't openbaar lager onderwijs betrok ken zijn, het plan bestaat, om eerlang op een in 't centrum gelegen plaats, b. v. te Leeuwar den, eene algemeene bijeenkomst te houden, om middelen te beramen, die geschikt zullen geoor deeld worden, tot het doen verheften der onder wijzers tot Rijks-ambtenaren, door de hooge re geering te bewerkstelligen, welk plan ongetwij feld alom goedkeuring zal inoogsten, dewijl het 't eenige middel is, om de onderwijzers naar stand, betrekking en werkzaamheden te doen beloonen, waardoor de schaapherders-traktemen ten van zeiven zullen komen te vervalle n. De tongblaar heeft thans reeds in verschillende provinciën het rundvee aangetast, zoodat men zon der twijfel een zich overal verspreidende epide mie te wachten heeft. De ziekte toch is zeer aan stekelijk, en zal door de thans aangevangen herfst- markten welhaast, van de eene gemeente naar de andere worden overgebracht. Het mondzeer of de tongblaar, met het-gewoonlijk daarop volgende klauwzeer, is zelden doodelijk, maar tast de die ren geweldig aan eu doet ze in korten tijd ver mageren, ter-wijl de melkafscheiding genoegzaam ophoudt. De melk buitendien is onbruikbaar vooral tot het voederen van kalveren en varkens, omdat zij de ziekte terstond overbrengt. Onmiddellijke afzondering van de zieke dieren is het beste voor behoedmiddel, wanneer, in weerwil van de meeste zorg, om de geheele kudde afgezonderd te houden en om alle verkeer van vreemden te keeren, die de ziekestof over kunnen brengen, toch de kwaal zich vertoont. Het zuiveren van den mond met lauw water, het voederen van brood en het te drinken geven van meel- en lijnzaadsoppen is het eenige wat tot het onderhouden der krachten van de dieren raadzaam is maar overigens moet men de ziekte maar aan haar beloop overlaten. Wan neer het klauwzeer zich openbaart, wordt aange raden om de ontstoken en zwerende hoeven met chloorkalkwater te wasschen. Werd door ons in het nummer van 30 October de inhoud van het'programma medege deeld dat Donderdag-avond door de leerlingen der Muziekschool werd uitgevoerd, wij kunnen niet nalaten heden afzonderlijk melding te ma ken van de goede uitvoering van N°. 28. Mej. M. W. C. J. Piper heeft door haar uitmun tende voordracht van de Caprice voor piano (H. Moll) van Mendelssohn bewijzen gegeven dat zij niet alleen aanspraak heeft op deze bijzondere vermelding, maar werkelijk veel belooft voor de toekomst. Naar men verneemt, is door den minister van justitie benoemd tot adjunct-kommandant in de militaire strafgevangenis te Leiden de heer Re genboog, in de plaats van den heer Van der Wakker, die aangesteld is tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's-Gravenhage. Hedenmorgen te halftien is een begin van brand ontstaan op een bovenkamer bewoond door zekeren Van Dalen, aau de Conscientiestraatbij onderzoek bleek dat de brand zich alleen had bepaald tot het smeulen van een stroozak, die te drogen was gelegd, hetgeen verder geen gevol gen heeft gehad. Hedenmiddag te 12 uren is de persoon van W. L., machinist op de stoomboot van Leiden op Katwijk, aan de Borstelbrug uit het raamtje ziende, bij het keeren der boot met het hoofd tusschen een paal en de boot in de klem geraakt, waardoor hij een kwetsuur aan het hoofd heeft bekomen. Na behandeling van den heer chirur gijn Aalbersberg, is hij met de boot naar Kat wijk vervoerd, alwaar hij woonachtig is. De leveringen der levensmiddelen benoodigd voor het Werkhuis alhier van 1 November 1869 tot 30 April 1870 zijn gegund tot de volgende prij zen: de aardappelen voor ƒ4.58 per hectoliter, de groenten voor 3 ets., de koffie voor 83 ets., de cichorei voor 15 ets., de peper voor 48 ets., de rijst voor 12/,^ ets., de gort voor 12/^ ets., de groene erwten voor 12,% ets., de siroop voor 17Ty,j ets., het rundvleesch voor 52 ets., het rundvet voor 62,'T ets. per kilog-, de zoetemelk voorGJ^ ets. per liter, eu de karnemelk voor f 1.48 per hectoliter. Men verneemt dat aanstaanden Vrijdag den 5don November des avonds te acht uren in de Diaconie school op de Haarlemmerstraat weder een aan vang zal gemaakt worden met de behandeling van godsdienstige onderwerpen zooals dit in den vorigen winter heeft plaats gehad. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 122 tot 136 vol wassen personen en van 51 tot 66 kinderen. De Poonah met de mail uit Java, China en Au stralië is gisterenmiddag te 3 u. 35 m. te Marseille aangekomen, en de brieven werden 's avonds te 5 u. 25 m. naar Rotterdam verzonden. De Staals-Courant bevat de voorwaarden voor eene vergunning tot den aanleg en het gebruik van een telegraphische verbinding van Nederland met Noord-Amerika aan den heer W. Cornell Jewett van Washington. De gewone audiëntie van den minister van kol. zal op Woensdag 3 November aanstaande niet plaats hebben. Zr. Ms. raderstoomschip De Valk, onder bevel van den kap.-luit. t./z. N. M. J. Kroef, is blijkens een bij het depart, van marinie ontvangen tele gram den 29stcn dezer van Malta naar Brindisi vertrokken. Aan boord bevond zich alles wel. Amsterdam, 29 October. De zaak van den zee man Peters, uit het Nieuwediep, beschuldigd van moedwilligeu doodslag op eeu zijner kameraden, maakte heden het onderwerp van behandeling uit bij het Provinciaal Gerechtshof alhier. Het bleek ter terechtzitting dat de beschuldigde, na met eenige zijner kameraden een schip door het Kanaal naar Engeland te hebben gebracht, met hen van Rotterdam per spoor naar Haarlem was vertrokken, ten einde verder huiswaarts te gaan. In een nabij het station te Haarlem gele gen tapperij ontstond iutusschen een twist over geldzaken, die aanleiding gaf tot de bewuste noodlottige daad. De besch. erkende die, doch beweerde zich niets van de bijzonderheden te herinneren, wegens den toestand van dronken schap eu drift waarin hij zich toen bevond. Na dat 12 getuigen gehoord waren, requireerde de advocaat-généraal Jhr. Mr. C. H. Bakker, zijne veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, terwijl de verdediger, Mr. Waterschoot van der Gracht, op eenige verzachtende omstandigheden wees en speciaal op zijn vroeger goed gedrag. De uitspraak is bepaald tegen Dinsdag e k. 's-Gratenhage, 29 October. Men verneemt, dat door een veertigtal heeren, die zullen deel uit maken-van het koor voor de feestcantate van den heer Nicolaï, welke cantate bij gelegenheid der feestviering op 17 November a. s. zal worden uit gevoerd, - een adres aan dien heer hebben ge richt, houdende verzoek, om eenige der in dit toonwerk voorkomende solo-partijen niet aan vreemdelingen op te dragen, dewijl huns inziens daarvoor geschikte Hollanders te vinden zijn. De heer Nicolaï zou dit verzoek van de hand hebben gewezen, ten gevolge, waarvan, naar men verze kert, bedoelde heeren hebben besloten gelijk adres aan Z. M. den Koning en aan de Hoofdcommissie voor de feestelijkheden te zenden. Rotterdam, 29 October. In de gemeenteraads zitting van heden werd de begrooting vastgesteld, sluitende met een eindcijfer in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 2,172,220.07', terwijl voor den post onvoorzienne uitgaven is uitgetrokken een bedrag van ƒ26,153.44'. Onder de behandelde stukken kwam voor een aanvraag van Dr. N. W. P. Rauweuhoffom ontslag als leeraar in de natuurlijke geschiedenis aan de hoogere burgerschool, naar aanleiding van het raadsbesluit om voor het onderwijs geen warme kasplanten te verstrekken. Op advies van de commissie voor het openbaar onderwijs en inspecteur van het middelbaar onderwijs werd aan den adressant eervol ontslag verleend, in te gaan met 1 Januari 1870. Gouda, 29 Oct. Op 19 November zal alhier in het magazijn van kleeding, de levering van lin nen en andere voorwerpen worden aanbesteed. Zutfen, 28 October. Terwijl op kerkelijk ge bied de rechtzinnige partij herhaaldelijk hier ter stede de overwinning behaalde, heeft de keuze bij een stemming voor 14 gemachtigden in het kiescollege zich heden ten gunste der liberale en moderne partij verklaard. Van de 14 aftredende leden was slechts een lid liberaal, en bij de stemming van heden heeft de geheele liberale lijst getriomfeerd. Texel, 28 Oct. De Terschellinger loodsboot, waar. van men nog niets naders heeft vernomen, is zonder twijfel in de diepte vergaan. Eenige voorwerpen, van bedoelden kotter af komstig, zijn door de kustbewoners aan het zee strand gevonden en versterken het treurig ver moeden zeer. Gromngen, 27 Oct. Het provinciaal gerechtshof heeft bij arrest van heden T. v. d. L. vrijgespro ken van de misdaad van kindermoord, op grond, dat het niet wettig en overtuigend is bewezen, dat de beschuldigde het misdrijf zou hebben ge pleegd. Als verdediger was ambtshalve voor de beschuldigde opgetreden Mr. C. G. Geertsema. Maastricht, 29 Oct. Dezer dagen is tusschen Geilekirchen en Heerlen het terrein afgebakend voor den spoorweg van Visé naar Valkenburg en van Heerlen naar Geilekirchen. Ten gevolge van de juiste reclamatiëu in dag- en weekbladen onzer provincie, heeft onze gemeenteraad gisterenavond besloten, bij adres aan de Regeering, op eene tegemoetkoming in de behoeften van het ochtend verkeer op de staatsspoorwegen in Limburg aan te dringen. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben zich reeds met hetzelfde doel tot den minister gewend, zoodat uien thans met eenige zekerheid op eene verbetering in de vertrekuren gedurende den winterdienst kan rekenen. Naar men verneemt, zal alhier in de maaud November a. s. weder eene belangrijke aanbe steding plaats hebben van het slechten der ves- tingswerken. Gr e me ngde Berichten. Zoo als men weet regende het Dinsdag-morgen (26 October) te Parijs. Het was dus volstrekt geen weer voor manifestatiën. Wat drommel, zeide een gamin, de regen is hier ook al politie De Arnh. Ct. van het weder te Parijs op dien dag sprekend, noemde het allergouvernementeelsl. De voorstander der schoone kunsten te Parijs Louis Lacaze heeft zijn verzameling van 600 schilderijen aan de Louvre vermaakt waar zij eene afzonderlijke zaal, „de galerij Lacaze", zal vormen. De overledene, die \roeger de genees kunst beoefende, heeft tevens eene jaarlijksclie rente aan de Parijsche „Ecole de Médéciue" vermaakt en bovendien aan de Fransche „Aca démie des Sciences" ecu kapitaal geschonken,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1