het dagelijksch bestuur te winnen. Maar waarom zou de gemeente, die blijkens praeadvies van Burg. en Weth. zulk een rij-en wandelpark voor ƒ5000 kan aanleggen, thans ƒ10,000 uitgeven om hetzelfde te erlangen, terwijl dan nog het publiek ÜJmaal per maand of 114 dagen 'sjaars gedu rende eenige uren van het gebruik daarvan ver stoken zal zijn? De besparing op de gasverlich ting, die op het voorplein jaarlijks ongeveer 500 kost, bedraagt voor die tien jaren toch ook slechts 5000, en mag niet een motief zijn, om hetschoonste plein van onze in dit opzicht zoo schaarsch be deelde stad aan het publiek gebruik te onttrekken. Het zou mij dan ook spijten zoo de gemeente raad het voorstel zooals ïhet daar ligt, of zelfs onder de daaraan door burg. en weth. gehechte voorwaarden, goedkeurde. Tegen die goedkeu ring is, na de indiening van het praeadvies van het dagelijksch bestuur, nog een krachtig argu ment geopperd door de Nederlandsche Bouwmaat schappij, die de in 1862 aan Dr. Sarphati ver leende concessie heeft overgenomen, en thans in een adres aan den gemeenteraad herinnert, dat volgens die concessie het plein voor het Paleis een openbare wandelplaats moet zijn, en de ge meenteraad dus niet meer vrij is in de bestemming die hij daaraan zou willen geven. Met de leening van de Nederlandsche Stoom bootmaatschappij gaat het niet te best. Zonder twijfel is vijfmillioen een groote som, en kon men bij de verdeeldheid, die op sommige punten tusschen de ontwerpers der directe stoomvaart- verbinding van Nederland met Noord-Amerika heerschte, niet op algemeene medewerking reke nen maar toch is het eene teleurstelling eene zaak, die aanvankelijk met zooveel frischheid en moed werd aangepakt, weer op de traagheid en flauwheid te zien stuiten, die zoo dikwijls de beste „opportunities" voor ons heeft doen ver loren gaan! Q. N. G-eld- en Efïectenmarkt. Amsterdam, 1826 October. Bij voortduring blijft de stemming der beurs flauw. Er zijn trouwens redenen genoeg' om on gunstig op de prijzen der fondsen te werkende tekorten welke weder op de budgets van alle staten blijken te bestaan; de vrees voor ongere geldheden op morgen te Parijs, die nog niet ge heel geweken is; de woelingen in Spanje en wat niet al, gevoegd bij de spanning en overspanning, welke vooral de Duitsche beurzen beheerscht heeft en die nog niet door eene afgeloopen liquidatie is opgeheven, ziedaar redenen te over om een toe stand te veroorzaken als wij thans zien, en die zich in weinig woorden laat noemen. Weinig fondsensoorten uitgezonderd is alles lager dan vóór acht dagen en bij de meeste bepaalt zich die vermindering niet bij eene fractie maar be loopt zij een geheel percent of meer zelfs. Het is dus overbodig in détails te tredenwij kunnen ons bericht in een paar groote trekken samen vatten. Met uitzondering van de obligation 1S69, die ruim 2 pCt. geavanceerd zijn blijven, alle Spaan- sche fondsen a pCt, ten achter bij verleden week, evenals de meeste Russische en de Oosten- rijksche. De Russische loten vielen van 233 tot 226 wat die van 1864, en van 226 tot ƒ22014 wat die van 1866 aangaat. Zoo ook verloren de Oostenrijksche loten eenige guldens, behalve die van fl. 250 1839, die van ƒ593 tot ƒ603 liepen. Turken en Egyptenaren vrij wel prijshoudende met weinig omzet; Noord-Amerika flauwer ook wat de Spoorwegwaarden betreft, uitgezonderd Illinois Certificaten die van 101 tot 103% pCt. en een paar andere soorten die minder wonnen. Des te beter komen onze Nationale Fondsen voor den dag. Niet dat zij zooveel hooger liepen, maar zij verloren althans niet veel. De 2% pCt. blijven 53K6, de 3 pCt. 62%, de 4 pCt. 85(4 pCt. tegen 5314, 52% en 85% pCt. voor acht dagen. Handelmaatschappij verloor weder aanmerkelijk, van 113tot llltt a 11114 pCt. BUITENLAND. Yereenigde Staten. Andrew Johnson, de gewezen president, die zich in Tennessee candidaat gesteld had voor den Senaat, is niet verkozen. Veel heeft het niet verscheeld; want de verkozen candidaat, de heer Henry Cooper, had slechts éen enkele stem meer. De heer Cooper wordt, evenals de heer Johnson, aangeduid als democraat. De stemming schijnt dus meer tusschen personen dan tusschen par tijen te hebben plaats gehad, hoewel toch de verkozen candidaat onmogelijk heftiger democraat dan de gewezen president kan zijn. Men zegt nu dat Brownslow, die senator voor Tennessee is, en, voordat die Staat weder in 'de Unie op genomen was, gouverneur van Tennessee was, af zal treden als senator, om aan Andrew John son een tweede kans te bieden. Spa uj e. De republiekeinsche insurrectie is spoediger geëindigd, dan de kracht, waarmede ze werd aangevangen, liet verwachten. In Spanje zelve meende een groot deel des volks, dat die als het ware plotselinge staking der vijandelijkheden het gevolg was van eene geheime overeenkomst tusschen de regeering en de. opstandelingeneen correspondent van de Indépendance acht dit echter onjuist en zegt dat derepubliekeinsche insurrectie is mislukt, omdat ze werd aangevangen onder omstandigheden, waaronder ze slechts kon mis lukken; in de eerste plaats miste zij eene krach tige centrale leiding, want de republiekeinsche afgevaardigden, die te Madrid achterbleven, konden wel met het woord, niet met de daad hunne zaak verdedigen en brachten zich zeiven daardoor in zulk eene valsche positie, dat ze niets kouden antwoorden, toen Madoz hen in de Cortes toeriep: „zijt ge tegen de insurrectie? komt dan tot ons! zijt ge er voor? voegt u dan bij uwe broeders, die er voor strijden!" Ten tweede kon de insurrectie niet door de massa der plat telands-bevolking ondersteund worden, zelfs niet daar waar allen de republiekeinsche beginselen waren toegedaan; omdat die republiekeinsche beginselen, zelfs in laatstgenoemde plaatsen, nog niet diep genoeg ingeworteld waren, om er mar telaars voor te vormen, en toen de aanvoerders geld noodig hadden, outvielen hun zelfs zij, die overigens hunne getrouwste aanhangers waren En dat de republiekeinen in de groote steden hunne opgestane broeders niet konden steunen, 't was voornamelijk ten gevolge daarvan dat. enkele steden volstrekt geene wapenen bezaten, andere door een sterk garnizoen werden in be. dwang gehouden. De leden van de republiekeinsche meerderheid zijn het er nog niet over eens of en op welke wijze ze weer zitting in de Cortes zullen nemen. De heer Andrade Corbo, minister van openbare werken in Portugal toen de Spaansche emigran ten uit dat land verjaagd werden, is tot gezant van Portugal te Madrid benoemd. Tegen alle di plomatieke gebruiken, is van die benoeming het gouvernement niet in kennis gesteld, en 't zou zeer goed mogelijk kunnen zijn, dat om die re den de nieuwe gezant niet werd toegelaten, om den regent zijne geloofsbrieven te overhandigen. Latere berichten melden intusschen, dat de zaak geschikt, is, tengevolge van eene verklaring van het Portugeesche gouvernement, dat het verzuim alleen een gevolg is van de afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken. De Graaf Ripallo, de echtgenoot van de her togin van Genua, bevindt zich te Madrid, om de kandidatuur van den zoon zijner gemalin te be vorderen. Zijne pogingen worden krachtig on dersteund door den Franschen gezant, en als een eerste resultaat er van kan het beschouwd worden, dat die kandidatuur weer te berde zal worden gebracht, nadat ze reeds voor goed was opgegeven. De hertog van Saldanha blijft intus schen voor Dom Fernando van Portugal ijveren. Het ministerie is op dit punt zeer verdeeld vier der leden zijn voor den hertog van Genua, of Dom Fernando, vier anderen voor den hertog van Montpensier. Daar elk der ministers door een zeker aantal afgevaardigden gesteund wordt, zal men in de Cortes hetzelfde verschil van meening ontmoeten als in den boezem van het ministerie zelve, en zal eene transactie, moeten plaats heb ben wil men tot eene decisie geraken. Ooeitenriilt-Hongraai-scIie Monarchie. Volgens de berichten van het Journal des Débals moet men te Weenen, zelfs tot in de omgeving des Keizers niet zoo bijzonder ingenomen zijn geweest met het bezoek van den Pruisischen Kroonprins. De Keizer alleen uitgezonderd, die met het bezoek van den Kroonprins zeer was ingenomen, heerschte er in den hofkring een antipathie tegenover den overwinnaar van Oos tenrijk, die door den Kroonprins niet onopgemerkt is gebleven. De aartshertog Albert moet zich zelfs onaangename zinspelingen hebben veroor loofd op het verleden, en de aartshertogin Sophia, moeder des Keizers, moet zich zelfs verschoond hebben met een voorgewende ongesteldheid, dat zij den Kroonprins niet kon ontvangen. Ten ge volge der houding van den aartshertog Albert moet dan ook het Oostersche reisplan plotse ling veranderd zijn. Aartshertog Albert en niet de Keizer zou Oostenrijk bij de opening van de landengte van Suez vertegenwoordigen en een bezoek brengen aan den Sultan te Constantinopel. Om een tweede ontmoeting van den aartshertog met den Pruisischen Kroonprins te vermijden, zal de Keizer nu zelf gaan. Ëngeland. Zondag jl. is in Hydepark bij Londen eene groote menigte bijeengekomen, om deel te nemen aan de demonstratie ter invrijheidstelling van de in hechtenis genomen Fenians. Meer dan hon derdduizend personen waren op de been. Uit de verschillende hoeken der stad begaven de demonstreerenden zich in processie naar de plaats van bijeenkomst. Er heerschte daarbij eene voor beeldige orde. Elke stoet werd voorafgegaan door een vaandeldrager, met een banier waarop de woorden: „Stel de gevangenen in vrijheid!" ge schreven stonden. Het meerendeel van hen, die aan den optocht deelnamen, behoorde tot den arbeidersstand. Een achthonderdtal vrouwen en meisjes, allen getooid met groene sjerpen, rozet ten en bandelieren waren op het terrein aanwe zig om de „vaderlandslievenden" te ontvangen. Sommigen harer waren van top tot teen in het groen gekleed. Zelfs hare chignons waren omwoeld met groene linten. Verschillende, muziekkorpsen geleidden de optochten; de Marseillaise was hunne lievelings-melodie. Zoodra meri in Hydepark was aangekomen, schaarde men zich om de in 1866 beroemd geworden „Reformtribune." In het mid den van het park namelijk stond vroeger een reusachtige boom, dien men na de ongeregeldhe den in genoemd jaar, heeft moeten vellen. Een slomp echter heeft men laten staan, en die biedt zooveel ruimte aan dat er een redenaar op staan en het woord voeren kan. Van daar werden scherpe uitvallen tegen de regeering gehoord, die luide werden toegejuicht. Na een tal van speeches werd door een lid van het gemeente-bestuur van Leeds het voorstel gedaan, dat de meeting zou verklaren dat niet alleen de ge vangen Fenians in vrijheid behoorden te worden gesteld, maar dat hun ook eene liberale schade loosstelling moest worden verleend. Dit voorstel werd aangenomen. Fi-aakrjjk. Moge de. dikwerf gemaakte bewering juist zijn, dat het gouvernement menigmaal in moeilijkhe den wordt gebracht door de onhandigheid zijner vrienden, 't is van den anderen kant niet min der waar, dat de regeering dikwijls door het ondoordachte harer handelingen hare meest toe genegen vrienden belet, die handelingen te ver dedigen; met name geldt dit thans van de ontij dige herinnering van den prefect van politie aan de mogelijke straffen, die de wet aan de rust verstoorders oplegt, en dat, terwijl niemand, zelfs de onverzoenlijken niet, er aan dacht de rust te verstoren; en dat werkelijk de rust bewaard is gebleven, heeft de telegraaf reeds gemeldhet gouvernement had krachtige voorzorgen geno men, in de hoofdstad zoowel als in de provinciën. Omtrent eene vervroegde bijeenroeping van het Wetg. Lichaam is nog niets bekend de Keizer laat zich er hoegenaamd niet over uit, evenmin als over de algemeene politiek. Het wordt beves tigd, dat men in de hooge regeeringskringen ernstig denkt over de afschaffing van den poli- lieken eed en werd het plan uitgevoerd, 't zou zeker het onhandige van voormelde proclamatie van den prefect van policie vergoeden, daar do onverzoenlijken een hunner krachtigste strijdmid delen zouden verliezen, de onverzoenlijken, wier streven het thans juist is, de niet-beëedigden te doen verkiezen. Donderdag heeft ten huize van Jules Favre eene bijeenkomst plaats gehad, die door bijna alle leden van de linkerzijde bezocht was. De Presse meldt dat de effectieve getalsterkte van elke compagnie infanterie bij het leger bin nenkort tot zeventig man zal worden vermin derd. De regimenten zullen niet meer dan dertien honderd man onder de wapenen hebben. De ten uitvoerlegging van dat besluit is reeds aangevan gen dagelijks worden er verloven voor on be paalden tijd uitgereikt. Indien het plan geheel ten uitvoer komt, zal het ministerie van oorlog in de eerstvolgende zes maanden zes a zeven millioen fr. bezuinigen. De gréve der Parijssche winkelbedienden gaat uitloopen op een groote coöperatieve winkelzaak, waarvan de aandeelen alleen door beambten en bedienden in de zaak zelf genomen mogen wor den, terwijl als obligatiehouders ook het publiek wordt toegelaten of verzocht om zijn kapi talen mede beschikbaar te stellen. Een Engelsch Huis heeft reeds voor de onderneming een bijdrage van 10,00U frs. toegezegd. België. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn te Brussel 12 candidaten der Association liberale gekozen, waar onder de burgemeester en 9 aftredende raadsle den. Tusschen 3 aftredende leden en 4 leden der oppositie moet herstemd worden. Te Gent is de liberale lijst doorgegaan. Te Na men zijn 8 clericalen op de 9 gekozen. Te Ant werpen is tot heden het resultaat, dat de clericale candidaten met eene meerderheid van 101 stem zijn gekozen. Te Luik en te Brugge zijn de liberalen geko zen; te Doornik gelijk resultaat, behoudens éene herstemming. De Leuven is bijna de geheele clericale lijst doorgegaan. Te Verviers zijn twee ministerieelen (de burgemeester en een schepen) gekozen. Te Mechelen zijn twee clericalen gekozen; de ove rigen moeten zich aan herstemming onderwerpen. TELEGRAMMEN. Berlijn, 26 Oct. De minister van financiën, de heer Von der Heydt, heeft gisteren zijn ont slag bij den Koning ingediend en verkregen. Als opvolger wordt genoemd de heer Camphausen. De vernieling van het Langesalza-monument is ter sprake gebracht. De regeering heeft de han delingen der militaire niet verdedigd; de minister van oorlog verzekerde dat het Pruisische leger sympathie heeft voor de Hannoveranen, die tegen hen gevochten hebben. De Kamer van Afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, strekkende om te verklaren, dat de concessie tot eene door de disconto-maat schappij te sluiten loterijleening met het staats belang strijdig is Tevens zal de Kamer aan de regeering den eisch stellen, om de bepalingen betreffende het sluiten van loterijleeningen bij de wet te regelen. Madrid, 26 Oct. De door de meerderheid der Cortes gekozen commissie, bestaande uit vijftien leden, is bijeengekomen, ten einde te trachten ten opzichte van de keuze eens Konings een voor stel te formuleeren, dat beide partijen bevredi gen zal. Het comité van de meerderheid der Cortes heeft den geheelen nacht beraadslaagd men acht het onmogelijk, dat men tot een vergelijk kome. Eene definitieve beslissing zal nog niet genomen worden. Promotiën. Leiden, 27 October. Bevorderd tot doctor in de verloskunde de heer E. P. J. Van der Hurk, geb. te Haarlem, med. doctor te Venray, met Stellingen. LAATSTE BERICHTEN. 's Gravenhage, 27 October. Het adres van Jhr. Mock 0111 gratie voor Jacob de Vletter, is gister, door een „aanzienlijk getal ingezetenen" onder teekend, aan Z. M. den Koning aangeboden. Wij vernemen dat ook de raadsman van J. de Vletter, Mr. J. J. Bergsma eveneens een verzoek schrift om gratie aan Z. M. den Koning heeft ingediend. Bij Kon. besluit van 25 October n°. 23 is aan den heer Baron Mulert, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Directeur van het Postkantoor te Leeuwarden, met vergunning om zijn aanspraak op pensioen te doen gelden. Naar men verneemt zou de heer A. F. De Bas, procureur bij den Hoogen Raad der Neder landen en het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland, uit die betrekking zijn eervol ontslag hebben aangevraagd. New-York, 26 October. Een decreet is gisteren te Havana afgekondigd, waarbij algeheele vrij heid van godsdienst op Cuba en Portorico wordt verleend. Parijs, 26 October. De heer Gagne (een Pa- rijsch advocaat) heeft, gevolg gevende aan zijn vroeger bekend gemaakt voornemen, bij de obe lisk een vers voorgedragen. Hij werd door de omstanders uitgejouwd. Madrid, 26 October. De overeenstemming tus schen de leden van het kabinet is hersteld. Zorilla heeft afgezien van zijn ontwerp met be trekking tot de geestelijkheid en de door Ardanaz voorgestelde begrooting aangenomen. Morgen groote vergadering van de meerderheid, om te beraadslagen over de keus van een vorst. In een brief van Prim wordt medegedeeld, dat Zorilla de wijzigingen heeft aangenomen, waarbij de begrooting voor eeredienst met 30 pCt. wordt verminderd. De crisis is geëindigd. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN' Burgerlijke stand van Leiden van den listen tot en met den 27sten October. Gehuwd: J. 11. Gimbicre jm. en J. II. E. Meijeraan jd. A. Gijzenij jui. en J. Stikkelorum jd. A. Cebol jra. eu E. Pon jd. N. Zirkzee jra. en M. Middclhatu jd. J. H. P. Mul der jra. en M. J. Langevcld jd. P. Dreef jm. en J. Van Dijk jd. S. F. Knaap jra. en M. Van Proosdij jd. H. II Blöte jm. en M. VV. I). Boef jd. Bevallen: C. Fontijn, geb. Wolf, Z. J. M. Digpa, geb. Miggel», D. M. WalJaart, geb. Van Leeuwen, D. K. Van Berkel, geb. Verkruyssen, Z. M. L. A. A. Veltbnisen, geb. Hoek, 1). M. Kanbier, geb. Osscvoort, Z. J. C. Koren bof, geb. Stadclman, Z. J. De la Rie, geb. Zwart, Z G. Pbi- lippo, geb. Etieune, Z. F. Maznrel, geb. Iiolswilder, Z. J. C. Schuddemat, geb. Verstraaten, I). H. Hogervorit, geb. Wilschut, Z. E. ValleDtgoed, geb. De With, I). J. E. Jong, geb. Starkenburg, D. C M. Hoeftmit, geb. Van Rooijen, D. C. De la Rivière, geb. Baars, Z. J. Stallioga, geb. Jongmans, D. B. E. De Vink, geb. Wagemans, I). E. Philippo, geb. Van Helden, D. - A. Broekhuizen, geb. Siavlcu, Z. C. Van der Keur, geb. Van der Lelie, Z. Teyn, geb. Stikkelorura, D. Overleden: j. F. Krieger 3G j. E. V d. Walle, wed. J. Walle, 47 j. B. Dolle 75 j. A. C. C. Kcereweer I). 13 m. J. Buitendijk Z. 2 m. M. A. Perrin Z. 2 ra.J. Vau Tongeren D. 3 m. J. De Kier Z. 16 j. H D. Trap 65 j. J. Vogelenzang Z. 5 j. VV. J. A. De Graaf Z. 15 m. J. Noteboom, wed. J. v. d. Steen, 76 j. M. C. E. Hartevelt I). 16 d. A. J. Stalling» Z. 14 ra. J. Fakkel, geb. De Haas, 29 j. J. Ederzeel Z. 5 ra. H. Steenwijk Wr. 41 j. Uit de verschillende Dagbladen. Üct. OEHUWÜ. 21. A. R. Von Römer en A. H. W. T. Ever». Leeuwarden. 21. J Versluijs eu M C. J. Offers. Wildervank. 22. C. P. Vroom eu G. M. Huisinga. Wildervank. 22. F. C. Koch en L. J. Vroom. Wildervank. 32. A. C. Hazen en H. D. Meincke. Delfshaven. 23. J. R. Vi»»er en H. S. M. Lutz. Nieuwediep. 2». W. H. F. Hardenberg en S. A. Kurascy. Antwerpen. Oct. BEVALLEN. 20. A. A. Van Woudenberg Ham»tra, geb. Wenting, D. Mo lenaarsgraaf. 21. S. C. Stevens, geb. Schouten, Z. Wijk-bij-üuurstede. 22. C. S. Tb. Licrntir, geb. Frcsenius, D. Praag. 22. G. G. Britzal, geb. Eskes, Z. Makkum. 23. L. Avéres, geb. Ten Cate, <1. k. Hengelo. 33. M. P. Van Harcncarspel, geb. De Waldkirch Zicpprecbt, Z. Arnhem. 23. D. C. Vormer, geb. Hubers, D. Schiedam. 23. M. M. Nusse, geb. Wiefferiug, D. Arasterdam. 23. E. L. Wilson Keulemans, geb. Morrison, D. Londen. 24. M. Sasburg, geb. Hirschmaun, Z, Gorcura. 25. S. M. Dijk, geb. Switzar, D. Amsterdam. 25. A. Broekman, geb. Smits, Z. Rotterdam. 25. J. Van Wassenaar, geb. Honders, D. Delfshaven. 25. H. H. S. W. Van der Linden, geb. Schreiner, Z.Gouda

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3