bepalen tot deze algemeene opmerkingen; ik houd mij overtuigd dat belangstellenden, die zich ook in dezen niet. gaarne bij den neus laten nemen, nadere, inlichtingen kunnen verkrijgen bij eiken stalhouder, behalve bij den uitverkorene. Mogt het echter blijken noodig te zijn, dan ben ik bereid om mijne algemeene opmerkingen door bijzondere te doen volgen en die met bewijzen te staven. Met verschuldigde achting heb in de eer te zijn, UEd. Dw. Dienaar, A. BUITENLAND. Japan Jokohama, 23 Augustus. (Part. Corr.) Staatkundig nieuws is hier thans niet. Er was laatstelijk een gerucht in omloop, dat eene bende van eenige duizenden manschappen, vijandig gezind tegen de nieuwe regeering en de vreemdelingen, te Hiogo geland was en dit verspreidde eenige on rust, te meer, omdat men in dat vermeeude feit een bewijs zag, dat er nieuwe woelingen in Japan op handen waren. Doch de geheele zaak kwam op de vérschijning van een zestigtal ronius neder, die spoedig door de Japansche wachters uiteen gedreven of gevangen genomen werden. Den 20"'™ dezer heeft alhier en in de omstreken een allerhevigste storm gewoed; men herinnert zich sedert de laatste zes jaren geen zoo zware drukking van den wind bij eenigen storm of typhon te hebben gevoeld als nu. Veel schade te land en te water is daardoor dan ook aangericht. De villa's leden geweldig, eenigen zijn geheel tegen den grond geslagen en de nieuw aangelegde tuinen dragen geduchte sporen van den storm; boomen en sieraden liggen verward dooreen. Het zal dan ook nog al tijd en geld kosten om dat alles te herstellen. In de haven heeft de Amerikaansche stoomboot Nautilus, die driftig was geworden, zelve veel schade geleden en aan andere schepen toegebracht en is toen tot bij het fort van Kanagawa alge- dreven. Onder anderen heeft zij eene Fransche kanonneerboot, de Aspic, deerlijk gehavend. Een schooner van Singapore, de Maggie, geraakte ook van zijne ankers en bracht mede averij aan andere vaartuigen toe. Een schip, zoo men meent de Naples, dat een paar dagen te voren in ballast naar Manilla was vertrokken, is bij Treaty Point aan lager wal geraakt, verloor zijne masten en zal vermoedelijk spoedig geheel verloren zijD. Hier hebben de inlandsche huizen vooral zwaar geleden en verscheidene, die aan den storm bloot stonden, zijn genoegzaam geheel ter neergewor pen. Men berekent de schade te land en te wa ter wel op honderd duizend dollars en dringt meer dan ooit op de benoeming van een haven meester aan, ten einde althans meerdere voor zorgen bij zoodanige stormen worden genomen. Wat den handel betreft, heeft er in de invoeren eene verbetering plaats gehad, en de meerdere bedrijvigheid in de zijde houdt aan. Men vleit zich dat men den ergsten tijd van stilstand, die lang in den handel geheerscht heeft, is te boven gekomen. Ook in de uitvoeren is meer levendig heid, die alleen in de laatste twee of drie dagen even gestuit is door feestdagen der inlanders. Er is vrij wat zijde gekocht, vooral van gewone en middelsoorten, doch bij onderzoek werd daar van een gedeelte afgekeurd, als vroeger reeds menigmalen aangeboden. De handel in kaarten met zijdewormeieren is eindelijk begonnen. De prijzen zijn ferm, van 3 doll, tot 3.80 per kaart. Om streeks 40.000 kaarten zijn in de jongste veertien dagen verhandeld; er zijn er laatstelijk 117,000 aangebracht., en de voorraad wordt op 187,000 be rekend, tegen een millioen verleden jaar. In thee is minder dan in de vorige paar weken omge gaan. De qualiteit blijft goed. (Hbl.) Mexico. Den 20»ten September - de gedenkdag van de onafhankelijkheidsverklaring - is het congres ge opend. In de openingsrede wees de president er op, dat men dezen dag voor 't eerst sedert 1859 weder rustig kon vieren. Vrede heerschte in het land, en de regeeriug was bovendien alleszins in staat de openbare orde te handhaven. Na de openings-plechtigheid werd er een openbaar feest gevierd waaraan 50.000 personen deelnamen. De New-York Herald bevestigt, dat Mexico inderdaad een sedert jaren ongekende rust geniet. Juarez heeft een grootsche taak volbracht, hetgeen nie mand had durven voorspellen, toen hij de teugels van het bewind in handen nam. Oostenrjjk.Honaaarsche Monarchie. Het zoeken naar een plaatsvervanger voor den aflredenden Hongaarschen minister van binnen- landsche zaken - zoo schrijft men uit Pesth aan de Tages-Presse - houdt de algemeene aandacht bezig. Graaf Pechy wordt als zoodanig niet meer genoemd; men beweert, dat hij de candidatuur beleefdelijk heeft van de hand gewezen. Hierin heeft hij trouwens geen ongelijk: hij behoort toch niet tot de partij van Deak, en zou dus bij het aanvaarden van de regeling der comité's, met onoverkomelijke, bezwaren te kampen hebben. De Engelsche consul te Ragusa is door zijne regeering aangeschreven, zich te onthouden van iedere handeling of mondelinge aanduiding, waar uit men sympathie, of kans op stoffelijke onder steuning van den opstand in Dalmatic zou kun nen afleiden. Hij heeft zelfs order ontvangen, zich in dien zin uit te laten, zoodra eene gun stige gelegenheid zich daartoe aanbiedt. Italië. Wie eenmaal belang stelde in de zaak van den jongen Mortara zal zich de ongewone begaafd heid van dezen proseliet herinneren. In het no viciaat der Lateraansche domheeren met de meest mogelijke zorg opgeleid voor het vak der theo logie, gaf hij bij iedere gelegenheid ondubbelzin nige bewijzen eener ontwikkeling, gelijk men zelden vindt bij jongelieden van zijn leeftijd. Eenige dagen geleden werd hem de taak opgedragen, een academischen cursus ter eere van het Con cilie door eene verhandeling te openen, waarin de zekere overwinning der kerk over hare te genwoordige vijanden en bestormers wordt voor speld. Hij deed dit met eene welsprekendheid, die hem den eindeloozen bijval deed inoogsten der bijeengekomen prelaten en kardinalen. Engeland. De Saturday Review beweert, dat, indien de heer Gladstone de Feniansche landverraders hunne verdiende straf kwijtscheldt, de minister groot gevaar loopt het prestige zijner politiek en zijn invloed in den lande te verliezen. Het gezag der regeering in Ierland is reeds genoeg ondermijnd en als zij nu nog de zwakheid begaat om aan de onbeschaamde eischen der oproermakers ge hoor te geven dan zal aan gene zijde van het lersche kanaal haar naam niet dan met spot en minachting worden genoemd. Ook het Daily News hoopt, dat de regeering uit de gevolgen van vroe gere begenadigingen geleerd hebbe, dat eene mis plaatste zachtzinnigheid verstokte kwaadwilligen slechts aanmoedigt om hun verderfelijk werk te hervatten. En het belang van het lersche volk zelf eischt, dat men het niet overlate aan de rustverstoorders, wier woelingen voor een groot deel de oorzaak zijner ellende zijn. De Times deelt in een leading-artikel een feit mede, dat inderdaad verbazingwekkend is. „Toen het Fransche gepantserde escader voor Spithead kwam, seinde de admiraal, die het bevel voerde over de Kanaalvloot, dat alle officieren, die Fransch konden spreken, aan boord van het vlaggeschip zouden komen, om de loodsen naar boord van de Fransche schepen te vergezellen; slechts éen officier van geheel de Engelsche vloot was in staat het bevel na te komen." Aan een te Liverpool verschijnend blad is, onder dagteekening van Valparaiso, 3 September, onder anderen het volgende geschreven: „Wij hadden, met het stoomschip the Payla, Arica in den ochtend van 21 Augustus verlaten, en te 1 uur 20 minuten (ons schip was ongeveer 2ü mijl van de kust verwijderd, op 57 mijlen ten zuiden van Arica, en in water van 75 vademen) begon ons schip verschrikkelijk te stampen, zoodat het onmogelijk was om op de been te blijven. De beweging duurde ongeveer 50 seconden, gedu rende welke de zee een aanblik van een hevigen hagelslag vertoonde, daar het water in stralen van 8 op 10 palmen werd opgedreven. De kust, die zich te dezer plaatse loodrecht tot eene hoogte van 2500 voeten verheft, leverde een tooneel op, 't welk iedereen aan boord met siddering ver vulde; zij bewoog zich zichtbaar; groote stukken rots en aarde werden in zee geslingerd en ver oorzaakten dichte stofwolken, die de kust ten noorden, zoo ver men zien kon, verduisterden. Al het glaswerk en het meeste aardewerk aan boord werden vernield. Gelukkig had het schip niets te lijden, evenmin als de stoommachines, het geen zeer ten gunste van de stoombooten der Pacific-Stoomvaart-Maatschappij getuigt.... Nie mand aan boord had immer zulk een schok bijgewoond, en toch hadden sommigen sedert 20 of 30 jaren langs deze kust gevaren. Naar mijne meening, is de Payta, juist op hetoogenblik eener uitbarsting, over een onderzeoschen vulkaan ge stoomd; het staat den geleerden vrij, mijne onder stelling te critiseerëh. Tot halfvijf toe merkten wij geringe schokken op. Toen wij des avonds te Iquique aankwamen, vernamen wij, dat aldaar twee hevige schokken gevoeld waren. De inwo ners waren met schrik vervuld en alle naar de bergen gevluchtDe handel is, naar gij kunt nagaan, onder deze omstandigheden niet druk, en het laat zich niet aanzien, dat daarin verbete ring komen zal, voordat de tijd der aangekon digde verschrikkelijke verwoesting (half October) voorbij zal zijn. Jk hoop, dat de profeet zal blijken een valsch profeet geweest te zijn." FrankrijU. Het gouvernement schijnt werkelijk de publieke opinie te willen trotseeren en het geduld ('es volks op de proef te stellen. Het wist, dat men algemeen de opheffing der groote militaire kom mandementen wenscht, deed het eerst zelfs voor komen alsof het werkelijk aan dat verlangen ge hoor zou geven.... en geeft nu aan Bazaine in zijn kommandement de l'Est een opvolger, wel een bewijs, dat men het geheele plan tot ophef fing, zoo het ooit bij het gouvernement werkelijk bestond, geheel heeft opgegevenen die opvolger is bovendiey niemand anders dan de generaal Failly, de held van Mentana, die de wereld het eerst met de wonderen van het Chassepot geweer bekend maakte. Daarbij komt nog, dat het aantal wetsontwerpen, die in gereedheid gebracht zijn, slechts van ondergeschikt belang zijn en de libe rale neigingen van het gouvernement niet kun nen toonen. Bovendien wordt de geest, die tegen het gouvernement heerscht, nog versterkt door de quaestie der prefecturen, vooral nu sommige dier titularissen eene houding blijven aannemen alsof de boodschap van 12 J uli nooit had bestaan. De 116 van de centre gauche kunnen bij hun plan, om het ministerie te doen vallen, dan ook op eene stellige meerderheid rekeden. Men zegt, dat bij een deel d;er 116 het voornemen bestaat, onmiddellijk na den 26ste" October, een zeer eer biedig schrijven tot den keizer te richten, waarin ze wel het recht van den souverein zullen erkennen, om de gewone zitting op 29 Novem ber vast te stellen, maar tevens zullen aandrin gen op de onmiddellijke opening van de buiten gewone zitting tot onderzoek der nog niet ge verifieerde geloofsbrieven. Wel doen de Conslitutionnel en eenige andere wélgezinde bladen pogingen, om de aandacht te irestigen op de buitenlandsche aangelegenheden, met name op Pruisen, maar de eenmaal ont waakte publieke opinie begrijpt dat al hare aandacht thans op haar eigene belangen moet gevestigd blijven. De afgevaaadigden Bancel, Jules Simon, Ferry en Pelletan, toegevende aan den aandrang van zoo genaamde gedelegeerdeu der kies-comité's in de hoofdstad, hebben eene openbare vergadering op den Boulevard Clichy bijgewoond. De heeren Pelletan en Jules Simon zijn uitgejouwd in de vergadering, welke meereudeelds uit onverzoen- lijken bestond. Jules Favre was verstandiger en had voor de uitnoodiging bedankt. Er heeft een gedeelte der winkelbedienden (van het mannelijk geslacht) uit de Parijsche magasins de nouveautés den arbeid gestaakt. Zij ver langen vermindering der werkuren en sluiting der magazijnen te 8 uren des avonds. Maandag 11. hebben verscheidene hunner zich in optocht naar eenige voorname magazijnen begeven, om de be dienden daarvan te dwingen den arbeid, naar hpn voorbeeld, te staken. Volgens den Gaulois zijn bij die gelegenheid op het plein van de beurs eenige personen uit den stoet, die zich te luid rpchtig gedroegen, in verzekerde bewaring ge nomen. Des avonds is in het cirque de l'Irapé- r itrice eene bijeenkomst gehouden, welke door o ïgeveer 600 personen werd bijgewoond. Het (1 iel dezer bijeenkomst was om in gemeenschap- p dijk overleg hunne gedragslijn tegenover de pitroous vast te stellen. Er werd voor ongeveer 9500 franken ten behoeve der door de werksta king lijdenden in de zaal gecollecteerd. In een telegram uit Londen is een onderstand van 15,000 fdanken, in een ander uit Berlijn eene bijdrage m 5000 franken toegezegd. Parijs telt ongeveer 000 bedienden in de mode- en manufactuur- agazijnen. België. Het gerucht betrekkelijk de aftreding van den linister Bara en zijne vervanging door den heer Cjjrts is valsch. Men gelooft dat de gemeentelijke rkiezingen op 26 dezer een nederlaag zullen rschaffen aan de ministerieele partij te Brussel, Leuven en te Verviers. De overwinning der rfiinisterieele partij te Antwerpen is twijfelachtig. TELEGRAMMEN. Rtsano, 19 October. De insurgenten zijn heden ochtend door het geschut, dat op het gebergte boven Risano geplaatst was, verdreven. De mili tairen hebben het gebergte bezet. Madrid, 19 October (des avonds). De Cortes hebben eenparig besloten, aan leger, vloot en volontairs hunnen dank te betuigen wegens de betoonde trouw. Prim uitte den wensch, dat men spoedig tot het kiezen van een koning mocht overgaan, en dat omtrent die keuze eenstemmigheid zou heer- schen. De Cortes hebben hunne zittingen hervat. De berichten omtrent het hervatten der vijan delijkheden in Valencia zijn ongegrond. Madrid, 20 October. Generaal Prim heeft eene dirculaire uitgevaardigd, waarin hij de dapper heid van het leger roemt. De republikeinsche aanvoerder Salvachoea is •jlndaluzië binnengedrongen. Spanje heeft de diplomatieke betrekkingen met Mexico weer aangeknoopt. Parys, 20 October. Aan verschillende openbare vergaderingen zal een ontwerp-adres, waarin de afgevaardigden van het dep der Seine worden aangemaand hunne demissie te nemen, ter beoor deeling worden voorgelegd. Parijs, 20 October. Gisterenavond zijn de put ten der steenkolenmijn Gaulïre te Chatelineau overstroomd geworden. 13 werklieden zijn ver dronken 17 anderen worden vermist. Mnnchcn, 20 October. De grondverkiezingen voor den Landdag zullen den 16dei1, de verkie zingen van afgevaardigden den 25st8n November plaats hebben. Berlijn, 20 October. De Staats Anzeiger meldt, dat langs de telegraaflijn der Fransche-Transat- lantische Maatschappij dépêches naar en van alle stations in Amerika voor dezelfde kosten verzon den worden als langs de Engelsche lijn (via Va lentin). De kosten eener eenvoudige dépêche van tien woorden tnsschen Berlijn en New-York be dragen 11% thaler. Proniotië n. Gisteren werd aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Broedelet, geb. te "Mijdrecht, na verdediging van stellingen. KerLcelijk JVieiavrs. Nederl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Herkingen, W. H. Lutterberg te Voorhout; te Monnikendam: J. Krayenbelt te Heemstede; te Arnemuiden: L Kan De Beer te Vrouwepolder; te Grijpskerke: B. Braams, em. pred.; te Doesburg: G. J. Van der Flier te Eemnes-^ Binnen; te IJlst: E F. II. Wolf te Valburg; te Knijpe: D. Th. Uden Masman te Colmschate; te Oosterzee en Echten D Goedhuis te Coevorden te BeesterzwaagH. Oort te Harlingen. Aangenomen: te Schalsum: door Tamme Tammerus Heringa te Waal-en-Koog op het eiland Tessel; te St.-Philipslanddoor J. H. Muhring; te Niehove: door T. Cannegieter, cand. Bedankt: voor 's-Gravesande: door N. I. H. Oudegeest te Maurik; voor Woudsend: doorJ. A. Ruys te Puttenvoor Leiderdorpdoor E. A. Lason- der te Berkel en Rodenaijs; voor Oud-Vossemeer: door J. G. Blaauw te Oostkapelle; voor Rozen burg: door D. 11. Teljer te Oostburgvoor Woud send door A. Meerdiuk te Vriesenveen; voor Feerwerd: door A. Alberti te Visvliet; voor Hol- landschevelddoor A. Piper te Ileemse. Emeritaat verleend aan: J. Lagerwey te Wagenïngen; P. C. Ribbeek te Kollum M. A. G. Vorstman te Gouda: Toegelaten tot den H. D.: D. S. Niemeijer, J. II. Hooijer, L. Troste, H. .1. Groenman, S. R. De Boer, J. Riemens, H. A. Leenmans Jr., H. Nieweg en A, B. Meijer. Christelijk Geref. Kerk. Beroepen: te Ureterp en te Scharnegoutum: C. J. S. Engelbrecht, cand. Bedankt: voor Bergum: door W. Doorn te Deventer. Toegelaten tot den H. D.: C. S. Boss. LAATSTE BJE KICHTKIV. Leiden, 21 Oct. De dramatische voordracht van den heer Schuitz is, in plaaio van heden Donderdag avond, wegens onvoorziene omstandigheden tot een nader te bepalen dag uitgesteld. 's-Gkavenhage, 21 October. Het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer Hoofdstuk Justitie is ingekomen. Verscheidene leden waren niet bevredigd over het regeeringsbeleid van den tegen- woordigen minister van justitie. Hij had nog zeer weinig tot stand gebracht en zijne houding nopens aanhangige vraagstukken kwam aan verscheidene leden zeer weifelend voor Ze wenschten dus nadere afdoende verklaring omtrent de plannen van den minister te ontvangen. Anderen achtten deze grieven zoo al niet ongegrond dan toch zeer overdreven. Het niet tot stand komen van eenige hervormingen is slechts het uitvloeisel van omstan digheden die buiten 's ministers toedoen waren. Behalve de hervorming van het rechtswezen wordt nog gewezen op vele onderwerpen van groot be lang, die voorziening vereischen. Het mocht gisterenavond aan den ijverigen inspecteur van politie Merts gelukken alhier aan te houden den dader van den dezer dagen ge- pleegden diefstal met inbraak te Scheveningen, zijnde een 26jarig manspersoon, van Noorwegen geboortig en die zich eerst kortelings hier ter stede ophoudt, De heeren Bottesini en Vieuxtemps hebben hedenochtend de repetitie van het muziekkorps van het reg. grenadiers en jagers bijgewoond. Er werden eenige noa. der compositiën van laatst genoemden kunstenaar uitgevoerd. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Oct. OEUUWD. 15. i. J. Peereboom cn A. M. Ambrosius. Ilecrcwaarden. 19. T. De Gruijter cn H. G. Schilt. Lckkerkcrk. 19. F. L. S. Van Heekeren en M. E. Lauvin. Frankfort a/Main. Oct. BEVALLEN. 17. M. G. Küthe, geb. Van Evcrdingen, D. Tiel. 17. M. J. Walter, geb. Van Lelyveld Z. Apeldoorn. 17. E. Smith, geb. Macfarlane, D. Rotterdam. 18. H. C. M. Proost, geb. Gobhard, D Amsterdam. 19. J Stakcuburg, geb. Tjakke», Z. Amstcidara. 19. A. De Graaff, geb. Bosschietcr Vrijdag, Z. Rotterdam 19. A. M. De Vletter, geb. Van Aaien, D. Rotterdam. 19. E. De Wilde, geb. Van Tcutem, D. Utrecht. Oct. OVERLEDEN. 16. J. G. M. Philipsen, geb. Nattcrmuller, V. 41 j. Am sterdam. 16. C. II. Cordes, M. 67 j. Driebergen. 17. J. R. A. Ambagtahecr, Z. 3 w. Groningen. 17. M. M. De Koning, V. 35 j. Rosendaal. 18. J. Mossel mans, geb. Vogel, V. 63 j. Den Bommel,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3