N°. 2979. Dinsdag A°. 18f>9. 26 October. LEIBSCl DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNITIEN. Voor iederen regel0.15 Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 25 October. Ter verduidelijking van het bericht betreffende het vonnis van de arrondissements rechtbank te Rotterdam in de zaak der Maatschappij Prudentia,en ter voorkoming van verwarring met het te Arnhem gevestigde Levensverzekering-Genootschap Pru- dentia, onder directie van de heeren J. F. Barends als directeur, en H. J. Cordes als administrateur, zijn wij verzocht nader te doen uitkomen, dat de aanklacht is gericht geweest tegen de te Rot terdam gevestigde zoogenaamde Nederlandsche Maatschappij van geldelijke uitkeering na over lijden, genaamd Prudencia. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat de aanklacht door de directie van het te Arnhem gevestigde Levensverzekering-Genootschap Pru- dentia was ingesteld. [N. Ft. C.) Naar men verneemt, is Zr. Ms. minister-resi dent bij het hof van den keizer van Japan, de heer D. De Graeff van Polsbroek, door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot kommandeur van de Poolster met diamanten, terwijl het verder Z. M. behaagd heeft aan ge noemden diplomaat een gouden snuifdoos met HDs. naamcijfer in diamanten ten geschenke te geven. Deze bijzondere onderscheiding heeft Neer- lands vertegenwoordiger in Japan te danken aan de buitengewoon belangrijke diensten, aan het Zweedsche gouvernement bewezen; onder ande ren sloot hij voor dat rijk een tractaat en rati ficeerde het later. Dit is alzoo het vierde land, dat door bemiddeling van den heer De Graeff van Polsbroek een tractaat met Japan sloot. (Vadert.) Men leest in de Enschédesche Courant: De pogingen door de Twentsche vereeniging tot bevordering van Nijverheid en Handel aan gewend, om de aanbestedingen van iegerbehoeften op eene meer geschikte wijze dan in het vorige jaar te doen geschieden, schijnen tot goede resul taten geleid te hebben. Er zal althans dezer dagen eene groote aanbesteding van kleedingstukken te Delft plaats hebben. De majoor, directeur van Js rijks magazijn van militaire kleeding, uitrus ting, enz. te Delft, zal onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog op Donderdag 4 November a. s. in het openbaar aanbesteden de levering van 50,000 katoenen hemden; 40,000 bombazijnen onderbroeken50,000 meter katoenen voeringbaai ten dienste van de korpsen der landmacht. Deze aanbesteding heeft plaats in dertig perceelen. In Nederland zijn velen bang voor leer- of schoolplicht, en verbeelden zich dat die arme Duitsche kinders door de gendarmen met geweld naar de school worden gesleurd of dat het boe ten regent. Die dat denken moesten de moeite eens nemen de zaak in loco te gaan onderzoeken De eenvoudigste hutbewoner weet niet anders of het spreekt van zelf dat hij zijne kinderen naar school moet zenden. VV. v. h. 0.) Uit de residentie wordt aan de Arnh. Cl. be richt: In den beginne begreep de oningewijde wereld niet, waartoe het oprichten op het Bui tenhof van zulk een groot houten gebouw voor éen dag, namelijk den 17don November e. k., diende: uit een goede bron heb ik vernomen, dat niet alleen op 17 November, maar ook de twee vol gende dagen feesten in bedoeld gebouw zullen gegeven worden. Op den eersten dag zal een concert ter eere van de genoodigden, en alleen voor dezen toegankelijk, plaats hebben, terwijl Prins Frederik voor dien dag f 1500 uit eigen fondsen moet hebben aangeboden tot goedmaking der kosten. De twee volgende dagen zullen er concerten door het orkest van den heer Stumpff uit Amsterdam gegeven worden, besloten met een groot bal. Beide avonden zal het publiek tegen betaling van entrée toegang hebben. Wan neer het Haagsche publiek eens van het feestvie ren den smaak beet heeft is het best mogelijk dat deze of gene ondernemer van publieke ver makelijkheden van het eenmaal opgerichte ge bouw met vrucht zal kunnen profiteeren, om de weinige wintervermakelijkheden, die de residentie aanbiedt, met eenige te vermeerderen. Opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten, over de maand Augustus 1369. De aartsbisschop J. Zwijsen, bisschop van 's-Bosch, heeft 11. Woensdag de reis naar Rome aanvaard. De aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Haarlem zullen de reis naar Rome ongeveer in het midden der volgende maand aanvangen. (.Tijd.) GEMEENTEN. &0 s a O O 00 Overleden op den leeftijd van: Overleden ten gevolge van CS a a i g -t: as 3 d CS oT g i g g' t>Li Cronp. Keelziekte angina dipbtber 8 O a Q, O c a> Cl O es Q a "F, g 3 1» <0 1 ij" td 'E Marasmus seDi boven G6 jarei 1> 3 T3 iJ e a> 11 "3 e o "a N S J g Ziekten van b kraam bed. a _c - fcO c O E-< -c - O AANMERKINGEN. Amsterdam. 271764 774 532 45 161 85 22 126 93 17 15 3 2 17 17 94 43 25 32 18 4 Ca 10 31792 119 84 10 28 15 19 12 4 1 3 2 17 3 5 5 7 1 li O Dordrecht 24878 80 00 5 19 C 3 12 10 1 2 4 1 3 11 2 2 1 1 's-Gravenhage 90058 294 152 9 03 16 10 32 22 4 1 1 2 2 1 13 20 1 6 7 7 2 2c 3 1 i Groningen 37634 121 90 9 HO 8 9 17 17 l 2 7 10 1 5 3 6 1 8<f Haarlem 3091G 83 61 2 25 5 6 14 9 1 - 3 2 11 8 2 7 2 2 c. 's-Herto^euboscli 25038 78 47 4 14 7 4 12 6 5 5 2 1 1 8 Leeuwarden 25048 69 49 3 11 3 3 18 11 3 1 6 2 3 7 2 1 39294 106 69 G 31 5 4 13 10 1 5 14 3 5 4 1 e. Maastricht 28679 72 62 5 21 10 2 12 12 1 2 1 4 4 2 3 10 2 Rotterdam 118837 368 220 13 97 15 6 58 31 3 1 1 7 38 5 13 13 7 1 Ie O 60999 166 150 14 59 13 10 30 24 5 - 1 19 20 4 7 17 1 - 3 (Overgedrukt uit liet Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde. Jaargaug 18G9.) 3 verdr 1 vergift, verstikking in een mest put. beiden verdronken, allea plotseling overle- Naar men verneemt, zal de lijn Harmelen- Breukelen den 5d0n November voor het publiek geopend worden; alsdan zal tevens de winter- dienst voor den geheelen Rijnspoorweg in wer king treden, en zou door de directie vastgesteld zijn, dat er geen verhooging van vracht voor een ge deeltelijken snel- en personentrein betaald behoeft te worden. Uit de annonce blijkt, dat de winter - dienst op den Staatsspoorweg reeds met 1 No vember intreedt. Zaterdag-avond keerden vier aan de hooge- school alhier studeerende jongelieden van een wan deling naar het Leiderdorpsche hek huiswaarts; door het donkere weder, is een van hen, de heer M. van Zutfen, in de aan den weg buiten de Hoogewoerdspoort gelegen sloot gevallen, en hoe wel daaruit spoedig door zijne vrienden gehaald, waarschijnlijk in den modder gestikt. Spoedig naar het Academisch Ziekenhuis alhier gebracht, moch ten echter al de middelen der kunst niet baten om de levensgeesten bij hem op te wekken. De ongelukkige was eenige zoon en eerst dit jaar aan de hoogeschool ingeschreven. Hedenmorgen is het lijk van den ongelukkige naar Zutfen vervoerd, om aldaar te worden ter aarde besteld. Hedenochtend te 9 uren marcheerden de onder officieren en korporaals der Leidsche dd. schut terij naar Katwijk onder kommando van den luit.-adjud. Van Leeuwen, ten einde prijs te schie ten. Zij werden begeleid door den maj.-komm. Scheltema, den kapit. v. d. Spruyt, den lsten luit. Schepers, en den officier van gezondheid Desertine. Er werd op 3 verschillende afstanden gescho ten. De 1ste afdeeling op 200 pas schoot onder leiding van den luit. Schepers; de 2de afdeeling op 150 pas, onder leiding van kapit. v. d. Spruyt, en de 3de afdeeling op 100 pas, onder die van den luit.-adjud. v. Leeuwen. De 1ste prijs op 200 pas werd behaald door den serg.-maj. G. Couvée met 44 punten, zijnde een zwart marmeren pendule met bronzen groep. De 2de door den serg. J. Mooten met 43 punten, een gouden horlogeketting. De 3de door den korp. Koornhof met 40 punten, een zilveren horloge. Delste prijsop 150 pas door den serg. L. C. Van der Klugt met 42 punten, een zilveren horloge met gouden rand. Daar de serg. J. Weyting op 150 pas insgelijks 42 punten schoot, kreeg hij bij lot den 2den prijs, een hangklok. De 3de prijs op -39 punten, werd behaald door den korp. H. Duiverman. De 1ste prijs op 100 pas door den korp. J. G. Mar- tijn met 44 punten, een zilveren horloge. De 2de prijs op 100 pas door den korp. T. Maat met 40 punten, een hangklok. Het openstellen van de tentoonstelling van glas-photographieën in het Nutsgebouw heeft gun stig gewerkt, want ze mocht zich in een vrij talrijk bezoek verheugen. Over de tentoonstelling zelve iets meer te zeggen achten we overbodig; we verwijzen slechts naar hetgeen we er vroeger van schreven en naar het oordeel, dat er ook elders van gegeven werd. We willen alleen er op wijzen, dat de H H. Foerster en Engelmann slechts korten tijd hier zullen vertoeven en raden nog maals elkeen aan, zelf te gaan beoordeelen of hetgeen we er van zeiden overdreven was Z. M. heeft bewilliging verleend op het ont werp der akte, houdende uitbreiding van kapi taal en wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap: Stoomboot-Maatschappij van Overflakkee en Goedereede, gevestigd te Middelharnis. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag ver leend aan Mr. H. P. G. M. De Man, als proc. bij de arr.-rechtb. te Nijmegen en aan Mr. J. Meinesz Az., als rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. te Heerenveenbenoemd tct lid van het college van regenten over het huis van arrest te Alkmaar Jhr. Mr. S. M. S. De Savornin Lohman, rechter in de arr.-rechtb. aldaar; aan den met verlof hier te lande teruggek. kap. der inf. van het leger in N.-I. T. A. Schiebelhout met ingang van 1 No vember 1869, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning van pensioen. Schevkningen, 25 October. De haringschuit van den reeder C. Korving, welke stuurman K. Plugge den 21sten dezer des namiddags, op de hoogte van Goedereede, heeft zien drijven, zonder iemand aan boord te kunnen ontdekken, is, volgens alhier ontvangen bericht, met zes lijken te Schouwen op het strand aangespoeld. De twee wachtheb bende matrozen zullen, naar het zich laat gissen, over boord zijn geslagen, terwijl de zes andere schepelingen van de equipage in het vooronder te rusten lagen. Er bestaat gegronde vrees, dat ook de pink Frank en Jan Fokke van mejufvrouw de wed. Maarten Varkevisser, geb. Van Poeteren, stuurman Wou ter Van der Toorn, in den jongsten storm op hare terugreis, na eene afwezigheid van ruim éene maand, met een volle lading verongelukt zou zijn. Vlaardingbn, 23 October. De Vlaardingsche Cou rant, waarvan heden het weeknummer is ver schenen, bericht, dat het ongunstige weder dezer week van nadeeligen invloed was op de haring- visscherij, en de aanvoer met loggerschepen dan ook belangrijk minder dan in vergelijking van de vorige veertien dagen. Er kwam hier slechts 1 éen logger binnen, de Susanne Henriette, stuurman IJ. Plokker, met 15 last pekel- en 37,000 stuks steurharing, terwijl soort en qualiteit nog al wat j te wenschen overlieten. De steurharing werd naar Scheveningen verkocht tegen f 11 per 1000 stuks. Van hoekerschepeii was de aanvoer deze week grooter dan in den laatsten tijd, en de haring is van uitmuntende qualiteit. De haringjager bracht slechts 8 ton haring, overgenomen van stuurman A. Van Keulen Stuur- man G. Schouten bracht 13 last haring, stuur- j man J. Van Leeningen 15 last, en stuurman C. Boog 70 ton haring aan. Amsterdam, 22 Oct. Het provinciaal gerechtshof j alhier heeft gisteren weder eene voor den handel belangrijke beslissing genomen. Het heeft name- lijk het vonnis der arrondissements-rechtbauk van 16 April jl. alhier bevestigd, waarbij de nietig verklaring is uitgesproken eener notarieele akte 1 van 18 Dec. 1363, bij welke de stalhouder M. K., zes dagen vóór zijn faillissement, al zijne goede ren met inbegrip van paarden en rijtuigen tegen een koopprijs van j6434 had verkocht aan zijn schoonvader, tegen kwijting eener door dezen be weerde schuldvordering. Evenals de eerste rech ter nam het hof aan, dat de koop was geschied ter bedrieglijke verkorting der rechten van de crediteuren en wees het de vordering van den curator tot schadevergoeding toe, ten gevolge dezer onrechtmatige daad door den lcooper aan den boedel veroorzaakt. Deze laatste beslissing was in strijd met de conclusie van den advocaat-gene raal Mr. J. Spoor, die meende dat de schade in deze niet bewijsbaar was, daar de continuatie der affaire niet van den curator, maar van de rechtbank op voordracht van den rechter-com- missaris zou hebben afgehangen, en men niet kon zeggen, of deze in dit geval die continuatie zou hebben toegestaan. Het hof besliste evenwel, dat het herstel in den vorigen toestand per se de verplichting tot schadevergoeding medebrengt ten behoeve van den boedel. Voor den kooper (ap- pèllant) was gepleit door den advocaat Mr. J.G. A. Faber, terwijl de curator Mr. C. M.J. Willeu- mier zelf als advocaat optrad. Haarlem, 22 October. Door de heeren A. Van Stralen en Mr. A. J. Enschedé is thans, met be hulp der heeren W. A. Franse en J. Gijsen, het ontbloote oude schilderwerk van 6 paneelen der Kanunnikenbanken in de Groote Kerk geheel hersteld, terwijl bij een verder onderzoek is be vonden, dat al de overige paneelen van die ban ken insgelijks beschilderd zijn. De paneelen zijn denkelijk in het jaar 1571 beschilderd, met de wapens der edelen van Holland, die in dat jaar de luisterrijke installatie van den bisschop God fried van Mierloo hebben bijgewoond. Een der meest geachte en oudste inwoners van Haarlem, die op het vernemen van deze ontdekking de kerk had bezocht, verhaalde hun, dat hij de koor banken nog in haar oorspronkelijken toestand had gekend, en dat die in het einde der vorige eeuw, nadat de kerk door de Fransche troepen, tot stal was gebruikt, zoo waren overgeschilderd als ze tot dusver gezien zijn. De heeren A. Van Stralen en A. Enschedé, het wenschelijk achtende dat het nu gedeeltelijk te voorschijn gebrachte oude, ontegenzeglijk fraaie schilderwerk van hel geheele koor hersteld worde, hebben, na gehouden overleg met de kerkmeesters, een inteekenlijst geopend tot dek king der kosten, die op /'2000 begroot zijn en welke men hoopt door kleine bijdragen, niet slechts van stadgenooten, maar van allen, die in de oud-Nederlandsche kunst belangstellen, bijeen te brengen. Velzen, 22 October. Bij zonsopgang werd heden morgen een schip aan strand opgemerkt, geheel verlaten en zonder masten. Schippers uit Eg mond vonden hij het naderen van dit vaartuig dat vermoedelijk uit Zweden herkomstig is, een lijk aan boord. Rotterdam, 22 Oct. Volgen3 zeker bericht is een der visschersboolen van den heer M. Van Kos sem te Vlaardingen door eene onbekende stoom boot overvaren, waar wordt niet gemeldvan de opvarenden, in den regel 14 a 16 koppen, zijn er 9 personen verdronken. Naar men verzekert is niets geassureerd. Rotterdam, 23 Oct. Hedenavond te 9 en te 10 uren is tweemalen achtereen brand ontstaan in den schoorsteen van het logement de Ht/sende Zon aan liet Bóeren-Steiger alhier. Ofschoon al dadelijk eenige brandspuiten aanwezig waren is beide keereu zonder hare hulp de braud gebluscht. Hedenavond te 7 uren wilde eeue vrouw

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1