N°. 2983. Zaterdag A°. 1869. 30 October. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". LËIDSCH 1AGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.0Ö. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering vau Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I PRIJS DER IDVEKTENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die beslaan. Lelden, 29 October. Gisterenavond liad in de Stads-Gehoorzaal de algemeene vergadering plaats van de Maatschappij voor Toonkunst. Uit het verslag door den secre taris uitgebracht, bleek dat het afgeloopen jaar voor de Maatschappij gunstig mocht heeten. Ten bewijze hiervan dient dat het aantal le den van 145 tot 148 is geklommen en het aantal élèves van 138 tot 160. In eene algemeene vergadering van leden dd. 27 November werd tot commissaris iri plaats van wijlen Dr. Kingnia, benoemd de heer VV Pleyte, die zich deze benoeming liet welgevallen en die in eene vergadering van commissarissen dd. 12 Januari 1869 werd geïnstalleerd. Was er alzoo in deze ontstane vacature voor zien, weldra daarna werd door den mede commissaris Ds. J. II. Maronier gemeld, dat ook ZEd. eerlang eene vacature zou doen ontstaan, daar hij deze gemeente metterwoon zoude ver laten. Het vervullen liiervan vermeenden commissa rissen te kunnen aanhouden tot de eerstvolgende Algemeene Vergadering, te houden in de inaand November aanstaande De lessen worden getrouw bijgewoond, en in aantal en den toestand der instrumenten kwam weder vermeerdering en verbetering door aan koop van een vleugelstuk. De indeeliug van leerlingen in verschillende klassen is als volgt: Piano 98, Viool '22, Violon cel 3, Clarinet 1, Fluit 2, Élémentair KI. 54, 2de Koor KI. 24, l,t8 Koor KI. 14, totaal de in klassen ingedeelde élèves 218. Aangaande den geldelijken toestand der Maat schappij zullen commissarissen in eene vergade ring van leden, te houden in November, de gele genheid geven inzage te nemen der rekening en verantwoording dienst 1868/9. Na het uitbrengen van het verslag gaven de leerlingen blijken van hunne vorderingen, door de uitvoering van het volgend programma Eerste afdeeling: N°. 1. Sonatine, voor Piano a 4 mains, van A. Diabelli. Uitgevoerd door G. Simon Thomas, A. Van Doorninck, J. Vlaanderen, M. G. Steygerwalt, H. Van Heukelom en A. Fabius. N°. 2. Souvenir de Weber, voor viool, van Jul. Weiss. Uitgevoerd door A. Parnientier, J. Wil- helmy Damsté, G. Bos, W. C. Blankwaart en H. De Bruyn Kops. N°. 3. Valse et Polka Mazurka a 4, mains, van Mercier. Uitgevoerd door C. Veef- dind, J. M. Heynsius, W. G. Steygerwalt en A. Rinkes. H. Bierens de Haan (Valse), A. Aben- danon (Mazurka) en B. J. Wilhelmy Damsté. N°. 4. Air AUemand, voor Piano, van T. Burgmuller. Uitgevoerd door M. A. Ter Laag. N°. 5. Vier handige Clavierstiicke van C. Reinecke. Uitge voerd door G. E. M. Blankwaart, A. J. W. Ho- man, E. J. J. Homan, J. M. Hoogendijk, C. W. Co- ninck Liefsting, W. E. Coninck Liefsting, H. G. Seelig, J. G. Seelig, J. Stikkelorum. N°. 6. Ron deau, voor Piano, van C. Czerny. Uitgevoerd door B. J. Wilhelmy Damsté. N°. 7. Loreley, volkslied voor Piano a 4 mains, van J. H. Doppler. Uitge voerd door J Krieger, M. Rijke, M. G. Steyger walt en C. J. Werst. N». S. Glockenspiel, voor Piano, van 1'. Spindler. Uitgevoerd door N.'M. J. Werst. N°. 9. Rondeau, voor Viool, van Jul. Weiss. Uitgevoerd door F. W. U. Rijke, J. Van Leeuwen, J. W. J Piper, O Sijthoff, 11. Haansbergen, J. Blanken en G. Blanken. N°. 10. Le Ruisseau, voor Piano, van J. A. Pacher. Uitgevoerd door M. Vis ser. N". 11. Marche Torque, k quatre mains, van L. Von Beethoven. Uitgevoerd door G. Blankwaart, M. P Dozy, M Hoogendijk, W. C Coninck Lief sting, E. M. Rogge eo H. De Vries. N". 12. Air varié, j voor viool, \an Rode. Uitgevoerd door N. A. T. Taverne. N°. 13. Atif Flügeln des Tanzes, voor Piano, van Lichner. Uitgevoerd door A. H.J.De Vogel. N". 14. Fantaisie, Freischütz, voor Piano k 4 mains, van Th. Oesten. Uitgevoerd door F. A. 3. Rijke, M. Abendanon, J. D. Parnientier, M W. Parnientier, E. J. Sasse en M. P. Parnien tier. N°. 15. Air varié, voor Clarinet, van V. d. Haegen (quartet). Uitgevoerd door M. W. Pijn appel. N\ 16. Marche militaire, voor Piano A 4 mains, van F. Schubert. Uitgevoerd door G. E. Abendanon, A. E. De Bink, A. M. De Bink, C. De Bink, B. H. J. Van Beelen en Theodoor Piper. N\ 17. La Bienfaisance van C. Miry. Gezongen door de leerlingen der Elementair klasse. Tweede afdeeling: N°. 18. Tweestemmige lie deren van J. Worp. Gezongen door de leerlingen der tweede koorklasse. N°. 19 Ouverture Titus, voor Piano a 4 mains, van W. A. Mozart. Uitge voerd door J. C. E. Van 't Hooft, J. M. Van 't Hooft, Anna Kluit, H. J. Oostveen, T. W. Piper en J P. Sijthoff. N". 20. Souvenir deSpa, voor Piano van J. Smith. Uitgevoerd door A. Stokhuyzen. N". 21. Rondo voor Viool, van J. Haydn. Uitge voerd door P. C. De Geus, P. Bos, P. N. v d. Chijs, N. A. T. Taverne en A. M. Sasse. N". 22. Variatiëu voor Piano: „Somnambule", van H. Rosellen. Uit gevoerd door H. J. Oostveen. N°. 2-3 Variations concertantes a 4 mains, van H. llerz. Uitgevoerd door J. M. v. Geeneu en A. D. Parnientier. N°. 24. Resignation, voor Piano, van F. Godefroid. Uitgevoerd door F. Driessen. N°. 25. Fantaisie, voor Viool, van Dancla. Uitgevoerd door P. C. De Geus. N'. 26. Fantaisie „Somnambule", voor Piano, van J. Leybach. Uitgevoerd door M. De Graaf. N". 27. Chanson Hongroise, voor Piano, vau A. Dupont. Uitgevoerd door M. C. Krieger. N°. 28 Caprice, voor Piano (H. Moll), van Mendelssohn. Uitgevoerd door M. W. C. J. Piper. Na de PrijsuitdeelingN°. 29. Tweestemmige liederen van G. J. v. Eyken. Ave (Maria van Mendelssohn. Gezongen door de leerlingen der eerste koorklasse. Gaf de uitvoering van het geheele programma groote reden tot tevredenheid, vooral was dit het geval bij de Noa. 2, 9, 12 en 15, waarvan de voor dracht door de jeugdige dilettanten waarlijk veel goeds voor de toekomst doet hopen. Ten slotte werd tot de prijsuitdeeling overge gaan en werden voor de piano bevorderd van de 4de tot de 3de kl.: T. Piper, B. J. Wilhelmy Damsté, C. Sandifort, A. Fabius, E. M. Goddijn, A E. De Bink, A. M. De Bink, C. De Bink, J. M. P. Kluit, N. M. J. Werst; van de 3de tot de 2de kl.: H. J. Oostveen; van de 2de tot de 1ste kl.: M. De Graaf, M. W. C. J. Piper, M. C. Krieger; terwijl eene eervolle vermelding ontvingen A. Rinkes, G. Van Leeuwen, A. M, C. Rollandet, W. Fanre, A. Fabius, T. Piper, E. M. Goddijn, J. Vetli, H. Van Heukelom, B. Corts, H. Bruinel- kamp, A Abendanon, A. Stokhuizen, M. De Graaf, M. Visser, F. Driessen, M. W. C. J. Piper, H. J. Oostveen, J P. Sijthoff, J. C. E. Van 't Hooft, M. W J. Forriara, A. 11. J. De Vogel, M. J.Van 't Hooft, T. W. Piper, A. E. De Bink, A. M. De Bink, C. De Bink, J. G. Seelig, G. C. M. Blank- waard, J. M. Hoogendijk, C. Sala, E. J. J. Homan, A. J. VV. Homan, Grace Abendanon, C. J. De Bruyn Kops, A. E. Rodbard, W. Keuchenius, J. C. Seelig, G. II Sijthoff, B. H. J. Van Beeten, C. J. Werst, Juli. Krieger, P. Du Rieu, E. J. Sasse, F. F. W. Heintz, T. A. S. Rijke, S. A. Rijshouwer, C. E. Van Leeuwen van Duivenbode, A. D. Par nientier, J. D. Parnientier, M. P. Parnientier, M. W. Pannentier, J. M. Van Geenen, M. C. Krieger; prijzen werden uitgereikt aan C. Hartevelt, J. Heynsius, J. Wilhelmy Damsté, M. G. Steyger walt, J. Vlaanderen, A. Van Doorninck, H. Bie rens de Haan, J. Simon Thomas, T. Piper, C. Veefkind, W. G. Steygerwald, W. E. Coninck Liefsting, M. P. Dozy, Henri Seelig, C. W. Co ninck Liefsting, H. De Vries, E. M. Rogge, N. M. J. Werst, Menno Rijke, E. H. Liefrinck, J. Liefriuck, M, A. Ter Laag, M. E. Boogaard. Voorde viool werden bevorderd van de 4de tot de 3de kl.: A. M. Sasse, N. A.T. Taverne, P. Bos, P. C. De Geusterwijl eene eervolle vermoldiug ontvingen A. M. Sasse, J. W. J. Piper, P. Bos, P.N. Van der Chijs, A. Parmentier, A. Van 't Hooft, H. De Bruyn Kops, J. Wilhelmy Damsté, F. W. H. Rijke, J. Van Leeuwen, H. M. Haansbergen prijzen werden uitgereikt aan N. A. T. Taverne, P. C. De Geus, G. Blanken, J. Blanken, W. C Blankwaart, G. J. Bos, Corn. Sijthoff. Voor de violoncel werden prijzen uitgereikt aan D. Van Goens en P. De Graaf. Voor de fluit werd een prijs uitgereikt aan Th. Van Dissel. Voor de clarinet werd een prijs uitgereikt aan M. W. Pijuappel. Van de elementair klasse werden be vorderd tot de 2de koor zangkl.: N. Hengeveld, M. Hengeveld, A. Fabius, W. G. Steygerwalt, H. Bierens de Haan, W. Scheffer, C. Coninck Liefsting, C. M. Vissering, M. Pijnappel, G. Simon Thomas, M. Noothoven van Guor, C. De Bruyn Kops, J. Wilhelmy Damsté, 11. Sijthoff, G. H. Seelig, A. Van Doorninck, D. Van Goens, H. De Bruyn Kops, J. Vissering, W. E. Blankwaart, G. Pijnappel. Van de Tweede Koorzangklasse werden bevorderd tot de 1ste koor zangkl.: J. C. Harte velt, C. J. Hartevelt, Joh. VisseriDg, C. Vissering, C. Bierens de Haan, Corn. Sijthoff", H. E. Steyger walt. W. C. Coninck Liefsting, Anna Rinkes, Anna Kluit, H. Krabbe, A. Maclaine Pont, J. Bierens de Haan, M. Kluit, J. Kluit, Th. Piper; ROMANESKE JONGE JUF VROUWEN. naar hit fransch van JULES KERGOMARD. (Vervolg.) Ik opende liet pakje. Het bevatte een tiental brieven, geschreven door Jane aan hare vrien din, mevrouw Bernard, sedert mijne komst op Garlan tot op heden. Die brievennu, ik zal ze u laten lezen, beste Raoul; maar thans zal ik er niets van zeggen. Ik begreep er op dat oogenblik slechts éen woord uit: Zij beminde mijZij had mij altoos bemind: voor haar hu welijk, gedurende die vier jaren van een marte laarschap, dat zij op zich genomen had, zonder er de rechte bewustheid vau te hebben, en dat ik met éen enkel woord had kunnen voorkomen hebben; en sedert zij hare vrijheid had terugge kregen, was er wederom eene hoop bij haar ODtwaakt. Ach! wat was ik een dwaas geweest! Zij beminde mij zooals de engelen beminnen, of liever zij, die in waarheid vrouwen zijn; zij be minde mij zelfs zóo dat zij hare zuster had wil len rijk maken, ten einde haar te bewegen mij hare hand te schenken, toen ik in mijne ver blinding meende dat inijn geluk van haar af hing. fin ik, gedurende dien tijd!.... Ach! ik ben harer niet waardig! Toen ik juist die bladzijden verslonden bad, wier gloeiende welsprekendheid mij in verruk king bracht, vloog ik naar de deuren daar trad Jane binnen. Ik liep naar haar toe, sloot haar in mijne armen, drukte mijne lippen op de hare, en ik gaf haar mijne ziel terwijl ik de hare nam in den heiligsten kus, die ooit twee menschelijke wezens elkander gegeven hebben... Ik was niet in staat een woord te uiten, maar vertoonde haar hare brieven. Zij gaf een gil, en wilde ze grijpen, en toen ik zulks baar belette, verbergde zij haar aangezicht tegen mijne borst met eene van die bewegingen van gelukkige schaamachtigheid, zooals alleen de liefde die kan hebben. „Wat!" kon ik eindelijk uitroepen, gij „bemin- det mij; gij wist dat ik niemand anders dan u beminnen kon, en gij waart inij behulpzaam u zelve en mij ongelukkig te makenen als ik nu eens met Renée getrouwd was „Ik geloof zeker dat ik alsdan zou zijn ge storven; maar aangezien gij er zoo'n zin in had...." „Gelukkig maar dat uwe zuster er geen zin in gehad heeft nu ook mijne zuster; want, nietwaar? wij zullen dat arme kind wel terdege liefhebben en behouden, zij, die ons bewaard heell voor het doen van eene dwaasheid, en die thans zoo uitnemend hare dwaasheden herstelt... of liever, die, welke mevrouw Marcelle Bonnet, die de drommel haleneen! die de hemel zegene! haar had doen begaan; want zonder haar zou Renée stellig niet op de gedachte ge komen zijn mij te verraden." „Stil!" zei Jane, terwijl zij mij de hand drukte en mij wees op Renée. die juist binnentrad. Zij zag zeer bleek, en 't scheen alsof zij ge weend had. De uitdrukking van spotachtige en tergende uitdaging, die mij eenige oogenblikken te voren zoozeer boos op haar gemaakt had, had op haar aangezicht plaats gemaakt voor eene deftige treurigheid, die aan hare schoonheid eene zekere weiding gaf. Zij trad naar ons toe, en op het oogenblik dat wij haar onze handen en onze armen toestaken, wierp zij zich voor ons en tusschen ons beiden op de knieën en sprak „Nu alles hersteld is, zult gij beiden mij, hoop ik, vergiffenis schenken?" (Wordt vervolgd.) terwijl eene eervolle vermelding ontvingen II De Vries, M. P. Dozy, J. Hoogendijk, W. F H. Rijke, Corn. Sijthoff, Jeanne Heynsius; een prijs werd uitgereikt aan 11. Boogaard. Van de Eerste Koorzan g k lasse ontvingen een eervolle vermelding: G. Bosch, M. C. Krieger, H C. Goudsmit, J. P. Sijthoff, H. F. Krantz, A. C. W. Krabbe, Anna Pijnappel, en G. Abendanon. Het Nieuwsblad voor den Boekhandel bevat in zijn jongste nummer een hoofdartikel over onze Postwel, waarin behandeld wordt het antwoord, nannjns den minister van financiën gegeven, op het adres van de Vereeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels, dd. 1 Juli jl., betrekke lijk den handel in dagbladen en tijdschriften, die door HH. postbeambten met telkens grooter aan matiging wordt uitgeoefend. Gemeld hoofdartikel in het Nieuwsblad besluit aldus: „Wij zullen het voor heden hierbij laten en hopen dat de groote dagbladpers ook deze zaak weldra ter harte zal nemen. De hemel geve dat dit middel voldoende zij om eindelijk eens ook hierin op de hoogte van onzen lijd te komenmaar lukt dat niet, dan, hoe weinig wij in den regel met zulk soort „ver bonden" sympathiseeren, tocli zouden we haast den wensch naar een anti-staatsposterijen-verbond niet kunnen weerhouden." In een particulier schrijven aan de N. It. Cl. wordt melding gemaakt van een gerucht, dat de heer Mr. S. A. Veiling Meinesz, in September II. in plaats van Mr. Oorver Hooft tot wethouder voor financiën benoemd, deze zijn betrekking ter beschikking van den Raad zou stellen, nu de heer Oorver Hooft weder in dien Raad zitting neemt, Naar men verneemt, zal op aanstaanden Zondag avond, bij gelegenheid der gedachtenisviering van de kerkhervorming, de godsdienstoefening in de Evang.-Luthersche kerk alhier worden opgeluis terd door het gezang der Leidsche Koraal veree niging. Het Staatsblad N°. 159 bevat liet besluit van den igde„ October 1869, tot vaststelling van een reg lement, betreffende den vorm, de samenstelling en de afmetingen der maten en gewichten. Het Staatsblad N°. 16U bevat het besluit van den Igden October 1869, betreffende liet justeeren der gewichten. Het Staatsblad N°. 161 bevat het besluit van den 16de" October 1869, houdende regeling van het examen van ijker of adjunct-ijker der malen en gewichten. Bij Kon. besluit van 15 dezer, N°. 19, is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan P. Munck, die met de in het Kon. besluit van 19 April jl., N°. 53, genoemde Deensche zeelieden medewerkte tot de redding van de bemanning van het te Steensnes (Jutland) gestrande Ned. schoener-kofschip Hermanna op 22 Nov. 1868, verl. een gratificatie benevens een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft den heer G. Goud op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Hoedekens- kerke, en tot burgem. dier gem. benoemd 11. K. Persant Snoep. Amstikdam, 28 October. Het plan bestaat om aan de Handelsschool alhier gedurende de winter maanden een avond-cursus over de handelsweten schappen te openen voor jongelieden, die reeds in den handel werkzaam zijn. Dat ook te Amsterdam, hoewel misschien met minder ophef, de beschaafde vrouwen zich be ijveren, om door uitgebreider en juister kennis in staat gesteld te worden, den gang der bescha ving te beter te kunnen volgen, of ook eenigs- zins te leiden, kan men o. a. niet onduidelijk opmaken uit de getrouwheid en den ijver, waar mede een aantal oudere en jongere dames den cursus over geschiedenis bijwoonden, dien Dr. Doorenbos, gedurende een paar winters, voor daines gehouden heeft. De lezingen, die Prof. Fr. Von Raumer, eenige jaren geleden, te Berlijn voor vrouwen hield, waren niet drukker bezocht. Ook mochten de cursussen voor dames in Frank rijk, door den afgetreden minister Duruy inge steld, niet op een grooter aantal hoorderessen bogen. Men schrijft uit Velzen, dat door de aan houdende stormen de zeewerken zeer hebben geleden. Het grootste gedeelte van den steiger is

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1