verbrijzeld, en de zee heeft een gedeelte der werktuigen medegesleept. Men vreest dat tot groote schade der werklieden, de werkzaamheden aan zee gedurende den geheelen winter zullen moeten gestaakt worden. 's-Gravenhage, 28 October. Den 19d®" Septem ber des vorigen jaars heeft een knecht van den heer Burgerman, grutter op het Spui alhier, met den grutterswagen en het paard, zijn meester toebehoorende, een vracht aardappelen vervoerd. Bij die gelegenheid is door hem, van het Spui komende, aan de Spuistraat, en die straat willende inrijden, ten huize van deu horlogemaker Aarsse, aan den hoek aldaar en het Wijd Achterom een groote spiegelruit gebroken of ingereden, ter waarde van 79. De Belgische Assurantie Maat schappij „La Guarantie Beige" voldeed onmiddellijk den heer Aarsse de geledene schade, maar poogde die terug te vorderen van den heer Burgerman, omdat door de onhandigheid van zijn knecht die schade zou zijn berokkend, en art. 1403 Burg. Wetb. den meester aansprakelijk stelt voor de nalatigheid of de onvoorzichtigheid van zijn ondergeschikte. De kantonrechter alhier legde in Dec. 1868 de maatschappij de verplichting op, dit beweren te bewijzen, maar stelde haar in Maart jl. in het ongelijk, omdat niet was geble ken, dat het ongeval te wijten is geweest aan de zorgeloosheid van den bediende. De Assurantie-Maatschappij voorzag zich van de beide uitspraken der kantonrechters in hooger beroep. Dit appèl werd heden voor de Arron- dissements-Rechtb., Kamer van Burgerl. Zaken, bepleit. De voorziening werd toegelicht door Mr. Bergsma, die hoofdzakelijk betoogde dat de Kan tonrechter ten onrechte aan haar appellante, den bewijslast der schuld had opgelegd, maar den geïntim. Burgerman had moeten opdragen toeval te bewijzen. Voor den geïntim. werden de vonnissen van den kantonrechter verdedigd door Mr. 6. Belin- fante, die de onjuistheid der beweringen van de appellante breedvoerig trachtte aan te toonen. Uitspraak bepaald heden over acht dagen. Voorburg, 27 October. Ofschoon de weilanden in deze omstreken nog ruimschoots van gras voor zien zijn, zullen de vele regens het langer ver blijf in de weide aan het vee onmogelijk maken, daar sommige laag gelegen landen reeds last van het water beginnen te krijgen. Delft 28 October. Naar men verneemt zullen er alhier, bij genoegzame deelneming, gedurende het aanstaande winterseizoen, weder voordrach ten gehouden werden over godsdienst en letter kunde. De heeren Van Gorkom van Amsterdam, Hooykaas van Schiedam, Ten Kate van Amster dam, Van Koetsveld van 's ilage, Maronier van Utrecht, Pierson van 's-Boscb, De Ridder van 's-Hage en De Veer van Delft zullen daarbij als sprekers optreden. De prijs der toegangkaarten is voor de acht voordrachten: vooreen heer/2.50, voor een heer en dame 4. Rotterdam, 28 Oct. De bureaux ten dienste dei- Staatsspoorwegen zullen met November worden overgebracht naar de Leuvehaveo; tevens zal liet. archief aldaar worden gedeponeerd. De sjouwerman C. J. Dessouw, hedenna- middag te 8 uren bezig zijnde om gietijzer uit de stoomboot Glenmore, liggende in de Vluchtha- ven, te lossen, kreeg een stuk van dat ijzer ter wijl men bezig was het op te hijschen op het hoofd. Naar men verneemt, bevindt de lijder zich buiten gevaar. Gouda, 28 October. In eene conferentie van burgemeester en wethouders alhier met het be stuur van den Rijnspoorweg, heeft het bestuur voorgesteld een klinkerweg, begroot op 1200, voor gezamenlijke rekening te laten leggen, tot toegang naar het nieuw stationsgebouw. B. en W. oordeelen echter zulk een klinkerweg ondoelma tig en zouden een klinkerweg met trottoir verkie zen, die op 3600 is begroot. De Weleerwaarde heer W. De Bruin, pastoor der R.-C. gemeente alhier, is uit zijne bediening eervol ontslagen en in zijne plaats is benoemd L. T. Bakker, pastoor te Wagnum. In eene heden te Moordrecht gehouden ver gadering van het bestuur van den Zuidplaspoldei in Sehieland is besloten de besteding der beide groote stoomschepradmachines, tot wier oprichting- ingelanden van dien polder in de eerste helft van dit jaar besloten, te Gouda te doen plaats hebben op den 8"e" December aanstaande. Arnhem, 28 Oct. Het prov. gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de vóór acht dagen behandelde zaak tegen J. v. D., beschul digd van kindermoord, voor de eerste inaal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar, conform het requisitoir van het O. M., veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Gisterenavond is alhier eene groote massa sneeuw gevallen, die er ten deele nog ligt. Zwolle, 27 October. Hdenochtend, toen liet nog schemerde, werd men hier gewekt door een hevige hagelbui, waarbij steenen ter groote van eene hazelnoot vielen, die gedurende den geheelen dag bleven liggen. Tegen den middag is er eene massa sneeuw gevalleu, die hier en daar buiten hooger dan een voet lag. Alles had plotseling het aanzien van den winter gekregen; want op den middag waren de paarden reeds van rinkelbellen voorzien en hadden enkele lie den reeds de sleden voor den dag gehaald. Te gen den avond begon het buitengewoon zwaar te regenen, hetwelk, doordien de dakgoten met sneeuw gevuld waren, al spoedig vrijwat lek- ages teweegbracht. Loodgieters en metselaars waren tot laat in de weer. Oldeberkoop, 26 October. Eenige personen, gis terenavond van de Gorredijker markt naar huis keerende, geraakten in eene hevige woor denwisseling. Een zekere J. O., partij trekkende voor éen der twistenden, scheen daardoor zich de gunst van allen niet te hebben verworven. Volgens zijne verklaring toch is hij bij het naar huis gaan door iemand overvallen die hem ver scheidene sneden in aangezicht en nek, en een steek in de hand heeft toegebracht. Gewond en bebloed is hij in het dorp teruggekomen. De po litie bemoeit zich met de zaak. Gennep, 27 Oct, De Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij ontmoet alhier en in de omstreken veel sympathie. Dit bleek dezer dagen weder ruimschoots door de bereidvaardigheid, welke vele grondeigenaren aan den dag legden, door de gronden, benoodigd voor genoemde Maat schappij, op billijke voorwaarden af te staan. Op een enkel perceel na is van de Pruisische gren zen tot hier de aankoop met een gunstigen uit slag bekrooud. Ook in Noord-Brabant, van Mil tot hier, gelukt de onteigening goed. Ook ver neemt men hier, dat de definitieve plannen dezer dagen aan de Nederlandsche regeering ter goed keuring zijn aangeboden. Dit vindt hier ter plaatse te meer geloof, daar de aannemers druk bezig zijn het vereischte materieel herwaarts aan te voeren. Breda, 27 October. Met den lsle" November aanstaande zal alhier de cursus voor de stafschool voor het studiejaar 18691870 geopend worden onder de leiding van den directeur, den majoor van den staf J. M. Van der Star, en de kapiteins J. N. A. baron Taets van Amerongen en J. C C. Den Beer Poortugael. Deze cursus zal voor de tweede maal alhier worden bijgewoond door de 1ste luitenants van den staf A. Kool, Jhr. H. Laman Trip, \V. IJ. Nolthenius en F. De Bas; en voor de eerste maal, door den Isten luitenant der artillerie R. H. Eyssonius de Waal, den lsten luit.-ingenieur R. J. Van Moock, en den lsten luitenant der inf. R. A. Pfeiffer. Den l',e" November zal ook weder een nieuwe cursus bij de applicatie-school aanvangen, waar aan deel zullen nemen de 1ste luits. S. P. F. G. E. Delpy, van het 3de-, J. F. T. Major, van het. 4de; L. F. A. Van der Goes, van het 6de; èn H. J. Hoogeveen, van het 7de reg. inf.; mitsga ders de 2de luits. G. B. A. Carré, van het 3de reg. inf., en J. K. A. Van Hasselt, van het 2de reg. vesting-artillerie. 's-Bosch, 28 October. Sedert eenigen tijd wordt alhier met kracht gearbeid aan de uitbreiding van het station, waaraan de behoefte zich ver moedelijk zal doen gevoelen. Weldra zal op het emplacement worden aangevangen met het plaat sen van meer rails, speciaal ten einde aan het goederenvervoer in het belang van den handel meer ruimte van beweging te geven. Maastricht, 28 October. Een vrouw, die buitens huis werkzaam was, had het toezicht over hare kinderen aan haar blinden man toever trouwd. Hedenmorgen werden de buren van dat gezin door een akelig hulpgeschrei van hunne bezigheden afgetrokkenzij vonden een zesjarig meisje geheel verbrand. De vader zelf hulpbe hoevend, had de angstkreten van het kind moe ten aanhooren zonder iets tot redding in het werk te kunnen stellen Het vorig jaar is van hetzelfde gezin een meisje verdronken. Brieven uit Groutla. Mijnheer de Redacteur! Onlangs ontving de gemeenteraad alhier een adres van een arme vrouw, D. C. genaamd, die zich beklaagde dat het kerkelijk armbestuur waar onder zij behoort haar niet in een oude-vrouwen- huis opnam, zij erkende wel eenige bedeeling le genieten, maar dat scheen haar niet voldoende: zij meende recht te hebben op algeheele verzor ging, tot motief voerde zij aan 62 jaren oud te zijn, haar brood niet te kunnen verdienen en ook dat het huis dat zij bewoonde afgekeurd zijnde moest herbouwd worden. Dit adres werd ter fine van advies in handen gesteld van het armbestuur, waartoe D. C. be hoort. Den 19den dezer kwam het advies van het be trokken armbestuur binnen en nu bleek dat. D. C nooit gevraagd had om in een gesticht opge nomen te worden en het haar dus nooit gewei gerd is en dat hetgeen die arme vrouw eenige bedeeling noemde een bedrag is van meer dan ƒ60 per jaar. In dezelfde zitting van den raad werd het adres gelezen van zekeren L., die zijn ontslag als torenwachter vroeg; hij heeft die betrekking zeer vele jaren vervuld en nu laten zijne huoge jaren hein niet. meer toe, zijne betrekking waar te nemen. Hij verzocht tevens om pensioen. De raad verleende het ontslag en gaf den man een pensioen van 50. Ik vergeleek deze beide verzoekschriften en werd er pijnlijk door aangedaan: daar zag ik eene vrouw, die geene andere redeu tot voor spraak heeft dan dat zij arm is, en zeker mede lijden verdient, maar zich nooit, op welke wijze ook (ik keri haar) ten opzichte van de maat schappij verdienstelijk heeft gemaakt: die vrouw is niet tevreden dat het armbestuur waartoe zij behoort haar slechts ruim f 60 per jaar geeft, zij meent recht te hebben op eene algeheele verzor ging tot haar einde en dat recht wil zij doen gelden; zij verzoekt het armbestuur, dat tevens het gesticht bestuurt, niet om opgenomen te wor den, maar wendt zich tot den Raad en klaagt dat het bestuur van het gesticht haar geene plaats aangeboden heeft: tot verzoek wil zij zich niet ver nederen, zij zal het bestuur van het gesticht dwin gen en daartoe wendt, zij zich tot den Raad. Aan den anderen kant zag ik een bejaard beambte, die zijne zoo nederige en toch zoo verhevene en nut tige betrekking misschien langer dan een men- schenleeftijd getrouw heeft waargenomen; die gedurende al die jaren voor de veiligheid van 17000 menschen waakte, en bestendig zijn oog open had terwijl anderen sliepen; die daar op dien toren oud en stijf geworden is; ook hij is oud, ook hij kan zijn brood niet meer verdienen want het klimmen valt hem zwaar, hij verzoekt en verkrijgt een pensioen van 50. Welk contrast, mijnheer de. Redacteur! De ge trouwe ambtenaar, die, ik zal niet zeggen de beste dagen, maar toch de beste, nachten zijns levens daar eenzaam op dien naren toren heeft doorgebracht, bekomt op zijn nederig verzoek een pensioen van ƒ50, dat hij denkelijk met dankbaar heid zal hebben aangenomen, en de bedelares, zij, die nooit voor iemand iets deed, vindt ƒ60 voor haar te min en eischt eene geheele verzorging! Ik geloof dat onze wetgeving de oorzaak van deze tegenstrijdigheid is; onze armenwet geeft een soort van recht tot het vorderen van bedeeling dit staat wel niet uitdrukkelijk maar vloeit voort uit de wijze waarop de armenwet wordt nageleefd. Onze gemeentebeambten daarentegen hebben geen recht op pensioen: er wordt hun soms pensioen verleend dat is waar, maar recht hebben zij daarop niet, er wordt hun een gunst bewezen als zij ge- pensionneerd worden, en die gunst hangt af van den goeden wil der raadsleden en vooral van de tinantieele omstandigheden der gemeentekassen, die sedert de afschaffing der gemeente-accijnzen nergens zeer gunstig staan. Het lot van de ambtenaren der gemeenten als zij te oud zijn gewox-den om dienst te doen is altijd ouzeker; dat hangt van omstandigheden af, die noch van hun wil noch van hun trouw of bekwaamheid afhankelijk zijn. Zij hebben zedelijk aanspraak op eene jaarlijksche gratificatie, maar geen recht op een pensioen waarvan zij het be drag zelf kunnen berekenen en dus niet afhan kelijk is van den goeden wil der raadsleden en van de finantieele omstandigheden der gemeente. Geheel anders is dit met de civiele ambtenaren van het Rijk: zij contribueeren gedurende hun ganschen diensttijd voor hun pensioen en ver krijgen recht daartoe, zij weten hoe lang zij te dienen hebben voor zij rust kunnen genieten, zij weten op een gulden na hoe veel hun pensioen zal bedragen. Zoude het niet mogelijk zijn aan dien onge- lukkigen stand van zaken een einde te maken'/ De wet op het lager onderwijs geeft, dunkt mij, het middel aan de hand. De onderwijzer is een beambte der gemeente en men heeft een middel weten te vinden oin hem het recht van pensioen te doen verkrijgen: hij contribueert als een beambte van het Rijk en verkrijgt recht op pensioen. Zou men dat niet met alle beambten der gemeenten kunnen doen? Zou het niet mogelijk zijn alle ambtenaren der gemeenten te verplichten een deel van hun sa laris te laten staan ten einde op dezelfde wijze als de onderwijzers gepensionneerd te worden? Ik geloof dal niet alleen de beambten daarbij zouden winnen: de gemeenten zelve zouden het heilzame hiervan ondervinden, vooreerst omdat hare geldmiddelen daardoor minder zouden lij den dan thans, en ten andere omdat men betere ambtenaren zou bekomen daar men thans die menschen zoo lang mogelijk in dienst houdt, soms langer dan voor den dienst, dien zij moeten doen, heilzaam is. Brieven nit België. Mijnheer de Redacteur! Ik zal u niet vermoeien met een lange lijst van den uitslag der verkiezingen voor gemeen teraadsleden die gisteren voor de helft in het gansche koninkrijk vernieuwd zijn. Echter zal ik trachten u een denkbeeld te geven van de kiesverrichtingen en daarop betrekking hebbende beweging in een provinciestadje van nog geen 1500 zielen. Acht dagen geleden is de strijd begonnen niet eene circulaire, houdende eene lijst en aanbeve ling van candidaten, welke oogenblikkelijk werd gevolgd door een tegenlijst. Achtereenvolgens ver schijnen niet minder dan tien verschillende cir culaires, waarin op de heftigste wijze elkander de zege wordt betwist; aan alle hoeken der straten zijn kennisgevingen van te houden mee tings aangeplakt. Tot laat in den nacht zijn de herbergen gevuld met ijveraars voor, en bestrij ders van de verschillende candidaturende zon derlingste dingen ziet men daar gebeuren wan neer de hoofden verhit zijn geworden. Om daar van een staaltje te geven is het volgende vol doende: Op zijne rondte treedt, of liever waggelt, de halfdronken veldwachter in fuctie, een koffiehuis binnen. „Voor wieri zijt gij Charles," vraagt hem een kiezer. z/Awel voor u mijnheer, voor u." vindien ge dat meent moet gij het zweren." Charles wordt in staande houding op een stoel geplaatst en zweert onder het opsteken zijner vingers: „Ik verloochen den burgemeester en zijn partij; vive de meeting enz.," waarna den poli tieman een paar glazen bier worden gegeven en deze vertrekt om zich in een andere herberg tot nog bespottelijker handelingen te leenen. Men moet hieruit echter niet afleiden dat het den kiezers in beginsel aan ernst ontbreekt, en het beste bewijs hiervoor is dat van de kiezers niet éen verzuimd heeft aan de stemming deel te nemen, niettegenstaande er slechts éen uur tijds verleend wordt voor de inlevering der biljetten. Om tien uren begonnen, waren om twaalf uren de stemming en eene herstemming afgeloopen en de uitslag bekend. Door het losbranden van geschut werd hiervan het publiek verwittigd. Oogenblikkelijk daarna wordt, vanwege de gekozen leden, aan al de herbergiers kennisge geven dat voor hunne rekening den ganschen dag en avond mag getapt worden aan al wie er gebruik van wil maken. Met elk oogenblik groeit de menigte aan; het schieten neemt aan alle kanten toe; de harmo nie doortrekt de straten om serenades te brengen aan de overwinnaars. Kortom, alles werkt samen om de opgewondenheid te verhoogen en des middernachts zijn de herbergen nog gevuld met verhitte hoofden. De weersverandering is gelukkig tusschen beiden gekomen om die hoofden te bekoelen. Reedsvierentwintigure.il heeft het zonder ophouden gesneeuwd en nog duurt het immer voort. Door de vracht van samengepakte sneeuw scheuren de takken van de boomen, die nog in al de kracht van hun blad staan; aanhoudend hoort men deze met gekraak neerzakken. De postmalle is niet aangekomen en de telegraphische gemeenschap is naar alle kanten onderbroken.: de draden zijn neergezakt of gebroken Het vochtige van de sneeuw, gevoegd bij het doodstille weer, heeft sa mengewerkt tot deze voorbeeldelooze ophoopingen. Ofschoon de sneeuw meer dan een voet dikte den grond bedekt, is dit onbeduidend in verhou ding tot hetgeen gevalleu is op den vochtigen grond smelt zij spoedig weg. Beeringen, 27 October 186 9. INGEZONDEN. Men deelt ous mede: Gisterenavond had de regelingscommissie van de leerlingen van het Genootschap M. S. G. de feest-commissarissen bijeengeroepen tot het doen van rekening en verantwoording en levens tot ontbinding der commissie. De regelingscommissie deelde mede, van de commissie der leden ƒ100 te hebben ontvangen, waaronder ƒ10 van de feestcommissie der ver schillende corporatiën. Daar deze bijdrage tot het dekken der kosten niet noodig was, werd voorgesteld, om het Be stuur van het Genootschap M. 8. G. te verzoeken als blijvende herinnering aan de onlangs gevierde heuglijke gebeurtenis een fonds of beurs te stich ten, waardoor aan een of meer jongens van be hoeftige ouders gelegenheid gegeven werd op het Genootschap te worden geplaatst, en die ƒ100 als eerste bijdrage te beleggen, met de verzeke ring dat tegen het einde van den loopenden cursus die som zou worden verdubbeld. Dit voorstel werd met algeuieene stemmen aangenomen en een commissie benoemd om deze zaak verder af te doen. De jongelieden waren hoogst ingenomen met de wijze waarop de burgerij bewijzen van sym pathie had gegeven, en bejammerden het alleen dat zij door onwelwillendheid van den kolonel Booms,plaatselijken kotnniandant,genoodzaakt wa ren een muziekkorps van elders te ontbieden, het welk een uitgaaf van ƒ65 ten gevolge had, welke bij iets meerdere welwillendheid thans zoo goed bij de bijdrage der leden had gepast. Met de beste wenschen voor de hen zoo ge liefde inrichting scheiden de jongelieden, hoogst voldaan met al wat in de laatste weken om en door hen was geschied. Waar het aankomend geslacht, zoo denkt en handelt, mag men gerust vertrouwen op de toe komst voor onze gemeente en tevens wenscheu dat Leiden zich spoedig moge verheugen in het bezit van een plaatselijken kommandant, die hei zich, zonder aan zijn plichten te kort te doen, wat meer ten taak stelt de burgerij, waartoe ook hij behoort, welgevallig te zijn.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2