hebbende aanvaringen, op zich zelf gevaar van aanvaring bestond, dewijl die aanvaring eveneens o. a. kan worden toegeschreven aan de gedurige plotselinge wendingen van de Volharding, hetzij met, hetzij zonder opzet, maar waardoor in elk geval het voorbijvaren van de stad Gouda aan stuurboordzijde van de Volharding zooals zij ver plicht was, in de daarvoor overigens genoegzame ruimte, telkenmale werd belet. Het vonnis van den konlourechter is voorts vernietigd en de be klaagde vrijgesproken. Van de hand van Adolf Strodtmann, zal in de volgende maand, door Hoffman en Campe te Hamburg, eeue uitgave het licht zien van de let terkundige nalatenschap van Heinrich Heine. Tusschen den dood van Heine en de thans ein delijk mogelijk geworden uitgave van zijne litte rarische nalatenschap zijn dertien jaren verloopen. Ontegenzeggelijk is de belangstelling van het publiek in hetgeen Heine geschreven heeft, na diens dood eer toegenomen dan verminderden on getwijfeld zal die uitgave al de vereerders van den grooten dichter hoogst welkom zijn. De lang verwachte Mémoires bevinden er zich echter niet bij, maar bevinden zich in de K. K. hofbibliotheek te Weenen, waaruit ze waarschijnlijk nooit, ten minste niet onverminkt, aan het licht zullen worden gebracht. Kennelijk heeft de dichter reeds in het laatst van zijn leven die onder zijne papieren geschift, welke hij voor de uitgave bestemde, maar de dood verrastte hem bij dien arbeid en thans moet een vreemde hand in die verwarde massa manuscripten zooveel mogelijk orde brengen. Onder de nagelaten stukken komt, naast vele onuitgegeven gedichten, versregels of geestige opmerkingen, nog veel voor, wat reeds in de uitgave zijner gezamenlijke werken vervat was; maar alleen het geheel nieuwe zal in deze uit gave worden opgenomen. De data, waarop de verschillende stukken werden geschreven, zijn nergens bijgevoegd, doch zijn vrij juist op te maken uit de papieren zeiven, en wel uit 'e variëerende schrijfwijzen, die de dichter, zooals Adolf Strodtmann in de voorrede van het werk beweert, in de verschillende tijdperken zijns levens, naar gelang van den staat zijner gezondheid, be zigde. Elke periode van Heine's dichterlijke loopbaan wint aan belang, door de commentaren, die er in die nagelaten papieren op worden geleverd, maar vooral zeer interessant is de uit het Fransch vertaalde correspondentie tusschen Heine en zijne vrouw, de eenvoudige, goedhartige Mathilda. Uit die correspondentie toch blijkt voornamelijk, dat Heine volstrekt zulk een slecht echtgenoot niet was als waar hij voor te boek staat en dat hij zijne „Nonotte", innig lief had en ook voor haar materiëel welvaren na zijn dood wist te zorgen. Men deelt ons mede, dat van de schepen der Nederlandsche Maatschappij De Toekomst tot exploi tatie van zeevisscherij, de Hollander, schipper Kor- viug, een groot gedeelte van zijn netten verloren heeft ten gevolge van de groote massa haring, die er in zat en waarvan het gewicht ze ten gronde sleepte. De Schcveninger, schipper Rijke, en de Wilhelmina, schipper D. Roest, hadden de netten kunnen inhalen en brachten ze behouden mede met niet onaanzienlijke vangsten. De Louise, schipper W. Vrolijk, kwam binnen met 9% last haring en met verlies van netten; ook deze gingen door overvloed van haring verloren. Al deze schepen kwamen na een afwezigheid van slechts 14 dagen voor den derden keer terug. Zij worden dadelijk weder uitgerust. De hoeker Noordzee is binnengekomen met 10 last haringen heeft 40 netten verloren. Dit schip wordt niet meer uitgerust, daar men met hoekers niet veel schijnt te kunnen maken. De berichten, door de den om ooit uit die werkeloosheid te ontwaken, totdat ik dezen morgen, met de post, het briefje ontving, dat gij hier zult vinden ingesloten, waar van de dubbelzinnige vorm en het schrift mij minder bezig hielden en in het oog vielen, dan zij ongetwijfeld zouden hebben gedaan, indien ik bij het doorlezen om iets anders had kunnen denken dan aan den naam, waarmee het onder teekend was, en aan de uitkomst, die de inhoud gaf aan den benauwden toestand, waarin ik mij sinds zoolang verveelde. Zonder dat ik inderdaad mij zeiven afvraagde welke beweegreden Jane kon hebben om zulk eene geheimzinnige samen komst van mij. te verzoeken, wanneer niets mij verhinderde om zelf mij op Garlan tevertoonen, vertrok ik haastig, met het vaste besluit om ge bruik te maken van de gelegenheid om te spre ken, wat er dan ook verder van mooht komen. Ik legde dus sneller dan het mij ooit gebeurd js den afstand af, die Morlaix scheidt van Kervézec. Ik vond in het voorportaal de kleine Maharite, die met een geheimzinnig voorko men, waarvan mij de ontevredenheid eerst later trof, toen ik er de oorzaak van kende tot mij zei: „Men wacht op u, boven!" Ik klom de nauwe wenteltrap op, en zonder aan te kloppen opende ik de deur dierzelfde kamer, waar ik achtereenvolgens zoo ongelukkig en zoo geluk- wakkere zeelieden meegebracht, zijn verschrik kelijk; allen roemen om strijd de weerbaarheid van de schepen der Maatschappij, vooral van de laatstgebouwde Maaskotters. Vad De .4msf. Ct. verneemt dat voor de leening, door de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij geo pend ten behoeve der stoomvaart tusschen Neder land en Noord-Amerika, reeds tot meer dan de helft van het bedrag is ingeschreven, en zich dagelijks nog deelhebbers aanmelden. Aan het departement van Binnenlandsche Zaken zijn eergisteren geopend: 1°. de gewone halfjaar- lijksc.he vergadering van de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht; 2°. de vergadering van de chefs der bureels van statistiek, bijeenge roepen tot het vaststellen der verder noodige maatregelen voor de aanstaande algemeene tien jarige volkstelling. De eerstgenoemde vergade ring wordt gepresideerd door den referendaris Dr. V. Capelle, de laatstgemelde door den refe rendaris Mr. Von Baumhauer. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal Van Wassenaer, onder bevel van den kapit. t/z. F. R. Toe Water is, blijkens een bij het depart, van Marine ontvangen telegram, den 25"'™ dezer te Malta aangekomen. Gemelde bodem had, ten gevolge van stormwe der, op den 22"™ te voren eenige schade aan het voortuig bekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Nijeveen J. W. Van Roijenmet ingang van 1 Nov. 1S69 tot koinmandant der strafgevangenis voor jeugdige inann. veroord. nabij Doetinchem J. H. Boshart, thans direct, van het burg. en milit. huis van verzekering te 's-Gravenhage. De plaatsing van den scheepsklerk W. A. Van Ouwerkerk met 6 dezer op Zr. Ms. transportschip Jana wordt ingetrokken. 's-Gravenhage, 26 October. Door burg. en weth. alhier is een publicatie uitgevaardigd, ter keunis- geving aan de ingezetenen, dat voor de feestvie ring van gemeentewege ter gelegenheid van de onthulling van het nationaal gedenkteeken voor 1813 op 17 November e. k. een programma is vastgesteld. Uit dit programma blijkt, dat des namiddags van 1 tot 4 uren in de Maliebaan volksfeesten zullen plaats hebben, bestaande in goochelen, inastklimmen enz., afgewisseld door muziek, en des avonds groote verlichting van het Willemspark en omliggende straten, als Zeestraat, Mauritskade, Sophialaan enz. Tevens worden de ingezetenen - bij deze publicatie, uitgenoodigd om door bet uitsteken van vlaggen en een algemeene illuminatie deze feestviering op te luisteren. Leidschendam, 26 Oct. Hedenmorgen had alhier het volgende droevige ongeval plaats. Ongeveer te halfzes is in de kolk tusschen de twee schutsluizen een met zand geladen schuitje ge zonken, met het ongelukkig gevolg dat eene oude vrouw, die nog te bed lag, den dood in het wa ter heeft gevonden. De schipper, een man van ongeveer 85 jaren, heeft, nog getracht zijne vrouw te redden, doch te vergeefs, en, ware hij nog niet bijtijds uit de roef zijner schuit te voorschijn gekomen, zoodat men hem hulp kon verleenen, dan zouden gewis man en vrouw verdronken zijn geweest. Een lek onder in het ruim van de schuit schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn geweest. Zaandam, 25 October. De commissie, die de be langen van de Zaanstreek bij den aanleg van den staatsspoorweg bevorderd heeft, zal bij de opening van den dienst tusschen Zaandam en Uitgeest, volksfeesten geven en eerepoorten op richten op de verschillende stations; terwijl aan een aantal genoodigden Zaterdag alhier een diner zal worden aangeboden. De dienst op die spoorlijn zal op Maandag den kig geweest was. Alles was daar nog in den zelfden toestand als toen ik van daar in zulk eene treurige stemming, eenige dagen geleden, ver trokken; was; de laatste bloemen, die mevrouwde Meslay er gebracht had, stonden op den schoor steenmantel te verwelken. Een dame, met den rug naar de deur] toegekeerd,; zat in den leu ningstoel, waarin ik Jane zoo gaarne zag zitten, gedurende de laatste dagen van mijne herstel ling. Op het geluid van mijn binnentreden keerde zij zich om...: en ik stond voor Renée Wordt vervolgd.) Het Duitsche blad Hermann, dat te Londen het licht ziet, wijst er met groote ergernis op, hoe zeer de gewoonte toeneemt, om kinderen in dag bladen te koop aan te bieden en te koop te vra gen. Gemiddeld worden er in de ochtendbladen ruim een veertigtal kinderen per week aangebo den en natuurlijk van alle genres. Zwarte krul- lebollen,blauwoogige, lieve blonde meisjes,schoone knapen, allen in den leeftijd van drie tot zes maanden. Niet zelden wordt er voor een kind 100 pd st. betaald. Isten November voor het publiek worden open gesteld. Zutfen, 24 October. De raad dezer gemeente heeft besloten, in antwoord op de vraag van den minister van oorlog, of in de gemeente een ge bouw beschikbaar is om ingericht te worden ter huisvesting en opleiding van jongelieden uit den behoeftigen stand voor verschillende vakken, te kennen te geven, dat thans geen gebouw daar voor beschikbaar is en er ook niet een opzettelijk voor dat doel kan gebouwd worden. Hengelo, 26 October. Naar men verneemt is door den heer Stork het beursgebouw alhier ge huurd, met het doel om aan de arbeiders zijner fabrieken een geschikt uitspanningslocaal te be zorgen, waar zij zich op fatsoenlijke en min kost bare wijze kunnen vermaken. Groningen, 23 Oct. Door den raad dezer ge meente is heden de begrooting voor 1870 vast gesteld, en wel aan inkomsten en uitgaven, beide op eene som van f 741,933.46. Leeuwarden, 23 Oct. Als een bewijs van de verspreiding der moderne beginselen in de Noor delijke provinciën mag men aanmerken, dat de samenkomst van moderne predikanten, gisteren alhier gehouden, niettegenstaande het ongunstige weder bijgewoond werd door ruim een vijftigtal personen. Harlingen, 21 October. In het nieuwe regle ment op het beheer der kerkelijke goederen al hier is de bepaling opgenomen, dat de kerkor gels tot geen ander einde zullen mogen gebruikt worden dan de uitoefening van den openbaren eeredienst. Alzoo is het houden van orgelconcerten, waar voor zich het orgel in de Nieuwe Kerk bijzon der eigent, voortaan onmogelijk, gelijk nog deze week bleek, toen een musicus aanzoek deed tot het houden van een concert, Alzoo bevordert de puriteinsche richting de kunst. Woensdag zijn van hier uitgevoerd 2610 kwart vaten boter, 10,260 Edammer- en 175 Kan terkazen, 680 pak papier, 111 geslachte schapen, 21 kisten en 94 stukken schapevleesch, 3 balen vlas, 25 runderen, 293 schapen en 4 kalvereo, benevens andere voorwerpen. KOLONIËN. Aan het Bat. Hand. ontleenen wij nog het vol gende Men schrijft van Soerabaya: „De plaatselijke nieuwsbladen, die met de post van heden verzonden worden, zullen u de bijzon derheden melden van de plechtigheid der onthul ling van het monument ter nagedachtenis van de gesneuvelden bij de jongste Balische expeditie. Waarschijnlijk zal eene bijzonderheid uwe aan dacht trekken, namelijk: dat de heer Uilkens, redacteur van de Nieuwsbode, bij deze gelegen heid het woord heeft gevoerd, uit naam van de Pers. Mij, en ik geloof vrij algemeen, heeft zulks ge hinderd. De kolonel De Brabant, afdeelings-kommandant en president der commissie voor de oprichting van het monument, heeft het programma opge maakt. Hij verzocht den resident, om de ambte naren, kooplieden en notabelen tot de bijwoning uit te noodigen. Uit hoofde van de beperkte ruimte konden die uitnoodigingen niet algemeen zijn. De kolonel had echter zelf de redacteurs en uit gevers der hier uitkomende bladen genoodigd. Er was bepaald, dat het woord zouden voeren le. de kolonel, 2e. de resident, 3». de overste De Roy van Zuidewijn, plaatselijke mil. komman- dant, en de heer De Graaf, als naaste hier aan wezige bloedverwant van den gesneuvelden lui tenant de Nys. Dc heer Uilkens was door de pers te Soera baya niet uitgenoodigd, hij vertegenwoordigde niemand dan zich zelf. Algemeen heeft men het zich op den voorgrond stellen van dien man, die sedert gisteren hier woont en morgen weder verdwijnt, afgekeurd. Geen college, zelfs niet de marine, was vertegen woordigd bij een plechtigheid, die meer of min een particulier karakter had en indien daarbij dus de vertegenwoordiging der pers reeds minder op hare plaats was, aan hem kent in elk geval niemand de bevoegdheid toe, zich onverzocht tot vertegenwoordiger der pers op te werpen en als zoodanig in het openbaar op te treden. Zijn speech werd dan ook met stilzwijgen begroet, ofschoon de slotzin op het provoceeren van een algemeen gejuich was berekend. Dat be teekent echter geenszins, dat men hier niet is ingenomen met de pers en het nut dat ze sticht, zelfs door het aanprijzen van ultra con servatieve beginselen, waardoor de naaktheid daarvan te beter uitkomt. Het zou mij niet ver wonderen, dat de heer U. van zekere ultra con servatieve zijde (die hier helaas, nog in een paar verblinde personen gezeteld is) aangezet was, om het woord in het openbaar te voeren, ten einde het publiek in Indië (en door de gewone parti culiere correspondentie ook het publiek in Ne derland) te doen gelooven, dat de conservatieve beginselen te Soerabaya aanmerkelijken weer klank vinden. Het tegendeel blijkt uit het feit, dat het eenige hier bestaande conservatieve blad, de Nieuwsbodt zonder subsidie niet kan bestaan en zonder hul; van een paar conservatieve niet meer zou be staan. Overigens verliezen de conservatieven hie met den dag veld en de geest wordt gaandewe: beter. Men schrijft ons van Padang: De gouverneur, die tot herstel van gezond hei naar de bovenlanden was vertrokken, is thai terug, nadat hij de Merapi en Talang beklomme en tournées had gedaan in zelden bezochte strekei De aardstorting, die bij den laatsten storm i: de rivier terecht kwam, damde die voor ee oogenblik op, doch het water baande zich eei«É weg en nam zoodoende een groot stuk van de: overstaanden oever met alle gebouwen in een sla.1 weg. De firma F. v. L. verloor een aanmerkelijk: hoeveelheid koopgoederen. De golf, die door dei aardval ontstond, wierp een paar schoeners zoi diep het land in, dat men ze niet meer naar ds rivier kan brengen en dus moet sloopen. De brug gen hebben ook haar aandeel in de vernieling,! en in deze tijden van niets afdoen zijn vooreersl geen andere te wachten. Amsterdamsche Brieven. 26 October 1869. l/i Waarde Redacteur, Een napraatje over de internationale tentoor stelling, die den 18d™ gesloten is, laat ik ove aan hen die den moed zullen hebben het alge meen rapport van de hoofdjury door te lezei Ik wensch hun daartoe het noodige geduld tot Slechts dit geef ik hun en allen die zich over d uitspraken van de jury beklagen in bedenking laat ieder schijnbaar verkeerde of ongemotiveerd beslissing (als de bekroning van een niet inzeiB der, of de toekenning van eene medaille aan ee: niet bestaande school voor niet ingezonden teeke ningen) toegeschreven worden aan ironie, da: is elke redelijke grond van beklag weggenomet en dan kan ieder inzender die onbekroond naar hui gezonden is, zich met de gedachte troosten d; in werkelijkheid de niet-bekroning een compli ment, de bekroning een steek onder wate kan geweest zijn. Deuzelfden troost geef ik aa: de hand voor de teleurstelling van hen die ziet gaarne in een stortregen van ridderorden buitei de deur hadden gewaagd. Laat ook de jury zoo wel als de bestierders der ridderorden-wolkei tegenover de klaagliederen der teleurgestelde! zich op die ironie beroepen, welke volgens Heine door de Berlijners is uitgevonden en alles kom volkomen te recht. Ik ivil in 't minst nieijs insinueeren dat bij de hoogloffelijke jury en bi de regeering die ironie tot hetzelfde doel sul moeten dienen als bij de BerlijnersGott bewahre ik wensch alleen aan het gekibbel een voor all: partijen bevredigende oplossing te geven. Ondertusschen is de directie van het Paleis vooi Volksvlijt, ten gevolge van het groote succes, dat A de inrichting van het voorplein gedureude den jj zomer gehad heeft, op het volgende lumineuzt denkbeeld gekomenZou er voor het Paleis vat Volksvlijt geen mogelijkheid bestaan zijn terreii te verdubbelen, eu dus ook zijn middelen om he publiek te lokken, aanzienlijk te vermeerderen, - en dat niet alleen zonder geldelijke opoffering, maar zelfs met een ruim subsidie van stads) wege? Die gedachte was te schoon, om althan niet tot een begin van uitvoering te geraken. Dc groote moeite lag echter daarin, dat zulk eei verzoek wel wat al te brutaal was, zoo er nit een liefelijke form aan gegeven werd. Vandaa' het adres door de directie van 't Paleis aan dei gemeenteraad opgezonden, waarbij de directie aanbiedt het bedoelde terrein voor haar rekc ning in een rij- en wandelpark te herscheppet en te versieren met kleine gebouwtjes, fonteinen enz., mits zij gedurende 10 jaren het recht hebbt daar 12 muzikale of andere feestelijkheden it'1 de maand te geven, waarvan de opbrengsten tet haren bate zullen komen; en mits de gemeentf f 10,000 bijdrage tot de kosten van afsluiting dooi een sierlijk ijzeren hek, met zes doorgangen vooi het publiek, welke slechts tijdens de feestelijkhe j> den gesloten zullen zijn. Na de eerste tien jaren zal het terrein met de daarop staande plautei weer ter beschikking van de gemeente komen, li mits de overeenkomst zes maanden te voren van stadswege opgezegd worde! Ziedaar de pil, verzilverd en al, zooals zij dooi de directie den gemeenteraad aangeboden is. la alle geval kan men niet ontkennen, dat het voor stel wel in 't voordeel van het Paleis is, ooi al hecht men geen geloof aan de geruchten, vol gens welke de tegenwoordige tuin van 't Paleis, in geval het plan werd aangenomen, voor bouw terrein verkocht zou worden, daar die tuin, zoo wel om den slechten grond als om de minder beschutte ligging, voor een weligen plantengroei niet geschikt is. Iets anders is, of de gemeente er ook mee gebaat zou zijn. Zeker verdient een rij- en wandelpark op het voorplein van het Pa-1 leis verre de voorkeur boven de beruchte kiezel woestijn met de rhododendron-oase, die vóór de tentoonstelling het Paleis van de stad scheidde, en die men met niet al te groote onwaarschijn lijkheid aan een verkiezingsmanoeuvre heeft toe geschreven, bestemd om de schoenmakers voor

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2